TƏBİİ QAZ DİPLOMATİYASI
Kilis - Türkiyənin cənub-şərqində, Suriya ilə sərhəddə yerləşən eyniadlı əyalətin inzibati mərkəzi olan kiçik şəhərdir. Bu şəhər əsrlər boyu sivilizasiyaların kəsişməsində yerləşib. Burada hetlərin və romalıların izləri tapılıb, bizanslılar və xaçlılar qalalar tikib, Osmanlı dövründə isə Kilis Anadolu və Suriya arasında mühüm ticarət mərkəzinə çevrilib.
Suriyada vətəndaş müharibəsi zamanı Kilis humanizmin unikal nümunəsinə çevrilib. Burada suriyalı qaçqınların sayı yerli əhalinin sayını keçib və buna görə 2016-cı ildə BMT şəhəri xüsusi mükafata layiq görüb.
Bu gün Kilis yenidən dünya mətbuatının diqqət mərkəzindədir. 2025-ci il avqustun 2-də məhz burada Azərbaycan təbii qazının Suriyaya tədarükü başlayıb ki, bu da şəhərə yeni strateji əhəmiyyət qazandırıb və onu Yaxın Şərq enerji siyasətinin mərkəzinə yüksəldib.
Cənubi Qafqaz-Yaxın Şərq enerji körpüsü
Yavuzlu kəndində keçirilən Kilis-Hələb qaz kəmərinin açılışı və Azərbaycan təbii qazının Suriyaya tədarükünün başlanılmasına həsr olunmuş təntənəli mərasimdə Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri, Türkiyə və Suriyanın energetika nazirləri və Qətər İnkişaf Fondunun prezidenti iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan jurnalistləri ilə söhbətində bu hadisənin əhəmiyyətindən danışaraq qeyd edib ki, Azərbaycan qazın nəqli coğrafiyasının genişləndirilməsi istiqamətində daha bir mühüm addım atıb.
“Bu gün NATO-nun 10 üzvünü, ABŞ-nin 10 müttəfiqini təbii qazla təchiz edirik. Biz boru kəməri ilə qaz tədarükü üzrə 14 ölkəni əhatə edirik. Deməli, bu baxımdan, - qaz kəmərini nəzərdə tuturam, - Azərbaycan dünyanın qabaqcıl ölkələrindən biridir. Belə ki, 10 NATO, 10 Aİ üzvü bizdən qaz alır. Biz bu yaxınlarda Suriyaya təbii qaz tədarük etməyə başlamışıq. Beləliklə, biz artıq Yaxın Şərq regionuna daxil olmuşuq və coğrafiyamızı Avropada, eləcə də Yaxın Şərqdə genişləndirəcəyik. Bu, əslində, enerji sahəsində gələcək gündəliyimizin yalnız bir hissəsidir”, - İ.Əliyev vurğulayıb.
Layihənin texniki detallarına gəlincə, Suriya ilk mərhələdə “Yavuzlu” ölçmə stansiyası vasitəsilə gündəlik 3,4 milyon kubmetr qaz alacaq və sonradan bu həcm 6 milyon kubmetrə qədər artırılacaq. İllik ifadədə bu, 1,2-2 milyard kubmetr qaz təşkil edəcək.
“Mavi yanacaq” artıq Hələb və Homsda elektrik stansiyalarına verilir. Gələcəkdə maksimum tədarük həcminə çatdıqda bu, 1,2-1,3 GVt elektrik enerjisi istehsalını təmin edəcək və 5 milyon ev təsərrüfatı üçün elektrik təchizatı müddətini gündə 10 saata qədər artıracaq.
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov açılış mərasimində çıxışında qeyd edib ki, Türkiyə vasitəsilə Suriyaya qaz ixracı Azərbaycanın qaz ixracı tarixində ən mühüm mərhələ olub və Cənubi Qafqaz və Yaxın Şərq arasında yeni enerji körpüsünün əsasını qoyub.
Nazir əlavə edib ki, bu hadisə Azərbaycanın etibarlı və strateji əhəmiyyətli enerji təchizatçısı rolunu təsdiqləyir. Bu layihə Azərbaycan qazının yeni istiqamətlər üzrə çatdırılma coğrafiyasının genişləndirilməsinə əhəmiyyətli töhfə verəcək.
Suriya energetika naziri Məhəmməd Əl-Bəşir isə uzun müddətli müharibədən zərər çəkmiş ölkəsinin rifahının yaxşılaşdırılması və bərpasında dəstəyə görə Azərbaycan və Türkiyəyə təşəkkürünü bildirib.
Türkiyənin energetika naziri Alparslan Bayraktar isə dəqiqləşdirib ki, layihə kommersiya əsasında həyata keçirilir: “Azərbaycandan gələn təbii qaz Suriyaya ixrac edilir. Və burada söhbət təmənnasız yardımdan getmir. Azərbaycan qaz tədarükü öhdəliyini götürüb və onu Suriyaya satır. Türkiyə bu qazın çatdırılması və nəqli üçün məsuliyyət daşıyır və müvafiq logistikanı təmin edir. Bundan əlavə, Qətər İnkişaf Fondu bu layihə üçün maliyyələşdirmə təmin edir. Beləliklə, burada müəyyən kommersiya fəaliyyətindən də söhbət gedir”.
Qətər İnkişaf Fondunun rəhbəri Fahad Hamad Al-Sulaiti təsdiqləyib ki, Qətərin bu əməliyyatlarda iştirakı davamlı enerji təchizatını və Suriyanın bərpasını dəstəkləməyə yönəlib: “Biz bu təşəbbüsün sadəcə müvəqqəti reaksiya deyil, daha çox Suriyada davamlı inkişaf və tərəqqiyə doğru ciddi addım olmasına çalışırdıq”.
Gələcək planlar
Azərbaycan qazının Suriyaya ixracını mübaliğəsiz tarixi hadisə hesab etmək olar, çünki bu, istehsalçı və tranzit ölkə, o cümlədən istehlakçı və maliyyə tərəfdaşı arasında misli görünməmiş və uğurlu əməkdaşlıq formatını əks etdirir. Eyni zamanda layihə uzunmüddətli regional inteqrasiya üçün şərait yaradır, beynəlxalq investisiyaları stimullaşdırır, həm Cənubi Qafqazda, həm də Yaxın Şərqdə enerji təhlükəsizliyini və sabitliyi gücləndirir.
Əslində, bu, enerji layihəsindən daha böyük əhəmiyyət kəsb edir. Belə ki, bu layihə bütün tərəflərin qazandığı yeni əməkdaşlıq modelinin formalaşmasına doğru addımdır.
Azərbaycan bununla beynəlxalq səviyyədə strateji enerji təchizatçısı mövqeyini gücləndirir, Avropaya və Yaxın Şərqə ixrac dəhlizlərini genişləndirir, investisiya cəlbediciliyini və siyasi təsirini artırır.
Türkiyə isə Cənubi Qafqaz, Yaxın Şərq və Avropa arasında əsas tranzit mərkəzi statusunu möhkəmləndirir, regionun enerji və geosiyasi məkanında təsirini gücləndirir və beynəlxalq arenada öz infrastrukturunun əhəmiyyətini artırır.
Suriyaya gəlincə, bu dövlət iqtisadiyyatın, infrastrukturun və sosial xidmətlərin bərpası üçün sabit və proqnozlaşdırıla bilən enerji mənbəyi əldə edir, daxili və regional sabitliyi gücləndirir, əməkdaşlıq imkanlarına beynəlxalq tərəfdaşların etimadını artırır.
Qətər isə strateji layihələrin və humanitar təşəbbüslərin maliyyələşdirilməsində fəal rol nümayiş etdirir, regionun enerji və investisiya sektorlarında mövqeyini möhkəmləndirir, davamlı beynəlxalq iqtisadi və siyasi əlaqələrin inkişafına töhfə verir.
Nəticədə, bir təşəbbüs sayəsində region təkcə enerji deyil, həm də uzunmüddətli sabitlik və inteqrasiya şansı əldə edir. “Bu, sonuncu deyil, ilk layihədir. Gələcəkdə bizim başqa birgə layihələrimiz də olacaq”, - Məhəmməd Əl-Bəşir əmindir.
SOCAR öz tərəfindən Yaxın Şərqin enerji bazarlarında öz iştirakını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirmək niyyətində olduğunu bildirib. Doğrudur, SOCAR-ın Müşahidə Şurasına da rəhbərlik edən M.Cabbarov regionda gələcəkdə Azərbaycan qazının idxalçısı olacaq ölkələrin adlarını açıqlamayıb.
“Lakin əminliklə qeyd edə bilərəm ki, Şərq bazarında və ümumiyyətlə Yaxın Şərq regionunda Azərbaycan qazına tələbat böyükdür. Qazımızın bu bazarlara rəqabətqabiliyyətli şərtlərlə tədarük imkanları artıq Suriyaya ixrac üzrə cari layihə ilə təsdiqlənib... Türkiyəli tərəfdaşlar yüksək əməkdaşlıq səviyyəsi nümayiş etdiriblər ki, bu da SOCAR-ın regionda fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsi üçün perspektivlər açır”, - M.Cabbarov vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Suriyaya qaz nəqlinin təkcə enerji sektorunda əməkdaşlığın başlanğıcı deyil, həm də gələcək irimiqyaslı regional layihələr üçün platforma olacağına inanır: “Əminik ki, bu tərəfdaşlıq qarşılıqlı iqtisadi inkişafı stimullaşdırmaqla yanaşı, regional enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi, həmçinin birgə investisiya və strateji infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi üçün möhkəm təməl yaradacaq”.
Yeri gəlmişkən, Yaxın Şərq mediası xəbər verirdi ki, 2025-ci ilin aprelində Suriyanın yeni hakimiyyəti Azərbaycana ölkənin şimal-şərqində, ABŞ-nin dəstəklədiyi Suriya demokratik qüvvələrinin üstünlük təşkil etdiyi ərazidə neft-qaz yataqlarının işlənməsində iştirak təklif edib.
Bir sözlə, Bakı və Dəməşq arasında enerji əməkdaşlığının inkişafına doğru ilk addım artıq atılıb. SOCAR-ın xüsusilə xaricdə “upstream” sektoruna (kəşfiyyat və hasilat) artan marağını və Suriya neft sənayesinin bərpası kontekstində bu layihə yaxşı perspektivlər açır və iki ölkə arasında uzunmüddətli, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün əsas yaradır.

Запуск поставок газа в Сирию станет основой для будущих проектов
Килис - небольшой турецкий город на юго-востоке Турции, административный центр одноименной провинции на границе с Сирией, который веками стоял на перекрестке цивилизаций. Здесь находили следы хеттов и римлян, византийцы и крестоносцы возводили крепости, а в османский период Килис стал важным торговым узлом между Анатолией и Сирией.
Во время гражданской войны в Сирии Килис стал уникальным примером гуманизма. Число сирийских беженцев здесь превысило количество местных жителей, за что в 2016 году ООН удостоила город специальной премии.
Сегодня Килис снова оказался в фокусе внимания мировой прессы. 2 августа 2025 года именно здесь стартовали поставки азербайджанского природного газа в Сирию, что придало городу новое стратегическое значение и вывело в центр ближневосточной энергетической политики.
Энергомост Южный Кавказ-Ближний Восток
В торжественной церемонии, посвященной запуску газопровода Килис-Алеппо и началу поставок азербайджанского газа в Сирию, состоявшейся в селе Явузлу, участвовали министр экономики Азербайджана, министры энергетики Турции и Сирии и президент Катарского фонда развития.
Президент Ильхам Алиев в беседе с азербайджанскими журналистами, говоря о значимости этого события, отметил, что Азербайджан сделал еще один важный шаг к расширению географии транспортировки газа.
«Сегодня Азербайджан поставляет природный газ в 10 стран - членов НАТО, 10 союзникам США. А наши поставки трубопроводного газа охватывают 14 стран, так что в отношении трубопроводного газа Азербайджан является одной из ведущих стран в мире. Азербайджан поставляет природный газ на территорию 10 членов НАТО, 10 членов ЕС. Только недавно мы начали поставки газа и в Сирию. Таким образом, мы уже вошли в регион Ближнего Востока и будем расширять свою географию в Европе и на Ближнем Востоке. Но это только одна часть нашей будущей повестки дня», - подчеркнул И.Алиев.
Технические детали проекта предусматривают, что Сирия на первом этапе будет получать 3,4 млн кубометров газа в сутки через измерительную станцию «Явузлу» с последующим увеличением до 6 млн. В годовом выражении это составит от 1,2 до 2 млрд кубометров газа.
«Голубое топливо» уже подается на электростанции в Алеппо и Хомсе. В дальнейшем при достижении максимального объема поставок это обеспечит выработку 1,2-1,3 ГВт электроэнергии и увеличит время снабжения электричеством до 10 часов в сутки для 5 млн домохозяйств.
Министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров в своем выступлении на церемонии отметил, что экспорт газа в Сирию через Турцию стал важнейшим этапом в истории газового экспорта Азербайджана и заложил основу нового «энергетического моста» между Южным Кавказом и Ближним Востоком.
Министр добавил, что это событие подтверждает роль нашей страны как надежного и стратегически важного поставщика энергоресурсов. Этот проект внесет значительный вклад в расширение географии доставки газа Азербайджана по новым направлениям.
Глава министерства энергетики Сирии Мохаммед Аль-Башир выразил благодарность Азербайджану и Турции за поддержку в улучшении благосостояния и восстановлении Сирии, пострадавшей от многолетней войны.
А министр энергетики Турции Альпарслан Байрактар уточнил, что проект реализуется на коммерческой основе: «Природный газ, поступающий из Азербайджана, экспортируется в Сирию. И тут речь не идет о безвозмездной помощи. Азербайджан взял на себя обязательство по поставке газа и продает его Сирии. Турция отвечает за доставку и транспортировку этого газа и обеспечивает соответствующую логистику. Кроме того, Катарский фонд развития предоставляет финансирование для этого проекта. Таким образом, здесь речь идет и об определенной коммерческой деятельности».
Руководитель Катарского фонда развития Фахад Хамад Аль-Сулаити подтвердил, что участие Катара в этих операциях направлено на поддержание устойчивого энергоснабжения и восстановление Сирии: «Мы стремились к тому, чтобы эта инициатива была не просто временной реакцией, а, скорее, серьезным шагом на пути к устойчивому развитию и прогрессу в Сирии».
Планы на будущее
Экспорт азербайджанского газа в Сирию без преувеличения можно считать историческим событием, так как это отражает беспрецедентный и успешный формат сотрудничества между страной-производителем, страной-транзитером, потребителем и финансовым партнером. При этом проект создает условия для долгосрочной региональной интеграции, стимулирует международные инвестиции, укрепляет энергетическую безопасность и стабильность как на Южном Кавказе, так и на Ближнем Востоке.
Это даже больше, чем энергетический проект. Это шаг к формированию новой модели сотрудничества, где выигрывают все стороны.
Азербайджан этим усиливает свои позиции стратегического поставщика энергоресурсов на международном уровне, расширяет экспортные коридоры в Европу и на Ближний Восток, повышает инвестиционную привлекательность и политическое влияние.
Турция закрепляет статус ключевого транзитного хаба между Южным Кавказом, Ближним Востоком и Европой, усиливает влияние в энергетическом и геополитическом пространстве региона и повышает значимость своей инфраструктуры на международной арене.
Сирия получает стабильный и предсказуемый источник энергии для восстановления экономики, инфраструктуры и социальных услуг, укрепляет внутреннюю и региональную стабильность, повышает доверие международных партнеров к возможностям сотрудничества.
Катар демонстрирует активную роль в финансировании стратегических проектов и гуманитарных инициатив, укрепляет свои позиции в энергетическом и инвестиционном секторах региона, способствует развитию устойчивых международных экономических и политических связей.
В итоге за счет одного начинания регион получает не только энергию, но и шанс на долгосрочную стабильность и интеграцию. «Это не последний, а первый проект. В дальнейшем у нас будут и другие совместные проекты», - уверен Мохаммед Аль-Башир.
SOCAR со своей стороны также заявила о намерении существенно расширить свое присутствие на энергетических рынках Ближнего Востока. М.Джаббаров, возглавляющий также Наблюдательный совет SOCAR, не стал перечислять страны, которые в будущем станут импортерами азербайджанского газа в регионе.
«Однако могу с уверенностью отметить, что спрос на азербайджанский газ на восточном рынке и в целом в Ближневосточном регионе значительный. Возможности поставки нашего газа на эти рынки на конкурентоспособных условиях уже подтверждены текущим проектом экспорта в Сирию... Турецкие партнеры продемонстрировали высокий уровень сотрудничества, что открывает перспективы для дальнейшего расширения деятельности SOCAR в регионе», - подчеркнул М.Джаббаров.
В Азербайджане считают, сказал также он, что транспортировка газа в Сирию станет не только началом сотрудничества в энергетике, но и платформой для будущих масштабных региональных проектов.
«Мы уверены, что это партнерство, помимо стимулирования взаимного экономического развития, создаст прочную основу для укрепления региональной энергетической безопасности, а также реализации совместных инвестиционных и стратегических инфраструктурных проектов», - отметил М.Джаббаров.
Кстати, в ближневосточных СМИ сообщали, что в апреле 2025 года новые власти Сирии предложили Азербайджану участие в разработке нефтегазовых месторождений на северо-востоке страны, где доминируют сирийские демократические силы, поддерживаемые США.
Первый шаг к развитию энергетического сотрудничества между Баку и Дамаском уже сделан. С учетом повышенного интереса SOCAR к сектору upstream (разведка и добыча), особенно за рубежом, и в контексте восстановления сирийской нефтяной отрасли этот проект открывает хорошие перспективы и закладывает основу для долгосрочного, взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами.