MALİYYƏ BAZARININ YENİ SİMASI
Bakıda innovativ alətlərin və texnologiyaların pul-kredit sektorunun inkişafına təsiri müzakirə edilib
Azərbaycanda maliyyə bazarı uzun illərdir ki, ən yeni texnologiyaların və alətlərin tətbiqində pionerdir və rəqəmsal transformasiyanın geniş auditoriya üçün xidmətlərin effektivliyini, şəffaflığını və əlçatanlığını necə artıra biləcəyini nümayiş etdirir.
Son innovasiyaların geniş spektri arasında fintexlər və kredit bürolarının fəaliyyəti xüsusilə seçilir ki, bu da təkcə istifadəçilərin deyil, həm də bankların özlərinin həyatını xeyli asanlaşdırıb.
İyun ayının son günlərində Bakıda Kredit Hesabatı üzrə Beynəlxalq Konfrans və “Fintex Summit 2025” keçirilib. Hədəf auditoriyasının ümumiliyindən əlavə, onlar çoxlu sayda xarici qonaq-ekspertlərin diqqətini cəlb ediblər. Beləliklə, bu tədbirlər təkcə qabaqcıl təcrübələrin mübadiləsi üçün platforma deyil, həm də Azərbaycanın qlobal maliyyə-texnoloji ekosistemə inteqrasiyası yolunda mühüm addım oldu.
Nəticə olaraq, “Fintex Summit” çərçivəsində türk dövlətlərinin kredit büroları platformasının yaradılması haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Maliyyə sabitliyi üçün
Getdikcə daha çox rəqəmsallaşan və ciddi inteqrasiya prosesindən keçən maliyyə sektorunda kredit hesabatı sistemlərinin strateji rolu artıq ənənəvi skorinq formatının hüdudlarını xeyli aşıb. Bu mənada Azərbaycanda kredit büroları artıq maliyyə sabitliyinin əsas sütunlarından birinə çevrilib.
Belə ki, son 7 ildə Azərbaycan banklarının kredit portfeli 125% və ya 2,3 dəfə artaraq 29,3 milyard manata çatıb. Eyni zamanda vaxtı keçmiş kreditlər 72% azalaraq 449 milyon manat təşkil edib. “Buna baxmayaraq, kreditləşmə səviyyəsinin artması özəl kredit bürosunun yaradılması və inkişafı haqqında qərarın vaxtında və düzgün olduğunu təsdiqləyir”, - “Azərbaycan Banklar Assosiasiyası” İctimai Birliyinin prezidenti Zakir Nuriyev hesab edir.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədr müavini Toğrul Əliyevin qeyd etdiyi kimi, kredit büroları məsuliyyətli kreditləşməyə xidmət edir, kredit bazarlarında informasiya asimmetriyasını və defolt ehtimalını azaldır, həmçinin Bazel III çərçivəsində makroprudensial təhlil, stress-test və risk modellərinin tərtibində mühüm rol oynayır.
“Azərbaycan Kredit Bürosu”nun baş direktoru Elçin Həbibov da hesab edir ki, müasir kredit büroları verilənlər bazası çərçivəsindən çıxaraq rəqəmsal transformasiyanı dəstəkləyən ixtisaslaşmış institutlara çevriliblər. Və onlar artıq maliyyə qurumlarına risklərin düzgün qiymətləndirilməsində kömək edir, işgüzar fəallığın artmasına və etimadın güclənməsinə töhfə verirlər. “Kredit hesabatı maliyyə sabitliyinin ən vacib elementidir. O, məsuliyyətli kreditləşməni, borc mədəniyyətini və həm bankların, həm də bütövlükdə cəmiyyətin təhlükəsizliyini təmin edir. Mərkəzi banklar üçün belə sistemlər makroiqtisadi dayanıqlılığı təmin etmək alətidir. Tənzimləyicilərin kredit büroları ilə əməkdaşlığı daha şəffaf və səmərəli bazarın formalaşmasına kömək edir”, - E.Həbibov bildirir.
Avrasiya ölkələrində Kredit Məlumatı Təchizatçıları Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri, Qazaxıstanın “First Credit Bureau”nun rəhbəri Ruslan Omarov əlavə edib ki, kredit büroları maliyyə institutları arasında etimad zonası formalaşdıraraq sistemyaradıcı rol oynayır. Bu zaman prioritet məlumatların qorunması və onlardan yalnız bazar iştirakçıları tərəfindən istifadə edilməsidir.
Bununla yanaşı, rəqəmsal texnologiyaların inkişafı ilə büroların imkanları da genişlənir. Onların bir çoxu alternativ məlumat mənbələrindən - mobil operatorlardan, kommunal xidmətlərdən, elektron ticarət platformalarından istifadə etməyə başlayıb və ənənəvi maliyyə sistemi ilə əhatə olunmayan vətəndaşları kredit tarixçəsinə daxil edirlər. “Azərbaycanda bu istiqamətdə artıq əhəmiyyətli nəticələr əldə edilib, bu istiqamətdə işlər davam edir", - E.Həbibov deyib.
Fintexlərin innovasiyaları
Son illərdə maliyyə sistemində müşahidə olunan ən vacib transformasiyalardan biri də fintexlərin artan roludur. Dinamik inkişaf edən rəqəmsal dünya şəraitində istifadəçilər sürətli, təhlükəsiz və fərdiləşdirilmiş maliyyə xidmətləri gözləyirlər. Bu mənada fintexləri haqlı olaraq bu gözləntiləri reallığa çevirən əsas hərəkətverici qüvvə hesab etmək olar.
Qlobal fintex bazarının həcmi 2030-cu ilə qədər 700 milyard dollara çata bilər. Bu mənada Azərbaycan da bu dövrə qədər özü üçün iddialı hədəflər qoyur.
AMB sədrinin müavini Vüsal Xəlilov bildirib ki, 2025-ci ilin aprel ayının məlumatlarına əsasən, ödəniş kartları vasitəsilə nağdsız ödənişlərin aylıq məbləği 10 milyard manata yaxınlaşıb: “Dörd ay ərzində daxili ödəniş kartları ilə həyata keçirilən nağdsız ödənişlərin məbləği 67%-dən çox, sayı isə 91%-dən çox artıb. Bu o deməkdir ki, ölkə daxilində həyata keçirilən hər 10 əməliyyatdan 9-u nağdsız formada həyata keçirilir”.
O qeyd edib ki, bu baxımdan maliyyə texnologiyaları sahəsində balanslaşdırılmış və çevik normativ bazanın yaradılması, bazarda yeni texnoloji həllərin tətbiqi, rəqəmsal maliyyə xidmətlərinə universal çıxışın təmin edilməsi və bazar iştirakçıları ilə səmərəli məlumat mübadiləsinin qurulması AMB-nin əsas məqsədləridir: “Hesab edirik ki, üzərində işlədiyimiz “Open Banking”, “Distributed KYC” və xüsusilə də “Instant Payment System” layihələri fintexin inkişafında mühüm rol oynayacaq".
Ümumiyyətlə, analitiklərin fikrincə, Azərbaycan banklarının platforma modelinə mərkəzləşdirilməmiş maliyyə, daxili maliyyə, tənzimləyici texnologiyalar, süni intellekt və “yaşıl texnologiyalar”ı inteqrasiya etmək lazımdır.
Azərbaycanın İqtisadi İslahatlar və Kommunikasiya Təhlil Mərkəzinin direktoru Vüsal Qasımlı yeni texnologiyaların mahiyyətini izah edib.
Belə ki, mərkəzləşdirilməmiş maliyyə blokçeyn texnologiyalarına əsaslanır və biz buna hazır olsaq da, olmasaq da sürətlə inkişaf edir. Mərkəzləşdirilmiş sistemlərdən fərqli olaraq, onlar daha yüksək artım tempi nümayiş etdirirlər. Növbəti trend - daxili maliyyə taksi tətbiqlərindən onlayn ticarət sistemlərinə və digər rəqəmsal xidmətlərə qədər maliyyə xidmətlərinin qeyri-maliyyə platformalarına inteqrasiyasını nəzərdə tutur. Tənzimləyici texnologiyalar isə “çirkli pullar”ın yuyulmasına qarşı mübarizə, əməliyyatlara nəzarət və yeni ödəniş mexanizmlərinə uyğunlaşma daxil olmaqla, tənzimləmənin səmərəliliyinin artırılmasına yönəlib. Dördüncü trend süni intellekt əsasında fərdiləşdirilmiş həllərdir. Sonuncu trendə - “yaşıl texnologiyalar”a toxunan V.Qasımlı qeyd edib ki, bank sektorunun transformasiyası zamanı davamlı və ekoloji cəhətdən məsuliyyətli həllərin inkişafını nəzərə almaq lazımdır.
Diqqət mərkəzində, həmçinin rəqəmsal bankların yaradılması olmalıdır ki, bu baxımdan qanunvericilik islahatlarının aparılması çox vacibdir. AMB-nin istifadəyə verəcəyi açıq bankinqə əsaslanan mərkəzləşdirilmiş infrastruktur isə açıq maliyyə yanaşmasını dərinləşdirməyə və uğurla tətbiq etməyə imkan verəcək.
Zakir Nuriyevin sözlərinə görə, gələcəkdə yenilikçi və innovativ həllərin tətbiqinə kömək edəcək daha açıq ekosistemin yaradılması üçün ilk növbədə innovativ mərkəzi laboratoriyaların formalaşdırılması lazımdır: “Onlar maliyyə ekosisteminə innovasiyaların tətbiqində aparıcı rol oynayacaq və ekosistem iştirakçıları üçün daha uğurlu layihələrin həyata keçirilməsini təmin edəcəklər. Hesab edirik ki, Sinqapur, İtaliya və digər aparıcı ölkələrdə rast gəlinən innovativ mərkəzi laboratoriyalar daha səmərəli layihələrin həyata keçirilməsinə kömək edəcək”.
Bu arada, Qazaxıstan Maliyyəçilər Assosiasiyası Şurasının sədri Yelena Baxmutova əmindir ki, transsərhəd innovasiya habları kimi birgə təşəbbüslər, həmçinin Azərbaycan və Qazaxıstan mərkəzi bankları ilə özəl sektor arasında açıq dialoq Xəzər regionu və Mərkəzi Asiyanı dinamik rəqəmsal maliyyə mərkəzinə çevirə bilər. “Biz Şərqlə Qərbin, ənənələrlə texnologiyaların kəsişməsindəyik. Bu gün fintex iqtisadiyyatlarımızın transformasiyasının ən güclü hərəkətverici qüvvələrindən biridir”, - o bildirib.
Göründüyü kimi, Azərbaycan təkcə qlobal məkana inteqrasiya etmək deyil, həm də regional rəqəmsal transformasiyaların lideri olmaq qabiliyyətinə malik davamlı, innovativ və inklüziv maliyyə ekosisteminin formalaşmasına doğru inamla irəliləyən ölkələr sırasındadır.

НОВОЕ ЛИЦО ФИНАНСОВОГО РЫНКА
В Баку обсудили влияние инновационных инструментов и технологий на развитие денежно-кредитного сектора
Финансовый рынок в Азербайджане уже долгие годы остается пионером внедрения новейших технологий и инструментов, демонстрируя, как цифровая трансформация может повышать эффективность, прозрачность и доступность услуг для широкой аудитории.
Среди большого спектра последних инноваций особо выделяются финтехи и деятельность кредитных бюро, существенно облегчивших жизнь не только пользователям, но и самим банкам.
В Баку в последних числах июня прошли Международная конференция по кредитной отчетности и Fintex Summit 2025. Помимо общности целевой аудитории, они привлекли внимание большим количеством иностранных гостей-экспертов. Таким образом, эти мероприятия стали не только площадкой для обмена передовыми практиками, но и важным шагом на пути интеграции Азербайджана в глобальную финансово-технологическую экосистему
Как итог, в рамках Fintex Summit был подписан Меморандум о взаимопонимании по созданию платформы кредитных бюро тюркских государств.
Для финансовой стабильности
В финансовом секторе, который становится все более цифровым и проходит серьезный процесс интеграции, стратегическая роль систем кредитной отчетности уже вышла далеко за рамки традиционного формата скоринга. И в этом смысле кредитные бюро в Азербайджане уже превратились в один из основных столпов финансовой стабильности.
Так, за последние семь лет кредитный портфель азербайджанских банков увеличился на 125%, или в 2,3 раза - до 29,3 млрд манатов. При этом просроченные кредиты сократились на 72%, составив 449 млн манатов. «Несмотря на это, рост уровня кредитования подтверждают своевременность и правильность решения о создании и развитии частного кредитного бюро», - считает президент Общественного объединения «Ассоциация банков Азербайджана» Закир Нуриев.
Как отметил зампредседателя Центрального банка Азербайджана (ЦБА) Тогрул Алиев, «кредитные бюро служат ответственному кредитованию, снижая информационную асимметрию и вероятность дефолта на кредитных рынках, а также играют важную роль в макропруденциальном анализе, стресс-тестировании и составлении моделей риска в рамках Базеля III».
Генеральный директор «Азербайджанского кредитного бюро» Эльчин Габибов также считает, что современные кредитные бюро вышли за рамки баз данных и превратились в специализированные институты, поддерживающие цифровую трансформацию. И они уже оказывают помощь финансовым учреждениям в правильной оценке рисков, способствуя росту деловой активности и укреплению доверия. «Кредитная отчетность - важнейший элемент финансовой стабильности. Она обеспечивает ответственное кредитование, культуру заимствования и безопасность как банков, так и общества в целом. Для центральных банков такие системы являются инструментом обеспечения макроэкономической устойчивости. Сотрудничество регуляторов с кредитными бюро способствует формированию более прозрачного и эффективного рынка», - утверждает Э.Габибов.
Председатель правления Ассоциации поставщиков кредитной информации в странах Евразии, руководитель казахстанского First Credit Bureau Руслан Омаров добавил, что кредитные бюро играют системообразующую роль, формируя зону доверия между финансовыми институтами. При этом в приоритете - защита информации и ее использование только участниками рынка.
Вместе с тем с развитием цифровых технологий расширяются и возможности бюро. Многие из них начали использовать альтернативные источники данных - мобильных операторов, коммунальные службы, платформы электронной коммерции - и включают в кредитную историю граждан, не охваченных традиционной финансовой системой. «В Азербайджане в этом направлении уже достигнуты значительные результаты, работа продолжается», - сказал Э.Габибов.
Инновации финтехов
Еще одной из важнейших трансформаций, наблюдаемых в финансовой системе в последние годы, является растущая роль финтехов. В условиях динамично развивающегося цифрового мира пользователи ожидают быстрых, безопасных и персонализированных финансовых услуг. В этом смысле финтехи по праву можно считать основной движущей силой, которая преобразует эти ожидания в реальность.
Объем глобального финтехрынка к 2030 году может достичь $700 млрд. В этом контексте Азербайджан также ставит перед собой амбициозные цели до этого периода.
Как сообщил заместитель председателя ЦБА Вюсал Халилов, согласно данным за апрель 2025 года, ежемесячная сумма безналичных платежей через платежные карты приблизилась к 10 млрд манатов. «За четыре месяца сумма безналичных платежей, осуществленных внутренними платежными картами, увеличилась более чем на 67%, а количество - более чем на 91%. Это означает, что 9 из 10 операций, совершаемых внутри страны, осуществляются в безналичной форме», - сказал он.
В целом, по мнению аналитиков, в платформенную модель банков Азербайджана необходимо интегрировать децентрализованные финансы, встроенные финансы, регуляторные технологии, искусственный интеллект и «зеленые» технологии.
Директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Азербайджана Вюсал Гасымлы разъяснил суть новых технологий.
Так, децентрализованные финансы основаны на блокчейн-технологиях и развиваются стремительно - независимо от того, готовы мы к этому или нет. В отличие от централизованных систем они демонстрируют более высокие темпы роста. Следующий тренд - встроенные финансы предусматривают интеграцию финансовых услуг в нефинансовые платформы - от такси-приложений до систем онлайн-торговли и других цифровых сервисов. Регуляторные технологии же направлены на повышение эффективности регулирования, включая борьбу с отмыванием денег, контроль за транзакциями и адаптацию к новым платежным механизмам. Четвертым трендом являются индивидуализированные решения на базе искусственного интеллекта. Касаясь последнего тренда - «зеленых» технологий, В.Гасымлы отметил, что развитие устойчивых и экологически ответственных решений необходимо учитывать при трансформации банковского сектора.
В центре внимания должно оставаться также создание цифровых банков, в связи с чем очень важно проведение законодательных реформ.
По словам Закира Нуриева, для создания более открытой экосистемы, способствующей внедрению новаторских и инновационных решений в будущем, в первую очередь необходимо формирование инновационных центральных лабораторий. Они будут играть ведущую роль во внедрении инноваций в финансовую экосистему и обеспечат реализацию более успешных проектов для участников экосистемы: «Мы считаем, что инновационные центральные лаборатории, встречающиеся в Сингапуре, Италии и других ведущих странах, будут способствовать реализации более эффективных проектов».
Между тем председатель совета Ассоциации финансистов Казахстана Елена Бахмутова уверена, что совместные инициативы, такие как трансграничные инновационные хабы, а также открытый диалог между центральными банками Азербайджана и Казахстана и частным сектором способны превратить Каспийский регион и Центральную Азию в динамичный центр цифровых финансов.
Словом, Азербайджан в числе стран, уверенно движущихся к формированию устойчивой, инновационной и инклюзивной финансовой экосистемы, способной не только интегрироваться в глобальное пространство, но и стать лидером региональных цифровых трансформаций.