Genişzolaqlı internet infrastrukturunun qurulması “Online Azerbaijan” proqramını keyfiyyətcə yeni səviyyəyə çıxarıb
15.07.2025
Son illərdə Azərbaycan IV sənaye inqilabı (4IR) çərçivəsində cəmiyyətin və iqtisadiyyatın transformasiyası üçün rəqəmsal inkişafı sürətləndirmək məqsədilə bir sıra addımlar atıb. Bu məqsədlərə çatmaq üçün ölkənin bütün ərazisində sürətli şəbəkə infrastrukturunun qurulmasını tamamlamaq qərara alınıb.
Belə ki, “Online Azerbaijan” proqramına uyğun olaraq 2024-cü ilin sonuna qədər “Fiber to the Home” layihəsi həyata keçirilib - optik lif birbaşa istehlakçıların mənzillərinə çəkilib. Nəticədə, sabit genişzolaqlı internetin orta sürəti iki dəfə artıb. “Speedtest Global Index” xidmətinin məlumatlarına görə, bu ilin ortalarına Azərbaycan bu göstərici üzrə dünya ölkələri arasında 153 ölkə arasında 87-ci yeri tutub.
Məqsəd - tam rəqəmsallaşma
“Elektron Azərbaycan” Dövlət Proqramının icrasına 20 ildən artıqdır ki, başlanılıb. Bu gün 500-dən çox elektron xidmət təqdim edən interaktiv “e-government” informasiya sistemi yaradılıb.
Məntiqi davamı olaraq 2025-ci ilin yanvarında Prezident İlham Əliyevin
Fərmanı ilə “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası” təsdiq edilib. Sənəd “e-government” sisteminin və dövlət idarəçiliyinin rəqəmsallaşmasının daha da təkmilləşdirilməsi üzrə bir sıra istiqamətləri əhatə edir. Söhbət keyfiyyət dəyişikliklərindən, “elektron hökumət”in mövcud mexanizmlərindən inkişafın növbəti mərhələsinə - “rəqəmsal hökumət”ə keçiddən gedir.
Kağız daşıyıcılardan tam imtina, elektron imzadan istifadənin maksimum artırılması planlaşdırılır. Böyük həcmli məlumatların təhlili, proqnoz modellərinin qurulması qanunauyğunluqlarının axtarışı, çevik idarəetmə və optimal qərarların qəbul edilməsi, o cümlədən proaktiv xidmətlərin göstərilməsi üçün dövlət informasiya “hovuzu”nun infrastrukturunun yaradılması nəzərdə tutulub. Rəqəmsal hökumətin arxitekturası informasiya axınını səmərəli idarə edə biləcək şəkildə təşkil ediləcək. Yeni konsepsiya, həmçinin rəqəmsal cəmiyyətə keçidi sürətləndirməyə çağırır. Süni intellekt və blokçeyn kimi innovativ texnologiyaları dövlət idarəçiliyi, kommersiya və vətəndaş sektoru mexanizmlərinə inkişaf etdirmək vəzifəsi qoyulub, həmçinin “Smart City”, “Əşyaların interneti”, “Big data”, “Rəqəmsal marketinq” və s. kimi sistemlərin kütləvi tətbiqi planlaşdırılır.
Sadalanan bütün bunlar, həmçinin istehsalatın tam rəqəmsallaşması, startapların və proqram təminatı biznesinin genişləndirilməsi, bütün biznes proseslərinin 4IR tələblərinə uyğun olaraq keçirilməsi üçün təməl olmalıdır.
Xatırladaq ki, İqtisadiyyat Nazirliyi nəzdində fəaliyyət göstərən IV Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiyası Mərkəzinin himayəsi altında 2022-ci ilin dekabrında xüsusi işçi qrupu yaradılıb və 2030-cu ilədək rəqəmsal iqtisadiyyat strategiyasının hazırlanmasına başlanılıb. Sənəddə insan kapitalının inkişafı prosesini, İT texnologiyalarının təşviqini, şəbəkə infrastrukturunun modernləşdirilməsini və turizmin, nəqliyyat və logistikanın, sənayenin, kənd təsərrüfatının, ərzaq təhlükəsizliyinin rəqəmsallaşmasını əhatə edən 51 böyük təşəbbüs müəyyən edilib. Bundan əlavə, Sənaye 4.0 konsepsiyası çərçivəsində özəl şirkətlərin təxminən 34 layihənin həyata keçirilməsinə cəlb edilməsi, dövlət sektorunda daha 15 təşəbbüsün planlaşdırılması nəzərdə tutulur.
İkiqat sürət
Qarşıya qoyulan vəzifələrə nail olmaq bütün rəqəmsal arxitekturanın təməlini - genişzolaqlı şəbəkə və İT infrastrukturunun keyfiyyətcə yaxşılaşdırılmasını möhkəmləndirmədən mümkün deyil. Buna kifayət qədər uzun müddətdir hazırlaşırdılar. Təxminən on il əvvəl paytaxtda və ölkənin regionlarında optik şəbəkələrin formalaşdırılması üzrə ilk miqyaslı işlər başlanıb. Genişzolaqlı xidmətlər artıq yeddi ildir ki, Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Xırdalan, Şirvan və Mingəçevir sakinləri üçün əlçatandır. Burada optik texnologiyalar, o cümlədən GPON (“Gigabit-capable Passive Optical Networks”) əsasında sürətli şəbəkələr aktiv şəkildə tətbiq edilib ki, bu da 30-dan 100 Mb/s-ə qədər sürətə çatmağa imkan verib.
2020-2021-ci illər pandemiyası dövründə iqtisadiyyatda inersiya prosesləri bu planların periferik regionlarda həyata keçirilməsi müddətlərinə müəyyən düzəlişlər edib. Hələ 3-4 il əvvəl kənd rayonlarında ev təsərrüfatlarının üçdə birindən azı genişzolaqlı internetə çıxışa malik idi. Qəsəbələrin təxminən 70%-i köhnəlmiş ADSL texnologiyası ilə şəbəkəyə qoşulurdu. Bu zaman orta sürət 4-5 Mbit/s təşkil edirdi ki, bu da müasir tələbləri nəzərə alaraq kifayət qədər aşağıdır.
Regional şəbəkə infrastrukturunun geridə qalması səbəbindən “Fiber to the Home” proqramını (optik lifin birbaşa istehlakçıların mənzillərinə çəkilməsi) yalnız son bir neçə ildə sürətləndirmək mümkün olub. Geriləməni aradan qaldırmaq üçün Azərbaycanın Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi (RİNN) dövlət magistral operatorlarının özəl internet provayderlər ilə tərəfdaşlığının səmərəliliyini artırmaq üçün bir sıra proqramları dəstəkləyib, onları regionlarda sürətli internetin inkişafına cəlb edib. Bu zaman genişzolaqlı infrastruktura əsas investorlar rolunda yenə də magistral dövlət operatorları – “Aztelekom” və “Baktelecom” çıxış edib ki, bu da ölkənin bütün inzibati mərkəzlərini və qəsəbələrini əhatə etməyə kömək edib.
44 günlük müharibədə Qələbədən sonra, həmçinin 2023-cü ilin sentyabrında Azərbaycanın bütün ərazilərinin işğaldan azad edilməsindən sonra Şuşa, Xankəndi, Xocalı və Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun digər inzibati mərkəzlərində və qəsəbələrində genişzolaqlı optika əlçatan olub.
RİNN strukturlarının özəl provayderlərinin iştirakı ilə görülən işlər nəticəsində bu gün Azərbaycanda 2,2 milyon sabit genişzolaqlı internet abunəçisi var. Onlardan 1,7 milyonu və ya 78%-i 1 Gbit/s internet sürətinə çatmağa imkan verən GPON texnologiyasından istifadə edir. Hazırda ölkədə 2,9 milyon ev təsərrüfatının genişzolaqlı internetə çıxışı var.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu uğurlar həm beynəlxalq ekspertlər, həm də dünya dövlətlərində internet şəbəkəsinin sürət parametrlərini qiymətləndirən qlobal profil strukturları tərəfindən obyektiv qiymətləndirmələrlə təsdiqlənir.
“Ookla” şirkətinin (internet bağlantı sürətini ölçmək üçün xidmətə sahibdir) prezidenti və baş icraçı direktoru Stiven Bey qeyd edib ki, Azərbaycanda sabit genişzolaqlı internetin orta sürəti iki dəfə artıb. Eyni zamanda son 4 ildə ona çıxış 4 dəfə artıb ki, bu da yüksək göstəricidir.
2025-ci ilin may ayı üçün “Speedtest Global Index” hesabatına görə, Azərbaycan internet sürətinə görə dünya ölkələri arasında 153 ölkə arasında 87-ci yeri tutub (79,25 Mbit/s). Ölkədə sabit genişzolaqlı internetin orta sürəti əvvəlki illə müqayisədə iki dəfə artaraq 39,48 Mbit/s təşkil edib. Hesabat dövründə orta sürət göstəricisinə görə Bakı dünya şəhərləri arasında 196 şəhər arasında 115-ci yeri, mobil internet sürətinə görə isə 148 şəhər arasında 84-cü yeri tutub.
“Azərbaycan GPON texnologiyalarından istifadə etməklə optik lif infrastrukturunun tətbiqi üçün regionda ən yaxşı sistemlərdən birini qurub və 100% əhatə dairəsini təmin edib”, - “Huawei” şirkətinin Yaxın Şərq və Mərkəzi Asiya üzrə şəbəkə departamentinin rəhbəri Cao Yu bildirib.
Onun sözlərinə görə, “Online Azerbaijan” layihəsində GPON texnologiyalarından istifadə bütün ölkə üzrə 100%-ə yaxınlaşıb və bu gün genişzolaqlı şəbəkə sayəsində regionlarda kənd təsərrüfatında fermerlərə, təhsil sahəsində müəllimlərə dəstək təmin edilir, digər sahələrdə bu cür xidmətlər üçün daha geniş platforma təqdim edilir. Cao Yu, həmçinin vurğulayıb ki, texniki təminat və biznes birlikdə böyüməlidir və növbəti addım optik lif hissəsinə daha çox xidmət və servis əlavə etmək olacaq.
Problemlər və onların həlli
Sürətli optik lif internet şəbəkələrinin inkişafında əldə edilən uğurlar hər cür tərifə layiqdir. Bununla yanaşı, yerli internet bazarının köhnə problemləri indiyədək həll edilməyib.
Özəl provayderlər, xüsusilə ölkənin regionlarında şəbəkə avadanlıqlarını vaxtında yeniləmir, rabitə kanallarının tutumunu artırmır, eyni zamanda yeni abunəçilər cəlb edərək kanalları “sıxlaşdırır” ki, bu da sürətin azalmasına, bağlantı kəsilmələrinə və digər texniki nasazlıqlara səbəb olur.
Digər tərəfdən ölkədə optikanın tətbiqi ilə “ağır” kontentin - HD keyfiyyətli videolara baxış, şəbəkə onlayn oyunlarında iştirak kimi istehlakçı tələbatı artır və bu da internet bağlantısının sürətinə və keyfiyyətinə təsir göstərir. Bu baxımdan, istehlakçıların 100 Mbit/s-i sabit təmin edən daha keyfiyyətli və sürətli avadanlıqlardan istifadə etməsi son dərəcə vacibdir. Məsələn, 5 GHz tezliyində “Wi-Fi-5” standartı ilə işləyən modem-routerlərə üstünlük vermək, həmçinin CAT 6 kateqoriyalı kabellərdən istifadə etmək.
Optik lifin hər yerdə tətbiq edilməsinə baxmayaraq, onun təsiri mərkəzdə və periferiyada həmişə eyni olmur. Optika ilə gedən siqnallar istifadəçiləri magistral kanallarla birləşdirən baza stansiyaları və şəbəkə qovşaqları vasitəsilə ötürülür. Dövlət qurumları, biznes və digər əsas təşkilatların cəmləşdiyi Bakının və digər şəhərlərin mərkəzində belə qovşaq və stansiyalar daha çoxdur, daha yenidir, bir-birinə daha yaxın yerləşir və provayderlər əsas kadrlarını və yeni avadanlıqlarını ilk növbədə burada cəmləşdirir, infrastrukturun modernləşdirilməsinə buradan başlayırlar. Nəticədə, mərkəzdə şəbəkədaxili və operatorlararası kanalların buraxılış qabiliyyəti daha yüksəkdir ki, bu da əlaqəni optimallaşdırmağa, serverlər və avadanlıq arasında siqnal gecikmələrini və kəsilmələrini minimuma endirməyə, daha yüksək sürət, sabitlik və keyfiyyət təmin etməyə imkan verir. Kənarlarda isə şəbəkə qovşaqları daha seyrək və daha böyük məsafədə yerləşir. Nəticədə, xüsusilə pik saatlarında yüklənmiş baza stansiyalarına qoşulmuş internet istifadəçilərində keyfiyyət itkisi mümkündür.
“Azərbaycanda internet sürəti inkişaf etmiş ölkələrin səviyyəsinə çatdırılmalıdır”, - İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin sədri Nail Mərdanov internet bazarı iştirakçıları ilə görüşdə bildirib. O vurğulayıb ki, yerli operatorlar və provayderlər 150-200 Mbit/s-dən yuxarı internet sürəti olan paketlər təklif etməlidirlər, bunun üçün telekommunikasiya infrastrukturu 1 Gbit/s və daha yuxarı sürəti dəstəkləməlidir.
Bir sözlə, Azərbaycanda şəbəkə bazarının aşkar nailiyyətləri göz qabağındadır, lakin internet operatorları və magistral provayderlər bazarı yüksək sürətli paketlərlə təmin etmək üçün avadanlığın texniki parametrlərinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində işlər görməlidirlər.

Broadband internet infrastructure transforms the Online Azerbaijan Programme to a new level of excellence
Azerbaijan has recently taken decisive steps to accelerate digital development in the context of the 4th Industrial Revolution (4IR), with the clear goal of transforming society and the economy. We will achieve these goals by completing the construction of high-speed network infrastructure throughout the country.
The Online Azerbaijan programme definitively states that the fibre-to-the-home project was successfully implemented by the end of 2024. This project entailed the direct installation of fibre optic cables to consumers' residences. The result? The average speed of fixed broadband Internet has doubled. Speedtest Global Index Service confirms that Azerbaijan is ranked 87th out of 153 countries worldwide for this indicator.
Aiming at full digitalisation
The state programme "Electronic Azerbaijan" was launched more than 20 years ago. An interactive information system for e-government was developed, and it currently provides over 500 e-services.
In January 2025, President Ilham Aliyev approved the "Concept of Digital Development of Azerbaijan", marking a logical continuation of the country's digital transformation efforts. The document sets out a number of recommendations for the further development of the e-government system and the digitalisation of state administration. The focus is on qualitative transformations, marking the transition from the present mechanisms of "e-government" to the subsequent phase of development: "digital government".
It is planned to completely abandon paper carriers and maximise the use of electronic signatures. The creation of an infrastructure for a state information "pool" is planned. This will enable the analysis of large volumes of data, the search for patterns, the building of forecast models, flexible management and optimal decision-making. It will also include the provision of proactive services. The digital government architecture will be organised in such a way that it can effectively manage the flow of information. The new concept is also designed to accelerate the transition to a digital society. The objective is to develop innovative technologies such as artificial intelligence and blockchain into the mechanisms of public administration, the commercial and civil sectors, as well as the planned mass introduction of systems such as Smart City, Internet of Things, Big Data, digital marketing, etc.
All of the above should also become the foundation for full digitalisation of production, expansion of startups and software business, and transfer of all business processes in accordance with the 4IR requirements.
Meanwhile, the Centre for Analysis and Coordination of the IV Industrial Revolution, operating under the auspices of the Ministry of Economy, established a special working group in December 2022. The development of a strategy for the digital economy until 2030 was launched. The document outlines 51 key initiatives, encompassing the areas of human capital development, the promotion of IT technologies, the modernisation of network infrastructure, and the digitalisation of tourism, transport and logistics, industry, agriculture, and food security. In addition, within the framework of the Industry 4.0 concept, it is planned to involve private companies in the implementation of about 34 projects, with another 15 initiatives planned in the public sector.
Doubled speed
Achieving these objectives is impossible without strengthening the foundation of the entire digital architecture – a qualitative improvement of the broadband network and IT infrastructure. This was prepared a considerable time ago. Just under ten years ago, the first large-scale projects to establish optical networks in the capital and regions of the country began. Broadband services have been available to residents of Baku, Sumgayit, Ganja, Khirdalan, Shirvan and Mingachevir for seven years. In this instance, high-speed networks based on optical technologies, including GPON (Gigabit-capable Passive Optical Networks), were successfully implemented, enabling speeds of 30 to 100 Mbps.
Inertia in the economy during the 2020-2021 pandemic has necessitated adjustments to the timing of these plans in peripheral regions. As recently as 3-4 years ago, less than a third of households in rural areas had access to broadband internet. Approximately 70% of villages were connected to the network using outdated ADSL technology. The average speed recorded was between 4-5 Mbit/s, which is considered low in the context of current requirements.
Due to the lagging regional network infrastructure, the acceleration of the Fiber to the Home programme (laying fibre optic cables directly to consumers' flats) has only been possible in the last few years. In order to overcome the lag, the Ministry of Digital Development and Transport of Azerbaijan (MDT) has supported a number of programmes to increase the effectiveness of partnerships between state-owned backbone operators and private ISPs. These programmes involve the involvement of private ISPs in the development of high-speed internet in the regions. The primary investors in broadband infrastructure were the state-owned operators Aztelekom and Baktelecom, which facilitated connectivity to all administrative centres and settlements nationwide.
Following the victory in the 44-day war and the liberation of all territories of Azerbaijan in September 2023, broadband optics were made available in Shusha, Khankendi, Khojaly and other administrative centres and settlements of Garabagh and East Zangezur.
Following the efforts of the MDGC structures in collaboration with private providers, Azerbaijan currently boasts a fixed broadband subscriber base of 2.2 million. Of these, 1.7 million, or 78 per cent, use GPON technology, with the help of which it is possible to achieve Internet speeds of 1 Gbit/s. At present, 2.9 million households in the country have access to broadband internet.
It is noteworthy that these achievements have been validated through objective assessments conducted by international experts and specialised global structures that evaluate Internet network speeds worldwide.
According to Stephen Bay, President and CEO of Ookla (the company that owns a service for measuring the speed of Internet connections), the average speed of fixed broadband Internet in Azerbaijan has doubled. Concurrently, access to the site has increased fourfold over the past four years, which is a significant achievement.
According to the latest Speedtest Global Index report for May 2025, Azerbaijan ranked 87th among 153 countries in terms of internet speed (79.25 Mbps). The average speed of fixed broadband internet in the country has doubled compared to the previous year, reaching 39.48 Mbps. During the reporting period, Baku ranked 115th among 196 cities worldwide in terms of average speed, and 84th among 148 cities worldwide in terms of mobile internet speed.
Yu Cao, Head of Huawei's Networking Department for the Middle East and Central Asia, stated that "Azerbaijan has built one of the best systems in the region for the introduction of fibre optic infrastructure using GPON technologies, which provided one hundred per cent coverage." He reports that the use of GPON technologies in the Online Azerbaijan project has reached 100 per cent nationwide, and today the broadband network in the regions supports farmers in agriculture, teachers in education, and a larger platform for such services in other areas. Yu Cao emphasised the importance of a symbiotic relationship between technical support and business growth, outlining that the subsequent phase will involve the expansion of services within the fibre segment.
Challenges and solutions
The progress made in the development of high-speed fibre-optic internet networks is to be commended. However, the long-standing issues affecting the local Internet market remain unresolved.
Private providers, especially in regional areas, have been found to experience delays in upgrading network equipment and increasing communication channel capacity, which can result in issues such as "compaction" of channels. This can lead to reduced speed, connection interruptions, and other technical failures.
Conversely, the introduction of optics in the country has led to an increased consumer demand for downloading "heavy" content, such as HD-quality video and online network games. This has a direct impact on the speed and quality of Internet connections. In this regard, it is imperative for consumers to utilise high-quality, high-speed equipment that reliably provides 100 Mbit/s. For instance, it is recommended to prioritise modem-routers that operate using the standard Wi-Fi 5 at 5GHz, and to utilise CAT6 cables.
Despite the widespread adoption of fibre optics, the effect of fibre optics is not uniform throughout the network. Optical signals are transmitted through base stations and network nodes that connect users to the backbone. In the centre of Baku and other cities, where state institutions, businesses and other key organisations are concentrated, there are more such nodes and stations. These are newer, located closer to each other, and providers first of all concentrate their main staff and new equipment here and start infrastructure modernisation from here. Consequently, the bandwidth capacity of intranet and inter-operator channels is higher in the centre, allowing optimisation of communication, minimisation of delays and signal interruptions between servers and equipment, and ensuring higher speed, stability and quality. In suburban areas, network nodes are less prevalent and situated at greater distances. Consequently, there is a possibility of a decline in quality for Internet users connected to busy base stations, particularly during peak hours.
Nail Mardanov, CEO at Information and Communication Technologies Agency, has called for internet speeds in Azerbaijan to be brought up to the level of those in developed countries. He made this call during a meeting with participants of the internet market. He emphasised that local operators and providers need to offer packages with internet speeds of more than 150-200 Mbps, for which the telecommunications infrastructure must support speeds of 1 Gbps and higher.
It is clear that the network market in Azerbaijan has achieved significant milestones. However, to ensure the continued growth and success of the market, Internet operators and backbone providers must focus on enhancing the technical capabilities of their equipment, thereby providing consumers with high-speed internet packages.