UĞURSUZ AVROKUBOKLAR
Azərbaycan futbolunun Avropada yeganə təmsilçisi “Qarabağ” cari mövsüm özünə bənzəməyib. Ağdam klubu 2024/2025-ci illər qitə mövsümünü Qurban Qurbanov dönəmində ən aşağı göstəricilərlə başa vurub.
Antirekordun səbəbləri
Komandanın 1990-cı illərdə erkən və ancaq məğlubiyyətlərlə başa vurduğu mövsümlər də olub. Ancaq Qurban Qurbanovun rəhbərliyi dönəmində, yəni son 16 ilin Avrokuboklar mövsümlərində Ağdam klubunun bu qədər zəif göstəricisi olmayıb. Bəli, əvvəlki mövsümlərdə komanda bu qədər güclü rəqiblə qarşılaşmamışdı. Ancaq ölkə çempionu həm statistika, həm də oyun baxımından antirekordu qırıb: “Qarabağ” tarixində ilk dəfə bir avrokubok mövsümündə 10 məğlubiyyətlə üzləşib.
Avropa Liqasının formal xarakter daşıyan son oyununda hansı hesabla uduzmağın prinsipial əhəmiyyəti yoxdur. Yunanlara 0-3 hesabı ilə uduzan “Qarabağ” Avropa Liqasının əsas mərhələsində sonuncu, yəni 36-cı yeri tutub. Yunanlar 2022-ci ilin oktyabrında evdə 0:3 uduzduqları rəqibdən qisas almağı bacardılar. “Köhlən atlar” 6 qol vurub, qapısında 20 top görüb. Qapıçı Mateuş Koxalski 8 matçın 6-da iştirak edib, qalan iki görüşdə isə Fabian Buntiç oynayıb.
Bu arada, cari mövsüm Qurban Qurbanovun komandasında geriləmənin bir neçə səbəbini söyləmək olar. İlk növbədə, UEFA tərəfindən təqdim olunan yeni reqlamenti qeyd etməliyik. Bu ildən etibarən Avropa Liqası qruplar deyil, Liqa mərhələsi ilə davam edir. Əvvəlki illərdə hər komanda 3 rəqiblə 6 oyun keçirdiyi halda, indi 7 fərqli rəqiblə 8 matç oynanılır. Komandalar hər oyuna eyni səviyyədə hazırlaşmaqda çətinlik çəkir. Belə ağır təqvimdə ilk dəfə mübarizə aparan “Qarabağ”ın ehtiyat oyunçularının sayının çox olmadığını unutmayaq. Qurban Qurbanovun komandası, demək olar, bütün matçlarda eyni heyətə etibar etməli olub. Həftədə Azərbaycan çempionatı daxil olmaqla 3 oyunda meydana çıxan futbolçu istər-istəməz fiziki hazırlıq baxımından problem yaşayır.
Onu da qeyd edək ki, Ağdam klubu son matçlarda qapısında qolları standart vəziyyətdən sonra buraxıb. Həm müdafiə, həm qapıçının səhvləri Ağdam klubuna baha başa gəlib.
Hazırkı vəziyyətin digər səbəbi isə rəqiblərin “Qarabağ”a ciddi yanaşması, xüsusi təhlil edərək hazırlaşması ilə bağlıdır. Əvvəlki illərdə qitə yarışlarında tanınmayan Ağdam klubuna sıradan kollektiv kimi baxılırdı. Ötən mövsüm “Braqa” və “Bayer Leverkuzen”lə matçlardan sonra bütün rəqiblər həm “Qarabağ”a, həm də Qurban Qurbanova qarşı ciddi yanaşırlar.
Daha səbəb isə psixoloji yorğunluqdur. Çempiolar Liqasında təsnifatı adladıqdan sonra “Qarabağ” pley-offda Zaqreb “Dinamo”suna uduzdu. Hər iki oyunda xorvatlara qarşı mübarizə apara bilməyən Ağdam klubunun Çempionlar Liqası ilə vidalaşması ən çox legioner oyunçulara zərbə oldu. Sirr deyil ki, əksər xarici futbolçular məhz Çempionlar Liqasında oynamaq üçün “Qarabağ”da çıxış edir.
Bu, təbii ki, uğursuz mövsümdən sonra “Qarabağ”ın uğurlu çıxış edə bilməyəcəyi anlamına gəlmir. Avropa Liqası ilə vidalaşandan sonra Qurban Qurbanov heyəti yenidən formalaşdırmağa başlayıb. Julio Romao “Ferentsvaroş” klubuna icarəyə verilib, əvəzində azarkeşlərə yaxşı tanış olan Kadi Borges heyətə qayıdıb. Yaxın günlərdə daha bir neçə transferin olacağı gözlənilir. Yəni “Qarabağ” artıq bu gündən yayda yeni mövsümün hazırlığına başlayıb.
Qurbanov: “Çatışmazlıqlarımızı görürük”
Ağdam klubunun baş məşqçisi Qurban Qurbanov cari mövsümü qiymətləndirkən belə danışıb: “Futbol elə bir oyundur ki, elə bir qaydası yoxdur hər il uğurlu olasan. Bəli, çox qol buraxdıq. Müdafiədə zəif çıxış etdiyimizi qəbul etməliyik. Digər tərəfdən çox yaxşı komandalara qarşı oynadıq. Ümumiyyətlə, Avropa təcrübəsinə baxsaq, görərik ki, nadir hallarda az top fərqli hesablar olur. Əlbəttə, ötən il daha yaxşı nəticə qazanmışdıq. Bəzən düşündüyünü meydanda edə bilmirsən, rəqib səndən daha üstün olur. Çatışmazlıqlarımızı görürük, aradan qaldırmaq üçün əlimizdən gələni edəcəyik. Digər tərəfdən komandanı ilboyu eyni səviyyədə saxlamaq heç də asan deyil. Çünki futbol kollektiv oyundur. Oyun üslubunu qoruyub saxlamaq üçün futbolçuların da səviyyəsinin yüksək səviyyədə qalması çox vacibdir. Ola bilər ki, bu baxımdan da müəyyən problemlərimiz oldu. Qarşıda vaxtımız olacaq ki, oyunlarımızı daha yaxşı analiz edib səhvlərimizi tapaq.
Komanda keyfiyyətli oynayır, sadəcə uğursuz il oldu. Komandanı formalaşdırmaq haqqında biz aylardır ki, düşünürük. Əfsuslar olsun ki, bu istiqamətdə müəyyən çətinliklərimiz var. Ancaq nələrisə dəyişmək üçün əlimizdən gələni edəcəyik. Görək, qarşıda vaxtımız olacaq. İnanıram ki, problemin əlli faizini həll edə biləcəyik”.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan UEFA reytinqində 28-ci pillədə qərarlaşıb. Avrokuboklarda son oyunlardan sonra ölkəmizin mövqeyində dəyişiklik olmayıb. Səfərdə “Olimpiakos”a uduzan “Qarabağ” Azərbaycanın (19,625) əmsalına fayda verə bilməyib. Bolqarıstan (19,874) 27-ci, Sloveniya (18,343) 29-cu yerdədir. 55 ölkənin yer aldığı siyahıya İngiltərə (106,624) başçılıq edir.

ЗАКОНЧЕННЫЙ ЕВРОСЕЗОН
«Карабах» - единственный клуб, представляющий азербайджанский футбол в Европе, в нынешнем сезоне был не похож на себя. Континентальный сезон-2024/2025 агдамский клуб завершил с самыми худшими показателями за все время тренерства Гурбана Гурбанова.
Причины антирекорда
В начале 90-х были времена, когда команда досрочно сдавала позиции, терпела поражения. Но под руководством Гурбана Гурбанова, то есть в еврокубковых сезонах последних 16 лет агдамский клуб не показывал еще таких слабых результатов. Да, в предыдущих сезонах команда не сталкивалась с таким количеством сильных соперников. Тем не менее чемпион страны побил антирекорд как по статистическим показателям, так и по игре: впервые в своей истории «Карабах» потерпел 10 поражений в течение одного еврокубкового сезона.
И не имеет принципиального значения, с каким счетом команда проиграла завершающий матч Лиги Европы, носивший формальный характер. Уступив грекам 0:3, «Карабах» занял последнее, 36-е-место в основном этапе Лиги Европы. Грекам удалось «отомстить» сопернику, которому проиграли 0:3 дома в октябре 2022 года. «Карабахские Скакуны» за сезон забили всего 6 мячей, пропустив в ответ 20! Вратарь Матеуш Кохальски принимал участие в 6 из 8 игр, в двух оставшихся встречах ворота защищал Фабиан Бунтич.
Между тем можно привести несколько причин, которые сказались на игре команды. Прежде всего это новый регламент, введенный УЕФА. Прежний групповой этап Лиги Европы заменен на общий. Если раньше каждая команда проводила по 6 игр с 3 соперниками, то сейчас эти цифры возросли - до 8 игр и 7 соперников. Командам сложно подготовиться к каждой игре на одном уровне. Не будем также забывать, что у «Карабаха», который впервые участвует в таком тяжелом календаре, не такая длинная скамейка запасных. Приходится выставлять практически один и тот же состав на все матчи. Футболист, выходящий на поле три раза в неделю, включая чемпионат Азербайджана, неизбежно будет испытывать проблемы с физической подготовкой.
Отметим также, что в последних матчах агдамский клуб пропускал голы после стандартных положений. Ошибки как защиты, так и вратарей дорого обошлись команде.
Еще одна причина создавшейся ситуации в том, что соперник стал тщательнее готовиться к встречам с «Карабахом». В предыдущие годы агдамский клуб, не получивший признания на континентальных соревнованиях, рассматривался как обычный рядовой коллектив. После матчей с «Брагой» и «Байером Леверкузеном» в прошедшем сезоне мнение о «Карабахе» изменилось и к нему стали относиться серьезнее.
Другая причина - психологическая усталость. Проигрыш загребскому «Динамо» в ответном матче раунда плей-офф квалификации Лиги чемпионов стал ударом для игроков-легионеров. Не секрет, что большинство иностранных футболистов выступают в «Карабахе», чтобы играть в Лиге чемпионов.
Это, конечно, не значит, что после неудачного сезона «Карабах» не сможет уже успешно выступать. Распрощавшись с Лигой Европы, Гурбан Гурбанов начал переформатировать состав. Жулио Ромао был отдан в аренду «Ференцварошу», вместо него вернулся хорошо знакомый болельщикам Кади Боржес. Ожидается, что в ближайшие дни будет еще несколько трансферов. То есть «Карабах» фактически уже начал подготовку к новому сезону и очередным баталиям.
Гурбанов: «Мы видим свои недостатки»
Главный тренер агдамского клуба Гурбан Гурбанов, оценивая текущий сезон, сказал: «Футбол - такая игра, в которой нет правила добиваться успеха каждый год. Да, мы пропустили много голов. Надо признать, что не были хороши в обороне. С другой стороны, мы соперничали против очень хороших команд. В целом, если взглянуть на европейский опыт, то увидим, что результаты с небольшой разницей в счете встречаются редко. Конечно, в прошлом сезоне мы добились лучших результатов. Иногда на поле ты не можешь сделать то, что задумал, а твой противник превосходит тебя. Мы видим свои недостатки и сделаем все возможное, чтобы их устранить. Помимо этого непросто поддерживать команду на одном уровне в течение года. Потому что футбол - командная игра. Чтобы сохранить стиль игры, очень важно, чтобы игроки оставались на высоком уровне. В команде могли возникнуть определенные проблемы в этом отношении. У нас есть время лучше проанализировать наши игры и найти свои ошибки…
Команда и сегодня играет хорошо, просто год выдался неудачным. Мы уже несколько месяцев размышляем о формировании команды. К сожалению, в этом направлении у нас есть определенные сложности. Но мы приложим все усилия, чтобы что-то изменить. Я верю, что мы сможем решить пятьдесят процентов проблемы».
К слову, Азербайджан в рейтинге УЕФА занимает 28-ю строчку. После последних игр в еврокубках позиция Азербайджана осталась неизменной. «Карабах», проигравший в Греции «Олимпиакосу» со счетом 0:3 в 8-м туре Лиги Европы УЕФА, не смог улучшить коэффициент Азербайджана (19, 625). Болгария (19, 874) занимает 27-е место, а Словения (18, 343) - 29-е. Англия (106, 624) возглавляет список из 55 стран.