«XOŞBƏXTLİK MƏKTUBU»
Donald Tramp ABŞ Prezidenti vəzifəsinə qayıdar-qayıtmaz, İranla münasibətlərdə qarşıdurma xəttini bərpa edib. Xatırladaq ki, o, dövlət başçısı kimi ilk səlahiyyət müddətində də eyni davranışla yadda qalmışdı. O zaman da Tehranı nüvə proqramından imtinaya məcbur etmək istəyini ifadə edən sərt bəyanatlar İran rəhbərliyinə siyasi-diplomatik təzyiqlərin gücləndirilməsi ilə müşayiət olunurdu.
Bu günlərdə isə ABŞ Prezidenti İranı görünməmiş bombardmanla hədələyib. O, Tehranın nüvə silahı əldə etməyəcəyinə dair öhdəlik götürəcəyi razılaşmanı imzalamayacağı təqdirdə, bu ssenarinin işə düşə biləcəyini deyib. Skeptiklər bu hədənin İranı qorxudacağını düşünmür. Amma yenə də, bu mövqenin tərəfləri ziddiyyətlərin aradan qaldırılması üçün diplomatik səyləri artırmağa vadar edəcəyinə müəyyən ümidlər var. İran artıq ABŞ-nin məktubuna cavab verdiyini bildirib. Lakin cavabın nədən ibarət olduğunu açıqlamayan İslam Respublikası sanki bu işi Vaşinqtonun boynuna qoyub.
Vaxt getdi
Amerika Prezidenti martın əvvəlində İranın ali dini lideri Əli Xameneiyə məktub yazıb. Mediada yer alan məlumatlara görə, məktubda Tramp qarşı tərəfə nüvə proqramına dair yeni razılaşmanın əldə olunması üçün iki ay vaxt verdiyini bildirib. Tehran məktubun öyrəniləcəyini və ona geniş cavabın yazılacağını bəyan edib.
Doğrudur, iki aylıq müddətin nə vaxt başlayacağı və ya başladığı məlum deyil. Hər halda, Əli Xamenei məktubu aldığını martın 12-də, Vaşinqtonun bu haqda məlumat yaymasından xeyli sonra etiraf edib.
Bununla yanaşı, Tehran lap əvvəldən xəbərdarlıq edirdi ki, faktiki olaraq ultimativ üslubda yazılmış məktuba müsbət cavabın veriləcəyini gözləməyə dəyməz. Elə Ağ Evin özündə də deyəsən, bu dialoqun uğurlu alınacağına inam çox deyil. Vaşinqton İrana təzyiqi davam etdirməyə köklənib. Donald Trampın bu gün Yaxın Şərqdəki ən aktiv iranpərəst qüvvə olan husilərə – «Ənsərullah» qruplaşmasına qarşı müharibə elan etməsinin əsasında da bu dayana bilər. Qərarın formal səbəbi qruplaşma üzvlərinin Qırmızı dənizdə gəmiçiliyə mane olmasıdır.
«İranın maliyyələşdirdiyi husi başkəsənlər Amerika təyyarələrinə raket atır, qoşunlarımızı və müttəfiqlərimizi hədəf seçir», - deyə D.Tramp sosial şəbəkə hesabında yazıb: «Onların quldurluğu, zorakılığı və terroru milyardlara başa gəlir və insanların həyatına təhlükə yaradır».
Cavabında qruplaşma Qırmızı dənizdə gəmiçiliyə problem yaratmağa davam edəcəyini bəyan edib. Husilər bildirir ki, bu, İsrailin Qəzzanın blokadasına son qoymasınadək davam edəcək.
İranın dəstəklədiyi, İsraili düşmən sayan bu qiyamçı qrup Yəmən paytaxtı Sanaya və ölkənin şimal-qərbinə nəzarət etsə də, beynəlxalq birlik tərəfindən hökumət kimi qəbul olunmur.
Husilər İrana təzyiq amili kimi
İsrailin HƏMAS ilə müharibəyə başlamasından sonra regiondakı bütün əsas iranpərəst qüvvələr sonuncuya dəstək ifadə edərək, yəhudi dövləti ilə silahlı savaşa qalxıb. Buna İsraillə miqyaslı proksi müharibədə İranın dəstəklənməsi kimi yanaşılır. Lakin Qəzzada HƏMAS-ın, Livanın cənubunda və Suriyada «Hizbullah»ın məğlub edilməsi Tehranı əməlli-başlı məyus edib. İndi İranın hədəflərinə çatmasına dəstək verən yeganə hərbi qüvvə Yəmən husiləridir. Onlar İsrailin Qəzzada, Livanın cənubunda və İordan çayının qərb sahilindəki əməliyyatların cavabı olaraq, dəfələrlə yəhudi dövlətinin ərazisinə raket və dron hücumları ediblər. İsrailin Qəzzaya yardım tədarükünü dayandırmasından sonra isə husilər Qırmızı dənizdə və strateji əhəmiyyətə malik Bab-əl-Məndəb boğazında İsrail və Qərb gəmilərinə yenidən hücumlara başlayıblar. İndi ABŞ-nin onların mövqelərinə zərbələr endirməsi, yəqin ki, husilərin cavab addımlarına səbəb olacaq – onlar böyük ehtimalla, Amerikanın ticarət və hərbi gəmilərini hədəf seçəcəklər. Bu, problemi çətin ki, həll etsin.
Ukraynada müharibənin dayandırılması səylərini və İsrailin Qəzza zolağında HƏMAS-ın məhv etməsinə dəstəyi davam etdirən Tramp, deyəsən, Yəməndə yeni hərbi kampaniyaya başlayır. Amma burada onun son hədəfi o qədər də aydın deyil. Məsələn, Vaşinqtonun husiləri bir hərbi qrup kimi tam məhv etməyi, yoxsa sadəcə, döyüş qabiliyyətini itirəcək qədər zəiflətməyi düşündüyü bilinmir.
ABŞ-nin Qırmızı dəniz regionundakı Hərbi-Dəniz Qüvvələri martın ortalarından başlayaraq, husilərin mövqelərinə onlarla dəqiq zərbə endirib. Əsas hədəf radarlar, mobil raket qurğuları, dronların saxlandığı yerlər, təlim düşərgələri və mənzil-qərargahlardır. Medianın məlumatına görə, bu zərbələr nəticəsində husilərin bir neçə lider isə daxil olmaqla, xeyli insan ölüb.
«Bu barədə açıq danışmasaq da, bilin ki, əməliyyat planı var», - deyə ABŞ-nin Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komandanlığının əməliyyatlar üzrə direktoru, general Aleksus Qrinkeviç Müdafiə Nazirliyinin Pentaqonda təşkil etdiyi mətbuat konfransında bildirib. Onun sözlərinə görə, əməliyyatlar «prezidentin müəyyənləşdirdiyi hədəflərə çatanadək» davam edəcək. O, söhbətin konkret hansı hədəflərdən getdiyini söyləməyib.
Administrasiya nümayəndələri bildirirlər ki, əməliyyatın məqsədi husilərin dəniz gəmiçiliyinə mane olmaq imkanlarının zəiflədilməsidir. Husilər 2023-cü ilin sonlarından başlayaraq, bunu əsas hədəflərindən birinə çeviriblər. Bayden administrasiyası husilərin müqavimətini qırmağa dəfələrlə cəhd etsə də, nəticəsi olmayıb. Vaşinqton onlarla İran arasındakı təchizat kanallarını qapatmağı da bacarmayıb.
İndi Trampın komandası qruplaşmanı zəiflətməyi, bununla da, İrana gücdən istifadə imkanlarının məhdudlaşdığı mesajı verməyi düşünür. Amerikada hesab edirlər ki, mesaj ünvanına çatacaq və demək, Tehranla nüvə proqramı ilə bağlı razılığa gəlinməsi şansı artacaq.
Yeni regional müharibə
Bu istiqamətdə atılan digər addımlarla yanaşı, İsrailin Qəzza sektorunda genişmiqyaslı hərbi əməliyyatları bərpa etməsinə «yaşıl işıq» da yandırıla bilər.
2015-ci ildə Yəmən paytaxtının husilərin nəzarətinə keçməsindən sonra Səudiyyə Ərəbistanı Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin, Bəhreynin və ABŞ da daxil olmaqla, digər müttəfiqlərinin dəstəyi ilə bu qruplaşmaya qarşı müharibəyə başlamışdı. O zaman bir neçə il davam edən savaş heç bir ciddi nəticə vermədi. Hədəfinə çata bilməyən Səudiyyə Ərəbistanı aktiv hərbi əməliyyatları dayandırmalı oldu. Nəticədə, qruplaşmanın istər Yəməndə, istərsə də ümumilikdə regionda mövqeləri yenidən gücləndi. Stokholm razılaşması (2018) kimi tanınan diplomatik təşəbbüsün yaraqlılara ölkənin ən iri limanlarından olan Hudeydəyə nəzarət imkanı yaratması da qruplaşmanın mövqeyini gücləndirən amillərdən olub. Husilər bu limanı silah və pul dövriyyəsi mərkəzinə çeviriblər. Hərbi əməliyyatların miqyasına baxmayaraq, uzun illər ərzində Yəməndə münaqişə əsasən Ərəbistan yarımadasının cənubu ilə məhdudlaşıb. 2023-cü ilin payızında HƏMAS-ın İsrailə hücumu və yəhudi dövlətinin buna miqyaslı cavabından sonra isə husilər dünyanın ən vacib su yolu ilə hərəkət edən kommersiya gəmilərini hədəf seçməyə başlayıblar. Onlar bu əməllərini Qəzza fələstinliləri ilə həmrəylik aksiyası adlandırırlar.
Maraqlıdır ki, Tramp husilərlə savaşı «azad gəmiçiliyin bərpası» uğrunda müharibə kimi təqdim edir. Bununla yanaşı, məlumdur ki, Amerika lideri daha əvvəl Vaşinqtonun dəniz yollarının təhlükəsizliyinə görə məsuliyyəti öz üzərinə götürməsinə qarşı çıxırdı. Tramp Yaxın Şərq neftindən asılı olan Asiya ölkələrinə və digər dövlətlərə açıq şəkildə bildirirdi ki, onlar bu yükü öz üzərlərinə götürməlidirlər.
İndi bu hədəf daha çox Amerika administrasiyasının əsas hədəfini pərdələyən vasitəyə bənzəyir. Görünən odur ki, əsas məqsəd İranın bu proksi-gücünün potensialını sarsıtmaq və Tehranı regional siyasətdəki iddialarına yenidən baxmağa vadar etməkdir. Bununla yanaşı, ABŞ-nin gücləndirilmiş hərbi kampaniyasının husi təhdidini sındıra bilib-bilməyəcəyi böyük sualdır. Bunun ciddi nəticələr verməyən növbəti bahalı savaşa çevriləcəyi istisna deyil. Əsas problem ondadır ki, transmilli silahlı qruplaşma olan husiləri dəstəkləyən yalnız İran deyil. Yəmən əhalisinin əhəmiyyətli bir hissəsin, Yaxın Şərqin müxtəlif nüfuzlu siyasi qüvvələri də onların arxasındadır. Asimmetrik savaş aparan husilər yerli şəraitə də yaxşı uyğunlaşıblar. Onlar kiçik qruplar şəklində fəaliyyət göstərir, yazşı təchiz olunmuş sığınacaqlara, yeraltı əlaqə sistemlərinə, silah anbarlarına, raket istehsal edən kiçik zavodlara və s. malikdirlər. Yəni onların öhdəsindən gəlmək o qədər də asan məsələ deyil.
Kompromis mümkündürmü?
Görünür, bunu Vaşinqtonda da anlayırlar. Hər halda, ABŞ-dən Tehranla husi məsələsində razılığa gələ biləcəkləri eyhamları eşidilməkdədir. Ola bilsin ki, ameriklılar buna İranın nüvə proqramı ilə bağlı məsələdə kompromisə getməsinin qarşılığı olaraq təklif edir.
Bundan başqa, mövzu Amerika-Rusiya danışıqları formatında da müzakirə olunur. Moskvanın Tehranla yaxşı münasibətləri var və Ağ Evdə ümid edirlər ki, Rusiya tərəfi Ukrayna müstəvisində müəyyən güzəştlər müqabilində onların İranla dil tapmasına kömək edə bilər.
Məlumdur ki, ABŞ-nin dövlət katibi Marko Rubio husilərə qarşı hərbi əməliyyatlar məsələsini Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov ilə də müzakirə edib. Rubio bildirib ki, «husilərin Qırmızı dənizdə Amerikanın hərbi və kommersiya gəmilərinə davam edən hücumlarına son qoyulacaq».
Lavrov isə öz növbəsində, «güc tətbiqinin dərhal dayandırılmasının», «qan tökülməsini dayandırmaq üçün həll yolunun axtarışı məqsədilə bütün tərəflərin siyasi dialoqa qatılmasının» vacibliyini vurğulayıb.
Tehrana gəlincə, o, husilərlə əlaqələrini davamlı olaraq inkar etməklə, mesajları cavablandırmaqdan yayınır. «Biz təzyiqlər, təhdidlər, sanksiyalar altında birbaşa danışıqlara getməyəcəyik. Trampın məktubuna yaxın günlərdə cavab verəcək, onu lazımi kanallarla çatdıracağıq», - deyə İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi ölkəsinin dövlət kanalındakı çıxışında bildirib. Trampın məktubunun məzmununu şərh edən Əraqçi deyib ki, o, daha çox hədələrdən ibarətdir: «Amma orada guya hansısa imkanların olduğu da bildirilir. Biz hər iki aspekti nəzərdən keçirəcək və cavabımızı verəcəyik».
İranın XİN başçısı daha sonra bildirib ki, şərait dəyişdiyindən, 2015-ci ilin nüvə razılaşmasını «həyata qaytarmaq» mümkün deyil. Bununla yanaşı, o, həmin sənədin gələcək danışıqlar üçün əsas ola biləcəyini istisna etməyib. Nazir bununla izah etməyə çalışıb ki, Tehranla Vaşinqtonun razılığa gəlməsi mümkündür. Amma bunun üçün Vaşinqton «öz siyasətini dəyişməlidir».
Vaşinqtonun buna hazır olduğunu göstərən siqnal və əlamətlər isə demək olar ki, yoxdur. Əksinə, Ağ Ev ritorikanı yumşaltmağı düşünmür. Məsələ o yerə çatıb ki, dövlət katibi Rubio Tramp administrasiyasının İranda hakimiyyət dəyişikliyi kursunu götürə biləcəyini açıq şəkildə dilə gətirib. Rubionun sözlərinə görə Tehran nüvə proqramı ilə bağlı danışıqlardan imtina edərsə, bu ssenari istisna deyil. «Diplomatiyanın iflasa uğrayacağı təqdirdə İran dosyesi tamamilə Pentaqona veriləcək», - deyə o, bildirib.
Vaşinqtonda ümid edirlər ki, sanksiyaların sərtləşdirilməsi və paralel olaraq hərbi təzyiqlər İranda daxili siyasi narazılığı artıracaq, bu isə hakimiyyət dəyişikliyi üçün trigger olacaq. İranda son zamanlar arası kəsilməyən nümayişlər göstərir ki, hökumətin bunların qarşısını almaq imkanları məhduddur. Bütün bunlar isə sonda sistemin zəifləməsinə və rejim dəyişikliyinə yol aça bilər. Bu ssenarinin qarşısını almaq istəyi Tehranı mövqeyinə yenidən baxmağa, Vaşinqtonla mümkün danışıqlara daha praqmatik yanaşmağa vadar edə bilər.
İranın Xarici İşlər Nazirliyi bu günlərdə bəyan edib ki, ABŞ Tehranın cavab məktubunu alıb və onunla tanış olub. Bu cavabın Vaşinqtonu qane edəcəyinə ümid çox deyil. Ümid tərəflərin pis sülhün yaxşı müharibədən,  yaxşı olduğunu anlayacağına qalır. Ələlxüsus da söhbət nüvə mübahisəsindən gedirsə.

On the consequences of the expected American Middle East policy for Iran
Upon taking office, Donald Trump resumed the confrontational posture towards Iran that defined his Middle East policy during his first term. His thunderous declarations regarding the need to compel Tehran to abandon its nuclear programme were accompanied by intensified political and diplomatic pressure on the Iranian leadership.
Most recently, the US President threatened Iran with unprecedented bombings should it fail to sign an agreement pledging not to develop nuclear weapons. While sceptics doubt that such threats will intimidate Iran, there remains a fragile hope that they may prompt both sides to intensify diplomatic efforts to resolve ongoing tensions. Iran has already stated that it has replied to the letter. He did not however disclose the nature of the response, preferring instead to leave Washington to interpret it independently.
The countdown begins
In early March, the US President sent a letter to Iranian Supreme Leader Ali Khamenei in which, according to leaked media reports, he gave the latter two months to finalise a new agreement on Iran's nuclear programme. Tehran promised to review the letter and provide a detailed response.
However, the starting point of the two-month deadline remains unclear — whether it counts from the date of delivery or the commencement of nuclear deal negotiations. Notably, Ali Khamenei received the letter on March 12, several days after Washington had publicly announced its dispatch.
From the outset, however, Tehran warned that it was unlikely to offer a favourable reply to the ultimatums outlined in the letter. It appears that the White House itself harbours little faith in dialogue with its Iranian counterpart and remains committed to exerting pressure.
This rationale may have motivated Donald Trump's decision to declare war on the Houthi group Ansarallah, the most active pro-Iranian faction in the Middle East today. The formal justification for this move was the obstruction of maritime traffic in the Red Sea.
"Iranian-funded Houthi thugs have fired missiles at American planes and targeted our troops and allies," Trump wrote on social media, adding that their "piracy, violence and terrorism" have cost "billions" and endangered lives.
In response, the group stated that it would continue to disrupt shipping in the Red Sea until Israel lifts its blockade of Gaza and the Houthis respond to attacks from the US and its allies.
Although this Iranian-backed rebel group — which identifies Israel as an adversary — controls the capital Sana’a and northwest Yemen, it is not recognised as the country’s legitimate government.
The Houthis as a lever of pressure on Iran
Since the outbreak of Israel’s war with Hamas, all major pro-Iranian factions in the region have declared support for Hamas and initiated hostilities against the Jewish state. These actions have been interpreted as proof of Iran’s engagement in a widespread proxy war with Israel. However, the military setbacks suffered by Hamas in Gaza and Hezbollah in southern Lebanon and Syria have severely undermined Tehran’s regional aspirations. The Yemeni Houthis remain the only relatively effective armed force still advancing the objectives of the pro-Iranian "axis of resistance".
The Houthis have launched numerous rocket and drone attacks on Israel in retaliation for its severe actions in Gaza, southern Lebanon and the West Bank. After Israel halted humanitarian shipments to Gaza, the Houthis resumed assaults on Israeli and Western commercial vessels in the Red Sea and the strategically vital Bab el-Mandeb Strait. US airstrikes, in turn, have provoked retaliatory Houthi attacks on merchant vessels and US naval forces, a response unlikely to resolve the issue.
While mediating efforts persist in Ukraine and supporting Israel’s campaign against Hamas in Gaza, President Trump appears to be opening a new military front in Yemen. However, the precise objectives of this campaign remain ambiguous. It is unclear whether Washington intends to dismantle the Houthis as a military entity or merely weaken them to the point of operational impotence.
Since mid-March, US naval forces stationed near the Red Sea have conducted dozens of targeted strikes against Houthi positions — including radar systems, mobile missile launchers, drone sites, training camps, and command centres. Media sources report that these strikes have resulted in significant casualties, including the deaths of several Houthi leaders.
"While we won't talk about it publicly, just know that the operation has a plan," General Alexus Hrynkiewicz, Director of Operations for the US Joint Chiefs of Staff, said during a Pentagon briefing. He added that the operation would continue "until we achieve the president's objectives", though he did not specify what those objectives were.
Administration officials have stated that the campaign aims to diminish the Houthis’ capacity to obstruct global shipping — a disruption ongoing since late 2023. Repeated efforts by the Biden administration to cut the group’s supply chains from the Islamic Republic of Iran (IRI) have failed.
Trump's team also aspires to subdue the insurgent group as a means of delivering a forceful message to Iran that its strategic leverage has been significantly compromised. Washington anticipates that such a message could bolster the prospects of reaching a new agreement on Iran’s nuclear ambitions.
A new regional conflict
Further measures in this direction may include granting Israel authorisation to resume extensive bombing campaigns in Gaza.
In 2015, after the Houthis seized Yemen’s capital, Saudi Arabia — supported by the United Arab Emirates, Bahrain, and other allies including the United States — initiated a protracted and unsuccessful military campaign against the group. Having failed to accomplish their strategic goals, the Saudis suspended active hostilities several years ago. This allowed the Houthis to consolidate their influence both within Yemen and across the region. Their power was further augmented by the Stockholm Agreement (2018), a diplomatic accord that granted them de facto control over Hodeidah, one of the country’s largest ports, which they have transformed into a hub for arms and financial smuggling.
Despite years of heavy combat, the Yemeni conflict largely remained confined to the southern Arabian Peninsula. However, since autumn 2023 — following Hamas's attack on Israel and the subsequent Israeli military response — the Houthis began targeting international shipping through one of the world’s most critical maritime corridors, citing solidarity with the Palestinians in Gaza.
Notably, Trump has characterised the conflict with the Houthis as a war to restore "freedom of navigation". This comes despite his previous stance against assigning the US responsibility for maritime security, having publicly advocated for Asian and other states — more reliant on Middle Eastern oil — to assume the burden.
This stated aim now appears more of a pretext for the administration’s actual goal: weakening Iran’s regional proxies and compelling Tehran to reassess its strategic ambitions.
Still, a crucial question lingers: can the escalation of military pressure by the US truly neutralise the Houthi threat, or will it devolve into yet another drawn-out, costly campaign with ambiguous results?
The core issue is that the Houthis are a transnational militant network backed not only by Iran but also by a significant portion of Yemen’s population and several powerful political factions in the region. They wage asymmetric warfare, expertly adapted to local terrain and conditions.
The Houthis operate in small, agile units with access to fortified shelters, subterranean communication lines, munitions depots, and makeshift missile factories. They are, in short, a formidable opponent.
Are compromises on the table?
Washington appears to recognise this reality and is signalling a potential willingness to negotiate with Tehran regarding the Houthis — possibly in exchange for Iranian concessions on the nuclear file.
Furthermore, the matter is reportedly being discussed within the context of US-Russian diplomacy. Given Moscow’s relatively strong ties with Tehran, the White House hopes Russia might help facilitate dialogue in exchange for US flexibility on the Ukrainian issue.
US Secretary of State Marco Rubio has reportedly discussed the military operation to restrain the Houthis with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov.
Rubio specifically asserted that "the ongoing attacks by the Houthis on US military and commercial vessels in the Red Sea will be stopped."
Lavrov, in turn, underscored the need for an "immediate cessation of the use of force" and stressed "the importance for all sides to engage in political dialogue to prevent further bloodshed."
As for Tehran, it appears to be taking a cautious approach, intermittently denying direct ties with the Houthis.
"We will definitely not go for direct talks under pressure, threats and increased sanctions. We will respond to Trump's letter in the coming days and pass it on through the necessary channels," Iranian Foreign Minister Abbas Araqchi said on Iranian state television.
Commenting on the letter’s contents, Araqchi noted that it primarily consisted of threats. "But it also suggests that there may be some opportunities. We will assess both aspects and respond accordingly," he added.
Subsequently, Iran’s Foreign Minister stated that reviving the 2015 nuclear agreement was no longer feasible due to altered geopolitical circumstances. Nonetheless, he acknowledged that the deal might still serve as a framework for future negotiations — indicating that an accord between Tehran and Washington is not entirely off the table. Araqchi also reiterated that Iran would not enter into talks unless the US revised its current policy stance.
At present, however, there are few indications that Washington is contemplating such a shift. On the contrary, the White House has intensified its rhetoric. Secretary Rubio has gone so far as to suggest that the Trump administration may pursue regime change in Iran should it refuse to negotiate on the nuclear issue. If diplomacy fails, Rubio warned, responsibility for the Iranian dossier will be handed entirely to the Pentagon.
The Trump administration believes that escalating sanctions combined with military pressure will provoke mounting domestic unrest in Iran, potentially setting the stage for a shift in power.
The ongoing protests suggest that Iran’s leadership lacks effective mechanisms to suppress dissent. These demonstrations are steadily eroding the system’s foundations and could eventually catalyse regime change. Fearing this outcome, Tehran may be compelled to adopt a more pragmatic stance and reconsider its approach to negotiations with Washington.
Just recently, Iran’s Foreign Minister announced that the United States had received and reviewed Tehran’s response letter. However, hopes that this reply might satisfy Washington appear slim. What remains is the realisation that a flawed peace is still preferable to a disastrous conflict — especially one involving nuclear stakes.