Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Çinə dövlət səfəri edib
Məşhur şəxslərə məxsus bədii ədəbiyyatda və əsərlərdə gələcəyə dair hansısa proqnozların «aşkarlanması» cəhdlərinə ta qədimdən rast gəlinib. Şərqdə fala Hafizin şeirlər kitabı ilə baxıblar. Bu əsrdə isə Tom Klensinin romanlarında, hətta Simpsonlar haqqında multiserialda hansısa öncəgörmələr axtarılması və tapılması «ənənə»si var.
Amerikanın «Atəş altında» filmini bu qəbildən olan sənət əsərlərinə aid etmirlər. Amma məhz bu filmdə qəhrəmanlardan biri çox maraqlı ifadə işlədir: «Dünya artıq Qərb və Şərqdən yox, Şimal və Cənubdan ibarətdir».
Film ekranlara 1983-cü ildə çıxıb. Orada uzaq 1979-cu il hadisələrindən – Nikarauqada Somosa diktaturasının çöküşündən danışılır. Amma dünyanın artıq şimal və cənubdan ibarət olduğu haqda fikir, həqiqətən, öncəgörmə təsiri bağışlayır.
İllər sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev «Sinxua» agentliyinə Çinə səfəri ərəfəsində verdiyi müsahibəsində deyib: «…Qlobal Cənubun bir hissəsi kimi, biz həmişə onun maraqlarını müdafiə etmişik. Azərbaycan 2019-2023-cü illərdə BMT-dən sonra ikinci beynəlxalq təşkilat olan Qoşulmama Hərəkatının sədri olub. Bizim sədrliyimiz dövründə Qlobal Cənub ölkələrini birləşdirən bu vacib platformanın rolunun və statusunun artırılması istiqamətində bir sıra ardıcıl səylər göstərilib. Qlobal Cənub ilə Qlobal Şimal arasında daha möhkəm körpülərin qurulması bizim COP29-da sədrliyimiz çərçivəsində ideyalardan biri olub. Bu gün Qlobal Cənubun tərkibinə daxil olan Asiya, Afrika və Latın Amerikası ölkələri birlikdə BMT-yə üzv dövlətlərin təqribən üçdə ikisini təşkil edir. Planetin əhalisinin 80 faizi, dünya ÜDM-in təxminən 50 faizi və məcmu beynəlxalq ticarət həcminin təqribən yarısı bu təşkilatın payına düşür. Qlobal Cənubun daha dayanıqlı, ədalətli və təhlükəsiz dünya nizamı qurulmasında iştirakı təbii prosesdir».
Protokoldan kənar
Azərbaycan Prezidenti aprelin 22-də Çinə dövlət səfərinə yollanıb. Məlumdur ki, səfərlər müxtəlif siyasi və protokol çəkisinə malik olur. Xüsysi, işgüzar, rəsmi… Onların ən təntənəlisi dövlət səfəridir. Diplomatların sözlərinə görə, bu zaman protokolda xırda məsələlər olmur. Demək, Azərbaycan Prezidenti Çinə məhz dövlət səfəri edibsə, bu, istər Bakı, istərsə də Pekinin ikitərəfli münasibətlərin inkişafına nə qədər böyük diqqət ayırdığının göstəricisidir.
Səfər çərçivəsində əldə olunmuş razılaşmaların siyahısı da kifayət qədər zəngindir. Bakı ilə Pekin arasında Azərbaycanda bir neçə, o cümlədən üzən günəş elektrik stansiyasının inşasına dair razılaşma imzalanıb. Xatırladaq ki, Azərbaycan 2024-cü ilin payızında nüfuzlu iqlim sammiti olan COP29-a ev sahibliyi edib və həmin tədbir çərçivəsində bir sıra vacib təşəbbüslərlə çıxış edib. İlham Əliyev ölkənin, o cümlədən Xəzər dənizinin böyük günəş və külək enerjisi potensialına malik olduğunu dəfələrlə dilə gətirib. Dövlət başçısının səfəri çərçivəsində Yeni Azərbaycan Partiyası ilə Çin Kommunist Partiyası arasında əməkdaşlıq sazişi də imzalanıb.
Tərəflər viza rejimini də yüngülləşdirir ki, bu da turizmin kəskin artımına yol açacaq. Mütəxəssislər bildirirlər ki, bu gün dünya turizmi əsasən islahatlar nəticəsində uzaq səyahətlərə çıxa bilən Çin vətəndaşlarının hesabına artır. İki ölkə iqtisadiyyatda birgə layihələrin icrası imkanlarını da müzakirə edir. Və əlbəttə ki, Çinin «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsü və Azərbaycanın İpək Yolunun bərpası layihəsi.
Hərbi-sənaye kompleksində əməkdaşlıq məsələsi də var. Azərbaycan silah istehsalını inkişaf etdirir, Çinin də bu sahədə bölüşə biləcəyi məsələ az deyil. Bakı artıq Çin-Pakistan istehsalı olan qırıcılara maraq göstərir. Vaxtilə məhz Azərbaycanın maliyyə dəstəyi sayəsində Belarus və Çinin hərbi-sənaye kompleksləri ilə əməkdaşlıq «Polonez» raket komplekslərinin istehsalına və müasirləşdirilməsinə imkan vermiş, sonradan Bakı həmin kompleksləri öz arsenalına daxil etmişdi. Bir sözlə, bu sahədə də əməkdaşlığın məhsuldar ola biləcəyinə şübhə yoxdur.
Qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Tayvan separatçılığını pisləyərək, «vahid Çin» konsepsiyasını birmənalı şəkildə dəstəkləyir. Bundan başqa, səfər çərçivəsində İlham Əliyev ilə Si Cinpin «Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması haqqında Birgə Bəyanat»ı da imzalayıblar. Xatırladaq ki, ötən il Azərbaycan Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Astanada keçirilmiş sammitinə qatılmışdı. Ekspertlər məhz həmin vaxt ilk dəfə olaraq, Bakının geosiyasi seçimini Çinin xeyrinə etdiyini söyləməyə başlamışdılar. Bu, çoxları üçün əsl şok idi.
«İkinci fövqəldövlət»
Çin ərazisinə, əhalisinə və resurslarına görə dünyanın ən nəhəng dövlətlərindən biridir. Onun çox böyük iqtisadi, texnoloji və investisiya potensialı var. Yaxın zamanlarda dünyanın ikinci, bəlkə də birinci fövqəldövlətinin Çin ola biləcəyinə dair fikirlərə hələ dünyanın «Çin möcüzəsi» haqda yeni danışmağa başladığı vaxt səsləndirilirdi. Əvvəllər Qlobal Şimalın iqtisadçıları və ekspertləri «Çin möcüzəsi» haqda bir qədər ehtiyatla danışırdılar. Bəli, yığım sexləri, ucuz işçi qüvvəsi, zəif yuan – Qərb istehsalçıları üçün müəyyən istehsalat zəncirini Çinə köçürmək son dərəcə sərfəli işdir. Onlar iddia edirdilər ki, bu ölkə texnologiyalar sahəsində hələ uzun müddət sadəcə, kağız üzərində «əjdaha» olacaq.
Lakin bu gün bu yekəxana istehzadan geri çəkilmək lazım gəlir. Çünki Çin «yığım sexi» olmaqdan çıxır, əvvəlki iqtisadi konsepsiya və modelini dəyişir, iqtisadi inkişaf göstərir. Bu inkişaf ikirəqəmli göstəricilərlə ifadə olunmasa da, orada böhran əlamətləri də görünmür. Bundan başqa, Pekin ABŞ Prezidenti Donald Trampın elan etdiyi «tarif müharibəsi»ndən də ciddi itkilər vermədən çıxa bilir.
Belə bir vəziyyətdə ÇXR-in iqtisadi uğurlarını nə vaxtsa siyasi nüfuza çevirəcəyi gözlənilən idi. Ekspertlər əvvəlcə Tayvan ətrafında «siyasi hərarət»in necə yüksəlməyə başladığını, Cənubi Çin dənizindəki Spratli arxipelağında baş verənləri müşahidə ediblər. Pekinin bu regionlardakı fəallığı ABŞ-də əməlli-başlı narahatlıq yaradıb və onlar «Cənubi Çin dənizində azad gəmiçiliyi qoruyub saxlamaq» əzmini bəyan etməyə başlayıblar. Yəni Vaşinqton Çinin bu adalarda hərbi bazalar, uçuş zolaqları inşa etməsinə imkan vermək niyyətinin olmadığını göstərməyə çalışıb.
Həmin vaxt Çinin dəniz sərhədləri boyunca lokal münaqişələrin başlaya biləcəyinə dair proqnozlar özünü doğrultmayıb. Çin «uzunmüddətli oyun»ları yaxşı bacarır. Hər halda, Tayvan ətrafında mütəmadi hərbi təlimlər keçirilirsə, digər regionlarda sakitlikdir. İndi isə Pekin postsovet ölkələrində də nüfuzunu fəal şəkildə artırmağa başlayıb.
Üçüncü güc mərkəzi
SSRİ-nin dağılmasından sonra beynəlxalq ekspertlər yeni yaranmış müstəqil dövlətlər üçün iki mümkün xarici siyasi kurs görürdülər. Ya bütün sahələrdə Moskvaya meyillənmək, ənənəvi əlaqələri qoruyub saxlamaq, ya da Qərbə istiqamət götürmək. Qərb özü isə Baltikyanı dövlətlər istisna olmaqla, bu yeni ölkələrə qucaq açmağa tələsmirdi.
İlham Əliyevin Çinə səfəri bu sxemi pozub. İndi postsovet məkanında «üçüncü nüfuz mərkəzi» yaranır – Çin.
Pekin əvvəllər nüfuzunu əsasən həmsərhəd olduğu Qazaxıstan və Tacikistana yaymağa çalışırdı. Bakı ilə siyasi münasibətlərin inkişafı bu məsələdə coğrafiyanı dəyişir. Azərbaycan ÇXR ilə ümumi sərhədə malik deyil. O, Xəzər dənizindən qərbdə yerləşir və son dövrlərədək burada Çinin xüsusi nüfuzu hiss olunmayıb. Ekspertlər əmin idilər ki, Çin bu istiqamətdə maksimum «yığım sexləri»nin məhsullarının satışına ümid edə bilər, siyasətdə isə o, Rusiya ilə birlikdə, üstəlik, ikinci rolda çıxış etməli olacaq.
Amma indi Pekin müstəqil və kifayət qədər uğurlu siyasi rol oynamağa başlayıb.
Köhnə xarici oyunçuların öz təsir alətləri var idi. Avropa İttifaqı postsovet ölkələrinə «Şərq Tərəfdaşlığı» proqramını təklif edir, Rusiya MDB, KTMT, Aİİ kimi inteqrasiya layihələrinə üstünlük verirdi… Sonradan onların sırasına İttifaq Dövləti də əlavə olunub. Doğrudur, hələlik bu layihənin cəmi iki iştirakçısı var – Rusiya və Belarus. Lakin Moskva digər postsovet ölkələrinin də bu ittifaqa qoşulmasında maraqlı olduğunu gizlətmir. Doğrudur, hələlik bu konsepsiyanı qeyri-rəsmi, məsələn, Aleksandr Dugin kimi ideoloqların dilindən bəyan edirlər. Amma ideya artıq ortadadır.
ABŞ postsovet məkanında inteqrasiya layihələri ilə çıxış etməyib. Amma onun milyardlıq büdcəyə malik USAID kimi aləti və sponsor-qrant proqramları var idi.
Çin isə heç zaman bənzər layihə və təşəbbüslərlə çıxış etməyib və etmir. ŞƏT və ya BRHÇC kimi qurumlar inteqrasiya layihəsi deyil. Onlar sadəcə, dövlətlərarası əməkdaşlıq platformasıdır. Çinin «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsü də inteqrasiya yox, iqtisadi və logistik əməkdaşlıq layihəsidir.
İndi isə məlum olur ki, bu, Çinin nüfuzunu yaymasında nəinki mənfi hal deyil, əksinə, ciddi üstünlükdür. Pekin digər oyunçulardan fərqli olaraq, birincisi, tərəfdaşlarının xarici siyasətini yönləndirməyə çalışmır, «ya biz, ya NATO/Aİ/ABŞ/Türkiyə» üslubunda çıxış etmir. İkincisi, onun tərəfdaş ölkələrdə Çin dilinin ikinci dövlət dilinə çevrilməsi kimi bir tələbi yoxdur. Nəhayət, üçüncüsü, Pekin «Çin dünyası» konsepsiyası irəli sürmür. Qərbin aparıcı hökumətlərindən fərqli olaraq, Çin hökuməti «insan haqları» kimi bəhanələrlə yersiz qərəz göstərmir «rəngli inqilab» və ya buna bənzər nəsə həyata keçirməyə çalışmır.
Məlum olur ki, belə «təsir alətləri»ndən istifadə etməmək üstünlükdür. Yəni texnologiyalar və investisiyalar yalnız Qərbdən deyil, Şərqdən də gələ bilər. Ən əsası isə bu zaman yersiz siyasi iradlara, suverenliyin bölüşdürülməsi tələblərinə rast gəlinmir.
Bütün bunların fonunda Mao Tszedunun məşhur «Şərq küləyi Qərb küləyinə üstün gəlir» ifadəsi yada düşür.

Состоялся государственный визит Президента Азербайджана Ильхама Алиева в Китай
Найти в художественной литературе и трудах известных личностей какие-то пророчества пытались издавна. На Востоке гадали по книге стихов Хафиза. В нынешнем веке предсказания искали и находили в романах Тома Клэнси и даже мультсериале про Симпсонов.
Американский фильм «Под огнем» пророческим как бы никто не объявлял. Но именно в этой ленте одна из героинь произносит примечательную фразу: «Мир больше не делится на Запад и Восток - он делится на Север и Юг». Фильм вышел на экраны в 1983 году. Речь в нем о давних событиях 1979 года - падении диктатуры Сомосы в Никарагуа. Но фраза, что мир теперь делится на Север и Юг, оказалась по-настоящему пророческой. И вот уже в интервью агентству «Синьхуа» перед своим визитом в Китай Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявляет: «…Будучи частью Глобального Юга, мы всегда защищали его интересы. В 2019-2023 годах Азербайджан был председателем Движения неприсоединения, которое является второй после ООН крупнейшей международной организацией. За этот период наше председательство предприняло ряд систематических усилий для повышения роли и статуса этой важной платформы, объединяющей страны Глобального Юга. Одна из наших идей в рамках председательства в COP29 заключалась в том, чтобы навести более прочные мосты между Глобальным Югом и Глобальным Севером. Сегодня страны Азии, Африки и Латинской Америки, вместе образующие глобальный Юг, составляют почти две трети государств - членов ООН. На их долю приходится около 80% населения планеты, порядка 50% мирового ВВП и около половины совокупного объема международной торговли. Участие Глобального Юга в строительстве более устойчивого, справедливого и безопасного мирового устройства является естественным процессом».
За кулисами протокола
22 апреля Президент Азербайджана посетил с государственным визитом Китай. Хорошо известно, что визиты могут иметь разный политический и протокольный «вес». Они бывают частные, рабочие, официальные… Государственный же - наиболее торжественный. А в протоколе, как утверждают дипломаты, нет мелочей. И если Президент Азербайджана посещает Китай именно с государственным визитом - это показатель того внимания, которое уделяют развитию двусторонних отношений и в Баку, и в Пекине.
Впечатляет список достигнутых договоренностей. Баку и Пекин подписали соглашения о строительстве в Азербайджане нескольких солнечных электростанций, в том числе плавучих. Наша страна, напомним, осенью 2024 года принимала престижный климатический саммит СОР29, на котором выдвинула несколько важных инициатив в этой сфере. Ильхам Алиев не раз говорил о большом потенциале солнечной и ветряной энергетики, в том числе на Каспийском море. Договоренности о сотрудничестве заключены также между партией «Ени Азербайджан» и Коммунистической партией Китая.
Облегчается и визовый режим, что предполагает резкий рост туризма. Сегодня, говорят специалисты, мировой туризм растет в основном за счет граждан Китая, которые в результате политики реформ получили возможность совершать дальние путешествия. Обсуждаются совместные проекты в экономике. И, конечно же, китайская инициатива «Один пояс - один путь», а также азербайджанский проект возрожденного Шелкового пути.
Есть и такая сфера сотрудничества, как военно-промышленный комплекс (ВПК). Азербайджан развивает свое оружейное производство, у Китая тоже есть чем поделиться. В Баку уже проявляли интерес к истребителям китайско-пакистанского производства. В свое время при азербайджанской финансовой поддержке и сотрудничестве ВПК Беларуси и Китая были созданы и модернизированы ракетные комплексы «Полонез», которые потом закупил Баку. В том, что сотрудничество и здесь может быть плодотворным, сомнений нет.
Надо отметить, что Азербайджан решительно поддержал концепцию «одного Китая», осудив тайваньский сепаратизм. Помимо этого Ильхам Алиев и Си Цзиньпин подписали «Совместное заявление между Азербайджанской Республикой и КНР об установлении отношений всестороннего стратегического партнерства». Напомним, что в прошлом году Азербайджан принимал участие в саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в Астане. И именно тогда эксперты впервые заговорили о том, что Азербайджан сделал геополитический выбор в пользу Китая. Что для очень многих оказалось настоящим шоком.
«Вторая сверхдержава»
Китай - одна из крупнейших и по территории, и по населению, и по ресурсам стран мира. У КНР огромный экономический, технологический и инвестиционный потенциалы. О том, что именно Китай в ближайшем будущем может стать второй, а возможно и первой сверхдержавой мира, заговорили тогда еще, когда мир услышал о «китайском чуде». Вначале о «китайском чуде» экономисты и эксперты Глобального Севера говорили с пренебрежением. Да, «отверточная сборка», дешевая рабочая сила, слабый юань - для западных производителей весьма выгодно вывозить определенные производственные циклы в Китай. Но, дескать, в вопросах технологий эта страна еще долго, уверяли они, останется «бумажным тигром».
Сегодня от прежней высокомерной иронии приходится отходить. Китай уходит от «отверточной сборки», меняет прежние экономические концепции и модели и продолжает экономический рост - пусть уже не с двузначными цифрами, но и без признаков разрушительного кризиса. Более того, Пекину удается выйти без больших потерь и из «тарифной войны», которую объявил Китаю президент США Дональд Трамп.
Того, что на каком-то этапе свои экономические успехи КНР постарается конвертировать в политическое влияние, следовало ожидать. Первоначально эксперты отслеживали, как «повышается политическая температура» вокруг Тайваня, что происходит на архипелаге Спратли и в Южно-Китайском море. Активность Пекина в этих регионах не на шутку тревожила США, и там открыто обещали «сохранить свободу судоходства в Южно-Китайском море», то есть не позволить Китаю строить на островах военные базы и взлетные полосы.
Прогнозы, что по периметру морских границ Поднебесной неизбежно вспыхнет серия локальных конфликтов, не сбылись. В Китае умеют «играть в долгую». И если военные учения вокруг Тайваня проводятся регулярно, то в других регионах -  тишина. Вместе с тем Пекин активно наращивает влияние на постсоветском пространстве.
Третий центр силы
Вероятно, после распада СССР для новых независимых государств международное экспертное сообщество видело два варианта выстраивания внешнеполитического курса. Или ориентироваться во всем на Москву, сохраняя традиционные связи, или на всех парах двигаться в западном направлении. Правда, за вычетом стран Балтии раскрывать объятия новым независимым государствам Запад, собственно, особо не спешил.
Между тем визит Ильхама Алиева в Китай ломает эту схему. На постсоветском пространстве формируется «третий центр влияния» - Китай.
Вначале Пекин наращивал влияние, главным образом, в сопредельных Казахстане и Таджикистане. Но политический прорыв между Баку и Пекином меняет географию. У Азербайджана нет общей границы с КНР, страна расположена к западу от Каспийского моря, и до последнего времени у Китая особого влияния тут не было. Эксперты были уверены, что Китай максимум сможет рассчитывать на продажу здесь продукции своей «отверточной сборки», а в политике будет действовать в тесной связке с Россией, причем вторым номером.
Но теперь Пекин играет самостоятельную - и весьма успешную - политическую роль.
У старых внешних игроков имелись и имеются свои инструменты влияния. Евросоюз предлагал постсоветским странам программу «Восточное партнерство», Россия делала ставку на свои интеграционные проекты - СНГ, ОДКБ, Евразийский союз… Теперь к ним добавилось еще и Союзное государство. Пока участников у данного проекта два - сама Россия и Беларусь. Но в Москве открыто намекают, что и другим постсоветским странам было бы неплохо вступить в «евразийское макрогосударство». Пока эту концепцию высказывают неофициально, устами идеологов вроде Александра Дугина, но идея уже обозначена.
США на постсоветском пространстве не предлагали интеграционных проектов, но у Вашингтона имелся такой инструмент влияния, как USAID - с миллиардным бюджетом и спонсорско-грантовыми программами.
Ничем подобным Китай не располагал и не располагает. Организации типа ШОС и БРИКС интеграционными проектами не являются - это структуры межгосударственного сотрудничества. Китайская инициатива «Один пояс - один путь» тоже экономическая и логистическая, но никак не интеграционная.
Но теперь выясняется, что это не минус, а большой плюс китайского влияния. Пекин, в отличие от других игроков, во-первых, не пытается моделировать внешнюю политику своих партнеров и ставить вопрос в стиле «или мы, или НАТО/Евросоюз/США/Турция». Во-вторых, не требует обязательного объявления китайского языка вторым государственным. И, в-третьих, не продвигает концепцию «китайского мира». В отличие от ведущих западных деятелей власти КНР не устраивают мелочных придирок по поводу «прав человека», не устраивают «цветных революций» или еще чего-нибудь в этом же роде. Оказалось, что такое отсутствие «инструментов влияния» - это плюс. Что технологии и инвестиции могут приходить не только с Запада, но и с Востока. И самое главное, при этом не сопровождаются политическими придирками и требованиями поделиться суверенитетом.