VƏ SÖZLƏR, SADƏCƏ, SÖZLƏR OLMAYACAQ
Həyatı böyük bir səyahətə bənzəyən insan. Bakıda anadan olub, Leninqrad (indiki Sankt Peterburq) Dağ-Mədən İnstitutunu bitirib, sonra isə bu günə qədər yaşadığı Krasnoyarska gedib. Lakin onun taleyinin coğrafiyası daha genişdir: Şimal qütbündən monqol çöllərinə, Tayqanın ən ucqar guşələrindən beynəlxalq ədəbi cəmiyyətlərə qədər. Eldar Əhədov - şair, yazıçı, tədqiqatçı, müxtəlif dillərə tərcümə edilmiş onlarla kitabın müəllifi, ədəbi müsabiqə və birliklərin təşkilatçısıdır. O, sadəcə şeir və nəsr yaratmır, dünyalar qurur. Elə dünyalar ki, orada fəlsəfə hissi olur, paradoks dərinlik yaradır, baxış təkcə indiyə deyil, əbədiyyətə də yönəlir.
“Əhədovda dünyaya çox maraqlı bir baxış görürük - bizdən sonra olacaq əbədiyyətdən. ƏHƏDOV çox vaxt paradoksaldır, bu sözün yaxşı, puşkinsayağı mənasında; onun paradoksları, bir qayda olaraq, böyük dərinlikdə yerləşir. Onun fəlsəfəsi hissidir”, - Moskva şairi və yazıçısı Aleksandr Karpenko yazır. Ədəbiyyatı sadəcə həyat məsələsi deyil, həyatın özü olan bir insanla danışmaq imkanı yarandı.
- Tənqidçilər sizin kitablarınız haqqında danışarkən tez-tez bu sözlərdən istifadə edirlər: qəlbə toxunan, həssas, həyəcanlı, duyğusal. Sizcə, yaradıcılığınızın əsasında hansı fəlsəfi məna dayanır?
- Yəqin ki, hər kəs öz haqqında yazır: həyatı, sevgisi, ağrı-acısı haqqında... Yaxud bu ağrıda doğulan daxili işıq haqqında. Mən heç vaxt qarşıma fəlsəfi kateqoriyaları axtarmaq, onları kağıza köçürmək məqsədi qoymamışam. Sadəcə, yaddaşımın pıçıldadıqlarını, azərbaycanlı əcdadlarımın səslərində əks olunanları, Sibir küləklərinin pıçıldadıqlarını qeyd edirdim. Bəzən söz qəflətən gəlirdi, uşaqlıqdan yovşan qoxusu kimi. Bəzən çətinliklə, demək olar ki, ağrı ilə doğulurdu, sanki onu zamanın dərinliklərindən çıxarırsan.
Mənə deyirlər: “Bu, qəlbə toxunur”, “Bu, yaralayır”, “Bu, unudulmuş hadisələri canlandırır”. Ola bilər. Amma mən, sadəcə, elm və poeziyanın, ağlın soyuqluğu və ürəyin hərarətinin qarşılaşdığı yolla gedirdim. Çiyinlərimdə isə həmişə doğma səs səslənirdi - bəzən Azərbaycan dilində, bəzən rus dilində, amma həmişə sevgi ilə.
Əgər kimsə mənim kitablarımda istilik tapırsa, deməli, o, həqiqətən, var idi. Əgər ümid görürsə, deməli, mən özüm onu itirməmişəm. Qalan hər şey artıq oxucuların və tənqidçilərin fikirləri ilə bağlıdır. Mən sadəcə sözləri əkmişəm. Onlardan nə yetişəcəyinə isə mən qərar vermirəm.
- Hansı əsərinizlə daha çox qürur duyursunuz və niyə?
- Bilirsiniz, mən bütün əsərlərimlə qürur duyuram. O mənada yox ki, onlar ideal və ya qüsursuzlar. Əsla yox. Sadəcə, mən heç vaxt ürəyimə yatmayan bir şeyi işıq üzünə çıxarmamışam. Əgər yazılan məndə daxili əks-səda yaratmırsa, əgər mən özüm onu isti hisslərlə yenidən oxuya bilmirəmsə, mətni kənara qoyuram. Bəzən həmişəlik. Sonradan utanacağın bir şey söyləməkdənsə, susmaq daha yaxşıdır.
Hər kitab mənim üçün yaşanmış bir ömür kimidir. Onun öz zamanı, qayğıları və səsləri var. Haradasa daha çox ağrı, haradasa işıq, haradasa evə gedən yol, haradasa vidalaşma. Amma bunların hamısı mənim yolumun bir hissəsidir. Əgər mən nəyisə nəşr etmişəmsə, deməli, bu mətni tam yaşamışam. Onu yarımçıq buraxmamışam, qaralama kimi atmamışam, üz çevirməmişəm. Mən kitablarıma uşaqlarım kimi yanaşıram. Bəziləri güclü, müstəqil böyüyüblər, digərləri - daha sakit, daha incə, oxucunun daha çox diqqətinə ehtiyac duyurlar. Amma mən onlardan heç birini fərqləndirmirəm. Çünki hər birində mənim qəlbimin, vaxtımın, nəfəsimin bir parçası var. Uşaqlarından hansını daha çox sevdiyini söyləmək olarmı?
- Yazıçılıqdan əlavə siz Leninqrad Dağ-Mədən İnstitutunun məzunu olaraq, bütün həyatınız boyu ixtisasınız üzrə işləmisiniz. Həyatınızın bu tərəfi haqqında danışın.
- Markşeyder işi (dağ-mədən mühəndisi) keçmişdə incəsənət adlandırılırdı. O, yer altında naviqasiyada dəqiqlik, istehsalat sahələrinə istiqamət vermək bacarığı, riskləri proqnozlaşdırmağı tələb edir. Bu iş mənim yaradıcılığımda da böyük rol oynayıb. Onun sayəsində “Şimalın ucqarı”, "Nenets panteonu", “Sibirin tünd-göy səması”, “Həmin o Nansen!” və digər kitablar ərsəyə gəlib.
Bədii əsərlərdən əlavə mən elmi və mühəndislik tədqiqatları da nəşr etdirmişəm. Onların arasında “Markşeyder bülleteni” və "İnnovasiyalar və investisiyalar”da məqalələr, həmçinin Sibir və Avrasiyanın toponomikası haqqında işlər var. 2022-ci ildə Çində nəşr edilən beynəlxalq poeziya jurnalında mənim “Kainatın təbiəti haqqında” məqaləm dərc olunub.
- Sizin üçün Bakı şəhəri hansı məna daşıyır? Azərbaycanın paytaxtında anadan olmuşunuz və hər il buraya gəlirsiniz.
- Bakının mənim üçün hansı məna daşıdığı barədə “Bakı - Zurbaqan” adlı kitabımda deyilir: “Mən Bakını iyunun 11-i axşam tərk etdim. Amma Bakı məni tərk etmədi. Həm düşüncələrimdə, həm də qəlbimdə - mən hələ də oradayam, Fəvvarələr meydanında, “Torqovı”da, İçəri Şəhərin küçələrində, Şirvanşahlar sarayının yanında, bulvarda, Şəhidlər xiyabanında... Və yüngül, davamlı səsə malik Xəzərin dalğaları ayaqlarımın altındadır. Və mehriban yay xəzrisi səbirsizcə köynəyimdən dartır, sanki məni gözləyən açıq-yaşıl dəmir qapının yanında fırlanan, zingildəyən köhnə bağ “Foks”u kimi... Mən hələ də oradayam”.
Mən heç vaxt Vətənlə əlaqəmi itirməmişəm. Qara Yanvar hadisələri baş verəndə, ilk fürsətdə Sibirdən Bakıya uçdum ki, xalqımın yanında olum.
Azərbaycana və Vətənə “Sevgimin torpağı”, “Şərq-Qərb” nəşriyyatında çap olunmuş "Xarıbülbül. Azərbaycan dastanı” poetik dastanı, “Qayıdacağım yer...”, “Bakı – Zurbaqan” kitablarım həsr olunub. İndi tamamilə Azərbaycan dilində olan yeni “Cıdır düzü” kitabım nəşrə hazırdır.
- Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin fəxri üzvüsünüz. Bu təşkilatla əməkdaşlığınız necə qurulub və hər şey necə başlayıb?
- Hər şey köhnə əlaqələrdən başlayıb. Məktəbli olarkən, yəni 1970-ci illərin ortalarında “Molodyoj Azerbaydjana” (“Azərbaycan gəncliyi”) qəzetinin redaksiyasında ədəbi toplantılarda iştirak edirdim. Leninqrad Dağ-Mədən İnstitutunu bitirdikdən və Bakıya qayıtdıqdan sonra Vladimir Kafarovun rəhbərliyi altında Komsomol MK-nın nəzdindəki ədəbi birliyin işində fəal iştirak edirdim. V.Kafarovun atası mənim atam kimi Sabirabaddan idi, buna görə də ailələrimiz tanış idi.
1986-cı ilin martında Şüvəlanda Kafarovun bağ evində böyük Süleyman Rüstəmlə tanış oldum. Bu, onun 80 illik yubileyi münasibətilə idi - dənizin səsi, külək və hər bir azərbaycanlının ruhunu əks etdirən “Mənim Təbrizim” şeirinin müəllifinin səsi.
O illərdə mən “Molodyoj Azerbaydjana”nın ştatdankənar müxbiri kimi işləyirdim, 1978-ci ildən çap olunurdum, ilk nəşrim isə - Şekspirin sonetlərinin tərcümələri - 1976-cı ilin payızında Bakı Dövlət Universitetinin qəzetində çıxmışdı. 1980-ci illərdə məqalələrim və şeirlərim “Baku”, “Vışka”, “Bakinski raboçi”, “Molodyoj Azerbaydjana” qəzetlərində, “Literaturni Azerbaydjan” jurnalında dərc olunurdu. 1989-cu ildə “Gənclik” nəşriyyatında Vladimir Kafarovun tərtib etdiyi “Gənc səslər” almanaxı çıxıb və kitab mənim əsərlərimlə başlayırdı.
Sibirə köçmək Azərbaycanla əlaqələrin kəsilməsi demək deyildi - SSRİ vahid ölkə idi və o zaman “Azərbaycandan getmək” anlayışı insanların düşüncələrində yox idi. Lakin 1990-cı illərin siyasi kataklizmləri vahid dövləti dağıtdı.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyi ilə ən yeni dövrlərdəki əlaqələrim görkəmli ədəbiyyatşünas və şərqşünas, İstanbul Universitetində slavistika kafedrasının yaradıcısı Tofiq Məlikli ilə ünsiyyətdən başladı. 2018-ci ildə o məni Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin “Natəvan” salonunda çıxışa dəvət etdi. O vaxta qədər mən artıq 20 il Krasnoyarsk yazıçılar təşkilatının üzvü idim, Rusiya, Almaniya, İsveç, İtaliya, İspaniya, Çin, Venesuelanın bir çox ədəbi mükafatlarının laureatı idim.
Əsərlərim, müsahibələrim və mənim haqqımda məqalələr “Ədəbiyyat və incəsənət” portalında, “Palitra News”, “Xalq”, “Bakinski raboçi”, “Nedelya. Azerbaydjan” qəzetlərində, “Fortuna” jurnalında, “Bakı - bu...” portalında dərc olunub.
- Müasir Bakı haqqında ədəbi təəssüratınız varmı?
- Ədəbiyyat dünyasından və təkcə oradan olmayan bir çox dostlarım var. Mən Günel Anarqızı ilə tanış oldum və Bakı Kitab Mərkəzində çıxış etdim. Yazıçılar Anar, Çingiz Abdullayev, Varis Yolçuyev, “Ədəbiyyat dünyası” qəzetinin baş redaktoru Elmar Şeyxzadə, şair və arxivçi Marat Şafiyev, Bakı tarixinin bilicisi Fuad Axundov, professor Flora Naci, “Bakinski raboçi”dən Əbülfəz Babazadə, “Vətən”in redaktoru Namiq Muradov, yazıçı və tərcüməçi Səbina Uluxanova, naşir Sevil İsmayılova, rəssam Eldar Babazadə, həmçinin İsrafil İsmayılov, Alviz Əliyev, Lalə Həsənova və bir çox başqa istedadlı insanlarla ünsiyyət qurdum. Azərbaycanın ədəbiyyat dünyası, mədəniyyət və incəsənət aləmi yerində durmur, inkişaf edir və gözəl bəhrələr verir. Bu, çox sevindiricidir.
- Yazıçılıq sizə həyatda hiss edilən faydalar gətirirmi?
- Şübhəsiz. Bu həmişə pulla ifadə olunmur, lakin faydalar daimi olur və bu, insanların mənim yaradıcılığıma münasibətindən asılıdır. Budur yaxın zamanda baş vermiş hadisə: mənim 2019-cu ildən iki gümüş medalım var, zamanla qaralmışdılar. Onları təmizlənmək üçün zərgərə apardım, nəyə görə aldığımı danışdım. Bir gün orada qaldı. Götürməyə gələndə, usta etiraf etdi ki, internetdə mənim əsərlərimi oxuyub. Usta o qədər təsirlənib ki, pul götürməkdən imtina etdi. Hətta parça medalları da yuyub!
Və ya başqa bir hadisə: Ucqar Şimalda taksi sürücüsü, mənim kim olduğumu biləndə, hava limanından getmək üçün ödəniş götürməkdən imtina etdi, halbuki məbləğ çox idi. Yazıçılıq istedada hörmət gətirir, əlbəttə, əgər o varsa.
- Ədəbi mükafatlara və yaradıcılıq müsabiqələrinə münasibətiniz necədir? Siz çoxsaylı mükafatların sahibisiniz - belə yarışların bəzi iştirakçıları kimi xurafatdan əziyyət çəkirsinizmi?
- Sakit münasibət bəsləyirəm - həm alanda, həm də almayanda. Hər şey Allahın əlindədir. Əlbəttə, əməyinin qiymətləndirilməsi xoşdur, lakin əsas mükafat artıq hər birimizə verilib və yalnız ondan düzgün istifadə etmək vacibdir. Hansı mükafat? Həyat. Axı, müxtəlif səbəblərdən o olmaya da bilərdi.
- Kitablarınızın tənqidi ilə bağlı hansı hadisə daha çox yadınızda qalıb? Ümumiyyətlə, “heyterlər”ə və “trollar”a münasibətiniz necədir - narahat olursunuz, mübarizə aparırsınız, yoxsa sadəcə onlara məhəl qoymursunuz?
- Pis şeyləri yaddaşımda saxlamamağa çalışıram. İllər keçdikcə başa düşürsən: insan bu dünyaya mübahisə etmək, özünü müdafiə etmək və ya izah etmək üçün gəlmir. Özündən sonra işıq qoymaq üçün gəlir - sözlərdə, əməllərdə, sükutda.
Bəzən kimsə mənim haqqımda xoşagəlməz şeylər deyirdi - olub. Amma mən inciklik saxlamıram. Üstəlik, məni sancmağa və ya incitməyə çalışanların çoxu artıq həyatda yoxdur. Və mən buna sevinmirəm. Sadəcə inanıram: hər şey geri qayıdır. Bu qanunları mən icad etməmişəm və həqiqəti mən həyata keçirmirəm. Zaman, talelər və bədəl Allahın əlindədir - mənim müdaxiləm olmadan, mənim şikayətlərim olmadan.
Mən mübarizə aparmıram və sübut etmirəm, sözlərlə deyil, yeni kitabla cavab verməyi üstün tuturam. Və əgər o, heç olmasa bir insana lazım olsa, deməli, hər şey əbəs deyildi.
- Özünüzdə hansı üç əsas çatışmazlığı qeyd edə bilərdiniz?
- Ah, kaş ki hər şey üçlə məhdudlaşsaydı. Mən özümdə bütöv bir çatışmazlıqlar “xorovodu” daşıyıram. Bəziləri - sakit, səbirli, kölgədə oturur. Digərləri - səs-küylü, şıltaq, hər gün özünü xatırladır. Və əgər birdən mən yalnız üçünü seçməyə qərar versəm, qorxuram ki, qalanları inciyər. İncik daxili şeytanlarla zarafat etmək yaxşı deyil - onlar kinlidirlər. Öz üsulları ilə qisas almağa başlayacaqlar: kimi natamamlıqla, kimi yorğunluqla, kimi tənbəlliklə, kimi də ən gözlənilməz üsullarla.
Ona görə də mən onlarla dürüst olmağa qərar verdim. Hamısını qəbul etmək, heç birini fərqləndirməmək. Qoy bir-biri ilə sülh içində yaşasınlar. Mən də onlarla hər hansı yolla birgə yaşayaram. Çalışaram ki, heç olmasa hərdən mənim yazan, xəyal quran və yaxşılığa inanan hissəm üstünlük qazansın.
- Günün hansı vaxtında yazmaq sizin üçün daha rahatdır? Əhvali-ruhiyyəni yüksəltmək üçün xüsusi rituallarınız varmı?
- Lazım olduqda yazıram. Bəzən söz qəflətən gəlir. Və mən onu qeyd etmək, dağıtmamaq üçün hər şeyi dayandırıram. Amma çox vaxt gecələr yazıram. Yuxusuzluğu sevdiyim üçün yox, gecə - ətrafda hər şeyin susduğu yeganə zamandır.
Gündüz həmişə kimsə çağırır, kimsə yazır, nəsə tələb edir. Dünya səs-küy salır, hərəkət edir, iştirak tələb edir. Gecə isə - sakitlikdir. İnsanlar yatır. Şəhər donur. Hətta külək də sakitləşir. Və sən özünlə baş-başa qalırsan - diqqəti yayındıran səslər olmadan, öhdəliklər olmadan. Yalnız sən və ağ ekran və ya təmiz vərəq. Belə saatlarda sözlər xüsusilə dürüst gəlir. Beləliklə, mənim rituallarım yoxdur. Bəlkə də sakitlik əhvali-ruhiyyəmi yüksəldən əsas məsələdir.
- Böyük ehtimalla heç nümayiş etdirməyəcəyiniz yarımçıq işiniz varmı? Bunlar nə ilə bağlıdır və niyə yazılmamış qalıblar?
- Xeyr. Mən heç vaxt başladığım işi yarımçıq qoymuram. Mənim üçün hər bir sətir özümə verdiyim söz kimidir. Əgər artıq mətnə başlamışamsa, deməli, o tamamlanmalıdır. Bəlkə bu gün yox, bəlkə bir axşamda yox, amma tamamlanmalıdır. Bəzən iş çətin gedir, bəzən fasilələr olur, bəzən uzun. Amma bu, imtina etdiyim anlamına gəlmir. Bu sadəcə sözlər arasında nəfəsdir.
Mən yalnız masada qalacaq əsər yazmağı bacarmıram. Başlayıb buraxmağı bacarmıram. Əgər fikir gəlibsə, o nəyə görəsə gəlib. Deməli, mən onu sona çatdırmalıyam. Əgər bacarmıramsa, deməli, vaxtı deyil. Və mən sadəcə başlamıram. Yəqin ki, bu, mənim daxili intizamımın təzahürüdür. Və ya sözə hörmətdir.
- Yazıçı olaraq arzunuz nədir? Təcəssüm etdirmək istədiyiniz, lakin hələ imkan olmayan bir obraz, qəhrəman və ya hadisə varmı?
- Təcəssüm etdirmək mümkün olacaq, ya olmayacaq - hər şey Allahın əlindədir. İnsan belə məsələləri həll etmək hüququna malik deyil. Amma bir arzum var: bütün yazıçıları və şairləri bir yerə toplamaq, onları dünyada sülh naminə bir-biri ilə dostlaşdırmaq. Axı, mənim fikrimcə, sülh, ilk növbədə, insanların qəlbində formalaşır. Ədəbiyyat, mədəniyyət, ümumiyyətlə, incəsənət - bunlar zehinlərə, qavrayışa, dəyərlərə təsir edə bilən ən güclü alətlərdir. Zehinlərə hakim olan nəsnə isə tezliklə reallığa çevrilir. Məhz bu ideya naminə biz, müxtəlif ölkələrin yazıçıları və şairləri, Dünya Yazıçılar Təşkilatını (World Organization of Writers - WOW) yaratdıq. Ona Marqarita Al (Almuxametova) - heyrətamiz enerji və tükənməz optimizm sahibi olan bir insan rəhbərlik edir. Mən isə WOW-un Koordinasiya Şurasının rəhbəriyəm və vəzifəmə görə dünyanın əksər ölkələrindən, hətta Barbados, Mavriki, Kabo-Verde və ya San-Tome və Prinsipi kimi ekzotik guşələrdən olan yüzlərlə ədəbiyyatçı ilə ünsiyyət qurmalıyam.
Kitab yazan insanların olduğu hər yerdə bizim həm həmsöhbətlərimiz, həm də həmfikirlərimiz var. WOW-un ilk konqresi 2024-cü ilin yazında Nigeriyanın paytaxtı Abucada keçirildi. İkincisi bu ilin sentyabrında Moskvada keçiriləcək. Və mən səmimi olaraq inanıram ki, bizim işimiz - bu sadəcə görüşlərin təşkili, sadəcə ədəbi ideyaların mübadiləsi deyil, daha böyük bir şeydir: sülh haqqında sözlərin sadəcə söz olaraq qalmaması üçün bir addımdır.

И СЛОВА СТАНУТ НЕ ПРОСТО СЛОВАМИ
Человек, чья жизнь похожа на большое путешествие. Родившись в Баку, он окончил Ленинградский горный институт, а затем отправился в Красноярск, где живет и поныне. Однако география его судьбы куда шире: от Заполярья до монгольских степей, от самых глухих таежных уголков до международных литературных сообществ. Эльдар Ахадов - поэт, писатель, исследователь, автор десятков книг, переведенных на разные языки, организатор литературных конкурсов и объединений. Он не просто создает стихи и прозу, он строит миры. Миры, в которых философия становится чувственной, парадокс рождает глубину, а взгляд устремлен не только в настоящее, но и в вечность.
«У Ахадова мы встречаем очень интересный взгляд на мир - из вечности, которая будет уже после нас. АХАДОВ часто парадоксален, в хорошем, пушкинском смысле этого слова; его парадоксы, как правило, залегают на большой глубине. Его философия чувственна», - пишет московский поэт и писатель Александр Карпенко. У нас появилась возможность поговорить с человеком, для которого литература не просто дело жизни, а сама жизнь.
- Критики, говоря о ваших книгах, часто используют слова: трогательно, ранимо, трепетно, чувственно. Какой философский смысл, по-вашему, лежит в основе вашей литературы?
- Наверное, каждый пишет о своем: о своей жизни, любви, боли... Или о внутреннем свете, который в этой боли рождается. Я никогда не ставил перед собой задачу искать философские категории, выкладывать их на бумаге. Просто записывал то, что подсказывала память, что отзывалось в голосах моих азербайджанских предков, что шептали ветра Сибири. Иногда слово приходило внезапно, как запах полыни из детства. Иногда рождалось трудно, почти с болью, словно ты вытаскиваешь его из глубин времени.
Мне говорят: «Это трогательно», «Это ранит», «Это оживляет забытое». Возможно. Но я просто шел по дороге, где встречались наука и поэзия, холод разума и жар сердца. А за плечами всегда звучал родной голос - иногда на азербайджанском, иногда на русском, но всегда с любовью.
Если в моих книгах кто-то находит тепло, значит, оно действительно было. Если видит надежду, значит, я не потерял ее сам. Все остальное уже работа читателя и щедрость критиков. Я лишь посадил слова. А что из них выросло, решать не мне.
- Каким из ваших произведений вы гордитесь больше всего и почему?
- Знаете, я горжусь всеми своими произведениями. Не в том смысле, что они идеальны или лишены недостатков. Вовсе нет. Просто я никогда не выпускал в свет то, к чему у меня не лежало сердце. Если написанное не вызывает у меня внутреннего отклика, если я сам не могу перечитать это с теплотой, я откладываю текст в сторону. Иногда навсегда. Лучше промолчать, чем сказать что-то, за что потом станет стыдно.
Каждая книга для меня как прожитая жизнь. Свое время, свои заботы, свои голоса. Где-то больше боли, где-то света, где-то дорога домой, где-то прощание. Но все это - часть моего пути. И если я что-то опубликовал, значит, прошел через этот текст полностью. Не оставил его наполовину, не бросил в черновиках, не отвернулся. Я отношусь к своим книгам, как к детям. Одни выросли сильными, самостоятельными, другие - тише, тоньше, нуждаются в большем внимании читателя. Но я никого из них не выделяю. Потому что в каждом кусочек моей души, моего времени, моего дыхания. И разве можно сказать, кого из своих детей любишь больше?
- Помимо писательства вы, выпускник Ленинградского горного института, всю жизнь проработали по специальности. Расскажите об этой стороне вашей жизни.
- Маркшейдерское дело (горный инженер) в прошлом называли искусством. Оно требует точности в навигации под землей, умения задавать направления выработкам, прогнозировать риски. Эта работа сыграла большую роль и в моем творчестве. Благодаря ей появились книги «Крайний Север», «Ненецкий пантеон», «Васильковое небо Сибири», «Тот самый Нансен!» и другие.
Помимо художественных произведений я публиковал научные и инженерные исследования. Среди них статьи в «Маркшейдерском вестнике» и «Инновациях и инвестициях», а также работы о топонимике Сибири и Евразии. В 2022 году в Китае вышла моя статья «О природе Мироздания» в международном поэтическом журнале.
- Что для вас город Баку? Вы родились в столице Азербайджана и ежегодно приезжаете сюда.
- О том, что для меня Баку, говорится в моей книге «Баку - Зурбаган»:
«Я покинул Баку вечером 11 июня. Но Баку не покинул меня. И мысленно, и душой - я все еще там, на площади Фонтанов, на Торговой, на улочках Старого города, возле дворца Ширваншахов, на бульваре, в Аллее шехидов… И волны Каспия с легким протяжным шумом ложатся к моим ногам. И ласковый летний хазри нетерпеливо треплет меня за рубашку, словно старый дачный Фокс, вертящийся, поскуливая, возле раскрытых зеленых железных ворот, застывших в ожидании меня… Я все еще там».
Я никогда не терял связь с Родиной. Когда случился Черный январь, я при первой же возможности вылетел из Сибири в Баку, чтобы быть рядом со своим народом. Азербайджану и Родине посвящены мои книги «Земля моей любви», поэтическое сказание Xarıbülbül. Azərbaycan dastanı, изданное в Şərq-Qərb, «Там, куда я вернусь…», «Баку - Зурбаган». Сейчас готова к изданию моя новая книга Cıdır düzü («Джыдыр дюзю») полностью на азербайджанском языке.
- Вы почетный член Союза писателей Азербайджана. Как складывается ваше взаимодействие с этой организацией и с чего все началось?
- Все началось с давних связей. Будучи школьником, я посещал литературные собрания в редакции газеты «Молодежь Азербайджана» в середине 70-х. После окончания Ленинградского горного института и возвращения в Баку активно участвовал в работе литературного объединения при ЦК ЛКСМ под руководством Владимира Кафарова. Отец Кафарова родом из Сабирабада, как и мой отец, поэтому наши семьи были знакомы.
В марте 1986 года на даче Кафарова в Шувалане я познакомился с великим Сулейманом Рустамом. Это было в честь его 80-летия - шум моря, ветер и голос автора «Моего Тебриза», стихотворения, которое отражает душу каждого азербайджанца.
В те годы я работал внештатным корреспондентом «Молодежи Азербайджана», публиковался с 1978 года, а первая публикация - переводы сонетов Шекспира - вышла осенью 1976-го в газете Бакинского госуниверситета. В 80-е годы мои статьи и стихи появлялись в «Баку», «Вышке», «Бакинском рабочем», «Молодежи Азербайджана», журнале «Литературный Азербайджан». В 1989 году в издательстве «Гянджлик» вышел альманах «Молодые голоса», составленный Владимиром Кафаровым, и книга начиналась с моих произведений.
Переезд в Сибирь не означал разрыва с Азербайджаном - СССР был единой страной, и уезжать «из Азербайджана» тогда просто не существовало в сознании. Но политические катаклизмы 90-х разрушили единую державу.
Мои контакты с Союзом писателей Азербайджана в новейшее время начались с общения с Тофиком Меликли - выдающимся литературоведом и востоковедом, создателем кафедры славистики в Стамбульском университете. В 2018 году он пригласил меня выступить в зале «Натаван» Союза писателей Азербайджана. К тому времени я уже 20 лет состоял в Красноярской писательской организации, был лауреатом множества литературных премий России, Германии, Швеции, Италии, Испании, Китая, Венесуэлы.
Мои произведения, интервью и статьи обо мне публиковались на портале Ədəbiyyat və incəsənət, в газетах Palitra News, Xalg, «Бакинский рабочий», «Неделя. Азербайджан», в журнале «Fortuna», на портале «Баку - это…»
- Есть ли у вас литературное впечатление о современном Баку?
- У меня много друзей из мира литературы, и не только. Я познакомился с Гюнель Анар гызы и выступил в Бакинском книжном центре. Общался с писателями Анаром, Чингизом Абдуллаевым, Варисом Йолчуевым, главным редактором газеты «Мир литературы» Эльмаром Шейхзаде, поэтом и архивистом Маратом Шафиевым, знатоком бакинской истории Фуадом Ахундовым, профессором Флорой Наджи, Абульфазом Бабазаде из «Бакинского рабочего», редактором Vətən Намиком Мурадовым, писательницей и переводчицей Сабиной Улухановой, издателем Севиль Исмайловой, художником Эльдаром Бабазаде, а также с Исрафилом Исмаиловым, Алвизом Алиевым, Лалой Гасановой и многими другими талантливыми людьми. Литературный мир Азербайджана, мир его культуры и искусства не стоит на месте, развивается и дает прекрасные плоды. Это очень радует.
- Приносит ли вам писательство ощутимые бонусы в жизни?
- Безусловно. Это не всегда выражается в деньгах, но бонусы постоянны и зависят от отношения людей к моему творчеству. Вот недавний случай: у меня есть две серебряные медали 2019 года, со временем они потемнели. Отнес их ювелиру на чистку, рассказал, за что получил. Оставил на день. Когда пришел забирать, мастер признался, что прочитал мои произведения в интернете и так впечатлился, что отказался брать деньги. Даже тряпичные колодки постирал!
Или вот еще случай: на Крайнем Севере таксист, узнав, кто я, отказался брать оплату за поездку из аэропорта, хотя сумма была приличной. Писательство приносит уважение к таланту, если он, конечно, есть.
- Как вы относитесь к литературным премиям и творческим конкурсам? Вы обладатель множества наград - испытываете ли суеверие, как некоторые участники подобных состязаний?
- Отношусь спокойно - и когда получаю, и когда нет. На все воля Аллаха. Конечно, приятно, когда отмечают твой труд, но главная награда уже дана каждому из нас и важно лишь правильно ею распорядиться. Какая награда? Жизнь. Ведь ее могло и не быть по разным причинам.
- Какой случай критики ваших книг запомнился больше всего? И вообще, как вы относитесь к хейтерам и троллям - переживаете, боретесь или просто игнорируете?
- Стараюсь не держать в памяти плохое. С годами начинаешь понимать: человек приходит в этот мир не для того, чтобы спорить, защищаться или объясняться. А чтобы оставить после себя свет - в словах, в делах, в молчании.
Иногда кто-то говорил обо мне нелестно - бывало. Но я не держу обиды. Более того, многих из тех, кто пытался меня уколоть или задеть, уже нет в живых. И я не злорадствую. Просто верю: все возвращается. Не мной придуманы эти законы и не мне вершить правду. Аллах сам управляет временем, судьбами и расплатой - без моего вмешательства, без моих жалоб.
Я не борюсь и не доказываю, предпочитаю отвечать не словами, а новой книгой. И если она окажется нужной хоть одному человеку, значит, все было не зря.
- Каких три главных недостатка вы могли бы в себе выделить?
- Ах, если бы все ограничивалось тремя. Я ношу в себе целый хоровод недостатков. Некоторые - молчаливые, терпеливые, сидят в тени. Другие - шумные, капризные, каждый день напоминают о себе. И если вдруг я решу выбрать только три, боюсь, остальные обидятся. А с обиженными внутренними демонами лучше не шутить - они злопамятны. Начнут мстить по-своему: кто недосказанностью, кто усталостью, кто ленью, а кто и самыми неожиданными способами.
Так что я решил быть с ними честным. Признать всех, не выделяя никого. Пусть живут в мире между собой. А я уж как-нибудь с ними сосуществую. Стараясь, чтобы хотя бы изредка верх брала та часть меня, которая все-таки пишет, мечтает и верит в добро.
- В какое время суток вам удобнее писать? Есть ли у вас особые ритуалы для настроя?
- Пишу тогда, когда это необходимо. Иногда слово приходит внезапно. И я останавливаю все, чтобы успеть зафиксировать его, не расплескать. Но чаще всего пишу по ночам. Не потому, что люблю бессонницу, а потому что ночь - это единственное время, когда все вокруг наконец умолкает.
Днем всегда кто-то зовет, кто-то пишет, что-то требует. Мир шумит, двигается, требует участия. А ночью - тишина. Люди спят. Город замирает. Даже ветер стихает. И ты остаешься наедине с собой - без отвлекающих голосов, без обязанностей. Только ты и белый экран или чистый лист. В такие часы слова приходят особенно честно. Так что ритуалов у меня нет. Разве что тишина мой главный настрой.
- Есть ли у вас незавершенные произведения, которые вы, скорее всего, никогда не покажете? О чем они и почему остались недописанными?
- Нет. Я никогда не бросаю начатое. Для меня каждая строка как обещание, данное самому себе. Если уж сел за текст, значит, он должен быть завершен. Пусть не сегодня, пусть не за один вечер, но должен. Бывает, работа идет трудно, бывают паузы, иногда долгие. Но это не отказ. Это просто дыхание между словами.
Я не умею писать в стол. Не могу начать и бросить. Если мысль пришла, она зачем-то пришла. Значит, я должен довести ее до конца. А если не могу, значит, не время. И я просто не начинаю. Наверное, в этом проявляется моя внутренняя дисциплина. Или, если хотите, уважение, к слову.
- Какая у вас писательская мечта? Есть ли образ, герой или событие, которые вам хотелось бы воплотить, но пока не довелось?
- Удастся воплотить или не удастся - все в руках Аллаха. Человек не вправе решать такие вопросы. Но есть у меня мечта: собрать вместе всех писателей и поэтов, сдружить их между собой ради мира на Земле. Ведь, на мой взгляд, мир формируется, прежде всего, в душах людей. Литература, культура, искусство в целом - это мощнейшие инструменты, которые способны влиять на умы, на восприятие, на ценности. А то, что овладевает умами, вскоре становится реальностью. Именно ради этой идеи мы, писатели и поэты разных стран, создали Всемирную организацию писателей (World Organization of Writers - WOW). Ее возглавила Маргарита Аль (Альмухаметова) - человек потрясающей энергии и неиссякаемого оптимизма. Я же являюсь главой Координационного совета WOW, и по должности мне приходится общаться с сотнями литераторов из большинства стран мира, включая даже такие экзотические уголки, как Барбадос, Маврикий, Кабо-Верде или Сан-Томе и Принсипи.
Везде, где есть люди, пишущие книги, у нас есть и собеседники, и единомышленники. Первый конгресс WOW состоялся весной 2024 года в столице Нигерии - Абудже. Второй пройдет в сентябре этого года в Москве. И я искренне верю, что наша работа - это не просто организация встреч, не просто обмен литературными идеями, а нечто большее: шаг к тому, чтобы слова о мире стали не просто словами.