MALİYYƏ YELLƏNCƏKLƏRİ
Azərbaycanın tədiyə balansına təsir edən əsas amillər neft və qaz qiymətlərinin dinamikası və qeyri-neft ixracının artımı olacaq
Qlobal iqtisadiyyat geosiyasi qeyri-sabitlik, inflyasiya riskləri və aparıcı mərkəzi bankların monetar siyasətinin sərtləşdirilməsi şəraitində “sağ qalmağa” davam edir. Xarici şoklar, təbii ki, Azərbaycandan da yan keçmir və bu, ölkənin ötən il üçün tədiyə balansında da öz əksini tapıb.
Belə ki, ötən il “Azeri Light” markalı neftin orta ixrac qiyməti təxminən 84 dollar təşkil edib ki, bu da ölkənin ticarət balansına dəstək olub. Lakin ortamüddətli dövr üçün proqnozlar karbohidrogen ixracından gəlirlərin tədricən azalacağını göstərir. Bu da gələcək çağırışlara qarşı durmaq üçün qeyri-neft sektorunun gücləndirilməsinin zəruriliyindən xəbər verir. Bununla yanaşı, xarici risklərə baxmayaraq, Azərbaycan cari əməliyyatlar hesabında müsbət saldonu saxlamağa davam edir.
Defisit və profisit
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) məlumatlarına görə, 2024-cü ilin yekunlarına əsasən ölkənin tədiyə balansı 438 milyon ABŞ dolları kəsirlə bağlanıb. Halbuki bir il əvvəl 5,36 milyard dollarlıq profisit qeydə alınmışdı. Ölkənin strateji valyuta aktivlərinin bu qədər azalması bir sıra strateji əhəmiyyətli layihələrin və tədbirlərin həyata keçirilməsi, həmçinin iri maliyyə öhdəliklərinin ödənilməsi ilə bağlı xarici valyutada dövlət xərclərinin artması ilə izah olunur.
Beləliklə, AMB-nin vurğuladığı kimi, 2024-cü ildə tədiyə balansının formalaşmasına xarici mühitdə müxtəlif istiqamətli tendensiyalar təsir göstərib. Əsas amillər, xüsusilə, cari əməliyyatlar hesabının profisitinin 4,67 milyard dollara qədər azalması (2023-cü illə müqayisədə -43,9%), maliyyə hesabının mənfi saldosunun 16,5% artaraq 5 milyard dollara çatması (əsasən maliyyə öhdəliklərinin azalması səbəbindən), xarici ticarət balansının profisitinin 31,1% azalaraq 8,82 milyard dollara düşməsi, həmçinin qeyri-neft sektorunun kəsirinin 18,5% artaraq 10,4 milyard dollara çatması olub.
Bununla yanaşı, nəqliyyat və turizm xidmətlərinin profisiti, həmçinin xarici investisiyaların axınının artması müsbət təsir göstərib, halbuki 2023-cü ildə tədiyə balansı əsasən qlobal əmtəə bazarlarında neft və qaz qiymətlərinin artması, həmçinin qeyri-neft-qaz sektorunun ixracının artması təsiri altında formalaşıb.
Cari əməliyyatlar hesabında 8,3 milyard dollarlıq profisit, kapital və maliyyə hərəkəti hesabında isə 4,3 milyard dollarlıq kəsir yaranıb. Profisitli tədiyə balansı şəraitində ölkənin strateji valyuta aktivləri  5,4 milyard dollar artıb. Bu dövrdə neftin orta qiyməti 86 dollar təşkil edib, qeyri-neft-qaz sektorunun ixracı isə 11,1% artaraq 3,3 milyard dollara çatıb.
Həmçinin Azərbaycan iqtisadiyyatına birbaşa xarici investisiyaların həcmi haqqında məlumatlar da maraqlıdır. Belə ki, 2024-cü ildə onlar 7 milyard dollar təşkil edib, investisiyaların repatriasiyası isə 7,3 milyard dollara çatıb.
Azərbaycana ən böyük investorların siyahısına ənənəvi olaraq Böyük Britaniya (1,8 milyard dollar) və Türkiyə (1,2 milyard dollar) başçılıq edir, ilk beşliyi isə Macarıstan (1 milyard dollar), Kipr (746 milyon dollar) və BƏƏ (490 milyon dollar) tamamlayır. Azərbaycan isə xaricə 1,8 milyard dollar investisiya yatırıb. Azərbaycam ən çox BƏƏ (458 milyon dollar), Türkiyə (249 milyon dollar), Gürcüstan (165 milyon dollar), Böyük Britaniya (111 milyon dollar) və Özbəkistana (93 milyon dollar) sərmayə qoyub.
Diqqəti cəlb edən digər fakt odur ki, ötən il Azərbaycanın xalis maliyyə öhdəlikləri 2,29 milyard dollar azalıb ki, bu da bir il əvvəlkindən 2,2 dəfə çoxdur. Bu, cəlb edilmiş birbaşa investisiyaların həcminin 5,8% artaraq 7,1 milyard dollara çatması, cəlb edilmiş investisiyaların repatriasiyasının 7,3 milyard dollara qədər azalması (+5,8%), neft bonusunun 457,8 milyon dollar artması (-2,8%), portfel investisiyalarının 960,9 milyon dollar azalması (+38,4%) və digər investisiyaların həcminin 1,564 milyard dollar azalması (+2,7 dəfə) hesabına təmin edilib.
Bununla yanaşı, tədiyə balansı ilə bağlı məlumatlara görə, ötən il portfel investisiyalarının kəsiri təxminən 1,7 milyard dollar təşkil edib.
Yaranmış vəziyyəti Mərkəzi Bankın Statistika departamentinin direktoru Samir Nəsirov belə izah edib: “Ötən il Azərbaycan rezidentləri xarici qiymətli kağızlara 700 milyon dollar investisiya yatırıblar”. Onun sözlərinə görə, bundan əlavə, Azərbaycan öz qiymətli kağızlarını (avrobondlar) 960,9 milyon dollar məbləğində vaxtından əvvəl geri alıb: “Xarici qiymətli kağızlara investisiya qoyuluşunu ölkə iqtisadiyyatı üçün müsbət amil kimi qəbul edirik. Belə ki, ölkədəki idarə, müəssissə və təşkilatların əllərindəki likvid vəsaitləri xaricdəki borc qiymətli kağızlarına yönəltməsi növbəti dövrdə ilkin gəlirlər balansında faiz gəlirlərimizin artması ilə nəticələnəcək”.
Bununla yanaşı, qeyd edildiyi kimi, 2024-cü ildə nəqliyyat və turizm xidmətlərinin saldosu profisitli olub, yəni bu iki sektor ölkənin tədiyə balansına müsbət təsir göstərib. Belə ki, nəqliyyat xidmətləri balansında 1,3 milyard dollar profisit qeydə alınıb ki, bu da tranzit əməliyyatlar daxil olmaqla yükdaşımalarının artması ilə bağlıdır. Turizm xidmətləri balansında isə profisit 451 milyon dollar təşkil edib ki, bu da 2023-cü illə müqayisədə 32% çoxdur.
Pul köçürmələri
Pul köçürmələri mövzusu da hər zaman analitiklərin şərhlərinin mövzusu olur. 2024-cü ildə Azərbaycana 1 milyard dollardan bir qədər çox pul köçürməsi daxil olub, 527 milyon dollar isə ölkədən xaricə göndərilib.
Pul köçürmələrinin əsas donor ölkələri Rusiya - 497 milyon dollar, Türkiyə - 176 milyon dollar, ABŞ - 65 milyon dollar, Gürcüstan - 35 milyon dollar və Böyük Britaniya - 34 milyon dollar olub. Bu ölkələr Azərbaycandan pul köçürmələrinin göndərildiyi top-5 ölkələr sırasında da yer alır, lakin bir qədər fərqli ardıcıllıqla: Türkiyə - 150 milyon dollar, ABŞ - 60 milyon dollar, Rusiya - 58 milyon dollar, Gürcüstan - 45 milyon dollar, Böyük Britaniya - 28 milyon dollar.
Beləliklə, maliyyə hesabının mənfi saldosu (kapital axını) 5 milyard dollar təşkil edib və bu da 2023-cü ilin səviyyəsindən 16% çoxdur.
Bu arada, S.Nəsirov qeyd edib ki, 2020-ci ildə pandemiya səbəbindən, həmçinin 2022-ci ildə Rusiya-Ukrayna münaqişəsi ilə əlaqədar Azərbaycana böyük məbləğdə pul köçürmələri daxil olub. Hazırkı dövrdə bu həcmlərin azalması iqtisadi normallaşma prosesinin bir hissəsidir. Belə ki, 2019-2020-ci illər üzrə göstəriciləri müqayisə etdikdə, pul köçürmələrinin həcmi, demək olar ki, eyni səviyyədə qalır, bəzi hallarda isə hətta kiçik artım müşahidə olunur.
AMB nümayəndəsinin sözlərinə görə, 2020-ci il pandemiyası və 2022-ci il münaqişəsi dövründə pul köçürmələrinin ümumi həcmi təxminən 3,6 milyard dollar təşkil edib. Bu münaqişə təkcə Azərbaycana deyil, ümumilikdə MDB üzrə pul köçürmələri göstəricilərinə təsir göstərib. “Biz hazırkı azalmanı tənəzzül kimi deyil, normallaşma kimi qiymətləndiririk. Bu, düzgün iqtisadi yanaşmadır, çünki həmin dövrün xüsusiyyətləri dəyişib və biz bunu təbii qəbul etməliyik”, - S.Nəsirov vurğulayıb.
Bundan əlavə, o qeyd edib ki, bu prosesin nəticəsində ölkəyə pul köçürmələrinin dinamikasında sabitlik müşahidə olunur və bu da iqtisadiyyat üçün normal haldır.AMB hesab edir ki, bu proseslər uzunmüddətli iqtisadi inkişafa müsbət təsir göstərəcək.
Azərbaycanın dövlət borcunun sabit ödənilməsi də müsbət haldır. Ötən il dövlət sektorunun əvvəllər dövlət zəmanəti ilə alınmış kreditləri üzrə ödənişlərə 423 milyon dollar xərclənib. Üstəlik, Azərbaycan əvvəllər idxal etdiyi mal və xidmətlərə görə də 956 milyon dollar ödəyib. S.Nəsirovun sözlərinə görə, bütün bunlar makroiqtisadi sabitliyin qorunması üçün mühüm amildir.
Proqnozlar və çağırışlar
İqtisadi dayanıqlılıq üçün müsbət amil olan cari əməliyyatlar hesabının profisitinə baxmayaraq, kapital hesabı və maliyyə hesabı kəsirinin məcmu təsiri ölkənin ehtiyat aktivlərinin 438 milyon dollar azalmasına səbəb olub. S.Nəsirovun sözlərinə görə, bu rəqəm məzənnə fərqi və aktivlərin yenidən qiymətləndirilməsi nəzərə alınmaqla hesablanıb.
Bu cür proseslər gəlirlərinin əhəmiyyətli hissəsi xammal resurslarının ixracından əldə edilən iqtisadiyyatlar üçün xarakterikdir. Cari hesabın profisiti müsbət xarici ticarət balansı hesabına formalaşsa da, xarici borcların ödənilməsi, idxal ödənişləri və maliyyə əməliyyatları şəklində kapital axını onun ölkənin ümumi ödəniş balansına təsirini qismən neytrallaşdıra bilər.
Azərbaycan üçün xarici borcun azaldılması fiskal dayanıqlılığın gücləndirilməsi, valyuta risklərinin azaldılması və beynəlxalq kreditorlar və investorlar tərəfindən etimadın artırılması istiqamətində mühüm addımdır.
Azərbaycan cari əməliyyatlar hesabı üzrə profisiti saxlamaqda davam edir, amma neft-qaz gəlirlərinin azalması səbəbindən onun səviyyəsi tədricən azalır. Eyni zamanda qeyri-neft sektorunun kəsiri artır və bu da iqtisadiyyatın alternativ sahələrinin aktiv inkişafını tələb edir.
Bununla yanaşı, Dünya Bankı proqnozlaşdırır ki, Azərbaycanın cari əməliyyatlar hesabının profisiti 2025-ci ildə ÜDM-in 11,6%-ni təşkil edəcək, lakin sonrakı illərdə azalacaq. Bankın gözləntilərinə görə, 2026-cı ildə bu göstərici 5,4%, 2027-ci ildə - 3,8%, 2028-ci ildə - 3,6%, 2029-cu ildə isə ÜDM-in 3,4%-ni təşkil edəcək.
Profisitin azalmasının əsas səbəbi - neft-qaz gəlirlərinin tədricən azalması və mal və xidmətlərin idxalının artmasıdır.
Bankın ekspertləri hesab edirlər ki, Azərbaycanın dövlət büdcəsinin və cari əməliyyatlar hesabının profisiti neft və qazdan əldə olunan yüksək gəlirlər sayəsində qorunub saxlanılır. 2019-2023-cü illərdə cari əməliyyatlar hesabının profisiti orta hesabla ÜDM-in 14,9%-ni, büdcə profisiti isə təxminən ÜDM-in 4,1%-ni təşkil edib.
“Ölkənin fiskal siyasəti qabarıq prosiklik xarakter daşıyıb, dövlət xərcləri tez-tez artım istiqamətində yenidən nəzərdən keçirilib, xüsusilə enerji resurslarının yüksək qiymətləri fonunda. Eyni zamanda  qeyri-karbon sektorlarından vergi daxilolmalarının artması fiskal qaydaya uyğun olaraq qeyri-neft-qaz ilkin kəsirini azaltmağa imkan verib”, - bankın hesabatında deyilir.
Azərbaycan hökuməti 2025-ci il üçün cari əməliyyatlar hesabının profisitini ÜDM-in 5,6%-i səviyyəsində qiymətləndirir və 2025-2028-ci illərdə, neft və qaz hasilatı üzrə proqnozları nəzərə alaraq, onun ildə ÜDM-in 3%-i səviyyəsində sabitləşəcəyini gözləyir.
Mərkəzi Bank 2025-ci ildə cari əməliyyatlar hesabının profisitini 5,5 milyard dollar proqnozlaşdırır və bu da 2024-cü ilin göstəricisindən (4,7 milyard dollar) yüksəkdir.
“Ümumilikdə biz əlverişli fon görürük. Bu fon makroiqtisadi sabitlik üçün dəstəkləyici amildir. Ortamüddətli dövrdə cari əməliyyatlar hesabı üzrə profisitə dair proqnozumuz 5 milyard ABŞ dolları ətrafında, hətta ondan çox çoxdur”, - Mərkəzi Bankın baş direktoru Vüqar Əhmədov AMB-də keçirilən brifinq zamanı nikbinliklə vurğulayıb.
Qısamüddətli perspektivdə Azərbaycanın tədiyə balansına təsir edən əsas amillər neft və qaz qiymətlərinin dinamikası, tranzit yükdaşımalarının həcmi, qeyri-neft ixracının artımı, investisiya fəallığı və kapital hərəkəti olacaq.
Beləliklə, balanslaşdırılmış fiskal siyasət və qeyri-neft sektorunun inkişafı dəyişən qlobal konyunktur şəraitində ölkə iqtisadiyyatının dayanıqlılığının təmin edilməsində həlledici rol oynayacaq.

FINANCIAL TURBULENCE
The dynamics of hydrocarbon prices and the growth of non-oil exports as key factors in Azerbaijan's balance of payments
The global economy has demonstrated resilience in the face of geopolitical instability, inflationary pressures and the tightening of monetary policy by major central banks. Azerbaijan, as with other countries, has experienced external shocks, which have had an impact on its balance of payments last year.
For instance, the average export price of Azeri Light last year was around $84 per barrel, which supported the country's trade balance. However, medium-term forecasts indicate a gradual decline in revenues from hydrocarbon exports, underscoring the necessity to fortify the non-oil sector in order to address future challenges. Despite external risks, Azerbaijan continues to maintain a current account surplus.
Deficit and Surplus
According to the Central Bank of Azerbaijan (CBA), the country's balance of payments recorded a deficit of $438m by the end of 2024, contrasting with a surplus of $5.36bn the previous year. The reduction of the country's strategic foreign currency assets to $438m is explained by the implementation of a number of strategically important projects and activities, as well as an increase in government spending in foreign currency associated with the payment of large financial liabilities.
As the CBA emphasises, the balance of payments in 2024 was affected by multidirectional trends in the external environment. The decline in the current account surplus to $4.67bn (-43.9% by 2023), the growth of the negative balance of the financial account by 16.5% to $5bn (mainly due to the reduction of financial liabilities), the decline in the foreign trade surplus by 31.1% to $8.82bn, and the growth of the non-oil sector deficit by 18.5% to $10.4bn are particularly noteworthy.
Concurrently, the surplus of transport and tourism services, along with heightened foreign investment inflows, exerted a favourable influence. Conversely, the balance of payments for 2023 was predominantly shaped by escalating oil and gas prices in global commodity markets, along with augmented exports from the non-oil and gas sector.
The current account recorded a surplus of $8.3bn, while the capital and financial balance incurred a deficit of $4.3bn. The surplus in the balance of payments has led to a growth of $5.4 billion in the country's strategic foreign exchange assets. During the period, oil prices averaged $86 per barrel, and non-oil and gas exports increased by 11.1 per cent to $3.3bn.
Azerbaijan also saw a significant inflow of foreign direct investment, reaching $7 billion in 2024, with repatriation of investments reaching $7.3 billion.
Azerbaijan's largest investors are primarily from the UK ($1.8 billion) and Türkiye ($1.2 billion), with Hungary ($1 billion), Cyprus ($746 million), and the UAE ($490 million) also among the top five. Azerbaijan's foreign investments totalled $1.8bn, with the majority directed towards the UAE ($458m), Türkiye ($249m), Georgia ($165m), the UK ($111m) and Uzbekistan ($93m).
Notably, the country's net financial liabilities decreased by $2.29bn last year, which is 2.2 times more than the year before. This was achieved through an increase in the volume of attracted direct investments by 5.8% to $7.1bn, a decrease in repatriation of attracted investments by $7.3bn (+5.8%), an increase in oil bonus by $457.8m (-2.8%), a decrease in portfolio investments by $960.9m (+38.4%), and a decrease in other investments by $1.564bn (+2.7 times).
Meanwhile, the portfolio investment deficit last year, according to balance of payments data, was about $1.7bn.
Samir Nasirov, Director of the Statistics Department of the Central Bank, provided an explanation for this, attributing it to the fact that last year, residents of Azerbaijan invested $700m in foreign securities. In addition, Azerbaijan early redeemed its securities (Eurobonds) worth $960.9 million: "We consider investments in foreign securities to be a positive factor for the country's economy. Consequently, allocating liquid funds to foreign debt securities will lead to an increase in interest income in the subsequent period," Nasirov stated.
Concurrently, as previously referenced, the transport and tourism services balance in 2024 was in surplus, signifying that these two sectors exerted a favourable influence on the country's balance of payments. Specifically, the transport services balance recorded a surplus of $1.3 billion, driven by an increase in freight traffic, including transit operations. The balance of tourism services recorded a surplus of $451 million, which is 32 per cent higher than in 2023.
Remittances
The subject of remittances is frequently commented upon by analysts. In 2024, Azerbaijan received just over $1 billion in remittances, with $527 million sent out of the country.
The primary contributors of remittances were Russia ($497 million), Türkiye ($176 million), the USA ($65 million), Georgia ($35 million), and Great Britain ($34 million). The same countries also feature among the top five countries from which remittances were sent by Azerbaijan, though in a slightly different order: Türkiye - $150 million, USA - $60 million, Russia - $58 million, Georgia - $45 million, Great Britain - $28 million.
Consequently, the negative financial account balance (capital outflow) was $5 billion, which is 16% above the 2023 level.
In addition, S. Nasirov highlighted that in 2020, due to the pandemic, and in 2022, due to the Russian-Ukrainian conflict, Azerbaijan received substantial remittances. In the current period, the decrease in these volumes is part of the process of economic normalisation. When comparing the figures for 2019-2020, remittances remained almost at the same level, with a slight increase in some cases.
During the 2020 pandemic and the 2022 conflict period, remittances totalled about $3.6 billion, according to the CBA. The impact of these conflicts has been felt not only in Azerbaijan but also in the CIS as a whole, affecting remittance figures. "We do not consider the current decline to be indicative of a recession, but rather as a natural adjustment. This is the right economic approach, as the peculiarities of that period have changed, and we should perceive it naturally," Nasirov emphasised. He also noted that this process has led to stability in the dynamics of remittances to the country, which is a normal phenomenon for the economy.
The CBA anticipates that these developments will have a favourable impact on long-term economic growth.
Azerbaijan's consistent repayment of state debt is also a positive indicator. Last year, $423 million was allocated for payments on public sector loans, which were previously received under state guarantees. Furthermore, Azerbaijan allocated $956 million for previously imported goods and services. According to Nasirov, these factors are crucial for maintaining macroeconomic stability.
Forecasts and Challenges
Despite the positive impact of the current account surplus on economic stability, the combined effect of the capital account deficit and the financial account deficit resulted in a $438 million reduction in the country's reserve assets, as stated by Nasirov. According to Nasirov, this figure was calculated taking into account exchange rate differences and asset revaluation.
Such processes are characteristic of economies where a significant part of income comes from the export of raw materials. While the current account surplus is formed at the expense of positive foreign trade balance, capital outflow in the form of repayment of foreign debts, import payments and financial transactions can partially offset its impact on the overall balance of payments of the country.
For Azerbaijan, reducing external debt is a crucial step in strengthening fiscal sustainability, reducing currency risks and increasing the confidence of international creditors and investors.
Azerbaijan continues to maintain a current account surplus, but its level is gradually declining due to the fall in oil and gas revenues. Concurrently, the non-oil sector deficit is widening, underscoring the imperative for proactive development of alternative economic sectors.
The World Bank forecasts that Azerbaijan's current account surplus will amount to 11.6% of GDP in 2025, but will decline in subsequent years. According to the Bank's forecasts, the current account surplus is expected to reach 5.4% of GDP in 2026, 3.8% in 2027, 3.6% in 2028, and 3.4% in 2029.
The primary factor contributing to this decline is a steady decrease in oil and gas revenues, coupled with a rise in imports of goods and services.
According to the bank's estimates, Azerbaijan's state budget and current account surplus is maintained due to high oil and gas revenues. From 2019 to 2023, the current account surplus averaged at 14.9% of GDP, while the budget surplus averaged approximately 4.1% of GDP.
"The country's fiscal policy had a pronounced pro-cyclical character, as government spending was frequently revised upwards, especially against the backdrop of high energy prices. Concurrently, rising tax revenues from non-carbon sectors have contributed to the reduction of the non-oil and gas primary deficit, in accordance with the fiscal rule," the bank notes.
The Azerbaijani government anticipates a current account surplus of 5.6% of GDP for 2025 and expects this to stabilise at 3% of GDP per year in 2025-2028, considering oil and gas production forecasts.
The central bank forecasts a current account surplus of $5.5bn in 2025, up from $4.7bn in 2024.
"Overall, we see a favourable background. This environment is conducive to maintaining macroeconomic stability. For the medium term, we forecast a current account surplus of $5bn, possibly even higher," Central Bank Director General Vugar Ahmedov emphasised during a briefing at the CBA.
The key factors influencing Azerbaijan's balance of payments in the short term will be the dynamics of oil and gas prices, volumes of transit freight traffic, growth of non-oil exports, investment activity and capital flows.
A balanced fiscal policy and the development of the non-oil sector will play a crucial role in ensuring the sustainability of the country's economy in the changing global environment.