Məsud Pezeşkianın Bakıya səfəri yaxınlaşma, böhranların aşılması və praqmatik əməkdaşlığa başlanılmasının rəmzinə çevrilə bilər
İran Prezidenti Məsud Pezeşkian aprelin 28-də Azərbaycana rəsmi səfər edib. Bu, İran liderinin uzun illər sonra Bakıya ilk rəsmi səfəri idi. Əksər müşahidəçinin fikrincə, bu səfər ikitərəfli münasibətlərdə yeni mərhələnin əsasını qoyub.
Problemli keçmişin aşılması
Son dəfə İrandan Bakıya bu statusda səfər dövrünün dövlət başçısı Həsən Ruhani etmişdi. Bu, 2018-ci il martın 28-də baş vermişdi. Ruhanini əvəzləyən İbrahim Rəisi Azərbaycanda olmamışdı. Bakı-Tehran münasibətlərinin kritik həddədək pisləşməsi də məhz Rəisinin prezidentliyinin ilk illərinə təsadüf edib.
Azərbaycan-İran münasibətlərindəki böhranın özünəməxsus apofezi Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinə qarşı təşkil edilmiş və insan tələfatı ilə nəticələnmiş terror aktı olub. Lakin sonradan tərəflər bu böhranın həllinə nail ola bilib. Bu, əsasən İran hökumətinin Azərbaycan rəhbərliyinin tələbini yerinə yetirərək, terror aktını törətmiş və ona aidiyyəti olan şəxslərin məsuliyyətə cəlb olunması ilə bağlı qərarı sayəsində mümkün olub. Eyni zamanda burada Bakının səfirliyin təhlükəsizliyinin təmini ilə bağlı müstəsna tədbirlərin görülməsi, bənzər halların bir daha təkrarlanmayacağına zəmanət verilməsi ilə bağlı prinsipial mövqeyi də rol oynayıb.
Tərəflər arasında əlaqə məhz bundan sonra bərpa edilib. Üstəlik, ən yüksək səviyyədə. Nəticədə, 2024-cü ilin yazında İran Prezidenti İbrahim Rəisi ilk dəfə Azərbaycana səfər də edib. Mayın 19-da o, iki ölkənin sərhədində azərbaycanlı həmkarı İlham Əliyev ilə görüşüb. Liderlər Araz çayı üzərində birgə hidrotexniki layihə olan «Qız qalası» bəndinin açılış mərasiminə də qatılıblar. Bu görüş ikitərəfli münasibətlərin bərpasının rəmzinə çevrilib və İran-Azərbaycan əməkdaşlığının inkişafı istiqamətində vacib addım olub.
Təəssüf ki, görüşdən geri qayıdarkən Rəisinin helikopteri İranın şimal-qərbindəki Varzeqan rayonu ərazisində qəzaya uğrayıb. Faciə nəticəsində dövlət başçısı ilə yanaşı, xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahiyan və onları müşayiət edən şəxslər həlak olublar.
Beləliklə, Məsud Pezeşkianın Bakıya səfəri uzun illər sonra İran liderinin Azərbaycana ilk səfəridir. O, ikitərəfli münasibətlərdə yeni mərhələnin başlandığına dəlalət edir.
İranın xarici siyasətində etnik amil
Pezeşkian İranın kifayət qədər narahat regionu olan Urmiyada doğulmuş etnik azərbaycanlıdır. Son illər burada Urmiya gölünün kritik vəziyyəti, eyni zamanda azərbaycanlı əhalinin milli hüquqlarının təmin olunmamasına etirazı ilə əlaqədar mütəmadi olaraq qarışıqlıqlar yaşanır. Son dəfə belə hal regionda etnik balansın farsdilli kürd əhali hesabına dəyişdirilməsi cəhdi ilə əlaqəli baş verib.
Məsud Pezeşkian liberal baxışlı siyasətçidir və azərbaycanlı əhali arasında ciddi dəstəyə malikdir. Bu üzdən də, onun Bakıya səfərinin daxili siyasi vəziyyətdən də irəli gəldiyini düşünmək olar. Yəni o, bu addımı atmaqla, İranla Azərbaycanın yalnız siyasi deyil, həm də etnik və mental yaxınlığını göstərmək istəyib. Bu, İran azərbaycanlılarının yerli hakimiyyəti cənubi və şimali azərbaycanlılar arasında süni maneələr yaratmaqda günahlandıran radikal hissəsini sakitləşdirə bilər. Pezeşkian Azərbaycan Televiziyasına eksklüziv müsahibəsində bir fikri əbəs yerə səsləndirməyib: «Biz Azərbaycanı özümüz üçün yad hesab etmirik. Biz özümüzü də orada qərib saymırıq». Azərbaycanın qərb regionları ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında nəqliyyat əlaqəsi layihəsinin reallaşdırılması məsələsindən danışan Pezeşkian onu da bildirib ki, Tehranda İranı azərbaycanlıların ikinci vətəni hesab edirlər. Bundan başqa, qarşılıqlı səfərlərin tezliklə sadələşdiriləcəyini də deyib.
Məlumdur ki, İrandakı iqtisadi problemlər fonunda məhz Azərbaycanla sərhəd ticarəti, azərbaycanlı turistlərin İranın azərbaycanlıların yaşadıqları əyalətlərinə səfərləri önəmli problemlərin həllinə kömək edib. Təbriz, Ərdəbil, Mianə və digər şəhərlərin sakinləri qonşu ölkədən buraya gəlmiş insanlara mal satmaqla, müxtəlif sahələrdə xidmət göstərməklə qazanc əldə edib. Yeni şərtlər şimal qonşusu ilə münasibətlərin möhkəmləndirilməsini və xarici iqtisadi fəaliyyətin şaxələndirilməsini zəruri edir. Bundan başqa, yurddaşlarla əlaqələr İranın azərbaycanlı vətəndaşlarının mədəni-humanitar xarakterli tələbatlarını da qarşılamalarına imkan yaradır, nəticədə, sosial gərginlik də azalır.
Öz evindəki kimi
Səfərin İran ətrafında ciddi geosiyasi gərginlik dönəminə təsadüf etdiyini vurğulamamaq olmaz. Odur ki, böyük siyasət mövzusu iki ölkənin, hətta nümayəndə heyətlərinin diqqət mərkəzində olub.
İkitərəfli münasibətlərin hazırkı xarakterini və onların regional təhlükəsizliyə təsirini qiymətləndirən İlham Əliyev çoxtərəfli əməkdaşlıq üçün «gözəl şəraitin olduğunu» deyib. «Bu gün iki müstəqil dövlət kimi biz bölgəmizdə önəmli rol oynayırıq. Bölgə məsələlərinin bölgə ölkələri tərəfindən həll olunması da hər iki tərəfin fikridir və siyasətidir», - Azərbaycan Prezidenti bildirib. Yəni Bakı üçün Azərbaycan-İran münasibətləri kənar müdaxilələrə məruz qalmamalıdır.
İran Prezidentinin iki ölkə arasındakı siyasi dialoqa dair şərqsayağı bəyanatı da çox əhəmiyyətlidir. Azərbaycan Prezidentinin siyasətini yüksək qiymətləndirən Pezeşkian bildirib ki, İlham Əliyev böyük qətiyyət və iradə nümayiş etdirir. Eyni zamanda o, İranın siyasi rəhbərliyinin də bu keyfiyyətlərdən məhrum olmadığını söyləyib. Bu, tərəflərin qarşısında nail ola bilməyəcəkləri hədəflərin olmadığını düşünməyə əsas verir: «Allahın köməyi ilə digər layihələri bölgə üçün, İranın və Azərbaycanın gələcəyi üçün, hətta Yaxın Şərq bölgəsi üçün birlikdə yaradacağıq».
Pezeşkian Azərbaycanda özünü evindəki kimi hiss etdiyini də söyləyib. «Çox şadam ki, sizinlə bir yerdəyəm. İqtisadi, mədəni, elmi, təhlükəsizlik, hərbi və digər sahələrdə əl-ələ verib özümüz, övladlarımız və sonrakı nəsillər üçün möhkəm gələcək quraq. Gələcək nəsillər fəxr etsinlər ki, bu cür sağlam əlaqələr qurmuşuq», - deyə İran Prezidenti qeyd edib. Onun sözlərində ümumi dünyagörüşü, ənənələr, mədəniyyət və dinə əsaslanan əlaqələrin iki xalqın «alnına yazıldığına» açıq eyham hiss olunub.
Mədəni qohumluğa əsaslanan praqmatika
2024-cü ilin sonuna olan məlumata görə Azərbaycanla İran arasında ticarət-iqtisadi münasibətlər dayanıqlı inkişaf tempinə malikdir. Müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq getdikcə genişlənir. Azərbaycan Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatında bildirilir ki, ötən il iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 647,1 milyon dollar təşkil edib. Bu, 2023-cü illə müqayisədə 159,7 milyon dollar və ya 32,8% çoxdur. İkitərəfli ticarət dövriyyəsində İranın payı 1,36%-dir.
İlham Əliyev həmkarı ilə birgə keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, onlar danışıqlar zamanı Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi layihəsinin reallaşdırılması perspektivini də müzakirə ediblər. Azərbaycan layihənin işləməsi üçün öz ərazisinə düşən hissədə bütün lazımi infrastrukturu yaradıb. «Hazırda biz, sadəcə olaraq, artacaq yükləri nəzərə alaraq öz nəqliyyat imkanlarımızı və infrastrukturumuzu genişləndiririk. İstər dəniz limanı olsun, dəmir yolu olsun, avtomobil nəqliyyatı olsun - bütün bu istiqamətlər üzrə gözlənilən böyük yük həcmlərini qəbul etmək və ötürmək üçün biz böyük sərmayə qoyuluşu layihələrinə başlamışıq», - deyə İlham Əliyev bildirib.
Daha sonra biznes forumda iki ölkə arasında nəqliyyat layihələrinin reallaşdırılması mövzusunu inkişaf etdirən Azərbaycan Prezidenti Araz dəhlizinin vacibliyindən də danışıb. Onun fikrincə, bu layihə yalnız bizim regionumuzda deyil, bütün dünyada diqqət çəkir. Onunla bağlı ehtimallar irəli sürülür, müxtəlif fikirlər səsləndirilir. Amma bunun üçün heç bir əsas yoxdur. O, sadəcə yeni nəqliyyat layihəsidir.
İki ölkə arasında əməkdaşlığa sahibkarların marağı da böyükdür. Bakıda keçirilən Azərbaycan-İran biznes forumunda iştirak edənlərin sayı bunu təsdiqləyir. Forumda 400-dən artıq şəxs iştirak edib ki, onların 120-dən artığı iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrini təmsil edən iranlı iş adamlarıdır. Bununla yanaşı, tərəflər sözləşiblər ki, gələcəkdə belə tədbirlərdə iştirak daha artıq olsun.
İkitərəfli iqtisadi əlaqələrin vacibliyindən danışan Məsud Pezeşkian bildirib ki, bu, bütünlükdə region ölkələrinin əməkdaşlığına impuls verə bilər. Bu, xüsusilə Azərbaycanın İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına sədrliyinin prioritetləri baxımından aktualdır. Yeri gəlmişkən, bu ilin payızında Bakıda bu təşkilatın sammiti keçiriləcək.
Səfərə yekun vurarkən qeyd etmək lazımdır ki, o, son dərəcə səmimi, dostluq şəraitində keçib. Prezidentlər bir-birlərini «qardaş» adlandırıb, ən əsası isə onlar üçün doğma olan Azərbaycan dilində danışıblar. Dövlət başçıları bütün istiqamətlər üzrə ikitərəfli əlaqələrin artırılmasına dair razılığa gəliblər. Buna səfər çərçivəsində imzalanmış altı razılaşma, o cümlədən prezidentlərin birgə bəyanatı da təkan verəcək. Əhəmiyyətli sahələrdə əməkdaşlığın inkişafını nəzərdə tutan bu sənədlər ikitərəfli dialoqun yeni səviyyəyə yüksəlməsinə kömək edəcək.
Pezeşkianın səfəri uzun çəkməyib. O, Bakını Bəndər-Abbas limanında baş vermiş və insan təlafatına səbəb olmuqş partlayış səbəbilə planlaşdırılandan tez tərk edib. Bununla yanaşı, İran Prezidenti vətəninə yollanmazdan əvvəl şiələr arasında məşhur olan Bibiheybət məscidinə də baş çəkib. Pezeşkianın dini rütbəsi olmasa da, bu məscid onun üçün da böyük əhəmiyyət daşıyır. Hesab edilir ki, məscidin ərazisində Məhəmməd Peyğəmbərin nəslindən olan yeddinci imam Musa əl-Kazımın qızı Hökumə xanım dəfn olunub. Bu, ərazini şiələr üçün müqəddəs məkana çevirir. Çünki Peyğəmbərin nəsli şiəlikdə önəmli kultdur.
Bu, bəzən ziddiyyətlərin olmasına rəğmən, Azərbaycan və İran xalqlarının mənəvi bağlılığını göstərən, ikitərəfli əməkdaşlığın əsasını təşkil edən daha bir amildir.

Masoud Pezeshkian's visit to Baku has the potential to be a significant symbolic gesture, a new chapter in Azerbaijani-Iranian relationship, a catalyst for rapprochement, crisis resolution, and pragmatic cooperation
On 28 April, Iranian President Massoud Pezeshkian paid an official visit to Azerbaijan. The visit is noteworthy as it marks the first official visit to Azerbaijan by an Iranian leader in many years. Many observers have noted that it established the basis for a new phase in the bilateral relationship.
Overcoming the past challenges
The last occasion on which the former President of the Islamic Republic of Iran, Hassan Rouhani, visited Baku in this capacity was on 28 March 2018. Ebrahim Raisi, who succeeded him, did not visit Azerbaijan. During the initial years of his cadence, Azerbaijani-Iranian relations reached a critical juncture.
The tragic terrorist attack on the Azerbaijani embassy in Tehran represented a significant crisis in the relationship between Azerbaijan and Iran. Following careful consideration, the parties involved were able to reach a mutually acceptable resolution to the crisis. This is largely due to the Iranian authorities' agreement to meet the demands of the Azerbaijani leadership to hold the perpetrators of the terrorist act and those involved in it to account. In addition, Baku's principled stance on exceptional security measures and guarantees that such an incident will not recur is also a contributing factor.
It was at this point that contact between the parties was resumed. This includes at the highest level. Consequently, Iranian President Ebrahim Raisi paid a visit to Azerbaijan in the spring of 2024. On 19 May, he met with President Ilham Aliyev at the state border of the two countries. The leaders were present at the opening ceremony of a joint hydro-technical project, the Giz Galasy dam on the Araz River. The meeting was a significant event in the development of cooperation between Iran and Azerbaijan, and was widely seen as a symbol of the restoration of bilateral relations.
Unfortunately, the helicopter carrying President Raisi crashed in the Warzegan area in the north-west of the country on the way back from the meeting. The tragic accident resulted in the deaths of the Iranian President, Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian and the entire entourage.
Masoud Pezeshkian's visit to Baku was the first visit of an Iranian leader to Azerbaijan for a considerable amount of time and should mark the beginning of a new stage of bilateral relations.
The role of ethnicity in Iran's foreign policy
Pezeshkian is of Azerbaijani origin and hails from the Iranian city of Urmia, a region with a turbulent history. Recent years have been marked by frequent unrest, which is linked to the critical state of Lake Urmia, as well as the dissatisfaction of the Azerbaijani population with the realisation of their national rights. The most recent of these disturbances pertained to endeavours to modify the ethnic composition of the region, with a view to disadvantage the Persian-speaking Kurdish population.
Masoud Pezeshkian is a politician with liberal views who enjoys support among the Azerbaijani population. Therefore, his visit to Baku could have been dictated by domestic political considerations. The objective is to demonstrate the political, ethnic and mental proximity of Iran to Azerbaijan. Therefore, the Iranian authorities must appease the radical part of Iranian Azerbaijanis. These people accuse the Iranian authorities of creating artificial obstacles between southern and northern Azerbaijanis. In his exclusive interview with Azerbaijani TV, Pezeshkian made the following statement: We consider Azerbaijan to be a familiar territory and we are confident that our presence there is well-received. In terms of the implementation of the project to establish transport communications between the western regions of Azerbaijan and Nakhchivan Autonomous Republic, he emphasised that Tehran considers Iran to be a second homeland for Azerbaijanis. Furthermore, he expressed his support for the prompt facilitation of mutual trips.
In light of the economic challenges faced by Iran, it is acknowledged that border trade with Azerbaijan and the influx of Azerbaijani tourists to Iranian provinces populated by Azerbaijanis played a pivotal role in addressing pressing concerns. Residents of Tabriz, Ardabil, Miane and other cities generated revenue through the sale of goods and the provision of a range of services to visitors from the neighbouring country. The new conditions dictate the need to strengthen relations with the northern neighbour and diversify foreign economic activities. Furthermore, the existence of strong ties with compatriots enables Iranian citizens of Azerbaijani origin to satisfy their cultural and humanitarian needs. Consequently, this also plays a part in the reduction of social tension.
Visiting home
It is important to note that the visit occurred in the context of significant geopolitical tensions surrounding Iran. Therefore, the leaders of the two countries, along with their delegations, gave the topic of great geopolitics their undivided attention.
Ilham Aliyev stated that an assessment of the current nature of bilateral relations and their impact on regional security had revealed "excellent conditions" for multilateral cooperation.
"In our current status as two independent states, we play an important role in our region. Both sides are in agreement that regional issues should be resolved by the countries of the region", - noted the President of Azerbaijan. In the context of Baku, Azerbaijani-Iranian relations are self-sufficient and should not be influenced from outside.
The Iranian President's statement on the political dialogue between the two countries was oriental and meaningful. Masoud Pezeshkian expressed his appreciation for the President of Azerbaijan's policy and highlighted his commendable determination and resolve. It is evident that the Iranian political leadership also possesses these qualities. This suggests that there are no insurmountable obstacles between the sides. The Iranian president concluded his remarks with the following statement: "We are committed to collaborating on the creation of additional projects for the region, the future of Iran and Azerbaijan, and the broader Middle East region, God willing."
He also noted that he feels at home in Azerbaijan. "I am very happy to be with you. We should work together to build a solid future for ourselves, our children and future generations, in economic, cultural, scientific, military and other fields. It is our responsibility to ensure that future generations can look back with pride on our efforts to build strong and healthy relations," Pezeshkian said.
His words clearly allude to a predetermined bond between the peoples of the two countries, founded on shared world-views, traditions, cultures and religions.
Pragmatism and cultural affinity
As of the end of 2024, trade and economic relations between Azerbaijan and Iran demonstrate steady growth and expansion of cooperation in various spheres. According to the State Customs Committee of Azerbaijan, bilateral trade turnover for the past year totalled $647.1 million, which is $159.7 million or 32.8% more than in 2023. Iran's share of Azerbaijan's total trade turnover is 1.36%.
At a joint press conference, the Azerbaijani head of state announced that the parties had discussed the prospects of implementing the North-South transport corridor during the talks. Azerbaijan has successfully implemented all the necessary infrastructure projects for the functioning of this transport corridor on its territory. "At present, we are simply expanding our transport capabilities and infrastructure, in line with the increasing volume of cargo. Whether it is seaports, railways or road transport, major investment projects have been launched to receive and transport the expected large volumes of cargo in all these directions," Ilham Aliyev pointed out.
Subsequently, at the business forum, the Azerbaijani leader expanded on the implementation of transport projects between the two countries, emphasising the significance of the Araz corridor. It is his opinion that this project is of great interest not only in our region, but also around the world. There are some assumptions and rumours about it. However, there are no grounds for that. This is merely a new transport project.
The high turnout of over 400 participants at the Azerbaijani-Iranian business forum in Baku is a clear indication of the keen interest among entrepreneurs in exploring opportunities for collaboration. It is estimated that more than 120 Iranian businessmen from a variety of economic sectors were in attendance. Furthermore, the parties involved have agreed that the number of participants in such events will be increased in the future.
Masoud Pezeshkian emphasised the significance of bilateral economic relations, highlighting their potential to stimulate collaboration among all regional countries. This is particularly pertinent in the context of the priorities of Azerbaijan's chairmanship of the Economic Cooperation Organisation. Please note that the organisation's annual summit will be held in Baku this autumn.
To summarise the results of the visit, it is important to note that the atmosphere was exceptionally friendly and cordial. The Presidents referred to each other as "brothers". Most importantly, they communicated in their native Azerbaijani language and agreed to intensify bilateral ties in all directions. The six agreements, including the joint statement of the two presidents signed during the visit, will contribute to this. They facilitate the development of cooperation in key areas and will help to elevate the bilateral dialogue to a new level.
Pezeshkian's visit was brief. He was obliged to depart from Baku ahead of schedule due to the explosion at the port of Bandar Abbas, which regrettably resulted in fatalities. Nevertheless, prior to departing, the Iranian president visited the Bibiaybat mosque, a site of particular significance to Shiites. Although Pezeshkian does not hold a clerical rank, this matter is of great importance to him. The site of the mosque is believed to be the resting place of a descendant of the Prophet Muhammad, Hokumah-Khanim, who was the daughter of the seventh Imam, Musa al-Kazim. This designation renders the site sacred to Shiites, as the veneration of the Prophet's descendants constitutes a pivotal tenet of Shiism.
This is another symbol of the spiritual kinship between the Azerbaijani and Iranian peoples, which serves as a basis for bilateral cooperation despite sometimes existing contradictions.