İSRAİL QƏZZANI ƏLƏ KEÇİRƏCƏKMİ?
Yəhudi dövləti ilə Fələstinin HƏMAS hərəkatı arasındakı müharibə getdikcə daha faciəvi nəticələrə yol açır
İsrail-Fələstin münaqişəsi yeni, daha amansız mərhələyə qədəm qoyur. Bu mərhələ üç din üçün müqəddəs torpaqda illərdir davam edən qarşıdurmanın daha da dərinləşməsinə yol aça bilər. İndi yəhudi dövləti, əslində, Qəzza sektorunun işğalı və fələstinlilərin vətənlərinin bu hissəsindən tamamilə çıxarılmasına yönəlmiş əməliyyatlara başlayıb.
«Gideonun arabaları-2»
İsrail və ordusu (SAXAL) açıq şəkildə bəyan edir ki, «Gideonun arabaları» adlandırılan quru əməliyyatlarının ikinci mərhələsinin hədəfi Qəzza sektorunun eyniadlı paytaxtı olan Qəzza şəhərinə nəzarətin tam ələ keçirilməsidir. İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahunun kabineti radikal HƏMAS hərəkatının son istehkamı hesab olunan şəhərə genişmiqyaslı hücum planını təsdiqləyib.
Yəhudi dövlətinin müdafiə naziri İsrael Kats bildirib ki, HƏMAS silahı yerə qoymazsa, 2023-cü il oktyabrın 7-də həyata keçirdiyi terror hücumu zamanı götürdüyü girovları azad etməzsə, Qəzza şəhəri darmadağın olunacaq. «HƏMAS təslim olmazsa, Qəzza şəhərini yerlə-yeksan edəcəyik», - deyə nazir bildirib. Xatırladaq ki, artıq xarabalığa çevrilmiş, uzun müddətdir blokada şəraitində yaşayan sektorda, onsuz da, humanitar fəlakət hökm sürür. Bu vəziyyətdə şəhərin «yerlə-yeksan olunacağı»na dair təhdidin reallaşdırılmasına artıq start verilib. Avqustun 23-25-də İsrail tankları Qəzza ətrafına yeridilib, İsrail Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus təyyarələr isə şəhərin ətrafına dağıdıcı zərbələr endirib. Bundan başqa, İsrail qoşunları Qəzza şəhərinin şimalında yerləşən Cəbəliyə qaçqın düşərgəsinə qayıdaraq, orada bir sıra binaları (bəzi məlumatlara görə sakinlərlə birlikdə) və tunelləri məhv edib. SAXAL komandanlığı bu addımın atılmasında məqsədin «döyüş əməliyyatlarını digər rayonlara yaymaq, HƏMAS terrorçularının həmin ərazilərə qayıdaraq orada fəaliyyət göstərməsinin qarşısını almaq» olduğunu bildirir. Xan-Yunis şəhərinin qərbində və şimalında yerləşən Kadis və Əsda qaçqın düşərgələrinə də aviazərbələr endirilib. Nəticədə, onlarla insanın öldüyü, yüzlərlə yaralının olduğu bildirilir. İsrailin HƏMAS-a qarşı hərbi əməliyyatlara başladığı vaxtdan bu yana isə ümumilikdə 62 mindən artıq insanın dünyasını dəyişdiyi, təxminən 158 min nəfərin yaralandığı bildirilir.
BMT Qəzzanın «amansızlıqla bombalanması» nəticəsində mülki əhali arasında çoxsaylı qurbanların olduğunu, miqyaslı dağıntıların baş verdiyi bəyan edib. BMT ilə yanaşı, beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatları da İsrailin Qəzzaya hücumunun «dəhşətli humanitar nəticələr» verə biləcəyini deyirlər.
Bu arada, İsrail ordusunun Qəzza şəhərinə hücumu ərəfəsində Aclığın Qiymətləndirilməsi Komitəsinin (Famine Review Committee - FRC) ekspertlər qrupunun hesabatı yayılıb. Bu qrup BMT agentliklərini, humanitar təşkilatları və bir sıra ölkələrin hökumətlərini birləşdirən qlobal təşəbbüs olan İnteqrasiya edilmiş Qida Təhlükəsizliyi Faza Təsnifatı çərçivəsində fəaliyyət göstərir. Hesabatda bildirilir ki, Qəzza sektorunun şimalında yerləşən eyniadlı vilayətdə aclığın beşinci – fəlakətli mərhələsi başlayıb və yaxın həftələrdə bu vəziyyətin Deyr-əl-Balah və Xan-Yunis vilayətlərinə də yayılmaq təhlükəsi var. Sənəddə deyilir ki, sektor boyu «aclıq, səfalət və ölümlə üzləşmiş insanların sayı yarım milyona çatır».
Baş nazir Netanyahu isə bu beynəlxalq təşəbbüsün məlumatlarını «ağ yalan» adlandırıb. İsrailin Xarici İşlər Nazirliyinin BMT-ni «HƏMAS-ın yalanlarına əsaslanan, öz maraqlarını güdən təşkilatların süzgəcindən keçmiş məlumatlara əsaslanan» hesabat yaymaqda günahlandırması isə gərginliyi daha da artırıb. İsrail BMT-dən ekspert qrupunun hesabatının dərhal geri çağırılmasını tələb edib.
Yəhudi dövlətinin ünvanına növbəti ittiham isə BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı rəhbərinin müavini Coys Msuyadan gəlib. O, Qəzza sektorundakı aclığın silahlı münaqişənin, insanların ev-eşiyindən didərgin salınmasının, insanlara 22 aydır humanitar yardımların çatdırılmasına imkan verilməməsinin, ərzaq istehsalının məhvinin birbaşa nəticəsi olduğunu bildirib. Msuya deyib ki, elə bu an təcili tədbirlər görülməzsə, bu, «geri dönüşü olmayan nəticələr»ə yol açacaq.
Analoji xəbərdarlıqla bir qədər fərqli formada ABŞ Prezidenti Donald Tramp da çıxış edib. Media xəbər verir ki, Tramp «artıq baş verənlərə baxmaq olmur» deyərək Netanyahunu tezliklə regionun bərpası və humanitar yardımların paylanmasına başlanılması üçün hərbi əməliyyatları sürətləndirməyə çağırıb. Amma bu «sürətləndirmə» münaqişənin tam həllinə aparıb çıxaracaq, yoxsa, əksinə problemin nizama salınması üçün bütün imkanları məhv edəcək? Bu sual açıq qalır.
Sülh təklifi dəyişməz həll prinsipi
İsrail Qəzzanı tam ələ keçirmək planını HƏMAS ilə atəşkəs və girovların azad olunmasına dair iyulda aparılmış danışıqların nəticəsiz qalmasından sonra bəyan edib. İndi vasitəçilər – Qətər ilə Misir Türkiyənin də fəal iştirakı ilə İsrail ordusunun genişmiqyaslı hücumlarının dayandırılmasına çalışır. Onlar hazırkı mərhələdə tərəflərə 60 günlük atəşkəs razılaşmasına getmələrini təklif edirlər. Bu müddətdə HƏMAS girovların yarısını azad etməli, yəhudi dövləti isə Qəzzadakı qüvvələrini «ərəblərin və amerikalıların nəzarəti ilə» oradan çıxarmalıdır. Bununla yanaşı, vasitəçilər HƏMAS-ın hərbi əməliyyatları tam dayandırmasını təmin etməli, bununla da, müharibəyə tam şəkildə son qoyulması istiqamətində danışıqlara başlanılmasına şərait yaratmalıdırlar. «Sky News» xəbər verir ki, məqsəd Binyamin Netanyahunu Qəzzanın işğalı üçün bütün bəhanələrdən məhrum etməkdir.
Görünən odur ki, HƏMAS bu planı qəbul edib, yaxud etməyə meyillidir. İsrail isə qismən razılıq təklifini qəbul etmir. O, bütün girovların azad olunmasını vacib sayır. Netanyahunun sözlərinə görə o, vasitəçilərdən bu istiqamətdə danışıqlara başlanılmasını istəyib: bütün girovlar azad olunmalı, müharibə «İsrail üçün məqbul şərtlərlə» dayandırılmalıdır. Təl-Əvivin əsas şərti isə HƏMAS-ın tam məhv edilməsi, yaxud ən azı Qəzzada onun hakimiyyətinə son qoyulmasıdır. Bəs Qəzza əhalisinin vəziyyəti? İsrail burada yaşayan mülki əhalinin qonşu ərəb ölkələrinə – Misir və İordaniyaya köçürülməsini təklif edir və Vaşinqton onun bu planını dəstəkləyir.
İsrailin hərbi əməliyyatlara başlamasından bu yana təxminən 1 milyon fələstinli yaşayış yerindən köçürülüb. BMT-nin məlumatına görə, bu il avqustun 20-dən etibarən təxminən 5 min fələstinli məcburi qaydada Qəzzanın şimalından mərkəzi və cənub bölgələrinə köçürülüb. Şəhərin tam işğalı planı həyata keçirilərsə, hazırda orada yaşayan təxminən bir milyon insan məcburi köçkünə çevriləcək. İsrail hədəfinin bu olduğunu gizlətmir. HƏMAS Qəzza şəhərinin və anklavın şimal hissəsinin əhalisini yaşayış yerlərini HƏMAS-ın «son istehkamlarının məhvindən əvvəl» tərk etməyə çağırıb. Bununla yanaşı, yəhudi dövləti beynəlxalq təşkilatları Qəzza şəhərinin bütün sakinlərinin sektorun cənubundakı sığınacaqlara köçürülməsi üçün hazırlıq görməyə səsləyir.
Amma bu addımlar İsrailin hərbi əməliyyatlarına beynəlxalq münasibəti daha da pisləşdirir. Mülki fələstinlilərin əzabları, ölümü dünya ictimaiyyətinin İsraili getdikcə daha sərt tənqid etməsinə səbəb olur. Təl-Əvivin ənənəvi müttəfiqləri – Avropanın aparıcı dövlətləri belə, Qəzza faciəsinin tezliklə dayandırılmasının vacibliyini bildirir, İsrailə silah tədarükünün dayandırılması ilə bağlı qərarlar qəbul edir, Fələstin dövlətini tanımağa hazır olduqlarını deyirlər. Bütün bunlar isə İsrail-Fələstin münaqişəsinin dünya ictimaiyyətinin qəbul, İsrailin isə rədd etdiyi «iki xalq üçün iki dövlət» prinsipi əsasında həllinin zəruriliyini bir daha ortaya qoyur. Dünyada Qəzzada atəşkəsin dərhal təmini, İsrailin hərbi əməliyyatları dayandırmasına dair ümumi razılıq varsa, artıq bölgədə HƏMAS-ın hakimiyyətinə son qoyulması ətrafında da konsensus formalaşmaqdadır.
«The Wall Street Journal» yazır ki, Misir artıq Qəzzada münaqişənin bitməsindən sonra təhlükəsizliyin təminində iştirak edəcək fələstinlilərdən ibarət 10 minlik kontingentin hazırlanmasına başlayıb. Hesab olunur ki, gələcəkdə təhlükəsizliyin təminində əsas rolu Fələstin Milli Administrasiyasının güc strukturlarının təmsilçiləri, o cümlədən FƏTH hərəkatının tərəfdarları oynamalıdır. Bundan başqa, bölgədə nizam-intizamın təmin olunmasına Misir, İordaniya və BƏƏ kimi region dövlətlərinin silahlı qüvvələri də cəlb edilə bilər.
Hər halda, ərəb dünyasında Qəzzada HƏMAS-ın hakimiyyətinə son qoyulması, siyasi səhnədən birdəfəlik çəkilməsi tələbi getdikcə güclənir. Ərəb Dövlətləri Liqası hərəkatı tərk-silah olmağa, sektorda hakimiyyəti təhvil verməyə çağırıb.
Görünən odur ki, Qəzzada sülhə yalnız bu tələblərin yerinə yetirilməsi, eləcə də İsrailin sektorun işğalından, fələstinli əhalinin oradan köçürülməsi planından imtina etməsi ilə nail oluna bilər.

ИЗРАИЛЬ ЗАХВАТИТ ГАЗУ?
Война между еврейским государством и палестинским движением ХАМАС оборачивается все более трагическими последствиями
Израильско-палестинский конфликт вступает в новую ожесточенную фазу, чреватую существенным усугублением многолетнего противостояния на Святой для трех религий земле. Еврейское государство приступило к военной операции, направленной, по сути, на оккупацию сектора Газы и полный исход палестинцев из этой части их родины.
«Колесницы Гидеона-2»
Израиль и его армия (ЦАХАЛ) открыто заявляют, что целью второй фазы наземной операции «Колесницы Гидеона» является взятие под полный контроль столицы сектора - одноименного города Газа. Кабинет премьер-министра Биньямина Нетаньяху одобрил план массированного штурма города, считающегося последним оплотом радикального движения ХАМАС.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац дал понять, что город Газа будет разрушен, если ХАМАС не согласится разоружиться и освободить остающихся у него в результате террористической атаки 7 октября 2023 года заложников. Угроза «сравнять весь город Газа с землей, если ХАМАС не капитулирует» начала реализовываться в условиях гуманитарной катастрофы, охватившей превращенный в руины и пребывающий в длительной блокаде сектор.
23-25 августа израильские танки вошли в пригороды Газы, а самолеты ВВС Израиля подвергли мощному разрушительному обстрелу окраины города. Кроме того, израильские войска вернулись в лагерь беженцев Джабалия к северу от города Газа, чтобы уничтожить ряд строений (по некоторым сообщениям, вместе с жителями) и туннелей в целях, как заявило командование ЦАХАЛ, «расширить боевые действия на другие районы и не дать террористам ХАМАС вернуться и действовать в этих районах». Одновременно были нанесены авиаудары по лагерям ожидавших гуманитарной помощи беженцев в Кадисии и Асде, что к западу и северу от города Хан-Юнис. Сообщается о десятках погибших и сотнях раненых. Причем общее число убитых с начала военной операции Израиля против ХАМАС и без того уже превысило 62 тыс. человек, а получивших ранение достигло почти 158 тыс.
Со стороны ООН звучат заявления, что «беспощадные бомбардировки» Газы приводят к «большому числу жертв среди гражданского населения и масштабным разрушениям». ООН и международные неправительственные организации предупреждают об «ужасающих гуманитарных последствиях», которые будет иметь израильское наступление на город.
Между тем в самый канун вторжения израильской армии в город Газа экспертная группа FRC (Famine Review Committee - Комитет по оценке голода), действующая в рамках Интегрированной классификации фаз продовольственной безопасности - глобальной инициативы, объединяющей агентства ООН, гуманитарные организации и правительства ряда стран, опубликовала доклад. В нем указано наступление пятой, катастрофической степени голода в провинции Газа на севере сектора с угрозой распространения этой ситуации в ближайшие недели и на провинции Дейр-эль-Балах и Хан-Юнис. По всему сектору, говорится в докладе, «с голодом, нищетой и смертью уже столкнулись полмиллиона человек».
Премьер-министр Израиля Нетаньяху назвал данные глобальной инициативы «откровенной ложью», а МИД страны обвинил ООН в том, что доклад основан на «лжи ХАМАС», отфильтрованной «организациями, преследующими свои собственные интересы».
Израиль потребовал от ООН немедленно отозвать доклад экспертной группы. Между тем очередное обвинение в адрес еврейского государства последовало от заместителя директора программы ООН по окружающей среде Джойс Мсуя. Она заявила, что ситуация с голодом в секторе Газа стала результатом конфликта, изгнания людей из их домов, продолжающихся 22 месяца препятствий в предоставлении гуманитарной помощи, разрушенного производства продуктов питания. Представитель ООН предупредила, что если сейчас не принять каких-либо мер, это приведет к «необратимым последствиям».
Аналогичное предупреждение, правда под иным углом зрения, поступило и от президента США Дональда Трампа. Как сообщают СМИ, глава Белого дома, употребив выражение «я больше не могу на это смотреть», потребовал от Нетаньяху ускорить военную операцию в Газе, чтобы быстрее перейти к гуманитарной помощи и восстановлению региона. Однако способно ли подобное «ускорение» привести к всеобъемлющему урегулированию конфликта или, наоборот, оно лишит его вообще каких бы то ни было шансов на претворение?
Мирное предложение и непреложный принцип урегулирования
Израиль объявил о намерении занять весь сектор Газа вскоре после июльского провала переговоров с ХАМАС о перемирии и освобождении заложников. В настоящее время посредники - Катар и Египет при активном участии Турции пытаются достичь соглашения для предотвращения масштабного наступления израильской армии. Они представили предложение о 60-дневном перемирии, во время которого ХАМАС освободит половину из остающихся у него заложников, а Израиль отведет свои войска из Газы «под арабо-американским контролем». При этом посредники должны будут гарантировать заморозку движением ХАМАС любых военных действий, что позволит вести переговоры о полном прекращении войны. Как утверждает Sky News, план призван «лишить Биньямина Нетаньяху любого предлога для оккупации Газы».
Судя по всему, ХАМАС принял или склонен принять данный план. Однако Израиль дает понять, что не принимает частичного соглашения и требует всеобъемлющего, с освобождением всех заложников. Кроме того, премьер Нетаньяху сообщил о своем распоряжении начать переговоры с посредниками об освобождении всех остающихся в Газе заложников и прекращении войны на условиях, «приемлемых для Израиля».
Ключевым условием Израиля однозначно остается ликвидация ХАМАС, или, как минимум, конец его власти в Газе. Но что будет с гражданским палестинским населением, относительно которого Израиль, причем с явной поддержкой со стороны США, выражает идею о его переселении в соседние арабские страны - Египет и Иорданию?
С начала израильской военной операции уже перемещены с мест проживания около миллиона палестинцев. По данным ООН, только с 20 августа нынешнего года примерно 5 тыс. палестинцев были вынужденно переселены с севера Газы в центральную и южную части сектора. С реализацией плана захвата города будут обречены на вынужденное переселение проживающие здесь в настоящий момент около миллиона человек. Собственно Израиль открыто указывает на преследование им подобной цели. ЦАХАЛ призвал жителей города Газа и северной части анклава эвакуироваться в преддверии «уничтожения оставшихся опорных пунктов» группировки ХАМАС. Об этом было сообщено и международным организациям с тем, чтобы они подготовили плановую эвакуацию всего населения города Газа в убежища на юге сектора.
Однако все эти шаги лишь ухудшают для Израиля международный фон осуществляемой им военной операции. По мере ее продолжения, сопровождающейся страданиями и гибелью мирных палестинцев, усиливается осуждение Израиля со стороны мирового сообщества. Даже традиционные союзники и партнеры Тель-Авива в лице ведущих стран Европы указывают на необходимость скорейшего прекращения трагедии в Газе, принимают решения о приостановлении поставок оружия еврейскому государству и выражают готовность признания палестинского государства. Все это лишь актуализирует необходимость скорейшего прорыва в разрешении сущностных вопросов израильско-палестинского конфликта на основе принятого всем мировым сообществом, хотя и отвергаемого Израилем, принципа «два государства для двух народов».
Но если в мире практически существует консенсус о необходимости незамедлительного прекращения огня в Газе и, соответственно, приостановления военных действий Израилем, то точно такой же консенсус складывается, похоже, и по вопросу устранения власти ХАМАС в секторе. Показательно сообщение The Wall Street Journal о том, что Египет начал подготовку сотен палестинцев для формирования контингента общей численностью до 10 тыс. человек, который будет обеспечивать безопасность в секторе Газа по окончании вооруженного конфликта. Основу будущих сил безопасности составят представители силовых органов Палестинской национальной администрации, включая и сторонников движения ФАТХ. Кроме того, к поддержанию порядка в Газе могут быть привлечены вооруженные силы Египта, Иордании и ряда стран Персидского залива.
Требование прекращения власти ХАМАС, его ухода с политической сцены все громче раздается в самом арабском мире. Совсем недавно Лига арабских государств призвала радикальное движение к разоружению и отказу от контроля над сектором. Ясно, что мир в Газе может наступить только при учете данного требования, равно как и отказа Израиля от планов, предусматривающих оккупацию сектора и изгнание из него палестинского населения.