ORTA-DAYANIQLI REYTİNQ
“Fitch” agentliyi Azərbaycanın ölkə tavanını yüksəldərək iqtisadiyyat üçün risklərin aradan qaldırılması amillərini göstərib
Qlobal iqtisadi qeyri-sabitlik və artan geosiyasi risklər şəraitində dövlətlərin kredit qabiliyyətinin qiymətləndirilməsi həm investorlar, həm də ölkələrin özləri üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Beynəlxalq reytinq agentliyi “Fitch Ratings”in Azərbaycanın investisiya reytinqini “BBB-” səviyyəsində sabit proqnozla təsdiqləməsi barədə son qərarı maliyyə bazarları üçün mühüm siqnal olub. Karbohidrogen sektorundan asılılığın davam etməsinə baxmayaraq, Azərbaycan yüksək makroiqtisadi dayanıqlılıq nümayiş etdirir. Buna əhəmiyyətli valyuta ehtiyatları, müqayisə edilə bilən ölkələr arasında ən aşağı dövlət borcu səviyyələrindən biri, həmçinin tarazlaşdırılmış və proqnozlaşdırıla bilən monetar siyasət kömək edir.
Kredit tavanı yüksəldilib
“Fitch” Azərbaycanın ölkə tavanını “BBB” səviyyəsinə qədər yüksəldib ki, bu da valyuta nəzarətinin tətbiqi və kapital hərəkətinə məhdudiyyətlər riskinin azalmasını göstərir. Bu qərar makroiqtisadi və maliyyə risklərinin idarə edilməsində müsbət dəyişiklikləri əks etdirir.
Tavanın yüksəldilməsi likvidliyin daha səmərəli idarə edilməsi, maliyyə sisteminin dollarlaşmasının azalması, həmçinin əhəmiyyətli valyuta ehtiyatlarının və xarici valyutada ifadə olunmuş aktivlərin mövcudluğu sayəsində mümkün olub.
2025-ci ilin aprel ayına olan vəziyyətə görə, xarici valyutada olan depozitlərin payı 40%-ə qədər azalıb. Bu göstərici hələ də yüksək olsa da, milli valyutaya etimadın tədricən bərpa olunmasını əks etdirir. “Fitch”, həmçinin qeyd edir ki, manatın ABŞ dollarına de-fakto bağlılığının qorunması maliyyə mühitinin proqnozlaşdırıla bilməsini dəstəkləyir.
Sabit makroiqtisadi vəziyyət və möhkəm xarici mövqelərə baxmayaraq, “Fitch” Azərbaycanın kredit reytinqinin yüksəlmə potensialını məhdudlaşdıran bir sıra amilləri vurğulayır.
Əsas struktur riski neft-qaz sektorundan yüksək asılılıq olaraq qalır ki, bu da ixracın 90%-ə qədərini və ölkə ÜDM-in təxminən 32%-ni təşkil edir. Hökumət iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi istiqamətində addımlar atsa da, bu istiqamətdə real irəliləyiş hələ də məhdud olaraq qalır. Agentlik əsas məhdudlaşdırıcı amillər arasında iqtisadiyyatda dövlətin hakim rolunu, maliyyə vasitəçiliyinin zəif inkişafını və qeyri-enerji sektorlarına birbaşa xarici investisiyaların aşağı səviyyəsini göstərir.
Eyni zamanda Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatlarına görə, 2025-ci ilin yanvar-may aylarında neft-qaz sektoruna investisiyaların 21,9% azalması qeydə alınıb, qeyri-neft sahəsinə yatırımlar isə 11,7% artıb. Buna baxmayaraq, bu investisiyaların miqyası hələ də iqtisadiyyatın strukturunda fundamental dəyişiklik üçün kifayət deyil.
“Fitch”, həmçinin davam edən geosiyasi riskləri və iqtisadi siyasətin daha da təkmilləşdirilməsi zərurətini, xüsusilə institusional mühitin gücləndirilməsi və biznes iqliminin yaxşılaşdırılması kontekstində vurğulayır.
“Əlavə zəiflik monetar transmissiyanın məhdud səmərəliliyi olaraq qalır. Bank sistemində izafi likvidlik, daxili maliyyə bazarının darlığı və dollarlaşmanın yüksək səviyyəsi Mərkəzi Bankın qərarlarının iqtisadiyyata tam təsir göstərməsinə mane olur”, - “Fitch Ratings”in bəyanatında deyilir.
Bununla belə, agentliyin qiymətləndirməsinə görə, Azərbaycan Mərkəzi Bankı transmissiya mexanizminin səmərəliliyini artırmaq üçün addımlar atır. Xüsusilə, struktur likvidlik artıqlığının idarə edilməsi alətləri inkişaf etdirilir ki, bu da orta müddətli perspektivdə pul-kredit siyasətinin təsirinin yaxşılaşmasına kömək edə bilər.
Orta artım
“Fitch Ratings”in proqnozuna görə, Azərbaycan iqtisadiyyatı 2025-ci ildə 3,5%, 2026-cı ildə isə 2,5% artacaq ki, bu da 2024-cü ildəki 4,1% ilə müqayisədə yavaşlama deməkdir. Artımın əsas hərəkətverici qüvvələri dövlət investisiyaları və qeyri-enerji sektorlarının inkişafı olacaq. 2025-ci ilin yanvar-may aylarında məhz qeyri-karbohidrogen sektoru 3,9% artım təmin edib, ümumi ÜDM artımı isə cəmi 1,5% təşkil edib.
İqtisadiyyata əlavə dayanıqlılıq yeni neft layihələrinin, o cümlədən "Qarabağ" yatağının mənimsənilməsinin inkişafını təmin edəcək. Analitiklərin fikrincə, bu istiqamətlər orta və uzunmüddətli perspektivdə ölkənin ixrac imkanlarını genişləndirə bilər.
“Fitch”, həmçinin cari hesab profisitinin azalmasını gözləyir: 2021-2024-cü illərdə ÜDM-in 15,6%-dən 2025-ci ildə 5,3%-ə və 2026-cı ildə 4,9%-ə. Bu qiymətləndirmələr dünya neft qiymətlərinin sabitləşəcəyi ehtimalına əsaslanır. Lakin geosiyasi gərginlik, xüsusilə İran-İsrail münasibətlərinin kəskinləşməsi neft qiymətlərinə təsir göstərib. 2025-ci ilin iyun ayının ortalarından etibarən qiymətlər sürətlə artmağa başlayıb. “Brent” təxminən 18% bahalaşaraq 1 barel üçün 80 dollar səviyyəsinə yaxınlaşıb, WTI isə 10% artıb. Eyni zamanda “Fitch”in baza proqnozunda orta qiymət 1 barel üçün 65 dollar səviyyəsində nəzərdə tutulub.
Bununla yanaşı, “Fitch”in qiymətləndirməsinə görə, 2025-ci ilin sonuna Azərbaycanın beynəlxalq ehtiyatları və Dövlət Neft Fondunun aktivləri təxminən 74 milyard dollar - ÜDM-in 98,4%-i ekvivalentində olacaq. ARDNF-in aktivlərinin 2025-2026-cı illərdə təxminən 62 milyard dollar və ya ÜDM-in 79,3% səviyyəsində sabitləşəcəyi gözlənilir, bu da neftin bir barelinin 65 dollar olacağı proqnozuna əsaslanır. “Ölkənin xalis xarici aktivlərinin 2025-2026-cı illərdə orta hesabla ÜDM-in 67%-nə çatacağını gözləyirik - bu, "BBB" və "A" reytinq kateqoriyaları üçün median göstəricilərdən əhəmiyyətli dərəcədə yüksəkdir”, - agentlik qeyd edir.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının Statistika departamentinin direktoru Samir Nəsirovun sözlərinə görə, 2025-ci ilin I rübündə ölkənin strateji valyuta ehtiyatları 2,5 milyard dollar artaraq 73,5 milyard dollara çatıb. Lakin eyni zamanda ehtiyat aktivləri 413 milyon dollar azalıb.
İlin əvvəlində neft qiymətlərinin aşağı düşməsi xarici iqtisadi balansa təsir göstərib: 2025-ci ilin I rübündə Azərbaycanın tədiyə balansı defisitlə (413 milyon dollar) nəticələnib, halbuki bir il əvvəl 116 milyon dollar profisit qeydə alınmışdı.
Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 33,9% azalan 1,14 milyard dollarlıq cari əməliyyatlar hesabında müsbət saldo yaransa da, kəsir yaranıb. Eyni zamanda kapital hesabı, demək olar ki, dəyişməz qalıb (0,7 milyon dollar defisit maliyyə hesabında isə 1,22 milyard dollar defisit qeydə alınıb ki, bu da ötən illə müqayisədə 23,2% azdır. Balanslaşdırıcı maddələr də mənfiyə keçib - 330,5 milyon dollar, bu da ötən ilin göstəricisindən 17,8 dəfə çoxdur.
S.Nəsirovun qeyd etdiyi kimi, müsbət cari hesabın formalaşmasında əsas rolu xarici ticarət balansı və ikinci gəlirlər oynayıb. Mərkəzi Bankın məlumatına görə, xarici ticarət profisiti 2,4 milyard dollar, ikinci gəlirlər üzrə isə 0,1 milyard dollar təşkil edib.
Yeni çağırışlara reaksiya
Məlumdur ki, neft qiymətlərinin artması, adətən, inflyasiya təzyiqi yaradır. “Fitch”ə görə, aşağı qiymətləri nəzərə alaraq, Azərbaycanda orta illik inflyasiya 2025-ci ildə 5,3%, 2026-cı ildə isə 4,6%-ə düşəcək və Azərbaycan Mərkəzi Bankının hədəf dəhlizi (4% ± 2 faiz bəndi) daxilində qalacaq. Agentlik qeyd edir ki, AMB-nin əsas faiz dərəcəsinin yaxın perspektivdə azaldılması ehtimalı azdır - tənzimləyici, ehtimal ki, davam edən inflyasiya risklərini nəzərə alaraq, 2026-cı ilə qədər cari ehtiyatlı monetar siyasətini davam etdirəcək.
2025-ci ilin yanvar-may ayları üzrə məlumatlara görə, illik inflyasiya 5,9% təşkil edib. “Fitch”in hesabatında vurğulanır ki, bu səviyyəyə qismən ötən ilin aşağı baza effekti, həmçinin 2025-ci ilin birinci rübündə minimum əməkhaqqının artırılması təsir göstərib.
Orta, lakin davamlı inflyasiya fonunda Azərbaycan, həmçinin öz fiskal mövqeyində dəyişikliklərlə üzləşir. “Fitch”in proqnozuna görə, 2025-ci ildən etibarən ölkənin konsolidasiya edilmiş büdcəsi defisitə keçəcək. Agentliyin fikrincə, bunun səbəbləri neft qiymətlərinin dəyişkənliyi, azad edilmiş ərazilərin bərpasına davam edən kapital xərcləri, həmçinin müdafiə və əhalinin sosial dəstəyi üzrə artmış öhdəliklərdir. Bununla yanaşı, nəzərə almaq lazımdır ki, dövlət büdcəsində neftin qiyməti 70 dollar nəzərdə tutulub, İsrail və İran arasında vəziyyətin kəskinləşməsinə, yəni 13 iyuna qədər isə neft 66 dollara düşmüşdü.
Bununla belə, “Fitch” qeyd edir ki, qeyri-neft gəlirləri gözləniləndən yüksək olarsa və planlaşdırılan xərclərin bir hissəsi tam həcmdə həyata keçirilməzsə, fiskal vəziyyət yaxşılaşa bilər. Hakimiyyət, öz növbəsində qeyri-neft ilkin defisitinin 2029-cu ilə qədər qeyri-neft ÜDM-in 13%-nə qədər azaldılmasını nəzərdə tutan fiskal qaydaya sadiq qaldığını təsdiqləyir (2024-cü ildəki 20,4% ilə müqayisədə).
“Fitch” analitikləri vurğulayır ki, büdcənin ümumi gəlirlərinin təxminən 50%-i qeyri-neft mənbələri hesabına formalaşır. Hökumət 2029-cu ilə qədər bu payı 65%-ə çatdırmaq vəzifəsini qoyub, lakin bu hədəfə çatmaq əsasən qeyri-karbohidrogen iqtisadiyyatının davamlı artımından asılıdır ki, bu da agentliyin fikrincə, qeyri-müəyyən qalır.
“Fitch”ə görə, fiskal dayanıqlılıq üçün əlavə risklər neft qiymətlərinin dəyişkənliyi və müdafiə və bərpa xərcləri ilə əlaqədar büdcə parametrlərindən kənarlaşma ehtimalı yaradır.
Bu çağırışlara baxmayaraq, Azərbaycanın fiskal dayanıqlılığı yüksək olaraq qalır: 2025-ci ilin I rübünün sonuna ümumi dövlət borcu ÜDM-in 20,4%-ni təşkil edib və 2025-2026-cı illərdə orta hesabla 21,5% səviyyəsində proqnozlaşdırılır - bu, “Fitch”in investisiya reytinqli ölkələri arasında ən aşağı göstəricilərdən biridir.
Agentlik əsas fiskal bufer kimi böyük dövlət depozitlərini (2024-cü ilin sonuna ÜDM-in 10,4%-i) və ÜDM-in təxminən 81%-ni təşkil edən Dövlət Neft Fondunun aktivlərini hesab edir.
Bundan əlavə, borcun valyuta strukturu ilə bağlı risklər əhəmiyyətli dərəcədə azalıb. Belə ki, xarici valyutada ifadə olunan dövlət borcunun payı 2024-cü ilin sonuna 32%-ə düşüb, 2017-ci ildəki 95% pik səviyyəsi ilə müqayisədə. Xarici borc mütləq ifadədə eyni dövrdə 41,5% azalıb.
Bir sözlə, Azərbaycan xarici təzyiq şəraitində - istər qlobal inflyasiya, istər geosiyasi münaqişələr, istərsə də xammal bazarlarının qeyri-sabitliyi olsun - makroiqtisadi dayanıqlılığı qorumaq qabiliyyətini nümayiş etdirir.
Eyni zamanda davamlı artım və gələcək reytinq yaxşılaşmaları üçün institusional keyfiyyətin gücləndirilməsinə, gəlirlərin şaxələndirilməsinə və maliyyə sektorunda islahatlara nail olmaq lazımdır. Bununla belə, Azərbaycan artıq bu dəyişikliklər üçün təməl qoyub - sual yalnız iqtisadi transformasiya sahəsində iddialı hədəflərin nə qədər sürətlə və ardıcıl şəkildə həyata keçirilə biləcəyindədir.

УМЕРЕННО-УСТОЙЧИВЫЙ РЕЙТИНГ
Агентство Fitch повысило страновой потолок Азербайджана, указав на факторы преодоления рисков для экономики
В условиях глобальной экономической нестабильности и растущих геополитических рисков оценка кредитоспособности государств приобретает особую значимость - как для инвесторов, так и для самих стран.
Недавнее решение международного рейтингового агентства Fitch Ratings подтвердить инвестиционный рейтинг Азербайджана на уровне «BBB-» со стабильным прогнозом стало важным сигналом для финансовых рынков. Несмотря на сохраняющуюся зависимость от углеводородного сектора, Азербайджан демонстрирует высокий уровень макроэкономической устойчивости. Этому способствуют значительные валютные резервы, один из самых низких уровней государственного долга среди сопоставимых стран, а также взвешенная и предсказуемая монетарная политика.
Кредитный потолок повышен
Fitch был повышен страновой потолок Азербайджана до уровня «BBB», что свидетельствует о снижении рисков введения валютного контроля и ограничений на движение капитала. Это решение отражает положительные изменения в управлении макроэкономическими и финансовыми рисками.
Повышение потолка стало возможным благодаря более эффективному управлению ликвидностью, сокращению долларизации финансовой системы, а также наличию значительных валютных резервов и активов, номинированных в иностранной валюте.
По состоянию на апрель 2025 года, доля депозитов в иностранной валюте снизилась до 40%. Хотя этот показатель все еще остается высоким, он отражает постепенное восстановление доверия к национальной валюте. Fitch также отмечает, что сохранение де-факто привязки маната к доллару США поддерживает предсказуемость финансовой среды.
Несмотря на стабильную макроэкономическую ситуацию и прочные внешние позиции, Fitch выделяет ряд факторов, ограничивающих потенциал повышения кредитного рейтинга Азербайджана.
Главным структурным риском остается высокая зависимость от нефтегазового сектора, который формирует до 90% экспорта и около 32% ВВП страны. Хотя правительство предпринимает шаги по диверсификации экономики, реальный прогресс в этом направлении пока остается ограниченным. Среди основных сдерживающих факторов агентство указывает на доминирующую роль государства в экономике, слабое развитие финансового посредничества и низкий уровень прямых иностранных инвестиций в неэнергетические секторы.
Между тем, по данным Госкомстата, в январе-мае 2025 года зафиксировано сокращение инвестиций в нефтегазовый сектор на 21,9%, тогда как вложения в ненефтяную сферу увеличились на 11,7%. Несмотря на это, масштабов  этих инвестиций пока недостаточно для фундаментального изменения структуры экономики.
Fitch также подчеркивает сохраняющиеся геополитические риски и необходимость дальнейшего совершенствования экономической политики, особенно в контексте укрепления институциональной среды и улучшения делового климата.
«Дополнительной уязвимостью остается ограниченная эффективность монетарной трансмиссии. Избыточная ликвидность в банковской системе, узость внутреннего финансового рынка и высокий уровень долларизации препятствуют полноценному воздействию решений Центрального банка на экономику», - говорится в заявлении Fitch Ratings.
Тем не менее, по оценке агентства, Центробанк Азербайджана предпринимает шаги для повышения эффективности трансмиссионного механизма. В частности, развиваются инструменты управления структурным избытком ликвидности, что может способствовать улучшению действенности денежно-кредитной политики в среднесрочной перспективе.
Умеренный рост
По прогнозу Fitch Ratings, экономика Азербайджана вырастет на 3,5% в 2025 году и на 2,5% - в 2026-м, замедлившись по сравнению с 4,1% в 2024-м. Основными драйверами роста станут госинвестиции и развитие неэнергетических секторов. За январь-май 2025 года именно неуглеводородный сектор обеспечил рост на 3,9%, тогда как общий прирост ВВП составил лишь 1,5%.
Дополнительную устойчивость экономике обеспечит развитие новых нефтяных проектов, в том числе освоение месторождения «Карабах». Эти направления способны в средне- и долгосрочной перспективах расширить экспортные возможности страны, полагают аналитики.
Fitch также ожидает снижения профицита текущего счета: с 15,6% ВВП в 2021-2024 годах до 5,3% - в 2025-м и 4,9% - в 2026-м. Эти оценки основаны на предположении о стабилизации мировых цен на нефть. Однако геополитическая напряженность, в частности обострение ирано-израильских отношений, повлияла на нефтяные котировки. С середины июня 2025 года цены начали стремительно расти. Brent подорожала примерно на 18%, приблизившись к отметке $80 за баррель, а WTI - на 10%. Между тем в базовом прогнозе Fitch заложена средняя цена на уровне $65 за баррель.
При этом международные резервы Азербайджана и активы Госнефтефонда по итогам 2025 года, по оценке Fitch, составят около $74 млрд - эквивалент 98,4% ВВП. Ожидается, что активы ГНФАР стабилизируются на уровне около $62 млрд в 2025-2026 годах, или 79,3% ВВП, исходя из прогноза по нефти в $65 за баррель. «Мы ожидаем, что чистые иностранные активы страны в среднем достигнут 67% ВВП в 2025-2026 годах - это значительно выше медианных значений для рейтинговых категорий «BBB» и «A», - отмечает агентство.
По словам директора департамента статистики Центробанка Азербайджана Самира Насирова, в I квартале 2025 года стратегические валютные резервы страны увеличились на $2,5 млрд и достигли $73,5 млрд. Однако в то же время резервные активы сократились на $413 млн.
Снижение цен на нефть в начале года отразилось на внешнеэкономическом балансе: в I квартале 2025 года платежный баланс Азербайджана оказался в дефиците ($413 млн), тогда как годом ранее фиксировался профицит в $116 млн.
Дефицит сформировался несмотря на профицит текущего счета в $1,14 млрд, который сократился на 33,9% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. При этом счет капитала остался практически неизменным (дефицит $0,7 млн), а по финансовому счету зафиксирован дефицит в $1,22 млрд, что на 23,2% ниже, чем годом ранее. Балансирующие статьи также ушли в минус - $330,5 млн, что в 17,8 раза выше прошлогоднего уровня.
Как отметил С.Насиров, основную роль в формировании положительного текущего счета сыграли внешнеторговый баланс и вторичные доходы. По данным Центробанка, профицит внешней торговли составил $2,4 млрд, а по вторичным доходам - $0,1 млрд.
Реакция на новые вызовы
Известно, что рост цен на нефть обычно оказывает инфляционное давление. Согласно Fitch, с учетом низких цен среднегодовая инфляция в Азербайджане в 2025 году составит 5,3%, а в 2026-м снизится до 4,6%, оставаясь в пределах целевого коридора Центробанка Азербайджана (4% ± 2 п.п.). Агентство отмечает, что снижение ключевой ставки ЦБА в ближайшей перспективе маловероятно, - регулятор, очевидно, продолжит текущую осторожную монетарную политику до 2026 года, учитывая сохраняющиеся инфляционные риски.
По данным за январь-май 2025 года, годовая инфляция составила 5,9%. В отчете Fitch подчеркивается, что на этот уровень частично повлияли эффект низкой базы прошлого года, а также повышение минимальной заработной платы в первом квартале 2025 года.
На фоне умеренного, но устойчивого инфляционного фона Азербайджан также сталкивается с изменениями в своей фискальной позиции. По прогнозу Fitch, начиная с 2025 года, консолидированный бюджет страны перейдет в дефицит. Причинами этому, по мнению агентства, являются волатильность цен на нефть, продолжающиеся капитальные расходы на восстановление Карабаха, а также повышенные обязательства по обороне и социальной поддержке населения. При этом необходимо учесть, что в госбюджете заложена цена на нефть в $70, а до обострения ситуации между Израилем и Ираном, то есть до 13 июня, нефть упала до $66.
Тем не менее, Fitch указывает, что фискальная ситуация может улучшиться, если ненефтяные доходы окажутся выше ожидаемых, а часть запланированных расходов не будет реализована в полном объеме. Власти, в свою очередь, подтверждают приверженность фискальному правилу, которое предполагает снижение ненефтяного первичного дефицита до 13% ненефтяного ВВП к 2029 году (по сравнению с 20,4% - в 2024-м).
Аналитики Fitch подчеркивают, что около 50% совокупных доходов бюджета формируется за счет ненефтяных источников. Правительство поставило задачу увеличить эту долю до 65% к 2029 году, однако достижение цели во многом зависит от устойчивого роста неуглеводородной экономики, что, считает агентство, остается неопределенным.
Дополнительные риски для фискальной устойчивости, согласно Fitch, создают волатильность нефтяных цен и возможность отклонений от бюджетных параметров в связи с расходами на оборону и восстановление.
Несмотря на эти вызовы, фискальная устойчивость Азербайджана остается высокой: валовой госдолг на конец I квартала 2025 года составил 20,4% ВВП, а в 2025-2026 годах прогнозируется в среднем на уровне 21,5% - это один из самых низких показателей среди стран с инвестиционным рейтингом Fitch.
Ключевыми фискальными буферами агентство считает крупные госдепозиты (10,4% ВВП на конец 2024 года) и активы Госнефтефонда, составляющие около 81% ВВП.
Кроме того, значительно снизились риски, связанные с валютной структурой долга. Так, доля госдолга, номинированного в иностранной валюте, сократилась до 32% к концу 2024 года по сравнению с пиковым уровнем в 95% - в 2017-м. Внешний долг в абсолютном выражении за тот же период снизился на 41,5%.
Словом, Азербайджан демонстрирует способность сохранять макроэкономическую устойчивость в условиях внешнего давления, будь то глобальная инфляция, геополитические конфликты или нестабильность сырьевых рынков.
В то же время для устойчивого роста и будущих рейтинговых улучшений необходимо добиться усиления институционального качества, диверсификации доходов и реформ в финансовом секторе. Впрочем, Азербайджан уже заложил основу для этих изменений - вопрос только в том, насколько быстро и последовательно можно будет реализовать амбициозные цели в сфере экономической трансформации.