Azərbaycanla İran ikitərəfli münasibətlərdə gərginliyi aşmaq üçün addımlar atır
Azərbaycan və İran ikitərəfli münasibətlərdə mövcud olan problemləri aşmaq, ümumiyyətlə, münasibətləri uğurla inkişaf etdirmək üçün yeni şans qazanıblar. Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin İran İslam Respublikasına bu yaxınlarda etdiyi səfərin nəticələri bunu təsdiqləyir.
Görüşlər və bəyanatlar
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisinin İran siyasətinin aparıcı fiqurları ilə görüşlərində Bakı ilə Tehran arasında dialoqun genişləndirilməsinə qarşılıqlı maraq ifadə olunub. Hikmət Hacıyev İranın dövlət başçısı Məsud Pezeşkian ilə görüşündə Azərbaycanın ikitərəfli əlaqələri dərinləşdirmək əzmini dilə gətirib. O, Azərbaycan Prezidentinin iranlı həmkarını Bakıya dəvətini də qarşı tərəfə çatdırıb. Dəvətə görə minnətdarlığını bildirən Pezeşkian həmkarı İlham Əliyevə səmimi salamlarını göndərib.
Hikmət Hacıyev Bakının Tehranla «siyasi, iqtisadi və mədəni əlaqələri mehriban qonşuluq prinsipi əsasında inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu» İran Prezidentinin siyasi müşaviri Mehdi Sənayi ilə görüşündə də səsləndirib. Yeri gəlmişkən, H.Hacıyevin İrana səfəri məhz Sənayinin dəvəti ilə baş tutmuşdu. Prezidentin köməkçisi deyib ki, «ikitərəfli münasibətlərin əsas elementi inamın möhkəmlənməsi, mümkün anlaşılmazlıqların aradan qaldırılmasıdır». Hacıyev Azərbaycanın İrana heç bir təhdid yaratmadığını da bildirib.
M.Sənayi isə deyib ki, Azərbaycan İran üçün sadəcə vacib və qiymətli qonşu yox, həm də dərin tarixi köklərlə, qohumluq və dostluq əlaqələri ilə bağlı olduğu ölkədir. «İkitərəfli münasibətlərin mövcud vəziyyəti tərəflərin potensialına və maraqlarına cavab vermir», - deyə o, qeyd edib: «Odur ki, qarşılıqlı əlaqələr sırf diplomatik formatdan çıxmalı, digər dövlət və özəl sahələrə də yayılmalıdır».
Azərbaycan-İran əməkdaşlığının perspektivləri kontekstində vacib bəyanatlar Hikmət Hacıyevin İranın xarici işlər naziri Abbas Araqçı, Xarici Əlaqələr üzrə Strateji Şurasının sədri Kamal Xərrazi, Milli Təhlükəsizlik üzrə Ali Şurasının katibi Əli Əkbər Əhmədianla görüşlərində də səsləndirilib. A.Araqçı bildirib ki, «İran Prezidenti Məsud Pezeşkianın administrasiyası Azərbaycan Respublikası ilə qarşılıqlı hörmətə və inama əsaslanan əlaqələrin inkişafına xüsusi əhəmiyyət verir». O, Tehranın «regional dövlətlərin problemləri danışıqlar yolu ilə çözmək, bu işdə regional imkanlardan istifadə etmək, qeyri-region ölkələrinin destruktiv müdaxiləsindən qaçmaq iradəsini» dəstəklədiyini söyləyib. Əhmədian isə deyib ki, «İran və Azərbaycanın düşmənləri onların arasındakı dostluq münasibətlərini korlamaq istəyir, odur ki, bizim borcumuz dostluğu, qardaşlığı qoruyub inkişaf etdirməkdir».
Hikmət Hacıyev Azərbaycanın iki ölkə arasında bütün sahələrdə qarşılıqlı hörmət və inama əsaslanan əlaqələri genişləndirmək əzmini dilə gətirib. O, bu zaman xüsusi vurğulayıb ki, «bu münasibətləri heç bir xarici dövlət poza bilməz».
Qeyd edək ki, Azərbaycan Prezidentinin köməkçisinin Tehrana səfəri ikitərəfli əlaqələrlə bağlı bir sıra əlamətdar hadisə və qərarlardan sonra baş tutub. Belə ki, yanvarın 22-23-də Tehranda Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələr üzrə Dövlət Komissiyasının növbəti iclası keçirilib (təxminən 3 illik fasilədən sonra). Toplantıda preferensial ticarət, avtomobil və dəmir yolu daşımaları, ölkələr arasında aviareyslərin artırılması kimi sahələrdə razılaşmalar əldə olunub. Eyni zamanda «Şimal-Cənub» dəhlizinin tikintisinin tezliklə başa çatdırılması haqda razılaşma da böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bu kontekstdə iki ölkənin dəmir yolu idarələri arasında Astarada terminal tikintisinin tezliklə başa çatdırılmasına dair razılaşma da qeyd olunmalıdır.
İclasın gedişində İranın yollar və şəhərsalma naziri Fərzanə Sadiqinin səsləndirdiyi fikirlər də maraqlıdır. O, Rusiya ilə İran arasında yerləşən Azərbaycanın üç ölkə arasındakı yük daşımalarında strateji mövqedə yerləşdiyini, Rəşt (İran)-Astara (Azərbaycan) yolundan isə «Şimal-Cənub» dəhlizində əsas bənd olduğunu bildirib. Bununla, nəqliyyat-kommunikasiya dəhlizlərinin formalaşdırılmasında Azərbaycanın aparıcı rolu bir daha təsdiqlənib. Söhbət yalnız «Şərq-Qərb» yox, həm də «Şimal-Cənub» dəhlizindən gedir. Bu, öz əksini Rusiya ilə İran arasında yanvarın 17-də imzalanmış hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq müqaviləsində də tapıb. Sənədə əsasən «Şimal-Cənub» dəhlizi üzrə dəmir yolunun əsas hissəsi məhz Azərbaycandan keçəcək.
Ümumilikdə Azərbaycan-İran münasibətlərində son dönəmdə əldə edilmiş müsbət nəticələrin, həmçinin Hikmət Hacıyevin Tehrana səfərinin ikitərəfli münasibətlərin yaxşılaşmasına imkan verəcəyini düşünmək üçün bütün əsaslar var. Mövcud vəziyyətə hər iki tərəfin verdiyi qiymət də bunu göstərir. Məsələn, H.Hacıyev bildirib ki, Bakı ilə Ankara arasında qarşılıqlı inamın möhkəmləndirilməsi üçün tədbirlərin davam etdirilməsinə dair razılıq əldə edilib. İran Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi İsmail Beqai isə belə səfərlərin «iki ölkə arasında ümumi problemlərin ortaya qoyulması, münasibətlərin yaxşılaşdırılması kontekstində qarşılıqlı anlaşma üçün yaxşı başlanğıc olacağını» söyləyib.
Aydındır ki, ikitərəfli əlaqələrin yaxşılaşdırılması üçün ilk növbədə, qarşılıqlı inamın güclənməsi vacibdir. Buna istər Bakı, istərsə də Tehranda əmindirlər. Eyni zamanda yaranmış inamsızlığın səbəbkarı Hikmət Hacıyevin də dediyi kimi, hər zaman İranla mehriban qonşuluq münasibətlərinə sadiqlik nümayiş etdirmiş Azərbaycan deyil. Azərbaycan üçüncü dövlətlərin onun ərazisindən İrana qarşı istifadəsinə imkan verilməyəcəyini belə, dəfələrlə açıq şəkildə bəyan edib. Başqa sözlə, qarşı tərəfin Azərbaycan-İsrail əməkdaşlığına istinadla dəfələrlə gündəmə gətirdiyi narahatlığın heç bir əsası yoxdur.
Bundan başqa, Bakı Tehranla münasibətlərə hər zaman ümumregional inteqrasiya və təhlükəsizliyin vacib elementi kimi baxıb və bu, onun «3+3» formatında əməkdaşlığın inkişafı təşəbbüsündə də əksini tapıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 8-də İranın Milli Təhlükəsizlik üzrə Ali Şurasının katibi Əli Əkbər Əhmədianı qəbul edərkən bildirib ki, «ölkəmiz regional məsələlərin region dövlətləri tərəfindən həll edilməsinin tərəfdarıdır».
Bununla yanaşı, Bakı üçün İranın Ermənistanla əlaqələrini inkişaf etdirərkən Azərbaycanın maraqlarını çox zaman, bəlkə də heç zaman nəzərə almaması qəbuledilməzdir. Bu, 30 illik işğal dövründə də belə olub, indi, Azərbaycanın Qarabağ savaşındakı qələbəsindən, ərazi bütövlüyü və suverenliyini tam bərpa etməsindən sonra yaranmış yeni regional reallıqda da belədir.
İnamsızlığın səbəbləri aradan qaldırılmalıdır
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev yerli telekanallara müsahibəsində bildirib ki, İranla münasibətlərin pisləşməsi «bizim günahımız ucbatından baş verməyib». O, 2020-ci ildə 44 günlük müharibənin başa çatmasından sonra Tehranın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə aşkar hörmətsizlik etdiyini xatırladıb. Bu, həmin dövrdə özünü İrana məxsus yük maşınları ilə Azərbaycanın Qarabağ regionuna Ermənistandan benzin daşınmasında da göstərib. Bundan başqa, İran Azərbaycanla sərhəddə hərbi təlimlər keçirərək, sanki Bakıya hədə-qorxu gəlməyə çalışıb. Bunun ardınca isə 2023-cü ilin yanvarında Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinə qarşı həyata keçirilmiş terror aktı nəticəsində səfirliyin əməkdaşı Orxan Əsgərov dünyasını dəyişib. İlham Əliyevin də dediyi kimi, bu, «təşkil olunmuş terror aktı idi». Azərbaycan üçün terror aktını törətmiş şəxs haqqında çıxarılmış edam hökmünün hələ də icra olunmamış qalması da qəbuledilməzdir (məhkəmə işi əlavə istintaq üçün geri qaytarıb).
Bütün bunlar azmış kimi, Azərbaycan-İran münasibətlərindəki bu çətinliklər Tehranın Ermənistana artan dəstəyi ilə müşayiət olunur. Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini 30 il ərzində işğal altında saxlamasını sakit şəkildə qəbul etmiş İran indi guya Ermənistanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə təhdid yaranmasından narahatlığını bildirir. Bu azmış kimi, İran rəsmiləri «dünya birliyi tərəfindən tanınan sərhədlərin istənilən formada dəyişməsinin yolverilməzliyini» bəyan edir, Zəngəzur dəhlizinin açılmasının Tehran üçün qəbuledilməz olduğunu deyirlər. Halbuki Ermənistan 2020-ci il 10 noyabr tarixli Üçtərəfli Bəyannamədə bununla bağlı öhdəlik götürüb. Yeri gəlmişkən, bu haqda növbəti bəyanatı İranın Ermənistandakı səfiri Mehdi Sobhani səsləndirib. O, fevralın 6-da keçirdiyi mətbuat konfransında İrəvan qarşısında lovğalanaraq bildirib ki, İran regionda Zəngəzur dəhlizinin açılmasını dəstəkləməyən yeganə dövlətdir.
İran Ermənistana dəstək məsələsində o qədər irəli gedir ki, ona Qərblə yaxınlaşmasını belə, «bağışlayır». Ermənilərin Vaşinqtonda İranın qatı düşməni olan ABŞ ilə strateji tərəfdaşlıq sazişi imzalaması da Tehranda «anlayış»la qarşılanır. Elə həmin Sobhani məmnunluqla bildirib ki, «Ermənistan hökuməti bu sənədin İrəvan-Tehran münasibətlərinə qarşı olmadığını deyir». Bu zaman diplomat çox əhəmiyyətli bir sirri də açıb: sən demə, İranla Ermənistan «geniş, hərtərəfli strateji sənəd üzərində işləyir və o, iki ölkənin liderləri tərəfindən imzalanacaq».
Əlbəttə ki, İranın Ermənistanla hansı səviyyədə əməkdaşlığa çalışması Azərbaycanın vecinə deyil. Bakı üçün vacib olanı bu əməkdaşlığın onun qanuni maraqlarına toxunmamasıdır. Bu, Ermənistanın üzərinə öz ərazisindən Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvanı birləşdirəcək nəqliyyat yolunun açılmasına dair götürdüyü öhdəliyə də aiddir.
Azərbaycan-İran münasibətlərindəki gərginliyə qarşı tərəfin siyasətçilərinin və ruhanilərinin Azərbaycan və onun rəhbərliyinə qarşı təhqiramiz ifadələri də təkan verir. Hikmət Hacıyevin Tehrana səfəri ərəfəsində İranın Bakıdakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Seyid Cəfər Ağayi Marian Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinə dəvət olunmuş, İran mediasında, hökumətə yaxın dairələrində açıq anti-Azərbaycan kampaniyasının aparılması ilə bağlı ona etiraz bildirilmişdi. Bundan başqa, bildirilmişdi ki, İran Ərdəbil şəhərinin imamı Seyid Həsən Amelinin Azərbaycanın ünvanına səsləndirdiyi təhqirlərə görə üzr istəməkdənsə, imama dəstək kampaniyası aparır.
Bir sözlə, Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevin İrana səfəri belə çətin fonda baş tutub. Odur ki, onun keçirdiyi görüşlərdə Azərbaycan-İran münasibətlərinin hər iki ölkənin strateji maraqlarına cavab verən keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qaldırılmasının vacibliyinə dair əhəmiyyətli bəyanatlar səsləndirilib.
Səfər çərçivəsində baş vermiş əhəmiyyətli hadisələrdən biri də H.Hacıyevin Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinin yeni inzibati binasını ziyarəti olub. Bütün bunlar iki ölkə münasibətlərindəki gərginliyin aşılacağına, qarşılıqlı inama nail olunacağına, ikitərəfli siyasi, iqtisadi, mədəni və humanitar əməkdaşlığın genişləndiriləcəyinə ümid yaradır.

Азербайджан и Иран предпринимают шаги с целью преодоления напряженности в двусторонних отношениях
Азербайджан и Иран получили новый шанс для преодоления существующих проблем в двусторонних отношениях и, в целом, успешного развития. Утверждать это позволяют итоги визита помощника Президента Азербайджана - заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации главы государства Хикмета Гаджиева в Исламскую Республику.
Встречи и заявления
В ходе встреч помощника Президента Азербайджана с ключевыми фигурами иранской политики была подтверждена взаимная заинтересованность в расширении диалога между Баку и Тегераном.
В беседе с президентом Ирана Масудом Пезешкианом Х.Гаджиев заявил о стремлении Азербайджана к углублению двусторонних связей. Он передал президенту Ирана приглашение главы азербайджанского государства посетить Баку. М.Пезешкиан со своей стороны поблагодарил за приглашение и передал искренние приветствия коллеге Ильхаму Алиеву.
Заинтересованность Азербайджана «в развитии политических, экономических и культурных связей с Исламской Республикой Иран на основе принципов добрососедства» была выражена Хикметом Гаджиевым и на переговорах с политическим советником президента ИРИ Мехди Санаи, по приглашению которого и состоялся данный визит. При этом помощник Президента особо подчеркнул, что «ключевым элементом двусторонних отношений являются укрепление доверия и устранение возможных недоразумений», а также заверил в том, что Азербайджан не представляет угрозы для Ирана.
М.Санаи же отметил, что Азербайджан не просто важный и ценный сосед для Ирана, но и страна, с которой его связывают глубокие исторические, родственные и дружеские узы. И добавил, что «текущий уровень двусторонних отношений не соответствует их потенциалу и интересам обеих сторон», а потому «необходимо вывести взаимодействие за рамки исключительно дипломатического формата и распространить его также на общественную и частную сферы».
Важные заявления в контексте перспектив азербайджано-иранского сотрудничества были озвучены и на встречах помощника Президента Азербайджана с главой МИД ИРИ Аббасом Арагчи, председателем Стратегического совета по внешним связям Ирана Кямалом Харрази, секретарем Высшего совета национальной безопасности Исламской Республики Али Акбаром Ахмадианом.
А.Арагчи, отметив, что «администрация президента Ирана Масуда Пезешкиана придает особое значение развитию взаимосвязей с Азербайджанской Республикой, основанных на взаимном уважении и доверии», заявил о поддержке Тегераном «воли региональных государств решать проблемы путем переговоров, используя региональные возможности и избегая деструктивного вмешательства со стороны внерегиональных государств». А Ахмадиан выразил мнение, что «враги и недоброжелатели двух стран - Ирана и Азербайджана - хотят разрушить дружеские отношения между ними», поэтому «наш долг - сохранять и развивать дружбу и братство».
Х.Гаджиев указал на решимость Азербайджана расширять основанные на взаимном уважении и доверии контакты между двумя странами во всех сферах. Особо подчеркнув при этом, что «ни одна зарубежная страна не сможет разрушить эти отношения».
Заметим, что визит Хикмета Гаджиева в Иран состоялся вскоре после ряда знаковых решений и событий в двусторонних связях. Так, в рамках состоявшегося 22-23 января в Тегеране (после почти 3-летнего перерыва) очередного заседания Азербайджано-иранской комиссии по экономическому, торговому и гуманитарному сотрудничеству были достигнуты соглашения по таким сферам, как преференциальная торговля, автомобильные и железнодорожные перевозки, увеличение количества авиарейсов между странами. Большое значение имеют договоренности о скорейшем завершении строительства коридора Север-Юг, в контексте чего следует отметить соглашение между железнодорожными ведомствами Азербайджана и Ирана о завершении работ по терминалу в Астаре. Примечательно озвученное в ходе заседания заявление министра дорог и градостроительства ИРИ Фарзаны Садиг, что Азербайджан, расположенный между Россией и Ираном, занимает стратегическую позицию в грузоперевозках между тремя странами, а участок Решт (Иран)-Астара (Азербайджан) играет ключевую роль в коридоре Север-Юг.
Тем самым была подтверждена решающая роль Азербайджана в формировании транспортно-коммуникационных коридоров. Это не только Восток-Запад, но и Север-Юг. Данное подтверждение нашло отражение и в заключенном 17 января российско-иранском договоре о всеобъемлющем стратегическом партнерстве, согласно которому именно через Азербайджан будет проходить ключевая железнодорожная ветка коридора Север-Юг.
В целом есть все основания полагать, что достигнутый в последнее время прогресс между Азербайджаном и Ираном, включая также итоги визита Хикмета Гаджиева, позволит улучшить атмосферу в двусторонних отношениях. На это указывают и данные обеими сторонами оценки. Так, Х.Гаджиев подчеркнул, что достигнута договоренность о продолжении мер по укреплению взаимного доверия между Баку и Тегераном. А официальный представитель МИД ИРИ Исмаил Бегаи выразил надежду, что подобные визиты «станут хорошим началом для лучшего взаимопонимания относительно общих проблем и улучшения отношений между двумя странами».
Очевидно, что для улучшения двусторонних связей требуется, прежде всего, укрепление взаимного доверия, на необходимость которого указывают как в Баку, так и в Тегеране. При этом источником существующего недоверия Азербайджан, который, как подтвердил помощник Президента, всегда доказывал свою приверженность добрососедству с Ираном, однозначно не является. В том числе и с гарантией неиспользования своей территории для антииранских действий третьих сторон. Регулярно выражаемые по данному вопросу опасения иранской стороны, апеллирующей к сотрудничеству Азербайджана с Израилем, не имеют под собой никаких оснований.
Более того, Азербайджан всегда рассматривал сотрудничество с ИРИ как важный элемент общерегиональной интеграции и системы безопасности, что нашло отражение и в выдвижении им инициативы по развитию формата «3+3». Принимая 8 января в Баку секретаря Высшего совета национальной безопасности Ирана А.Ахмадиана, Президент Азербайджана Ильхам Алиев особо подчеркнул, что «наша страна выступает за решение региональных вопросов региональными государствами».
Вместе с тем неприемлемый для Баку факт, что Иран, развивая свои взаимосвязи с Арменией, не всегда учитывал, если не сказать никогда, интересы Азербайджана. Это проявилось в 30-летний период оккупации Арменией азербайджанских территорий и продолжает проявляться сейчас, когда в регионе закрепилась реальность, основанная на Победе Азербайджана в Карабахской войне, полном и окончательном утверждении его суверенитета и территориальной целостности.
Устранить причины недоверия
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью местным телеканалам констатировал, что ухудшение отношений с Ираном «произошло не по нашей вине». Он напомнил о явном неуважении к территориальной целостности и суверенитету Азербайджана со стороны ИРИ по окончании 44-дневной войны 2020 года. Об этом свидетельствуют, в частности, регулярные незаконные поездки иранских бензовозов из Армении в Карабахский регион Азербайджана. Кроме того, Иран пытался угрожать Азербайджану проведением военных учений на границе. Но на все подобные шаги Тегерана Баку давал адекватный ответ. Вслед за этим в январе 2023 года был совершен террористический акт против посольства Азербайджана в Тегеране, жертвой которого стал его сотрудник Орхан Аскеров. Причем, как заявил Ильхам Алиев, «это был организованный террористический акт». Для Азербайджана неприемлемо и то, что смертный приговор в отношении совершившего теракт лица до сих пор не приведен в исполнение (иранский суд направил дело на доследование).
Подобные осложнения в азербайджано-иранских отношениях сопровождаются растущей поддержкой Армении со стороны ИРИ. Тегеран, спокойно воспринимавший на протяжении трех десятилетий армянскую оккупацию азербайджанских территорий, теперь с особым трепетом выражает опасения в связи с возникшими якобы угрозами суверенитету и территориальной целостности Армении. То и дело иранские официальные лица озвучивают заявления о недопустимости «любых изменений международно признанных границ» и неприемлемости для Тегерана реализации Зангезурского коридора. Относительно которого, между прочим, Армения взяла на себя соответствующее обязательство по трехстороннему Заявлению от 10 ноября 2020 года. Кстати, с очередным заявлением на сей счет выступил посол ИРИ в Армении Мехди Собхани, который на пресс-конференции 6 февраля решил похвастаться перед армянской стороной тем, что Иран - единственное государство в регионе, поддерживающее ее в неприятии Зангезурского коридора.
В своей поддержке Армении Иран доходит даже до того, что «прощает» ей сближение с Западом. Подписанное в Вашингтоне соглашение о стратегическом партнерстве между Арменией и США - заклятым врагом Ирана - Тегеран воспринимает с «пониманием». Тот же Собхани с удовлетворением сослался на то, что «власти Армении четко заявляли - данный документ не направлен против армяно-иранских отношений». И раскрыл при этом многозначительный секрет: оказывается, Иран и Армения работают «над расширенным, всеобъемлющим стратегическим документом, который будет подписан лидерами обеих стран».
Разумеется, Азербайджану совершенно все равно, какого уровня сотрудничества желают достичь Иран и Армения. Главное для него в том, чтобы это сотрудничество не посягало на законные интересы Азербайджана. Затрагивающие, в том числе, и вопрос выполнения Арменией взятого на себя обязательства по проведению через ее территорию транспортного сообщения, связующего Нахчыван с основной частью Азербайджанской Республики.
Напряженность в азербайджано-иранских отношениях подпитывается и непрекращающимися оскорблениями иранских политиков и духовенства в адрес Азербайджана и его руководства. Накануне визита Хикмета Гаджиева в Тегеран Временный поверенный в делах посольства ИРИ в Баку Сейид Джафар Агаи Мариан был вызван в МИД Азербайджана, где ему был выражен протест против открыто проводимой в иранских печатных органах, близких к правительственным кругам, антиазербайджанской кампании. Кроме того, была выражена недопустимость того, что вместо извинений за оскорбительные высказывания имама-джумы города Ардебиль Сейида Хасана Амели против Азербайджана в Иране проводится кампания в его поддержку.
Вот на таком сложном фоне помощник Президента Азербайджана Хикмет Гаджиев и посетил Иран. Во время встреч были сделаны важные заявления о необходимости вывода азербайджано-иранских отношений на качественно новый уровень, отвечающий стратегическим интересам обоих государств. В числе имевших место в ходе визита знаковых событий также посещение Х.Гаджиевым нового административного здания азербайджанского посольства в Тегеране. Все это, вместе взятое, позволяет надеяться на преодоление напряженности в отношениях Азербайджана и Ирана, достижение между ними взаимного доверия, расширение двустороннего политического, экономического, культурного и гуманитарного сотрудничества.