Netanyahunun Qəzza ilə bağlı yeni planı regionda humanitar vəziyyətə necə təsir göstərəcək?
İsrail hökumətinin Qəzzada HƏMAS-ın mövcudluğuna tamamilə son qoyulmasına dair planının reallaşdırılmasına başlanılması regionda gərginliyi yenidən artırıb. Üstəlik, İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu bildirib ki, indi söhbət «ərazinin tam ələ keçirilməsindən və orada dayanıqlı nəzarətin qurulmasından» gedir. Görünən odur ki, plan müharibənin bürüdüyü Fələstin anklavında İsrailin hərbi əməliyyatları əhəmiyyətli dərəcədə artırmasını nəzərdə tutur. Artıq planın elan olunması özü beynəlxalq birlik tərəfindən sərt tənqidlə qarşılanıb. Bundan başqa, planın anons olunması on minlərlə ehtiyatda olan hərbçinin sektora geniş hücuma hazır olmaq çağırışı ilə də müşayiət edilib.
İsrailin planı: «lehinə» və «əleyhinə»
Xəbər husilərin hərbi əməliyyatlara başladıqları vaxtdan bu yana ilk dəfə olaraq mayın 4-də Təl-Əvivin Ben-Qurion aeroportuna raket zərbələri endirməsindən bir neçə saat sonraya təsadüf edib. Bu zərbələr nəticəsində hava limanından uçuşlar bir neçə saatlığına dayandırılıb, dörd nəfər yüngül xəsarət alıb. İsrail rəsmiləri dərhal husilərə cavabın çox ləngiməyəcəyini bəyan ediblər.
İsrailin Qəzzaya nəzarəti genişləndirmək niyyəti HƏMAS-ın darmadağın olunması və hələ də sektorda saxlanılan girovların azad edilməsi niyyəti ilə bağlıdır. Bununla yanaşı, ekspertlər bildirirlər ki, bu, yüz minlərlə fələstinlinin Qəzza sektorunun cənub hissəsinə sıxışdırılması ilə nəticələnərək, anklavdakı humanitar böhranı daha da ağırlaşdıracaq.
Maraqlıdır ki, İsrailin ali rəhbərliyi qeyd olunan planın reallaşdırılması ilə bağlı açıq bəyanatlardan çəkinir. Qəzzaya nəzarətin tam ələ alınması planının sosial şəbəkələrdə yayılmasının ardından Netanyahu israilli hərbçilərin bütün sektoru bir anda ələ keçirmək niyyətində olmadıqlarını, lakin əməliyyatın «intensiv» xarakter daşıyacağını bildirib.
Avropa İttifaqı İsrailin Qəzza sektorunda əməliyyatları genişləndirmək perspektivindən narahatlığını ilk ifadə edən beynəlxalq subyektdir. Qurumun rəsmisi Ənvər əl-Anuni isə eskalasiyanın «yeni qurbanlara, Fələstin əhalisi üçün yeni iztirablara yol açacağını» bildirib. O, İsrail qüvvələrini «maksimum ehtiyatlı davranmağa» çağırıb.
ABŞ Prezidenti Donald Trampın baş verənlərə reaksiyası isə birmənalı olmayıb və ciddi beynəlxalq rezonans yaradıb. Məlum olduğu kimi, 2025-ci ilin fevralında o, İsrailin Qəzzanı tam işğal etməsinə dəstək vermiş, hərbi əməliyyatların başa çatdırılmasından sonra ABŞ-nin əraziyə nəzarəti ələ alması təklifi ilə çıxış etmişdi. Tramp deyib ki, İsrail Qəzzanı Birləşmiş Ştatlara verəcək, fələstinli əhali isə qonşu ölkələrə köçürüləcək. Amerika lideri Qəzzanın «Yaxın Şərqin Rivierası»na çevrilməsi təklifini də irəli sürüb, bu məqsədlərə nail olunması üçün ABŞ qoşunlarından istifadəni belə, istisna etməyib.
Bu fikirlər beynəlxalq birlik tərəfindən sərt tənqidlə qarşılanıb. BMT-nin baş katibi Antoniu Quterreş sözügedən planı «etnik təmizləmə» niyyəti kimi qiymətləndirib. Misir və İordaniya da daxil olmaqla, ərəb ölkələri isə fələstinli qaçqınları qəbul etmək niyyətində olmadıqlarını bildiriblər. Tramp bu tənqidləri də cavabsız qoymayıb. O, planı «zorla qəbul etdirmək» niyyətində olmadığını, bunun sadəcə «tövsiyə» xarakteri daşıdığını söyləyib.
Humanitar böhran dərinləşir
ABŞ Prezidenti İsrailin əməllərini dəstəkləsə də, Qəzzadakı humanitar vəziyyətdən narahatlığını da bildirir. O, 2025-ci ilin aprelində Netanyahunu blokadanı yumşaltmağa, ərzaq və tibb ləvazimatlarının sektora keçirilməsinə imkan yaratmağa çağırıb. «Biz Qəzzaya qarşı rəhmli davranmalıyıq», - deyə o, qeyd edib.
İsraillə HƏMAS arasında əldə olunmuş atəşkəs razılaşmasının martın ortalarında yəhudi ordusunun hücumları bərpa etməsi üzündən pozulmasının ardından İsrail Müdafiə Ordusu strateji əhəmiyyətə malik əraziləri ələ keçirib. Nəticədə, bu gün o, Qəzza sektorunun təxminən yarısına tam nəzarət edir.
Bununla yanaşı, İsrail Qəzzaya bütün humanitar yardımları hələ barışıq pozulanadək dayandırmışdı. Buraya ərzaq, yanacaq və su da daxildir. Təxminən 19 aydır davam edən müharibədə bölgədə ən ciddi humanitar böhranın məhz bundan sonra yarandığı deyilir. Yardımların dayandırılması aclığa, ərzaq çatışmazlığına səbəb olub. Anklavda işləyən humanitar agentliklər bununla, bölgədə kütləvi ğalanların başladığını bildirir. Hesab olunur ki, İsrail HƏMAS-ın müqavimət gücünü tam qırmağa, həmçinin onu təxminən 20 ildir nəzarətdə saxladığı anklavda humanitar yardım paylamaq imkanından məhrum etməyə çalışır. Məsələ ondadır ki, HƏMAS Qəzza üzərində hakimiyyətini məhz bu imkanlar hesabına gücləndirir. İsrailli məmurlar HƏMAS-ı humanitar yüklərdən öz məqsədləri üçün istifadə etməkdə də günahlandırır.
İsrail hökumətinin planının ən həssas hissəsi Qəzza sakinlərinin həyatı ilə bağlıdır. Yəhudi dövlətinin rəsmiləri deyirlər ki, planın icrası «könüllü mühacirət»ə yol açacaq. Netanyahu detallara varmadığı videomüraciətdə bildirib ki, «Qəzza əhalisi elə onların öz təhlükəsizliyi üçün köçürüləcək».
Mediada planın addım-addım icra olunacağına dair xəbərlər yer alır. Buradan belə qənaətə gəlmək olar ki, Təl-Əviv vəziyyəti daha da ağırlaşdırmamaq üçün tələsməyəcək, anklavdan əhalini konkret hazır ssenarilər üzrə çıxaracaq.
HƏMAS məğlubedilməzdir?
İsrail HƏMAS-a təzyiqi ona görə artırırdı ki, o, atəşkəs danışıqlarında böyük uyuşqanlıq göstərsin. Lakin bu, baş verməyib. Beynəlxalq vasitəçilər tərəflər arasında yeni razılaşmaya böyük çətinliklə nail olmuşdular. İsrail, ABŞ və Aİ tərəfindən çoxları terror təşkilatı kimi tanınan HƏMAS bildirirdi ki, istənilən uzunmüddətli atəşkəs üçün Təl-Əviv Qəzzadan qoşunlarını tam çıxarmalıdır.
Bundan əvvəlki razılaşmalar tərəfləri müharibəyə birdəfəlik son qoyacaq razılaşmaya gətirməli idi. Lakin İsrail öz növbəsində, hər dəfə bildirir ki, o, HƏMAS-ı tam məhv etmədən dayanmayacaq.
İndi Təl-Əvivin hərbi əməliyyatları genişləndirmək qərarı hələ də əsirlikdə qalan israillilərin ailələri tərəfindən də mənfi qarşılanıb. Girov Ailələri Forumunun liderləri deyirlər ki, bu, hər bir girovun həyatı üçün riskdir. Onlar hökuməti qarşı tərəflə girovların azadlığının prioritet sayılacağı razılaşmaya getməyə çağırırlar. İsrailli məmurlar onlardan 24-nün hələ sağ olduğunu bildirirlər. Qəzza zolağı sakinlərinə humanitar yardımların göstərilməsi məsələsinə gəlincə, Təl-Əvivi ilkin tələbat mallarının bölüşdürülməsini HƏMAS-ı yaxına buraxmadan necə həyata keçirəcəyini açıqlamır. Bildirilir ki, İsrail BMT-yə bu işdə özəl mühafizə şirkətlərindən istifadə edəcəyi haqda məlumat verib. BMT özü isə prosesdə iştirak etməyəcək, çünki bu, qurumun əsas prinsiplərinə ziddir.
İsrailin Müdafiə Nazirliyinin məlumatına əsasən, Qəzzaya bütün yardımlar cənubda yerləşən Kərəm Şalom nəzarət-buraxılış məntəqəsi vasitəsilə ötürüləcək. Yardımın təxmini həcmi gündə 60 yük maşını olacaq. Daha əvvəl BMT və humanitar yardım tədarükü ilə məşğul olan təşkilatlar əhalinin gündə 100 yük maşını yardıma ehtiyac duyduğunu bildirilirdi.
COGAT tərəfindən hazırlanmış memorandumda bildirilirdi ki, yardım özəl mühafizə şirkətlərinin idarə edəcəkləri lojistika mərkəzlərindən paylanacaq. Fələstinlilərin eyniləşdirilməsi üçün bu mərkəzlərdə üz tanıma sistemlərindən istifadə olunacaq, insanların yardım əldə edə biləcəklərinə məlumatlandırılması isə SMS vasitəsilə həyata keçiriləcək.
Yardım təzyiq vasitəsi kimi
Humanitar təşkilatların əməkdaşları düşünürlər ki, yardımları fələstinlilərə yerlərdə çatdırmaqdansa, mərkəzləşdirilmiş qaydada paylanılması böyük sayda insanı məcburi olaraq uzaq məsafələr qət etmək zərurəti ilə üz-üzə qoyacaq. Narahatlıq yaradan məqamlardan biri də məhz budur. Hərbi əməliyyatlar artıq Qəzza əhalisinin 90%-dən çoxunu yaşayış yerini dəyişməyə məcbur edib və sektorun böyük hissəsini yaşayış üçün əlverişli olmayan «ay landşaftı»na çevirib.
BMT-də hesab edirlər ki, əhalinin əsas hissəsi, o cümlədən daha zəif təbəqəsi, ümumiyyətlə, yardımsız qalacaq. HƏMAS isə öz növbəsində bildirir ki, İsrailin yardımların paylanmasına nəzarət planı qəbuledilməzdir. Hərəkat üzvləri bu planı «yardımı siyasi şantaj əlamətinə çevirmək və ya onu İsrailin şərtlərinə tabel olmağa məcbur etmək cəhdi» sayır: «Bu, beynəlxalq hüququn pozulması, aclıq siyasətinin davam etdirilməsidir».
İddialara görə ABŞ İsrailin planını birmənalı şəkildə dəstəkləyir. Doğrudur, hələlik özəl şirkətlərin pulunu kimin verəcəyi, yaxud yardımın özünə görə maliyyəni kimin ayıracağı aydın deyil. Bununla yanaşı, İsrail rəsmiləri Qəzzada humanitar böhranın olmadığını iddia edirlər. Onlar deyirlər ki, bölgədə kifayət qədər ərzaq var, sadəcə HƏMAS həmin ərzaqları mülki əhaliyə paylamır.
Əksər beynəlxalq humanitar təşkilatları narahat edən yardımların bölüşdürülməsi üçün mərkəzlərin yaradılmasının fələstinliləri daimi hərəkətdə saxlayacağı, onları «faktiki internasiya şərtləri» altında yaşamağa məcbur edəcəyidir.
Bununla yanaşı, Qəzza sektorunun potensial olaraq qeyri-müəyyən müddətə təkrar işğalı nəinki Fələstin dövlətinin yaranacağına ümidləri daha çox məhv edəcək, həm də İsraillə ona düşmən münasibəti bəsləyən əhali arasında ünsiyyəti daha sıx vəziyyətə gətirəcək.
Fələstin Milli Administrasiyası ABŞ Prezidentinin Qəzzada quruculuq planına və anklavın ilhaqı ilə bağlı istənilən digər plana əbəs yerə etiraz etmir. Belə bir vəziyyətdə bir çox ölkə Fələstinin mövqeyini dəstəkləsə də, ona ürəyi yansa da, susmağa üstünlük verir. Çünki onların regionda gedən proseslərə müdaxilə etmək üçün ya imkanı, ya da istəyi yoxdur.

ПО ИЗРАИЛЬСКОМУ ПЛАНУ…
Начало реализации плана израильского правительства по полной ликвидации ХАМАС в Газе стало причиной нового обострения в регионе. Причем, по словам премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, речь идет о «полном захвате территорий и установлении на них устойчивого контроля». План, по всей видимости, направлен на значительное расширение операций Израиля на охваченной войной территории палестинского анклава, и его озвучивание уже вызвало яростную критику со стороны международного сообщества.
Анонсирование плана сопровождалось призывом к десяткам тысяч резервистов подготовиться к расширенному наступлению на сектор.
План Израиля: «за» и «против»
Новость появилась через несколько часов после того, как 4 мая хуситы впервые с начала войны нанесли ракетный удар по аэропорту Бен-Гурион в Тель-Авиве. В результате полеты были временно приостановлены, четыре человека получили легкие ранения. Израильские официальные лица сразу же пообещали отреагировать.
Намерение Израиля расширить свой контроль в Газе призвано способствовать достижению военных целей страны по разгрому ХАМАС и освобождению заложников, все еще удерживаемых в секторе. Между тем эксперты предупреждают, что это приведет к вытеснению сотен тысяч палестинцев в южную часть сектора Газа, усугубив и без того тяжелый гуманитарный кризис в анклаве.
Примечательно, что высшее руководство Израиля воздерживается от публичных заявлений по поводу немедленной реализации плана. В видеообращении, опубликованном в социальных сетях уже после анонсирования намерений полностью обеспечить контроль над Газой, Биньямин Нетаньяху не подтвердил решение израильских военных захватить контроль над всем сектором немедленно, но сказал, что операция будет «интенсивной».
Европейский союз был одним из первых международных субъектов, выразивших обеспокоенность перспективой расширения израильских военных операций в секторе Газа, а его представитель Ануар эль-Ануни заявил, что эскалация «приведет к новым жертвам и страданиям палестинского населения», и призвал израильские силы «проявлять максимальную сдержанность».
Реакция же президента США Дональда Трампа была менее однозначной и вызвала широкий международный резонанс. Как известно, в феврале 2025 года Трамп выразил поддержку Израилю по полной оккупации Газы, предложив, чтобы США взяли территорию под свой контроль после завершения боевых действий. Он заявил, что Израиль передаст Газу США, а палестинское население будет переселено в соседние страны. Американский лидер также предложил превратить Газу в «Ривьеру Ближнего Востока», не исключая при этом возможность использования американских войск для осуществления задуманного.
Эти заявления вызвали резкую критику со стороны международного сообщества. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш охарактеризовал план как «этническую чистку». Арабские государства, включая Египет и Иорданию, отвергли предложение принимать палестинских переселенцев. В ответ на критику Трамп заявил, что будет «рекомендовать», но не навязывать свой план.
Гуманитарный кризис усиливается
Несмотря на поддержку израильских действий, глава американской администрации все же выразил обеспокоенность гуманитарной ситуацией в Газе. В апреле 2025 года он призвал Нетаньяху смягчить блокаду и разрешить поставки продовольствия и медикаментов, заявив: «Мы должны быть добрыми к Газе».
После того как в середине марта прекращение огня между Израилем и ХАМАС было нарушено из-за возобновления израильского наступления, Армия обороны Израиля захватила стратегически важные участки. В результате на сегодняшний день она контролирует примерно половину сектора Газа.
Еще до окончания перемирия Израиль прекратил всю гуманитарную помощь Газе, включая продовольствие, топливо и воду, что, как полагают, привело к самому серьезному кризису за почти 19 месяцев войны. Запрет на помощь спровоцировал голод, а нехватка продуктов, согласно оценкам гуманитарных агентств, работающих в анклаве, привела к массовым грабежам.
Считается, что Израиль хочет полностью подорвать способность ХАМАС к сопротивлению, а также помешать ему в распределении гуманитарной помощи в анклаве, который он контролирует уже почти два десятилетия.
Именно это укрепляет его власть над Газой. Израильские чиновники обвиняют ХАМАС также в том, что он удерживает гуманитарные грузы для своих собственных целей.
Самой щепетильной частью плана израильского премьера является судьба жителей Газы. Израильские официальные лица заявляют, что его осуществление повлечет за собой «добровольную эмиграцию».  В своем видеообращении, не вдаваясь в подробности, Нетаньяху подтвердил, что «население Газы будет перемещено для его собственной защиты».
В СМИ просачивается информация, что план будет реализован постепенно. Из чего можно сделать вывод, что во избежание осложнений Тель-Авив не станет торопить события и будет выдавливать население из анклава на основе конкретно подготовленного сценария.
ХАМАС как «крепкий орешек»?
Израиль пытался усилить давление на ХАМАС, чтобы тот проявил большую гибкость в переговорах о прекращении огня, но безуспешно. С большим трудом добились результатов международные посредники, чтобы привести стороны к новому соглашению. Группировка, давно признанная террористической организацией Израилем, США и Европейским союзом, потребовала, чтобы Тель-Авив полностью вывел войска из Газы в рамках любого длительного прекращения огня.
Предыдущее соглашение было призвано привести стороны к переговорам о полном прекращении войны, что было камнем преткновения между ними. Израиль всегда заявлял, что не согласится прекратить войну, пока ХАМАС не будет побежден.
Сообщение Израиля о расширении военных операций вызвало негодование у семей израильских заложников, остающихся в плену. Лидеры Форума семей заложников заявили, что это подвергает риску каждого удерживаемого. Они призвали заключить сделку, которая отдаст приоритет заложникам. По мнению израильских чиновников, 24 человека из них еще живы. Что касается гуманитарной помощи жителям Газы, то Тель-Авив не раскрывает, как собирается обеспечить распределение продуктов первой необходимости, чтобы не допустить к этому процессу ХАМАС.
Согласно информации, Израиль уведомил ООН, что будет использовать частные охранные компании для контроля за распределением помощи в Газе. ООН же не будет участвовать в данном процессе, поскольку это нарушает основные принципы организации.
Согласно Координатору действий правительства на территориях (COGAT) - подразделения Минобороны Израиля, вся помощь будет поступать в Газу через южный контрольно-пропускной пункт Керем Шалом. Примерный размер помощи - около 60 грузовиков в день. Ранее ООН и другие организации, занятые доставкой гуманитарной помощи, заявляли, что для этого необходимы сотни грузовиков в день.
В меморандуме, подготовленном COGAT, говорилось, что помощь будет распределяться в логистических центрах, которыми управляют частные охранные компании. Что для идентификации палестинцев в центрах будет использоваться распознавание лиц, а для уведомления людей, что они могут забрать помощь, будут использоваться СМС-оповещения.
Помощь как инструмент давления
Сотрудники гуманитарных организаций опасаются, что централизация помощи вместо доставки ее палестинцам по месту их нахождения обусловит принудительное перемещение большого количества людей. Боевые действия уже привели к миграции более 90% населения Газы и превратили большую часть ее в не пригодный для жизни «лунный» ландшафт.
В ООН считают, что основная часть населения, включая наиболее уязвимые слои, останется вообще без помощи. В ХАМАС, в свою очередь, заявили, что решительно отвергают израильский план по контролю за распределением помощи, назвав его средством «превратить помощь в инструмент политического шантажа или подчинить ее условиям Израиля».  Это, по словам представителей группировки, «является нарушением международного права и продолжением политики голода».
Утверждается, что правительство США выразило четкую поддержку израильскому плану. Правда, неясно, кто будет финансировать частные военные компании или саму помощь. При этом израильские официальные лица неоднократно отрицали гуманитарный кризис в Газе. Они говорили, что на территории достаточно продовольствия и обвиняли ХАМАС в том, что оно не распределяется среди гражданского населения.
В большинстве международных гуманитарных организаций существуют опасения, что центры распределения помощи могут привести к постоянному перемещению палестинцев и заставить их жить в «фактических условиях интернирования».
При этом потенциальная повторная оккупация сектора Газа на неопределенный срок не только еще больше разрушит надежды на палестинскую государственность, но и поставит Израиль в тесную зависимость от населения, которое настроено к нему крайне враждебно.
Не случайно Палестинская национальная администрация выступает против плана президента США по благоустройству сектора Газа и любых других планов по аннексии анклава. Многие государства хоть и поддерживают позицию Палестины, но сочувственно молчат, поскольку не имеют либо возможности, либо желания вмешиваться в текущие процессы в регионе.