Sirus MİRZƏZADƏ: “Yalnız öz işinə sevgisi ilə alışıb yanan, onun mahiyyətini dərk edənlər əsrlər boyu yaşayacaq əsərlər yaratmağa qadirdir”
Azərbaycanın Xalq rəssamı, müasir milli təsviri sənətin ən görkəmli nümayəndələrindən biri Sirus Mirzəzadə ilə söhbətimiz onun Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində keçirilən “Xəyalların qanadlarında” adlı fərdi sərgisi fonunda baş tutub.
Muzeyin geniş salonlarında yaradıcılıq yolu 1970-ci ildən başlayan ustadın 100-ə yaxın rəsm və qrafika əsəri nümayiş etdirilib. Ə.Əzimzadə adına Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Məktəbinin və Moskva Ali Rəssamlıq və Sənaye Məktəbinin məzunu olan Sirus Mirzəzadə yaradıcılığı dövründə çoxsaylı beynəlxalq mükafatlara layiq görülüb. Dərin konseptuallığı, poeziyası və fəlsəfi baxımdan çoxqatlı obrazlarla seçilən əsərləri Rusiya, İran, Türkiyə, Almaniya, Niderland, Fransa, BƏƏ, Böyük Britaniya, ABŞ və digər ölkələrin aparıcı qalereya və muzeylərində nümayiş etdirilib. Əsərlərinin çoxu muzey kolleksiyalarında və şəxsi kolleksiyalarda saxlanılır.
S.Mirzəzadə yaradıcılıqla yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə də fəal məşğul olur, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının tələbələri ilə öz təcrübə və biliklərini bölüşür, yeni rəssamlar nəslinin yetişdirilməsi ilə məşğul olur.
- Üslubunuzu bir sözlə necə ifadə etmək olar? Mənə elə gəlir ki, siz artıq bu sualdan bezmisiniz. Yaradıcılığınızın müəyyən dövründə yalnız bir üslubda çalışdığınızı söyləyə bilərik?
- Bu sual məni bezdirməyib, sadəcə olaraq, çox çətindir. Deyək ki, vaxt var idi, mən ancaq ağ-qara işlər çəkirdim. Əlbəttə ki, tamamilə qara və ağ deyil, orada başqa rənglər də var idi. Tutaq ki, mənim “Ağ-qara yuxular” silsiləsindən əsərlərim var. Yuxuda bir şey gördüm və çəkməyə başladım. Bu dövr mənim üçün on ilə yaxın davam edib. Təxminən 40-50 rəsm əsəri, 100-ə yaxın ağ-qara qrafika əsəri çəkmişəm. Amma “ağ-qara” deyəndə hər şeyin o qədər də birmənalı olmadığını başa düşürsən. Çünki qaranın da çoxlu çalarları var. O zaman qorxurdum ki, həmin ağ-qara çərçivədən çıxa bilməyəcəm. Ona görə də bəzən parlaq əsərlər çəkməyə çalışırdım. Və son vaxtlar boz, mavi, çəhrayı, bənövşəyi rənglərdən istifadə edərək əsərlər yaratmağa çalışıram ki, bu əsərlər çox parlaq deyil, daha çox səssiz olsun.
- İndiki yaradıcılıq dövrünüz nə ilə fərqlənir?
- Məsələn, son on ildə akril ilə rəsm çəkməyim. Akril yağlı boya ilə müqayisədə çox parlaqdır, onunla yağlı boya kimi boyaya bilməzsiniz. Ona görə də imzam bir az dəyişib. Bilirsiniz, yəqin ki, bu, artıq qocalıq deməkdir. İnsan özünü təmizləmək istəyir.
- Qocalıq deməyək, bunu təcrübə kimi xarakterizə edək.
- Yaxşı. Bir rəssam kimi özümü təmizləmək istəyirəm. Əsərlərin lakonik, lakin eyni zamanda tutumlu olması üçün. Buna görə də son əsərlərimdə çoxlu parlaq rənglər var: qara, qırmızı, sarı, saf rənglər. Çoxları deyir: “Sən belə necə çəkə bilərsən?” Deyirəm: “Əla görünür”. Yəqin ki, həyatın yalnız vaxtıdır. Artıq 80 yaşım var. Deməli... Təmizləmə dövrü. Həm də, yəqin ki, təkcə özümün yox, həm də rəsmlərimin. İstəyirəm ki, kətanlarda artıq heç nə olmasın. Bu, yeri gəlmişkən, çox çətindir. Yəni kətanı bir qara, qırmızı və ya yaşıl rənglə elə əhatə etmək lazımdır ki, tamaşaçı ona baxaraq məmnun qalsın və onu yenidən görmək üçün qayıtmaq istəsin. Yəni tamaşaçı bunda özünəməxsus bir şey axtaracaq, məna tapacaq. Və bu yolla siz məkanı təbiət, detallar və təfərrüatla doldura bilərsiniz. Amma bu, heç nə verməyəcək.
- Sərginiz “Xəyalların qanadlarında” adlanır. Bu, əslində, özünü təmizləmək, geriyə baxmaq istəyi kimi görünmür. Rəsmlərin adları isə – “Adəm və Həvva”, “Qırmızı səhər”, “Xəyallarda”, “Şirin arzularda” xəyal və fantaziyalarla doludur.
- Rəsmlərim simvolikdir. Mənə elə gəlir ki, rəssam həmişə uçmaq, xəyal qurmaq, uzaqdan görmək, sanki yuxarıdan görmək arzusundadır. Çətindir və uğursuzluğa düçar olanda amansız faktla qarşılaşırsan. Tutaq ki, bir şəkil çəkirəm və beş-altı il keçir. Sonra baxıram, illər sonra məni qane etməsə, götürüb boya ilə örtürəm. Və bir yoldaşım mənə deyir: “Yoxsa sən dəlisən? Onu mənə ver, mən də sənə eyni təmiz kətanı verim”. Deyirəm: “Xeyr, istəmirəm. Mən bu şəklin olmasını istəmirəm”.
- Bir qədər bəsit sualım var. Musiqiçilərin və bəlkə elə rəssamların da “qorxulu röya”sı sayıla biləcək bir adət var. Məsələn, musiqiçilər harasa qonaq gedəndə və ya hər hansı ictimai yerdə olanda həmin yerdə musiqi aləti olarsa, onlardan mütləq nəsə ifa etmələri istənilir. Əminəm ki, eyni vəziyyətdə rəssamlardan da kiminsə portretini çəkməyi istəyirlər.
- Bəli, rəssamlar da eyni vəziyyətlə qarşılaşır. Bu, trolleybusda diş həkimindən dişin çıxarılmasını istəmək kimidir. Axı, həm rəssam, həm də musiqiçi ziyarətə işləmək, camaatı əyləndirmək üçün deyil, istirahət üçün gəlir. Həm də elə olur ki, ətrafdakıların təzyiqi ilə razılaşırsan, onları incitməmək üçün eskiz çəkirsən, sonra da kimsə sənin işinə baxıb birdən deyir ki, mənim nəvəm daha yaxşı çəkir (gülür). Təxminən yeddi il əvvəl mənə zəng etdilər və ofis rəngləməyi təklif etdilər. Gəldim və binaya baxdım. Ərazisi 10x4 m olan gözəl zal idi. Onlar ağ-qara rəngdə, boz və çiçək çalarları olan bir rəsm istəyirdilər.
İki aya yaxın müddət ərzində eskiz üzərində böyük həvəslə işlədim. Daha sonra oraya getdim və eskizi göstərdim. Menecer, holdinqin rəhbəri baxıb dedi: “Bəyəndim”. Sonra da əlavə etdi: “Bilirsən, mənim nəvəm rəsm çəkir. Gəlin onu dəvət edək”. Cavab verdim: “Onu dəvət edin, o da çəksin”. O, eskizi götürüb getdi. Bununla da, hər şey bitdi. Mən bilirdim ki, bundan sonradan süründürməçilik prosesi baş verəcək. Bu, sənətdən anlamayan insanlar ona müdaxilə etməyə başlayanda baş verir. Pikasso ilə bağlı gözəl bir hekayə var. Bir gün böyük sənətkar restoranda oturmuşdu və bir qadın ona yaxınlaşıb salfet və qələm uzatdı. O, nəsə çəkdi. Qadın təəccübləndi: “Elə bu qədər?” O cavab verdi: “İki dəqiqə üstəgəl əlli il iş”.
Portretlə işləmək daha çətindir. Bir insanı təsvir edirsən və o, daha sonra deyir: “Yox, mən belə deyiləm. Mən daha yaxşıyam”. Mən də cavab verirəm: “Mən səni belə görürəm”. Ancaq bu, hər kəsi qane etmir.
Ümumiyyətlə, portret çəkmək “nankor” işdir. Bəziləri fotonun surətini istəyir. Etdim, verdim - vəssalam. Digərləri obraz sifariş edirlər. Burada əsas olan dəqiq oxşarlıq deyil, şəxsiyyətə hörmətdir. Lakin rəssam həqiqəti çatdırmağa çalışarsa, hamı onu qəbul etməyə hazır deyil. İnsanlar olduqlarından daha yaxşı görünmək istəyirlər.
Mənim üzü olmayan bir portretim var. Soruşurlar: “Niyə belədir?” Mən cavab verirəm: “Hər kəs bunu istədiyi kimi başa düşür”. İnsan ona baxan zaman özünü görə bilər.
Portretlərdə gözlər ayrı bir mövzudur. Mən onları hər zaman çəkmirəm. Mən ruhani insan deyiləm və modelin daxili dünyasını çatdırmağa çalışmıram. Mənim üçün qeyri-müəyyən və əlçatmaz bir şeyi tutmaq daha vacibdir.
- Həmkarlar ittifaqı daxilində münasibətlər necə qurulub?
- Hər yerdə olduğu kimi. Modilyanini götürün - o, möcüzə idi, dahi insan idi. Ancaq Pikasso ilə yola getmirdilər. Modilyani bir dəfə Pikassoya demişdi: “Öləndə son sözün Modilyani olacaq”. O, həqiqətən, ölümündən qabaq onun adını söylədi. Ümumiyyətlə, rəssamlar çox vaxt yola getmirlər.
- Bəs bizdə vəziyyət necədir?
- Bizdə hər kəs bir-biri ilə qucaqlaşır, öpüşürlər... Amma sonra da gedib dodaqlarını silirlər. Sənət aləmində sevgi azdır. Həm də təkcə bu aləmdə deyil. Rəssamlar hər zaman bir-birlərinə paxıllıq ediblər. Əvvəllər də belə idi, indi də belədir. Yeganə fərq ondadır ki, əvvəllər peşəkar tənqidlər, yol göstərən, düşündürən, lakin karyeranızı məhv etməyən rəylər var idi. Bu gün bu təcrübə aradan qalxıb, sənət mahiyyət etibarilə kənar təhlilsiz qalıb.
- Yeri gəlmişkən, sovet illərində rəssamların əsərlərini qiymətləndirən komissiyalar sistemi var idi. Bəli, bu, bir filtrasiya forması idi, lakin sənət səviyyəsini qorumağa kömək edirdi. Teatrlarda baxış şuraları, rəssamlıqda ekspert komissiyaları fəaliyyət göstərirdi. Hazırda belə mexanizmlər yoxdur. Bəli, ictimai rəy var, şəxsi mülahizələr var, amma əsərlərin dərin təhlili - üslub, əhvali-ruhiyyə, texniki ustalıq praktiki olaraq yoxdur. Sizcə, bu, rəssamlara lazımdırmı?
- Bazarın azad olduğu, dövlət sifarişlərinin praktiki olaraq yoxa çıxdığı dövrdə çoxları düşünür ki, tənqidə ehtiyac yoxdur. Əvvəllər dövlət əsərləri sifariş edirdi və bu sifariş müəyyən süzgəcdən keçirdi. Bu gün rəssam istədiyini çəkir, kiminsə bəyənib-bəyənməməsi subyektiv məsələdir. Bununla belə, heykəltaraşlıqla bağlı komissiyalar hələ də qorunur, lakin rəssamlıqda bənzər bir şey yoxdur. Bu, sənət əsərlərinin əmtəəyə, tənqidin isə lazımsız qalıqlara çevrilməsinə gətirib çıxarır.
- Gənclərlə çox işləyirsiniz, bu gün gənc rəssamlarla bağlı vəziyyət necədir?
- Dərs dediyim Rəssamlıq Akademiyasında hər il yüzlərlə gənc rəssam məzun olur, ancaq onların bir neçəsi sənət yolunu davam etdirirlər. Qalanları başqa fəaliyyətlərlə məşğul olurlar və bir çoxları sadəcə olaraq bazarda rəqabət apara bilmirlər. Sovet dövründə Rəssamlar İttifaqına üzv olmaq imtiyaz idisə, bu gün onun üzvlərinin sayı dəfələrlə artıb. Sual budur ki, onların hamısı, həqiqətən, rəssamdırlarmı? Görürsən, təhsil insanı ustad etmir. Rəsm çəkmək bacarığı təkcə bacarıq deyil, kompozisiya yaratmaq, duyğuları çatdırmaq, dərinlikdir. Əsl sənət vaxt, əmək və daxili axtarış tələb edir. Sovet illərində rəsmi sənətə qəbul edilməyən rəssamlar əsərlərinin dərc olunmayacağını bilə-bilə çəkiblər, özlərini inkişaf etdiriblər. İndi yaradıcılıq azadlığı olanda hara getmək lazım olduğunu dəqiq başa düşmək olmur. Bir çox gənc müəlliflər müasir incəsənətə, instalyasiyalara, performanslara üz tuturlar, lakin ənənəsiz, məktəbsiz bu təcrübələr çox vaxt boş olur.
- Amma indi seçim daha çoxdur, texnologiyalar ilə əlaqəsi olan qabaqcıl cərəyanlar var.
- Müasir incəsənət istiqamətləri yenilik deyil. Bütün bunlar artıq 1920-30-cu illərdə var idi. Kandinski və ya Pikasso kimi böyük ustadlar klassik məktəbdən başlayıb, sonra formalizm mərhələsinə gəliblər. Bəs indi? İnsan portret çəkə bilmir, fırçanı götürür, üç cızma edir və bunu abstraksiya adlandırır. Abstraksiyaya gəlmək üçün əsası bilmək lazımdır, indi isə tez-tez əksinə hərəkət gedir - bilməməkdən sadə yol axtarışına. Bu gün incəsənət daha əlçatan olub, amma eyni zamanda daha mürəkkəbləşib. İstedadlı rəssam üçün sadəcə pulu olan insana nisbətən yaşamaq daha çətin olub. Sovet dövründə rəssam öz sənəti ilə yaşaya bilirdi, indi isə materiallar bahadır, rəqabət yüksəkdir, bazar öz şərtlərini diktə edir. Bununla yanaşı, publika çox vaxt həqiqi incəsənəti saxtadan ayırd edə bilmir. İnsanlar prestijli olanı alır, amma həmişə nə aldıqlarını başa düşmürlər. İncəsənət həmişə az sayda insanın imtiyazı olub və olaraq qalır. Yalnız öz işinə sevgi hissi ilə alışıb yanan, onun mahiyyətini dərk edənlər əsrlər boyu yaşayacaq əsərlər yaratmağa qadirdir.
- Rəssam öz əsərlərini satmadan yaşaya bilərmi?
- Çox çətinliklə. Mən az satıram. Öz işlərimlə ayrılmaq istəmirəm, həm də onların layiq olduğu qiyməti vermirlər. Azərbaycanda rəssamlıq bazarı transformasiya yaşayıb. 1990-cı illərdə rəsmlər qazanc mənbəyi ola bilirdisə, indi vəziyyət yalnız qismən dəyişib. İnsanlar incəsənət əsərləri alır, amma çox vaxt onların dəyərini başa düşmürlər. Bəziləri son pullarını rəsm üçün verməyə hazırdır, digərləri sadəcə status üçün nəsə alır. Fəvvarələr meydanında işləyən rəssamlar da çətin vəziyyətdədirlər: əsərlərinin hamısı pis deyil, amma əksəriyyəti incəsənətə yox, alıcıya yönəlmiş kommersiyadan ibarətdir.
- Amma sizin rəsmləriniz xaricdə şəxsi kolleksiyalarda var.
- Bəli, amma onlar başqa cür alınıb. Şəxsi kolleksiyalarda işlər fərqli qiymətləndirilir, alıcılar orada incəsənətdən başları çıxır. Bizdə də qiymətləndirənlər var, amma onların pulu yoxdur. Pulu olanlar isə nəyə görə pul verdiklərini həmişə başa düşmürlər.
- Siz dəfələrlə demisiniz ki, bəzi rəsmləri satmaq mümkün deyil. Niyə?
- Elə işlər var ki, onlara bağlıyam və onları verə bilmərəm. Bəzən yaxşı pul təklif edirlər, amma mən yenə də imtina edirəm. Mən deyirəm: istəyirsinizsə, xoşunuza gələn rəsmin surətini çəkim. Əsl, keyfiyyətli surət, demək olar ki, fərqlənməyən. Amma orijinalı vermərəm.
- Elə hallar olubmu ki, insanlar surəti orijinaldan ayırd edə bilməyiblər?
- Əlbəttə. Bir dəfə yanıma əlində metal çubuqlar olan bir ekstrasens gəlmişdi. O, çubuqları işlərdən birinə yaxınlaşdırdı - çubuqlar birləşdi. “Bu rəsmdə enerji var”, - dedi. Sonra başqasına yaxınlaşdırdı - heç nə baş vermədi. Mən düşündüm: niyə? Və başa düşdüm - birinci rəsmi ilham anında çəkmişdim, ikincisini isə sadəcə köçürmüşdüm.
- Siz buna inanırsınız?
- Bilmirəm. Amma evdə bir rəsmim var ki, həmin ekstrasens onun haqqında dedi: “O, enerjini alır”. Həyat yoldaşım bəzən zarafatla deyir ki, onun ucbatından bizdə bəzən qəribə hisslər olur.
- Sirus müəllim, sizin yaradıcılığınız əsasən qadını tərənnüm edir. Ötən sərginiz “Qadın ətri” adlanırdı. Sizin üçün onun rəssamlıqda əsas obraz olduğunu söyləyə bilərikmi?
- Bəli, düzü, mən həmişə öz tablolarımda bu dünyada olan ən gözəl varlığı - qadını təsvir etməyə can atmışam. Allah kişini yaradıb, amma onun ən mükəmməl yaratdığı varlıq qadındır. Mənim təsəvvürümdə o, ilham mənbəyidir. Buna görə də hər zaman qadınları gördüyüm kimi çəkirəm. Onlar həmişə gözəl olacaqlar.
- Yəni siz bütün ömrü boyu yalnız bir kitab yazan yazıçı kimi bütün həyatınız ərzində bir rəsm çəkirsiniz?
- Belə də demək olar. Məndə müxtəlif obrazlar var - geyimli qadınlar, çılpaq qadınlar. Vaxtilə mən “Adəm və Həvva” silsiləsini yaratmışam, bu mövzuya çox işlər həsr olunub. Bir vaxtlar Moskvada “Adəm və Həvva” sərgisində olmuşdum və bu, məndə dərin təəssürat yaratmışdı. Söhbət 2012-ci ildən gedir. Mən orada kişi və qadın mövzusunda çoxlu variasiyalar gördüm - kompozisiya baxımından birləşmiş, bir-biri ilə əlaqəli. Evə qayıdanda başa düşdüm ki, mənim bir çox işlərim də bu ideyanı daşıyır və onlardan bəzilərini “Adəm və Həvva” adlandırdım. Mən qadın gözəlliyinə heyranam və bunu öz kətanlarımda çatdırmağa çalışıram. Necə alındığını bilmirəm, amma çalışıram.
- Bəs kişilər?
- Kişiləri çəkəndə yalnız özümü çəkirəm. Mən qısqancam.
- Amma qadın təkcə gözəllik deyil, həm də ana, həyat yoldaşı, qız, bacı obrazıdır.
- Əlbəttə. Qadın zərifliyin, qayğının, məhəbbətin təcəssümüdür. Bu yer üzündə olan ən gözəl varlıqdır. Kişi bütün həyatı boyu qadını anlamağa çalışır, çünki o, onun əksidir və bu dərketmə vasitəsilə özündə də yeni bir şey kəşf edir.
- Amma dövr dəyişib, dünya silkələnir. Rəssam baş verənlərə necə biganə qala bilər?
- Biganə qalmaq mümkün deyil. 1990-cı illərdə rənglərim qaraldı. Çətin dövr idi - müharibə, dağıntı. Mən müharibə, əzab haqqında şəkillər çəkirdim. Bunlar döyüş səhnələri deyil, amma həmin əsərlərdə ağır təəssüratlar, ağrı əks olunub. İncəsənətdə reallıqdan gizlənmək mümkün deyil. O zaman işlərim başqa cür oldu. Rənglər qaraldı, çoxlu qara, qırmızı rənglər meydana çıxmağa başladı. Sonra zaman bunu yudu, rənglər yenidən parladı. Amma o dövr qəlbimdə iz buraxdı.
- Bugünkü reallıq yenə 1990-cı illəri xatırladır?
- Bəzi cəhətdən xatırladır. Amma mənim sığınacağım var - emalatxanam. Orada mən başqa adamam. Çöldə nə baş verirsə versin, mən emalatxanama gəlirəm, qapını bağlayıram. Bu zaman yalnız mən və kətanlarım var.
- Emalatxananızın sizin üçün evdən daha önəmli olduğunu görəndə ailəniz incimir ki?
- İnciyir. Deyirlər: “Sən yataqxanaya gəldin - yedin, yatdın və getdin”. Amma başa düşürlər - mənim üçün ora müqəddəs yerdir.
- Sizin üçün ən dəyərli iş hansıdır?
- Hələ çəkmədiyim. Hər dəfə yeni rəsmi bitirəndə düşünürəm ki, daha yaxşısını çəkə bilərəm. Ona görə də davam edirəm.
- Bundan sonra? Bu sərgidən sonra hansı planlarınız var?
- Çəkməyə davam etmək. Mən hələ ən yaxşı rəsmimi çəkməmişəm. Nə qədər ki, fırçanı əlimdə tuturam, çəkəcəyəm. Və bəli, yenə qadınları.
- Axı, sizin işləriniz sadəcə gözəl qadınlar deyil?
- Əlbəttə ki, bu, əhvali-ruhiyyədir, rənglərin uyğunluğudur, enerjidir. İnsan rəsmə baxanda əhvalı dəyişirsə, deməli, onda canlı nəsə var. Ümid edirəm ki, nə vaxtsa öz ən yaxşı işimi çəkəcəyəm. Amma hələ ki, axtarışları davam etdirirəm.