Netanyahunun Qəzza ilə bağlı yeni planı regionda humanitar vəziyyətə necə təsir göstərəcək?
İsrail hökumətinin Qəzzada HƏMAS-ın mövcudluğuna tamamilə son qoyulmasına dair planının reallaşdırılmasına başlanılması regionda gərginliyi yenidən artırıb. Üstəlik, İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu bildirib ki, indi söhbət «ərazinin tam ələ keçirilməsindən və orada dayanıqlı nəzarətin qurulmasından» gedir. Görünən odur ki, plan müharibənin bürüdüyü Fələstin anklavında İsrailin hərbi əməliyyatları əhəmiyyətli dərəcədə artırmasını nəzərdə tutur. Artıq planın elan olunması özü beynəlxalq birlik tərəfindən sərt tənqidlə qarşılanıb. Bundan başqa, planın anons olunması on minlərlə ehtiyatda olan hərbçinin sektora geniş hücuma hazır olmaq çağırışı ilə də müşayiət edilib.
İsrailin planı: «lehinə» və «əleyhinə»
Xəbər husilərin hərbi əməliyyatlara başladıqları vaxtdan bu yana ilk dəfə olaraq mayın 4-də Təl-Əvivin Ben-Qurion aeroportuna raket zərbələri endirməsindən bir neçə saat sonraya təsadüf edib. Bu zərbələr nəticəsində hava limanından uçuşlar bir neçə saatlığına dayandırılıb, dörd nəfər yüngül xəsarət alıb. İsrail rəsmiləri dərhal husilərə cavabın çox ləngiməyəcəyini bəyan ediblər.
İsrailin Qəzzaya nəzarəti genişləndirmək niyyəti HƏMAS-ın darmadağın olunması və hələ də sektorda saxlanılan girovların azad edilməsi niyyəti ilə bağlıdır. Bununla yanaşı, ekspertlər bildirirlər ki, bu, yüz minlərlə fələstinlinin Qəzza sektorunun cənub hissəsinə sıxışdırılması ilə nəticələnərək, anklavdakı humanitar böhranı daha da ağırlaşdıracaq.
Maraqlıdır ki, İsrailin ali rəhbərliyi qeyd olunan planın reallaşdırılması ilə bağlı açıq bəyanatlardan çəkinir. Qəzzaya nəzarətin tam ələ alınması planının sosial şəbəkələrdə yayılmasının ardından Netanyahu israilli hərbçilərin bütün sektoru bir anda ələ keçirmək niyyətində olmadıqlarını, lakin əməliyyatın «intensiv» xarakter daşıyacağını bildirib.
Avropa İttifaqı İsrailin Qəzza sektorunda əməliyyatları genişləndirmək perspektivindən narahatlığını ilk ifadə edən beynəlxalq subyektdir. Qurumun rəsmisi Ənvər əl-Anuni isə eskalasiyanın «yeni qurbanlara, Fələstin əhalisi üçün yeni iztirablara yol açacağını» bildirib. O, İsrail qüvvələrini «maksimum ehtiyatlı davranmağa» çağırıb.
ABŞ Prezidenti Donald Trampın baş verənlərə reaksiyası isə birmənalı olmayıb və ciddi beynəlxalq rezonans yaradıb. Məlum olduğu kimi, 2025-ci ilin fevralında o, İsrailin Qəzzanı tam işğal etməsinə dəstək vermiş, hərbi əməliyyatların başa çatdırılmasından sonra ABŞ-nin əraziyə nəzarəti ələ alması təklifi ilə çıxış etmişdi. Tramp deyib ki, İsrail Qəzzanı Birləşmiş Ştatlara verəcək, fələstinli əhali isə qonşu ölkələrə köçürüləcək. Amerika lideri Qəzzanın «Yaxın Şərqin Rivierası»na çevrilməsi təklifini də irəli sürüb, bu məqsədlərə nail olunması üçün ABŞ qoşunlarından istifadəni belə, istisna etməyib.
Bu fikirlər beynəlxalq birlik tərəfindən sərt tənqidlə qarşılanıb. BMT-nin baş katibi Antoniu Quterreş sözügedən planı «etnik təmizləmə» niyyəti kimi qiymətləndirib. Misir və İordaniya da daxil olmaqla, ərəb ölkələri isə fələstinli qaçqınları qəbul etmək niyyətində olmadıqlarını bildiriblər. Tramp bu tənqidləri də cavabsız qoymayıb. O, planı «zorla qəbul etdirmək» niyyətində olmadığını, bunun sadəcə «tövsiyə» xarakteri daşıdığını söyləyib.
Humanitar böhran dərinləşir
ABŞ Prezidenti İsrailin əməllərini dəstəkləsə də, Qəzzadakı humanitar vəziyyətdən narahatlığını da bildirir. O, 2025-ci ilin aprelində Netanyahunu blokadanı yumşaltmağa, ərzaq və tibb ləvazimatlarının sektora keçirilməsinə imkan yaratmağa çağırıb. «Biz Qəzzaya qarşı rəhmli davranmalıyıq», - deyə o, qeyd edib.
İsraillə HƏMAS arasında əldə olunmuş atəşkəs razılaşmasının martın ortalarında yəhudi ordusunun hücumları bərpa etməsi üzündən pozulmasının ardından İsrail Müdafiə Ordusu strateji əhəmiyyətə malik əraziləri ələ keçirib. Nəticədə, bu gün o, Qəzza sektorunun təxminən yarısına tam nəzarət edir.
Bununla yanaşı, İsrail Qəzzaya bütün humanitar yardımları hələ barışıq pozulanadək dayandırmışdı. Buraya ərzaq, yanacaq və su da daxildir. Təxminən 19 aydır davam edən müharibədə bölgədə ən ciddi humanitar böhranın məhz bundan sonra yarandığı deyilir. Yardımların dayandırılması aclığa, ərzaq çatışmazlığına səbəb olub. Anklavda işləyən humanitar agentliklər bununla, bölgədə kütləvi ğalanların başladığını bildirir. Hesab olunur ki, İsrail HƏMAS-ın müqavimət gücünü tam qırmağa, həmçinin onu təxminən 20 ildir nəzarətdə saxladığı anklavda humanitar yardım paylamaq imkanından məhrum etməyə çalışır. Məsələ ondadır ki, HƏMAS Qəzza üzərində hakimiyyətini məhz bu imkanlar hesabına gücləndirir. İsrailli məmurlar HƏMAS-ı humanitar yüklərdən öz məqsədləri üçün istifadə etməkdə də günahlandırır.
İsrail hökumətinin planının ən həssas hissəsi Qəzza sakinlərinin həyatı ilə bağlıdır. Yəhudi dövlətinin rəsmiləri deyirlər ki, planın icrası «könüllü mühacirət»ə yol açacaq. Netanyahu detallara varmadığı videomüraciətdə bildirib ki, «Qəzza əhalisi elə onların öz təhlükəsizliyi üçün köçürüləcək».
Mediada planın addım-addım icra olunacağına dair xəbərlər yer alır. Buradan belə qənaətə gəlmək olar ki, Təl-Əviv vəziyyəti daha da ağırlaşdırmamaq üçün tələsməyəcək, anklavdan əhalini konkret hazır ssenarilər üzrə çıxaracaq.
HƏMAS məğlubedilməzdir?
İsrail HƏMAS-a təzyiqi ona görə artırırdı ki, o, atəşkəs danışıqlarında böyük uyuşqanlıq göstərsin. Lakin bu, baş verməyib. Beynəlxalq vasitəçilər tərəflər arasında yeni razılaşmaya böyük çətinliklə nail olmuşdular. İsrail, ABŞ və Aİ tərəfindən çoxları terror təşkilatı kimi tanınan HƏMAS bildirirdi ki, istənilən uzunmüddətli atəşkəs üçün Təl-Əviv Qəzzadan qoşunlarını tam çıxarmalıdır.
Bundan əvvəlki razılaşmalar tərəfləri müharibəyə birdəfəlik son qoyacaq razılaşmaya gətirməli idi. Lakin İsrail öz növbəsində, hər dəfə bildirir ki, o, HƏMAS-ı tam məhv etmədən dayanmayacaq.
İndi Təl-Əvivin hərbi əməliyyatları genişləndirmək qərarı hələ də əsirlikdə qalan israillilərin ailələri tərəfindən də mənfi qarşılanıb. Girov Ailələri Forumunun liderləri deyirlər ki, bu, hər bir girovun həyatı üçün riskdir. Onlar hökuməti qarşı tərəflə girovların azadlığının prioritet sayılacağı razılaşmaya getməyə çağırırlar. İsrailli məmurlar onlardan 24-nün hələ sağ olduğunu bildirirlər. Qəzza zolağı sakinlərinə humanitar yardımların göstərilməsi məsələsinə gəlincə, Təl-Əvivi ilkin tələbat mallarının bölüşdürülməsini HƏMAS-ı yaxına buraxmadan necə həyata keçirəcəyini açıqlamır. Bildirilir ki, İsrail BMT-yə bu işdə özəl mühafizə şirkətlərindən istifadə edəcəyi haqda məlumat verib. BMT özü isə prosesdə iştirak etməyəcək, çünki bu, qurumun əsas prinsiplərinə ziddir.
İsrailin Müdafiə Nazirliyinin məlumatına əsasən, Qəzzaya bütün yardımlar cənubda yerləşən Kərəm Şalom nəzarət-buraxılış məntəqəsi vasitəsilə ötürüləcək. Yardımın təxmini həcmi gündə 60 yük maşını olacaq. Daha əvvəl BMT və humanitar yardım tədarükü ilə məşğul olan təşkilatlar əhalinin gündə 100 yük maşını yardıma ehtiyac duyduğunu bildirilirdi.
COGAT tərəfindən hazırlanmış memorandumda bildirilirdi ki, yardım özəl mühafizə şirkətlərinin idarə edəcəkləri lojistika mərkəzlərindən paylanacaq. Fələstinlilərin eyniləşdirilməsi üçün bu mərkəzlərdə üz tanıma sistemlərindən istifadə olunacaq, insanların yardım əldə edə biləcəklərinə məlumatlandırılması isə SMS vasitəsilə həyata keçiriləcək.
Yardım təzyiq vasitəsi kimi
Humanitar təşkilatların əməkdaşları düşünürlər ki, yardımları fələstinlilərə yerlərdə çatdırmaqdansa, mərkəzləşdirilmiş qaydada paylanılması böyük sayda insanı məcburi olaraq uzaq məsafələr qət etmək zərurəti ilə üz-üzə qoyacaq. Narahatlıq yaradan məqamlardan biri də məhz budur. Hərbi əməliyyatlar artıq Qəzza əhalisinin 90%-dən çoxunu yaşayış yerini dəyişməyə məcbur edib və sektorun böyük hissəsini yaşayış üçün əlverişli olmayan «ay landşaftı»na çevirib.
BMT-də hesab edirlər ki, əhalinin əsas hissəsi, o cümlədən daha zəif təbəqəsi, ümumiyyətlə, yardımsız qalacaq. HƏMAS isə öz növbəsində bildirir ki, İsrailin yardımların paylanmasına nəzarət planı qəbuledilməzdir. Hərəkat üzvləri bu planı «yardımı siyasi şantaj əlamətinə çevirmək və ya onu İsrailin şərtlərinə tabel olmağa məcbur etmək cəhdi» sayır: «Bu, beynəlxalq hüququn pozulması, aclıq siyasətinin davam etdirilməsidir».
İddialara görə ABŞ İsrailin planını birmənalı şəkildə dəstəkləyir. Doğrudur, hələlik özəl şirkətlərin pulunu kimin verəcəyi, yaxud yardımın özünə görə maliyyəni kimin ayıracağı aydın deyil. Bununla yanaşı, İsrail rəsmiləri Qəzzada humanitar böhranın olmadığını iddia edirlər. Onlar deyirlər ki, bölgədə kifayət qədər ərzaq var, sadəcə HƏMAS həmin ərzaqları mülki əhaliyə paylamır.
Əksər beynəlxalq humanitar təşkilatları narahat edən yardımların bölüşdürülməsi üçün mərkəzlərin yaradılmasının fələstinliləri daimi hərəkətdə saxlayacağı, onları «faktiki internasiya şərtləri» altında yaşamağa məcbur edəcəyidir.
Bununla yanaşı, Qəzza sektorunun potensial olaraq qeyri-müəyyən müddətə təkrar işğalı nəinki Fələstin dövlətinin yaranacağına ümidləri daha çox məhv edəcək, həm də İsraillə ona düşmən münasibəti bəsləyən əhali arasında ünsiyyəti daha sıx vəziyyətə gətirəcək.
Fələstin Milli Administrasiyası ABŞ Prezidentinin Qəzzada quruculuq planına və anklavın ilhaqı ilə bağlı istənilən digər plana əbəs yerə etiraz etmir. Belə bir vəziyyətdə bir çox ölkə Fələstinin mövqeyini dəstəkləsə də, ona ürəyi yansa da, susmağa üstünlük verir. Çünki onların regionda gedən proseslərə müdaxilə etmək üçün ya imkanı, ya da istəyi yoxdur.

How will Netanyahu's new Gaza plan affect the humanitarian situation in the region?
The launch of the Israeli government’s plan to completely eliminate Hamas in Gaza has triggered a fresh escalation in the region. In the words of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, the plan involves a "complete takeover of the territories and establishing sustainable control over them". Apparently, the goal is to substantially expand Israeli operations in the war-ravaged Palestinian enclave. Its announcement has already provoked sharp criticism from the international community.
The announcement was accompanied by a mobilisation order for tens of thousands of reservists in preparation for an expanded offensive in the sector.
Israeli plan: pros and cons
The news came just hours after the Houthis launched their first missile strike on Ben Gurion Airport in Tel Aviv since the start of the war on 4 May. As a result, flights were temporarily suspended and four people sustained minor injuries. Israeli officials swiftly vowed retaliation.
Israel’s declared objective of extending control over Gaza is aligned with its broader military goals of defeating Hamas and securing the release of hostages still held in the Strip. However, analysts warn that this move will lead to the displacement of hundreds of thousands of Palestinians to southern Gaza, further worsening the already catastrophic humanitarian conditions in the enclave.
Notably, Israel’s senior leadership has refrained from issuing detailed public statements on the immediate implementation of the plan. In a video address released on social media following the announcement of intentions to secure full control over Gaza, Netanyahu did not confirm that the Israeli military would immediately seize the entire Strip, but stated that the operation would be "intensive".
The European Union was among the first international actors to voice concern over the prospect of expanded Israeli military activity in Gaza. Its spokesperson, Anouar el-Anouni, warned that the escalation would "lead to further casualties and suffering of the Palestinian population", and called upon Israeli forces to "exercise maximum restraint".
The response from US President Donald Trump was more ambiguous and sparked considerable international outcry. In February 2025, Trump publicly supported the full Israeli occupation of Gaza, suggesting that the US would assume control of the territory following the cessation of hostilities. He claimed Israel would hand over Gaza to the US and proposed relocating the Palestinian population to neighbouring countries. The US leader also envisioned transforming Gaza into the "Riviera of the Middle East", and did not rule out the deployment of US troops to implement the plan.
These remarks drew harsh criticism from across the globe. UN Secretary-General António Guterres described the proposal as "ethnic cleansing". Arab states, including Egypt and Jordan, rejected the suggestion of accepting Palestinian refugees. In response to the backlash, Trump clarified that he would merely "recommend" the plan, not enforce it.
Intensifying humanitarian crisis
Despite endorsing Israeli actions, the US Chief of Staff expressed concern about the humanitarian crisis unfolding in Gaza. In April 2025, he urged Netanyahu to relax the blockade and allow the entry of food and medical supplies, stating: "We have to be kind to Gaza."
Following the breakdown of the ceasefire between Israel and Hamas in mid-March, prompted by renewed Israeli offensives, the Israel Defence Forces (IDF) seized strategically vital areas and now reportedly control roughly half of the Gaza Strip.
Even before the truce expired, Israel had cut off all humanitarian aid to Gaza, including food, fuel, and water, resulting in what many observers consider the worst crisis in nearly 19 months of war. The blockade induced famine, and acute shortages have led to widespread looting, according to humanitarian agencies operating in the enclave.
Israel is believed to be aiming to completely dismantle Hamas’ capacity to resist and to prevent it from distributing humanitarian aid in the territory it has governed for nearly two decades. This objective further entrenches Israel’s control over Gaza. Israeli authorities also accuse Hamas of hoarding aid for its own use.
The most contentious aspect of Netanyahu's plan concerns the fate of the Gazan population. Israeli officials have stated that the plan entails "voluntary emigration". In his video message, without providing specifics, Netanyahu confirmed that "the people of Gaza will be displaced for their own protection".
Media leaks suggest that the plan will be implemented in stages. It may be inferred that, to avoid international backlash, Tel Aviv intends to carry out a gradual population displacement according to a premeditated scenario.
Hamas: die hard?
Israel has attempted to increase pressure on Hamas in an effort to induce greater flexibility in ceasefire negotiations—so far, unsuccessfully. International mediators have also struggled to broker a new agreement. The group, long designated a terrorist organisation by Israel, the US, and the European Union, insists that Tel Aviv must fully withdraw from Gaza as a prerequisite for any lasting truce.
The previous agreement had aimed to lead both parties toward negotiations for a permanent end to hostilities, which remains a major sticking point. Israel has consistently stated that it will not agree to end the war until Hamas is defeated.
Israel's announcement of expanded military operations sparked anger among the families of Israeli hostages still held by Hamas. Leaders of the Hostage Families Forum claimed the move endangered the captives and urged the government to pursue a deal prioritising their release. According to Israeli authorities, 24 hostages are believed to be alive.
As for the delivery of humanitarian aid to Gazans, Tel Aviv has not outlined how it plans to distribute essential supplies while excluding Hamas from the process.
Reports indicate that Israel has informed the UN of its intention to employ private security firms to oversee aid distribution in Gaza. However, the UN will not take part in the process, citing violations of the organisation’s core principles.
According to the Coordinator of Government Activities in the Territories (COGAT), an agency under Israel’s Ministry of Defence, all humanitarian aid will enter Gaza via the southern Kerem Shalom crossing. The estimated volume is approximately 60 lorries per day. Humanitarian organisations, including the UN, have previously asserted that several hundred trucks daily are necessary to meet minimum needs.
A memorandum issued by COGAT outlines that aid will be distributed through logistical centres managed by private contractors. Facial recognition technology will be used to identify Palestinians at these centres, and recipients will receive SMS notifications informing them when they may collect aid.
Aid as an instrument of pressure
Humanitarian workers warn that centralising aid in designated distribution hubs, rather than delivering it directly to where people are sheltering, risks forcibly displacing large numbers of Palestinians. Fighting has already driven more than 90 per cent of Gaza’s population from their homes, leaving vast areas resembling a barren, uninhabitable "lunar" landscape.
The UN fears that most of the population—including the most vulnerable—will be left without access to aid. Hamas, for its part, has rejected the Israeli plan to control aid distribution, accusing Tel Aviv of seeking to "turn aid into an instrument of political blackmail or subject it to Israeli conditions". The group described the plan as "a violation of international law and a continuation of the famine policy".
The US government is reported to have expressed clear support for the Israeli plan. However, it remains unclear who will finance the private security companies or the aid deliveries themselves. Meanwhile, Israeli officials continue to deny the existence of a humanitarian crisis in Gaza. They claim there is adequate food in the enclave and accuse Hamas of obstructing its distribution to civilians.
There is growing concern among international aid agencies that the establishment of aid distribution centres could result in the permanent displacement of Palestinians and subject them to "de facto internment conditions".
At the same time, the possible indefinite reoccupation of the Gaza Strip would not only dash hopes for the realisation of Palestinian statehood, but also leave Israel reliant on managing a population that remains profoundly hostile.
It is no coincidence that the Palestinian National Authority has rejected both the US President’s proposal for Gaza and any other plans that might lead to annexation of the enclave. Many states, though sympathetic to the Palestinian cause, have remained conspicuously silent, either unable or unwilling to interfere in the unfolding developments.