DİQQƏT MƏRKƏZİNDƏ TİCARƏT VƏ İNVESTİSİYADIR
Pakistan Azərbaycanın müstəqillik qazandığı ilk günlərdən özünü onun etibarlı dostu, davamlı müttəfiqi kimi göstərib. Artıq uzun illərdir ki, iki ölkə arasındakı münasibətlər «qardaşlıq münasibəti» kimi xarakterizə olunur. Bu, beynəlxalq səviyyədə çoxsaylı qarşılıqlı dəstək aktları, ikitərəfli münasibətlərin geniş hüquqi bazası ilə də təsdiqlənir. Bakı ilə İslamabad arasında qarşılıqlı inama əsaslanan strateji tərəfdaşlıq mövcuddur. İki ölkə liderlərinin tez-tez etdikləri qarşılıqlı səfərlər isə müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı və genişləndirilməsinə ciddi impuls verir. Pakistanın baş naziri Şahbaz Şərifin Bakıya son rəsmi səfəri zamanı isə diqqət əsasən iqtisadi əlaqələrin çoxtərəfli aspektlərinə, xüsusilə ticarət və investisiya sahəsinə yönəldilib.
Milyardlarla investisiya
2024-cü ildə Azərbaycanla Pakistan arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 22 milyon dolları ötüb. Bu, əvvəlki illərlə müqayisədə xeyli çoxdur. Bununla yanaşı, hər iki tərəfdən olan ekspertlər bu rəqəmin iki ölkənin ticarət potensialını əks etdirmədiyini bildirir, qeyd edirlər ki, xüsusilə siyasi tərəfdaşlıq və müttəfiqliyin belə yüksək səviyyədə olduğu ölkələr arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi daha böyük olmalıdır.
«Müzakirələrimizin nəzərəçarpan hissəsini ticari və iqtisadi sektorlara həsr etdik və birlikdə məyusluğumuzu ifadə etdik ki, ticarət dövriyyəmiz cəmi bir neçə on milyonla ölçülür. Bir sözlə, biz ticarət dövriyyəmizi artırmalıyıq və düşünürəm ki, bunu necə etməyi bilirik», - deyə Prezident İlham Əliyev Şahbaz Şərif ilə Bakıda keçirdiyi görüşün yekununda bildirib.
Qonaq da öz növbəsində, Azərbaycanın dövlət başçısı ilə razılaşıb: «Bizim dostluğumuz, siyasi anlaşmamız, beynəlxalq səviyyədə, beynəlxalq forumlarda düşüncə və hərəkət vəhdətimiz əfsanəvi olmuşdur. Lakin hesab edirəm ki, iş birliyimiz, ticarətimiz, investisiya münasibətlərimiz bizim əlaqələrin həqiqi gücünü əks etdirmirdi».
Hər iki tərəfdə əmindirlər ki, Azərbaycanın Pakistan iqtisadiyyatına investisiya yatırılması ilə bağlı geniş proqramı sayəsində vəziyyət ən yaxın vaxtlarda dəyişəcək. Bu proqramın mövcudluğu isə hələ İlham Əliyevin İslamabada ötən ilin yayında etdiyi səfər zamanı bəyan olunmuşdu. Məlum olub ki, Pakistan bir neçə ay əvvəl artıq konkret layihələri təqdim edib və hazırda Azərbaycan tərəfi onları qiymətləndirməklə məşğuldur. Layihələr istər infrastrukturun inkişafı, istər enerji, faydalı qazıntıların çıxarılması və digər sahələri əhatə edir. Azərbaycan paytaxtında aparılmış hərtərəfli müzakirələrdən sonra liderlər bildiriblər ki, layihələrin razılaşdırılması işinin bir ay müddətində başa çatdırılması qərara alınıb. Onların reallaşdırılmasına dair rəsmi razılaşma isə İlham Əliyevin Pakistana apreldə edəcəyi səfər zamanı imzalanacaq.
İnvestisiya proqramlarının icrasının sürətləndirilməsi şübhəsiz ki, iqtisadi tərəfdaşlığın genişləndirilməsinə yol açacaq. İki qardaş ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artırılmasının vacib elementi kimi isə ticarətdə nəzərdə tutulmuş güzəştləri göstərmək olar. Belə ki, Azərbaycanın Pakistandan idxal olunan düyünü rüsumdan azad etməsi ümumi idxalın statistikasında müsbət dinamikaya nail olunmasına ciddi təkan verib. Xatırladaq ki, bu qərar 2022-ci ildə qəbul edilib və güzəşt 2027-ci il dekabrın 31-dək qüvvədə olacaq. Bunadək Pakistandan düyü idxalına 15%-lik gömrük rüsumu tətbiq olunurdu. «Əminəm ki, Azərbaycanda istehsal olunan müəyyən məhsullar var ki, biz də onların Pakistanda satışını təşviq edə bilərik. Biz tarifləri aşağı sala bilərik. Diqqəti tariflərin aşağı salınması mümkün olan istiqamətlərə yönəltməliyik ki, idxal və ixrac artsın», - deyə Ş.Şərif qeyd edib.
Enerji, nəqliyyat, müdafiə
Pakistanın baş nazirinin Bakıya səfəri çərçivəsində tərəflər arasında 10-dan artıq vacib ikitərəfli razılaşma imzalanıb. Onların arasında enerji sahəsində əməkdaşlığı nəzərdə tutan memorandumlar xüsusi diqqət çəkir. Enerji çatışmazlığı ilə üzləşmiş Pakistan bu problemin həlli üçün yollar axtarır. Belə bir vəziyyətdə bu ölkə şirkətlərinin SOCAR ilə ticarət və neft emalı sahəsində əldə etdiyi razılaşmalar xüsusilə dəyərlidir. Bununla yanaşı, SOCAR tərəfindən Pakistana mayeləşdirilmiş təbii qaz ixracını nəzərdə tutan razılaşmanın müddəti daha iki il uzadılıb. «Enerji sahəsində əməkdaşlıq, - bu gün bu sahəyə maye qaz daxildir, - əminəm ki, daha da genişlənəcək və növbəti sahələri əhatə edəcək», - deyə İ.Əliyev bildirib.
Baş nazirin səfəri çərçivəsində iqtisadi əməkdaşlığın müzakirə olunan daha bir vacib istiqaməti nəqliyyat sektoru olub. Azərbaycanın öz ərazisindən iki vacib beynəlxalq marşrutun – «Şimal-Cənub» və «Şərq-Qərb» – keçməsi istiqamətində apardığı fəal işlər bu sahədə əməkdaşlıq üçün əlavə imkanlar yaradır. Liderlər bildiriblər ki, onlar artıq regional əməkdaşlığın daha geniş mənzərəsinin nəzərdən keçirilməsi, limanların, dəmir yolu infrastrukturunu və digər nəqliyyat-logistika bəndlərini idarə edən qurumlar arasında əlaqələrin qurulması haqda tapşırıqlar veriblər. «Sizi əmin edirəm ki, Pakistanın Qvadar limanı bu işdə həlledici rol oynaya bilər, həm ixrac, həm də idxal baxımından. Ona görə də mən təklif edirəm ki, biz diqqətimizi bu məsələyə də yönəldək», - deyə Ş.Şərif qeyd edib. O, Pakistan tərəfinin nəqliyyat layihələrinin inkişaf etdirilməsi üzərində işləməyə hazır olduğunu söyləyib.
Bundan başqa, səfər çərçivəsində nümayəndə heyətləri arasında aparılmış müzakirələrdə müdafiə sahəsinə də xüsusi diqqət ayırılıb. «Azərbaycan Pakistandan müdafiə sənayesinin istehsal etdiyi avadanlığı artıq alıb və biz onun keyfiyyətindən çox razıyıq və birmənalı olaraq, bu işi davam etdirəcəyik. Eyni zamanda biz müdafiə sənayesi məhsullarının birgə istehsalı imkanlarını müzakirə etdik və bu, əməkdaşlığımızın digər mühüm sektoru olacaq», - deyə İlham Əliyev bildirib. O, Azərbaycanın 30-dan çox ölkəyə müdafiə sənayesi məhsulları ixrac etdiyini, Pakistanla birgə istehsala başlanılması ilə bu istiqamətlərin daha da artacağını söyləyib.
Pakistan hökumətinin başçısı isə deyib ki, «aprel ayında Azərbaycan nümayəndə heyəti Pakistana səfər edəndə bu məsələ nümayəndə heyətinin gündəliyində başlıca prioritet təşkil edəcək. Biz bununla əlaqədar ciddi və səmimi müzakirələr və danışıqlar aparmağa hazır olacağıq».
Nəhayət, Azərbaycanda birgə əczaçılıq məhsullarının istehsalı imkanlarının nəzərdən keçirilməsi də təklif edilib. Pakistanda bu sahə kifayət qədər inkişaf edib və artıq orada istehsal olunan 90 adda dərman vasitəsi Azərbaycanda qeydiyyatdan keçib.
Beləliklə, Azərbaycanla Pakistan ticarət-iqtisadi münasibətlərdə yeni mərhələyə qədəm qoyurlar. Artıq iki ölkə arasında yalnız siyasi deyil, həm də iqtisadi müttəfiqliyin inkişafına ciddi töhfə olacaq bir sıra qərarlar qəbul edilib. Bu mənada, iki ölkənin işgüzar dairələri arasında iqtisadi layihələr, hüquqi məqamlar və s. haqda daimi məlumat mübadiləsi üçün informasiya bürosunun yaradılması niyyətini də bu sıraya aid etmək olar. Bakıda Pakistan Ticarət Palatasının yaradılması (İslamabadda Azərbaycan Ticarət Palatası artıq fəaliyyətdədir), eyni zamanda Azərbaycanın ayrı-ayrı şəhərlərində onun nümayəndəliklərinin fəaliyyət göstərməsi də planlaşdırılır. Onlar real vaxt rejimində informasiyaların toplanması, onların mübadiləsi, potensial treyder və investorlara çatdırılması ilə məşğul olacaq.
Göründüyü kimi, iki ölkənin liderləri əldə olunmuş razılaşmaların tezliklə icra olunması, onların real layihələrə çevrilməsi və ikitərəfli ticarət-iqtisadi statistikada özünü göstərməsində qərarlıdırlar.

С УПОРОМ НА ТОРГОВЛЮ И ИНВЕСТИЦИИ
Пакистан с самых первых дней независимости Азербайджана зарекомендовал себя как его надежный друг и прочный союзник. Уже долгие годы взаимоотношения между двумя государствами на политическом уровне характеризуются не иначе, как «братские». Это доказывают и многочисленные акты взаимной поддержки на международном уровне, и обширная двусторонняя правовая база, закрепляющая позиции стратегического партнерства, основанного на взаимном доверии. Частые визиты лидеров двух стран на высоком уровне придают важный импульс динамике развития и расширения сотрудничества в различных сферах. В ходе последнего официального визита премьер-министра Пакистана Шахбаза Шарифа в Баку стороны сосредоточились, в основном, на многосторонних аспектах экономических взаимосвязей с упором на торговлю и инвестиции.
Миллиардные инвестиции
В 2024 году товарооборот между Азербайджаном и Пакистаном превысил $22 млн, существенно увеличившись по сравнению с предыдущими годами. Однако, как констатируют эксперты обеих сторон, эта цифра не отражает торговый потенциал между ними, тем более с учетом столь высокого уровня политического партнерства и союзничества.
«Значительную часть наших обсуждений мы посвятили торгово-экономической сфере, а также обоюдно выразили сожаление, что наш товарооборот составляет всего несколько десятков миллионов долларов США. Поэтому нам необходимо увеличивать наш товарооборот, и я думаю, что у нас есть способ, как это сделать», - заявил Президент Ильхам Алиев по итогам встречи в Баку с Ш.Шарифом.
«Наша дружба, политическое взаимопонимание, единство мыслей и действий на международном уровне, на международных форумах хорошо известны. Я считаю, что в этом смысле наши отношения в сфере бизнеса, торговли и инвестиций не отражают истинную силу наших связей», - согласился с азербайджанским лидером премьер-министр Пакистана.
Обе стороны солидарны в том, что ситуация в ближайшем будущем изменится благодаря обширной программе инвестиций Азербайджана в экономику Пакистана, о чем было заявлено во время государственного визита И.Алиева в Исламабад прошлым летом. Как стало известно, несколько месяцев назад Пакистан уже представил конкретные проекты, и в настоящее время азербайджанская сторона их оценивает. Проекты охватывают как сферы развития инфраструктуры, так и энергетику, добычу полезных ископаемых и другие направления. После всесторонних переговоров в азербайджанской столице лидеры стран заявили, что принято решение завершить работу над согласованием проектов в течение одного месяца, а официальные соглашения по реализации этого обязательства будут подписаны во время визита Ильхама Алиева в Пакистан в апреле. Ускорение реализации инвестиционной программы, безусловно, откроет новые возможности для расширения экономического партнерства.
Важным элементом для роста товарооборота между братскими странами являются и льготные условия для ведения торговли. Так, освобождение Азербайджаном от пошлин импортируемого из Пакистана риса стало серьезным подспорьем для положительной динамики в статистике объема пакистанского импорта в Азербайджан. Напомним, что решение на этот счет было принято в 2022 году на срок до 31 декабря 2027 года, а до этого применялась 15-процентная таможенная пошлина. «Уверен, что таким же образом можем поступить и мы в отношении некоторых товаров из Азербайджана. Мы должны сосредоточиться на направлениях, где можно снизить эти тарифы, чтобы объем импорта и экспорта действительно увеличился», - отметил Ш.Шариф.
Энергетика, транспорт, оборона
В рамках визита пакистанского премьера в Баку было подписано более 10 важных двусторонних соглашений, среди которых выделяются меморандумы, охватывающие сотрудничество в энергетической сфере. Пакистан, испытывающий дефицит энергии, ищет различные пути решения проблем в этой области. И тем более ценны достигнутые между компаниями этой страны и азербайджанской SOCAR договоренности по торговле и переработке нефти. Также еще на два года был продлен срок действия соглашения о поставках нашей Госнефтекомпанией в Пакистан сжиженного природного газа. «Сотрудничество в энергетической сфере, которое сегодня в основном охватывает поставку энергии в Пакистан, я уверен, будет развиваться и охватит многие другие области», - заметил И.Алиев.
Еще один важный сектор экономических взаимоотношений, обсуждавшийся в ходе состоявшегося визита, - транспорт. Тот факт, что Азербайджан активно продвигает на своей территории два важных международных проекта - «Север-Юг» и «Восток-Запад», определенно создает дополнительные возможности для активного взаимодействия в этой сфере. Лидеры двух стран подчеркнули, что уже распорядились, чтобы была рассмотрена более широкая картина регионального сотрудничества и установления контактов между структурами, управляющими портами, железнодорожной инфраструктурой и другими звеньями транспортно-логистического сектора. «Могу вас заверить, что порт Гвадар может сыграть самую решающую роль в продвижении нашей торговли - как внутренней, так и внешней, и я считаю, что нам стоит сосредоточить внимание на этом», - отметил Ш.Шариф, добавив, что пакистанская сторона готова работать над развитием транспортных проектов.
Кроме того, особый упор в дискуссиях между делегациями во время визита был сделан на сотрудничестве в оборонной сфере. «Азербайджан уже закупил оборудование оборонной промышленности у Пакистана, мы очень довольны его качеством и, безусловно, будем продолжать это. В то же время мы также обсудили возможности совместного производства продукции оборонной промышленности, что станет еще одним важным сектором нашего сотрудничества», - сообщил И.Алиев.
Он отметил, что Азербайджан уже экспортирует изделия оборонной промышленности более чем в 30 стран и рассчитывает, что после налаживания совместного производства с Пакистаном география поставок расширится.
«Когда азербайджанская делегация посетит Пакистан в апреле, это станет одним из приоритетных пунктов повестки дня делегации. Мы будем готовы к серьезным и искренним обсуждениям и переговорам по этому поводу», - добавил в свою очередь Ш.Шариф.
И, наконец, было предложено рассмотреть также возможности совместного производства фармацевтической продукции в Азербайджане. У Пакистана эта сфера развита достаточно хорошо, и уже 90 наименований лекарственных средств этой страны прошли регистрацию в Азербайджане.
Таким образом, можно утверждать, что Азербайджан и Пакистан вступают в новую фазу торгово-экономических отношений. Помимо прочего принят ряд важных решений, которые тоже внесут весомый вклад в развитие не только политического, но и экономического союзничества между странами. Можно упомянуть в этой связи о намерении организовать постоянное информационное бюро для обмена данными об экономических проектах, юридическо-правовых нюансах и прочего между деловыми кругами обеих стран. Планируется и создание Торговой палаты Пакистана в Баку (в Исламабаде уже действует Торговая палата Азербайджана), а также ее представительств в других городах Азербайджана. Они должны будут в режиме реального времени собирать информацию, обмениваться ею и передавать потенциальным трейдерам и инвесторам.
Как видим, лидеры стран нацелены на скорейшее воплощение достигнутых договоренностей в реальных проектах и отражение их в двусторонней торгово-экономической статистике.