ERMƏNİSTAN ODLA OYNAYIR
Azərbaycanla Ermənistan arasında bir neçə aydır nisbi sakitliyin hökm sürdüyü şərti sərhəddən yenidən həyəcanlı xəbərlər gəlməkdədir. Ermənistan Silahlı Qüvvələri bir neçə gündür ki, atəşkəs rejimini pozur, bəzən belə hallar sutkada bir neçə dəfə baş verir – Azərbaycanın mövqeləri müxtəlif növ silahlardan atəşə tutulur. Hələlik bu, «narahatlıq yaradan atəş»dən başqa bir şey deyil. İnsidentlər nəticəsində yaralanan və ya həlak olan yoxdur. Amma bu, baş verənlərə «oldu, keçdi» prinsipi ilə yanaşılması üçün əsas deyil. Xüsusilə son siyasi hərəkətlər fonunda.
Müqavilə razılaşdırılıb, amma…
Məhz bu insidentlər ərəfəsində Azərbaycan və Ermənistanın Xarici İşlər nazirlikləri sensasion məlumat yayıblar: Bakı ilə İrəvan gələcək sülh müqaviləsinin mətnini razılaşdırıb. Tərəflər son dövrlərədək razılaşdırılmamış qalan iki maddə üzərində də ortaq məxrəcə gəlməyi bacarıb. İndi qalır yalnız müqavilənin imzalanacağı vaxtı və məkanı müəyyənləşdirmək.
Lakin az sonra məlum olub ki, sənədin artıq «gələn həftə» imzalanacağını gözləməyə dəyməz. Birincisi, Bakı Ermənistan Konstitusiyasında dəyişiklik olunmasını tələb edir – oradan Qarabağa iddialar çıxarılmalıdır. İkincisi, Bakı tələb edir ki, İrəvan Azərbaycanın ATƏT-in Minsk qrupunun ləğvi təşəbbüsünü dəstəkləsin.
Bir daha bildirilir ki, Ermənistan Konstitusiyasında Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə iddianın qaldığı halda sülh müqaviləsi imzalanmayacaq. Bunun səbəbi isə tamamilə aydındır. Ölkənin əsas qanununda revanşa «əl yeri» qalacaqsa, sülh müqaviləsinin heç bir mənası olmayacaq.
Belə bir vəziyyətdə Ermənistan sanki konstitusiya islahatlarına start verib. Baş nazir Nikol Paşinyan rəsmən bu təşəbbüslə çıxış edib, istər «Vətəndaş müqaviləsi» partiyasından olan silahdaşları, istərsə də digər siyasi qüvvələrlə bununla bağlı müzakirələrə başlayıb. Amma konstitusiya dəyişikliyi üçün vaxt lazımdır. Bundan başqa, bu, referendumun keçirilməsini də tələb edir. Demək, Ermənistanda yeni konstitusiya ən yaxşı halda 2027-ci ildə peyda ola bilər və İrəvan bunu birmənalı şəkildə belə də deyir. Təbii ki, o vaxtadək istər regionda, istərsə də Ermənistanın özündə çox şey dəyişə bilər. Bu yerdə Molla Nəsrəddinin məşhur «ya xan ölər, ya eşşək» məsəli yada düşür.
Bu gün Ermənistanda Paşinyanın siyasi mövqeyi onun arzuladığı qədər möhkəm deyil. Doğrudur, onun səlahiyyət müddətinin bitməsinə hələ çox var. Amma ekspertlər Ermənistanın birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyanın vəzifəsini vaxtından əvvəl tərk etməyə necə məcbur qaldığını yada salırlar. Üstəlik, o, bu vəziyyətlə məhz Azərbaycanla sülhə çağırışları üzündən qarşılaşmışdı. Bununla yanaşı, konstitusiya dəyişiklikləri nəticəsində oradan Qarabağa iddiaların çıxarılacağına da zəmanət yoxdur. Nəhayət, məsələ referendumdan «keçməyə» də bilər və bu halda rəsmi İrəvan «xalqın iradəsi»nin arxasında gizlənmək imkanı qazanacaq.
İrəvanın ATƏT-in Minsk qrupunun buraxılması məsələsinə yanaşması da aydın deyil. Sözdə İrəvan sanki bu fikirlə razıdır. Əmələ gəlincə, o, ATƏT-in forumlarında susmağa üstünlük verir. Bu davranış Ermənistan diplomatiyası üçün heç də yad deyil. Prinsipial məsələlərdə rəsmi İrəvanın bir çox halda iki və daha çox mövqeyi olur: biri özünün, ikincisi yaxın müttəfiqlərinin, üçüncüsü daha kimlərinsə…
Diplomatik oyun, yoxsa «revanş üçün meydan»?
İrəvanın bu diplomatik manevrləri hər dəfə ortaya eyni sualları çıxarır: Ermənistanın ATƏT-in Minsk qrupunun taleyi ilə bağlı bu ikili mövqeyi onun revanş planlarının olması ilə bağlı deyil ki? Bakı hesab edirsə ki, Qarabağ münaqişəsi artıq bitib, bu səhifə artıq çevrilməlidir və bundan sonra birgə gələcək qurmaq haqda düşünülməlidir, Yerevan bu məsələni «işlək» vəziyyətdə saxlamaq üçün əlindən gələni edir. Erməni diasporunun fəallığı da düşündürücüdür. Onlar mütəmadi olaraq Qarabağ mövzusunda müxtəlif «forum»lar, «konfranslar» keçirməyə çalışır, bu toplantılarda «ermənilərin təhlükəsiz qayıdışı» və s. kimi məsələlər müzakirəyə çıxarılır. Bütün bunların münaqişəni gündəmdə saxlamaq cəhdi olduğu aydındır. Ermənilər dünya birliyini guya problemin hələ də həll edilmədiyinə inandırmaq istəyir. ATƏT-in Minsk qrupunun qorunub saxlanması, həmçinin konstitusiya islahatlarının ləngidilməsi də bu məntiqə tam uyğun gəlir.
Bakı lap əvvəldən mübahisələri məsələlərin vasitəçilərsiz həllində israr edib və edir. İrəvan isə hələ də mümkün vasitəçilərin, daha dəqiqi, moderatorların köməyi ilə razılığa gəlinməsini, bununla da Azərbaycana ona sərf edən variantı qəbul etdirməyə ümid edir. Bunun nə qədər mümkün və real olması məsələsi görünür, Ermənistanı düşündürmür. O, həvəslə ikili oyun oynayır. İrəvan gah Avropa İttifaqı və ABŞ-nin qucağına atılır, Fransa ilə «qucaqlaşır», gah yenidən Rusiya ilə körpülər qurur…
Amma Ermənistanın revanş planını göstərən əsas və ən təhlükəli məqam isə onun hərbi hazırlığıdır.
«Sülh» yazılır, «müharibə» oxunur
Ekspertlərin hesablamalarına görə, 2025-ci ildə Ermənistanın hərbi xərcləri 1,7 milyard dollar olacaq. Bu, onun büdcəsinin təxminən 30, ÜDM-nin isə 6%-i deməkdir. Əlbəttə, İrəvanın Azərbaycanın 5 milyard dollarlıq hərbi büdcəsinə çatmasına çox var. Lakin hərbi xərcləri büdcədəki payına görə Cənubi Qafqazın lideri məhz Ermənistandır.
Prinsipcə, onun bu davranışına izah tapmaq mümkündür. Birincisi, Qarabağda üzləşdiyi darmadağından sonra Ermənistan hərbi sahədə yaranmış «yırtıq»ları yamamalı, itirdiyi silah və texnikanı bərpa etməyə çalışır. 44 günlük müharibə zamanı Azərbaycan Ermənistanın 5 milyard dollarlıq silah və hərbi texnikasını məhv edib və ya hərbi qənimət kimi ələ keçirib. Bundan başqa, Ermənistan artıq öz sərhədlərində yeni hərbi mövqelər qurmalıdır. Amma onun müttəfiqlərindən aldığı və ya almaq üçün yalvardığı silahlar əsasən hücum silahlarıdır. Fransanın «Caesar» haubitsalarını buna klassik nümunə göstərmək olar. Şərti sərhəddə isə məhz hücum xarakterli dayaq məntəqələri yaradılır. Bakını narahat edən daha bir məqam Ermənistanda İrəvanın vaxtilə işğal etdiyi Qarabağda qurduğu və artıq devrilmiş işğalçı rejimin strukturlarının qalmasıdır.
Politoloqlar bildirirlər ki, Ermənistan ikili oyun oynamağa – sülhdən danışaraq, müharibə hazırlıqları görməyə vərdişkardır. Üçüncü ölkə hökumətləri və xarici siyasət idarələrinin bir-birinin ardınca razılaşmanın əldə olunmasını alqışladığı bir vaxtda sərhəddə yenidən atəş səsləri eşidilməyə başlayırsa, bu, təşviş yaratmaya bilməz: nə baş verir?
Güllələnən siyasi nikbinlik
Sərhəddə atəş, əlbəttə ki, təsadüf də ola bilər. Xüsusilə əsəblər tarıma çəkilmiş vəziyyətdədirsə. Şübhəli hərəkət, hansısa kölgə – vəssalam. Amma burada söhbət tək-tük atəş səsindən deyil, Azərbaycan mövqelərinin məqsədli şəkildə atəşə tutulmasından gedir. «Təsadüfi insident» bir neçə gün davam edirsə, hətta sutkada bir neçə dəfə təkrarlanırsa, bu, nəzəri baxımdan təsadüf ola bilməz.
Onu da düşünmək olar ki, bu, məsələn, «Yerkrapa» kimi terror qruplaşmalarının sərhəddə təxribat yaratmaq cəhdidir. Məsələn, ötən ilin fevralındakı kimi. Lakin birincisi, «silahlı şəxslər»ə nəzarət, onların sakitliyini təmin etmək İrəvanın birbaşa vəzifəsidir. İkincisi, insidentlərin sayı «qeyri-leqal hərbi strukturların əməlləri» kimi təqdim oluna bilməyəcək qədər çoxalıb.
Bəs Yerevanın məqsədi nədir? Press-relizlərdə bu suala cavab tapılmasa da, ehtimal etmək mümkündür.
Gələcək sülh müqaviləsinin mətninin razılaşdırıldığına dair həvəsli diplomatik bəyanatlara baxmayaraq, Nikol Paşinyan onun imzalanmasına o qədər də istəmir. Qarabağ müharibəsini uduzmaq ağır siyasi iflas olsa da, «Artsax»dan kağız üzərində imtinanı «kababçı baş nazir»ə bağışlamaya bilərlər. Xüsusilə də onun «Qarabağ Ermənistandır və nöqtə!» kimi bəyanatlarını, Araik Arutunyanın «inauqurasiya» mərasiminin Şuşada keçirilməsi qərarını, Cıdır düzündəki rəqsini alqışlayan qüvvələr. Sərhəddə təxribatlara əl atılması isə sülh müqaviləsinin imzalanması planını pozmağın ən «etibarlı» yoludur.
İrəvanda gərginlik yaradan daha bir məsələ sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesidir. Müharibədən dərhal sonra bu proses Rusiyanın moderatorluğu ilə getdikdə Ermənistan xeyli kənd evini, strateji avtomobil yolunun bir hissəsini, vacib yüksəklikləri və s. itirməli, Qazax rayonunda isə 4 kəndi Azərbaycana qaytarmalı olmuşdu. Hazırkı şərti sərhədin hər iki tərəfində yaxşı bilirlər ki, SSRİ dövründə Azərbaycan torpaqlarının ələ keçirilməsi hansı miqyasda baş verib. Sərhədlərin ciddi əhəmiyyət kəsb etmədiyi həmin dövrdə işğal nəticəsində burada nələrin baş verdiyi də yaxşı məlumdur. Bu gün sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinə başlandığı vaxtda Ermənistan qanunsuz ələ keçirdiyi ərazilərlə vidalaşmalı olur. İrəvanın zaman-zaman ortaya atdığı, guya Azərbaycanın «Ermənistanın suveren ərazisinə girdiyi»nə dair miflər də dağılır. Sülh müqaviləsinin tezliklə imzalana biləcəyinə dair söhbətlərin müşayiəti altında İrəvan ən etibarlı, sınaqdan çıxmış üsuluna əl atmaqdan başqa yol tapmır. Söhbət sərhəddə silahlı insidentlər törətməkdən gedir.
Amma deyəsən, Ermənistanda 2021-2022-ci illərin sərhəd təxribatlarının nə ilə nəticələndiyini unudublar.

ARMENIA'S PLAYING WITH FIRE
From the nominal border between Azerbaijan and Armenia, where it has been relatively calm for several months, alarming news is once again emerging. For several days—and sometimes multiple times a day—the Armenian armed forces have violated the ceasefire regime, shelling Azerbaijani positions with various types of weaponry. So far, this amounts to little more than "disturbing fire," with no casualties reported. Yet this is no reason to dismiss the situation under the principle of "let bygones be bygones," particularly against the backdrop of recent political developments.
Agreement finalised, but...
Just before this series of incidents, the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Armenia officially shared sensational news: Baku and Yerevan had agreed on the text of a future peace treaty. The parties had even resolved the final two sticking points. All that remained was to settle on a time and place for the signing.
However, it soon became clear that the treaty would not be signed "next week." Firstly, Baku insists on amendments to the Armenian Constitution to remove claims to Garabagh. Secondly, it demands that Yerevan support Azerbaijan's initiative to dissolve the OSCE Minsk Group.
Let us reiterate: as long as the Armenian Constitution includes territorial claims to Azerbaijani Garabagh, no peace agreement will be signed. The reason is straightforward. So long as the Basic Law retains a loophole for revanchism, any peace treaty with Armenia is meaningless.
It is true that Yerevan appears to have initiated constitutional reform. Prime Minister Nikol Pashinyan has formally proposed amendments and is even consulting with his Civil Contract allies and other political factions. But constitutional changes take time—and require a referendum. Realistically, as many in Armenia openly admit, a new constitution will not materialise before 2027. Much can change in the region, or within Armenia itself, by then. This brings to mind the parable of Molla Nasreddin, who promised to teach the Shah's donkey to read and write within twenty years. When questioned, he retorted that in two decades, either the Shah or the donkey would be dead.
Pashinyan's political standing is not as secure as he might wish. Though his term has years remaining, experts caution him to recall how Armenia's first president, Levon Ter-Petrosian, was ousted prematurely—precisely for advocating peace with Azerbaijan. There is also no guarantee that constitutional revisions will fully excise claims to Garabagh. Worse, the amendments could fail at referendum, allowing Yerevan to hide behind the "will of the people."
Similarly opaque is Yerevan's stance on disbanding the OSCE Minsk Group. Verbally, Armenia seems amenable—yet in OSCE forums, it remains conspicuously silent. This duality is hardly new for Armenian diplomacy. Official Yerevan routinely maintains multiple positions on pivotal issues: one for domestic consumption, another for allies, and yet another for external audiences.
Diplomatic manoeuvres or "room for revenge"?
Yerevan's equivocations force us to ask, yet again: how closely linked are Armenia's ambiguous stance on the OSCE Minsk Group and its latent revanchist ambitions?
While Baku maintains that the Garabagh conflict is resolved and urges a forward-looking peace, Yerevan labours to keep the issue "active." The Armenian diaspora's efforts abroad further fuel suspicions. They relentlessly push "forums" and "conferences" on Garabagh, the "safe return of Armenians," and similar narratives—all thinly veiled attempts to frame the conflict as unresolved and sustain international attention. The preservation of the OSCE Minsk Group and protracted constitutional reforms align perfectly with this agenda.
Baku has consistently argued that direct bilateral negotiations suffice, without mediators. Yerevan, however, clings to the hope of leveraging external actors to impose terms favourable to Armenia—a delusion, given its two wartime defeats. Yet the double game continues: Yerevan oscillates between fealty to Russia, embraces with the EU and US, flirtations with France, and sudden rapprochements with Moscow.
But the most unambiguous—and alarming—evidence of Armenia's revanchist designs lies in its military preparations.
"Peace" on paper, war in mind
Experts estimate Armenia's 2025 military budget at $1.7 billion—roughly 30% of state expenditures and 6% of GDP. While this pales next to Azerbaijan's $5 billion defence outlay, Armenia leads the South Caucasus in military spending as a share of its budget.
Some explanations exist. After its defeat in Garabagh, Armenia must replenish lost weaponry and re-establish defensive lines. During the 44-day war, Azerbaijan destroyed and took $5 billion worth of weapons and military equipment as trophies. In addition, Armenia needs to establish military positions on its new borders. Yet it predominantly seeks offensive arms, like French Caesar howitzers, and constructs forward positions of an unmistakably offensive nature. Baku notes with concern that structures of the toppled Garabagh occupation regime still operate within Armenia.
Analysts stress that Armenia has form in talking peace while preparing for war. Against this backdrop, as foreign governments cheer the "agreed" treaty, sudden border shootings raise urgent questions: what is really happening?
Political optimism under fire
Border skirmishes can, of course, stem from accidents—especially amid high tensions. A shadow, a movement—a trigger pulled. But deliberate, sustained shelling of Azerbaijani positions, occurring daily for weeks, cannot be dismissed as random.
One might blame rogue groups like Yerkrapah, which stoked February's border tensions. Yet it is Yerevan's duty to enforce calm and control armed elements on its soil. Moreover, the scale and frequency of these incidents suggest state involvement.
What is Yerevan's aim? Though its press releases are silent, the motives are discernible.
Despite diplomatic fanfare about a "finalised" peace deal, Nikol Pashinyan is in no rush to sign. Losing Garabagh was a political disaster; formally renouncing "Artsakh" could be unforgivable for the "kebab prime minister," particularly among those who cheered his "Garabagh is Armenia, full stop!" rhetoric, Araik Harutyunyan's "inauguration" in Shusha, and his drunken jig on Cıdır Düzü. Provoking border clashes is a reliable way to derail the treaty.
Border delimitation also terrifies Yerevan. Under Russian mediation post-war, Armenia ceded strategic heights, a highway section, and four villages in the Gazakh district to Azerbaijan. Both sides know the scale of Soviet-era land grabs and occupation-era border violations. As delimitation proceeds, Armenia will lose illegally held territories—and with them, the myth of Azerbaijani "incursions" it peddles abroad. Against talks of an imminent peace deal, Yerevan resorts to a tried-and-tested tactic: armed border incidents.