EFFEKTİVLİK İNDİKATORU
AMB banklararası milli valyuta əməliyyatları üzrə ortaçəkili faiz dərəcəsinin hesablanması yanaşmasını yeniləyib
Son bir neçə il ərzində Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) fəaliyyətində, demək olar ki, inqilabi dəyişikliklər baş verib. Bunların sayəsində ölkənin maliyyə sektorunda beynəlxalq tənzimləmə və idarəetmə alətləri daha aktiv tətbiq olunmağa başlayıb.
Belə yeniliklərdən biri - 2023-cü il mayın 1-dən Mərkəzi Bankın rəsmi saytında yerli banklar arasında təminatsız bazarda milli valyuta ilə əməliyyatlar üzrə ortaçəkili faiz dərəcəsini əks etdirən AZIR (“Azerbaijan Interbank Rate”) indekslərinin dərc edilməsinə başlanılmasıdır.
İndi, yəni iki il sonra AMB AZIR-in hesablanmasına yanaşmanı bir qədər dəyişdirərək, belə deyək, bu aləti “yeniləyib”.
Həm AMB-yə, həm də banklara lazımdır
İki il əvvəl yeni alət - AZIR indekslərinin işə salınmasını elan edərkən, Azərbaycan Mərkəzi Bankı izah etmişdi ki, onların hesablanmasında “Bloomberg” ticarət platformasında fəaliyyət göstərən ölkənin kommersiya bankları arasında milli valyutada bağlanmış əqdlərdən istifadə olunacaq. Faiz indeksləri ilə yanaşı, AMB-nin internet səhifəsində müvafiq tələblərə cavab verən əqdlərin məbləğləri və sayı da göstərilirib.
Mərkəzi Bank bildirmişdi ki, bu indekslərdən pul siyasətinin məqsədlərinə nail olmaqda effektivliyin ölçülməsi üçün göstəricilərdən biri kimi istifadə etmək niyyətindədir. Bazar iştirakçıları isə öz növbəsində AZIR-dən maliyyə bazarında müxtəlif əqdlər bağlayarkən baza faiz dərəcəsi kimi istifadə edə bilərlər.
Ekspertlərin izah etdiyi kimi, bu cür alətlər bu gün dünyanın bir çox ölkəsində tətbiq olunur və onlar müxtəlif maliyyə müqavilələrinin (kredit, istiqraz, derivativ və s.) bağlanmasında müəyyənedici amil kimi çıxış edir, mərkəzi banklar tərəfindən həyata keçirilən pul-kredit siyasətinin transmissiyasının effektivliyini qiymətləndirməyə və digər məsələlərə imkan verir.
AMB qeyd edib ki, son iki il ərzində AZIR indekslərinin dinamikası aktiv banklararası təminatsız pul bazarının mövcudluğunu və bank sektorunda likvidliyin səmərəli idarə olunduğunu göstərir.
“AZİR indeksi artıq bir ildən çoxdur ki, uçot dərəcəsinə (7,25%) yaxın səviyyədə qalır. İlin əvvəlindən likvidlik tərəddüdlərinə baxmayaraq, indeksin bu dərəcə ətrafında qalması bizə öz əməliyyatlarımızı səmərəli şəkildə nəzarətdə saxlamağa imkan verir”, - AMB sədri Taleh Kazımov bildirib. O əlavə edib ki, bütün bunlar, həmçinin Azərbaycanın milli valyutasının məzənnəsinin sabitliyindən xəbər verir.
Daha əvvəl pul-kredit siyasəti alətlərinin kəmiyyət parametrləri üzrə qərarlar 1 günlük AZİR indeksi əsasında qəbul edilirdi. 2023-cü ilin noyabrından 1 günlük AZİR indeksi faiz dəhlizi çərçivəsində idarə olunur ki, bu da ekspertlərin fikrincə, pul-kredit siyasətinin transmissiyasında faiz kanalının güclənməsindən xəbər verir.
“Aparılan təhlil göstərir ki, AZİR indekslərindəki dəyişikliklər depozit və kreditlər üzrə faiz dərəcələrinə də təsir göstərməyə başlayıb. Bu o deməkdir ki, AZİR-dən kreditlər və istiqrazlar daxil olmaqla maliyyə alətləri üzrə referent faiz dərəcəsi kimi istifadə üçün əsas qoyulub”, - ölkənin Mərkəzi Bankının analitikləri vurğulayıblar.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) Pul siyasəti departamentinin müavini Elçin Güləliyev bildirib ki, AZİR indeksinin 1 faiz bəndi dəyişməsi fiziki şəxslər üzrə depozit faizlərinə 0,14-0,27 faiz bəndi təsir edir.
“2023-cü ilin noyabrından 1D AZİR indeksi faiz dəhlizi daxilində formalaşır ki, bu da pul siyasətinin ötürücülüyündə faiz kanalının işləməyə başladığını göstərir”, - o qeyd edib. Onun sözlərinə görə, artıq 1D AZİR-in kreditlər üzrə faiz dərəcələrinə təsirinin qiymətləndirilməsi aparılır.
Yeni yanaşma
Lakin belə faydalı alət, əlbəttə ki, vaxtaşırı təkmilləşdirilməyə ehtiyac duyur. Xüsusilə də, artıq qeyd edildiyi kimi, o, nisbətən yenidir və bu müddət ərzində bazar iştirakçılarında və tənzimləyicinin özündə suallar və ya təkmilləşdirmə üçün nüanslar yaranmaması mümkün deyil.
Hər halda, AMB Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (EBRD) ekspertləri ilə sıx əməkdaşlıq edərək AZİR indeksinin hesablanması üçün yeni, daha təkmil qaydalar hazırlayıb və təsdiq edib. Bu qaydalar bir sıra yenilikləri ehtiva edir.
Beləliklə, indeksdə əsassız kəskin tərəddüdlərin qarşısını almaq üçün yeni metodologiya orta bazar göstəricilərindən əhəmiyyətli dərəcədə fərqlənən faiz dərəcələri ilə bağlanmış əqdlərin 10%-nin hesablamadan çıxarılmasını nəzərdə tutur.
Həmçinin, əməliyyatların yeni qaydalarla tələb olunan həcm və sayda olmadığı günlərdə belə AZIR-in dərc edilməsinin fasiləsizliyini təmin etmək üçün gözlənilməz hallar üçün hesablama planları nəzərdə tutulub. “AZİR-in dərc edilməsində fasilələrin aradan qaldırılmasına yönəlmiş dəyişikliklər AZİR-in pul bazarı iştirakçıları tərəfindən referent dərəcə kimi istifadəsinin daha da genişlənməsinə xidmət edir”, - AMB-də qeyd ediblər.
Yeni qaydalar, həmçinin müxtəlif dövrlər üçün mürəkkəb faiz dərəcələrinin hesablanmasını və açıqlanmasını tələb edir. Yeni metodologiyaya əsasən, 30, 90 və 180 günlük dövrlər üçün toplanmış faizlərlə AZİR dərəcələri müvafiq dövr ərzində açıqlanmış gündəlik AZİR-lər əsasında hesablanacaq. Bu indekslər müvafiq olaraq son 30, 90 və 180 gün ərzində hər gün elan edilən faiz dərəcələri əsasında formalaşdığından, onlar göstərilən dövrlər üzrə AZİR-in orta dinamikasını xarakterizə edən statistik göstəricilərdir. Bundan əlavə, gündəlik elan edilən AZIR dərəcəsi əsasında 01.11.2024 baza tarixli kumulyativ faiz artımı indeksinin elan edilməsi planlaşdırılır. Beləliklə, bu indeks bazar iştirakçılarına istənilən qeyri-standart hesabat dövrü üçün toplanmış faizlərlə AZİR dərəcələrini hesablamağa imkan verəcək.
“Əsas yeniliklərdən biri əlavə indikatorların tətbiqidir: 30, 90 və 180 günlük müddətə AZİR tərkib dərəcələri, həmçinin “AZIR Compounded Index” inteqral indeksi. Bu, AZİR-in pul vəsaitləri və törəmə maliyyə alətləri ilə əməliyyatlarda istifadəsini genişləndirəcək”, - EBRD-nin Azərbaycanda nümayəndəliyinin rəhbəri Natali Mouravidze hesab edir. Onun fikrincə, bu təşəbbüs Azərbaycan manatı bazarını gücləndirir, banklararası sektorun inkişafına töhfə verir və ölkənin makroiqtisadi sabitliyini artırır.
Bir sözlə, AZİR-in hesablanması və dərc edilməsi üçün yeni metodologiyanın tətbiqi, şübhəsiz ki, banklararası bazarda ticarətin aktivləşdirilməsinə və ölkənin bütün maliyyə sektorunun təkmilləşdirilməsinə yönəlmiş islahatlar zəncirində daha bir mühüm mərhələdir.

EFFICIENCY INDICATOR
Over the past couple of years, the Central Bank of Azerbaijan (CBA) has undergone a series of revolutionary changes in its operations. It is thanks to their efforts that the country's financial sector has begun to adopt international instruments of regulation and management with greater frequency.
Among such innovations is the commencement of publication on the official website of the Central Bank of the Azerbaijan Interbank Rate (AZIR) indices from 1 May 2023. These indices reflect the weighted average interest rate on transactions in national currency between local banks in the unsecured market.
Two years later, the CBA issued an 'update' to this instrument, making minor changes to the approach of AZIR calculation.
Necessary for both the CBA and banking sector
The Central Bank of Azerbaijan announced the launch of a new instrument, AZIR indices, two years ago. At the time, it was explained that their calculation would use transactions concluded in national currency between the country's commercial banks operating on the Bloomberg trading platform. In addition to the interest indices, the CBA's website indicated the amounts and number of eligible transactions.
The Central Bank has stated that it will utilise these indices as a metric to assess the efficacy with which monetary policy goals are being achieved. Market participants can also use AZIR as a base interest rate when concluding various transactions on the financial market.
As the experts explained, such instruments are used today in many countries worldwide. They act as a determining factor in the conclusion of various financial contracts (credit, bond, derivative, etc.), and allow us to assess the effectiveness of monetary policy transmission carried out by central banks.
The CBA has observed that the dynamics of AZIR indices over the past two years indicate the existence of an active interbank unsecured money market and effective liquidity management in the banking sector.
"The AZIR index has been maintained close to the discount rate (7.25 per cent) for over a year now. Despite liquidity fluctuations since the beginning of the year, maintaining this rate of the index has enabled us to effectively control our operations," CBA Chairman Taleh Kazimov said. He added that this also demonstrates the stability of the exchange rate of the national currency of Azerbaijan.
Previously, decisions on quantitative parameters of monetary policy instruments were made on the basis of the 1-day AZIR index. Since November 2023, the 1-day AZIR index has been managed within the interest rate corridor, which, according to experts, indicates the strengthening of the interest rate channel in the transmission of monetary policy.
"Our analysis indicates that changes in AZIR indices have also begun to impact deposit and lending interest rates. This means that the groundwork has been laid for using AZIR as a reference interest rate for financial instruments, including loans and bonds," analysts at the country's Central Bank concluded.
Elchin Gulaliyev, deputy head of the CBA's monetary policy department, stated that a 1 percentage point change in AZIR affects interest rates on retail deposits by 0.14-0.27 percentage points.
Since November 2023, the 1D AZIR index has been formed within the interest rate corridor, indicating that the interest rate channel in the transmission of monetary policy has begun to function as intended. An assessment of the impact of the 1D AZIR on interest rates on loans is already underway.
A new approach
However, as with any useful tool, improvements can be made from time to time. As previously stated, this is a relatively new development, and during this period, market participants and the regulator itself may have questions or nuances to finalise.
In any case, the CBA, working closely with the experts of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), has developed and approved new, more advanced rules for calculating the AZIR index. These regulations include several new provisions.
Therefore, in order to prevent unreasonable and sudden fluctuations of the index, the new methodology provides for the exclusion of 10 per cent of transactions concluded with interest rates that differ significantly from the market average from the calculation.
Contingency settlement plans are also in place to ensure the continuity of AZIR publication, even on days when transactions are not available in the volumes and quantities required by the new rules. The CBA has indicated that the changes are intended to eliminate interruptions in the publication of AZIR, with a view to furthering its use as a reference rate by money market participants.
The new rules also require the calculation and disclosure of compound interest rates for different periods. The new methodology will see AZIR rates with compound interest calculated for 30-, 90- and 180-day periods. These will be based on daily AZIRs disclosed for the relevant period. As these indices are calculated using interest rates announced daily for the last 30, 90 and 180 days, respectively, they provide statistical indicators of the average dynamics of AZIR for these periods. In addition, it is planned to announce a cumulative index of interest growth with the base date 01.11.2024 based on the daily announced AZIR rate. This index will thus allow market participants to calculate AZIR rates with cumulative interest for any non-standard reporting period.
"Among the key innovations is the introduction of additional indicators: the AZIR Compounded Rates for 30, 90 and 180 days, as well as the AZIR Compounded Index. This will expand the use of AZIR in cash and derivatives transactions," says Natalie Muravidze, Head of the EBRD's Country Office in Azerbaijan. It is her professional opinion that this initiative will strengthen the Azerbaijani manat market, promote the development of the interbank sector and strengthen the macroeconomic stability of the country.
To summarise, the introduction of a new methodology for calculating and publishing AZIR represents a significant stage in the chain of reforms aimed at boosting trade in the interbank market and improving the country's entire financial sector.