İNVESTİSİYA PRİORİTETLƏRİ
Azərbaycan Dövlət Neft Fondu (ARDNF) investisiya portfelini şaxələndirməyə davam edir. ARDNF davamlı inkişafa, hedcinq aləti kimi qızıla və aktivlərin tərkibində struktur dəyişikliklərinə xüsusi diqqət yetirir. Son dövrün ən əhəmiyyətli addımlarından biri Avropanın bərpa olunan enerji sektoruna daxil olması olub və bu da fondun xammal asılılığından kənara çıxmaq üzrə uzunmüddətli strategiyasını vurğulayır.
Avropa bazarına çıxış
2025-ci ilin iyulunun ən böyük iqtisadi hadisələrindən biri haqlı olaraq ARDNF-in “Enfinity Global” şirkətindən İtaliyadakı 402 MVt günəş fotovoltaik portfelinin 49%-lik payını alması hesab edilə bilər. Fondun məlumatında deyildiyi kimi, sövdələşmə Latsio və Emiliya-Romanya regionlarında 14 obyekti əhatə edir, bunların bir hissəsi artıq fəaliyyət göstərir, digərləri isə tikinti mərhələsindədir.
“Sövdələşmə başa çatdıqdan sonra “Enfinity Global” nəzarət səhm paketini (51%) saxlayacaq və bu aktivlərin səmərəli idarə edilməsini davam etdirəcək”, - məlumatda vurğulanıb.
Layihə ildə təxminən 685 GVt/saat elektrik enerjisi istehsal etməyə imkan verəcək və bu da karbon dioksid emissiyalarını təxminən 185 min ton azaltmağa imkan verəcək: bu, İtaliyada 250 mindən çox ev təsərrüfatının illik istehlakına bərabərdir.
Elektrik enerjisinin alınması üzrə uzunmüddətli müqavilələr gəlirlərin sabitliyini təmin edir. Bu, davamlı və proqnozlaşdırıla bilən aktivlərə fokuslanmış institusional investor kimi ARDNF-in investisiya mandatına uyğundur.
“Enfinity Global”ın baş direktoru Karlos Domenekin sözlərinə görə, ARDNF ilə tərəfdaşlıq şirkətin maliyyə bazasını gücləndirir və İtaliyada layihə portfelinin inkişafını - 2,6 GVt günəş generasiyası və 5,3 GVt saxlama gücünü sürətləndirməyə imkan verəcək.
ARDNF-in baş direktoru İsrafil Məmmədov isə vurğulayıb ki, bu sövdələşmə fondun Avropanın “yaşıl enerji” bazarında iştirakının genişləndirilməsində ilk addımı simvolizə edir və İtaliyanın enerji əlçatanlığının təmin edilməsinə və iqtisadiyyatının davamlı inkişafına töhfə verəcək.
“Enfinity Global” ilə müqavilə ARDNF-in investisiya siyasətində əlamətdar addımdır. Fond aktivlərinin maksimum qorunması üçün ümumi konservativ yanaşmanı dəyişmədən, onların artırılması üçün cəsarətli, lakin eyni zamanda hesablanmış addımlar atır.
Belə ki, 2025-ci ilin birinci yarısının nəticələrinə görə ARDNF-in investisiya portfeli 66,5 milyard dollar həcmində qiymətləndirilir və bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 14,8% çoxdur və geniş aktiv spektrini əhatə edir: səhmlər, daşınmaz əmlak, infrastruktur, qızıl. Fond 23 ölkədə 1400 şirkətin səhmlərinə sahibdir. Fondun Risklərin idarə edilməsi departamentinin direktoru Vadim Pşeniçnı qeyd edib ki, portfelin strukturu qlobal bazar sahələrinin kapitallaşmasını nəzərə alaraq qurulur: “Məsələn, qlobal bazarda informasiya texnologiyalarının payı 15-20%, səhiyyənin payı isə təxminən 14% təşkil edir. Biz portfeli formalaşdırarkən bu göstəriciləri nəzərə alırıq”.
Səhmlərə gəlincə, bu, investisiya fondunun 22%-ni təşkil edir, çünki bu bazar riskli hesab olunur, baxmayaraq ki, gəlirlilik baxımından perspektivlidir.
Daşınmaz əmlak və infrastruktur hələlik təxminən 7% təşkil edir, lakin daşınmaz əmlakın payı artmaqda davam edir: 2025-ci ilin əvvəlindəki 6%-dən iyulun 1-nə 6,7%-ə qədər.
“Ümumilikdə, səhmlər və özəl kapital investisiya portfelimizin 25%-ni təşkil edir”, - V.Pşeniçnı əlavə edib.
O, qeyd edib ki, fond bazarı ARDNF üçün ən aktiv bazardır, çünki bu seqment qlobal xəbərlərə xüsusilə həssasdır və risklərin operativ idarə edilməsini tələb edir.
2025-ci ilin ortasına olan vəziyyətə görə portfelin strukturunda dəyişiklik diqqətəlayiqdir: istiqraz və pul alətlərinin payı 53,3%-dən 38,9%-ə düşüb, qızıl isə 14,8%-dən 28,8%-ə qədər artıb ki, bu da “qoruyucu aktivlər”ə strateji dönüşü nümayiş etdirir.
Qızıl strateji aktiv kimi
Ümumiyyətlə, son ilyarımda ARDNF-in qızılla bağlı hekayəsi kifayət qədər maraqlı inkişaf edir. Əvvəlcə onu qeyd edək ki, Azərbaycanın qızıl-valyuta ehtiyatlarının strukturunda qızıl komponenti məhz Dövlət Neft Fondunun alışları hesabına formalaşır. Yəni ölkənin Mərkəzi Bankı bununla məşğul olmur.
2024-cü ilin oktyabrında geosiyasi risklərin artmasına və bazarların volatilliyinə cavab olaraq, həmçinin öz investisiya portfelinin diversifikasiyasını genişləndirmək məqsədilə ARDNF qızıl ehtiyatlarını artırmaq qərarı qəbul edib və artıq ikinci ildir ki, bu qərara dəqiqliklə əməl edir.
2025-ci il yanvarın 1-nə fondun “sarı metal”a qoyuluşları 21 milyard manatdan çox qiymətləndirilirdi - bu, bir il əvvəlkindən 83% çoxdur. Bununla yanaşı, təkcə 2024-cü ildə qızıl külçələrinin fondun aktivlərindəki payı 12%-dən 20,5%-ə qədər artıb.
Bu tendensiya bu il də davam edib. Son məlumatlara görə, 2025-ci ilin əvvəlindən fond 989 min unsiya qızıl alıb. Beləliklə, iyulun 1-nə ARDNF-də bu qiymətli metalın payı 28,8% təşkil edib və bu da aprelin 1-i ilə müqayisədə 3 faiz bəndi çoxdur. Bu artımda həm bilavasitə qızılın alınması, həm də onun qiymətinin artması rol oynayıb.
Bununla belə qeyd etmək lazımdır ki, ARDNF-in dəqiq təlimatları var: qızıl alt-portfelinin payı ümumi investisiya portfelinin 25%-i həcmində müəyyən edilir. Bu hədəf göstəricisindən ən yüksək yuxarı kənarlaşma 4% səviyyəsində müəyyən edilib. Göründüyü kimi, fond limitə maksimum yaxınlaşıb, deməli, mümkün risklərin qarşısını almaq üçün “dur” demək vaxtı gəlib. “2025-ci ilin II rübündə fondun bu alt-portfeli ilkin planlaşdırmada nəzərdə tutulmuş səviyyəyə çatıb və ümumilikdə 181,1 ton təşkil edib. Bu səbəbdən, göstərilən dövrdən etibarən qızıl üzrə yeni investisiya əməliyyatlarının aparılması müvəqqəti olaraq dayandırılıb”, - fondun məlumatında deyilir. Qeyd edilib ki, bununla yanaşı, bazar şəraitindən və investisiya portfelinin ümumi vəziyyətindən asılı olaraq, gələcəkdə bu məsələyə yenidən baxılması mümkündür.
Gəlirlər, aktivlər və büdcə
ARDNF-in investisiya siyasətinin nə dərəcədə uğurlu olduğunu ötən ilin, eləcə də sonrakı altı ayın statistikası göstərir. Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev Dövlət Neft Fondunun 2024-cü il büdcəsinin icrası haqqında Sərəncam imzalayıb, bundan sonra onun fəaliyyəti barədə ətraflı hesabat açıqlanıb.
2024-cü ildə dünya bazarlarında yüksək volatillik olmasına baxmayaraq, fond ili 7 milyard 858,25 milyon manat xalis mənfəətlə başa vurub. Bu, 2023-cü ilin səviyyəsindən 3% aşağıdır, lakin mənfəətin strukturu mühüm dəyişiklikləri nümayiş etdirir: istiqrazlara investisiyalardan gəlirlər 4,5 dəfə azalaraq 680,2 milyon manat, səhmlər üzrə gəlirlər isə 11% azalaraq 3 milyard 213 milyon manat təşkil edib, qızıldan gəlirlər isə əksinə, 2,5 dəfə artaraq 3 milyard 385,7 milyon manata çatıb. Həmçinin özəl kapitala qoyuluşlardan gəlirlərin əhəmiyyətli dərəcədə artması (+27,7%) və daşınmaz əmlakın zərər zonasından çıxması qeydə alınıb - ilin yekunlarına görə 32,3 milyon manat xalis gəlir əldə edilib.
Portfelin likvid hissəsinin artması xüsusi diqqətəlayiqdir: 2025-ci ilin əvvəlinə pul vəsaitləri və onların ekvivalentləri 5 milyard 593,6 milyon manata çatıb ki, bu da əvvəlki ilin əvvəli ilə müqayisədə 79% çoxdur. Faiz ifadəsində likvid aktivlərin payı ümumi həcmin 3,3%-dən 5,45%-ə qədər artıb ki, bu da mümkün xarici iqtisadi şoklar halında əlavə maliyyə dayanıqlılığını təmin edir.
Gəlirlərin artım tendensiyası bu il də davam edib. 2025-ci il iyulun 1-nə fondun aktivlərinin həcmi ilin əvvəli ilə müqayisədə 10,8% artaraq 66 milyard 515,6 milyon dollara çatıb. Artım həm investisiya mənfəətinin müsbət dinamikası, həm də mövcud müqavilələr çərçivəsində neft və qazın satışından daxilolmalar hesabına təmin edilib.
Belə ki, bu ilin yanvar-iyun aylarında fondun gəlirləri 8,8 milyard manat, xərcləri isə 7,3 milyard manat təşkil edib. Bu zaman neft-qaz sazişlərinin reallaşdırılmasından xalis gəlir 5,7 milyard manata çatıb. Bunlardan 4 milyard 974,3 milyon manat mənfəətli neft və qazın payına, 3,6 milyon manat akr ödənişlərinə, 765,3 milyon manat isə bonuslar və tranzit ödənişləri şəklində daxil olub. Xammal gəlirlərinin əsas mənbələri “Azəri-Çıraq-Günəşli” (4,4 milyard manat) və “Şahdəniz” (423,3 milyon manat) yataqları olaraq qalır.
Ümumi gəlir hissəsində aktivlərin idarə edilməsi də az əhəmiyyətli rol oynamayıb: hesabat dövründə investisiya gəliri 3 milyard 89,8 milyon manat təşkil edib. Bu, qlobal iqtisadi çağırışlar şəraitində belə fondun portfelin diversifikasiyası və investisiya strategiyalarının dayanıqlılığı üzrə siyasətinin səmərəliliyini təsdiq edir.
Fondun büdcəsinin xərc hissəsi əsasən dövlət büdcəsinə transfertə - 7,2 milyard manata yönəldilib ki, bu da bütün xərclərin əsas hissəsini təşkil edir. Buna əlavə olaraq, 4,2 milyon manat başa çatmış “2019-2023-cü illər üçün ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşdirilməsinə, 20,1 milyon manat 2022-2028-ci illər üçün gənclərin xaricdə təhsil proqramının davam etdirilməsinə və daha 13,8 milyon manat inzibati ehtiyaclara yönəldilib.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsi fonunda valyuta qalıqlarının yenidən qiymətləndirilməsi hesabına yaranan büdcədənkənar gəlirlər göstəricisi xüsusi diqqətəlayiqdir. Bu məbləğ 9 milyard 468,7 milyon manat təşkil edib, bununla da, yarımilin ümumi gəlir nəticəsini əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirərək və aktivlərin əlavə artımını təmin edib.
Göründüyü kimi, Dövlət Neft Fondu milli aktivlərin idarə edilməsində dayanıqlılıq və strateji çeviklik nümayiş etdirməyə davam edir, qlobal iqtisadi çağırışlara uğurla uyğunlaşır. Seçilmiş siyasətin məqsədi fond vəsaitlərinin maksimum artırılması və onların ölkənin iqtisadi inkişafına uzunmüddətli xidmət göstərməsi naminə risklərin diversifikasiyası prinsiplərinə əsaslanan uzunmüddətli investisiya inkişafının təmin edilməsidir.

INVESTMENT PRIORITIES
The State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) is committed to diversifying its investment portfolio, with a focus on sustainable development, utilising gold as a hedging instrument and implementing structural changes in asset composition. A recent development of note has been the fund's entry into Europe's renewable energy sector, underlining the fund's long-term strategy to diversify beyond commodity dependence.
European market entry
One of the major economic developments in July 2025 was the acquisition by SOFAZ of a 49 per cent stake in a 402MW solar energy portfolio in Italy from Enfinity Global. The deal encompasses 14 sites in the Lazio and Emilia-Romagna regions, with one part of the sites already operational and another under construction, according to the fund.
Following the completion of the transaction, Enfinity Global will retain a controlling stake (51 per cent) and will continue to effectively manage these assets.
The project is designed to generate approximately 685GWh of electricity per year, reducing carbon dioxide emissions by almost 185,000 tonnes. This is the equivalent of the annual energy consumption of over 250,000 Italian households.
The long-term power purchase contracts provide revenue stability and are in line with SOFAZ's investment mandate as an institutional investor with a focus on sustainable and predictable assets.
According to Enfinity Global CEO Carlos Domenech, the partnership with SOFAZ will strengthen the company's financial base and accelerate the development of its Italian portfolio, which includes 2.6GW of solar generation and 5.3GW of storage capacity.
SOFAZ CEO Israfil Mammadov emphasised that the agreement signifies the initial phase in extending the fund's presence in the European green energy sector, with the potential to enhance energy affordability and promote the sustainable growth of the Italian economy.
The contract with Enfinity Global represents a significant development in SOFAZ's investment strategy, maintaining the organisation's conventional approach to asset preservation while implementing strategic initiatives to enhance their growth.
By the close of the first half of 2025, the SOFAZ investment portfolio is projected to reach $66.5 billion, marking a 14.8% increase compared to the same period last year. This portfolio encompasses a diverse range of assets, including equities, real estate, infrastructure, and gold. The fund's portfolio comprises shares in 1,400 companies across 23 countries. As Vadim Pshenichny, Director of the Risk Management Department, explains, the portfolio structure is constructed with the global market capitalisation of industries in mind.
"For example, the share of information technology in the global market is 15-20%, and healthcare is around 14%. We take these indicators into account when forming the portfolio," he noted.
With regard to equities, these account for 22 per cent of the investment fund, as this market is considered risky, although promising in terms of returns.
Real estate and infrastructure currently account for around 7%, with the real estate sector demonstrating consistent growth, rising from 6% at the start of 2025 to 6.7% on 1 July.
"Equities and private equity account for 25 per cent of our investment portfolio," Wheat added.
He noted that the stock market is the most active for SOFAZ, as this segment is particularly sensitive to global news and requires prompt risk management.
The mid-2025 portfolio restructuring is of particular interest: the share of bonds and monetary instruments fell from 53.3% to 38.9%, while gold increased from 14.8% to 28.8%, indicating a strategic shift towards defensive assets.
Gold as a strategic asset
The history of gold at SOFAZ has been a subject of interest in recent business developments. Firstly, it should be noted that the "gold" component of Azerbaijan's gold reserves is formed precisely from the purchases of the State Oil Fund. The Central Bank of the country is not engaged in this process.
In October 2024, in response to the growth of geopolitical risks and market volatility, as well as the expansion of diversification of its investment portfolio, the State Oil Fund decided to increase gold reserves and has been following this strategy for the second year.
As at 1 January 2025, the fund's investments in gold were estimated at over ₼21 billion – an increase of 83% compared to the previous year. Concurrently, the fund's assets under management increased from 12 to 20.5 per cent in 2024 alone, with gold bars accounting for a significant proportion of this growth.
This trend has continued into the current year. According to the latest published data, the fund has purchased 989,000 ounces of gold since the beginning of 2025. Therefore, as of 1 July, the share of this precious metal in SOFAZ was 28.8%, which is an increase of 3 percentage points compared to 1 April. This increase can be attributed to two key factors: the direct purchase of gold and the growth in its price.
It should be noted that SOFAZ has clear regulations in place. The share of sub-portfolio with gold is determined at 25% of the total investment portfolio. The upper deviation from this target is set at 4%. As is evident, the fund is close to reaching its limit, which indicates that it is advisable to cease further investment in order to mitigate potential risks: In Q2 of 2025, the sub-portfolio of the fund achieved the target set out in the initial planning stage, with a total of 181.1 tonnes being reached. Consequently, new gold investment operations have been temporarily suspended during this period," the statement said. The fund has stated that, depending on future market conditions and the general state of the investment portfolio, it may consider revising this issue at a later date.
Income, assets and budget
Statistics from the previous year and the next six months demonstrate the effectiveness of SOFAZ's investment strategy. Please be advised that President Ilham Aliyev has signed an order on the execution of the State Oil Fund's budget for 2024, followed by a detailed report on its activities.
Despite the high volatility of world markets in 2024, the Fund ended the year with a net profit of ₼7,858.25m. This represents a 3% decrease compared to the 2023 level. However, the profit structure has undergone significant changes: while income from bond investments decreased by 4.5 times to ₼680.2m, income from shares fell by 11% to ₼3,213m, and income from gold increased by 2.5 times to ₼3,385.7m. Significant growth was also recorded in income from investments in private capital (+27.7 per cent) and real estate's exit from the loss zone, with a net income of ₼32.3 million at the end of the year.
It is important to note the significant growth of the liquid part of the portfolio: at the beginning of 2025, cash and cash equivalents reached ₼5,593.6m, which is 79% more than at the beginning of the previous year. In percentage terms, the share of liquid assets increased from 3.3% to 5.45% of the total volume, providing additional financial stability in case of possible external economic shocks.
The positive trend of income growth has continued this year. As at 1 July 2025, the fund's assets reached $66,515.6m, representing an increase of 10.8% compared to the beginning of the year. The growth was driven by the positive dynamics of investment, profit and proceeds from the sale of oil and gas under the existing contracts.
Therefore, in the initial six months of the present year, the fund's revenues amounted to ₼8.8b, while expenditures totalled ₼7.3b. Concurrently, net income from the execution of oil and gas agreements amounted to ₼5.7b. Of this, ₼4,974.3m was attributable to profitable oil and gas, ₼3.6m to post-acre payments, and ₼765.3m came in the form of bonuses and transit payments. The Azeri-Chirag-Guneshli (₼4.4b) and Shahdeniz (₼423.3m) fields continue to be the primary sources of commodity revenues.
Asset management was also instrumental in generating revenue. During the reporting period, investment income totalled ₼3,089.8 million. This confirms the effectiveness of the fund's policy on portfolio diversification and sustainability of investment strategies, even in the conditions of global economic challenges.
The majority of the fund's budget was allocated to transfers to the state budget, totalling ₼7.2b, which constitutes the bulk of all expenditures. In addition to this, €5.2m was allocated to finance the completed "State Programme for Enhancing the International Competitiveness of the Higher Education System for 2019-2023", €20.1m to the ongoing youth study abroad programme for 2022-2028 and a further €13.8m for administrative needs.
It is imperative to pay close attention to the additional revenues generated from the revaluation of currency balances in the context of currency fluctuations. This total of ₼9,468.7m represents a substantial strengthening of the overall income result for the first half of the year, while also delivering further growth in assets.
As demonstrated, the State Oil Fund continues to demonstrate sustainability and strategic flexibility in the management of national assets, successfully adapting to global economic challenges. The objective of the selected policy is to ensure long-term investment growth based on the principles of risk diversification, with a view to maximising the Fund's assets and their long-term contribution to the country's economic development.