EFFEKTİVLİK İNDİKATORU
AMB banklararası milli valyuta əməliyyatları üzrə ortaçəkili faiz dərəcəsinin hesablanması yanaşmasını yeniləyib
Son bir neçə il ərzində Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) fəaliyyətində, demək olar ki, inqilabi dəyişikliklər baş verib. Bunların sayəsində ölkənin maliyyə sektorunda beynəlxalq tənzimləmə və idarəetmə alətləri daha aktiv tətbiq olunmağa başlayıb.
Belə yeniliklərdən biri - 2023-cü il mayın 1-dən Mərkəzi Bankın rəsmi saytında yerli banklar arasında təminatsız bazarda milli valyuta ilə əməliyyatlar üzrə ortaçəkili faiz dərəcəsini əks etdirən AZIR (“Azerbaijan Interbank Rate”) indekslərinin dərc edilməsinə başlanılmasıdır.
İndi, yəni iki il sonra AMB AZIR-in hesablanmasına yanaşmanı bir qədər dəyişdirərək, belə deyək, bu aləti “yeniləyib”.
Həm AMB-yə, həm də banklara lazımdır
İki il əvvəl yeni alət - AZIR indekslərinin işə salınmasını elan edərkən, Azərbaycan Mərkəzi Bankı izah etmişdi ki, onların hesablanmasında “Bloomberg” ticarət platformasında fəaliyyət göstərən ölkənin kommersiya bankları arasında milli valyutada bağlanmış əqdlərdən istifadə olunacaq. Faiz indeksləri ilə yanaşı, AMB-nin internet səhifəsində müvafiq tələblərə cavab verən əqdlərin məbləğləri və sayı da göstərilirib.
Mərkəzi Bank bildirmişdi ki, bu indekslərdən pul siyasətinin məqsədlərinə nail olmaqda effektivliyin ölçülməsi üçün göstəricilərdən biri kimi istifadə etmək niyyətindədir. Bazar iştirakçıları isə öz növbəsində AZIR-dən maliyyə bazarında müxtəlif əqdlər bağlayarkən baza faiz dərəcəsi kimi istifadə edə bilərlər.
Ekspertlərin izah etdiyi kimi, bu cür alətlər bu gün dünyanın bir çox ölkəsində tətbiq olunur və onlar müxtəlif maliyyə müqavilələrinin (kredit, istiqraz, derivativ və s.) bağlanmasında müəyyənedici amil kimi çıxış edir, mərkəzi banklar tərəfindən həyata keçirilən pul-kredit siyasətinin transmissiyasının effektivliyini qiymətləndirməyə və digər məsələlərə imkan verir.
AMB qeyd edib ki, son iki il ərzində AZIR indekslərinin dinamikası aktiv banklararası təminatsız pul bazarının mövcudluğunu və bank sektorunda likvidliyin səmərəli idarə olunduğunu göstərir.
“AZİR indeksi artıq bir ildən çoxdur ki, uçot dərəcəsinə (7,25%) yaxın səviyyədə qalır. İlin əvvəlindən likvidlik tərəddüdlərinə baxmayaraq, indeksin bu dərəcə ətrafında qalması bizə öz əməliyyatlarımızı səmərəli şəkildə nəzarətdə saxlamağa imkan verir”, - AMB sədri Taleh Kazımov bildirib. O əlavə edib ki, bütün bunlar, həmçinin Azərbaycanın milli valyutasının məzənnəsinin sabitliyindən xəbər verir.
Daha əvvəl pul-kredit siyasəti alətlərinin kəmiyyət parametrləri üzrə qərarlar 1 günlük AZİR indeksi əsasında qəbul edilirdi. 2023-cü ilin noyabrından 1 günlük AZİR indeksi faiz dəhlizi çərçivəsində idarə olunur ki, bu da ekspertlərin fikrincə, pul-kredit siyasətinin transmissiyasında faiz kanalının güclənməsindən xəbər verir.
“Aparılan təhlil göstərir ki, AZİR indekslərindəki dəyişikliklər depozit və kreditlər üzrə faiz dərəcələrinə də təsir göstərməyə başlayıb. Bu o deməkdir ki, AZİR-dən kreditlər və istiqrazlar daxil olmaqla maliyyə alətləri üzrə referent faiz dərəcəsi kimi istifadə üçün əsas qoyulub”, - ölkənin Mərkəzi Bankının analitikləri vurğulayıblar.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) Pul siyasəti departamentinin müavini Elçin Güləliyev bildirib ki, AZİR indeksinin 1 faiz bəndi dəyişməsi fiziki şəxslər üzrə depozit faizlərinə 0,14-0,27 faiz bəndi təsir edir.
“2023-cü ilin noyabrından 1D AZİR indeksi faiz dəhlizi daxilində formalaşır ki, bu da pul siyasətinin ötürücülüyündə faiz kanalının işləməyə başladığını göstərir”, - o qeyd edib. Onun sözlərinə görə, artıq 1D AZİR-in kreditlər üzrə faiz dərəcələrinə təsirinin qiymətləndirilməsi aparılır.
Yeni yanaşma
Lakin belə faydalı alət, əlbəttə ki, vaxtaşırı təkmilləşdirilməyə ehtiyac duyur. Xüsusilə də, artıq qeyd edildiyi kimi, o, nisbətən yenidir və bu müddət ərzində bazar iştirakçılarında və tənzimləyicinin özündə suallar və ya təkmilləşdirmə üçün nüanslar yaranmaması mümkün deyil.
Hər halda, AMB Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (EBRD) ekspertləri ilə sıx əməkdaşlıq edərək AZİR indeksinin hesablanması üçün yeni, daha təkmil qaydalar hazırlayıb və təsdiq edib. Bu qaydalar bir sıra yenilikləri ehtiva edir.
Beləliklə, indeksdə əsassız kəskin tərəddüdlərin qarşısını almaq üçün yeni metodologiya orta bazar göstəricilərindən əhəmiyyətli dərəcədə fərqlənən faiz dərəcələri ilə bağlanmış əqdlərin 10%-nin hesablamadan çıxarılmasını nəzərdə tutur.
Həmçinin, əməliyyatların yeni qaydalarla tələb olunan həcm və sayda olmadığı günlərdə belə AZIR-in dərc edilməsinin fasiləsizliyini təmin etmək üçün gözlənilməz hallar üçün hesablama planları nəzərdə tutulub. “AZİR-in dərc edilməsində fasilələrin aradan qaldırılmasına yönəlmiş dəyişikliklər AZİR-in pul bazarı iştirakçıları tərəfindən referent dərəcə kimi istifadəsinin daha da genişlənməsinə xidmət edir”, - AMB-də qeyd ediblər.
Yeni qaydalar, həmçinin müxtəlif dövrlər üçün mürəkkəb faiz dərəcələrinin hesablanmasını və açıqlanmasını tələb edir. Yeni metodologiyaya əsasən, 30, 90 və 180 günlük dövrlər üçün toplanmış faizlərlə AZİR dərəcələri müvafiq dövr ərzində açıqlanmış gündəlik AZİR-lər əsasında hesablanacaq. Bu indekslər müvafiq olaraq son 30, 90 və 180 gün ərzində hər gün elan edilən faiz dərəcələri əsasında formalaşdığından, onlar göstərilən dövrlər üzrə AZİR-in orta dinamikasını xarakterizə edən statistik göstəricilərdir. Bundan əlavə, gündəlik elan edilən AZIR dərəcəsi əsasında 01.11.2024 baza tarixli kumulyativ faiz artımı indeksinin elan edilməsi planlaşdırılır. Beləliklə, bu indeks bazar iştirakçılarına istənilən qeyri-standart hesabat dövrü üçün toplanmış faizlərlə AZİR dərəcələrini hesablamağa imkan verəcək.
“Əsas yeniliklərdən biri əlavə indikatorların tətbiqidir: 30, 90 və 180 günlük müddətə AZİR tərkib dərəcələri, həmçinin “AZIR Compounded Index” inteqral indeksi. Bu, AZİR-in pul vəsaitləri və törəmə maliyyə alətləri ilə əməliyyatlarda istifadəsini genişləndirəcək”, - EBRD-nin Azərbaycanda nümayəndəliyinin rəhbəri Natali Mouravidze hesab edir. Onun fikrincə, bu təşəbbüs Azərbaycan manatı bazarını gücləndirir, banklararası sektorun inkişafına töhfə verir və ölkənin makroiqtisadi sabitliyini artırır.
Bir sözlə, AZİR-in hesablanması və dərc edilməsi üçün yeni metodologiyanın tətbiqi, şübhəsiz ki, banklararası bazarda ticarətin aktivləşdirilməsinə və ölkənin bütün maliyyə sektorunun təkmilləşdirilməsinə yönəlmiş islahatlar zəncirində daha bir mühüm mərhələdir.

ИНДИКАТОР ЭФФЕКТИВНОСТИ
ЦБА обновил подход к расчету средневзвешенной процентной ставки по операциям в нацвалюте между банками
01.06.2025
За последние пару лет в деятельности Центрального банка Азербайджана (ЦБА) произошли почти революционные перемены. Благодаря им в финансовом секторе страны стали активнее применяться международные инструменты регулирования и управления.
Среди таких новшеств - начало публикации на официальном сайте Центробанка с 1 мая 2023 года индексов AZIR (Azerbaijan Interbank Rate), отражающих средневзвешенную процентную ставку по операциям в национальной валюте между местными банками на необеспеченном рынке.
И вот спустя два года ЦБА выпустил, скажем так, «обновление» к данному инструменту, несколько изменив подход расчета AZIR.
Нужен и ЦБА, и банкам
Объявляя два года назад о запуске нового инструмента - индексов AZIR, Центробанк Азербайджана объяснил, что при их расчете будут использоваться сделки, заключенные в национальной валюте между коммерческими банками страны, действующими на торговой платформе Bloomberg. Помимо процентных индексов, на интернет-странице ЦБА указывались суммы и количество сделок, отвечающих соответствующим требованиям.
Центробанк заявлял, что собирается использовать эти индексы в качестве одного из показателей для измерения эффективности в достижении целей денежной политики. Участники рынка же, в свою очередь, могут использовать AZIR в качестве базовой процентной ставки при заключении различных сделок на финансовом рынке.
Как объясняли эксперты, подобные инструменты применяются сегодня во многих странах мира, и они выступают определяющим фактором при заключении различных финансовых контрактов (кредитных, облигационных, деривативных и т.д.), позволяют оценивать эффективность трансмиссии денежно-кредитной политики, осуществляемой со стороны центробанков, и т.д.
В ЦБА отметили, что динамика индексов AZIR за последние два года свидетельствует о наличии активного межбанковского необеспеченного денежного рынка и эффективном управлении ликвидностью в банковском секторе.
«Индекс AZIR уже более года удерживается близко к учетной ставке (7,25%). Несмотря на колебания ликвидности с начала года, сохранение индекса вокруг этой ставки позволяет нам эффективно контролировать свои операции», - заявил председатель ЦБА Талех Кязымов. Он добавил, что сказанное также свидетельствует о стабильности курса национальной валюты Азербайджана.
Ранее решения по количественным параметрам инструментов денежно-кредитной политики принимались на основе 1-дневного индекса AZIR. С ноября 2023 года 1-дневный индекс AZIR управляется в рамках процентного коридора, что, как считают эксперты, свидетельствует об усилении процентного канала в трансмиссии денежно-кредитной политики.
«Проведенный анализ показывает, что изменения индексов AZIR также начали влиять на процентные ставки по депозитам и кредитам. Это означает, что заложена основа для использования AZIR в качестве референтной процентной ставки по финансовым инструментам, включая кредиты и облигации», - резюмировали аналитики Центробанка страны.
Как сообщал заместитель начальника управления денежно-кредитной политики ЦБА Эльчин Гюльалиев, изменение AZIR на 1 процентный пункт влияет на процентные ставки по депозитам физических лиц на 0,14-0,27 процентных пункта.
«С ноября 2023 года индекс 1D AZIR формируется в рамках процентного коридора, что свидетельствует о том, что процентный канал в трансмиссии денежно-кредитной политики начал функционировать», - отметил он, сказав, что уже ведется оценка влияния 1D AZIR на процентные ставки по кредитам.
Новый подход
Однако и такой полезный инструмент, конечно же, периодически нуждается в совершенствовании. Тем более что, как уже было сказано, он относительно нов и за этот период у участников рынка, да и самого регулятора не могло не возникнуть вопросов или нюансов для доработки.
Так или иначе, ЦБА в тесном сотрудничестве с экспертами Европейского банка реконструкции и развития разработал и утвердил новые, более совершенные правила расчета индекса AZIR. Эти правила содержат ряд нововведений.
Так, для предотвращения необоснованных резких колебаний индекса новая методика предусматривает исключение из расчета 10% сделок, заключенных с процентными ставками, существенно отличающимися от среднерыночных.
Также предусмотрены планы расчетов на случай непредвиденных обстоятельств для обеспечения непрерывности публикации AZIR даже в те дни, когда транзакции отсутствуют в объемах и количестве, требуемых в соответсвии с  новыми правилами. «Изменения, направленные на устранение перерывов в публикации AZIR, служат дальнейшему использованию AZIR в качестве справочной ставки участниками денежного рынка», - указали в ЦБА.
Новые правила также требуют расчета и раскрытия сложных процентных ставок за различные периоды. Согласно новой методологии, ставки AZIR с накопленными процентами за 30-, 90- и 180-дневные периоды будут рассчитываться на основе ежедневных AZIR, раскрытых за соответствующий период. Поскольку данные индексы формируются на основе процентных ставок, объявляемых ежедневно за последние 30, 90 и 180 дней соответственно, они являются статистическими показателями, характеризующими среднюю динамику AZIR за указанные периоды. Кроме того, планируется объявить кумулятивный индекс прироста процентов с базовой датой 01.11.2024 на основе ежедневно объявляемой ставки AZIR. Таким образом, данный индекс позволит участникам рынка рассчитывать ставки AZIR с накопленными процентами за любой нестандартный отчетный период.
«Среди ключевых новшеств - введение дополнительных индикаторов: составных ставок AZIR сроком на 30, 90 и 180 дней, а также интегрального индекса AZIR Compounded Index. Это расширит использование AZIR в операциях с денежными средствами и производными финансовыми инструментами», - считает глава представительства ЕБРР в Азербайджане Натали Моуравидзе. По ее мнению, эта инициатива укрепляет рынок азербайджанского маната, способствует развитию межбанковского сектора и усиливает макроэкономическую стабильность страны.
Словом, внедрение новой методологии расчета и публикации AZIR, безусловно, еще один важный этап в цепочке реформ, направленных на активизацию торговли на межбанковском рынке, да и совершенствование всего финансового сектора страны.