“EVEREST MƏNİM MÜƏLLİMİMDİR”
Azərbaycan idmanı tarixinə yeni parlaq səhifə əlavə edilib. Bu dəfə uğur alpinizmə aiddir. Ən son salnamənin müəllifi planetin ən yüksək nöqtəsi - Everesti (8849 metr) fəth edən ilk azərbaycanlı qadın alpinist Vəfa Musayevadır.
Çoxlarının arzusu
Sirr deyil ki, dünya alpinistlərinin ən böyük hədəflərindən biri Everest zirvəsidir. Everest dağı bir çox alpinisti cəlb edir. Bunlardan bəziləri yüksək təcrübəli alpinistlərdir. Nepalın cənub-şərqində və şimali Tibetdə iki əsas alpinist marşrutu var. Standart marşrutda ciddi texniki dırmaşma çətinlikləri olmasa da, Everest yüksəklik xəstəlikləri, güclü külək, habelə uçqun kimi təhlükələri təqdim edir. 2017-ci ilin rəsmi məlumatına əsasən Everestdə təxminən 300 adam dünyasını dəyişib. Yəni bu zirvəni fəth etmək əksəriyyət üçün arzu olaraq qalır.
Everest zirvəsinə çatmaq üçün ilk qeydə alınan səyləri İngiltərə alpinistləri edib. Nepal o vaxt əcnəbilərin ölkəyə gəlməsinə icazə vermədiyi üçün ingilislər Tibet tərəfdən şimal silsiləsi yolunda bir neçə dəfə çətin marşrutu keçməyə səy göstərib. 1921-ci ildə ingilislər tərəfindən edilən ilk kəşf ekspedisiyasında onlar 7 000 metr hündürlüyə çatmağı bacarıblar. 1922-ci ildə ekspedisiya insanın ilk dəfə 8 000 metr yuxarı qalxdığını qeyd edərək şimal silsiləsi yolunu 8 320 metrə qədər çatdırıblar.
Sıldırım qayalarla zirvələrə yüksəlmək çox ağır işdir. İdmançı üçün hər yüksəliş şücaət dastanıdır. Çünki addım-addım irəliləyən alpinist bəzən susuz, bəzən isə saatlarla qidasız qalmalı olur. Etitraf etmək lazımdır ki, qadın alpinistlərin Everestə qalxması tamamilə cəsarətli hekayədir.
Məşhur zirvənin qadınlar tərəfindən fəth olunması tarix boyu xüsusi hadisə hesab edilib. İlk belə addım 1975-ci il mayın 16-da yaponiyalı qadın Junko Tabei tərəfindən atılıb. Və on gündən sonra (27 may) Tibet nümayəndəsi Pxantoq planetin ən hündür dağına qalxıb. Ümumiyyətlə, əfsanəvi qadın alpinistlər müxtəlif illərdə Everesti fəth ediblər. Onların arasında məşhur zirvəyə qalxan dünyada üçüncü qadın Vanda Rutkieviç olub.
Əlbəttə ki, bu cür yüksəlişlər həyat üçün təhlükəli, ən böyük risk kimi əlaqələndirilir. Ona görə bəzi hallarda zirvənin fəthi faciə ilə nəticələnir. Məsələn, 2015-ci ildə Nepalda baş verən fəlakətli zəlzələlər Everest dağının yamaclarından güclü qar uçqunlarının düşməsinə səbəb oldu. Qar uçqunları Cənub baza düşərgəsində azı 19 nəfərin həyatına son qoyub və qurulmuş dırmanma marşrutlarını məhv edib. Bu, Comolunqma dağına dırmaşma tarixində ən ölümcül il olub və bundan əlavə, yaz dırmanma mövsümündə bir nəfər də olsun zirvəyə çatmayıb - 41 ildə ilk dəfə.
2025-ci ilin mayında isə Vəfa Musayeva zirvəyə qalxaraq tarixi nailiyyətə imza atıb. Üstəlik, bu xəbəri ilk çatdıran müxtəlif marşrutlarla Everesti on dəfə fəth edərək öz dünya rekordunu qıran, Nepal təmsilçisi əfsanəvi Lekpa Şerpa olub. Azərbaycan alpinistinin bununla da dayanmaması və 7900-8000 metr hündürlükdə yerləşən düşərgəyə enərək daha bir zirvəni - Lhotseni (8516) fəth etmək qərarına gəlməsi də təqdirəlayiqdir. Bu, Çin və Nepal sərhədində yerləşən və səkkiz min metrdən yuxarı olan dünyanın 4-cü ən yüksək zirvəsidir. Dağ Everestdən üç kilometr cənubda yerləşir və onunla bir massiv təşkil edir.
Vəfa Musayeva yoxuşu təhlükəsiz edib və sonra təhlükəsiz şəkildə baza düşərgəsinə çatıb. Özünün təbirincə desək: “Mən bir mövsümdə həm Everest, həm də Lhotse zirvəsinə qalxmaq istəyirdim. Xoşbəxtlikdən, bacardım”.
Zirvəyə köklənmək
Azərbaycanlı qadın alpinist “Region plus”a açıqlamasında zirvəyə yüksəlmək yolunda keçdiyi çətinliklərdən danışıb: “Gərgin və uzun prosesdir. Təxminən bir aydan çox vaxt tələb edir. Təsəvvür edin, hündürlükdə, oksigensiz yerdə yaşayırsan. Qidalanma, yuxu rejimi, hər şey alt-üst olur. Amma zirvəni görmək istəyirsənsə, bunlara dözəcəksən. Bir ay oksigensiz, dayanmadan yol getmək həqiqətən insan üçün əziyyətlidir. Dağ elə bir yerdir ki, hava şəraitinə və bir çox səbəblərə görə zamanı məhduddur. Artıq başqa bir şeyə vaxt ayıra bilmirsən və sırf zirvəyə köklənirsən. Bu səbəbdən səndən hər gün səy göstərmək tələb olunur. Bu, ən çətin olanıdır”.
Everest zirvəsini özünə müəllim seçən Vəfa Musayeva növbəti hədəfi barədə danışmaqda çətinlik çəkir. O, hazırda fəth etdiyi zirvənin qürurunu yaşamaq istəyir: “Düzü, Everestdə olduğumu dərk etmək üçün vaxt lazımdır. İlk dəfə çox yaxından gördükdə qeyri-adi hisslər yaşadım. Zirvəni fəth edəndən sonra Everesti özümə müəllim seçdim. Fərqli sahədə çalışmağıma baxmayaraq, Everest mənə çox məqamları anlatdı. Bu yolda uğurlu olduğum üçün özümü şanslı sayıram. Növbəti hədəflərim fərqli olacaq. Ən hündür zirvəni fəth etdiyimə görə digərlərinə dırmaşmaq üçün müəyyən zaman özümə gəlməliyəm”.

«ЭВЕРЕСТ - МОЙ УЧИТЕЛЬ»
В историю азербайджанского спорта добавлена новая яркая страница. На этот раз успех связан с альпинизмом. И автор этой летописи - Вафа Мусаева: первая азербайджанская альпинистка, покорившая высочайшую вершину планеты Эверест (8849 м).
Мечта многих
Не секрет, что одной из самых заветных целей альпинистов всего мира является именно эта вершина - пик Джомолунгмы. Эверест всегда манит альпинистов, большинство из которых являются профессионалами высокого уровня. На юго-востоке Непала и в Северном Тибете есть два основных альпинистских маршрута. Хотя на стандартном нет серьезных технических трудностей при восхождении, тем не менее здесь поджидают такие опасности, как высотная болезнь, сильный ветер, а также лавины. По официальным данным, в 2017 году Эверест забрал около 300 жизней. То есть попытка покорения этой вершины не раз заканчивалась трагически, но все равно она продолжает манить и остается мечтой многих поколений альпинистов.
Первые зарегистрированные попытки достичь вершины Эвереста были предприняты британскими альпинистами. Поскольку Непал в то время не позволял иностранцам въезжать в страну, британцы несколько раз пытались пройти трудный маршрут по Северному хребту со стороны Тибета. В 1921 году во время первой разведывательной экспедиции британцев удалось достичь высоты 7 тыс. м. В 1922 году экспедиция отметила первое восхождение человека на 8 тыс. м.
Подъем на вершину очень сложен. Приходится преодолевать крутые скалы. Каждое восхождение - это сага о храбрости. Поднимаясь шаг за шагом, альпинист временами обходится без воды, а иногда и без еды. Поэтому восхождение женщин на Эверест - очень смелый шаг.
Покорение знаменитой вершины женщинами считалось особым событием на протяжении всей истории. Первый такой шаг сделала 16 мая 1975 года японка Дзюнко Табэи. А через десять дней (27 мая) на самую высокую гору планеты поднялась представительница Тибета Пхантог. Ванда Руткевич была третьей в списке женщин, взошедших на эту вожделенную вершину.
Как уже отмечалось, все подъемы опасны и представляют риск для жизни. Не раз попытки покорения вершины заканчивались трагически. Катастрофические землетрясения в Непале в 2015 году привели к схождению мощных лавин со склонов горы Эверест. Они унесли жизни, по меньшей мере, 19 человек в южном базовом лагере и разрушили уже проложенные маршруты. Это был самый смертоносный год в истории восхождения на Джомолунгму. До этого в течение 41 года ни один человек не смог достичь вершины в весенний альпинистский сезон.
В мае 2025 года историческим достижением отметилась Вафа Мусаева. Первой об этой новости сообщила легендарная Лекпа Шерпа - представительница Непала, которая установила, а затем побила собственный мировой рекорд, поднявшись на Эверест десять раз различными маршрутами.
Примечательно, что азербайджанская альпинистка на этом не остановилась. Спустившись в лагерь на высоте около 8 тыс. м, она решила покорить еще один так называемый южный пик - Лхоцзе (8516). Это четвертая по высоте вершина в мире, расположенная на границе Китая и Непала. Вафа Мусаева успешно поднялась, а затем благополучно спустилась до базового лагеря. «Я хотела взойти на Эверест и Лхоцзе за один сезон. И это, к счастью, мне удалось», - сказала альпинистка.
Настрой на вершину
Вафа Мусаева поделилась с Region plus впечатлениями о восхождении: «Это напряженный и долгий процесс. На это уходит больше месяца. Представьте, что вы живете на высоте, без кислорода. Питание, режим сна - все переворачивается. Но если вы хотите увидеть вершину, надо терпеть. Подниматься целый месяц без кислорода, без остановок действительно сложно для человека. Гора - это место, где ты ограничен во времени из-за погоды и других причин. Нельзя тратить время на что-то другое, надо настраиваться только на вершину. Поэтому от тебя требуется прилагать усилия каждый день. Это самое сложное»
Вафа Мусаева, назвавшая Эверест своим учителем, пока затрудняется обозначить свою следующую цель. Она еще эмоционально не отошла от восхождения: «Честно говоря, мне нужно время, чтобы осознать, что я была на Эвересте. Когда я увидела вершину, меня охватили необычные чувства. После покорения Эвереста считаю его своим учителем. Он помог лучше узнать себя. Мне повезло, что я добилась успеха на этом пути. Следующие цели будут другими. Но для их осуществления мне нужно какое-то время, чтобы восстановиться после восхождения на самую высокую вершину Земли».