Azərbaycanla İran ikitərəfli münasibətlərdə gərginliyi aşmaq üçün addımlar atır
Azərbaycan və İran ikitərəfli münasibətlərdə mövcud olan problemləri aşmaq, ümumiyyətlə, münasibətləri uğurla inkişaf etdirmək üçün yeni şans qazanıblar. Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin İran İslam Respublikasına bu yaxınlarda etdiyi səfərin nəticələri bunu təsdiqləyir.
Görüşlər və bəyanatlar
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisinin İran siyasətinin aparıcı fiqurları ilə görüşlərində Bakı ilə Tehran arasında dialoqun genişləndirilməsinə qarşılıqlı maraq ifadə olunub. Hikmət Hacıyev İranın dövlət başçısı Məsud Pezeşkian ilə görüşündə Azərbaycanın ikitərəfli əlaqələri dərinləşdirmək əzmini dilə gətirib. O, Azərbaycan Prezidentinin iranlı həmkarını Bakıya dəvətini də qarşı tərəfə çatdırıb. Dəvətə görə minnətdarlığını bildirən Pezeşkian həmkarı İlham Əliyevə səmimi salamlarını göndərib.
Hikmət Hacıyev Bakının Tehranla «siyasi, iqtisadi və mədəni əlaqələri mehriban qonşuluq prinsipi əsasında inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu» İran Prezidentinin siyasi müşaviri Mehdi Sənayi ilə görüşündə də səsləndirib. Yeri gəlmişkən, H.Hacıyevin İrana səfəri məhz Sənayinin dəvəti ilə baş tutmuşdu. Prezidentin köməkçisi deyib ki, «ikitərəfli münasibətlərin əsas elementi inamın möhkəmlənməsi, mümkün anlaşılmazlıqların aradan qaldırılmasıdır». Hacıyev Azərbaycanın İrana heç bir təhdid yaratmadığını da bildirib.
M.Sənayi isə deyib ki, Azərbaycan İran üçün sadəcə vacib və qiymətli qonşu yox, həm də dərin tarixi köklərlə, qohumluq və dostluq əlaqələri ilə bağlı olduğu ölkədir. «İkitərəfli münasibətlərin mövcud vəziyyəti tərəflərin potensialına və maraqlarına cavab vermir», - deyə o, qeyd edib: «Odur ki, qarşılıqlı əlaqələr sırf diplomatik formatdan çıxmalı, digər dövlət və özəl sahələrə də yayılmalıdır».
Azərbaycan-İran əməkdaşlığının perspektivləri kontekstində vacib bəyanatlar Hikmət Hacıyevin İranın xarici işlər naziri Abbas Araqçı, Xarici Əlaqələr üzrə Strateji Şurasının sədri Kamal Xərrazi, Milli Təhlükəsizlik üzrə Ali Şurasının katibi Əli Əkbər Əhmədianla görüşlərində də səsləndirilib. A.Araqçı bildirib ki, «İran Prezidenti Məsud Pezeşkianın administrasiyası Azərbaycan Respublikası ilə qarşılıqlı hörmətə və inama əsaslanan əlaqələrin inkişafına xüsusi əhəmiyyət verir». O, Tehranın «regional dövlətlərin problemləri danışıqlar yolu ilə çözmək, bu işdə regional imkanlardan istifadə etmək, qeyri-region ölkələrinin destruktiv müdaxiləsindən qaçmaq iradəsini» dəstəklədiyini söyləyib. Əhmədian isə deyib ki, «İran və Azərbaycanın düşmənləri onların arasındakı dostluq münasibətlərini korlamaq istəyir, odur ki, bizim borcumuz dostluğu, qardaşlığı qoruyub inkişaf etdirməkdir».
Hikmət Hacıyev Azərbaycanın iki ölkə arasında bütün sahələrdə qarşılıqlı hörmət və inama əsaslanan əlaqələri genişləndirmək əzmini dilə gətirib. O, bu zaman xüsusi vurğulayıb ki, «bu münasibətləri heç bir xarici dövlət poza bilməz».
Qeyd edək ki, Azərbaycan Prezidentinin köməkçisinin Tehrana səfəri ikitərəfli əlaqələrlə bağlı bir sıra əlamətdar hadisə və qərarlardan sonra baş tutub. Belə ki, yanvarın 22-23-də Tehranda Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələr üzrə Dövlət Komissiyasının növbəti iclası keçirilib (təxminən 3 illik fasilədən sonra). Toplantıda preferensial ticarət, avtomobil və dəmir yolu daşımaları, ölkələr arasında aviareyslərin artırılması kimi sahələrdə razılaşmalar əldə olunub. Eyni zamanda «Şimal-Cənub» dəhlizinin tikintisinin tezliklə başa çatdırılması haqda razılaşma da böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bu kontekstdə iki ölkənin dəmir yolu idarələri arasında Astarada terminal tikintisinin tezliklə başa çatdırılmasına dair razılaşma da qeyd olunmalıdır.
İclasın gedişində İranın yollar və şəhərsalma naziri Fərzanə Sadiqinin səsləndirdiyi fikirlər də maraqlıdır. O, Rusiya ilə İran arasında yerləşən Azərbaycanın üç ölkə arasındakı yük daşımalarında strateji mövqedə yerləşdiyini, Rəşt (İran)-Astara (Azərbaycan) yolundan isə «Şimal-Cənub» dəhlizində əsas bənd olduğunu bildirib. Bununla, nəqliyyat-kommunikasiya dəhlizlərinin formalaşdırılmasında Azərbaycanın aparıcı rolu bir daha təsdiqlənib. Söhbət yalnız «Şərq-Qərb» yox, həm də «Şimal-Cənub» dəhlizindən gedir. Bu, öz əksini Rusiya ilə İran arasında yanvarın 17-də imzalanmış hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq müqaviləsində də tapıb. Sənədə əsasən «Şimal-Cənub» dəhlizi üzrə dəmir yolunun əsas hissəsi məhz Azərbaycandan keçəcək.
Ümumilikdə Azərbaycan-İran münasibətlərində son dönəmdə əldə edilmiş müsbət nəticələrin, həmçinin Hikmət Hacıyevin Tehrana səfərinin ikitərəfli münasibətlərin yaxşılaşmasına imkan verəcəyini düşünmək üçün bütün əsaslar var. Mövcud vəziyyətə hər iki tərəfin verdiyi qiymət də bunu göstərir. Məsələn, H.Hacıyev bildirib ki, Bakı ilə Ankara arasında qarşılıqlı inamın möhkəmləndirilməsi üçün tədbirlərin davam etdirilməsinə dair razılıq əldə edilib. İran Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi İsmail Beqai isə belə səfərlərin «iki ölkə arasında ümumi problemlərin ortaya qoyulması, münasibətlərin yaxşılaşdırılması kontekstində qarşılıqlı anlaşma üçün yaxşı başlanğıc olacağını» söyləyib.
Aydındır ki, ikitərəfli əlaqələrin yaxşılaşdırılması üçün ilk növbədə, qarşılıqlı inamın güclənməsi vacibdir. Buna istər Bakı, istərsə də Tehranda əmindirlər. Eyni zamanda yaranmış inamsızlığın səbəbkarı Hikmət Hacıyevin də dediyi kimi, hər zaman İranla mehriban qonşuluq münasibətlərinə sadiqlik nümayiş etdirmiş Azərbaycan deyil. Azərbaycan üçüncü dövlətlərin onun ərazisindən İrana qarşı istifadəsinə imkan verilməyəcəyini belə, dəfələrlə açıq şəkildə bəyan edib. Başqa sözlə, qarşı tərəfin Azərbaycan-İsrail əməkdaşlığına istinadla dəfələrlə gündəmə gətirdiyi narahatlığın heç bir əsası yoxdur.
Bundan başqa, Bakı Tehranla münasibətlərə hər zaman ümumregional inteqrasiya və təhlükəsizliyin vacib elementi kimi baxıb və bu, onun «3+3» formatında əməkdaşlığın inkişafı təşəbbüsündə də əksini tapıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 8-də İranın Milli Təhlükəsizlik üzrə Ali Şurasının katibi Əli Əkbər Əhmədianı qəbul edərkən bildirib ki, «ölkəmiz regional məsələlərin region dövlətləri tərəfindən həll edilməsinin tərəfdarıdır».
Bununla yanaşı, Bakı üçün İranın Ermənistanla əlaqələrini inkişaf etdirərkən Azərbaycanın maraqlarını çox zaman, bəlkə də heç zaman nəzərə almaması qəbuledilməzdir. Bu, 30 illik işğal dövründə də belə olub, indi, Azərbaycanın Qarabağ savaşındakı qələbəsindən, ərazi bütövlüyü və suverenliyini tam bərpa etməsindən sonra yaranmış yeni regional reallıqda da belədir.
İnamsızlığın səbəbləri aradan qaldırılmalıdır
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev yerli telekanallara müsahibəsində bildirib ki, İranla münasibətlərin pisləşməsi «bizim günahımız ucbatından baş verməyib». O, 2020-ci ildə 44 günlük müharibənin başa çatmasından sonra Tehranın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə aşkar hörmətsizlik etdiyini xatırladıb. Bu, həmin dövrdə özünü İrana məxsus yük maşınları ilə Azərbaycanın Qarabağ regionuna Ermənistandan benzin daşınmasında da göstərib. Bundan başqa, İran Azərbaycanla sərhəddə hərbi təlimlər keçirərək, sanki Bakıya hədə-qorxu gəlməyə çalışıb. Bunun ardınca isə 2023-cü ilin yanvarında Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinə qarşı həyata keçirilmiş terror aktı nəticəsində səfirliyin əməkdaşı Orxan Əsgərov dünyasını dəyişib. İlham Əliyevin də dediyi kimi, bu, «təşkil olunmuş terror aktı idi». Azərbaycan üçün terror aktını törətmiş şəxs haqqında çıxarılmış edam hökmünün hələ də icra olunmamış qalması da qəbuledilməzdir (məhkəmə işi əlavə istintaq üçün geri qaytarıb).
Bütün bunlar azmış kimi, Azərbaycan-İran münasibətlərindəki bu çətinliklər Tehranın Ermənistana artan dəstəyi ilə müşayiət olunur. Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini 30 il ərzində işğal altında saxlamasını sakit şəkildə qəbul etmiş İran indi guya Ermənistanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə təhdid yaranmasından narahatlığını bildirir. Bu azmış kimi, İran rəsmiləri «dünya birliyi tərəfindən tanınan sərhədlərin istənilən formada dəyişməsinin yolverilməzliyini» bəyan edir, Zəngəzur dəhlizinin açılmasının Tehran üçün qəbuledilməz olduğunu deyirlər. Halbuki Ermənistan 2020-ci il 10 noyabr tarixli Üçtərəfli Bəyannamədə bununla bağlı öhdəlik götürüb. Yeri gəlmişkən, bu haqda növbəti bəyanatı İranın Ermənistandakı səfiri Mehdi Sobhani səsləndirib. O, fevralın 6-da keçirdiyi mətbuat konfransında İrəvan qarşısında lovğalanaraq bildirib ki, İran regionda Zəngəzur dəhlizinin açılmasını dəstəkləməyən yeganə dövlətdir.
İran Ermənistana dəstək məsələsində o qədər irəli gedir ki, ona Qərblə yaxınlaşmasını belə, «bağışlayır». Ermənilərin Vaşinqtonda İranın qatı düşməni olan ABŞ ilə strateji tərəfdaşlıq sazişi imzalaması da Tehranda «anlayış»la qarşılanır. Elə həmin Sobhani məmnunluqla bildirib ki, «Ermənistan hökuməti bu sənədin İrəvan-Tehran münasibətlərinə qarşı olmadığını deyir». Bu zaman diplomat çox əhəmiyyətli bir sirri də açıb: sən demə, İranla Ermənistan «geniş, hərtərəfli strateji sənəd üzərində işləyir və o, iki ölkənin liderləri tərəfindən imzalanacaq».
Əlbəttə ki, İranın Ermənistanla hansı səviyyədə əməkdaşlığa çalışması Azərbaycanın vecinə deyil. Bakı üçün vacib olanı bu əməkdaşlığın onun qanuni maraqlarına toxunmamasıdır. Bu, Ermənistanın üzərinə öz ərazisindən Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvanı birləşdirəcək nəqliyyat yolunun açılmasına dair götürdüyü öhdəliyə də aiddir.
Azərbaycan-İran münasibətlərindəki gərginliyə qarşı tərəfin siyasətçilərinin və ruhanilərinin Azərbaycan və onun rəhbərliyinə qarşı təhqiramiz ifadələri də təkan verir. Hikmət Hacıyevin Tehrana səfəri ərəfəsində İranın Bakıdakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Seyid Cəfər Ağayi Marian Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinə dəvət olunmuş, İran mediasında, hökumətə yaxın dairələrində açıq anti-Azərbaycan kampaniyasının aparılması ilə bağlı ona etiraz bildirilmişdi. Bundan başqa, bildirilmişdi ki, İran Ərdəbil şəhərinin imamı Seyid Həsən Amelinin Azərbaycanın ünvanına səsləndirdiyi təhqirlərə görə üzr istəməkdənsə, imama dəstək kampaniyası aparır.
Bir sözlə, Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevin İrana səfəri belə çətin fonda baş tutub. Odur ki, onun keçirdiyi görüşlərdə Azərbaycan-İran münasibətlərinin hər iki ölkənin strateji maraqlarına cavab verən keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qaldırılmasının vacibliyinə dair əhəmiyyətli bəyanatlar səsləndirilib.
Səfər çərçivəsində baş vermiş əhəmiyyətli hadisələrdən biri də H.Hacıyevin Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinin yeni inzibati binasını ziyarəti olub. Bütün bunlar iki ölkə münasibətlərindəki gərginliyin aşılacağına, qarşılıqlı inama nail olunacağına, ikitərəfli siyasi, iqtisadi, mədəni və humanitar əməkdaşlığın genişləndiriləcəyinə ümid yaradır.

NEIGHBOURHOOD IS POSSIBLE
Azerbaijan and Iran have been presented with a new opportunity to address existing issues in their bilateral relations and, more broadly, to develop successfully, as demonstrated by the outcomes of Hikmet Hajiyev's visit. As Assistant to the President of Azerbaijan and Head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration, Hajiyev's visit to the Islamic Republic supports this assertion.
Meetings and Statements
During Hajiyev's meetings with key figures in Iranian politics, a mutual interest in expanding the dialogue between Baku and Tehran was reaffirmed. In his conversation with Iranian President Masoud Pezeshkian, Hajiyev expressed Azerbaijan's desire to deepen bilateral ties and conveyed an invitation from the Azerbaijani head of state for Pezeshkian to visit Baku. In response, Pezeshkian thanked him for the invitation and sent sincere greetings to President Ilham Aliyev. During discussions with Mehdi Sanai, Political Advisor to the Iranian President, who had invited the visit, Hajiyev also articulated Azerbaijan's commitment to "developing political, economic, and cultural ties with the Islamic Republic of Iran based on good-neighbourly principles". The Assistant to the President emphasised that "the key element of bilateral relations is confidence building and elimination of possible misunderstandings," assuring that Azerbaijan poses no threat to Iran. Sanai noted that Azerbaijan is not only an important and valuable neighbour for Iran but also a country with deep historical, kinship, and friendship ties. He added that "the current level of bilateral relations does not correspond to their potential and interests of both sides," advocating for extending interaction beyond diplomatic channels to include public and private spheres.
Significant statements regarding the prospects of Azerbaijani-Iranian cooperation were made during Hajiyev's meetings with Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi, Chairman of Iran's Strategic Council for Foreign Relations Kamal Kharrazi, and Secretary of the Supreme National Security Council Ali Akbar Ahmadian.
Araghchi remarked that "the administration of Iranian President Masoud Pezeshkian attaches special importance to developing relations with the Republic of Azerbaijan based on mutual respect and trust," affirming Tehran's support for "the will of regional states to resolve problems through negotiations, using regional opportunities and avoiding destructive interference from extra-regional states." Ahmadian emphasised that "enemies and ill-wishers of the two countries—Iran and Azerbaijan—want to destroy friendly relations between them," underlining "our obligation to preserve and develop friendship and brotherhood." Hajiyev highlighted Azerbaijan's commitment to expanding contacts between the two countries based on mutual respect and trust across all spheres, asserting that "no foreign country will be able to destroy these relations."
Hajiyev's visit followed several significant developments in the bilateral relationship, including the regular meeting of the Azerbaijan-Iran Commission on Economic, Trade, and Humanitarian Cooperation in Tehran on January 22-23 (following a nearly three-year hiatus). This meeting resulted in agreements concerning preferential trade, road and rail transport, and an increase in flights between the two countries. The early completion of the North-South corridor is also crucial, as demonstrated by the agreement between the railway departments of Azerbaijan and Iran regarding the completion of works on the Astara terminal. During the meeting, Farzana Sadig, Minister of Roads and Urban Development of Iran, observed that Azerbaijan holds a pivotal position in the context of freight traffic between Russia and Iran. The Resht (Iran)-Astara (Azerbaijan) section of the North-South corridor is of particular significance. This underscores Azerbaijan's crucial role in establishing transport and communication corridors, both East-West and North-South. This affirmation is reflected in the Russian-Iranian Comprehensive Strategic Partnership Agreement concluded on January 17, which states that the key railway line of the North-South corridor will pass through Azerbaijan. Overall, there are ample reasons to believe that recent progress between Azerbaijan and Iran, including the outcomes of Hajiyev's visit, will enhance the atmosphere in bilateral relations. This sentiment is shared by assessments from both sides; Hajiyev emphasised that an agreement was reached to continue efforts to strengthen mutual trust between Baku and Tehran, while the official representative of the Iranian Foreign Ministry, Ismail Begayi, expressed hope that such visits "will be a good start for better understanding common problems and improving relations between the two countries."It is evident that improving bilateral ties necessitates, first and foremost, strengthening mutual trust—an imperative emphasised in both Baku and Tehran. Azerbaijan has consistently demonstrated its commitment to good-neighbourliness with Iran and is not a source of existing distrust, including assurances that its territory will not be utilized for anti-Iranian actions by third parties. The Iranian side's recurring concerns about Azerbaijan's cooperation with Israel lack factual basis.
Furthermore, Azerbaijan has always viewed cooperation with Iran as a vital element of pan-regional integration and security systems, as reflected in its initiative to develop the "3+3" format. During a meeting with Secretary of Iran's Supreme National Security Council A. Ahmadian in Baku on January 8, Azerbaijani President Ilham Aliyev emphasised that "our country supports resolving regional issues by regional states."
However, it is important to note that there have been instances of Iran not giving due consideration to Azerbaijani interests while strengthening its relations with Armenia. This disregard was evident during Armenia's 30-year occupation of Azerbaijani territories and continues today as Azerbaijan asserts its sovereignty and territorial integrity following its victory in the Garabagh war.
Addressing the Causes of Mistrust
Azerbaijani President Ilham Aliyev stated in an interview with local TV channels that the deterioration of relations with Iran "did not happen through our fault." He recalled the clear disrespect for Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty by Iran at the conclusion of the 44-day war in 2020, evidenced by regular illegal trips of Iranian petrol tankers from Armenia to Azerbaijan's Garabagh region. Additionally, Iran has attempted to intimidate Azerbaijan through military exercises along their border, but Baku has responded adequately to such provocations from Tehran. Following this, a terrorist act was committed against the Azerbaijani Embassy in Tehran in January 2023, resulting in the death of Embassy staff member Orkhan Askerov. As Aliyev stated, "it was an organized terrorist act." Azerbaijan also considers it unacceptable that justice has not yet been served against the perpetrator of this act (the Iranian court has sent the case for further investigation).
Azerbaijani-Iranian relations are complicated by Iran's increasing support for Armenia, with Tehran having accepted the occupation of Azerbaijani territories by Armenia for three decades without objection. However, there is now particular concern in Tehran over alleged threats to Armenia's sovereignty and territorial integrity. Iranian officials have repeatedly emphasised the inadmissibility of "any changes to internationally recognised borders" and have expressed strong opposition to the implementation of the Zangezur corridor, a commitment made by Armenia under the trilateral statement issued on 10 November 2020.It is noteworthy that Iranian Ambassador to Armenia Mehdi Sobhani stated during a press conference on 6 February that Iran is "the only state in the region that supports Armenia" in rejecting the Zangezur corridor.
In its support for Armenia, Iran seems willing to overlook its rapprochement with Western powers. Tehran has reacted with "understanding" to Armenia's strategic partnership agreement signed with Washington—Iran's declared enemy. Sobhani expressed satisfaction with the assurance given by the Armenian authorities that this document does not threaten Armenian-Iranian relations; he also revealed ongoing discussions between Iran and Armenia regarding a comprehensive strategic document slated for signing by both countries' leaders.
Azerbaijan has expressed concerns regarding the nature of the cooperation between Iran and Armenia, insisting that it must not compromise its own legitimate interests, including the assurance that Armenia fulfils its obligation to provide a transport link connecting Nakhchivan with mainland Azerbaijan through its territory.
Tensions in the relationship between Azerbaijan and Iran have been further exacerbated by continuous insults directed at Azerbaijan and its leadership from Iranian politicians and clergy. Prior to Hajiyev's visit to Tehran, Seyyid Jafar Aghaei Marian, Chargé d'Affaires at the Iranian Embassy in Baku, was summoned by the Azerbaijani Foreign Ministry to protest against an anti-Azerbaijani campaign conducted by Iranian publications close to government circles. It was also expressed that, rather than apologising for the derogatory statements made by Imam-juma Seyyid Hassan Ameli against Azerbaijan, a campaign in support of him was underway in Iran.
Amidst this difficult backdrop, Hikmet Hajiyev, Assistant to the President, visited Iran. During his meetings, important declarations were made regarding elevating Azerbaijani-Iranian relations to a qualitatively new level that aligns with both states' strategic interests. Another significant event during Hajiyev's visit was a tour of the new administrative building of the Azerbaijani Embassy in Tehran. Collectively, these developments foster hope for overcoming tensions in relations between Azerbaijan and Iran while achieving mutual trust and expanding bilateral political, economic, cultural, and humanitarian cooperation.