Azərbaycanda gender bərabərliyinin möhkəmlənməsi üçün hansı addımlar atılmalıdır?
8 Mart – Beyəlxalq Qadınlar Günü ərəfəsində Bakıda «Konstitusiya və Suverenlik İli» çərçivəsində son dərəcə vacib tədbir keçirilib. Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən «Qadın iştirakçılığının təbliği» mövzusunda konfransın əhəmiyyətini göstərən məqamlardan biri də orada hökumət nümayəndələrinin, deputatların, ictimai xadim və vətəndaş cəmiyyətinin təmsilçilərinin iştirakı idi.
Qadınlara investisiya
Azərbaycan reallığında qadın iştirakının təbliği niyə bu qədər vacibdir? Məsələ ondadır ki, bu, sadəcə, ədalət məsələsi yox, həm də sosial-iqtisadi inkişafın əhəmiyyətli amilidir. Araşdırmalar göstərir ki, qadınların təmsilçiliyinin yüksək olduğu ölkələrdə iqtisadiyyat daha dayanıqlı inkişaf göstəricilərinə malikdir. Qadınlar işləyirsə, rəhbər vəzifələr tutursa, ölkədə ÜDM artır.
Qadınlara kişilərlə bərabər hüquqların verildiyi cəmiyyətlərdə zorakılıq, korrupsiya və qeyri-sabitlik hallarına daha az rast gəlinir. Bu isə sosial müvazinətə aparan doğru yoldur. Qadınların siyasətdə və idarəetmədə iştirakı daha balanslı qərarların qəbuluna imkan verir. Onlar ailə gəlirlərini daha tez-tez reinvestisiya edir, bu isə uşaqların təhsilini, onlara tibbi xidməti yaxşılaşdırmağa imkan yaradır, nəticədə, ümumiyyətlə, cəmiyyətin rifahına yol açır. Demək, qadınlar yoxsulluqla mübarizə prosesinin də vacib hissəsidirlər.
Gender bərabərliyi cəmiyyəti daha loyal edir, belə cəmiyyətlərdə isə hər kəs özünü reallaşdıra bilmək üçün bərabər imkanlar qazanır. Demokratiyanın, ədalətin məqsədyönlü inkişafı üçün bu, önəmli amildir.
Sübut olunub ki, rəhbər vəzifələrdə qadınların daha çox təmsil olunduqları şirkətlərdə daha effektiv, daha dayanıqlı qərarlar qəbul edilir.
Qadınların təmsilçiliyi gələcək nəsillər üçün də effektiv nümunədir. Bu, qız uşaqlarını, gənc xanımları liderliyə, təhsilə, ictimai həyatda iştiraka motivasiya edir. Beləliklə, gender bərabərliyi yalnız insan hüquqları məsələsi yox, həm də cəmiyyətin inkişafı üçün strateji resursdur. Qadınlara sosial investisiya ölkənin gələcəyinə qoyulan investisiyadır.
Gender hüququ
Azərbaycanda gender bərabərliyi və qadınların müdafiəsinin təmini istiqamətində bir sıra qanunlar qəbul edilib. Onlardan ən əsası «Gender (kişi və qadın) bərabərliyinin təminatları haqqında» qanundur (2006). Bu qanunun məqsədi cinsi mənsubiyyətinə görə ayrı-seçkiliyin bütün formalarının qarşısının alınması, həyatın bütün sahələrində qadınlar və kişilər üçün bərabər imkanların yaradılmasının təminidir. Əmək Məcəlləsinə 2022-ci ildə edilmiş dəyişikliklər çərçivəsində isə qadınlar üçün qadağan olunmuş peşələrin sayı 674-dən 204-ə endirilib və bu, onların müxtəlif sahələrdə işə düzəlməsi imkanlarını genişləndirib. Bundan başqa, 1995-ci ildə Azərbaycan «Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılması haqqında» bəyannaməni, 2001-ci ildə isə ona fakultativ protokolu ratifikasiya edib. Sonuncu sənəd ölkənin qadın hüquqları sahəsində beynəlxalq standartlara sadiqliyini təsdiqləyir.
2024-cü ilin dekabrında gender bərabərliyinin gələcək təmininə hesablanmış qanun layihələri də hazırlanıb. Söhbət hamilə, 14 yaşınadək uşağı olan, həmçinin 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş uşağı olan qadınların gecə vaxtı yerinə yetirilən işlərə, iş vaxtından artıq işlərə, istirahət, iş günü hesab edilməyən bayram və digər günlərdə işə cəlb edilməsinə və ezamiyyətə göndərilməsinə yalnız onların yazılı razılığı ilə yol verilməsi təşəbbüsündən gedir. Bu, Dünya Bankının reytinqində Azərbaycanın gender bərabərliyi indeksinin 7% artaraq, 85%-ə çatmasına imkan verib.
Lakin qəbul olunan qanunlara, irəli sürülən təşəbbüslərə baxmayaraq, Azərbaycanda gender bərabərsizliyi problemi hələ də qalmaqdadır. Qadının cəmiyyətdəki rolu haqda stereotiplər, qanunlardan bixəbərlik gender bərabərliyinə nail olunması yolunda əsas maneələrdəndir. Ölkə gender qanunvericiliyi sahəsində ciddi addımlar atsa da, bu qanunların effektiv tətbiqi, mədəni maneələrin aşılması hələ də ciddi səylər tələb edir.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova konfransdakı çıxışında bildirib ki, onlar mayda Milli Məclisə «Gender (kişi və qadın) bərabərliyinin təminatları haqqında» qanunun icrası vəziyyəti ilə bağlı hesabat təqdim edəcəklər. B.Muradovanın sözlərinə görə, hazırda hesabat üzərində iş davam edir: «Dövlət Komitəsi son il ərzində bu sahəyə məsul olan qurumların gördüyü işlər haqda məlumatları toplayıb və hazırda onların üzərində iş gedir». Hesabatda bütün vacib statistik məlumatlar, atılmalı olan addımlar və hədəflər yer alacaq. Muradova bildirib ki, Azərbaycanda qadınların ictimai həyatın bütün sahələrində iştirakının genişləndirilməsi üçün ciddi iş aparılır.
«Azərbaycan Konstitusiyasının hazırlanması və təkmilləşdirilməsi üzərində kişilər qədər, qadınlar da işləyib. Azərbaycanda qanunun, xüsusilə gender bərabərliyi sahəsində qanunun aliliyinin təmini ilə bağlı mütəmadi sorğular keçirilir, diskussiyalar təşkil olunur. Cinsi bərabərliyin təmininə bu və ya digər dərəcədə məsul olan qurumların fəaliyyətində mütəmadi olaraq yeniliklər edilir. Qadınlar və kişilər cəmiyyətin həyatında, ailədə eyni dərəcədə iştirak etməli, onu eyni dərəcədə töhfələr verməlidirlər», - deyə Dövlət Komitəsinin sədri bildirib.
Qadın dövlətdə
Konfransda çıxış edənlərin hər biri qadınların cəmiyyətin müxtəlif sahələrində fəal iştirakının vacibliyini vurğulayıb, onların işlərə bərabərhüquqlu şəkildə cəlbi üçün şəraitin yaradılmasının önəmindən danışıblar. Ümumilikdə Azərbaycanda bu istiqamətdə əhəmiyyətli tədbirlər görülür, qadınlara peşəkar karyeralarının inkişafı, ictimai həyatda fəal iştirakları üçün imkan yaradılır.
Bununla əlaqədar olaraq, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Kərimov eyni vəzifələri daşıyan qadınlarla kişilərin əməkhaqlarının eyni olmasının vacibliyinə də diqqət çəkib. O, Skandinaviya ölkələrini misal göstərərək bildirib ki, həmin ölkələrdə 2018-ci ildən etibarən bu tələb qanunvericilikdə əksini tapıb. Kərimov şirkətlərin rəhbər vəzifələrə qadınları təyin etməsinin təşviqi üçün bu halda onlara vergi güzəştlərinin olunması təklifini də səsləndirib. «Ölkədə dövlət sektorunda təxminən 500 min qadın salışır. Özəl sektorda bu rəqəm 350 mindir. Əmək fəaliyyətində qadınlar və kişilər üçün şərait də, imkalar da eynidir. Onların əməkhaqlarının da bərabərləşdirilməsi istiqamətində ciddi addımlar atılır. İnsanların gender bərabərliyi haqda məlumatlandırılması üçün son iki ildə 14 regionda 700 işəgötürənlə maarifləndirmə işi aparılıb», - deyə nazir müavini qeyd edib.
Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin icraçı direktoru Aygün Əliyeva isə bildirib ki, bu gün ölkədə qeydiyyatdan keçmiş təxminən 4000 QHT-nin 40%-nə qadınlar rəhbərlik edir. Bundan başqa, məişət zorakılığı və qadınlara qarşı ayrı-seçkilik halları ilə mübarizə məqsədilə 55 layihəyə xüsusi qrant müsabiqəsi ilə dəstək verilib. Agentliyin yaradıldığı 2021-ci ildən qadınlarla əlaqəli müxtəlif məsələlərə aid 194 layihə maliyyə dəstəyi alıb.
Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədri Sahib Məmmədov bildirib ki, həmkarlar ittifaqları üzvlərinin yarıdan çoxu, dəqiq desək, 52,3%-i qadınlardır. «Qadınların sosial rifahının yüksəldilməsinə yönəlmiş müxtəlif proqramlar icra olunur. Qadınların hüquqlarının qorunması, onlara hörmət edilməsi bizim borcumuzdur. Biz onların ölkənin ictimai-siyasi həyatında iştiraklarını artırmaq üçün mümkün olan hər şeyi edirik», - deyə S.Məmmədov bildirib. O, Azərbaycanın Şərqdə qadınlara səs hüququ vermiş ilk dövlət olduğunu da xatırladıb.
Baş Prokurorluğun əməkdaşı Aynur Osmanova isə ölkənin prokurorluq orqanlarında çalışan 2300 nəfərin 524-nün qadın olduğunu deyib. Bu, 22,7% deməkdir. 1310 prokurorluq işçisinin 127-si (9,7%) zərif cinsin nümayəndəsidir, dövlət xidməti əsasında çalışan 990 prokurorluq əməkdaşları arasında isə qadınlar 40,1% (397 nəfər) təşkil edir.
Qadın elmdə
Qadınların cəmiyyətdəki rolunun möhkəmlənməsi işində ən vacib nailiyyətlərdən biri onların Azəraycan elmi, təhsili və mədəniyyətində fəal iştiraklarıdır. XX əsrin əvvəllərində məşhur neft maqnatı Zeynalabdin Tağıyevin yaşadığı ölkədə başqa cür ola da bilməzdi. Tağıyev deyirdi: «Bir oğlan uşağına təhsil verməklə bir təhsilli şəxsiyyət, bir qız uşağına təhsil verməklə isə təhsilli ailə qazanırsınız». Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayevin «Qızların təhsil hüququ» konfransında səsləndirdiyi məlumatlar bunun təsdiqidir. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda magistratura və doktoranturada təhsil alan xanımlar fəlsəfə doktorlarının yarıdan çoxunu təşkil edir. Söhbət elmin inkişafına töhfələr verən şəxslərdən gedir: «Bu gün dünyada informatika və riyaziyyatı, texnologiya və mühəndis işini öyrənən insanların 35%-ni xanımlar təşkil edirsə, bizim ölkəmizdə bu rəqəm dünyadakı orta göstəricini aşaraq, 40%-ə çatır». Bu, o deməkdir ki, qadınların elmi tədqiqatlarda və idarəetmədə iştirakı müasir tələblərə uyğundur.
E.Babayevin sözlərinə görə, dövlət vətəndaşların, o cümlədən qızların və qadınların əlçatan, keyfiyyətli təhsil almaları, peş əvə ixtisaslara yiyələnmələri, öz bilik və bacarıqları ilə insan kapitalını zənginləşdirmələri üçün bütün imkanları yaradıb.
Bu gün BDU-da təhsil alan 24739 tələbənin 16641-i, yəni 67,2%-i qızlardır. Bu il isə ali məktəbə qəbul olunmuş 5414 tələbənin 3803-nü, yəni 70%-ni qızlar təşkil edir. «Son imtahan sessiyasında qızlar arasında imtahanları uğurla verən tələbələr arasında qızlar oğlanlardan təxminən 20% çox olub», - deyə rektor bildirib.
«Qadın iştirakçılığının təbliği» konfransı xanımların cəmiyyətin müxtəlif sahələrində fəal iştirakının vacibliyini bir daha ortaya qoyub, gender bərabərliyinin təşviqi, o cümlədən qanuvericilik təşəbbüsləri və stimullaşdırıcı addımlarla onların proseslərə cəlbinin zəruriliyini göstərib. İştirakçılar bu qənaətdədirlər ki, qadınların rəhbər vəzifələrə çəkilməsi, kişilərlə eyni əməkhaqqı ilə təmini cəmiyyətin dayanıqlı inkişafı və çiçəklənməsi üçün önəmlidir.
Azərbaycanda kişilərlə qadınlar arasında real bərabərliyə nail olunması üçün bundan sonra da effektiv strategiyaların hazırlanmasına ehtiyac var. Qlobal çağırışlar şəraitində qadınların liderliyi sabitlik və inkişafın vacib amilinə çevrilir. Bu gün tamamilə aydındır ki, qadınların siyasətdə, biznesdə, sosial sahədə fəal iştirakı olmadan cəmiyyətdə uğura, harmoniyaya nail olmaq mümkün deyil.
Əsas odur ki, belə müzakirələr nəzəriyyə olaraq qalmasın, dövlət siyasətinə təsir göstərəcək real təşəbbüslərə yol açsın. Ümid edək ki, 8 Mart ərəfəsində belə tədbirlər sadəcə müzakirə meydanı yox, həm də ölkədə qadınların rolunun vacib olduğu sahələrdə real dəyişikliklərə aparacaq əsl addım olacaq.

Что необходимо предпринять для упрочения гендерного равноправия в Азербайджане?
В преддверии Международного женского дня - 8 Марта в Баку состоялось важное мероприятие в рамках «Года Конституции и суверенитета» - конференция на тему «Продвижение участия женщин». О значимости этого форума, организованного Государственным комитетом по проблемам семьи, женщин и детей страны, говорит участие в нем представителей правительства, депутатов, общественных деятелей и членов гражданского общества.
Инвестиции в женщин
Почему вопрос продвижения женщин в азербайджанских реалиях так важен? Дело в том, что это не просто вопрос справедливости, но и существенный фактор социально-экономического развития. Исследования показывают, что страны с высоким уровнем женского участия в экономике имеют более устойчивый рост. Когда женщины работают и занимают руководящие должности, ВВП страны увеличивается.
Общество, где женщины равноправны, менее подвержено насилию, коррупции и нестабильности. А это верный путь к социальной уравновешенности. Участие женщин в политике и управлении способствует принятию более сбалансированных решений.
Женщины чаще реинвестируют доход в семью, что помогает улучшить образование детей, медицинское обслуживание и общее благосостояние общества. А это значит, что женщины являются важной частью процесса борьбы с бедностью.
Гендерное равенство ведет к более лояльному обществу, где у каждого есть равные возможности для самореализации, что является целесообразным развитием демократии и справедливости.
Доказано, что компании с большим количеством женщин в руководстве принимают более эффективные и устойчивые решения.
Продвижение женщин является эффективным примером и для будущих поколений. Это мотивирует девочек и молодых девушек стремиться к лидерству, получать образование и участвовать в общественной жизни.
Таким образом, гендерное равенство - это не только вопрос прав человека, но и стратегический ресурс для развития общества. Социальные инвестиции в женщин - это вложение в будущее страны.
Гендерное право
В Азербайджане принят ряд законов по обеспечению гендерного равенства и защите прав женщин. Ключевой из них - Закон «Об обеспечении гендерного (мужского и женского) равенства» (2006). Его цель - устранение всех форм дискриминации по признаку пола и создание равных возможностей для мужчин и женщин во всех сферах жизни. А в рамках изменения Трудового кодекса в 2022 году количество запрещенных для женщин профессий было сокращено с 674 до 204, что расширило возможности их трудоустройства в различных отраслях. Помимо этого в 1995 году Азербайджан ратифицировал Конвенцию «О ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин», а в 2001 году Факультативный протокол к ней, который подчеркнул приверженность страны международным стандартам в области прав женщин.
В декабре 2024 года были подготовлены законопроекты, направленные на дальнейшее обеспечение гендерного равенства. Это инициативы по новым правилам привлечения женщин к командировкам, сверхурочной работе и работе в нерабочие дни, особенно для беременных женщин и матерей с детьми до 14 лет или с детьми с инвалидностью. Эти меры способствовали повышению индекса гендерного равенства Азербайджана в рейтинге Всемирного банка на 7%, достигнув 85%.
Несмотря на принятые законы и инициативы, проблема гендерного неравенства в Азербайджане все же сохраняется. Стереотипы, связанные с ролью женщин в обществе, и слабое правоприменение законов остаются значительным препятствием на пути к достижению полного гендерного равенства. И хотя Азербайджан в гендерно-законодательной сфере уже сделал ряд важных шагов, эффективная реализация этих законов и преодоление культурных барьеров требуют дальнейших усилий.
Председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова сообщила на конференции о планах представить в мае в Милли Меджлис отчет об исполнении Закона «Об обеспечении гендерного равенства». Она подчеркнула, что работа над отчетом продолжается: «Госкомитет собрал информацию о работе, проделанной ответственными за эту сферу сторонами за последний год, и сейчас занимается ее обработкой». В отчет будут включены все необходимые статистические данные, информация о предстоящих шагах и целях. По словам Мурадовой, в Азербайджане ведется серьезная работа по расширению участия женщин во всех аспектах общественной жизни.
«Женщины наравне с мужчинами работали над созданием и улучшением Конституции Азербайджана. Для обеспечения верховенства закона, особенно в вопросе гендерного равенства, в Азербайджане периодически проводятся опросы, организуются дискуссии. Регулярно вносятся новшества в деятельность учреждений, которые так или иначе отвечают за обеспечение уравнивания полов. Женщины и мужчины должны в равной степени участвовать и вносить свой вклад в жизнь общества, семьи», - подчеркнула глава госкомитета.
Женщина в стране
Все выступающие на конференции говорили о важности активного участия женщин в различных сферах общества и необходимости создания условий для их равноправного представительства. В целом Азербайджан продолжает предпринимать значительные усилия в этом вопросе, предоставляя женщинам возможности для профессионального роста и активного участия в общественной жизни.
В этой связи заместитель министра труда и социальной защиты Анар Керимов указал на необходимость обеспечения равной оплаты труда для мужчин и женщин на одинаковых должностях. Он привел в пример скандинавские страны, где с 2018 года на законодательном уровне закреплено требование равной оплаты. Керимов также предложил внедрять поощрительные меры, такие как налоговые льготы для компаний, назначающих женщин на руководящие позиции.
«В стране около 500 тысяч женщин заняты в государственном секторе, а 350 тысяч - в частном. Мужчины и женщины имеют равные условия и возможности в трудовой деятельности, и предпринимаются серьезные шаги по выравниванию заработной платы между полами. В целях повышения осведомленности о гендерном равенстве за последние два года в 14 регионах страны была проведена просветительская работа с 700 работодателями», - отметил он.
Исполнительный директор Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Айгюн Алиева сообщила, что около 40% из примерно 4000 зарегистрированных НПО в Азербайджане возглавляют женщины. Кроме того, специальными грантовыми конкурсами, направленными на борьбу с домашним насилием и дискриминацией в отношении женщин, было поддержано 55 проектов. С момента создания агентства в 2021 году финансирование получили 194 проекта, касающиеся различных вопросов, связанных с женщинами.
А председатель Конфедерации профсоюзов Азербайджана Сахиб Мамедов заявил, что более половины членов профсоюзов, точнее 52,3% - женщины. «Реализуются различные программы, направленные на повышение социального благополучия женщин. Уважение и защита их прав - наш общий долг. Мы сделаем все возможное для увеличения их участия в общественно-политической жизни», - сказал Мамедов. Он добавил, что Азербайджан стал первой страной на Востоке, предоставившей женщинам право голоса.
По словам сотрудницы Генпрокуратуры Айнур Османовой, в органах прокуратуры страны из 2300 сотрудников 524 - это женщины, что составляет 22,7%. Из 1310 прокурорских работников 127 (9,7%) - женщины, а среди 990 сотрудников прокуратуры, работающих на основании государственной службы, женщины составляют 40,1% (397 человек).
Женщина в науке
Наиболее важным достижением в деле упрочения роли женщин в обществе является их активное участие в сферах науки, образования и культуры Азербайджана. Могло ли быть иначе в стране, в которой жил известный азербайджанский нефтяной магнат начала XX века Зейналабдин Тагиев, сказавший: «Давая образование одному мальчику, вы получаете одного образованного человека, давая образование одной девочке, вы приобретаете образованную семью»? Тому подтверждение данные, которые обнародовал ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев на конференции «Право девушек на образование». В Азербайджане женщины, обучающиеся в магистратуре, докторантуре, составляют более половины докторов философии, вносящих вклад в развитие науки. «Сегодня если в мире 35% изучающих информатику и математику, технологии и инженерное дело составляют девушки, то в нашей стране этот параметр достигает 40%, что превышает средний мировой показатель». Это значит, что участие женщин в научных исследованиях и управлении соответствует современным требованиям.
По словам Э.Бабаева, государство создало все возможности для граждан, в том числе девушек и женщин, получать доступное и качественное образование, приобретать профессии и специальности, обогащать человеческий капитал своими знаниями и навыками.
Из обучающихся в БГУ 24 739 студентов 16 641, то есть 67,2%, составляют девушки. В этом году в вуз приняты 5414 студентов, из которых 3803, или 70%, - девушки. «В последней экзаменационной сессии процент успешной сдачи экзаменов среди девушек был примерно на 20% выше, чем среди юношей», - сообщил ректор.
Конференция «Продвижение участия женщин» подчеркнула важность активного участия женщин в различных сферах общества и необходимость создания условий для их представительства механизмами поощрения гендерного равенства, включая законодательные инициативы и стимулирующие меры для работодателей. Участники сошлись во мнении, что продвижение женщин на руководящие должности и обеспечение равной оплаты труда необходимы на пути к устойчивому развитию и процветанию общества.
Азербайджан и дальше нуждается в разработке эффективных стратегий для достижения реального равенства между мужчинами и женщинами. В условиях глобальных вызовов женское лидерство становится значимым фактором стабильности и прогресса. Сегодня ясно как день - без активного участия женщин в политике, бизнесе и социальной сфере невозможно добиться успеха и гармонии в обществе.
Главное, чтобы обсуждения не остались на уровне теории, а привели к реальным инициативам, которые могут повлиять на государственную политику. И хочется надеяться, что в преддверии 8 Марта такие мероприятия - это не просто дискуссионная площадка, а важный шаг к реальному изменению положения женщин в Азербайджане в тех сферах, где это необходимо.