HAVADA BAŞ VERMİŞ SİYASİ QƏZA
Kremlin susqunluğu fonunda Bakı ilə Moskva arasında müttəfiqlik münasibətlərini qoruyub saxlamaq mümkün olmayacaq
Fevralın ilk günlərində Azərbaycanda Bakı-Qroznı reysi ilə uçan AZAL təyyarəsinin qəzaya uğramasının 40-cü günü anılıb. Xatırladaq ki, qəza nəticəsində heyət üzvləri də daxil olmaqla, 38 nəfər dünyasnı dəyişib. Qəzadan sağ çıxmış şəxslər Azərbaycan xəstəxanalarında müalicələrini davam etdirirlər. Bakı ilə Moskva arasında ciddi siyasi böhran yaratmış aviaqəza ilə bağlı araşdırmalar da davam edir.
İlkin hesabat – yekun nəticə
Qazaxıstan Nəqliyyat Nazirliyi Bakıdan Qroznıya uçarkən qəzaya uğramış J2-8243 reysi ilə bağlı istintaqın ilkin nəticələrini elan edib. Aviasiyanın öz qaydaları var və bu, aviaqəzaların araşdırılmasına da aiddir. Çoxları tonlarla çəkiyə malik dəmir qurğunun necə uçduğunu hələ də təsəvvür edə bilməsə də, bu işlə məşğul olanlar əmindirlər ki, məhz bu qaydalar nəticəsində aviasiya hələ də ən təhlükəsiz nəqliyyat vasitəsi olaraq qalır. Qazaxıstan Nəqliyyat Nazirliyi məhz aviasiya araşdırmasının ilkin nəticələrini açıqlayıb. Bu araşdırmanın məqsədi günahkarları taparaq aşkara çıxarmaq deyil. Bu zaman tamamilə başqa sualların cavabları axtarılır: təyyarənin texniki durumu necə olub, sistem nə qədər düzgün və etibarlı işləyib, heyət üzvləri özlərini nə qədər doğru aparıblar…
Araşdırmanın nəticələrini eyni zamanda həm gözlənilən, həm də sensasion saymaq olar. Ekspertlər təyyarənin istismara tam yararlı, heyət üzvlərinin isə tam hazırlıqlı olduqlarını müəyyənləşdiriblər. Bəli, qəzaya səbəb təyyarəyə kənar müdaxilə olub. Yəni «Embraer» vurulub. Kim tərəfindən? Bu artıq aviasiya araşdırmasının deyil, cinayət istintaqının cavab verəcəyi sualdır. Amma Qazaxıstanın yaydığı məlumat belə, ciddi siyasi rezonans üçün kifayət edib.
İlkin hesabat göstərir ki, Rusiya rəsmi strukturlarının qəzanın ilk saatlarında və günlərində fəal şəkildə tirajladıqları versiyanı təsdiqləyən heç nə yoxdur. Xatırladaq ki, o zaman «Rosaviasiya» tələsik açıqlama verərək təyyarənin guya «quş dəstəsi ilə toqquşduğunu» bildirmiş, Rostovun Hava Hərəkətinin İdarə Olunması Mərkəzi «göyərtədə qaz balonunun partladığı» haqda danışmağa başlamış, «İnterfaks» agentliyi isə ortaya hansısa «texniki problemlər»i atmışdı. Üstəlik, Rusiya tərəfi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin absurd adlandırdığı bu versiyaları onların həqiqətə uyğun olmadığının aşkarlanmasından sonra belə, tirajlamağa davam edib. Halbuki təyyarənin göyərtəsində xarakterik dəliklərin olduğunu göstərən fotolar qəzadan cəmi bir neçə saat sonra yayılmağa başlamışdı və bu dəliklərin quş dəstəsi ilə toqquşmadan yarana bilməyəcəyini mütəxəssis olmayan şəxslər belə, anlamışdı. Bu, «qaz balonu partlayışı» və ya «texniki qüsur»a da bənzəmirdi. Təyyarənin göyərtəsində belə zədələr yalnız zenit raketlərinin zərbəsindən yaranır. Laynerin guya Ukrayna dronu ilə toqquşması versiyası da aradan qalxıb, çünki belə olsaydı, göyərtədə tam fərqli izlər qalardı.
Hesabatda konkret günahkarlar göstərilməsə də, orada qeyd olunan məlumatlar hər şeyi ortaya qoyur.
İttihamın şahidləri
Mütəxəssislər diqqəti hadisənin xronologiyasına çəkir. Reysin Bakıdan havaya qalxmasından Qroznıya çatmasınadək olan müddətdə nə təyyarə, nə heyət üzvləri problem yaşayıb. Ekipaj yalnız 04:55:54-də hər iki GPS naviqatorunun itdiyini elan edib. Artıq indi məlumdur ki, Azərbaycana məxsus «Embraer» təyyarəsi Qroznı aeroportuna yaxınlaşan zaman orada «Ukrayna dronlarının hücumları dəf edilirmiş». Amma sonradan ortaya Çeçenistan səmasında Azərbaycan təyyarəsi ilə eyni vaxtda Ukrayna dronlarının peyda olduğunu göstərən fakt da çıxmayıb. Necə deyərlər, yalançı həyəcan siqnalı. Prinsipcə, radioelektron mübarizə sisteminin işə salınması və GPS siqnalının kəsilməsi «dronlarla mübarizə strategiyası»nın standart elementləridir. Çünki pilotsuz uçuş aparatları da GPS siqnalı ilə idarə olunur. Amma bu halda dispetçerlər dronla mübarizənin aparıldığı hava məkanını bağlamağa, havada olan təyyarələrə dərhal bu haqda məlumat verməyə borcludurlar. Bəs Azərbaycan təyyarəsinin ekipajına GPS sisteminin söndürüldüyü haqda xəbərdarlıq edən olubmu? Xeyr! Pilotların bunu bilməsi üçün başqa yol isə yoxdur.
Amma bu da son deyil. GPS siqnalından məhrum olmuş pilotlar Qronznıya enmək cəhdlərini davam etdirib, eniş etmək üçün vektor istəyiblər və s. Havanın dumanlı olması vəziyyəti daha da çətinləşdirib və təyyarə Qroznıya enə bilməyib.
Nəhayət, prosesin kulminasiya nöqtəsi. Təhlillər və «qara qutu»nun qeydləri göstərir ki, kapitan Qroznıya eniş edə bilmədiyi üçün Bakıya qayıtmaq qərarı verib. Bundan sonra təxminən 05:13-də səs yazısında «kənar səs», yəni göyərtəyə zərbə səsi eşidilir. 24 saniyə sonra daha bir belə səs. Bu, zenit raketlərinin standart iş sxemidir. Təyyarəyə tərəf adətən iki raket buraxılır və onlar laynerə çırpılaraq deyil, göyərtəyə təxminən 10 metr qalmış partlayır. Aparılmış qeydlərdən məlum olur ki, ilk zərbədən sonra təyyarənin üçüncü hidrovlika sistemi sıradan çıxıb, 6 saniyə sonra birinci, daha 21 saniyə sonra isə ikinci sistem eyni aqibəti yaşayıb. Hidravlikanın sıradan çıxması ilə təyyarə praktik olaraq, idarəedilməz vəziyyətə gəlib. Belə bir vəziyyətdə pilotların təyyarəni Aktauya çatdıraraq 29 nəfərin həyatını xilas etməsi, həqiqətən də, əsl möcüzədir. Təəssüf ki, onlar özləri qəzada həlak olublar. Amma möcüzə yaradaraq…
«Kovyor» planının tətbiq edildiyi haqda məlumat yalnız 05:21-də elan olunur! O an GPS sisteminin söndürülməsindən, sərnişinlərin taleyin ümidinə buraxılmasının üzərindən düz 25 dəqiqə, zenit raketinin atılmasından isə 8 dəqiqə keçirdi! Bütün bu müddətdə pilotlar yerdə nələrin baş verdiyini bilmirdilər. Onları məlumatlandırmağı heç bir xidmət lazım bilmirmiş!
Məşhur bir fikir var: hər bir HHM qurğusunun öz qəbiristanlığı var. İnsan faktorunu heç kim inkar etmir, Siserona görə isə səhv insana xasdır. Amma səhvdən səhvə fərq var. Qrafik üzrə sərnişin aeroportuna enməkdə olan təyyarənin vurulması çox nadir rast gəlinən hadisədir. Rusiya HHM sisteminin bu bağışlanmaz səhvini Tehran aeroportunda yaşanmış faciə ilə müqayisə etmək olar: o zaman İranın rəşadətli hava hücumundan müdafiəçiləri paytaxt aeroportundan havaya qalxmış Ukrayna təyyarəsini vurmuşdular. Yerüstü xidmətlərin cinayətkar yekəbaşlığı, lazımi koordinasiyanı təmin edə bilməməsi görün nələrə aparıb çıxarır…
«Məhkəmədə görüşərik»
Faciədən sonrakı ilk günlərdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Moskvanın ünvanına silsilə sərt bəyanatlarla çıxış edib. Bakı konkret tələblərini də o zaman ortaya qoyub: üzr istənilməli, məsuliyyət etiraf olunmalı, açıq istintaq aparılmalı, kompensasiya ödənilməlidir. Lakin hadisədən ayyarım vaxt keçsə də, nə üzr istəyən var, nə məsuliyyətini etiraf edən. Günahkarları axtarmağa, cəzalandırmağa da heç kim həvəs göstərmir.
Bakı, təbii ki, bu vəziyyətlə barışmaq fikrində deyil. Azərbaycanda «Rus evi»nin qapadılması, «Rossotrudniçestvo»nun fəaliyyətinin dayandırılması formal olaraq Aktau üzərində baş vermiş qəza ilə əlaqələndirilməsə də, burada Rusiyanın öz davranışı ilə yaratdığı hiddətin də rol oynadığına şübhə yoxdur. Hiddət yaradan isə istər rusiyalı deputatların, politoloq və təbliğatçıların ədəbsiz bəyanatları, istərsə də rəsmi strukturların qəzaya görə məsuliyyəti etiraf edərək üzr istəməməsidir.
Bakı baş verənlərə sərt siyasi qiymət verməyə çalışmır. Lakin mediaya sızmış xəbərlərdə Azərbaycanın məsələ ilə bağlı beynəlxalq məhkəməyə müraciət etməyə hazırlaşdığı deyilir. Qazaxıstan Nəqliyyat Nazirliyi və ICAO-nun araşdırmaları havada insanların təhlükəsizliyi ilə bağlı idisə, beynəlxalq məhkəmə konkret məsuliyyəti müəyyənləşdirməlidir – istər ayrı-ayrı insanların, istərsə də dövlətin məsuliyyətini.
Əslində, beynəlxalq məhkəməyə müraciət üçün əsas qəzadan dərhal sonra var idi. Lakin Azərbaycan belə sərt ssenari ilə getmək istəməyərək, vəziyyəti qiymətləndirməsi, ona ciddi itkilər olmayan aydınlıq gətirməsi üçün zaman tanımağa çalışırdı. Ekspertlər hesab edirlər ki, Moskva özündə HHM sisteminin səhvini etiraf etmək gücü tapardısa, üzr istəyər və hərtərəfli istintaqa başlayardısa, iki ölkə arasında bu gün yaşanmaqda olan siyasi böhrandan qaçıla bilərdi. Amma görünür, Rusiya «hansısa cənub respublikası»ndan üzr istəməyi özünə sığışdırmayıb.
Bakı hadisənin Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsi tərəfindən araşdırılmasından imtina edənədək bir neçə günü də əbəs yerə gözləyib. Rusiyaya inam sarsılıb. Hətta çox ciddi şəkildə. İndi vəziyyət daha da pisdir. Moskvanın məsuliyyətini etiraf etməsi, üzr istəməsi və araşdırmalara başlaması üçün 40 gündən artıq vaxtı var idi. Üstəlik, Azərbaycanın mülki təyyarəsinin Rusiyaya məxsus zenit raketi ilə vurulduğunu, əlbəttə ki, Moskvada Bakıdan, Astanadan, yaxud Braziliyadan daha əvvəl bilirdilər. Belə bir vəziyyətdə onların artıq cinayət istintaqı başlatmaq, sərnişin təyyarəsi ilə dronu səhv salan, mülki təyyarəyə raket atəşi açan rəşadətli HHM zabitini müəyyənləşdirmək üçün kifayət qədər zaman var idi. Bu, həm də qlobal nəticələrdən qaçmaq şansı idi. Amma…
Bakı artıq qeyri-rəsmi səviyyədə bir çox faktı yada salır:  Qarabağ xanının ailəsi ilə birlikdə qətlə yetirilməsini də, İrandan və Osmanlı imperiyasından ermənilərin Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsini də, Qərbi Zəngəzurun Ermənistana hədiyyə edilməsini də, Qarabağ müharibəsi zamanı Rusiyanın «İsgəndər» operativ-taktiki raket kompleksi daxil olmaqla, hədiyyə etdiyi silahları da və s. Belə vəziyyətdə əvvəlki müttəfiq münasibətlərini qoruyub saxlamaq çox çətin olacaq. Münasibət – hərəkətin ikitərəfli olduğu yol kimidir…

КАТАСТРОФА ВОЗДУШНАЯ И ПОЛИТИЧЕСКАЯ
На фоне продолжающегося молчания Кремля будет сложно сохранить «прежние союзнические отношения» между Баку и Москвой
Автор: Т.КАСИМОВА
В первые дни февраля в Азербайджане отметили 40 дней с момента крушения самолета авиакомпании AZAL, совершавшего рейс из Баку в Грозный. 38 погибших, включая членов экипажа. Выжившие продолжают лечение в больницах Азербайджана. Продолжается и расследование авиакатастрофы, которое уже стало детонатором серьезного политического кризиса между Баку и Москвой.
Отчет предварительный - выводы окончательные
Министерство транспорта Казахстана уже обнародовало предварительный отчет о расследовании катастрофы рейса J2-8243 из Баку в Грозный. В авиации свои правила, в том числе и в таком деликатном вопросе, как расследование авиапроисшествий. Как уверены причастные, именно такой порядок расследования позволяет авиации держать планку самого безопасного вида транспорта - пусть даже у многих просто не укладывается в голове, как многотонная железная махина с людьми вообще держится в воздухе. Минтранс Казахстана обнародовал предварительные итоги именно авиационного расследования. Оно, по определению, не ставит перед собой задачу найти и указать виновных. Идет поиск ответов на совсем другие вопросы: каким было техническое состояние самолета, насколько правильно и надежно работали его системы, насколько верно вел себя экипаж…
Результаты расследования оказались и ожидаемыми, и сенсационными одновременно. Эксперты подтвердили, что самолет был полностью исправен, экипаж - прекрасно подготовлен. Причина катастрофы - внешнее воздействие. То есть Embraer был сбит. Кем именно - это уже вопросы криминального расследования, а не авиационного разбирательства. Но и того, что обнародовал Казахстан, хватило для сильнейшего политического резонанса.
Прежде всего, как показывает предварительный отчет, не нашли никакого подтверждения версии, которые активно тиражировались российскими официальными структурами в первые часы и дни после трагедии. Напомним, «Росавиация» тогда поспешила заявить, будто самолет «столкнулся с птицами», Ростовский центр управления воздушным движением закинул что-то по поводу «взрыва газового баллона на борту», агентство «Интерфакс» попыталось вбросить информацию о «технических неполадках». Причем эти версии, которые Президент Азербайджана назвал абсурдными, российская сторона продолжала тиражировать и после того, как стало понятно, что они не соответствуют действительности.
Фотографии разбившегося самолета с характерными отверстиями на корпусе появились уже в первые часы после катастрофы, и даже неспециалистам было понятно, что это вряд ли от столкновения с птицами. Тем более это не было похоже на «взрыв газового баллона» или «технические неполадки». Такие повреждения на корпусе лайнера оставляют только зенитные ракеты. Опровергнута и версия столкновения с украинским беспилотником, после чего остались бы совсем другие следы.
И хотя конкретные виновные в отчете не указываются, приведенные там данные говорят сами за себя.
Свидетельство обвинения
Специалисты обращают внимание на хронологию событий. С момента вылета из Баку до приближения к Грозному никаких проблем ни у самолета, ни у экипажа не возникает. Однако в 04:55:54 экипаж самолета сообщил, что потеряны оба навигатора GPS.
Сегодня уже известно: когда азербайджанский Embraer подлетал к аэропорту Грозного, там «отбивали атаку украинских беспилотников». Позже, правда, никаких следов появления украинских беспилотников в чеченском небе синхронно с азербайджанским самолетом так и не обнаружилось. Ложная тревога. В принципе задействование систем радиоэлектронной борьбы и глушение сигнала GPS - стандартные элементы «противодроновой стратегии». Беспилотники тоже наводятся по сигналу GPS. Но в этом случае диспетчеры обязаны закрыть небо там, где отбивают атаку беспилотников, и немедленно проинформировать об этом самолеты, находящиеся в воздухе. Однако азербайджанский экипаж никто об отключении систем GPS и глушении систем связи и навигации не предупреждает! А летчикам самим узнать об этом просто неоткуда.
Трагедия между тем углубляется. Лишившись сигнала GPS, пилоты, тем не менее, продолжают попытки зайти на посадку в Грозном. Они просят вектор для снижения и т.д. Ситуацию осложняет еще и туман. Сесть не удается.
Затем наступает кульминация. Как показали анализ и сопоставление данных «черных ящиков» погибшего самолета, капитан не смог приземлиться в Грозном и принял решение возвратиться в Баку. После этого, примерно в 05:13, речевой самописец фиксирует «внешний звук», то есть удар по самолету. Через 24 секунды - еще один. Это стандартная схема работы зенитных ракет. По самолету обычно запускают две ракеты, которые взрываются не вплотную к корпусу, а метров за 10, окутывая самолет облаком своих поражающих элементов. Как показывают данные параметрического самописца, после первого удара вышла из строя третья гидравлическая система самолета, еще через 6 секунд - первая, а через 21 секунду - и вторая гидравлическая система. Потеря гидравлики сделала самолет практически неуправляемым. И то, что в такой ситуации пилоты все же дотянули до Актау и спасли 29 жизней, - чудо. К сожалению, сами они погибли. Но сотворили чудо.
Только в 05:21 поступает сообщение, что введен план «Ковер»! От момента, когда стали глушить GPS и самолет с пассажирами бросили на произвол судьбы, прошло 25 минут. После пуска зенитных ракет - 8 минут. И все это время летчики были в неведении, что происходит на земле. Ни одна служба не соизволила проинформировать!
Есть расхожее выражение: у каждой ПВО - свое кладбище. Человеческий фактор никто не отменял, а человеку, согласно еще Цицерону, свойственно ошибаться. Но все же ошибка ошибке - рознь. Сбить самолет, который заходит по расписанию на посадку в гражданский аэропорт, - случай очень и очень редкий. Непоправимый ляп российской ПВО можно сравнить разве что с трагедией в тегеранском аэропорту: тогда доблестные иранские защитники неба сбили взлетевший из столичного аэропорта украинский пассажирский лайнер. К чему могут привести преступное головотяпство и отсутствие должной координации между наземными службами?
«Встретимся в суде»
В первые дни после катастрофы Президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил с целой серией жестких заявлений в адрес Москвы. Тогда же в Баку огласили свои требования: принести извинения, признать ответственность, провести - или хотя бы начать - гласное расследование, а также выплатить компенсацию. Прошло уже полтора месяца со дня катастрофы - никто извиняться не торопится, никто ответственности не признает и никто не собирается искать и тем более наказывать виновных.
В Баку с этим мириться не желают. Закрытие в Азербайджане «Русского дома» и прекращение работы «Россотрудничества» формально с авиакатастрофой под Актау не связаны, но что на это решение повлиял общий контекст, который во многом определяется именно растущим возмущением поведением России, сомнений нет. Возмущают как хамские заявления российских депутатов, политологов и пропагандистов, так и упорное молчание официальных структур, которые не торопятся признавать ответственность за сбитый самолет и приносить извинения.
В Баку не стали выступать с жесткими политическими оценками. Однако в прессе появилась утечка: Азербайджан готовит обращение в международный суд. И если расследование Минтранса Казахстана и ICAO касалось безопасности людей в небе, то международный суд - это уже конкретная ответственность. Причем и отдельных лиц, и государства.
Основания для обращения в международный суд были с самого начала после катастрофы. Но переводить ситуацию в столь жесткий сценарий в Азербайджане не хотели, давая Москве время оценить ситуацию и разблокировать ее без больших потерь. Эксперты считают, что если бы Москва нашла в себе силы признать ответственность за ошибку своей ПВО, извиниться и начать полноценное расследование, нынешнего политического кризиса между странами можно было бы избежать. Но, видимо, извиняться перед «какой-то южной республикой» там посчитали ниже своего достоинства.
В Баку напрасно ждали несколько дней, перед тем как отказаться от расследования авиакатастрофы в рамках Межгосударственного авиационного комитета. Доверие к России подорвано, и подорвано очень сильно. Теперь ситуация еще хуже. У Москвы было более 40 дней, чтобы признать ответственность, извиниться и начать расследование. Тем более о том, что азербайджанский гражданский самолет был сбит российской зенитной ракетой, в Москве, естественно, узнали куда раньше, чем в Баку, Астане или Бразилии. И у нее было время, чтобы начать расследование - уже криминальное, и выявить, кто из доблестных офицеров ПВО умудрился перепутать пассажирский самолет с беспилотником и запустить по лайнеру зенитные ракеты. Шанс избежать глобальных последствий был. Но чем дальше, тем он становится все меньше.
В Баку на неофициальном уровне уже вспоминают и убийство вместе с семьей последнего Карабахского хана, и переселение на азербайджанские земли армян из Персии и Османской империи, и подаренный Армении Западный Зангезур, и российское оружие в подарок для Еревана во время Карабахской войны - вплоть до ОТРК «Искандер», и многое другое. На таком фоне будет очень трудно сохранить прежние союзнические отношения. Отношения - улица с двусторонним движением.