EHTİYAT KREDİT “TƏKƏR”İ
Maliyyə resurslarının əlçatanlığı real iqtisadiyyatın inkişafı üçün vacib şərtdir. Bununla belə, bütün ölkələrdə bank kreditləşməsi üçün həm tənzimləyici, həm də maliyyə institutlarının özləri tərəfindən tətbiq edilən aydın çərçivələr və şərtlər mövcuddur.
Eyni zamanda beynəlxalq beyin mərkəzlərinin araşdırması göstərib ki, banklar monetar normaların sərtləşdirilməsinə cavab olaraq kreditləşdirmə həcmlərini azaltdıqları halda, bank olmayan kredit təşkilatları (BOKT) əksinə, onu artırırlar. Araşdırma müəllifləri hesab edirlər ki, məhz onların dəstəyi özəl sektor və istehlakçılar üçün hərəkəti davam etdirməyə imkan verən özünəməxsus “ehtiyat təkər” rolunu oynayır.
Azərbaycanda BOKT sahəsi hələ də dalğavari şəkildə inkişaf edir: bəzən dövriyyəni və bazar iştirakçılarının sayını artırır, bəzən isə onları əhəmiyyətli dərəcədə azaldır. Lakin ötən ildən etibarən Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) bu sektorda da ciddi islahatlara başlayıb.
Beynəlxalq təcrübə
Beynəlxalq analitiklərin qeyd etdiyi kimi, monetar sərtləşdirmə dövrlərində qeyri-bank kreditləşməsinin artması banklar tərəfindən kreditlərin azalmasının təsirini qismən yumşaldır. Amma bu əvəz etmə tam xarakter daşımır: bütün iqtisadiyyat səviyyəsində kreditləşmə azalır. Buna baxmayaraq, qeyri-bank kreditləşməsi bazarı, adətən, daha kiçik və bank borcalanlarına nisbətən daha çox borcu olan korporativ borcalanlara uzunmüddətli maliyyələşdirmə təmin edərək əhəmiyyətli iqtisadi faydalar yaradır. Lakin bu, belə şirkətləri faiz dərəcələrinin artması və resessiyalar qarşısında xüsusilə həssas edir və bu mənada qeyri-bank təşkilatlarının kreditləri daha riskli olur.
Qeyri-bank vasitəçilərindən fərqli olaraq, bankların fəaliyyəti qısamüddətli maliyyələşdirmə mənbələrinə, o cümlədən depozitlərə əsaslanır. Qeyri-bank vasitəçilərinin fəaliyyəti isə əksinə, monetar sərtləşdirmə dövrlərində artırdıqları uzunmüddətli borc və uzunmüddətli maliyyələşdirməyə əsaslanır.
Uçot dərəcələrinin artırılması ümumiyyətlə kredit təşkilatlarının mənfəətliliyinin artması ilə əlaqələndirilir, lakin qeyri-bank vasitəçiləri banklara nisbətən daha mənfəətlidir. Monetar siyasətin sərtləşdirilməsi bu fərqi daha da gücləndirir: həm bankların, həm də qeyri-bankların mənfəəti artır, lakin sonuncuların artımı daha əhəmiyyətli olur - və bu təsir faiz dərəcələrinin artırılmasından sonra bir neçə il ərzində qalır. Buna görə də analitiklərin fikrincə, qeyri-bank vasitəçiləri rəqabətli uzunmüddətli borc bazarında daha yüksək keyfiyyətli borcalanlar kimi qəbul edilə bilərlər.
Azərbaycanda islahatlar
Azərbaycanda qeyri-bank kreditləşməsi bazarı kifayət qədər zəif inkişaf edib. Belə ki, ümumi kredit portfelində qeyri-bank kreditlərinin xüsusi çəkisi hətta 2%-ə belə çatmır. Halbuki onların sayı fəaliyyət göstərən bankların sayından iki dəfədən çoxdur. Ötən ilin sonuna olan məlumata görə, ölkədə 57 BOKT (22 bank) fəaliyyət göstərirdi. Xoş olmayan bu statistikaya baxmayaraq, BOKT-ların ölkənin maliyyə sektorunda rolu regionlarda maliyyəyə çıxışın təmin edilməsi baxımından çox vacibdir: xüsusilə də bankların filial şəbəkəsinin zəif inkişaf etdiyi ərazilərdə. Bu mənada BOKT-lar uğur qazanıblar və bu gün onların regionlarda 300-dən çox filialı var. Bundan başqa, bu yaxınlara qədər bu təşkilatlar borcalanın kredit tarixçəsinin öyrənilməsi ilə xüsusilə yüklənmirdilər ki, bu da kredit alma prosesini xeyli asanlaşdırırdı. Üstəlik, kifayət qədər yüksək faiz dərəcələrinə baxmayaraq, bu kreditləri almaq istəyənlər az deyildi.
Bu arada, Mərkəzi Bank keçən ildən bu sektor üçün bir sıra yeniliklər tətbiq edib və bunlar həm bazar iştirakçılarının sayına, həm də kreditləşmə şərtlərinə ciddi təsir göstərə bilər. Belə ki, 2024-cü ilin noyabrında “Bank olmayan kredit təşkilatlarının fəaliyyətinin prudensial tənzimlənməsi Qaydası” təsdiq edilib və bu qaydalara əsasən BOKT-lar üçün nizamnamə kapitalına tələblər 3 dəfədən çox artırılıb. Kommersiya hüquqi şəxsləri təmsil edən BOKT-lar üçün kapitala minimum tələblər 300 min manatdan 1 milyon manata, qeyri-kommersiya hüquqi şəxsləri formasında yaradılmış BOKT-lar üçün isə (hazırda Azərbaycanda belə təşkilatlar yoxdur) 30 mindən 100 min manata qaldırılıb. Bazar iştirakçılarına kapitala yeni tələbi yerinə yetirmək üçün cəmi 3 ay vaxt verilib - yəni bu ilin martına qədər. Prinsip etibarilə, artıq onlar bu tələbləri yerinə yetirməli idilər.
Bütün bu dəyişikliklərin nəticəsində BOKT-lar müştərilərə kredit vermək üçün hesabların açılması və kredit kartlarının buraxılması kimi hüquqlar əldə ediblər.
Yeni nəfəs
Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının Müşahidə Şurasının sədri Cəlal Əliyev bu yenilikləri kifayət qədər müsbət qiymətləndirir. Onun fikrincə, bunlar Azərbaycanda yeni maliyyə məhsullarının hazırlanması üçün şərait yaradacaq. Belə ki, BOKT-ların aktivləri 2024-cü ilin sonuna 1 milyard manata çatıb və bu da 2020-ci ilin göstəricisindən üç dəfə, ötən illə müqayisədə isə 24% çoxdur. 2025-ci ildə yeni qaydalar sayəsində daha böyük artım gözlənilir.
O, həmçinin qeyd edib ki, BOKT-ların nizamnamə kapitalı 2020-ci ildəki 141,4 milyon manatdan 2024-cü ilin sonuna 456,4 milyon manata qədər artıb. Sektorun xalis mənfəəti 231 milyon manat, verilmiş kreditlərin ümumi həcmi isə 800 milyon manatı keçib.
Kart emissiya etmək imkanına gəlincə, C.Əliyev qeyd edib ki, BOKT-lar əvvəllər banklarla razılaşmalar əsasında buraxılan, adı olmayan kobrend kartlardan istifadə edirdilər. Hələlik öz kartlarını buraxmaq üçün təqdim edilmiş yeni imkanlar üçün mexanizm hazırlanma mərhələsindədir, lakin bazar iştirakçılarının bu mövzuya marağı kifayət qədər yüksəkdir.
“BOKT-ların tənzimlənməsində dəyişikliklər maliyyə xidmətlərinin əlçatanlığının genişləndirilməsində mühüm rol oynayacaq, əlavə xidmətlərin göstərilməsi və innovativ kredit məhsullarının hazırlanması üçün yeni imkanlar açacaq”, - C.Əliyev vurğulayıb.
Qeyd edək ki, yeniliklər arasında AMB tərəfindən BOKT-lar üçün tətbiq edilən prudensial tənzimləmə və kredit risklərinin idarə edilməsi qaydaları da var ki, bunlar təşkilatların dayanıqlılığını artırmağa, korporativ idarəetməni təkmilləşdirməyə və kreditləşmənin keyfiyyətini yaxşılaşdırmağa yönəlib.
Bundan əlavə, AMB BOKT-lar üçün xarici audit və korporativ idarəetmə standartlarının tətbiqi üzrə tələblər müəyyən etmək niyyətindədir.
Bir sözlə, bu il BOKT bazarını ciddi dəyişikliklər gözləyir. Azərbaycanın maliyyə sektorunda onun payının daha da artması BOKT-ların bu dəyişikliklərə nə qədər tez və uğurla uyğunlaşmasından asılı olacaq.

Non-bank credit institutions of Azerbaijan undergo a new wave of reforms
The availability of financial resources is a prerequisite for the development of the real sector of the economy. Concurrently, all countries have established explicit frameworks and conditions for bank lending, implemented by both regulators and financial institutions.
A recent study by international think tanks has revealed that while banks have been reducing lending in response to monetary tightening, non-bank credit institutions (NBCIs) have been increasing lending. The study highlights the crucial role of NBCIs in providing a vital support mechanism for the private sector and consumers, functioning as a reliable backup option.
In Azerbaijan, the NBCI sector is undergoing a period of dynamic development, marked by fluctuations in turnover and the number of market participants. However, since last year, the Central Bank of the country has taken significant steps to reform this sector as well.
International Experience
According to international analysts, the growth of non-bank lending during periods of monetary tightening partially mitigates the effect of credit contraction by banks. However, this substitution is incomplete, as credit is in fact shrinking at the level of the whole economy. Nevertheless, the non-bank lending market has the potential to create significant economic benefits by providing long-term financing to corporate borrowers, who tend to be smaller and more indebted than bank borrowers. However, this renders such companies particularly vulnerable to rising interest rates and recessions, and non-bank loans are thus riskier.
Banks, in contrast to non-bank intermediaries, depend on short-term funding sources, including deposits. In contrast, non-bank intermediaries rely on long-term debt and long-term funding, which they increase during periods of monetary tightening.
While rising interest rates generally lead to higher profitability for credit institutions, non-bank intermediaries tend to demonstrate higher levels of profitability compared to banks. Monetary tightening has been found to further widen this gap: profits have been shown to rise for both banks and non-banks, but the latter have been found to be more profitable - and this effect has persisted for several years after a rate hike. Consequently, non-bank intermediaries in the competitive market of long-term debt may be regarded as borrowers of higher quality, according to analysts.
Reforms in Azerbaijan
In Azerbaijan, the non-bank lending market is underdeveloped, with non-bank loans accounting for less than 2% of the total loan portfolio, despite there being more than twice as many non-bank entities as operating banks. As of the end of last year, there were 57 NBCIs operating in the country (banks 22). Despite these statistics, the role of NBCIs in the country's financial sector is very important in terms of providing access to finance in the regions. This is particularly relevant in areas where the banking sector is underdeveloped. NBCIs have made significant progress in this area, with a current network of over 300 branches in regional areas. Until recently, NBCIs were not required to assess borrowers' credit histories, simplifying the loan application process. This was despite the relatively high interest rates charged.
However, since last year, the Central Bank has introduced several innovations in this sector, which may have a significant impact on both the number of market participants and lending conditions. For instance, in November 2024, the Central Bank approved the "Rules for Prudential Regulation of Non-Bank Credit Institutions," which significantly raised the capital requirements for NBCIs. The minimum capital requirements for NBCIs representing commercial legal entities were raised from ₼300,000 to ₼1 million, and for NBCIs established in the form of non-commercial legal entities (currently there are no such organisations in Azerbaijan) - from ₼30,000 to ₼100,000. Market participants were given a three-month deadline to meet the new capital requirement, which was due to be fulfilled by March.
As a result of these changes, NBCIs were granted rights such as opening accounts and issuing credit cards to provide loans to customers.
New Impulse
These innovations have been met with a positive outlook by Jalal Aliyev, Chairman of the Supervisory Board of the Azerbaijan Microfinance Association. He anticipates that these changes will pave the way for the emergence of novel financial instruments in Azerbaijan. As a result, by the end of 2024, NBCI's assets had reached ₼1 billion, which is more than three times higher than in 2020 and 24% more than last year. The new rules are expected to drive even greater growth in 2025.
He also highlighted that NBCI's authorised capital increased from ₼141.4 million in 2020 to ₼456.4 million by the end of 2024. The sector's net profit totalled ₼231 million and the total volume of loans issued exceeded ₼800 million.
Regarding the potential for card issuance, J. Aliyev noted that NBCIs had previously used "co-branded" cards issued on the basis of agreements with banks, but these were issued without names. The mechanism for new opportunities to issue own cards is still under development, but the interest of market participants in this area is high.
"Changes in the regulation of NBCIs will play an important role in expanding the availability of financial services, opening new opportunities for providing additional services and developing innovative credit products," J. Aliyev emphasised.
It should also be noted that among the innovations are the CBA's rules of prudential regulation and credit risk management for NBCIs, which are designed to increase the stability of organisations, improve corporate governance and improve the quality of lending.
The CBA intends, among other things, to establish requirements for external audits and the application of corporate governance standards for NBCIs.
In summary, the NBCI market is expected to undergo significant changes this year. The potential for further growth in its share of the country's financial sector is contingent on its ability to adapt to these changes in a timely and effective manner.