EHTİYAT KREDİT “TƏKƏR”İ
Maliyyə resurslarının əlçatanlığı real iqtisadiyyatın inkişafı üçün vacib şərtdir. Bununla belə, bütün ölkələrdə bank kreditləşməsi üçün həm tənzimləyici, həm də maliyyə institutlarının özləri tərəfindən tətbiq edilən aydın çərçivələr və şərtlər mövcuddur.
Eyni zamanda beynəlxalq beyin mərkəzlərinin araşdırması göstərib ki, banklar monetar normaların sərtləşdirilməsinə cavab olaraq kreditləşdirmə həcmlərini azaltdıqları halda, bank olmayan kredit təşkilatları (BOKT) əksinə, onu artırırlar. Araşdırma müəllifləri hesab edirlər ki, məhz onların dəstəyi özəl sektor və istehlakçılar üçün hərəkəti davam etdirməyə imkan verən özünəməxsus “ehtiyat təkər” rolunu oynayır.
Azərbaycanda BOKT sahəsi hələ də dalğavari şəkildə inkişaf edir: bəzən dövriyyəni və bazar iştirakçılarının sayını artırır, bəzən isə onları əhəmiyyətli dərəcədə azaldır. Lakin ötən ildən etibarən Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) bu sektorda da ciddi islahatlara başlayıb.
Beynəlxalq təcrübə
Beynəlxalq analitiklərin qeyd etdiyi kimi, monetar sərtləşdirmə dövrlərində qeyri-bank kreditləşməsinin artması banklar tərəfindən kreditlərin azalmasının təsirini qismən yumşaldır. Amma bu əvəz etmə tam xarakter daşımır: bütün iqtisadiyyat səviyyəsində kreditləşmə azalır. Buna baxmayaraq, qeyri-bank kreditləşməsi bazarı, adətən, daha kiçik və bank borcalanlarına nisbətən daha çox borcu olan korporativ borcalanlara uzunmüddətli maliyyələşdirmə təmin edərək əhəmiyyətli iqtisadi faydalar yaradır. Lakin bu, belə şirkətləri faiz dərəcələrinin artması və resessiyalar qarşısında xüsusilə həssas edir və bu mənada qeyri-bank təşkilatlarının kreditləri daha riskli olur.
Qeyri-bank vasitəçilərindən fərqli olaraq, bankların fəaliyyəti qısamüddətli maliyyələşdirmə mənbələrinə, o cümlədən depozitlərə əsaslanır. Qeyri-bank vasitəçilərinin fəaliyyəti isə əksinə, monetar sərtləşdirmə dövrlərində artırdıqları uzunmüddətli borc və uzunmüddətli maliyyələşdirməyə əsaslanır.
Uçot dərəcələrinin artırılması ümumiyyətlə kredit təşkilatlarının mənfəətliliyinin artması ilə əlaqələndirilir, lakin qeyri-bank vasitəçiləri banklara nisbətən daha mənfəətlidir. Monetar siyasətin sərtləşdirilməsi bu fərqi daha da gücləndirir: həm bankların, həm də qeyri-bankların mənfəəti artır, lakin sonuncuların artımı daha əhəmiyyətli olur - və bu təsir faiz dərəcələrinin artırılmasından sonra bir neçə il ərzində qalır. Buna görə də analitiklərin fikrincə, qeyri-bank vasitəçiləri rəqabətli uzunmüddətli borc bazarında daha yüksək keyfiyyətli borcalanlar kimi qəbul edilə bilərlər.
Azərbaycanda islahatlar
Azərbaycanda qeyri-bank kreditləşməsi bazarı kifayət qədər zəif inkişaf edib. Belə ki, ümumi kredit portfelində qeyri-bank kreditlərinin xüsusi çəkisi hətta 2%-ə belə çatmır. Halbuki onların sayı fəaliyyət göstərən bankların sayından iki dəfədən çoxdur. Ötən ilin sonuna olan məlumata görə, ölkədə 57 BOKT (22 bank) fəaliyyət göstərirdi. Xoş olmayan bu statistikaya baxmayaraq, BOKT-ların ölkənin maliyyə sektorunda rolu regionlarda maliyyəyə çıxışın təmin edilməsi baxımından çox vacibdir: xüsusilə də bankların filial şəbəkəsinin zəif inkişaf etdiyi ərazilərdə. Bu mənada BOKT-lar uğur qazanıblar və bu gün onların regionlarda 300-dən çox filialı var. Bundan başqa, bu yaxınlara qədər bu təşkilatlar borcalanın kredit tarixçəsinin öyrənilməsi ilə xüsusilə yüklənmirdilər ki, bu da kredit alma prosesini xeyli asanlaşdırırdı. Üstəlik, kifayət qədər yüksək faiz dərəcələrinə baxmayaraq, bu kreditləri almaq istəyənlər az deyildi.
Bu arada, Mərkəzi Bank keçən ildən bu sektor üçün bir sıra yeniliklər tətbiq edib və bunlar həm bazar iştirakçılarının sayına, həm də kreditləşmə şərtlərinə ciddi təsir göstərə bilər. Belə ki, 2024-cü ilin noyabrında “Bank olmayan kredit təşkilatlarının fəaliyyətinin prudensial tənzimlənməsi Qaydası” təsdiq edilib və bu qaydalara əsasən BOKT-lar üçün nizamnamə kapitalına tələblər 3 dəfədən çox artırılıb. Kommersiya hüquqi şəxsləri təmsil edən BOKT-lar üçün kapitala minimum tələblər 300 min manatdan 1 milyon manata, qeyri-kommersiya hüquqi şəxsləri formasında yaradılmış BOKT-lar üçün isə (hazırda Azərbaycanda belə təşkilatlar yoxdur) 30 mindən 100 min manata qaldırılıb. Bazar iştirakçılarına kapitala yeni tələbi yerinə yetirmək üçün cəmi 3 ay vaxt verilib - yəni bu ilin martına qədər. Prinsip etibarilə, artıq onlar bu tələbləri yerinə yetirməli idilər.
Bütün bu dəyişikliklərin nəticəsində BOKT-lar müştərilərə kredit vermək üçün hesabların açılması və kredit kartlarının buraxılması kimi hüquqlar əldə ediblər.
Yeni nəfəs
Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının Müşahidə Şurasının sədri Cəlal Əliyev bu yenilikləri kifayət qədər müsbət qiymətləndirir. Onun fikrincə, bunlar Azərbaycanda yeni maliyyə məhsullarının hazırlanması üçün şərait yaradacaq. Belə ki, BOKT-ların aktivləri 2024-cü ilin sonuna 1 milyard manata çatıb və bu da 2020-ci ilin göstəricisindən üç dəfə, ötən illə müqayisədə isə 24% çoxdur. 2025-ci ildə yeni qaydalar sayəsində daha böyük artım gözlənilir.
O, həmçinin qeyd edib ki, BOKT-ların nizamnamə kapitalı 2020-ci ildəki 141,4 milyon manatdan 2024-cü ilin sonuna 456,4 milyon manata qədər artıb. Sektorun xalis mənfəəti 231 milyon manat, verilmiş kreditlərin ümumi həcmi isə 800 milyon manatı keçib.
Kart emissiya etmək imkanına gəlincə, C.Əliyev qeyd edib ki, BOKT-lar əvvəllər banklarla razılaşmalar əsasında buraxılan, adı olmayan kobrend kartlardan istifadə edirdilər. Hələlik öz kartlarını buraxmaq üçün təqdim edilmiş yeni imkanlar üçün mexanizm hazırlanma mərhələsindədir, lakin bazar iştirakçılarının bu mövzuya marağı kifayət qədər yüksəkdir.
“BOKT-ların tənzimlənməsində dəyişikliklər maliyyə xidmətlərinin əlçatanlığının genişləndirilməsində mühüm rol oynayacaq, əlavə xidmətlərin göstərilməsi və innovativ kredit məhsullarının hazırlanması üçün yeni imkanlar açacaq”, - C.Əliyev vurğulayıb.
Qeyd edək ki, yeniliklər arasında AMB tərəfindən BOKT-lar üçün tətbiq edilən prudensial tənzimləmə və kredit risklərinin idarə edilməsi qaydaları da var ki, bunlar təşkilatların dayanıqlılığını artırmağa, korporativ idarəetməni təkmilləşdirməyə və kreditləşmənin keyfiyyətini yaxşılaşdırmağa yönəlib.
Bundan əlavə, AMB BOKT-lar üçün xarici audit və korporativ idarəetmə standartlarının tətbiqi üzrə tələblər müəyyən etmək niyyətindədir.
Bir sözlə, bu il BOKT bazarını ciddi dəyişikliklər gözləyir. Azərbaycanın maliyyə sektorunda onun payının daha da artması BOKT-ların bu dəyişikliklərə nə qədər tez və uğurla uyğunlaşmasından asılı olacaq.

ЗАПАСНОЕ КРЕДИТНОЕ «КОЛЕСО»
Важным условием развития реального сектора экономики является доступность финансовых ресурсов. При этом во всех странах существуют четкие рамки и условия кредитования банками, внедренные как регулятором, так и самими фининститутами.
При этом, как показало исследование международных аналитических институтов, в то время как банки сокращают объемы кредитования в ответ на ужесточение монетарных норм, небанковские кредитные организации (НБКО), напротив, наращивают его. Именно их поддержка оказывается для частного сектора и потребителей своеобразным «запасным колесом», которое позволяет им продолжать движение, считают авторы исследования.
В Азербайджане сфера НБКО пока развивается волнообразно - то наращивая оборот и количество участников рынка, то заметно их сокращая. Однако с прошлого года Центробанк страны серьезно взялся за реформирование и этого сектора.
Международный опыт
Как отмечают международные аналитики, рост небанковского кредитования в периоды монетарного ужесточения частично смягчает эффект от сокращения кредитов банками. Это замещение носит неполный характер: на уровне всей экономики кредитование сокращается. Тем не менее рынок небанковского кредитования создает значительные экономические выгоды, предоставляя долгосрочное финансирование корпоративным заемщикам, которые, как правило, меньше и имеют больше долгов, чем компании - заемщики банков. Однако это делает такие компании особенно уязвимыми к росту процентных ставок и рецессиям, а кредиты небанковских организаций тем самым - более рисковыми.
Банки, в отличие от небанковских посредников, полагаются на краткосрочные источники фондирования, в том числе депозиты. Небанковские посредники, напротив, - на долгосрочный долг и долгосрочное финансирование, которое наращивают в периоды монетарного ужесточения.
Повышение учетных ставок в целом ассоциируется с повышением прибыльности кредитных организаций, однако небанковские посредники более прибыльны, чем банки. Ужесточение монетарной политики дополнительно усиливает этот разрыв: прибыль растет и у банков, и у «небанков», но у последних рост оказывается более существенным - и этот эффект сохраняется в течение нескольких лет после повышения ставок. Из-за этого небанковские посредники на конкурентном рынке долгосрочного долга могут восприниматься как заемщики более высокого качества, считают аналитики.
Реформы в Азербайджане
В Азербайджане рынок небанковского кредитования развит довольно слабо - удельный вес небанковских кредитов в общем кредитном портфеле не достигает даже 2%, хотя их число более чем в два раза превышает количество действующих банков. По данным на конец прошлого года, в стране действовали 57 НБКО (банков 22). Несмотря на столь не радужную статистику, роль НБКО в финсекторе страны очень важна с точки зрения обеспечения выхода к финансам в регионах. Особенно там, где слабо развита филиальная сеть банков. В этом смысле НБКО преуспели, и на сегодня у них более 300 отделений в регионах. Кроме того, до недавнего времени эти организации особо не обременялись изучением кредитной истории заемщика, что заметно облегчало процесс получения кредита. Причем желающих это сделать было немало, несмотря на довольно высокие процентные ставки по ним.
Между тем Центробанк с прошлого года задействовал для данного сектора ряд нововведений, которые могут серьезно повлиять и на количество участников рынка, и на условия кредитования. Так, в ноябре 2024 года были утверждены «Правила пруденциального регулирования деятельности небанковских кредитных организаций», согласно которым требования к уставному капиталу для НБКО были увеличены более чем в 3 раза. Минимальные требования к капиталу для НБКО, представляющих коммерческих юридических лиц, повышены с 300 тыс. до 1 млн манатов, а для НБКО, созданных в форме некоммерческих юридических лиц (в настоящее время в Азербайджане таких организаций нет), - с 30 до 100 тыс. манатов. Участникам рынка было дано всего 3 месяца на выполнение нового требования к капиталу - то есть до марта, в принципе, они его должны были выполнить.
В результате всех этих изменений НБКО получили такие права, как открытие счетов и выпуск кредитных карт для предоставления кредитов клиентам.
Новое дыхание
Председатель наблюдательного совета Ассоциации микрофинансирования Азербайджана Джалал Алиев эти новшества оценивает довольно оптимистично. По его мнению, они создадут условия для разработки новых финансовых продуктов в Азербайджане. Так, активы НБКО к концу 2024 года достигли 1 млрд манатов, что более чем втрое превышает показатель 2020 года и на 24% больше, чем в прошлом году. В 2025 году благодаря новым правилам ожидается еще больший рост.
Он указал также на то, что уставный капитал НБКО увеличился с 141,4 млн манатов в 2020 году до 456,4 млн манатов к концу 2024 года. Чистая прибыль сектора составила 231 млн манатов, а общий объем выданных кредитов превысил 800 млн манатов.
Что касается возможности эмитировать карты, то Дж.Алиев отметил, что НБКО ранее использовали безымянные «ко-брендовые» карты, выпускаемые на основе соглашений с банками. Пока механизм под предоставленные новые возможности эмитировать собственные карты находится в стадии разработки, однако интерес к этой теме у участников рынка довольно высок.
«Изменения в регулировании НБКО сыграют важную роль в расширении доступности финансовых услуг, открывая новые возможности для предоставления дополнительных сервисов и разработки инновационных кредитных продуктов», - подчеркнул Дж.Алиев.
Отметим также, что в числе новшеств значатся и введенные ЦБА правила пруденциального регулирования и управления кредитными рисками для НБКО, которые призваны повысить устойчивость организаций, совершенствовать корпоративное управление и улучшить качество кредитования.
ЦБА намерен ко всему прочему установить требования к проведению внешнего аудита и применению стандартов корпоративного управления для НБКО.
Словом, в этом году рынок НБКО ждут серьезные перемены. И от того, насколько быстро и успешно он к ним адаптируется, зависит и возможность дальнейшего роста его доли в финансовом секторе страны.