MÜZAKİRƏLƏRİN MƏRKƏZİNDƏ
Avropa ölkələri Azərbaycan qazının idxalına böyük marağı təsdiqləsə də, Aİ aydın zəmanətlər verməyə tələsmir
Məlum olduğu kimi, enerji təhlükəsizliyi və davamlı qaz təchizatı məsələləri mövsümdən asılı olmayaraq aktuallığını qoruyur.
Bu həssas mövzu ətrafında növbəti müzakirələr Bakıda ənənəvi Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 11-ci və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 3-cü iclasları çərçivəsində aparılıb. İki əsas tədbir 23 ölkənin, 6 beynəlxalq təşkilatın və 44 şirkətin nümayəndələrini bir araya gətirib.
Azərbaycan yenidən təbii qaz ixracının genişləndirilməsi və bərpa olunan enerji mənbələri sektorunun paralel inkişafı kursunu müəyyən edib. İclaslar zamanı “yaşıl enerji” istiqamətinin təşviqinə yönəlmiş yeni sazişlər imzalanıb.
Avropa İttifaqı (Aİ) isə öz növbəsində Rusiya qazından imtina siyasətinə sadiq qaldığını təsdiqləyərək təchizatın, o cümlədən Azərbaycandan idxal hesabına şaxələndirilməsinə vurğu edib.
Hər şeyin başında maliyyə dayanır
Bakıda bir daha təsdiqlənib ki, 2027-ci ilə qədər Azərbaycan qazının tədarük həcminin artırılması məqsədləri qüvvədə qalır. Bu baxımdan, Cənub Qaz Dəhlizinin (SGC) əsas elementlərinin - Trans-Adriatik Qaz Kəmərinin (TAP) ötürücülük qabiliyyətinin 20 milyard və TANAP-ın 31 milyard kubmetrə qədər ikiqat artırılması aktuallığını saxlayır. Lakin Azərbaycanda bu məsələnin həllini Avropanın ehtiyacları və qaz alqı-satqısı üzrə uzunmüddətli müqavilələrin (15 il və daha çox) bağlanılması mexanizmindən uzaqlaşan qitə ölkələrinin mövqeyi ilə əlaqələndirirlər.
Prezident İlham Əliyev çıxışına SGC-nin 2020-ci ilin dekabr ayının son günündə istifadəyə verildiyi andan indiyədək fəaliyyəti ilə bağlı nəticələrlə başlayıb. 2022-ci ilin iyulunda Bakı və Brüssel arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Memorandumun imzalanmasından sonra Azərbaycan qazının Avropaya tədarükü təxminən 60% artıb: 2021-ci ildəki 8 milyarddan 2024-cü ildə təxminən 13 milyard kubmetrə qədər. Beləliklə, Avropa artıq Azərbaycan qaz ixracının yarısından çoxunu alır və bu da ümumilikdə təxminən 25 milyard kubmetr təşkil edir. Üstəlik, bu göstərici daha da artacaq.
“Bu gün həmin həcm artıq kifayət qədər çoxdur. Yeni yataqları əlavə etmək və mövcud qaz yataqlarında hasilatı artırmaq planlarımızı nəzərə alaraq, biz birmənalı olaraq istehlakçılarımıza daha çox qaz verəcəyik. Bir sözlə, təsəvvür edə bilərik ki, əgər bizə daha çox təbii qaza qənaət etmək imkanı verən yaşıl enerji gündəliyini əlavə etsək, Azərbaycan enerji təhlükəsizliyi baxımından tərəfdaşları üçün daha mühüm rol oynayacaq”, - Azərbaycan lideri bildirib.
Bu məqamda qeyd edək ki, hazırda Azərbaycan təbii qazı 12 ölkəyə ixrac edir. Onlardan səkkizi Avropa İttifaqının üzv dövlətləridir.
“Avropada qaz təchizatımızın coğrafiyası birmənalı olaraq genişlənəcək, çünki bu gün bəzi Avropa ölkələrinin qazpaylama şəbəkəsinin yaradılmasında artıq iştirak edirik. Onların bəzilərində yoxdur, digərləri isə genişləndirilməlidir və Azərbaycan investor kimi bunu etməyi planlaşdırır. Beləliklə, qaz təchizatımızın coğrafiyası birmənalı olaraq müxtəlif yollarla, o cümlədən interkonnektorlar vasitəsilə genişlənəcək”, - İlham Əliyev əlavə edib.
Dövlət başçısı, həmçinin hazırda tam gücü ilə işləyən SGC-nin genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, bu, əhəmiyyətli maliyyələşmə tələb edəcək. O, bununla əlaqədar bir daha beynəlxalq maliyyə təsisatlarını, daha əvvəl qalıq yanacaqla bağlı layihələri dəstəkləməkdən imtina edənləri öz siyasətlərinə yenidən baxmağa çağırıb: “Xüsusən də müşahidə etdiyimiz böyük geosiyasi dəyişiklikləri nəzərə alaraq. Çünki nəql infrastrukturuna və hətta hasilata əlavə sərmayələr qoyulmasa, bu, çox problemli olacaqdır”.
Prezident izah edib ki, Azərbaycan korporativ maliyyələşmə və borca götürülmüş pul vəsaitlərinin kombinasiyasında böyük təcrübəyə malikdir, bu da karbohidrogenlərin hasilatı və nəqli sahəsində irimiqyaslı layihələri uğurla həyata keçirməyə imkan verib. “Beləliklə, faydalı qazıntı layihələrinin maliyyələşdirilməsinin dayandırılması siyasəti başlayanda, bu, investorlara, şirkətlərə, ölkələrə müsbət olmayan siqnal göndərir. Və bu müsbət siqnal deyil... Ümid edirik ki, Avropada çox geniş yaşıl gündəliyə baxmayaraq, faydalı qazıntı hasilatçıları və ənənəvi yanacaq enerji təhlükəsizliyinin mühüm meyarı kimi yaddan çıxmayacaq və ayrı-seçkiliyə məruz qalmayacaq”, - Azərbaycan dövlət başçısı vurğulayıb.
Azərbaycan Prezidentinin toxunduğu daha bir mühüm məqam uzunmüddətli müqavilələrin bağlanması məsələsi olub. Bu, bizim üçün niyə vacibdir? İlham Əliyevin izah etdiyi kimi, bu gün Azərbaycanın Cənub Qaz Dəhlizinin tikintisinə yatırdığı investisiyalar hələ geri qayıtmayıb: Azərbaycan “sıfır balans”a çatmayıb. Bu baxımdan, Avropa bazarında Azərbaycan qazına uzunmüddətli tələbatın olmasına əminlik xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. “Biz əmin olmalıyıq ki, bunun üçün hələ bir neçə il bazar olacaq. Əgər bizdə belə bir təminat olmasa, onda investorlar və ölkələr sərmayə yatırmayacaqlar. Beləliklə, təbii qazın böyük qıtlığı yaranacaq”, - o qeyd edib.
Aİ-nin enerji və mənzil təsərrüfatı məsələləri üzrə komissarı Dan Yorgensen Brüssel və Bakı arasında enerji tərəfdaşlığını yüksək qiymətləndirməsinə baxmayaraq, SGC-nin hazırkı ildə 10 milyard kubmetr olan gücünün iki dəfə artırılması planları ilə bağlı sualları birbaşa cavablandırmayıb. Onun sözlərinə görə, bu əməkdaşlıq Rusiyanın Ukrayna ilə münaqişəsi nəticəsində yaranan qlobal geosiyasi dəyişikliklər şəraitində Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində və qaz təchizatının şaxələndirilməsində mühüm amil olub. “Azərbaycanla tərəfdaşlıq və SGC üzrə əməkdaşlıq qaz təchizatının şaxələndirilməsi və Rusiya qazından asılılığımızın azaldılması istiqamətində səylərimizdə mühüm rol oynayıb. Yaxın illərdə biz gözləyirik ki, Azərbaycandan boru kəməri qazı sıfır emissiyaya keçid çərçivəsində Avropa İttifaqının enerji sistemində mühüm rol oynayacaq”, - o vurğulayıb.
Aİ nümayəndəsi, həmçinin qaz nəqli infrastrukturunun ötürücülük qabiliyyətinin genişləndirilməsinə yönəlmiş səyləri alqışlayıb. Onun fikrincə, bu mexanizm təkcə SGC-nin davamlı işinin təmin edilməsi üçün deyil, həm də neft-qaz sektorunda metan emissiyaları ilə mübarizə, enerji səmərəliliyinin artırılması, bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və elektrik şəbəkələrinin modernləşdirilməsi kimi məsələlərin həlli üçün də vacibdir.
SGC üzrə planlar
Balkan regionu və Cənub-Şərqi Avropa ölkələrinin enerji nazirlərinin bəyanatları onların SGC-nin genişləndirilməsinə və Azərbaycan qazının alınmasına böyük maraq göstərdiklərini nümayiş etdirib.
Belə ki, Bolqarıstanın energetika naziri Jeço Stankov qeyd edib ki, ölkəsi qaz infrastrukturunun inkişafı üzrə ardıcıl siyasət həyata keçirir. Bu siyasət milli və Avropa prioritetlərinin məqsədlərinə, yəni qarşılıqlı əlaqəli və vahid ümumi Avropa qaz bazarının yaradılması, etibarlı və şaxələndirilmiş təchizatın təmin edilməsi kimi məqsədlərə nail olmağa yönəlib. “SGC çərçivəsində tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsinə sadiq olduğumuzu təsdiqləyirik”, - o bildirib.
Rumıniyanın energetika naziri Sebastian-İohann Burduja isə Buxarestin Avropanın enerji təhlükəsizliyi üçün strateji əhəmiyyət daşıyan SGC-nin genişləndirilməsinə sadiq olduğunu ifadə edib. “Dəhlizin Cənub-Şərqi Avropa və Balkan regionu istiqamətində genişləndirilməsi bölgənin etibarlı, proqnozlaşdırıla bilən və rəqabətqabiliyyətli enerji təchizatı ilə təmin edilməsi üçün mühüm addımdır”, - rumıniyalı nazir vurğulayıb.
Sloveniyanının ətraf mühit, iqlim və energetika naziri Bojan Kumer Cənub Qaz Dəhlizinin Xəzər regionu ilə Avropa bazarları arasında sabit və strateji əlaqəni təmin edən həyati vacib enerji marşrutu adlandırıb.
İtaliyanın ətraf mühitin mühafizəsi və energetika təhlükəsizliyi nazirinin müavini Vanniya Kava bəyan edib ki, TAP İtaliyanın Avropanı Xəzər regionu və Şimali Afrika ilə əlaqələndirən strateji enerji mərkəzi kimi rolunu gücləndirməyə kömək edəcək və bu qaz kəmərinin gücünün artırılması prosesi artıq başlayıb.
Yunanıstan, Serbiya, Xorvatiya, Şimali Makedoniya nümayəndələri də çıxışlarında oxşar fikirləri səsləndiriblər.
Moldovanın ciddi marağı
Moldovanın Azərbaycan qazının uzunmüddətli əsasda alınmasına kifayət qədər ciddi maraq göstərməsinə dair bəyanatı xüsusi diqqətəlayiqdir. Əvvəlcə Moldovanın energetika naziri Dorin Junqetu SGC üzrə Məşvərət Şurasının iclasında bildirib ki, Azərbaycandan idxal daxil olmaqla qaz təchizatı mənbələrinin şaxələndirilməsi Moldovanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır.
“Biz “Şaquli Qaz Dəhlizi”ni (Şərqi Aralıq dənizindəki terminallardan Moldovaya və Ukraynaya qeyri-Rusiya istehsalı olan qaz təchizatı marşrutunun yaradılması layihəsi - R+) enerji gələcəyimizin zəruri elementi kimi görürük. Azərbaycandan idxal daxil olmaqla təchizat mənbələrinin şaxələndirilməsinin davam etdirilməsi ehtiyaclarımızın ödənilməsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edəcək”, - nazir bildirib.
Bu mövzunun Moldova üçün əhəmiyyətini Bakıya səfəri zamanı Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və SOCAR-ın prezidenti ilə görüşən baş nazirin müavini, infrastruktur və regional inkişaf naziri Vladimir Bolya da vurğulayıb. O, ölkəsinin uzunmüddətli qaz təchizatı ilə bağlı fəal danışıqlar apardığını və enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə və enerji təchizatı mənbələrinin şaxələndirilməsinə böyük əhəmiyyət verdiyini deyib.
“Moldova artıq Aİ-nin qaz nəqli sisteminə qoşulub və bu da bizə SGC vasitəsilə keçən qaza birbaşa çıxış imkanı verir. Bu strategiya çərçivəsində biz Azərbaycan qazının tədarükü ilə bağlı fəal danışıqlar aparırıq”, - V.Bolya “Report” agentliyinə müsahibəsində deyib.
Qeyd edək ki, Moldovanın qaza olan tələbatı ildə təxminən 1 milyard kubmetrdir və Azərbaycan bunun bir hissəsini tam təmin edə bilər.
Bir sözlə, Cənub-Şərqi Avropa ölkələri Bakıda bir daha qaz təchizatı sahəsində Azərbaycanla əməkdaşlığın genişləndirilməsinə və SGC-nin inkişafına hazır olduqlarını təsdiqləyiblər. Üstəlik, sonuncu təkcə sözlərdə deyil, həm də onlar tərəfindən mühüm enerji təşəbbüslərinin həyata keçirilməsi ilə ifadə olunur: Avropa ölkələrinin ərazisində yeni birləşdirici qaz kəmərlərinin tikintisi və mövcud şəbəkənin modernizasiyası kimi.
Maliyyələşdirmənin təmin edilməsi və satınalma müqavilələrinin bağlanması daxil olmaqla Aİ tərəfindən konkret addımlar bu təşəbbüslərin həyata keçirilməsi üçün əsas olacaq.
Ümid etmək qalır ki, Brüssel SGC-nin genişləndirilməsinə deklarativ dəstəkdən təchizatın uzunmüddətli sabitliyi üçün konkret addımlara keçəcək və Bakıdakı nazirlərin görüşündə qaldırılan məsələlərin həlli üçün real həllər təklif edəcək. Üstəlik, hələ də keçid yanacağı kimi təbii qazın alternativi yoxdur.

European countries confirmed their interest in Azerbaijani gas, EU have yet to provide clear guarantees
The issues of energy security and sustainable gas supply remain relevant at all times. Further discussions on this delicate issue took place in Baku as part of the 11th ministerial meeting of the Southern Gas Corridor (SGC) Advisory Council (CC) and the 3rd meeting of the CC on green energy. The two key events brought together representatives from 23 countries, six international organisations and 44 companies.
Azerbaijan has restated its commitment to increasing natural gas exports and to concurrently developing the renewable energy sector (RES). During the meetings, new agreements were signed to promote the green energy direction.
The European Union, for its part, reaffirmed its commitment to the policy of rejecting Russian gas, emphasising the diversification of supplies, including through imports from Azerbaijan.
Finance is of paramount importance
In Baku, it was reaffirmed that the goals of increasing Azerbaijani gas supplies by 2027 remain valid. In this regard, it remains important to double the capacity of the key elements of the South Gas Complex – the Trans Adriatic Pipeline (TAP) to 20 billion and TANAP to 31 billion cubic metres per year. However, Azerbaijan recognises the importance of aligning the solution to this challenge with the needs of Europe and the evolving position of the continent's countries, which are progressively opting out of long-term gas purchase and sale contracts exceeding 15 years.
President Ilham Aliyev commenced his address by providing a summary of the results achieved by the SAGC since its establishment on 31 December 2020. Following the formalisation of the Memorandum on Strategic Partnership between Baku and Brussels in July 2022, there has been a notable increase in the supply of Azerbaijani gas to Europe. The energy sector has seen a substantial rise in gas supply, with a 60% increase from 8 billion cubic metres in 2021 to almost 13 billion cubic metres in 2024. Europe is already the recipient of more than half of all Azerbaijani gas exports, totalling approximately 25 billion cubic metres, and this figure is set to increase.
"Today, this is already a significant volume. With plans to develop new fields and increase production at existing ones, consumers can expect even more gas. The implementation of the green agenda will allow significant volumes to be saved, thereby strengthening the export potential. This will consolidate Azerbaijan's role in ensuring the energy security of our partners," the Azerbaijani leader stated.
Azerbaijan currently exports natural gas to 12 countries, eight of which are EU members.
"And the geography of our gas supplies to Europe will certainly expand, as today we are already participating in the creation of the gas distribution network of a number of European countries. Some of them are not in possession of it, and some of them need to expand it. Azerbaijan, as an investor, is planning to implement this strategy. Consequently, the geography of our gas supplies will be expanded through various means, including interconnectors," Ilham Aliyev added.
The head of state also noted the need to expand the South Gas Complex, which is now operating at full capacity. He stated that this would require substantial financial investment. In this regard, he once again called on international financial institutions, which had previously refused to support fossil fuel projects, to reconsider their policies. "This is particularly relevant in light of the significant geopolitical shifts we are currently observing. Without this, any further investment in transport infrastructure and even in extraction will be very problematic."
The President explained that Azerbaijan has accumulated considerable experience in combining corporate financing and borrowed funds, which has allowed it to successfully implement large-scale projects in the field of hydrocarbon production and transportation. "Therefore, when a policy of ceasing to finance fossil fuel projects is introduced, it communicates a clear signal to investors, companies and countries. This is not a positive signal... We hope that despite the ambitious "green" agenda in Europe, fossil fuel producers and fossil fuels, as an important factor of energy security, will not be forgotten, and that there will be no prejudice against them," Aliyev emphasised.
The President of Azerbaijan also addressed the issue of concluding long-term contracts. What is the rationale behind this approach? As Ilham Aliyev explained, the investments made by Azerbaijan in the construction of the South Gas Complex have not yet paid off – the project has not yet reached "zero balance". In this regard, it is essential to have confidence in the long-term demand for Azerbaijani gas in the European market. "It is imperative that we ensure the ongoing demand for our gas in Europe, our primary market, for the foreseeable future. Absent such a guarantee, investors and countries alike will be reluctant to invest. Consequently, there will be a significant shortage of natural gas," he stated.
European Commissioner Dan Jergensen's speech did not provide direct answers to questions about plans to double the capacity of the South Gas Complex from the current 10 bcm per year. However, he praised the energy partnership between Brussels and Baku. He emphasised that this collaboration has been instrumental in ensuring Europe's energy security and diversifying gas supplies in the face of global geopolitical shifts triggered by the Russia-Ukraine conflict. "The partnership with Azerbaijan and co-operation on the SGC has played an important role in our efforts to diversify gas supplies and reduce our dependence on Russian gas. In the coming years, we expect pipeline gas from Azerbaijan to play an important role in the EU energy system as part of the transition to zero emissions," the European Commissioner is confident.
The EU representative also welcomed the efforts "aimed at expanding the capacity of the gas transport infrastructure". In his opinion, this mechanism is important for the sustainable operation of the SGC itself, as well as for addressing challenges such as combating methane emissions from the oil and gas sector, energy efficiency, RES development and modernisation of the electricity grid.
Plans for the SCC
Statements by the energy ministers of the Balkan region and South-Eastern Europe showed their great interest in the expansion of the South Gas Complex and the purchase of Azerbaijani gas.
The Bulgarian Energy Minister, Zhecho Stankov, has stated that his country is committed to developing its own gas infrastructure in a consistent manner. The purpose of this policy is to achieve the objectives of national and European priorities. These include the creation of an interconnected and unified pan-European gas market and the assurance of reliable and diversified supplies. "We would like to reaffirm our commitment to developing partnership relations within the framework of the South Gas Centre," he said.
Romanian Energy Minister Sebastian-Ioan Burduja has expressed Bucharest's commitment to the expansion of the SSC, stating that it is of strategic importance for Europe's energy security. "The expansion of the corridor towards Southeastern Europe and the Balkans is an important step to provide the region with reliable, predictable and competitive energy supplies," he emphasised.
Slovenia's Minister of Environment, Climate and Energy, Bojan Kumer, described the SSC as a vital energy route, saying that it "provides a stable and strategic link between the Caspian region and European markets."
Italy's Deputy Minister of Environment and Energy Security, Vannia Cava, has stated that the TAP project will contribute to Italy's emergence as a pivotal energy hub, connecting Europe to the Caspian region and North Africa. She has also confirmed that the process of augmenting the pipeline's capacity is already underway.
The representatives of Greece, Serbia, Croatia, North Macedonia and Croatia also expressed views that were broadly similar.
Moldova's serious interest in long-term Azerbaijani gas
Remarkably, Moldova has expressed a significant interest in acquiring Azerbaijani gas on a long-term basis. Firstly, the Energy Minister, Dorin Dzungietu, stated at the SC meeting on SCC that the diversification of gas supply sources, including imports from Azerbaijan, is crucial in ensuring Moldova's energy security.
"We see the Vertical Gas Corridor (a project to create a supply route for non-Russian gas from terminals in the Eastern Mediterranean to Moldova and Ukraine, R+) an essential component of our future energy strategy. Continued diversification of supply sources, including imports from Azerbaijan, will be key to meeting our needs," the minister said.
The importance of this subject for Moldova was also underlined by Deputy Prime Minister, Infrastructure and Regional Development Minister Vladimir Bolia, who met Azerbaijani Energy Minister Perviz Shahbazov and the president of SOCAR during a visit to Baku. He confirmed that the country is actively negotiating long-term gas supplies and attaches great importance to the consolidation of energy security and diversification of energy supply sources.
"Moldova is already connected to the EU gas transport system, which gives us direct access to the gas passing through the South Gas Company. As part of this strategy, we are actively negotiating the supply of Azerbaijani gas," Bolia told the Report agency.
The country's demand for gas is approximately 1 billion cubic metres per year, and Azerbaijan is well placed to meet a proportion of this demand.
The countries of South-Eastern Europe have once again confirmed in Baku their readiness to expand cooperation with Azerbaijan in the field of gas supplies and to develop the South Gas Complex. The latter is expressed not only in words, but also in the implementation of significant energy initiatives on their part. For example, the construction of new interconnecting gas pipelines and the modernisation of existing networks in European countries.
It is vital that the EU takes concrete action to secure funding and procurement contracts, in order to successfully implement these initiatives.
It is hoped that Brussels will shift from declarative support for the South Gas Complex's expansion to substantive steps for long-term supply stability by proposing real solutions to the issues raised at the Baku ministerial meeting. It is particularly important to note that natural gas remains the only viable alternative as a transition fuel.