YAXIN ŞƏRQƏ EKSPANSİYA
SOCAR və BP-nin İsrail layihəsində iştirakı Cənub Qaz Dəhlizinin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində rolunu gücləndirə bilər
Martın 5-də Azərbaycan ilə Türkiyə arasında strateji tərəfdaşlığı daha da gücləndirən İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin təntənəli açılışından sonra ötən ay Azərbaycan-İsrail münasibətlərinin inkişafında mühüm mərhələyə çevriləcək daha bir əlamətdar hadisə ilə yadda qalıb.
Söhbət martın 17-də İsrailin Energetika Nazirliyi tərəfindən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR), Böyük Britaniyanın “BP Plc” və İsrailin “NewMed Energy” şirkətlərindən ibarət konsorsiuma verilən Aralıq dənizində İsrailin Ekslüziv İqtisadi Zonasında (EİZ) qaz kəşfiyyatı üçün lisenziyadan gedir. Belə ki, SOCAR BP və “NewMed Energy” ilə birlikdə Aralıq dənizinin İsrail şelfində - İsrailin Livan və Kipr ilə dəniz sərhədlərində yerləşən, qaz ehtiyatları ilə zəngin “Leviafan” yatağının yaxınlığında yerləşən strateji əhəmiyyətli zonada təbii qaz axtarışı hüququ əldə edib.
Bu layihənin bir neçə unikal aspekti var. Birincisi, bu, SOCAR və BP üçün İsrailin qaz sektorunda işləmək təcrübəsinin ilk nümunəsidir. İkincisi, uğurlu kəşfiyyat işləri artıq mövcud infrastruktur vasitəsilə Avropa bazarına çıxış imkanı aça bilər. Avropanın Rusiya qazından asılılığını minimuma endirməyə çalışdığı şəraitdə digər qaz hasilatçısı ölkələr kimi İsrail də qitəni ixrac üçün perspektivli istiqamət kimi nəzərdən keçirir. Cənub Qaz Dəhlizinin iki səhmdarının layihəyə cəlb edilməsi İsrail hakimiyyətinə Avropa bazarına çıxışda kömək edə bilər, çünki aşkar edilmiş ehtiyatlar bu ixrac marşrutu vasitəsilə Avropaya çatdırıla bilər.
Bu, SOCAR üçün həmçinin Azərbaycandan kənarda həyata keçirilən ilk kəşfiyyat qazma layihəsidir. Uğurla həyata keçirildiyi təqdirdə şirkət təkcə Yaxın Şərqdə mövqelərini möhkəmləndirməyəcək, həm də beynəlxalq enerji bazarında iştirakını genişləndirəcək və karbohidrogen kəşfiyyatı, hasilatı sahəsində əsas oyunçulardan biri statusunu təsdiqləyəcək.
Hər şey necə başladı?
Layihəni daha əvvəl həyata keçirmək planlaşdırılırdı, çünki İsrail sularında təbii qaz kəşfiyyatı üzrə dördüncü hərrac raundu hələ 2023-cü ilin oktyabrında yekunlaşmışdı. O zaman SOCAR, “NewMed Energy” və BP şirkətlərindən ibarət konsorsium İsrail Enerji Nazirliyi tərəfindən “Zona I”də kəşfiyyat işlərinin aparılması üçün lisenziya almaq üçün elan edilmiş tenderin qalibi olmuşdu. SOCAR öz növbəsində bu layihənin operatoru seçilmişdi, lakin İsrail ilə Fələstinin HƏMAS qruplaşması arasında münaqişənin kəskin şəkildə gərginləşməsi səbəbindən layihənin həyata keçirilməsi təxirə salınmışdı.
Bu il martın 17-də İsrailin enerji və infrastruktur naziri Eli Koen və nazirliyin neft məsələləri üzrə komissarı Hen Bar-Yosef konsorsiuma 6 kəşfiyyat bloku üçün lisenziyalar təqdim etdilər.
“Biz bu gün dördüncü müsabiqə prosesinin nəticələrinə əsasən ilk lisenziyaları təqdim etməkdən məmnunuq. Bu, İsrail Dövlətində təbii qaz kəşfiyyatı sahəsində irəliləyişdir. Daha sonra veriləcək digərləri ilə yanaşı, bu lisenziyalar şirkətlərin ilk mərhələdə on milyonlarla dollar, daha irəli mərhələlərdə isə bəlkə də daha çox investisiya qoymaq öhdəliyini ifadə edir”, - H.Bar-Yosef qeyd edib.
SOCAR və BP üçün bu layihə İsrail qaz sektoruna çıxış olacaq. “Zona I” özü təxminən 1,7 min kvadrat kilometr sahəni əhatə edir və İsrailin Ekslüziv İqtisadi Zonasının şimal hissəsində yerləşir. Konsorsiumda SOCAR-ın payı 33,34%, BPvə “NewMed Energy”nin hər biri 33,33% təşkil edəcək.
Gözlənilir ki, keçmişdə təbii ehtiyatlar baxımından, demək olar ki, tədqiq edilməmiş bu ərazidə fəaliyyət ilk mərhələdə seysmik və digər tədqiqatların aparılmasına yönələcək. Ən perspektivli ərazilərdə kəşfiyyat qazmasının davam etdirilməsi barədə qərar bu işlərin nəticələri əsasında qəbul olunacaq.
Ümumiyyətlə, tenderin şərtlərinə görə, kəşfiyyat lisenziyaları ilkin üç illik müddətə verilir. Bu müddət ərzində lisenziya sahibləri ayrılmış ərazidə təbii qaz kəşfiyyatı potensialını qiymətləndirmək üçün icbari iş proqramını yerinə yetirməlidirlər.
Bu müddət başa çatdıqdan sonra lisenziya sahibləri yenilənmiş iş proqramının təsdiqi və lisenziya bloklarından azı birində qazma öhdəlikləri şərtilə lisenziyanın daha iki il uzadılmasını tələb edə bilərlər. Bütün öhdəliklər yerinə yetirildikdə lisenziyaların müddəti yeddi ilə qədər uzadıla bilər.
“SOCAR və BP-nin bu layihədə iştirakı İsrail Dövləti üçün əla xəbərdir. Təbii qaz bizim iqtisadi və siyasi mövqelərimizi ümumiyyətlə dünyada və xüsusilə Yaxın Şərqdə gücləndirən strateji aktivdir. Buna görə də biz xüsusilə bu zamanlarda həm daxili bazar, həm də ixrac üçün təbii qaz hasilatını genişləndirmək üzərində işləyirik”, - E.Koen lisenziya verilməsi mərasimində bildirib.
Azərbaycan iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov isə qeyd edib ki, Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin iştirak etdiyi konsorsiuma verilən lisenziyalar SOCAR-ın beynəlxalq mövqelərinin gücləndirilməsi və innovativ təcrübələrin istifadəsi baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır.
“NewMed Energy” şirkətinin baş meneceri Yossi Abu bu hadisəni şərh edərkən vurğulayıb ki, müsəlman ölkəsindən olan milli neft şirkəti - Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti ilk dəfə olaraq İsrailin enerji sektorunda fəaliyyətə başlayıb: “BP və “NewMed Energy” ilə birlikdə bu tərəfdaşlıq böyük iqtisadi, siyasi və strateji dəyərə malikdir. Ölkələr arasında möhkəm münasibətlər çox vaxt strateji, qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq üzərində qurulur. Davamlı olan münasibətlər hər iki tərəf üçün dəyər yaradan münasibətlərdir. Biz bunu son illərdə müşahidə edirik və təbii qaz sahəsində artan tərəfdaşlıq məsələsinə gəlincə, biz onu təşviq etməyə və gücləndirməyə davam edirik”.
İxrac perspektivləri
“Tamar” və “Leviafan” kimi artıq istismarda olan böyük qaz yataqları sayəsində İsrail Şərqi Aralıq dənizində mühüm qaz təchizatçısı kimi özünü təsdiqləyib.
Bu ölkə ildə 25 milyard kubmetr qaz hasil edir və bunun təxminən 55%-i daxili bazara, 45%-i isə ixraca gedir.
Ölkənin enerji nazirliyinin məlumatına görə, 2024-cü ildə İsrailin qaz hasilatı sənayesi yeni gəlirlilik rekordu müəyyən edib. Təbii qaz və faydalı qazıntıların satışından əldə edilən ümumi mənfəət təxminən 2,7 milyard dollar təşkil edib və bu da 2023-cü illə müqayisədə 8,2% artım deməkdir. 2024-cü ildə Misir və İordaniyaya təbii qaz ixracının həcmi təxminən 13,4% artıb. Əvvəlki illə müqayisədə təbii qaz hasilatının ümumi həcminin artımı təxminən 8,3% təşkil edib.
Eli Koenin sözlərinə görə, Misir və İordaniyaya ixracın artması göstərir ki, qaz sənayesi İsrail üçün regional sabitliyin, təhlükəsizliyin və ölkənin beynəlxalq mövqeyinin gücləndirilməsinə töhfə verən strateji əhəmiyyətli aktivdir.
“Mənim siyasətim aydındır: İsrailin qaz yataqlarından maksimum istifadə. Biz növbəti ildə daha çox şirkət, daha çox rəqabət, daxili bazar üçün daha çox ehtiyat və təbii qazın ixracı üçün daha çox imkan görmək istəyirik”, - o vurğulayıb.
Yeri gəlmişkən, ixracın şaxələndirilməsi məsələsi də bu ölkə üçün vacib məsələdir. İsrail Avropaya tədarük üçün müxtəlif marşrutları nəzərdən keçirir. Hələ 2022-ci ildə İsrail rəsmiləri ölkələrinin Avropada Rusiya qazının əvəzlənməsi səylərinə qoşulmaq niyyətində olduğunu bildirmişdilər. Həmin ilin iyununda İsrail və Misir Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayenin iştirakı ilə Qahirədə Avropaya mayeləşdirilmiş təbii qaz tədarükü haqqında saziş imzaladılar. Nəzərdə tutulur ki, İsrail qazı qonşu Misirə nəql edəcək, orada xammal mayeləşdirilmiş vəziyyətə keçiriləcək, bundan sonra tankerlərlə Avropaya çatdırılacaq.
Eyni zamanda İsrail Cənub Qaz Dəhlizinə qoşulmaq imkanını da nəzərdən keçirir. Beləliklə, SOCAR və BP-nin yeni yataqların kəşfiyyatında iştirakı ixrac imkanlarının genişləndirilməsində və bu regionda enerji əməkdaşlığının gücləndirilməsində mühüm rol oynaya bilər.
Qaz ixracının genişləndirilməsinin zəruriliyi barədə “NewMed Energy”nin rəhbəri də danışır və “İsrail bazarının dolduğunu” qeyd edir. “Artıq 1trilyon kubmetr həcmində qaz ehtiyatları kəşf edilib - bu, 50 ildən çox müddətə kifayət edər. Əgər biz onu ixrac etməsək, o basdırılmış vəziyyətdə qalacaq və heç bir fayda gətirməyəcək. Enerji təhlükəsizliyinin qorunması ilə yanaşı, ixrac siyasəti xarici investorları cəlb edir və yataqların işlənməsinə imkan verir”, - Y.Abu hesab edir.
O, həmçinin təsdiqləyib ki, İsrail Cənub Qaz Dəhlizini qaz ixracı üçün mümkün marşrut kimi nəzərdən keçirir: “Azərbaycandan başlayan boru kəməri Türkiyədən keçərək İtaliyaya çatır. Bu, potensial uzunmüddətli strateji bazarın nümunəsidir. Hazırda biz qazı İordaniya və Misirə ixrac edirik və irəliyə baxdıqda, ixrac üçün daha çox perspektivlər görürük. Variantlardan biri İsraildən Türkiyə vasitəsilə və daha sonra Avropaya, məsələn, İtaliyaya, SOCAR-ın mövcud infrastrukturundan istifadə edərək boru kəmərinin qoşulmasıdır”.
Yeri gəlmişkən, qaz təchizatı baxımından “Zona I”də qaz axtarışı layihəsi həm son istehlakçı kimi Avropa üçün, həm də Cənub Qaz Dəhlizi üçün yaxşı perspektivlər açır. SOCAR və BP-nin İsrail şelfinin kəşfiyyatında iştirakı yeni təchizat marşrutları yarada və Cənub Qaz Dəhlizinin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əsas həlqə kimi rolunu gücləndirə bilər.
Strateji addım
SOCAR-a gəlincə, şirkət İsrailin ofşor layihələrində iştirakını regionda mövqelərini möhkəmləndirmək üçün strateji addım kimi nəzərdən keçirir. İlk belə addım 2025-ci il yanvarın 31-də atılıb. Belə ki, o vaxt Dövlət Neft Şirkəti İsrailin “Union Energy” şirkəti ilə müqavilə imzalayaraq, Aralıq dənizində ən böyük ofşor qaz yataqlarından biri olan “Tamar” layihəsində 10% iştirak payını əldə edib.
“Bu addımla SOCAR Aralıq dənizi regionunda kəşfiyyat və hasilat layihələrinə investisiyaların həyata keçirilməsinə başlayıb”, - Azərbaycan dövlət şirkətinin məlumatında qeyd edilib.
İsrail sahillərində yerləşən “Tamar” yatağı regiona təbii qazın əsas təchizatçısıdır və enerji təhlükəsizliyi və iqtisadi artımda mühüm rol oynayır.
Bundan başqa, “Zona I”də qaz kəşfiyyatı üçün lisenziyadan başqa, 2025-ci il martın 17-də SOCAR “Union Energy” ilə İsrailin Ekslüziv İqtisadi Zonasında birgə qaz kəşfiyyatı üzrə Anlaşma Memorandumu imzalayıb. “Bu sazişin həyata keçirilməsi tərəflərin beynəlxalq əməkdaşlığının genişləndirilməsinə kömək edəcək və yeni enerji resurslarına çıxışı təmin edəcək”, - M.Cabbarov qeyd edib.
Sənədin təfərrüatları açıqlanmır, lakin artıq indi aydındır ki, SOCAR Yaxın Şərq regionunda öz mövcudluğunu genişləndirməyə fəal şəkildə yönəlib.
Bu, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Əbu-Dabi neft şirkətindən (ADNOC) SARB, “Umm Lulu”, “Bin Nasher” və “Al Bateel” ofşor konsessiya layihəsində 3% iştirak payını alması ilə təsdiqlənir. 2024-cü il mayın 30-da həyata keçirilən sövdələşmənin məbləği 285 milyon dollardır. SOCAR-ın bu layihənin həyata keçirilməsindən gəlirləri 191 milyon manat, xalis mənfəəti isə 16 milyon manat təşkil edib.
Beləliklə, bütün bu layihələrin yalnız başlanğıc olduğunu düşünməyə əsas var. SOCAR inamla Yaxın Şərqə doğru irəliləyir, öz üfüqlərini genişləndirir və beynəlxalq arenada mövqelərini möhkəmləndirir.
Azərbaycan-İsrail münasibətləri kontekstində baxsaq, enerji tərəfdaşlığının genişləndirilməsi Azərbaycan və İsrail arasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə kömək edəcək, müxtəlif sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açacaq.

MIDDLE EAST EXPANSION
SOCAR and BP join forces in Israeli project to strengthen the role of the Southern Gas Corridor and ensure Europe's energy security
Following the official launch of the Igdir-Nakhchivan gas pipeline on 5 March, which further strengthened the strategic partnership between Azerbaijan and Türkiye, the past month was marked by another significant event that will contribute to the development of Azerbaijani-Israeli relations.
Specifically, the Energy Ministry of Israel granted a licence for gas exploration in the country's Exclusive Economic Zone (EEZ) in the Mediterranean Sea to a consortium comprising the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR), the British BP Plc and Israel's NewMed Energy. This agreement allows SOCAR, in collaboration with BP and NewMed Energy, to undertake the search for natural gas in the area of the Israeli Mediterranean Sea shelf. This region is of significant strategic importance, situated in proximity to Israel's maritime borders with Lebanon and Cyprus, in the vicinity of the prolific Leviathan gas field.
This project has several unique aspects. Firstly, it is the inaugural venture for SOCAR and BP in the Israeli gas sector. A successful exploration could open up the possibility of entering the European market through existing infrastructure. As Europe seeks to minimise its dependence on Russian gas, Israel, like other gas-producing countries, sees the continent as a promising export destination. The involvement of two shareholders in the Southern Gas Corridor project could facilitate access to the European market for Israeli authorities, with discovered deposits potentially being delivered to Europe via this export route.
This is also the first exploration drilling project for SOCAR outside Azerbaijan. If successfully implemented, the company will strengthen its position in the Middle East and expand its presence in the international energy market, confirming its status as one of the key players in hydrocarbon exploration and production.
Historical Background
The project was planned well in advance, as the results of the fourth round of bidding for natural gas exploration in Israeli waters were summarised in October 2023. Concurrently, a consortium comprising SOCAR, NewMed Energy and BP was declared the winner of a tender issued by the Israeli Ministry of Energy for a licence to undertake exploration activities in "Area I". SOCAR was selected as the operator of the project, but its implementation was postponed due to the escalation of the conflict between Israel and the Palestinian group Hamas.
On 17 March 2025, Israel's Minister of Energy and Infrastructure Eli Cohen and the Ministry's Petroleum Commissioner Hen Bar-Yosef awarded the consortium licences for six exploration blocks.
"We are pleased to award today the first licences following the fourth competitive bidding process, which represents a breakthrough in natural gas exploration in the State of Israel. These licences, along with others to be awarded later, express the companies' commitment to investments that will amount to tens of millions of dollars in the first phase, and perhaps even more in more advanced phases," said Bar-Yosef.
For SOCAR and BP, this project will serve as a gateway to the Israeli gas sector. The Area I site, spanning approximately 1,700 square kilometres, is strategically located in the northern region of Israel's exclusive economic waters. SOCAR's share in the consortium will be 33.34%, with BP and NewMed Energy each holding 33.33%.
It is anticipated that the initial phase of activities in this area, which has received minimal exploration attention to date from a natural resource perspective, will concentrate on seismic and associated studies. The decision to proceed with exploration drilling in the most promising areas will be based on the results of this work.
As a general rule, exploration licences are granted for an initial period of three years, as set out in the tender terms. During this period, licence holders must complete a mandatory work programme to assess the potential for a natural gas discovery in the allocated area.
Following this initial period, an extension may be requested for a further two years, subject to the approval of an updated work programme and drilling commitments in at least one of the licence blocks. If all commitments are met, the licences may be extended for up to seven years.
The arrival of SOCAR and BP is great news for the State of Israel. Natural gas is a strategic asset that strengthens our economic and political position in the world in general and in the Middle East in particular," said Energy Minister Eli Cohen at the licence ceremony. He emphasised the importance of expanding natural gas production for both domestic consumption and export, particularly in the current circumstances.
In turn, Minister of Economy Mikayil Jabbarov said that the licences granted to the consortium with the participation of the State Oil Company of Azerbaijan "are of strategic importance in terms of strengthening the international position of SOCAR and the use of innovative practices".
Yossi Abu, General Manager of NewMed Energy, emphasised the significance of this development, noting that it marked the inaugural venture of a national oil company from a Muslim country, the State Oil Company of Azerbaijan, into the Israeli energy sector.
"This partnership, along with those of BP and NewMed Energy, holds significant economic, political, and strategic value. Strong relationships between countries are often built on strategic, mutually beneficial partnerships. Long-lasting relationships are those that create value for both parties. We have seen this in recent years, and when it comes to the growing natural gas partnership, we continue to promote and strengthen it," he said.
Export Potential
With large gas fields such as Tamar and Leviathan already in production, Israel has established itself as a key gas supplier in the Eastern Mediterranean.
The country produces 25 billion cubic metres of gas per year, with approximately 55% being utilised domestically and the remaining 45% being allocated for export.
In 2024, the country's Energy Ministry announced that the natural gas industry had set a new record for profitability. Total profits from the sale of natural gas and minerals totalled approximately $2.7bn, representing an 8.2% increase compared to 2023. Natural gas exports to Egypt and Jordan increased by approximately 13.4% in 2024. Total natural gas production demonstrated a notable 8.3% year-on-year growth.
According to Eli Cohen, the increase in exports to Egypt and Jordan demonstrates the strategic importance of the gas industry for Israel, contributing to regional stability, security and the country's international standing.
"My policy is clear: maximising the use of Israel's gas fields. We want to see more companies, more competition, more reserves for the domestic market and more opportunities to export natural gas next year," he said.
It is also crucial to note that the issue of export diversification is of paramount importance for the country. Israel is currently exploring various supply routes to Europe. In 2022, Israeli officials announced their country's intentions to contribute to efforts to replace Russian gas in Europe. In June of that year, an agreement was signed in Cairo by Israel and Egypt – in the presence of European Commission head Ursula von der Leyen – to supply liquefied natural gas to Europe. The gas is expected to be transported by Israel to its neighbouring country, Egypt, where it will be converted into liquefied gas and then delivered by tanker to Europe.
At the same time, Israel is also considering the possibility of connecting to the Southern Gas Corridor. The participation of SOCAR and BP in the exploration of new fields could play an important role in expanding export opportunities and strengthening energy cooperation in the region.
The head of NewMed Energy has also emphasised the importance of expanding gas exports, noting that "the Israeli market is currently saturated". He highlights that the country's gas reserves, already explored to the tune of 1,000 billion cubic metres, are sufficient to meet demand for over 50 years. If these reserves are not exported, they will remain untapped and will not generate any benefits. He emphasised that maintaining energy security is paramount, and that an export policy is crucial for attracting foreign investors and facilitating the development of the fields.
He also confirmed that Israel is considering the Southern Gas Corridor as a possible route for gas exports. "The pipeline from Azerbaijan crosses Türkiye and reaches Italy, which is an example of a potential long-term strategic market. We currently export gas to Jordan and Egypt, and we see more prospects for exports in the future. One option under consideration is the construction of a pipeline from Israel through Türkiye to Europe, with the possibility of using SOCAR's existing infrastructure.
In terms of gas supply, the project of gas prospecting in Area I offers good prospects both for Europe as an end consumer and for the Southern Gas Corridor. The exploration of the Israeli shelf by SOCAR and BP could potentially establish new supply routes and bolster the role of the Southern Gas Corridor in ensuring Europe's energy security.
Strategic Move
As for SOCAR, the company sees its participation in offshore projects in Israel as a strategic step to strengthen its position in the region. The first such step was taken on 31 January 2025, when the state-owned oil company signed an agreement with Israel's Union Energy to acquire a 10% stake in the Tamar project, one of the largest offshore gas fields in the Mediterranean.
"With this step, SOCAR has started to implement investments in exploration and production projects in the Mediterranean region," the Azerbaijani state company said.
Located off the coast of Israel, the Tamar field is a major supplier of natural gas to the region, playing an important role in energy security and economic growth.
In addition to the licence for gas exploration in "Area I", SOCAR signed a memorandum of understanding with Union Energy on 17 March 2025 for joint gas exploration in Israel's exclusive economic zone. "The implementation of this agreement will contribute to the expansion of international cooperation between the parties and provide access to new energy resources," Jabbarov said.
Details of the document were not disclosed, but it is already clear that SOCAR is actively seeking to expand its presence in the Middle East region.
This is confirmed by the Azerbaijan State Oil Company's purchase of a 3% stake in the SARB, Umm Lulu, Bin Nasher and Al Bateel offshore concession project from Abu Dhabi Oil Company (ADNOC). The transaction, which will be completed on 30 May 2024, is valued at $285 million. SOCAR's revenues from the implementation of this project amounted to ₼191 million, net profit of ₼16 million.
So there is every reason to believe that all these projects are just the beginning. SOCAR is confidently moving towards the Middle East, expanding its horizons and strengthening its position in the international arena.
In the context of Azerbaijani-Israeli relations, the expansion of the energy partnership will contribute to the strengthening of Azerbaijani-Israeli relations. It will open new opportunities for mutually beneficial cooperation in various fields.