PAŞİNYANIN «MƏHKƏMƏ QORXUSU»
Məhkəmə prosesi o qədər də əyləncəli tədbir deyil. Orada prosedurdan irəli gələn incəliklər, hətta demək olar bürokratiya çoxdur. Amma məhkəmədə sensasiya baş verirsə, onun ətrafında ciddi siyasi sunami yaranır. Bu fikri Bakıda davam edən «Azərbaycan Nürnberqi»nə də aid etmək olar. Söhbət devrilmiş xunta rəhbərliyi üzərində davam edən məhkəmə prosesindən gedir. Bu proses İrəvanda kifayət qədər güclü «siyasi zəlzələ»yə səbəb ola bilər. Bu mənada, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın bu yaxınlarda səsləndirdiyi bəyanatlar da düşünmək üçün əsasdır.
«Psixotrop qarabasmalar»
Hələ yanvarın sonlarında, məhkəmə prosesi yeni start götürən zaman Ermənistan hökumətinin başçısı yerli İctimai Televiziyaya müsahibəsində demişdir ki, «baş verənlər (Bakıda – red.) nəinki ciddi narahatlıq yaradır, həm də onlardan regionda yeni eskalasiyaya başlanılması üçün istifadə olunur. Bundan başqa, bizdə olan kəşfiyyat məlumatlarına görə, bu insanlara qarşı qadağan olunmuş psixotrop maddələrdən istifadə edilir və burada məqsəd onlardan bu eskalasiyaya yol açacaq ifadələrin alınmasıdır». Paşinyan daha sonra bildirib ki, onun fikrincə, «bu məhkəmədən Ermənistana qarşı istifadə olunacaq. Onlardan elə ifadələr alına bilər ki, həmin fikirlər əsasında Ermənistana hədələr ünvanlanması mümkün olsun. Biz bütün vasitələrlə bu məsələnin həllinə çalışırıq».
Əlbəttə ki, reallıqda heç bir «qadağan olunmuş psixotrop maddə»dən söhbət getmir. Müttəhimlər vəkillərlə təmin ediliblər, Ruben Vardanyanın isə hətta beynəlxalq vəkilləri belə var. Onlara tez-tez Qırmızı Xaç əməkdaşları da baş çəkir. İnsan psixotrop maddənin təsiri altındadırsa, bunu ekspertizasız – onun mimikasından, danışığından və s. hiss etmək mümkündür. Lakin məhkəmələrdə buna bənzər hər hansı əlamət müşahidə olunmur. Üstəlik, Azərbaycanın bu oyunlara getməsinə ehtiyac da yoxdur. İttiham kifayət qədər ciddi, sübutlar isə bir o qədər çoxdur.
Paşinyanın bu «səs-küylü bəyanat»ının heç bir rezonans yaratmaması təəccüblü deyil. Onun qaldırmaq istədiyi səs-küy qalxmadan da yatıb. Bunun ardından Paşinyan qəflətən Bakını dəhşətli günahlarda ittiham etmək qərarına gəlib. Guya Azərbaycan «onlarla erməni hərbi girovu» azad etmir. O, daha sonra deyib: «Azərbaycan girov ermənilərə qarşı qadağan olunmuş vasitələrdən istifadə edir, onlara işgəncələr verir». Amma baş nazir ortaya bu iddialarını sübut edəcək bir dəlil belə qoymayıb. Maraqlısı isə odur ki, müttəhimlərin özləri Paşinyanın bu bəyanatlarından əvvəl də, sonra da bildiriblər ki, Bakıda saxlanma şəraitlərindən razıdırlar və bu müddətdə hər hansı təzyiqlə qarşılaşmayıblar.
Bakı lap əvvəldən bəyan edib ki, məhkəmə prosesinin gedişində Ermənistanın dövlət olaraq təcavüzkar müharibəyə, işğala və hərbi cinayətlərə görə məsuliyyət məsələsi qoyulacaq. İrəvan əvvəlcə buna reaksiya verməməyə çalışsa da, prosesin sürətlənməsi, müttəhimlərin «sərbəst ifadə»lərinin alınması ilə marşal Baqramyan 26 ünvanında əyləşənlər gərginlik keçirməyə başlayıblar. Müttəhimlərin ifadələrinin Paşinyanı əsəbləşdirməsi isə qətiyyən təəccüblü deyil. Onlar özlərini «məhkəmə stereotipləri»nə tam uyğun aparırlar – istintaqla əməkdaşlıq edir, məsələləri detallarınadək açıqlayır, bir-birini «məmnuniyyətlə» batırırlar… əlbəttə ki, onlar Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanı da satırlar.
Araik Arutunyanın etirafları
44 günlük müharibə dövründə «Dağlıq Qarabağ prezidenti» olmuş Araik Arutunyanın ifadələri xüsusilə diqqət çəkir. Onun vaxtilə sosial şəbəkələrdə Gəncəyə raket zərbələrinin endirilməsinin məsuliyyətini üzərinə götürməsi, özünü Qarabağın «əsas hərbi rəhbəri» kimi təqdim etməsi kimi ifadələrindən boyun qaçıracağını gözlənilən idi. Müharibə uduzulub, xunta özünü buraxıb və indi Azərbaycan məhkəməsinin mərhəmətinə ümid etmək, günahları boynundan atmaq, yaxanı kənara çəkmək vaxtıdır.
Bununla yanaşı, Arutunyan məhkəmədə əslində məlum olan bir məsələni də etiraf edib: Qarabağda hərbi əməliyyatlara Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin Baş qərargah rəisi Onik Qasparyan başçılıq edib. Arutunyan deyir ki, o, cəbhədə nələrin baş verdiyini o qədər də dəqiq bilmirmiş. Hətta oktyabrın 2-də cəbhəyə baş çəkmək qərarına gəlsə də, hərbi əməliyyatların aparıldığı zonaya gedib çıxa bilməyib və əsgərlərlə təmas xəttindən uzaq, təhlükəsiz yerdə görüşübmüş.
Arutunyan məhkəmədə daha bir açıqlama ilə yadda qalıb: o, hələ müharibə ərəfəsində Paşinyanın rəhbərliyi ilə keçirilən iclasa qatılıb və həmin toplantıdan sonra bu qənaətə gəlibmiş ki, Ermənistan Azərbaycanla müharibə aparmaq üçün lazımi resurslara malik deyil.
«Qələbənin atası çox olur, məğlubiyyət isə həmişə yetimdir» ifadəsi yada düşür. Erməni tərəfində hərbi əməliyyatlara rəhbərlik prosesində bilavasitə iştirak etmiş bir çox insan bu gün özünü «gələcəyi görə bilən» şəxs kimi təqdim etməyə çalışır. Məsələn, Onik Qasparyan deyir ki, o, Cəbrayılın azad olunmasından sonra müharibəni uduzduqlarını, Ermənistan ordusunun «belinin qırıldığını» anlayıb və hesab edib ki, artıq hərbi əməliyyatları dayandırmağın yolları axtarılmalıdır.
Araik Arutunyan məhkəmədə daha da irəli gedərək bildirib ki, o, Ermənistanın mümkün savaşda məğlub olacağını müharibə başlamazdan əvvəl bilirmiş. O zaman ortaya sual çıxır: müharibə niyə başladı? Belə bir vəziyyətdə Yerevan niyə danışıqlar prosesini canlandırmağa, real güzəştlərə getməyə tələsmirdi? Nəhayət, bu savaş niyə 2020-cu il noyabrın 9-dək davam etdi? Bütün bu qərarla görə məsuliyyəti kim daşıyır?
Bu yerdə Araik Arutunyanın daha bir sensasion açıqlaması diqqət çəkir. O, iddia edir ki, guya artıq oktyabrın əvvəlində müharibəni dayandırmağın lazımlığını düşünərək, bura Bako Saakyan və Arkadi Qukasyanla müzakirə edibmiş. Hazırkı müttəhimlər Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə məktub yazaraq, müharibənin dayandırılması təklifi ilə çıxış etməyi də planlaşdırırlarmış. Oktyabrın 18-də isə Arutunyan Qukasyan və Saakyanla birlikdə bu məsələni Nikol Paşinyanla müzakirə ediblərmiş. Araikin dediyinə görə, bundan sonra baş nazir ideyanı «lazımi şəxslər»lə müzakirə edib, ardınca Arutunyana zəng vuraraq, müharibənin davam etdirilməsi qərarının verildiyini bildirib. Bu zaman onun hansı motivlərə əsaslandığı, hələ də müharibənin gedişini dəyişməyin mümkün olduğunu düşündüyü, yoxsa hansısa kənar sifarişləri yerinə yetirdiyi ayrı söhbətin mövzusudur.
«Sülhməramlılar»ın alt-üst olmuş imici
Araik Arutunyanın «sülh təşəbbüsləri»nə şübhə etməyə kifayət qədər əsas var. Xatırladaq ki, oktyabrın ortalarında Ermənistanın cəbhədə ard-arda aldığı məğlubiyyətlər fonunda erməni generalitetinin bir hissəsinin Azərbaycanla danışıqlara hazır olduğuna dair söhbətlər yayılmışdı. Bəlkə də onların sırasına Arutunyanın da yer aldığını ehtimal etmək olardı. Amma o zaman daşnakların, Serj Sarqsyanın «Respublika partiyası»nın və s. timsalında Ermənistan müxalifəti hakimiyyətdən «hərbi-siyasi məsələlərin idarə olunması qərargahı»nın yaradılmasını, oraya keçmiş və hazırkı «Qarabağ prezidentləri»nin, Ermənistan prezidentlərinin, XİN başçıları və müdafiə nazirlərinin cəlb olunmasını tələb edirdi. Bu, əslində, bütün bu işlərin Qarabağ klanına həvalə olunması tələbi idi. Belə bir vəziyyətdə Arutunyan sülhməramlı kimi çıxış edə bilərdimi? Çətin.
Bundan başqa, müharibənin ilk günlərində Azərbaycan ən yüksək səviyyədə bəyan etmişdi ki, Ermənistan öz qoşunlarının işğal olunmuş torpaqlardan çıxarılması qrafikini təqdim edərsə, hərbi əməliyyatlar dərhal dayandırılacaq. Prezident İlham Əliyev bunu sonrakı günlərdə də dəfələrlə dilə gətirmişdi – istər xalqa müraciətlərində, istərsə də xarici media qruplarına çoxsaylı müsahibələrində. Lakin Arutunyan öz məktubunda qoşunların işğal altındakı ərazilərdən çıxarılması mövzusuna yaxın belə, getmirdi. Demək, onun «sülh təşəbbüsü» həqiqətən olubsa belə, heç bir məna kəsb etməyib. Araikin özünə qazandırmaq istədiyi «sülhməramlı» imici elə başdaca alt-üst olub.
Amma əsas imic itkisi ilə Paşinyan üzləşib. Arutunyana inansaq, oktyabrın 18-19-da müharibənin davam etdirilməsi haqda qərarı məhz baş nazir elan edib.
«Sülh göyərçini», yoxsa təcavüzkar?
Oktyabrın 18-də cəbhədə vəziyyət Ermənistan üçün faciəvi həddə çatmışdı. 4 oktyabrda Cəbrayıl, həmin ayın 9-da Qarabağın dağlıq hissəsinin strateji əhəmiyyətli bəndi sayılan Hadrut işğaldan azad edilmiş, 17-də Azərbaycan bayrağı Füzuli üzərində qaldırılmış, 18-də isə Azərbaycan ordusu Xudafərin körpüsünü azad etmişdi. Aydın idi ki, Azərbaycan ordusunun silahlanma səviyyəsi müharibə apardığı düşmənlə müqayisədə qat-qat üstündür. Belə vəziyyətdə müharibəni davam etdirmək ağılsızlıqdan başqa bir şey deyildi. Bu, bir liderin öz xalqına qarşı cinayəti sayıla bilər.
Paşinyan «Qarabağ Ermənistandır və nöqtə!» kimi şüarlarla Qarabağ məsələsində sərt xəttin tərəfdarı imicini yalnız 2020-ci ilin sentyabrınadək «sata bilmişdi». Elə o vaxt da bu şüarın sırf daxili auditoriyaya hesablandığı bəlli idi. Dünya birliyinə isə «sülh tərəfdarı» imici ilə görünmək tələb olunurdu ki, Paşinyan hakimiyyətə gəldiyi andan bu işin öhdəsindən uğurla gələ bilirdi. O zaman Paşinyan «sülh partiyası nümayəndəsi», «konstruktiv siyasətçi» imicini praktik olaraq, avans kimi qazanmışdı. Paşinyan üçün bu imic bu gün də vacibdir. Çünki Bakı ilə İrəvan arasında sülh sazişinin imzalanması prosesi həlledici mərhələyə qədəm qoyur. Amma görünən odur ki, darmadağın olunmuş Ermənistan hələ də sülhə deyil, revanşa hazırlaşır.
Belə bir vəziyyətdə Ermənistan baş nazirinin «Azərbaycan Nürnberqi»ndə verilən müttəhim ifadələrindən niyə bu qədər narahatlıq keçirdiyi aydın olur. Paşinyan və ətrafı anlayır ki, bu ifadələri təkzib edə bilməyəcəklər. Belə olduqda, əlac məhkəmənin nüfuzdan salmağa, «psixotrop maddələr» və s. haqda yalanlar uydurmağına qalır. Bundan sonra ortaya ekstrasenslər, hipnozçular, Vudu cadugərləri haqda söhbətlərin çıxması da tamamilə mümkündür.

PASHINYAN'S 'JUDICIAL SCARE'
A trial is not typically a spectacular event. It is often laden with procedural subtleties, even bordering on bureaucracy. However, when a sensation occurs within such a setting, its ripple effects can trigger a political tsunami. This aptly describes the ongoing 'Azerbaijani Nuremberg' in Baku—the trial of the top figures from the overthrown opposition junta. This trial has the potential to cause a significant 'political earthquake' in Yerevan. Recent statements by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan provide ample food for thought in this regard.
'Psychotropic Hallucinations'
In late January, when the trial had just commenced, the head of the Armenian government stated in an interview with the Public Television of Armenia that 'what is happening (in Baku—Ed.) is not only of serious concern but is also being used to start a new escalation in the region. Moreover, we have intelligence that banned psychotropic substances are being used against these individuals to extract evidence and initiate this escalation.' He added that, in his opinion, 'this trial will be used against Armenia. They can extract testimonies from them, which can be exploited to threaten Armenia. We are trying to address this issue by all possible means.'
Of course, no 'prohibited psychotropic substances' were used. The defendants have legal representation, and Ruben Vardanyan even has international lawyers. They are regularly visited by representatives of the Red Cross. If a person were under the influence of psychotropic drugs, it would be evident even without expert analysis—through facial expressions, speech, or general sluggishness. No such signs have been observed in court. Moreover, Azerbaijan has no reason to resort to such tactics. The charges are grave, and the evidence is overwhelming.
Unsurprisingly, Pashinyan's sensational claims failed to gain traction. The issue was effectively silenced. However, Pashinyan later attempted to accuse Baku of further transgressions. He asserted that Azerbaijan was holding 'dozens of Armenian prisoners of war' and claimed that 'Azerbaijan uses forbidden means against Armenian prisoners of war and subjects them to torture.' Yet, he provided no evidence to support these allegations. Both before and after Pashinyan's statement, the defendants themselves confirmed that they were satisfied with their conditions of detention and that no pressure had been applied to them.
Baku has repeatedly emphasised that the trial would address Armenia's responsibility as a state for acts of aggression, occupation, and war crimes. Initially, Yerevan chose not to respond. However, as the trial gained momentum and the defendants began to provide 'free testimony,' the atmosphere at 26 Marshal Baghramyan Street grew tense. It is hardly surprising that Nikol Pashinyan is unnerved by these revelations. The defendants are behaving in line with 'judicial stereotypes'—cooperating with the investigation, sharing details generously, and implicating one another diligently. Naturally, they are also implicating Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
Revelations of Araik Harutyunyan
The testimony of Araik Harutyunyan, who served as the President of Nagorno-Garabagh during the 44-day war, warrants particular attention.
It was expected that he would deny his own social media statements, his responsibility for the rocket attacks on Ganja, and his image as the 'chief military leader' in Garabagh. The war has been lost, the junta has dissolved itself, and now the focus is on securing leniency from the Azerbaijani court.
Harutyunyan revealed in court what was already widely known: Onik Gasparyan, Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces, was in charge of military operations in Garabagh. Harutyunyan claimed that he had little understanding of what was happening at the front. On 2 October, he decided to visit the frontlines but only met with soldiers at a safe distance from the line of contact.
Another notable statement from Harutyunyan was his claim that he had participated in a meeting with Nikol Pashinyan on the eve of the war. Following this meeting, he concluded that Armenia lacked the resources to wage war against Azerbaijan.
As the saying goes, victory has many fathers, while defeat is an orphan. On the Armenian side, many who were directly involved in directing the fighting are now portraying themselves as visionaries. Onik Gasparyan, for instance, claimed that after the liberation of Jabrayil, he realised the war was lost and that the Armenian army had 'broken its back,' necessitating an end to the fighting. Harutyunyan went further, asserting in court that he had known even before the war began that Armenia would lose. This raises the question: why did the war start in the first place? Why did Yerevan not attempt to revive the negotiation process and make meaningful concessions? Why did the war continue until 9 November 2020? Who bears responsibility for this decision?
Harutyunyan's testimony sheds light on these questions. He claimed that by early October, he had already considered ending the war and discussed this with Bako Sahakyan and Arkady Ghukasyan. The defendants planned to write a letter to Azerbaijani President Ilham Aliyev proposing a ceasefire. On 18 October, Harutyunyan, along with Ghukasyan and Sahakyan, discussed the situation with Nikol Pashinyan. Following this discussion, Pashinyan consulted with 'the necessary parties' and informed Harutyunyan of his decision to continue the war. What motivated this decision—whether Pashinyan believed there was still a chance to turn the tide or whether he was acting under external orders—remains a topic for further exploration.
The Crumbling Image of 'Peacekeepers'
Harutyunyan's claims of 'peace initiatives' are met with scepticism, particularly given rumours that emerged by mid-October suggesting that some generals, faced with defeats on the frontlines, were prepared to negotiate separately with Azerbaijan. It is plausible that Harutyunyan was among them. Meanwhile, the Armenian opposition, including the Dashnaks and Serzh Sargsyan's 'Republican Party,' demanded the creation of a 'headquarters to manage military and political issues,' incorporating former and current 'presidents of Garabagh,' Armenian presidents, and heads of the Foreign Ministry and Defence Ministry. In practical terms, this would have meant transferring full power to the Garabagh clan. Against this backdrop, Harutyunyan's claims of peacemaking appear dubious.
From the outset, Azerbaijan set clear terms for a ceasefire: if Armenia provided a timetable for the withdrawal of troops from occupied Azerbaijani territories, hostilities would cease immediately. President Ilham Aliyev reiterated this in numerous addresses and interviews. However, Harutyunyan's proposed letter made no mention of troop withdrawal, rendering his alleged 'peace initiative' meaningless. His attempt to portray himself as a 'peacemaker' crumbled from the start.
The greatest damage, however, is to Pashinyan's image. According to Harutyunyan, it was Pashinyan who decided to continue the war on 18-19 October.
'Dove of Peace' or Aggressor?
By 18 October, the situation on the frontlines was dire for Armenia. Jabrayil had been liberated on 4 October, Hadrut—a key strategic point in the mountainous part of Garabagh—on 9 October, Fuzuli on 17 October, and the Khudafar Bridge on 18 October. It was evident that the Azerbaijani army's weaponry was a generation ahead of Armenia's. To continue the war under such circumstances was not just madness—it was a crime against one's own people.
Pashinyan had previously cultivated the image of a hardline supporter of Garabagh with slogans like 'Garabagh is Armenia, and that's it!' This rhetoric was aimed at a domestic audience. Internationally, however, he sought to project the image of a 'peace supporter,' a role he had been crafting since coming to power. This image is crucial now, as negotiations for a peace agreement between Baku and Yerevan enter a decisive phase. However, there is growing evidence that Armenia, following its defeat, is preparing not for peace but for revenge.
Against this backdrop, it is clear why the Armenian Prime Minister is so alarmed by the revelations emerging from the 'Azerbaijani Nuremberg.' Pashinyan's inner circle must realise that these confessions cannot be refuted. Their only recourse is to attempt to discredit the court, fabricating claims about 'psychotropic substances,' 'torture,' and the like. Stories about psychics, hypnotists, and voodoo witches may well follow.