GEOSİYASƏTİN KÖLGƏSİNDƏ
Mayın 26-da Rumıniyada ölkənin yeni seçilmiş prezidentinin inauqurasiya mərasimi keçirilib. Söhbət seçkinin ikinci turundan sonra qələbə qazanmış, Rumıniya dövlətində «fundamental dəyişikliklər» vədi verən Nikuşor Dandan gedir. Onun anonsunu verdiyi dəyişikliklər əsasən ölkənin daxili həyatı ilə bağlıdır. Çünki seçkinin nəticələrinin də göstərdiyi kimi, Rumıniya Avro-Atlantik məkana inteqrasiyaya yönəlmiş xarici siyasi strategiyasına sadiqdir.
Dan Simionu məğlub etdi
Rumıniyada bu seçki kampaniyası sonu təxmin edilməyən kəskin süjetli trilleri xatırladırdı. İlk səsvermə hələ 2024-cü il noyabrın 24-də keçirilmiş, həmin seçkidə müstəqil namizəd Kelin Corcesku uğur qazanmışdı. Seçicilərin təxminən 23%-nin dəstəyini alan Corcesku ultrasağçı siyasətçi kimi tanınır. O, ölkəsinin qərbpərəst siyasətdən imtina etməli olduğunu düşünür. Corcesku seçkidə Avropapərəst, liberal «Rumıniyanın xilası ittifaqı» partiyasının namizədi Yelena Laskoniyə qalib gəlmişdi. O zaman Corceskunun ikinci turu da qələbə ilə başa vurması ehtimalı kifayət qədər yüksək idi. Lakin işə Konstitusiya Məhkəməsi qarışıb və seçkinin ilk turunun nəticələri ləğv edilib. Bu qərarın qəbulu üçün əsas kimi, ilk növbədə, Corceskunun Rusiyanın informasiya resursları tərəfindən dəstəklənməsi göstərilib. Yəni ölkədəki seçki prosesinə xarici müdaxilə varmış.
Yeni prezident seçkisi artıq 2025-ci il mayın 4-də, onun ikinci turu isə həmin ayın 18-də keçirilib. Bu dəfə əsas mübarizə qərbpərəst siyasətçi, Buxarest meri Nikuşor Dan ilə ultrasağçı «Rumınların birliyi uğrunda alyans»ın namizədi Corce Simion arasında gedib. Yeri gəlmişkən, sonuncu noyabrın 24-də keçirilmiş seçkinin nəticələrinin ləğvini «çevriliş» kimi qiymətləndirir.
İlk turda Simion 40,96, Dan isə cəmi 20,99% səs toplayıb. Lakin ikinci turda qərbpərəst qüvvələrin Danı dəstəkləməsi onun 54% səs qazanaraq, seçicilərin 46%-nin dəstəklədiyi millətçi, avroskeptik rəqibini məğlub etməsinə imkan verib.
Maraqlı fakt: Danın qələbəsinə həlledici töhfəni Rumıniyada yaşayan etnik macarların, həmçinin həm də Rumıniya vətəndaşlıqları olan Moldova vətəndaşlarının verdiyini söyləmək olar. Bu iki qrupa aid 700 minədək seçici məhz Avropapərəst namizədi dəstəkləyib. İkinci turda Danın rəqibi üzərində ümumi üstünlüyü 830 min səs olub. Müşahidəçilər bu səbəbdən düşünürlər ki, macarların və moldovalıların dəstəyi olmasaydı, Dan, yəqin ki, qalib gələ bilməyəcəkdi.
Amma maraqlıdır ki, Rumıniyada sayları təxminən bir milyon olan, yaxud, ölkə əhalisinin təxminən 5,5%-ni təşkil edən macarların əksəriyyəti Macarıstanın baş naziri Viktor Orbanın tərəfdarı sayılırlar. Orban isə Rumıniyada seçkinin ikinci turu ərəfəsində Simiona dəstəyini ifadə etmişdi. Halbuki sonuncu bəzən macar azlığın əleyhinə olan fikirləri ilə də gündəmə gəlib. Amma bu, Macarıstanın baş nazirini narahat etməyib. Çünki o, Simionu daha çox geosiyasi baxışlarına görə dəstəkləyirdi. Brüsselin və Avropanın liberal bürokratiyasının əleyhdarı kimi çıxış edən Orban haqlı olaraq düşünürdü ki, onun kimi düşünən Simion rumıniyalı millətçi olsa da, Budapeşt üçün daha sərfəli namizəddir.
Amma görünən odur ki, Rumıniya macarlarının özləri Simiona onların ünvanına səsləndirdiyi fikirləri bağışlamayıblar. Onların qərbpərəst Danı dəstəkləmələri məhz bununla əlaqələndirilir. Rumıniya vətəndaşı olan moldovalıların da Danı dəstəkləməsi Simionu sevməmələri ilə izah olunur. Moldovanın təxminən 2,5 milyon sakininin təxminən 650 mini həm də Rumıniya vətəndaşıdır (onların əksəriyyəti hazırda Qərbi Avropa ölkələrində yaşayır). Bu şəxslərin çoxu Simionun onların milli kimliyini tanımaqdan imtina etməsindən, Moldovanın rumın millətçilərin düşündüyü «Böyük Rumıniya»ya daxil edilməli olduğunu deməsindən narazıdırlar. Yeri gəlmişkən, Simionun Moldovaya girişi 2014-cü ildən qadağandır. Bununla yanaşı, Rumıniya vətəndaşı olan moldovalıların seçimində əsas rolu Simionun anti-Avropa mövqeyi oynayıb. Bu seçiciləri Dana meyilləndirən əsas amil də müvafiq olaraq, bu namizədin qərbpərəstliyi olub. Bu, Rumıniyada prezident seçkisinin geosiyasətin kölgəsində keçdiyini təsdiqləyən amillərdən yalnız biridir.
Bəs bu dəfə kim müdaxilə edib?
Geosiyasət Rumıniyada keçirilmiş seçkinin daha bir süjetində yer alıb. İkinci turdan sonra Simion Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edərək, səsvermənin nəticələrinin ləğvini istəyib. O, tələbini əsaslandırarkən məhkəmənin 24 noyabr seçkisi ilə bağlı qərarında istinad etdiyi səbəbi yada salıb. Söhbət seçkiyə xarici müdaxilədən gedir. O bildirib ki, Corceskunun qələbəsi «Rusiyanın dəstəyi» səbəbilə ləğv edilibsə, bu dəfə onun rəqibi Avropanın saysız-hesabsız liderləri tərəfindən dəstəklənib. Söhbət, ilk növbədə, Fransadan gedir. Məsələn, Emmanuel Makron «Rumıniyanın doğru olan Avropa yolu üçün son dərəcə vacib» adlandırdığı seçki ərəfəsində rumıniyalıları Dana səs verməyə çağırıb. Polşa və Moldova liderləri də bu qəbildən olan çağırışlar ediblər. Polşanın baş naziri Donald Tuskun Daha dəstəyi də açıq olub. Moldovanın həm də Rumıniya vətəndaşı olan prezidenti Maya Sandu da rumınları Danı dəstəkləməyə çağırıb, üstəlik, Simionu «Kremlin idarə etdiyi personaj» adlandırıb.
Bu ittihamlara gözlənilmədən, «Telegram» sosial şəbəkəsinin yaradıcısı Pavel Durov da qoşulub. Durov iddia edir ki, Fransada bu ölkənin kəşfiyyatı tərəfindən saxlanılan zaman ondan Rumıniya mühafizəkarlarının «Telegram»dakı kanallarını «boğması» istənilib. Bundan başqa, Durov bir məqama xüsusi diqqət çəkir: fransalı avrodeputat Valeri Ayenin qərbpərəst Dana dəstəyini ifadə etməsilə Fransa kəşfiyyatının başçısı Nikola Larnerin Rumıniyaya səfəri eyni vaxta təsadüf edib. Bu, seçkidən cəmi bir neçə gün əvvəl baş verib. Fransa kəşfiyyatı ittihamları rədd edir, deyilənlərin əsassız olduğunu bildirir. Lakin Durov Rumıniyada keçirilmiş prezident seçkisinə xarici müdaxilələrlə bağlı ifadə verməyə hazır olduğunu deyir.
Fransanın Rumıniyada keçirilmiş prezident seçkisinə müdaxilə etdiyi versiyasının əsaslandırılmasına Rusiya da dəstək vermək qərarına gəlib. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Mariya Zaxarova bildirib ki, «Makron Durovu bu cür barbar üsulu ilə heç də messencerlə bağlı məsələlərin həlli üçün həbs etdirməmişdi. Məqsəd Rumıniyada keçiriləcək seçkini idarə etmək idi. Çünki onlar anlayırdılar ki, lideral diktaturanın namizədi leqal yolla heç cür qalib gələ bilməyəcək».
İstənilən halda, Rumıniya Konstitusiya Məhkəməsi Simionun iddiasını rədd edib. Beləliklə, ixtisasca riyaziyyatçı olan, keçmişdə vətəndaş cəmiyyəti fəalı kimi tanınmış, sonradan Buxarest meri postuna yiyələnmiş 55 yaşlı Dan Rumıniya Prezidenti elan edilib. Yeni dövlət başçısının vədlərindən belə məlum olur ki, o, parlamentdə təmsil olunan «dörd demokratik partiyanın hər biri ilə» koalision hökumətin qurulmasına dair danışıqlara başlayacaq. Söhbət Sosial-Demokrat Partiyası, Milli Liberal Partiya, həmçinin «Rumınların xilası ittifaqı» və «Rumıniya macarlarının demokratik ittifaqı»ndan gedir. Rumıniya mediası yazır ki, ölkənin yeni baş naziri PNLP nümayəndəsi İliye Bolojan ola bilər. Bolojan 2025-ci il fevralın 12-dən mayın 26-dək Rumıniya prezidentinin səlahiyyətlərini icra edib.
Danın seçki kampaniyası zamanı vəd etdiyi, inauqurasiya mərasimindəki çıxışında da üzərində xüsusi dayandığı «vacib fundamental dəyişikliklər»ə gəlincə, yeni prezident hesab edir ki, onlar, ilk növbədə, dövlət sektorunda israfçılıq məsələsinə şamil edilməlidir. Bunun üçün, məsələn, büdcədəki ciddi kəsrin (2024-cü ildə ÜDM-in 9,3%-nə bərabər) Avropa İttifaqının ayırdığı vəsaitlərdən istifadənin effektivliyinin artırılması yolu ilə aradan qaldırılması nəzərdə tutulur.
Lakin Nikoşur Danın qələbəsi və prezident səlahiyyətlərinin icrasına başlamasının əsas anlamı Rumıniyanın Avro-Atlantik məkana inteqrasiyaya yönəlmiş xarici siyasətinin davam etdiriləcəyi ilə bağlıdır. Yeni prezident Aİ və NATO-da Rumıniyanın mövqeyini gücləndirmək niyyətindədir. Bununla yanaşı, Buxarest dünyada, xüsusilə də Avro-Atlantik məkanda Donald Trampın yenidən ABŞ Prezidenti seçilməsi ilə yaşanmaqda olan dəyişikliklər fonunda Aİ-nin özünü təmin etmə imkanlarının gücləndirilməsi yollarını axtaran Avropa ölkələri ilə daha da yaxınlaşmağı düşünür. Yeri gəlmişkən, seçkidə məğlub olmuş Corce Simion özünü Amerika prezidentinin tərəfdarı adlandırır ki, bu da bir bir daha məqamı təsdiqləyir: Danın Rumıniyada hakimiyyətə gəlməsi ilə bu ölkə, ilk növbədə, Aİ-nin hakim dairələrinin əleyhinə yönələn ultrasağçı, millətçi siyasət yolundan imtina edib.
Rumıniyanın qərbpərəst kursu davam etdirəcəyinin təsdiqlənməsi davam edən Rusiya-Ukrayna müharibəsi fonunda xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Aydındır ki, Buxarest Aİ-nin Rusiyaya qarşı sanksiyaların sərtləşdirilməsi siyasətini dəstəkləyəcək, Ukraynaya hərbi və iqtisadi yardım göstərilməsini düşünən ölkələrin sırasında dayanacaq. Bu mənada, Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenskinin Dana «seçkidə qazandığı tarixi qələbə» münasibətilə ünvanladığı məktubda yer almış fikirlər də maraqlıdır: «Biz birlikdə ölkələrimizi və Avropanı daha da gücləndirə bilərik».
Beləliklə, Rumıniyada keçirilmiş prezident seçkisi Avropanın bugünkü reallığının ifadəsi olmaqla yanaşı, onun yaşamaqda olduğu bir sıra problemləri də ortaya qoyub. Avropa elitaları arasındakı siyasi və ideoloji ixtilaflardan tutmuş, İkinci Dünya müharibəsindən sonra qitənin üzləşdiyi ən uzunmüddətli və qanlı müharibəyə bu və ya başqa formada təsir göstərən amillərədək.

On 26 May, Romania held a ceremony to inaugurate its new president. He is Nicusor Dan, who was elected after two rounds of voting and declared the need for "fundamental changes" in the Romanian state. The changes he has announced are intended to affect mainly the internal life of the country. As the election results demonstrated, Romania will continue to pursue its foreign policy strategy of deeper integration into the Euro-Atlantic community.
Dan defeated Simon
The recent election campaign in Romania was notable for its dramatic and unpredictable developments, reminiscent of a thriller. Elections were held on 24 November 2024, in which the independent candidate Calin Georgescu was successful. With nearly 23 per cent of the vote, Gheorgescu, who was considered far-right and had called for the country to move away from pro-Western policies, beat Elena Lasconi, leader of the pro-European, liberal Union for the Salvation of Romania party. Georgescu was widely tipped as the likely winner of the second round, but the Constitutional Court stepped in and ruled that the results of the first round should be annulled and a second round held. The primary motivation behind this decision was the endorsement of Georgescu by Russian information media outlets. In other words, this is an instance of foreign interference in the electoral process in Romania.
The repeat presidential elections were held in two rounds on 4 and 18 May 2025. The primary contest was between the pro-Western candidate, the Mayor of Bucharest Nicusor Dan, and the candidate from the far-right Alliance for the Unification of Romanians, George Simion, who, incidentally, regarded the cancellation of the election held on 24 November as a "coup". At the conclusion of the initial round of voting, Simion received 40.96 per cent of the votes, while Dan received only 20.99 per cent. However, in the second round, Dan secured the support of all pro-Western forces, which enabled him to garner 54 per cent of the votes against 46 per cent for Simion, a nationalist and Eurosceptic.
It is interesting to note that Dan's victory was significantly influenced by ethnic Hungarians residing in Romania and Moldovan citizens who also hold Romanian citizenship. It is estimated that as many as 700,000 voters from these two groups cast their ballots for the pro-European candidate. At the conclusion of the second round, Dan's total lead over Simon stood at 830,000 votes. Therefore, as observers believe, without the support of Hungarians and Moldovans, Dan's victory would probably not have taken place.
However, it is noteworthy that the majority of Romanian Hungarians, whose total number is about one million people, or about 5.5 per cent of Romania's population, are considered supporters of Hungarian Prime Minister Viktor Orban. In the period leading up to the second round of Romania's presidential election, Orban expressed his support for Simion. Notwithstanding the fact that the latter has, on occasion, issued statements that are critical of the Hungarian minority. However, the Hungarian prime minister's actions were primarily driven by geopolitical considerations. According to it, Orbán, who is an opponent of Brussels and the liberal European bureaucracy, not without reason believed that his confederate Simion, although a Romanian nationalist, would be a more favourable head of Romania for Budapest.
Meanwhile, the Romanian Hungarians themselves did not appear to have forgiven Simion's attacks on them, and therefore showed favour to the pro-European candidate Dan. Romanian Moldovans' support for Dan is also explained by the fact that they generally dislike Simion. Although approximately 650,000 of Moldova's 2.5 million inhabitants are also Romanian citizens (many of whom now reside in Western European countries), the majority hold a critical stance towards Simion's denial of their national identity, favouring Moldova's inclusion in the "Greater Romania" concept espoused by Romanian nationalists. Please note that Simon has not been granted permission to enter Moldova since 2014. However, the key circumstance that influenced the choice of Moldovans who are Romanian citizens was Simion's anti-European stance. This was one of the key factors that influenced their decision to vote for Dan. This is just one of the factors that demonstrate that the presidential elections in Romania were organised under the sign of geopolitics.
Who intervened this time?
Geopolitical considerations were also evident in another aspect of the Romanian elections. Following the second round, Simion submitted a petition to the Constitutional Court to invalidate the results. He cited the same reason for which the court cancelled the November 24 elections as justification for his demand. To be precise, the issue at hand is that of external interference in the electoral process. In contrast to the alleged "Russian support" that denied Georgescu victory, Simion attributed his loss to the backing of several European leaders.
Firstly, the responsibility for the issue was attributed to France. Emmanuel Macron, the President of France, has issued a formal invitation to Romanian citizens to cast their vote in favour of Dan in the upcoming election, emphasising the crucial nature of this vote for Romania's proper European trajectory. The leaders of Poland and Moldova were also found guilty of similar interference. Consequently, Polish Prime Minister Donald Tusk publicly endorsed Dan. And Moldovan President Maia Sandu, who is also a Romanian citizen, urged Romanians to vote for Dan, calling Simion "a character controlled by the Kremlin".
The founder of Telegram, Pavel Durov, has unexpectedly come forward to back up such accusations. It is his assertion that, during his arrest in France, that country's intelligence service attempted to persuade him to suppress Romanian conservative channels on Telegram. Furthermore, Durov drew attention to the striking coincidence in timing between the statement of support from French MEP Valerie Aye for the pro-Western presidential candidate Dana and the visit of French intelligence chief Nicolas Lerner to that country a few days before the election. French intelligence has formally denied the allegations, stating that they are unfounded. In response, Durov has indicated his readiness to provide testimony regarding external interference in Romania's presidential election.
Meanwhile, Russia has decided not to miss the opportunity to contribute to the substantiation of the version of French interference in the Romanian presidential election. Maria Zakharova, the Russian Foreign Ministry spokeswoman, stated that the arrest of Durov by Macron was not an attempt to resolve internal issues with the messenger via such brutal methods, but rather a strategy to influence the elections in Romania. This was due to Macron's realisation that the candidate representing the liberal dictatorship would not be able to win under any legal conditions.
Notwithstanding, Romania's Constitutional Court dismissed Simion's petition to challenge the outcomes of the run-off election for the nation's head of state. Dan, a 55-year-old mathematician by training, former civic activist and, in recent years, mayor of Bucharest, took office as president of Romania. Based on the promises he has made, it is likely that he will negotiate a coalition government "with all four democratic parties" represented in parliament. This is in reference to the Social Democratic Party and the National Liberal Party, as well as the liberal Union for the Salvation of Romania and the Democratic Union of Hungarians of Romania. According to Romanian media reports, the new prime minister could be Ilie Bolhogan, the PNLP representative who served as Romania's president from 12 February to 26 May 2025.
With regard to the "fundamental changes" referenced by Dan in his election pledges and inaugural address, the new Romanian president considers them to be primarily concerned with addressing issues of waste within the public sector. To this end, it is envisaged that the high budget deficit (9.3% of GDP in 2024) will be reduced by increasing the efficiency of the use of the funds allocated by the European Union.
However, the primary significance of Nicusor Dan's victory and subsequent assumption of the presidency is the continuation of Romania's Euro-Atlantic-oriented foreign policy. The newly elected president of this country has confirmed his intention to strengthen its positions in both the EU and NATO. It is evident that Bucharest will pursue a course of rapprochement with the leading European countries. This is in pursuit of opportunities to strengthen the EU's self-sufficiency in the context of the global changes that are taking place, particularly in the Euro-Atlantic region following Donald Trump's return to power in the United States. It is interesting to note that George Simion, who was unsuccessful in the recent elections, refers to himself as a supporter of the American president. This suggests that when Nicusor Dan became president of Romania, the country rejected the possibility of implementing a far-right, nationalist policy, which was primarily directed against the ruling elite of the European Union.
In light of the ongoing Russian-Ukrainian war, it is crucial to emphasise Romania's pro-Western stance. It is evident that Bucharest will not refrain from aligning with the EU's planned measures to reinforce sanctions against Russia and to persist in providing military and financial support to Ukraine. In this regard, it is worth noting the congratulatory message that Ukrainian President Vladimir Zelensky sent to Nicusor Dan on his "historic election victory". "By working together, we can enhance the strength of our nations and Europe as a whole," the Ukrainian leader emphasised.
Therefore, the outcome of the presidential election in Romania was indicative of the current European reality, with implications for a range of issues. From the various manifestations of political and ideological discord among European elites, including individual countries and the EU itself, to the various factors that influence the course of the largest and bloodiest conflict on the continent since World War II.