Azərbaycan ilə Qazaxıstan Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilişinə başlayıb
Xəzər dənizinin qərb və şərq sahillərini optik internet kabeli ilə birləşdirmək ideyası hələ 25 il əvvəl irəli sürülmüşdü və hazırda bu ideya reallığa çevrilir. Azərbaycan və Qazaxıstanın baş nazirləri Əli Əsədov və Oljas Bektenov Trans-Xəzər Fiber-Optik Kabel Xəttinin (TransCaspian Fiber Optic, TCFO) tikinti işlərinə başlanılması haqqında müqavilə imzalayıblar. Bu təşəbbüsün Avropa və Asiya arasında rəqəmsal dəhlizin yaradılması üzrə “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsinin əsas komponenti olacağı planlaşdırılır. Sualtı xətt ölkəmiz üçün “Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf Konsepsiyası” çərçivəsində şəbəkə infrastrukturunun gücləndirilməsi üçün də son dərəcə vacibdir.
Tarixi 25 il uzanan ideya
Xəzər dənizinin qərb və şərq sahillərini internet kabeli ilə birləşdirmək variantı ölkəmiz tərəfindən tərəfdaşlarla birlikdə hələ keçən əsrin sonlarında nəzərdən keçirilirdi. Xüsusilə, 1999-cu ildə Avropa İttifaqının təşəbbüsü ilə başlayan “Trans-Asiya-Avropa” (TAE) layihəsində əvvəlcə bu seçim nəzərdə tutulmuşdu. Lakin subyektiv səbəblərə görə sualtı komponent olmadan həyata keçirildi - fiber-optik rabitə xətti Cənubi Qafqazı İran üzərindən quru yolu ilə Mərkəzi Asiya ilə birləşdirdi. On il sonra fiber-optik rabitə xəttinin dəniz seqmentinin çəkilişinə 2008-ci ildə Azərbaycanın təşəbbüsü ilə irəli sürülən, BMT səviyyəsində və bir sıra Aİ ölkələri tərəfindən dəstəklənən Trans-Avrasiya yüksəksürətli informasiya magistralı (TASIM) layihəsi ilə əlaqədar başlamaq nəzərdə tutulurdu. Sonradan TASIM-in qismən həyata keçirilməsi Azərbaycanı Qərb ölkələri ilə birləşdirən magistral internet kabellərini (bək-bonlar) genişləndirməyə imkan verdi. Lakin Trans-Xəzər optik xətti ilə komponenti həyata keçirmək mümkün olmadı.
Daha sonra Bakı və Astana arasında dəniz optik seqmentinin çəkilişi ilə bağlı danışıqlar davam etdirilib. İki ölkənin telekommunikasiya şirkətləri – “AzerTelecom” və “Kazakhtelecom” konsorsium və birgə işçi qrupu yaratmaq barədə razılığa gəliblər. İkitərəfli hökumətlərarası müqavilə ratifikasiya edilib və 2019-cu ilin noyabrında layihənin həyata keçirilməsinə başlanılması barədə elan edilən təntənəli mərasim keçirilib. Lakin pandemiya nəticəsində meydana gələn böhran, qlobal səviyyədə iqtisadi problemlər və postsovet regionunda geosiyasi dəyişikliklər TCFO üzrə təşkilati və maliyyə işlərini ləngidib. Doğrudur, həmin çətin dövrdə gələcək tərəfdaşların sayını artırmaq mümkün olub. 2021-ci ildə Qırğızıstanı və Özbəkistanı təmsil edən müvafiq olaraq “ElKat” MMC və “Telegraph 42 Management Gmbh” MMC telekommunikasiya operatorları ilə əməkdaşlıq haqqında müvafiq memorandumlar imzalanıb. Həmin ilin dekabrında layihəyə daha bir tərəfdaş qoşulub. Belə ki, “Türk Telekom International” şirkəti ilə əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
Son iki ildə layihəyə yeni impuls verilib: “AzerTelecom” və “Kazakhtelecom” şirkətləri TCFO üzrə əməkdaşlıq şərtləri haqqında saziş imzalayıblar. İki ölkənin rabitə operatorları paritet əsasında 50 milyon dollardan çox investisiya qoymaq barədə razılığa gəliblər. Bu vaxta qədər layihənin yüksək səviyyəli dizaynı - HLD (high-level design) qəbul edilmiş, qarşıdakı işlərin son tədqiqatları tamamlanmış, “yol xəritəsi” təsdiqlənmişdi. Həmçinin iştirakçıların bərabər paylara sahib olduğu “Caspinet B.V.” birgə müəssisəsi qeydiyyata alınıb.
Yekun sənəd
Martın 3-də Qazaxıstanın Baş naziri Oljas Bektenovun Bakıya rəsmi səfəri zamanı əldə edilmiş razılaşmalar bu layihə ilə bağlı addımların məntiqi davamı olub. Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilişinə başlanması haqqında müqaviləni təsdiqləyən yekun sənəd imzalanıb.
Bütün Xəzər regionu üçün strateji əhəmiyyət daşıyan TCFO layihəsi ilə Azərbaycanın Sumqayıt və Qazaxıstanın Aktau şəhərlərini birləşdirən 380 kilometr uzunluğunda sualtı optik xəttinin çəkilməsi nəzərdə tutulur. Bu xətt təxminən 400 terabit/s səviyyəsində yüksək sürətli internet bağlantısı təmin edəcək. İşlər bir neçə mərhələdə həyata keçiriləcək və sahilyanı ərazilərin və dəniz dibinin qiymətləndirilməsi, layihələndirmə, yüksək keyfiyyətli və xarici təsirlərə davamlı kabelin tədarükü, həmçinin onun daşınması və çəkilişini əhatə edəcək. “AzerTelecom” və “Kazakhtelecom” bu istiqamətdə işləri 2026-cı ilin sonuna qədər tamamlamağı planlaşdırır.
Beləliklə, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, həmçinin Qazaxıstan və Türkmənistan ərazilərindən keçən optik xətt, bütün regionun rəqəmsal şəbəkə infrastrukturunu birləşdirərək, yüksək sürətli məlumat ötürülməsi və minimal gecikmə ilə ən səmərəli və qısa marşrutu təmin edəcək, regional əməkdaşlığı əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirəcək. Bundan başqa, fiber-optik rabitə xətti Çin və digər Asiya ölkələrindən Avropa İttifaqı dövlətlərindəki internet habları istiqamətində rəqəmsal trafikin dayanıqlı tranzitini təmin edəcək.
Bu layihənin aşkar benefisiarları Azərbaycan və Qazaxıstandır. Şəbəkə potensialının artırılması və transsərhəd məlumat axınlarının genişləndirilməsi bu ölkələrə IP dəhlizi boyunca məlumatların saxlanması və emalı üçün rəqəmsal infrastrukturun inkişafı prosesini sürətləndirməyə imkan verəcək. Üstəlik, ölkə daxilində yeni telekommunikasiya şəbəkələrinin çəkilməsi prosesi sürətləndiriləcək, beynəlxalq sifarişlərə xidmət göstərmək üçün yeni güclü DATA mərkəzlərinin tikintisi planlaşdırılır, kibertəhlükəsizliyin dünya standartları tətbiq ediləcək. Nəhayət, layihə genişlənmiş rəqəmsal məkanın xidmət proseslərinə cəlb olunan yerli IT mütəxəssislərinin səriştələrinin artırılmasına səbəb olacaq.
Azərbaycan böyük Avrasiya regionunun qonşu dövlətlərinə - Mərkəzi Asiya, Gürcüstan, İran, İraq, Əfqanıstan və gələcəkdə Yaxın Şərqə məzmunun saxlanması və çatdırılması üçün ölkəmizin DATA mərkəzlərində tutumlu keş serverləri yerləşdirmək daxil olmaqla, region üçün rəqəmsal mərkəz olmaq niyyətini gizlətmir.
Bu baxımdan son dərəcə vacibdir ki, təxminən dörd il əvvəl “Digital Silk Way” optik magistralının qərb vektorunun inkişafı üzrə işlərlə başlanılıb. Təşəbbüskar - beynəlxalq “NEQSOL Holding” şirkətlər qrupu Gürcüstanın ən böyük telekommunikasiya şirkətlərindən biri olan “Caucasus Online”ı alıb. Bu şirkətə Qara dənizin dibi ilə çəkilmiş və Avropadan Cənubi Qafqaza internet trafikinin tranzitini təmin edən fiber-optik kabel xətti məxsusdur. Gözlənilir ki, 2026-cı ildə Trans-Xəzər fiber-optik rabitə xətti istifadəyə verildikdən sonra onun Qara dəniz optik xəttinin kabel infrastrukturu ilə birləşdirilməsi baş tutacaq.
Şübhəsiz ki, tranzit IP trafikinin xidmətində iştirak və beynəlxalq səviyyədə məlumat bazasının saxlanılması sahəsində xidmətlərin göstərilməsi aşkar texnoloji üstünlüklərdən əlavə, yaxşı maliyyə gəlirləri vəd edir. Bu mənada, bu miqyasda hər hansı regional layihələr uzunmüddətliliyi və sabitliyi ilə dəyərlidir.
“Digital Silk Way”in bütün sadalanan komponentlərinin həyata keçirilməsi, Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2025-ci ilin yanvarında təsdiqlənmiş “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nda nəzərdə tutulmuş təşəbbüslər üçün də vacibdir. Dövlət idarəçiliyinin rəqəmsallaşdırılması prosesini sürətləndirmək və rəqəmsal cəmiyyətə keçidi stimullaşdırmaq məqsədi daşıyan sənəddə “Smart City”, əşyaların interneti (IoT), süni intellekt (Sİ) kimi texnologiyaların ölkədə tətbiqinin genişləndirilməsi üçün addımlar nəzərdə tutulub. Konsepsiyada, həmçinin IV sənaye inqilabı elementlərinin mənimsənilməsinin nəzərdə tutulduğu iqtisadiyyatın rəqəmsal transformasiyası proseslərinin sürətləndirilməsi nəzərə alınır.
Ümumiyyətlə, müasir IT texnologiyalarının tətbiqi müvafiq rabitə vasitələrinin və kommunikasiya xətlərinin hazır və əlçatan olmasını tələb edir. İstifadə olunan xidmətlərdən asılı olaraq, müxtəlif proqram paketləri təyinatlarına uyğun olaraq çoxməqsədli rabitə və kommunikasiya növləri (5G, LoRa, yüksək sürətli fiber-optik xətlər və s.) tələb edə bilər. Buna görə də ölkənin rəqəmsal inkişaf konsepsiyasında ən vacib istiqaməti kimi internet infrastrukturunun genişləndirilməsi və Azərbaycanda sürət xüsusiyyətlərinin və şəbəkə dayanıqlığının artırılması müəyyən edilib. Bu, Bakı, Gəncə, Sumqayıt, həmçinin “ağıllı şəhər və kəndlər” üçün rəqəmsal idarəetmə sistemlərinin tətbiq olunduğu, istehsal və kommunal sektorların rəqəmsallaşdırılmasına başlanılan dirçələn Qarabağ regionunda “Smart City” proqramı çərçivəsində layihələrin həyata keçirilməsi üçün zəruridir. Beləliklə, fiber-optik rabitə xəttinin dəniz seqmentinin çəkilişindən və “Digital Silk Way” ilə bağlı işlərin həyata keçirilməsindən sonra Azərbaycanın şəbəkə imkanları ölkənin rəqəmsal təməlinin möhkəmləndirilməsinə kömək edəcək.

Азербайджан и Казахстан дали старт началу прокладки волоконно-оптической линии связи по дну Каспийского моря
Выдвинутая еще четверть века назад идея соединения оптическим интернет-кабелем западного и восточного берегов Каспийского моря обретает реальные очертания. Премьер-министры Азербайджана и Казахстана Али Асадов и Олжас Бектенов подписали договор о начале работ по прокладке подводной линии TransCaspian Fiber Optic (TCFO). Это начинание призвано стать ключевым компонентом проекта «Цифровой Шелковый путь» (Digital Silk Way) по созданию цифрового коридора между Европой и Азией. Подводная линия крайне важна для нашей страны также для усиления сетевой инфраструктуры в рамках «Концепции цифрового развития Азербайджана».
Идея длиною в 25 лет
Вариант соединения западного и восточного берегов Каспийского моря интернет-кабелем рассматривался нашей страной с партнерами еще в конце прошлого века. В частности, в 1999 году по инициативе Евросоюза стартовал проект Транс-Азия-Европа (TAE), где первоначально была предусмотрена данная опция. Однако в силу субъективных обстоятельств он был реализован без подводного компонента - волоконно-оптическая линия связи (ВОЛС) соединила Южный Кавказ с Центральной Азией по суше через Иран. Спустя десятилетие к прокладке морского сегмента ВОЛС предполагалось приступить в связи с инициированным в 2008 году Азербайджаном и поддержанным на уровне ООН и ряда стран ЕС проектом Трансъевразийской суперинформационной магистрали (TASIM). Впоследствии частичное осуществление TASIM позволило расширить связывающие Азербайджан со странами Запада магистральные интернет-кабели (бек-боны). Однако воплотить компонент с Транскаспийской оптической линией так и не удалось.
В дальнейшем переговоры о прокладке морского оптического сегмента между Баку и Астаной продолжились. Телекоммуникационные компании двух стран - AzerTelecom и Kazakhtelecom договорились о создании консорциума и совместной рабочей группы. Было ратифицировано двустороннее межправительственное соглашение, и в ноябре 2019 года состоялась торжественная церемония, на которой было объявлено о начале реализации проекта. Но пандемический кризис, глобальные экономические проблемы и геополитические перемены в постсоветском регионе затормозили организационные и финансовые работы по TCFO. Правда, в тот непростой период удалось увеличить число будущих партнеров. В 2021 году были подписаны соответствующие меморандумы о сотрудничестве с телекоммуникационными операторами ООО «ЭльКат» и ООО Telegraph 42 Management Gmbh, представляющими соответственно Кыргызстан и Узбекистан. В декабре того же года проект пополнился еще одним партнером - меморандум о сотрудничестве был подписан с турецкой Türk Telekom International.
Новый импульс был дан в минувшие два года: компании AzerTelecom и Kazakhtelecom заключили соглашение об условиях сотрудничества по TCFO, а операторы связи двух стран договорились об инвестировании свыше $50 млн на паритетных началах. К этому времени был принят окончательный высокоуровневый дизайн проекта - HLD (high-level design), завершены финальные исследования предстоящих работ, утверждена детальная «дорожная карта». Также было зарегистрировано совместное предприятие Caspinet B.V., где участники имеют равные доли.
Итоговый документ
Логическим продолжением стали соглашения, достигнутые в ходе состоявшегося 3 марта официального визита в Баку премьер-министра Казахстана Олжаса Бектенова. Был подписан итоговый документ, утверждающий договор о начале прокладки ВОЛС по дну Каспийского моря.
Проект TCFO, обладающий стратегическим значением для всего Каспийского региона, предусматривает подводную оптическую линию протяженностью 380 км, соединяющую азербайджанский Сумгайыт и казахстанский Актау. Эта линия обеспечит высокоскоростное интернет-соединение на уровне порядка 400 терабит/с. Работы будут осуществляться в несколько этапов и включают оценку прибрежных территорий и морского дна, проектирование, поставку высококачественного и устойчивого к внешним воздействиям кабеля, а также его транспортировку и прокладку. AzerTelecom и Kazakhtelecom планируют завершить работы до конца 2026 года.
Таким образом, оптическая линия, проходя через территории Азербайджана, Грузии, Турции, а также Казахстана и Туркменистана, объединит цифровую сетевую инфраструктуру всего региона, обеспечив наиболее эффективный и короткий маршрут с высокой скоростью передачи данных и минимальной задержкой, значительно укрепив региональное сотрудничество. Более того, ВОЛС обеспечит устойчивый транзит цифрового трафика из Китая и других азиатских стран в направлении интернет-хабов в государствах ЕС.
Очевидными бенефициарами этого проекта выступают Азербайджан и Казахстан. Повышение сетевого потенциала и наращивание транзитных трансграничных потоков данных позволят соседям по Каспию ускорить процесс развития цифровой инфраструктуры для хранения и обработки данных по всему пути IP-коридора. Кроме того, будет форсирован процесс прокладки новых телекоммуникационных сетей внутри страны, планируется строительство новых мощных DATA-центров для обслуживания международных заказов, будут внедряться мировые стандарты кибербезопасности. Наконец, проект обусловит повышение компетенций отечественных IT-специалистов, вовлекаемых в процессы обслуживания расширившегося digital-пространства.
В Азербайджане не скрывают намерений стать цифровым хабом региона, в том числе размещая в DATA-центрах нашей страны емкие кэш-сервера для хранения и доставки контента в соседние государства обширного Евразийского региона - в Центральную Азию, Грузию, Иран, Ирак, Афганистан, а в перспективе и на Ближний Восток.
Крайне важно в этой связи, что около четырех лет назад стартовали работы по развитию западного вектора оптической магистрали Digital Silk Way. Инициатор - международная группа компаний NEQSOL Holding приобрела одну из крупнейших телекоммуникационных компаний Грузии Caucasus Online, которой принадлежит оптоволоконная кабельная линия, проложенная по дну Черного моря и обеспечивающая транзит интернет-трафика из Европы на Южный Кавказ. Ожидается, что после ввода в строй Транскаспийской ВОЛС в 2026 году состоится ее стыковка с кабельной инфраструктурой Черноморской оптической линии.
Безусловно, участие в обслуживании транзитного IP-трафика и оказание сервисных услуг в сфере хранения базы данных на международном уровне помимо явных технологических преференций сулят неплохие финансовые поступления. В этом смысле любые региональные проекты такого масштаба ценны своей долгосрочностью и стабильностью.
Осуществление всех перечисленных компонентов Digital Silk Way важно и для начинаний, предусмотренных «Концепцией цифрового развития Азербайджана», утвержденной Президентом Ильхамом Алиевым в январе 2025 года. В документе, призванном ускорить процесс цифровизации госуправления и стимулировать переход к цифровому обществу, предусмотрены шаги по расширению внедрения в стране таких технологий, как Smart City, интернет вещей (IoT), искусственный интеллект (ИИ). Концепция учитывает также форсирование процессов цифровой трансформации экономики, предполагающей освоение элементов Четвертой промышленной революции.
Внедрение современных IT-технологий требует, чтобы были готовы и доступны соответствующие средства связи и коммуникационные линии. В зависимости от используемых услуг различные программные пакеты могут требовать многоцелевых типов связи и коммуникаций (5G, LoRa, высокоскоростные оптоволоконные линии и т.д.) в соответствии с их назначением. Поэтому важнейшим направлением «Концепции цифрового развития Азербайджана» обозначены расширение интернет-инфраструктуры и увеличение скоростных характеристик и сетевой устойчивости в стране. Это необходимо для реализации проектов в рамках программы Smart City в Баку, Гяндже, Сумгайыте, а также в возрождаемом Карабахском регионе, где внедряются цифровые системы управления «умными городами и селами», начата цифровизация производственного и коммунального секторов и т.д. Таким образом, сетевые возможности Азербайджана после прокладки морского сегмента ВОЛС и осуществления работ, связанных с Digital Silk Way, будут способствовать укреплению цифрового фундамента страны.