«XOŞBƏXTLİK MƏKTUBU»
Donald Tramp ABŞ Prezidenti vəzifəsinə qayıdar-qayıtmaz, İranla münasibətlərdə qarşıdurma xəttini bərpa edib. Xatırladaq ki, o, dövlət başçısı kimi ilk səlahiyyət müddətində də eyni davranışla yadda qalmışdı. O zaman da Tehranı nüvə proqramından imtinaya məcbur etmək istəyini ifadə edən sərt bəyanatlar İran rəhbərliyinə siyasi-diplomatik təzyiqlərin gücləndirilməsi ilə müşayiət olunurdu.
Bu günlərdə isə ABŞ Prezidenti İranı görünməmiş bombardmanla hədələyib. O, Tehranın nüvə silahı əldə etməyəcəyinə dair öhdəlik götürəcəyi razılaşmanı imzalamayacağı təqdirdə, bu ssenarinin işə düşə biləcəyini deyib. Skeptiklər bu hədənin İranı qorxudacağını düşünmür. Amma yenə də, bu mövqenin tərəfləri ziddiyyətlərin aradan qaldırılması üçün diplomatik səyləri artırmağa vadar edəcəyinə müəyyən ümidlər var. İran artıq ABŞ-nin məktubuna cavab verdiyini bildirib. Lakin cavabın nədən ibarət olduğunu açıqlamayan İslam Respublikası sanki bu işi Vaşinqtonun boynuna qoyub.
Vaxt getdi
Amerika Prezidenti martın əvvəlində İranın ali dini lideri Əli Xameneiyə məktub yazıb. Mediada yer alan məlumatlara görə, məktubda Tramp qarşı tərəfə nüvə proqramına dair yeni razılaşmanın əldə olunması üçün iki ay vaxt verdiyini bildirib. Tehran məktubun öyrəniləcəyini və ona geniş cavabın yazılacağını bəyan edib.
Doğrudur, iki aylıq müddətin nə vaxt başlayacağı və ya başladığı məlum deyil. Hər halda, Əli Xamenei məktubu aldığını martın 12-də, Vaşinqtonun bu haqda məlumat yaymasından xeyli sonra etiraf edib.
Bununla yanaşı, Tehran lap əvvəldən xəbərdarlıq edirdi ki, faktiki olaraq ultimativ üslubda yazılmış məktuba müsbət cavabın veriləcəyini gözləməyə dəyməz. Elə Ağ Evin özündə də deyəsən, bu dialoqun uğurlu alınacağına inam çox deyil. Vaşinqton İrana təzyiqi davam etdirməyə köklənib. Donald Trampın bu gün Yaxın Şərqdəki ən aktiv iranpərəst qüvvə olan husilərə – «Ənsərullah» qruplaşmasına qarşı müharibə elan etməsinin əsasında da bu dayana bilər. Qərarın formal səbəbi qruplaşma üzvlərinin Qırmızı dənizdə gəmiçiliyə mane olmasıdır.
«İranın maliyyələşdirdiyi husi başkəsənlər Amerika təyyarələrinə raket atır, qoşunlarımızı və müttəfiqlərimizi hədəf seçir», - deyə D.Tramp sosial şəbəkə hesabında yazıb: «Onların quldurluğu, zorakılığı və terroru milyardlara başa gəlir və insanların həyatına təhlükə yaradır».
Cavabında qruplaşma Qırmızı dənizdə gəmiçiliyə problem yaratmağa davam edəcəyini bəyan edib. Husilər bildirir ki, bu, İsrailin Qəzzanın blokadasına son qoymasınadək davam edəcək.
İranın dəstəklədiyi, İsraili düşmən sayan bu qiyamçı qrup Yəmən paytaxtı Sanaya və ölkənin şimal-qərbinə nəzarət etsə də, beynəlxalq birlik tərəfindən hökumət kimi qəbul olunmur.
Husilər İrana təzyiq amili kimi
İsrailin HƏMAS ilə müharibəyə başlamasından sonra regiondakı bütün əsas iranpərəst qüvvələr sonuncuya dəstək ifadə edərək, yəhudi dövləti ilə silahlı savaşa qalxıb. Buna İsraillə miqyaslı proksi müharibədə İranın dəstəklənməsi kimi yanaşılır. Lakin Qəzzada HƏMAS-ın, Livanın cənubunda və Suriyada «Hizbullah»ın məğlub edilməsi Tehranı əməlli-başlı məyus edib. İndi İranın hədəflərinə çatmasına dəstək verən yeganə hərbi qüvvə Yəmən husiləridir. Onlar İsrailin Qəzzada, Livanın cənubunda və İordan çayının qərb sahilindəki əməliyyatların cavabı olaraq, dəfələrlə yəhudi dövlətinin ərazisinə raket və dron hücumları ediblər. İsrailin Qəzzaya yardım tədarükünü dayandırmasından sonra isə husilər Qırmızı dənizdə və strateji əhəmiyyətə malik Bab-əl-Məndəb boğazında İsrail və Qərb gəmilərinə yenidən hücumlara başlayıblar. İndi ABŞ-nin onların mövqelərinə zərbələr endirməsi, yəqin ki, husilərin cavab addımlarına səbəb olacaq – onlar böyük ehtimalla, Amerikanın ticarət və hərbi gəmilərini hədəf seçəcəklər. Bu, problemi çətin ki, həll etsin.
Ukraynada müharibənin dayandırılması səylərini və İsrailin Qəzza zolağında HƏMAS-ın məhv etməsinə dəstəyi davam etdirən Tramp, deyəsən, Yəməndə yeni hərbi kampaniyaya başlayır. Amma burada onun son hədəfi o qədər də aydın deyil. Məsələn, Vaşinqtonun husiləri bir hərbi qrup kimi tam məhv etməyi, yoxsa sadəcə, döyüş qabiliyyətini itirəcək qədər zəiflətməyi düşündüyü bilinmir.
ABŞ-nin Qırmızı dəniz regionundakı Hərbi-Dəniz Qüvvələri martın ortalarından başlayaraq, husilərin mövqelərinə onlarla dəqiq zərbə endirib. Əsas hədəf radarlar, mobil raket qurğuları, dronların saxlandığı yerlər, təlim düşərgələri və mənzil-qərargahlardır. Medianın məlumatına görə, bu zərbələr nəticəsində husilərin bir neçə lider isə daxil olmaqla, xeyli insan ölüb.
«Bu barədə açıq danışmasaq da, bilin ki, əməliyyat planı var», - deyə ABŞ-nin Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komandanlığının əməliyyatlar üzrə direktoru, general Aleksus Qrinkeviç Müdafiə Nazirliyinin Pentaqonda təşkil etdiyi mətbuat konfransında bildirib. Onun sözlərinə görə, əməliyyatlar «prezidentin müəyyənləşdirdiyi hədəflərə çatanadək» davam edəcək. O, söhbətin konkret hansı hədəflərdən getdiyini söyləməyib.
Administrasiya nümayəndələri bildirirlər ki, əməliyyatın məqsədi husilərin dəniz gəmiçiliyinə mane olmaq imkanlarının zəiflədilməsidir. Husilər 2023-cü ilin sonlarından başlayaraq, bunu əsas hədəflərindən birinə çeviriblər. Bayden administrasiyası husilərin müqavimətini qırmağa dəfələrlə cəhd etsə də, nəticəsi olmayıb. Vaşinqton onlarla İran arasındakı təchizat kanallarını qapatmağı da bacarmayıb.
İndi Trampın komandası qruplaşmanı zəiflətməyi, bununla da, İrana gücdən istifadə imkanlarının məhdudlaşdığı mesajı verməyi düşünür. Amerikada hesab edirlər ki, mesaj ünvanına çatacaq və demək, Tehranla nüvə proqramı ilə bağlı razılığa gəlinməsi şansı artacaq.
Yeni regional müharibə
Bu istiqamətdə atılan digər addımlarla yanaşı, İsrailin Qəzza sektorunda genişmiqyaslı hərbi əməliyyatları bərpa etməsinə «yaşıl işıq» da yandırıla bilər.
2015-ci ildə Yəmən paytaxtının husilərin nəzarətinə keçməsindən sonra Səudiyyə Ərəbistanı Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin, Bəhreynin və ABŞ da daxil olmaqla, digər müttəfiqlərinin dəstəyi ilə bu qruplaşmaya qarşı müharibəyə başlamışdı. O zaman bir neçə il davam edən savaş heç bir ciddi nəticə vermədi. Hədəfinə çata bilməyən Səudiyyə Ərəbistanı aktiv hərbi əməliyyatları dayandırmalı oldu. Nəticədə, qruplaşmanın istər Yəməndə, istərsə də ümumilikdə regionda mövqeləri yenidən gücləndi. Stokholm razılaşması (2018) kimi tanınan diplomatik təşəbbüsün yaraqlılara ölkənin ən iri limanlarından olan Hudeydəyə nəzarət imkanı yaratması da qruplaşmanın mövqeyini gücləndirən amillərdən olub. Husilər bu limanı silah və pul dövriyyəsi mərkəzinə çeviriblər. Hərbi əməliyyatların miqyasına baxmayaraq, uzun illər ərzində Yəməndə münaqişə əsasən Ərəbistan yarımadasının cənubu ilə məhdudlaşıb. 2023-cü ilin payızında HƏMAS-ın İsrailə hücumu və yəhudi dövlətinin buna miqyaslı cavabından sonra isə husilər dünyanın ən vacib su yolu ilə hərəkət edən kommersiya gəmilərini hədəf seçməyə başlayıblar. Onlar bu əməllərini Qəzza fələstinliləri ilə həmrəylik aksiyası adlandırırlar.
Maraqlıdır ki, Tramp husilərlə savaşı «azad gəmiçiliyin bərpası» uğrunda müharibə kimi təqdim edir. Bununla yanaşı, məlumdur ki, Amerika lideri daha əvvəl Vaşinqtonun dəniz yollarının təhlükəsizliyinə görə məsuliyyəti öz üzərinə götürməsinə qarşı çıxırdı. Tramp Yaxın Şərq neftindən asılı olan Asiya ölkələrinə və digər dövlətlərə açıq şəkildə bildirirdi ki, onlar bu yükü öz üzərlərinə götürməlidirlər.
İndi bu hədəf daha çox Amerika administrasiyasının əsas hədəfini pərdələyən vasitəyə bənzəyir. Görünən odur ki, əsas məqsəd İranın bu proksi-gücünün potensialını sarsıtmaq və Tehranı regional siyasətdəki iddialarına yenidən baxmağa vadar etməkdir. Bununla yanaşı, ABŞ-nin gücləndirilmiş hərbi kampaniyasının husi təhdidini sındıra bilib-bilməyəcəyi böyük sualdır. Bunun ciddi nəticələr verməyən növbəti bahalı savaşa çevriləcəyi istisna deyil. Əsas problem ondadır ki, transmilli silahlı qruplaşma olan husiləri dəstəkləyən yalnız İran deyil. Yəmən əhalisinin əhəmiyyətli bir hissəsin, Yaxın Şərqin müxtəlif nüfuzlu siyasi qüvvələri də onların arxasındadır. Asimmetrik savaş aparan husilər yerli şəraitə də yaxşı uyğunlaşıblar. Onlar kiçik qruplar şəklində fəaliyyət göstərir, yazşı təchiz olunmuş sığınacaqlara, yeraltı əlaqə sistemlərinə, silah anbarlarına, raket istehsal edən kiçik zavodlara və s. malikdirlər. Yəni onların öhdəsindən gəlmək o qədər də asan məsələ deyil.
Kompromis mümkündürmü?
Görünür, bunu Vaşinqtonda da anlayırlar. Hər halda, ABŞ-dən Tehranla husi məsələsində razılığa gələ biləcəkləri eyhamları eşidilməkdədir. Ola bilsin ki, ameriklılar buna İranın nüvə proqramı ilə bağlı məsələdə kompromisə getməsinin qarşılığı olaraq təklif edir.
Bundan başqa, mövzu Amerika-Rusiya danışıqları formatında da müzakirə olunur. Moskvanın Tehranla yaxşı münasibətləri var və Ağ Evdə ümid edirlər ki, Rusiya tərəfi Ukrayna müstəvisində müəyyən güzəştlər müqabilində onların İranla dil tapmasına kömək edə bilər.
Məlumdur ki, ABŞ-nin dövlət katibi Marko Rubio husilərə qarşı hərbi əməliyyatlar məsələsini Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov ilə də müzakirə edib. Rubio bildirib ki, «husilərin Qırmızı dənizdə Amerikanın hərbi və kommersiya gəmilərinə davam edən hücumlarına son qoyulacaq».
Lavrov isə öz növbəsində, «güc tətbiqinin dərhal dayandırılmasının», «qan tökülməsini dayandırmaq üçün həll yolunun axtarışı məqsədilə bütün tərəflərin siyasi dialoqa qatılmasının» vacibliyini vurğulayıb.
Tehrana gəlincə, o, husilərlə əlaqələrini davamlı olaraq inkar etməklə, mesajları cavablandırmaqdan yayınır. «Biz təzyiqlər, təhdidlər, sanksiyalar altında birbaşa danışıqlara getməyəcəyik. Trampın məktubuna yaxın günlərdə cavab verəcək, onu lazımi kanallarla çatdıracağıq», - deyə İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi ölkəsinin dövlət kanalındakı çıxışında bildirib. Trampın məktubunun məzmununu şərh edən Əraqçi deyib ki, o, daha çox hədələrdən ibarətdir: «Amma orada guya hansısa imkanların olduğu da bildirilir. Biz hər iki aspekti nəzərdən keçirəcək və cavabımızı verəcəyik».
İranın XİN başçısı daha sonra bildirib ki, şərait dəyişdiyindən, 2015-ci ilin nüvə razılaşmasını «həyata qaytarmaq» mümkün deyil. Bununla yanaşı, o, həmin sənədin gələcək danışıqlar üçün əsas ola biləcəyini istisna etməyib. Nazir bununla izah etməyə çalışıb ki, Tehranla Vaşinqtonun razılığa gəlməsi mümkündür. Amma bunun üçün Vaşinqton «öz siyasətini dəyişməlidir».
Vaşinqtonun buna hazır olduğunu göstərən siqnal və əlamətlər isə demək olar ki, yoxdur. Əksinə, Ağ Ev ritorikanı yumşaltmağı düşünmür. Məsələ o yerə çatıb ki, dövlət katibi Rubio Tramp administrasiyasının İranda hakimiyyət dəyişikliyi kursunu götürə biləcəyini açıq şəkildə dilə gətirib. Rubionun sözlərinə görə Tehran nüvə proqramı ilə bağlı danışıqlardan imtina edərsə, bu ssenari istisna deyil. «Diplomatiyanın iflasa uğrayacağı təqdirdə İran dosyesi tamamilə Pentaqona veriləcək», - deyə o, bildirib.
Vaşinqtonda ümid edirlər ki, sanksiyaların sərtləşdirilməsi və paralel olaraq hərbi təzyiqlər İranda daxili siyasi narazılığı artıracaq, bu isə hakimiyyət dəyişikliyi üçün trigger olacaq. İranda son zamanlar arası kəsilməyən nümayişlər göstərir ki, hökumətin bunların qarşısını almaq imkanları məhduddur. Bütün bunlar isə sonda sistemin zəifləməsinə və rejim dəyişikliyinə yol aça bilər. Bu ssenarinin qarşısını almaq istəyi Tehranı mövqeyinə yenidən baxmağa, Vaşinqtonla mümkün danışıqlara daha praqmatik yanaşmağa vadar edə bilər.
İranın Xarici İşlər Nazirliyi bu günlərdə bəyan edib ki, ABŞ Tehranın cavab məktubunu alıb və onunla tanış olub. Bu cavabın Vaşinqtonu qane edəcəyinə ümid çox deyil. Ümid tərəflərin pis sülhün yaxşı müharibədən,  yaxşı olduğunu anlayacağına qalır. Ələlxüsus da söhbət nüvə mübahisəsindən gedirsə.

Каких последствий для Ирана можно ожидать от новой ближневосточной политики США?
Вступив в должность, Дональд Трамп возобновил конфронтационную линию поведения в отношении Ирана, которая характеризовала его ближневосточную политику в первый срок президентства. Громогласные заявления, связанные с желанием заставить Тегеран отречься от своей ядерной программы, сопровождались активизацией политико-дипломатического давления на иранское руководство.
На днях президент США пригрозил Ирану невиданными бомбардировками, если Тегеран не подпишет соглашение, в рамках которого он обязуется не разрабатывать ядерное оружие. Хотя скептики полагают, что эти угрозы Иран не испугают, все же существует хрупкая надежда, что они подвигнут стороны к активизации дипломатических усилий по урегулированию существующих противоречий. Иран уже заявил, что ответил на письмо. Правда, не пояснил, какой это был ответ, предпочитая дать возможность Вашингтону самому высказаться по этому поводу.
Отсчет пошел
В начале марта американский президент направил письмо верховному лидеру Ирана Али Хаменеи, в котором, по просочившимся в СМИ сведениям, дал тому два месяца для заключения новой сделки по иранской ядерной программе. В Тегеране пообещали изучить письмо и дать развернутый ответ.
Правда, неясно время отсчета двухмесячного срока - со дня доставки письма или начала переговоров о ядерной сделке. Ведь Али Хаменеи получил письмо 12 марта, спустя много дней после того, как Вашингтон анонсировал его отправку.
Впрочем, с самого начала в Тегеране предупредили, что позитивного ответа фактически на ультимативные требования, содержащиеся в письме, ждать не стоит. Да и в Белом доме, судя по всему, не очень-то верят в результативность диалога со своим визави. Здесь решительно настроены на продолжение давления на Иран.
Именно эта мотивация могла лечь в основу решения Дональда Трампа объявить войну самой активной на сегодняшний день проиранской группировке на Ближнем Востоке - хуситской «Ансар Алле». Формальной причиной для этого стало препятствование судоходству в Красном море.
«Финансируемые Ираном головорезы-хуситы обстреляли ракетами американские самолеты и нацелились на наши войска и союзников», - написал Трамп в социальных сетях, добавив, что их «пиратство, насилие и терроризм» обошлись в «миллиарды» и поставили под угрозу жизни людей.
В ответ группировка заявила, что продолжит представлять проблему для судоходства в Красном море, пока Израиль не снимет блокаду Газы и пока хуситы не ответят на удары США и их союзников.
Хотя поддерживаемая Ираном повстанческая группировка, считающая Израиль своим врагом, и контролирует столицу Сану и северо-запад Йемена, она не рассматривается в качестве международно признанного правительства страны.
Хуситы как фактор давления на Иран
После начала войны Израиля с ХАМАС все основные проиранские группы в регионе выразили поддержку последним и развернули вооруженную борьбу с еврейским государством. Эти действия рассматриваются в качестве подтверждения участия Ирана в масштабной прокси-войне с Израилем. Однако поражение ХАМАС в Газе и «Хезболлы» на юге Ливана и в Сирии серьезно расстроило планы Тегерана. Единственной более или менее дееспособной военной силой, поддерживающей цели проиранской «оси сопротивления», являются йеменские хуситы.
Хуситы неоднократно запускали свои ракеты и беспилотники по Израилю в ответ на его жесткие действия в Газе, юге Ливана или на Западном берегу. После того как Израиль прекратил поставки помощи в Газу, хуситы снова начали атаковать израильские и западные торговые суда в районе Красного моря и стратегического Баб-эль-Мандебского пролива. Удары же США, скорее всего, приведут к ответным атакам хуситов на торговые суда и американские военные корабли, что вряд ли решит проблему.
Продолжая усилия по прекращению огня в Украине и помогая Израилю уничтожить ХАМАС в секторе Газа, президент США Дональд Трамп, похоже, ввязывается в новую военную кампанию в Йемене. При этом ее основные цели до конца не понятны. Неизвестно, в частности, планирует ли Вашингтон полностью уничтожить хуситские группы как военную силу или собирается ослабить их настолько, чтобы они потеряли возможность сражаться.
Начиная с середины марта, американские военно-морские силы, сосредоточенные вблизи Красного моря, нанесли десятки точечных ударов по позициям хуситов - главным образом по радарам, мобильным ракетным установкам, местам размещения беспилотников, тренировочным лагерям и штаб-квартирам. В результате, сообщают СМИ, погибло много людей, включая нескольких лидеров хуситов.
«Хотя мы не будем говорить об этом публично, просто знайте, что у операции есть план», - сказал генерал Алексус Гринкевич, директор по операциям Объединенного командования начальников штабов США на брифинге Минобороны в Пентагоне. Операция, по его словам, продолжится, «пока мы не достигнем целей президента». При этом он не пояснил, какие именно цели имел в виду.
Представители администрации заявляют, что операция направлена на то, чтобы ослабить способность хуситов препятствовать мировому судоходству, которому они мешают с конца 2023 года. Администрация Байдена неоднократно предпринимала попытки сломить сопротивление хуситов, однако безрезультатно. Не получилось перекрыть каналы снабжения группировки со стороны ИРИ.
Команда Трампа тоже надеется усмирить строптивую группировку и тем самым направить убедительное послание Ирану, что его возможности выступать с позиции силы значительно подорваны. В Вашингтоне рассчитывают, что послание дойдет до адресата, а значит, появится больше шансов договориться по ядерной программе.
Новая региональная война
Среди прочих шагов в этом направлении может стать предоставление «зеленого» света Израилю для возобновления крупномасштабных бомбардировок в секторе Газа.
В 2015 году, после того как столица Йемена пала под натиском хуситов, Саудовская Аравия при поддержке Объединенных Арабских Эмиратов, Бахрейна и других союзников, включая США, начала безуспешную многолетнюю войну против этой группировки.
Не добившись своих целей, саудиты приостановили активные действия против хуситов несколько лет назад. Это способствовало укреплению позиции группировки как в Йемене, так и в регионе в целом. К тому же влияние хуситов усилилось после того, как дипломатическая инициатива, известная как Стокгольмское соглашение (2018), предоставила боевикам эффективный контроль над одним из крупнейших портов страны - Ходейдой, который они превратили в перевалочный пункт для оборота денег и оружия.
Несмотря на масштабные боевые действия, в течение многих лет конфликт в Йемене в основном ограничивался югом Аравийского полуострова. Однако с осени 2023 года, после нападения ХАМАС на Израиль и разрушительного военного ответа последнего, хуситы начали атаковать коммерческие суда, проходящие по одному из важнейших водных путей в мире, назвав это выражением солидарности с палестинцами в Газе.
Интересно, что войну с хуситами Трамп обозначил как войну за восстановление «свободы судоходства». При этом, как известно, ранее американский лидер выступал против того, чтобы Соединенные Штаты брали на себя ответственность за обеспечение безопасности морских путей. Он открыто предлагал азиатским и прочим странам, которые больше зависят от ближневосточной нефти, взять на себя это бремя.
Теперь эта цель больше кажется прикрытием истинных намерений американской администрации. А именно - подорвать потенциал иранских прокси-групп и заставить Тегеран пересмотреть свои амбициозные взгляды на региональную политику.
При этом большой вопрос, сможет ли усиленная военная кампания США сломить угрозу хуситов или в очередной раз она превратится в дорогостоящий военный поход без очевидных результатов.
Основная проблема в том, что хуситы - транснациональная вооруженная группировка, которая поддерживается не только Ираном, но и значительной частью йеменского населения, влиятельными политическими силами на Ближнем Востоке. Они ведут асимметричную войну и хорошо адаптировались к местным условиям.
Хуситы действуют малыми мобильными группами, располагают хорошо оборудованными укрытиями, системами подземных сообщений, складами с боеприпасами, мини-заводами по производству ракет. То есть с ними не так-то легко справиться.
Возможны ли компромиссы?
Похоже, что это понимают и в Вашингтоне, намекая, что могут согласиться на сделку с Тегераном по вопросам хуситов. Возможно, взамен на компромиссы в отношении ядерной программы Ирана.
Более того, тема обсуждается и в формате американо-российских переговоров. У Москвы хорошие отношения с Тегераном, и в Белом доме рассчитывают, что российская сторона сможет помочь найти общий язык с Ираном в обмен на уступки по украинскому «кейсу».
Известно, что госсекретарь США Марко Рубио обсудил военные операции по сдерживанию хуситов с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
Рубио, в частности, подчеркнул, что «продолжающиеся нападения хуситов на американские военные и коммерческие суда в Красном море будут пресекаться».
Лавров, со своей стороны, отметил необходимость «немедленного прекращения применения силы» и «важность для всех сторон участвовать в политическом диалоге с целью поиска решения, которое предотвратит дальнейшее кровопролитие».
Что касается Тегерана, то он предпочитает не торопиться с ответом, периодически отвергая обвинения в связях с хуситами.
«Мы определенно не пойдем на прямые переговоры под давлением, угрозами и усилением санкций. Мы ответим на письмо Трампа в ближайшие дни и передадим его по необходимым каналам», - сказал глава МИД Ирана Аббас Аракчи, выступая на иранском государственном телеканале.
Комментируя содержание послания Трампа, Аракчи сообщил, что оно скорее содержит угрозы. «Но в нем также говорится, что якобы есть некоторые возможности. Мы рассмотрим оба аспекта и дадим ответ», - сказал иранский министр.
В дальнейшем глава МИД Ирана заявил, что вернуть к жизни ядерное соглашение 2015 года невозможно из-за изменившихся условий. Тем не менее он допустил, что оно может служить основой для будущих переговоров, дав понять, что Тегеран и Вашингтон еще могут договориться. При этом Аракчи отметил, что они не готовы к диалогу, пока Вашингтон не изменит свою политику.
Между тем сигналов и знаков, что Вашингтон может изменить свою политику, явно недостаточно. Наоборот, Белый дом предпочитает не смягчать своей риторики. Дошло до того, что госсекретарь Рубио прямо заявил: администрация Трампа может взять курс на смену власти в Иране, если он откажется от переговоров по ядерной программе. В случае провала дипломатии иранское досье будет полностью делегировано Пентагону, добавил Рубио.
В Вашингтоне надеются, что ужесточение санкций вкупе с военным давлением приведет к росту внутриполитического недовольства, и это станет триггером для смены власти в Иране.
Продолжительные протесты последнего времени показывают, что действенных средств противодействия им у иранского правительства нет. Все они в конечном счете ведут к ослаблению системы и могут повлечь смену режима. Желание не допустить подобный сценарий может стать побудительным фактором для Тегерана для пересмотра своей позиции в пользу прагматичного подхода к возможным переговорам с Вашингтоном.
Буквально на днях глава МИД Ирана заявил, что США получили и изучили ответное письмо Тегерана. Надежды на то, что ответ иранской стороны устроит Вашингтон, немного. Остается лишь надежда на понимание, что худой мир лучше доброй ссоры. Особенно, если эта ссора будет ядерной.