“QARA QIZIL”dan REAL QIZILA
Azərbaycan Dövlət Neft Fondu qiymətlərin artması fonunda qiymətli metallara sərmayə qoymağı davam etdirmək niyyətindədir
Qızıl investisiya dünyasında hər zaman xüsusi yer tutub. Bu qiymətli metal inflyasiya və iqtisadi sarsıntılardan müdafiəni həmişə təmin edib və təhlükəsiz sığınacaq rolunu oynayıb. Məsələn, son maliyyə böhranı zamanı qızılın qiymətləri kəskin şəkildə artıb. Son bir neçə ildə də dünyada geosiyasi vəziyyət gərginləşməyə başlayan kimi qızılın dəyəri yenidən yuxarıya istiqamətlənib. Və o, yenidən institusional investorların diqqət mərkəzinə qayıdıb.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycanın strateji ehtiyatlarına valyuta səbətindən əlavə “qızıl” komponenti də daxildir. Üstəlik, makroiqtisadi fors-major hallarda ondan istifadə etməyin bazarda lazımi miqdarda valyuta satmaqdan daha problemli olduğuna görə ölkənin Mərkəzi Bankı bu aktivə investisiyalarda maraqlı olmasa da, Azərbaycan Dövlət Neft Fondu (ARDNF) əksinə, qızıl alışını artırmaq niyyətindədir. Axı, onun üçün ən vacib məsələ öz yığımlarını qorumaq və artırmaqdır, “sarı metal” isə 2024-cü ilin təcrübəsinin göstərdiyi kimi, bu siyasətə mükəmməl şəkildə uyğun gəlir: ən azı hazırkı məqamda.
Aktual aktiv
Qızıl strateji və uzunmüddətli investisiya kimi əsas rol oynayır. Lakin investorlar onun həqiqi dəyərini yalnız iqtisadi qeyri-sabitlik dövründə ona sığındıqdan sonra qiymətləndirə biliblər.
Qeyd edilən məsələlər ARDNF-ə də aiddir - 1999-cu ildə yaradılmış Fond qızıl almağa yalnız 2012-ci ilin fevralında başlayıb. O zaman investisiya portfelinin şaxələndirilməsi və gəlirliliyin artırılması məqsədilə ilk dəfə həftəlik olaraq 25 qızıl külçəsinin (10 min troya unsiya) alınması həyata keçirilib. Daha sonra qiymət dəyişkənliyi riskini minimuma endirmək üçün 2018-2020-ci illərdə onun investisiya portfelinə 2 il müddətinə 30,18 ton (970 146 troya unsiya) qızıl daxil edilib və alışlar bərabər həcmlərlə mərhələli şəkildə (həftəlik) həyata keçirilib.
Qızıl alışları 2018-ci ilin ikinci rübündən 2020-ci ilin ikinci rübünə qədər davam edib və nəticədə, ARDNF-in investisiya portfelində qızılın həcmi 101,8 tona (3 272 975 troya unsiya) çatdı.
Sonradan alışlar dayandırılıb və yalnız 2024-cü ilin əvvəlində yenidən başlanılıb. Belə ki, həmin vaxt “qızıl aktivi” geosiyasi sarsıntılar, müharibələr, qlobal inflyasiya və s. fonunda yenidən aktuallıq qazanmağa başlayıb. Bunu onun qiymətlərinin əhəmiyyətli artımı da sübut edir: 2024-cü ildə qızılın qiyməti 27,2% artaraq 1 troya unsiya üçün 2063 dollardan 2624,5 dollara qədər yüksəlib. 2024-cü ilin əvvəlindən 2025-ci ilin martına qədər isə qızıl 40% bahalaşıb.
ARDNF-in İnvestisiya Departamentinin direktoru Fərhad Zeynalov 2024-cü ilin investisiya yekunlarına və 2025-ci il üçün perspektivlərə həsr olunmuş brifinqdə bildirib ki, Fondun aktivlərində qızılın həcminin bu ilin aprel-may aylarında 170 tona çatacağı gözlənilir: “ARDNF investisiya portfelində qızılın payını 25%-ə çatdırmağı planlaşdırır. 2024-cü ildə fond tərəfindən 44,8 ton qızıl alınıb ki, bunun da 41 tonu artıq ölkəyə gətirilib. Beləliklə, 2024-cü il dekabrın 31-nə fondun aktivlərində qızılın ümumi həcmi 146,6 ton (investisiya portfelinin 20,6%-i), dəyəri isə 12,4 milyard ABŞ dolları təşkil edib”.
Ötən ilin birinci rübünün sonuna ARDNF aktivlərində qızılın həcmini 104,6 tona, ikinci rübün sonuna isə 114,9 tona çatdırıb. Qiymətlərin pik həddə çatdığı ikinci rübdə Fond 10 tondan çox qızıl alıb. Nəticədə, birinci yarımilliyin yekunlarına görə qızıla sərmayələr onun investisiya portfelinin 8,6 milyard dollarını (14,8%) təşkil edib.
2024-cü ilin üçüncü rübünün sonuna ARDNF dünyada qızıl alışları üzrə ilk 5-liyə daxil olub və 12,1 ton həcmində “sarı metal” alıb. Ümumiyyətlə, bu dövrdə qızıla olan qlobal tələbat təxminən 5% artaraq rekord həddə çatıb və ilk dəfə istehlakı 100 milyard dollardan çox qaldırıb. Dünya Qızıl Şurasının məlumatına görə, il ərzində ən çox “sarı metal” alan ölkələr Polşa (60 tondan çox), Türkiyə (təxminən 60 ton), Hindistan (50 tondan çox), Çin (30 tondan çox) və ARDNF (təxminən 30 ton) olub.
Fond qızılı kimdən alıb?
Neft Fondu tərəfindən əvvəlki illərdə alınan qızılın kiçik bir hissəsi, sırf yerli mənşəli idi və “AzerGold” QSC-dən alınmışdı. Konkret desək, əvvəllər ARDNF-in ondan bazar qiymətləri ilə 81 milyon dollar dəyərində 1,77 ton “sarı metal” aldığı barədə məlumat verilmişdi.
Bu təcrübənin davam edib-etməməsinə gəlincə, ARDNF-nin məlumatına görə, qaydalara əsasən, qızılın alınması London Qiymətli Metallar Bazarı İştirakçıları Assosiasiyasının market-meyker üzvü olan banklardan bu qurum tərəfindən tətbiq edilən tələblərə uyğun olaraq mümkündür. 1987-ci ildən fəaliyyət göstərən assosiasiya London qızıl və gümüş külçələri bazarında beynəlxalq bankları, istehsalçıları, daşıma və emal şirkətlərini əhatə edir.
“AzerGold”dan qızıl alışı sonuncu dəfə 2020-ci ildə baş tutub, sonra, məlum olduğu kimi, biz ümumiyyətlə bu aktivə investisiyaları müvəqqəti olaraq dayandırdıq. İstənilən halda biz London Assosiasiyasının standartlarına uyğun qızıl alırıq və bu mənada metalın mənşə ölkəsi bizi o qədər də maraqlandırmır. Bundan əlavə, “AzerGold” istənilən halda qızılın birbaşa satıcısı deyil, onlar da məhsulu dünya bazarına çıxırlar və əgər onların məhsulu birjada görünsə, biz onu almağa hazırıq”, - ARDNF-in məlumatında qeyd edilib.
Həmçinin vurğulanıb ki, fond qızılı sövdələşmə anında bazar qiymətləri ilə alır: “Çalışırıq ki, sövdələşmə birjanın açıq olduğu saatlarda baş tutsun ki, gün ərzində qiymət dəyişkənliyindən yan keçə bilək. Həftədə təxminən iki dəfə ticarətdə iştirak edirik”.
Gəlirliliyin artırılması üçün
Xatırladaq ki, 2025-ci ildən ARDNF-in investisiya portfelinin strukturu dəyişdirilib. Fondun Risklərin idarəedilməsi departamentinin Aktivlərin bölgüsü, risk və gəli̇rli̇li̇yi̇ şöbəsi̇nin müdiri Toğrul Rəhimbəyli bildirib ki, istiqrazlara investisiyaların payı 10 faiz bəndi azaldılaraq 40%-ə, səhmlərə isə 3 faiz bəndi artırılaraq 25%-ə, daşınmaz əmlaka 3 faiz bəndi artırılaraq 10%-ə, qızılın payı isə 25%-ə (+4 faiz bəndi) çatdırılıb.
O qeyd edib ki, 2025-ci ildən Fondun investisiya portfelinin valyuta strukturunda ABŞ dolları, qızıl, avro və Britaniya funtunun payı azı 85% təşkil edəcək, digər valyutaların payı isə 15% olacaq.
Beləliklə, Fond hazırda illik əsasda neft satışından əldə edilən gəlirlərə bərabər səviyyəyə çatan investisiya gəlirliliyini daha da artırmaq niyyətindədir. ARDNF-in neft satışından gəlirlərinin artması ilə portfeldə daha gəlirli və eyni zamanda daha riskli aktivlərin payını artırmaq mümkün olub.
“Bu baxımdan son illərdə bizim investisiya gəlirlərimiz həm büdcə öhdəliklərimizi yerinə yetirməyə, həm də daha yüksək gəlirə gətirib çıxaran portfelə malik olmağa imkan verib. Son 25 il ərzində fondun investisiya gəliri 14,9 milyard dollar təşkil edib”, - T.Rəhimbəyli vurğulayıb. O əlavə edib ki, son 7 il ərzində ARDNF-in investisiya portfelinin orta illik gəlirliliyi 3% təşkil edib.
Bir sözlə, Fondun məqsədi - Azərbaycan neft və qazının satışından əldə edilən yığımları qorumaq və artırmaq - bu günə qədər uğurla həyata keçirilir, çevik investisiya siyasəti isə qlobal fors-majorlara tez reaksiya verməyə imkan verir.

ИЗ «ЧЕРНОГО ЗОЛОТА» В РЕАЛЬНОЕ
Золото всегда занимало особое место в мире инвестиций. Как безопасное убежище, оно обеспечивает защиту от инфляции и экономических катаклизмов. К примеру, во время последнего финансового кризиса цены на этот драгметалл резко возросли. И в последние пару лет, как только геополитическая ситуация в мире стала накаляться, кривая стоимости золота вновь пошла вверх. И оно снова оказалось в центре внимания институциональных инвесторов.
Как известно, стратегические запасы Азербайджана помимо валютной корзины включают и «золотую» составляющую. Причем если Центробанку страны инвестиции в этот актив не интересны, так как воспользоваться им при возникновении макроэкономических форс-мажоров проблематичнее, чем просто продать нужное количество валюты на рынке, то Госнефтефонд АР (ГНФАР), напротив, намерен увеличивать скупку золота. Ведь для него важнее всего сохранить и приумножить свои накопления, а «желтый металл», как показала практика 2024 года, прекрасно вписывается в эту политику. Во всяком случае, на текущий момент.
Актуальный актив
Золото играет ключевую роль в качестве стратегической долгосрочной инвестиции. Однако инвесторы смогли только со временем оценить истинную его ценность, воспользовавшись безопасным статусом в периоды экономической нестабильности.
Сказанное относится и к ГНФАР - созданный в 1999 году фонд приступил к скупке золота лишь в феврале 2012 года. Тогда с целью диверсификации инвестиционного портфеля и повышения прибыльности впервые были осуществлены еженедельные закупки 25 золотых слитков (10 тыс. тройских унций). Затем для минимизации риска волатильности цен в 2018-2020 годах в инвестиционный портфель фонда сроком на 2 года было включено 30,18 тонны (970 146 тройских унций) золота, распределенного равными объемами поэтапно (еженедельно).
Закупки золота продолжались со второго квартала 2018 по второй квартал 2020 года, в результате чего объем золота в инвестпортфеле фонда составил 101,8 тонны (3 272 975 тройских унций).
Позже закупки были приостановлены и возобновлены лишь в начале 2024 года - «золотой актив» начал вновь приобретать актуальность на фоне геополитических потрясений, войн, глобальной инфляции и т.д. Об этом свидетельствует и существенный рост цен на него, в 2024 году они выросли на 27,2% - с $2063 до $2624,5 за тройскую унцию. При этом если учитывать период с начала 2024 по март 2025 года, то золото подорожало на 40%.
Как сообщил на медиабрифинге, посвященном инвестиционным итогам 2024 года и перспективам на 2025-й, директор департамента инвестиций ГНФАР Фархад Зейналов, объем золота в активах фонда, как ожидается, увеличится до 170 тонн в апреле-мае текущего года. «ГНФАР планирует увеличить долю золота в инвестпортфеле до 25%. В 2024 году фондом было приобретено 44,8 тонны драгметалла, из которых 41 тонна уже доставлена в страну. Таким образом, на 31 декабря 2024 года его общий объем в активах фонда составил 146,6 тонны (20,6% инвестпортфеля) на сумму $12,4 млрд», - сказал он.
На конец первого квартала прошлого года ГНФАР довел объем золота в своих активах до 104,6 тонны, а на конец второго - 114,9 тонны. Во втором квартале, когда цены достигли пиковых значений, Нефтяной фонд закупил более 10 тонн золота. В результате по итогам первого полугодия инвестиции в золото составили $8,6 млрд (14,8%) инвестиционного портфеля фонда.
К концу третьего квартала 2024 года ГНФАР вошел в топ-5 по закупкам золота в мире, приобретя 12,1 тонны этого металла. В целом в этот период мировой спрос на золото вырос примерно на 5%, установив рекорд и впервые подняв потребление более чем на $100 млрд. Согласно информации Всемирного совета по золоту, в течение года больше всего «желтого металла» закупили Польша (более 60 т), Турция (около 60 т), Индия (более 50 т), Китай (более 30 тонн) и ГНФАР (около 30 т).
Чье золото в фонде?
Небольшая часть закупленного азербайджанским фондом золота в предыдущие годы имела, скажем, чисто местное происхождение и была приобретена у ЗАО AzerGold. Если говорить конкретно, то ранее сообщалось о 1,77 тонны металла стоимостью $81 млн, который фонд купил у ЗАО по рыночным ценам.
Что касается того, продолжается ли эта практика, то в ГНФАР указали, что, согласно правилам, скупка золота возможна у банков - членов маркет-мейкеров Лондонской ассоциации участников рынка ценных металлов в соответствии с требованиями, применяемыми этой структурой. Действующая с 1987 года ассоциация охватывает международные банки, производителей, компании по перевозке и очистке на лондонском рынке золотых и серебряных слитков.
«В последний раз покупка золота у AzerGold состоялась в 2020 году, потом, как известно, мы на время в целом приостановили инвестиции в этот актив. В любом случае мы приобретаем золото, которое соответствует стандартам Лондонской ассоциации, и в этом смысле нас не особо интересует страна происхождения металла. Помимо этого AzerGold в любом случае не является непосредственным продавцом золота, они также для этого выходят на мировой рынок, и мы готовы приобрести их продукцию, если она появится на бирже», - отметили в ГНФАР.
Было подчеркнуто также, что фонд покупает золото по рыночным ценам на момент сделки. «Стараемся, чтобы сделка состоялась в часы открытия биржи, дабы избежать волатильности цен в течение дня. Участвуем в торгах примерно два раза в неделю», - отметили представители структуры.
Для роста доходности
Напомним, что с 2025 года структура инвестпортфеля ГНФАР была изменена. Как сказал начальник отдела департамента управления рисками фонда Тогрул Рахимбейли, доля инвестиций в облигации снижена на 10 процентных пунктов (п.п.) - до 40%, а в акции - увеличена на 3 п.п. (до 25%), в недвижимость - на 3 п.п. (до 10%), доля золота достигает 25% (+4 п.п.)
Он отметил, что с 2025 года в валютной структуре инвестпортфеля фонда доля доллара США, золота, евро и британского фунта составит не менее 85%, а на другие валюты придется 15%.
Таким образом, фонд намерен и дальше повышать свою инвестиционную доходность, которая в настоящее время достигла уровня, сопоставимого на ежегодной основе с доходами от продажи нефти. По мере роста доходов ГНФАР от продажи нефти удалось увеличить долю более прибыльных и в то же время более рискованных активов в портфеле.
«В этой связи в последние годы наши инвестиционные доходы позволили нам как выполнить наши бюджетные обязательства, так и иметь портфель, который привел к более высокому доходу. За последние 25 лет инвестиционный доход фонда достиг $14,9 млрд», - указал Тогрул Рахимбейли, добавив, что среднегодовая доходность инвестпортфеля ГНФАР за последние семь лет составила 3%.
Таким образом, цель фонда - сохранить и приумножить накопления от продажи азербайджанских нефти и газа - на сегодняшний момент успешно реализуется, а гибкая инвестиционная политика позволяет быстро реагировать на глобальные форс-мажоры.