Azərbaycan qadın güləşçilərinin uğurları və yunan-Roma yığmasının problemləri
2025-ci il Azərbaycan güləşçiləri üçün uğurlu başlayıb. İlin ilk böyük yarışında 23 yaşadək güləşçilərdən ibarət Azərbaycan milli komandaları tarixinin rekordunu təkrarlayıb. Pəhləvanlar martın 12-18-də Albaniyanın paytaxtı Tiranada keçirilən Avropa çempionatında 16 medal qazanıblar.
Bu, 10-cu dəfə keçirilən yarışda güləşçilərimizin ən yüksək nəticəsi kimi tarixə düşüb. Hərçənd 2022-ci və 2024-cü illərin çempionatında da təmsilçilərimiz eyni sayda mükafata yiyələnib. Hər iki halda medalların əyarı daha yüksək olub. Amma sərbəst və qadın güləşinin nəticəsi bu dəfə daha yaxşı olub.
Yaxşı və o qədər də yaxşı olmayan xəbərlər
Kişilər arasında sərbəst güləşdə Arseniy Djioyev (86 kq) qızıl, Ceyhun Allahverdiyev (61 kq), Kənan Heybətov (70 kq), Ağanəzər Novruzov (74 kq) və Fərid Cabbarov (79 kq) gümüş, Rəhman İmanov (57 kq), Murad Haqverdiyev (65 kq), Sadiq Mustafazadə (92 kq) və Yusif Dursunov (125 kq) bürünc. Qadın güləşində Elnurə Məmmədova (53 kq) və Günay Hümbətova (59 kq) qızıl, Əsmər Cankurtaran (50 kq) bürünc, yunan-Roma güləşində Ruslan Nurullayev (72 kq) qızıl, Ziya Babaşov (63 kq) gümüş, Elmir Əliyevlə (55 kq) Xasay Həsənli (77 kq) bürünc medala yiyələniblər.
Rusiya və Belarus güləşçiləri neytral statusda yarışdığından Azərbaycan komandası yekun sıralamada birinci yeri tutub.
Ən çox medalı sərbəst güləşçilər əldə ediblər. 10 çəkidən doqquzunda onlar medala sahib çıxıblar. Lakin güləşçilər vəsiqə qazandıqları beş finaldan dördündə məğlub olmaqla çoxlu sayda suallar yaranıb. Psixoloji və taktiki cəhətdən idmançılar həlledici döyüşlərə kifayət qədər hazır deyildilər.
Komandada yeganə qızıl medalı osetinli legioner Arseniy Djioyev (86 kq) qazanıb. Güləşçi əvvəlcə ermənistanlı Razmik Yepremyanı vaxtından əvvəl xalçadan məyus yola salıb – 10:0. Təmsilçimiz moldovalı Yevgeni Mihalçana 6:4 hesabıyla qalib gələrək yarımfinala yüksəlib. Arseniy final yolunda bolqarıstanlı Radomir Stoyanovla dueldə də qələbə əldə edib. Djioyev finalda fransalı Raxim Maqamadovla qızıl medal uğrunda mübarizə aparıb. O, fransalı Raxim Maqamadova 9:2 qalib gələrək Avropa çempionu olub.
Gümüş medalçılar sırasında Kənan Heybətov (70 kq) və Ağanəzər Novruzovu (74 kq) qeyd etmək istərdik. Hər iki pəhləvan finalda rus güləşçiyə uduzmaqla psixoloji tərəfdən tam hazırlıqlı olmadığını göstərib. Yeniyetmələr arasında dünya və Avropa çempionu olan Kənan Heybətovun finalda aşkar zəif çıxışı məşqçilərə düşünməyə əsas verəcək. Sərbəst güləşdə bürünc medal qazanan Rəhman İmanov, Murad Haqverdiyev, Sadiq Mustafazadə və Yusif Dursunov ilk dəfə bu səviyyədə yarışda mükafata layiq görülüb. Onların gələcək yarışlarda nəticələri perspektivləri barədə daha dəqiq fikir söyləməyə imkan verəcək.
Qadın güləşinin uğurları və “klassiklər”in problemləri
Olimpiya çempionu Toğrul Əsgərovun rəhbərliyi altında qadın güləşçilərin çıxışı ən xoş sözlərə layiqdir. Qadın güləşçilər ilk dəfə U23 Avropa çempionatında iki qızıl medal qazanmaqla yeni rekord müəyyənləşdiriblər. 59 kq-da çıxış edən Günay Qurbanovanın Zaqrebdəki turnirdə olduğu kimi Tiranada da qızıl medal qazanması xüsusi qeyd olunmalıdır. Yaşının az olmasına baxmayaraq, qitə çempionatında kifayət qədər güclü rəqibləri üstələyən G.Qurbanova xoş sürprizə səbəb olub. Albaniyadakı nəticədən sonra əksər mütəxəssislər Günay Qurbanovanın uğurlarını əsas millidə də davam etdirəcəyini düşünür. Əvvəlki qitə çempionatında iki dəfə finalda uduzan Elnurə Məmmədova 53 kq-da nəhayət qızıl medala sevinib. 23 yaşlı E.Məmmədovanın Tiranada əzmkar mübarizə apardığını vurğulamq lazımdır. Milliləşdirilmiş güləşçi Əsmər Cankurtaran ilk dəfə bürünc medal qazanmaqla Avropa çempionatında mükafat sahibi olub.
Bəs yunan-Roma güləşi üzrə Azərbaycan yığması haqda nə demək olar? Albaniyada 1 qızıl, 1 gümüş və 2 bürünc medal qazanmasına baxmayaraq, Aleksandr Tarakanovun nəticəsini uğurlu saymaq olmaz. Ötən il komanda hesabında Avropa çempionu olan klassiklər bu dəfə 4-cü yeri tutub. Heyətdə yalnız Ruslan Nurullayev (72 kq) qızıl medal qazanmaqla alqışa layiq çıxış edib. Ötən ilin qızıl medalçısı Ziya Babaşov final görüşündə məğlub olub. U23 Avropa çempionatının ikiqat qalibi Xasay Həsənli Tiranada bürünc medalla kifayətlənməli olub.
Qələbəyə inam
Qızıl medalın sahibi Elnurə Məmmədova jurnalistlərə açıqlamasında ən çətin görüşü barədə danışıb: “Ən həyəcanlı görüşüm final qarşılaşması oldu, çünki çempionluğa cəmi bir addım qalmışdı. Rəqib son saniyələrdə hücum etdi və mən fənd işlədərək qalib gəldim. Həmin an mənim üçün ən yaddaqalan məqam oldu. Çempion olduğuma görə çox sevinirəm. Bundan sonra da uğurlu çıxışlarımı davam etdirməyə çalışacağam. Qələbəmi isə ailəmə, başlıca olaraq da atama həsr edirəm”.
Güləşçi Günay Qurbanova (59 kq) qələbəsində məşqçi heyətinin böyük rolunun olduğunu deyib: “Albaniyaya çempionluq üçün yollanmışdım. Əlimdən gələn hər şeyi edirdim ki, hazırlığım yüksək səviyyədə olsun. Qələbəyə inanırdım. Çünki məşqçim Toğrul Əsgərov bu inamı mənə ötürməyi bacarıb. İlk günlərdə uğur qazanacağıma çox adam inanmırdı. Lakin mənə inanaraq dəstək olan məşqçi Toğrul Əsgərova təşəkkür edirəm. Onun inamı olmasaydı, mən çempion ola bilməzdim”.

ВПЕЧАТЛЯЮЩИЙ РЕЗУЛЬТАТ
2025 год начался для азербайджанских борцов успешно. В первом крупном соревновании года национальные команды, состоящие из борцов до 23 лет, повторили свой исторический рекорд. Пехлеваны завоевали 16 медалей на чемпионате Европы, который проходил в столице Албании с 12 по 18 марта.
Это наш наивысший результат на проведенном вот уже в десятый раз подобном чемпионате. Хотя в 2022 и 2024 годах азербайджанские спортсмены завоевали одинаковое количество медалей, категории наград в вольной и женской борьбе на этот раз выше.
Хорошие и не очень хорошие новости
В вольной борьбе среди мужчин «золото» взял Арсений Джиоев (86 кг), «серебро» завоевали Джейхун Аллахвердиев (61 кг), Кянан Гейбатов (70 кг), Аганазар Новрузов (74 кг) и Фарид Джаббаров (79 кг). Рахман Иманов (57 кг), Мурад Хагвердиев (65 кг), Садиг Мустафазаде (92 кг) и Юсиф Дурсунов (125 кг) довольствовались «бронзой». В греко-римской борьбе «золото» завоевал Руслан Нуруллаев (72 кг), «серебро» взял Зия Бабашов (63 кг), бронзовых медалей удостоены Эльмир Алиев (55 кг) и Хасай Гасанлы (77 кг). В женской борьбе Эльнура Мамедова (53 кг) и Гюнай Гумбатова (59 кг) добились  «золота», а Асмар Джанкуртаран (50 кг) - «бронзы». Азербайджанская команда заняла первое место в итоговом рейтинге, так как российские и белорусские борцы соревновались в нейтральном статусе.
Больше всего медалей у азербайджанских борцов вольного стиля. В девяти весовых категориях из десяти они были отмечены наградами. Однако после проигрыша в четырех финальных схватках из пяти возник ряд вопросов. Психологически и тактически спортсмены оказались недостаточно подготовленными к решающим поединкам.
Единственную золотую медаль в команде завоевал осетинский легионер Арсений Джиоев (86 кг). Сначала борец досрочно снес с ковра армянина Размика Епремяна - 10:0. Победив молдаванина Евгения Михалчана со счетом 6:4, Джиоев вышел в полуфинал. На пути к финалу он одержал победу над болгарином Радомиром Стояновым. В финале Джиоев боролся за золотую медаль с французом Рахимом Магамадовым, которого одолел со счетом 9:2 и стал чемпионом Европы.
Серебряные медалисты Кянан Гейбатов (70 кг) и Аганазар Новрузов (74 кг) продемонстрировали низкую психологическую подготовку, в результате чего проиграли в финале российским борцам. Слабое выступление чемпиона мира и Европы среди юниоров Кянана Гейбатова - повод задуматься тренерскому составу. «Вольники» Рахман Иманов, Мурад Хагвердиев, Садиг Мустафазаде и Юсиф Дурсунов впервые были удостоены бронзовых наград. Их результаты в будущих соревнованиях позволят более точно оценить перспективы спортсменов.
Успехи женской борьбы и проблемы «классиков»
Выступления женщин-борцов под руководством олимпийского чемпиона Тогрула Аскерова заслуживают самых добрых слов. Они установили рекорд, выиграв две золотые медали на чемпионате Европы для спортсменов до 23 лет. Отметим, что Гюнай Гурбанова, выступающая в категории до 59 кг, до этого стала чемпионкой рейтингового турнира в Загребе.
Несмотря на свой юный возраст, она одолела довольно сильных соперниц на континентальном чемпионате, чем приятно удивила знатоков. После достигнутого результата в Албании большинство экспертов считают, что Гюнай Гурбанова продолжит успешные выступления и в основной сборной.
Эльнура Мамедова, дважды проигравшая в финале на предыдущем чемпионате континента, наконец-то порадовала золотой медалью в категории 53 кг. Следует отметить упорство, с которым 23-летняя Эльнура боролась в Тиране. А национализированная Асмар Джанкаран впервые стала призером чемпионата Европы, завоевав бронзовую медаль.
Что можно сказать об азербайджанской команде по греко-римской борьбе? Результат работы главного тренера сборной Александра Тараканова нельзя считать успешным, хотя в Албании были завоеваны 1 золотая, 1 серебряная и 2 бронзовые медали. Если в прошлом году «классики» в командном зачете стали чемпионами Европы, то на этот раз они заняли только четвертое место. Лишь выступление Руслана Нуруллаева (72 кг), завоевавшего золотую медаль, достойно похвалы. Золотой призер прошлого года Зия Бабашов проиграл в финальной встрече. А двукратный победитель чемпионата Европы до 23 лет Хасай Гасанлы удовлетворился в Тиране бронзовой медалью.
Вера в победу
Обладательница золотой медали Эльнура Мамедова рассказала журналистам о своей очень непростой схватке: «Самой сложной была финальная встреча, до чемпионства оставался всего один шаг. Соперница атаковала на последних секундах, но я все же сумела провести победный прием. Этот момент был для меня самым запоминающимся. Очень рада, что стала чемпионкой. Постараюсь продолжать успешные выступления. А победу свою я посвящаю семье, особенно отцу».
Гюнай Гурбанова (59 кг) сказала, что тренерский штаб сыграл большую роль в ее победе: «Я отправилась в Албанию стать чемпионкой. И сделала все что могла. Я верила в победу. Эту веру мне сумел передать мой тренер Тогрул Аскеров. Не все верили, что я добьюсь успеха. Спасибо тренеру, который верил в меня и поддерживал. Если бы не он, я бы не стала чемпионкой».