Konstitusiya dəyişikliyi Ermənistanın subyektlik qazanmasına kömək edəcək
ABŞ-də Donald Trampın hakimiyyətə gəlişi ilə dünyada geosiyasi vəziyyətin köklü şəkildə dəyişməsi «qatara gecikən» siyasi xadimlərin qərarlar vermə prosesini sürətləndirib.
Paşinyan Konstitusiyanı dəyişmək qərarına gəlir
Ermənistan-Azərbaycan sülh tənzimlənməsi prosesində daim problemlərin olmasına baxmayaraq, baş nazir Nikol Paşinyanın Ermənistan Konstitusiyasında təcili dəyişikliklərə gedilməsinin, bunun üçün isə ümumxalq referendumunun keçirilməsinin vacibliyi haqda bəyanatı bomba effekti verib. Baş nazirin ABŞ-yə qeyri-effektiv səfəri, orada soyuq qarşılanması, ardınca isə şimaldan və cənubdan olan himayədarları ilə məsləhətləşmələri Azərbaycanın danışıqlar prosesində irəli sürdüyü tələblərin yerinə yetirilməsinin uzadılması üçün qurulan oyunların mənasız, perspektivsiz olduğunu, Cənubi Qafqazda sülh və sabitliyin qurulması ilə subyektivlik qazanılmasının vacibliyini ortaya qoyub. Bu mənada, Paşinyanın öz xalqına ünvanladığı müraciətdəki bir məqam xüsusi diqqət çəkir: «Yeni konstitusiyanın qəbulu vacib əhəmiyyət daşıyır. Çünki mövcud konstitusiyanın qəbulu ilə bağlı keçirilmiş bütün referendumlar ictimaiyyətin gözündə ciddi qeyri-legitimlik daşıyır. Yeni konstitusiyanın qəbulunda strateji hədəf dövlətsiz millətin yarımçıq mövcudluğundan dövlətli millətin mövcudluğuna keçiddir».
Bir fakta da diqqət çəkmək lazımdır ki, Paşinyan elə həmin gün milli təhlükəsizlik üzrə yeni strategiyanı hazırlamalı olan qurumlararası komissiyanın yaradılmasına dair də qərar qəbul edib. Komissiyaya rəhbərlik Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibinə tapşırılıb. Aydındır ki, 2020-ci ilin avqustunda, yəni 44 günlük müharibənin başlamasından bir qədər əvvəl qəbul edilmiş hazırkı strategiya real status-kvoya uyğun deyil və Ermənistanın inkişafını əngəlləyən amillərdən biridir.
Konstitusiya dəyişikliyi və sülh prosesi
Ermənistanda yeni konstitusiyanın qəbulu zərurətilə bağlı xalqa müraciət İrəvanın Azərbaycanla sülh razılaşmasına nail olması yolunda tarixi hadisəyə çevrilə bilər. Bununşa yanaşı, İrəvanın Azərbaycana ərazi iddialarının yer almadığı yeni konstitusiya qəbul etməsi həm də Ermənistanın subyektlik qazanması üçün vacib amildir.
Yeni konstitusiyada hazırkı sənəddə yer alan daha bir məsələ – Türkiyəyə ərazi iddiaları olmamalıdır: Ermənistanın Müstəqillik Bəyannaməsinin 11-ci maddəsində deyilir ki, «Ermənistan Respublikası 1915-ci ildə Osmanlı imperiyasında və Qərbi Ermənistanda törədilmiş erməni soyqırımının beynəlxalq birlik tərəfindən tanınması işini dəstəkləyir». Orada «Qərbi Ermənistan» ifadəsinin işlədilməsi Türkiyəyə ərazi iddiası deməkdir.
«Böyük Ermənistan» kimi mifik ideya, eyni zamanda njdeizm kimi faşist ideologiyası ilə zəhərlənmiş Ermənistan müstəqilliyə aparan yolda bir sıra hüquqi əsası olmayan aktlar zənciri yaradıb ki, Cənubi Qafqazdakı ilk erməni dövlətinin əsasını məhz onlar təşkil edib. «Müstəqillik qazanmış» Ermənistanın davamlı olaraq belə qeyri-legitim aktlar qəbul etməsi bugünkü qeyri-subyektivliyin əsasını təşkil edir. Məhz bunun nəticəsidir ki, bu günün Ermənistanı qlobal oyunçuların əlində marionet rolu oynayır, regionda qeyri-sabitlik mənbəyi kimi qalır və qonşularına başağrısı yaradır.
Ermənistan SSR Ali Soveti ilə «Dağlıq Qarabağ Ali Soveti»nin «Ermənmstan SSR ilə Dağlıq Qarabağın birləşməsi haqqında» 1989-cu il dekabrın 1-də qəbul etdiyi birgə qərarda hələ mövcud olan SSRİ-nin eyni vaxtda üç konstitusiyası pozulub – SSRİ Konstitusiyası, Azərbaycan SSR Konstitusiyası və Ermənistan SSR Konstitusiyası. Nəticədə, sözügedən qərar elə qəbul olunduğu andan qeyri-legitim və hüquqi əsası olmayan sənəddir. 1990-cı il avqustun 23-də isə Ermənistan SSR Ali Soveti onu «1918-ci il mayın 28-də yaradılmış müstəqil Ermənistan Respublikasının demokratik ənənələri» əsasında inkişaf etdirərək, Ermənistanın Müstəqillik Bəyannaməsini qəbul edib. Sənədi Ermənistan SSR Ali Sovetinin ovaxtkı sədri (sonradan ölkənin ilk prezidenti), erməni nasizminin, təcavüzünün ideoloqlarından biri, bundan irəli gələrək 1980-ci illərin sonlarında və ölkəyə rəhbərlik etidiyi dövrdə törədilmiş cinayətlərin müəllifi Levon Ter-Petrosyan imzalayıb.
Beləliklə, əsasını qeyri-legitim sənəddən götürən bəyannamə apriori hüquqi baxımdan əsassız idi və dünya birliyi tərəfindən qəbul edilməməli idi.
Müstəqillik Bəyannaməsinin 12-ci maddəsində deyilir ki, bu sənəd «Ermənistan Konstitusiyasının hazırlanması, ona əlavə və dəyişikliklərin edilməsi, dövlət orqanlarının fəaliyyəti, Respublikada yeni qanunvericiliyin hazırlanması üçün əsasdır». Beləliklə, qeyri-legitim və hüquqi əsası olmayan bəyannamə 1995-ci ildə Ermənistan Konstitusiyasının əsasını təşkil edib və bu, onun preambulasında açıq şəkildə əksini tapıb. Bu isə o anlama gəlir ki, Ermənistan Konstitusiyasında Azərbaycana ərazi iddiaları var. Odur ki, Paşinyanın belə vəziyyətdə imzalayacağı istənilən sülh müqaviləsi ölkə konstitusiyası ilə ziddiyyət təşkil edəcək və ikiqat qeyri-legitim olacaq: həm bəyannaməyə görə, həm də Konstitusiya ilə ziddiyyət təşkil etdiyi üçün.
Ermənistanın subyektiv qazanması
Yeri gəlmişkən, sadalanan səbəblər üzündən Ermənistan Konstitusiyasının özü də qeyri-legitimdir. Paşinyan parlamentdə ötən ilin sonundakı çıxışında ölkəsinin Müstəqillik Bəyannaməsini məhz bu səbəbdən «böyük problem və faciə» adlandırmışdı: «Mən son illərdə Müstəqillik Bəyannaməmizi dəfələrlə təkrar-təkrar oxumuş və dəhşətli nəticəyə gəlmişəm: bu Bəyannamənin məğzi ondan ibarətdir ki, Ermənistan Respublikası mövcud ola bilməz. Bu bizim ən böyük problemimiz və faciəmizdir».
Yeni konstitusiyanın qəbulu, orada Azərbaycan və Türkiyəyə ərazi iddialarından imtina olunması Ermənistanın müstəqil dövlət qurması üçün legitim əsas yaradacaq. Bu isə Bakı ilə İrəvan arasında uzunmüddətli legitim sülh müqaviləsinin imzalanması üçün vacib şərtdir.
Konstitusiya dəyişikliyindən sonra Azərbaycanla əldə olunacaq sülh, onunla və Türkiyə ilə nəqliyyat kommunikasiyalarının, ilk növbədə Zəngəzur dəhlizinin açılması, diplomatik münasibətlərin qurulması Ermənistanın beynəlxalq münasibətlərdə əsl müstəqillik, subyektlik qazanması üçün «yol xəritəsi»dir. Bu halda o, məqsədi Cənubi Qafqazın işlərinə qarışmaq olan geosiyasi oyunçuların əlindən marionet olmaqdan qurtulacaq, Cənubi Qafqazda həyata keçirilən bütün transmilli layihələrin iştirakçısına çevriləcək.
Və sonda…
Nikol Paşinyanın xalqa müraciəti növbəti dəfə sülhə ümidlər yaradıb. Bu, müşahidəçilərə də kiçik (skeptik də olsa) ümid verir ki, bəlkə baş nazir, nəhayət, bu dəfə sözünü tutar. Məşhur blogerlərdən birinin dediyi kimi, «dünyada bəyanatlarında ardıcıllıq olmayan iki siyasətçi var. Bu, Makron və Paşinyandır. Onların hər ikisi bu gün bir söz deyə, sabaş başqa, üçüncü gün isə tam fərqli fikir söyləyə bilər. Anlamaq olmur ki, onlar özləri nə istədiklərini bilirlər, ya yox».
Paşinyanın, nəhayət, sözünü tutması Ermənistanı illərdir davam edən geosiyasi, hüquqi, nəqliyyat və s. dalanından çıxara bilər.

Смена Конституции поможет Армении в обретении субъектности
Кардинальное изменение геополитической ситуации в мире с приходом к власти нового президента США Дональда Трампа ускорило процесс принятия решений политическими деятелями, оказавшимися в состоянии тех, кто не успевает сесть в поезд.
Пашинян решает изменить Конституцию
Несмотря на постоянное присутствие проблемы в повестке мирного армяно-азербайджанского урегулирования, заявление премьер-министра Никола Пашиняна о необходимости срочного принятия новой Конституции Армении и проведения в стране соответствующего всенародного референдума произвело эффект разорвавшейся бомбы.
Неэффективный визит в США и холодный прием там Пашиняна, последовавшие затем консультации с его северным и южным покровителями продемонстрировали бессмысленность и бесперспективность продолжения игр по затягиванию выполнения требований Азербайджана в переговорном процессе, необходимость продвижения процесса обретения субъектности через установление мира и стабильности на Южном Кавказе.
В этой связи заслуживает внимания приведенный в обращении Пашиняна к народу следующий текст: «Принятие новой Конституции имеет важное значение, поскольку все референдумы, проведенные для принятия действующей конституции, имеют серьезную нелегитимность в общественном восприятии. Стратегической целью принятия новой конституции является переход от остаточного функционирования безгосударственной нации к функционированию государственно-образованного народа».
Следует обратить внимание и на такой факт, что в тот же день Пашинян принял решение о создании межведомственной комиссии по выработке новой стратегии национальной безопасности, которую возглавил секретарь Совета безопасности Армении. Стало очевидным, что действующая стратегия нацбезопасности, принятая в августе 2020 года, то есть незадолго до 44-дневной Отечественной войны, не соответствует реальному статус-кво и является одним из тормозов в развитии Армении.
Изменения в Конституцию и мирный процесс
Обращение к народу по поводу необходимости принятия новой Конституции Армении может стать историческим на пути достижения мирного соглашения с Азербайджаном. Принятие новой армянской Конституции без положений с территориальными претензиями к Азербайджану явится важным фактором в обретении субъектности.
Новая Конституция не должна содержать также и территориальных претензий к Турции, которые имеются сегодня: в ст. 11 Декларации независимости Армении записано, что «Республика Армения поддерживает дело международного признания геноцида армян 1915 года в Османской Турции и Западной Армении». Упоминание в тексте так называемой «Западной Армении» является выражением территориальных претензий к Турции посредством основополагающего на тот момент законодательного акта.
На пути к независимости Армения, зараженная мифическими идеями «Великой Армении», фашистской идеологией нждеизма, создала цепочку юридически недействительных нормативных актов, которые легли в основу первого армянского государства в регионе Южного Кавказа. Поступательное принятие «обретающей независимость» Арменией нелегитимных актов привело к образованию сегодняшнего несубъектного государства, исполняющего роль марионетки в руках глобальных игроков, являющегося источником нестабильности в регионе и генерирующего головную боль для соседей.
Принятое 1 декабря 1989 года совместное постановление Верховного Совета Армянской ССР и «Национального Совета Нагорного Карабаха» «О воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха» нарушило одновременно три конституции в еще существующем Советском Союзе - Конституцию СССР, Конституцию Азербайджанской ССР и Конституцию Армянской ССР. Вследствие этого с самого момента принятия это постановление являлось нелегитимным и юридически недействительным. 23 августа 1990 года Верховный Совет Армянской ССР, развивая на его основе «демократические традиции независимой Республики Армения, образованной 28 мая 1918 года», принимает Декларацию о независимости Армении. Документ был подписан тогдашним председателем Верховного Совета Армянской ССР (будущим первым президентом Армении) Левоном Тер-Петросяном, одним из идеологов армянского нацизма, агрессии и вытекающих из них преступлений, совершенных в конце 1980-х годов и в период его правления.
Имея своей основой нелегитимный документ, декларация априори становилась юридически недействительной и не должна была признаваться мировым сообществом.
Статья 12 Декларации о независимости гласила, что она «служит основой для разработки Конституции Республики Армения, внесения изменений и дополнений в действующую Конституцию, деятельности государственных органов, разработки нового законодательства Республики». Таким образом, нелегитимная и юридически недействительная декларация была положена в основу армянской Конституции 1995 года, в преамбуле которой содержится указание об этом. А это означает, что в Конституции Армении содержатся территориальные претензии к Азербайджану, поэтому любое мирное соглашение, подписанное Пашиняном, будет противоречить Конституции и станет дважды нелегитимным: из-за декларации и из-за противоречия Конституции.
Обретение Арменией субъектности
Кстати, по указанной выше причине нелегитимной является и сама Конституция. Именно поэтому в конце прошлого года, выступая в парламенте, Пашинян назвал Декларацию о независимости своей страны «большой проблемой и трагедией». «В последние годы я десятки раз перечитал Декларацию о независимости и пришел к ужасающему выводу о том, что суть этой декларации в том, что Республика Армения не может существовать. Это наша самая большая проблема и трагедия».
Принятие новой Конституции, отказ от продекларированных в ней территориальных претензий к Азербайджану и Турции позволят Армении создать легитимную основу для построения независимого государства. А это является необходимым условием для заключения с Азербайджаном долгосрочного легитимного мирного соглашения.
Мир с Азербайджаном после изменения Конституции, открытие с ним и с Турцией транспортных коммуникаций, прежде всего Зангезурского коридора, установление дипломатических отношений являются дорожной картой обретения Арменией подлинной независимости и субъектности в международных отношениях. Она перестанет быть марионеткой в руках геополитических игроков, целью которых является вмешательство в дела Южного Кавказа, и будет полноправным участником всех транснациональных проектов, завязанных на регионе Южного Кавказа.
В заключение…
Обращение Никола Пашиняна к народу в очередной раз вселяет ему надежду на мир. Небольшую (хоть и скептическую) надежду это дает и наблюдателям, что, может, хоть в этот раз он сдержит свое слово. Один из известных блогеров как-то сказал, что «в мире есть два непоследовательных в своих заявлениях политика. Это Макрон и Пашинян. Оба сегодня могут сказать одно, завтра второе, послезавтра третье. И никогда не поймешь, знают ли они сами, чего хотят».
Выполнение Пашиняном своего заявления может вывести Армению из того геополитического, правового, транспортного (и далее по списку) тупика, в котором она оказалась.