İri aqrokomplekslər məhsuldarlığı artırmağa və dənli bitkilərin istehsalının maya dəyərini aşağı salmağa imkan verəcək
Qeyri-neft sektorunun daha çox inkişaf etmiş sahələrindən biri olan kənd təsərrüfatı artıq çoxdan istehsal artımına görə stabil mövqe tutur. Bunu statistika da sübut edir: cari ilin altı ayı ərzində kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalının həcmi 5% artıb, bitkiçilik istiqamətinin sırası üzrə bu göstərici iki dəfə çox olub.
Məhsulun növləri
Ölkədə artıq beş ildir ki, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasına yönəlmiş aqrar-sənaye kompleksi islahatlarının kompleks planı reallaşdırılır. Hökumət fermerlərə dotasiya və güzəştli kreditlər ayırmaq yolu ilə kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalının artırılmasını hərtərəfli stimullaşdırır. "2003-2013-cü illərdə subsidiyalar şəklində kənd təsərrüfatı istehsalçılarına birbaşa dövlət dəstəyi çərçivəsində 587 mln. manatdan artıq vəsait ayrılıb. Bu 10 il müddətində  "Aqrolizinq" səhmdar cəmiyyətinə kənd təsərrüfatı texnikası, xüsusi avadanlıqlar, cins heyvanların ölkəyə gətirilməsi, eləcə də sahələrin müasir maddi-texniki bazasının formalaşdırılmasına 427 mln. manatdan artıq vəsait təqdim olunması deməkdir",- deyə bu yaxınlarda kənd təsərrüfatı naziri İsmət Abasov qeyd edib. Bununla belə, kənd təsərrüfatı istehsalçılarına icarəyə lizinq sxemləri üzrə 50%-lik güzəştlə girovun geri alınması imkanları ilə kifayət qədər böyük maşın parkı da təqdim olunur ki, bu da istehsalın istər bitkiçilik, istərsə də heyvandarlıqda əhəmiyyətli artımını təmin edən kiçik fermer təsərrüfatlarının əsas kütləsinin dəstəklənməsinin önəmli faktoruna çevrildi.
Aqrar sektorun inkişafının sürətlənmiş templərinə bir çox hallarda həm də Sahibkarlığa Yardım Milli Fondunun (SYMF) aktiv fəaliyyəti də səbəb olub. Belə ki, qurum ötən on il ərzində, təxminən, 1,1 mlrd. manat güzəştli kredit ayırıb. Keçən illər ərzində yığılan təcrübəyə görə ayrılan vəsaitlərin 80%-i kənd təsərrüfatı regionlarının payına düşür, eyni zamanda güzəştli borcların dörddə üçü fermer təsərrüfatı və kənd təsərrüfatı məhsullarının emalçılarına təqdim olunur.
Hökumətin bu çoxtərəfli fəaliyyətinin nəticəsi hər il artan aqrar sahədə istehsalın həcmində əks olunur. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatlarına əsasən, cari ilin yanvar-iyun aylarında ölkədə, təxminən, 2,123 mlrd. manat məbləğində kənd təsərrüfatı məhsulu istehsal olunub ki, bu da ötənilki göstəricini 4,9% üstələ- yir. Xüsusən, heyvandarlıq sahəsində 5,15% artım təmin olunub, bitkiçili-yin istehsalında isə həcmlər orta hesabla 4,5% artıb. Ümumilikdə, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin proqnozlarına görə, ilin sonuna kimi aqrar istehsalın 6-7%-lik artımına nail olmaq olar, həm də yüksək artım tempi ilə sahənin daha mühüm istiqamətləri əhatə olunub.
Tərəvəzçilər və "ikinci çörək" istehsalçılarının məhsulunun növləri daha müsbət olub: ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə kartof istehsalı 11,8%, tərəvəz - 8,8% yaşıl çay yarpaqları- 4% artıb.
Bu il ölkədə, təxminən, 850 min ton meyvə və 1 mln. ton tərəvəz istehsalı proqnozlaşdırılır, nəticədə bu, ötənilki göstəriciləri 7-9% üstələyəcək. Nəzərə alsaq ki, ölkənin təzə meyvələrə orta illik tələbatı 450 min ton çərçivəsində qiymətləndirilirsə, təbii olaraq istehsal olunan məhsulun yarısı gələcək ixrac perspektivi ilə emal müəssisələrinə göndərilə bilər.
Taxıl bolluğu
Lakin cari ilin ən əsas nailiyyəti 2,9 mln. tondan çox taxıl məhsulunun yığılması ola bilər ki, bu da ötən ildəkindən 100 min tondan artıqdır. Diqqətə layiqdir ki, ölkədə iri aqrokomplekslərin yaradılması üzrə layihələr qısa müddət ərzində tam şəkildə taxılla özünün təmin olunmasına imkan verəcək, yəni 5 il bundan öncə qəbul edilmiş ölkənin ərzaq təhlükəsizliyi dövlət proqramının mühüm məqsədlərinin icra olunmasına dəstək olacaq.
"Son illər Azərbaycan ərzaq təhlükəsizliyi sahəsində xeyli uğura nail olub - bəzi pozisiyalara görə biz özünü təminatın 100 faizlik səviyyəsinə yaxınlaşırıq. Bu sahələrdən biri taxıl istehsalı olmalıdır. Bizim hələ də kənd təsərrüfatı dövriyyəsinə cəlb olunmamış torpaqlarımız var və burada mərhələli şəkildə meliorativ və digər aqrotexniki tədbirlər həyata keçirilir. Dövriyyəyə artıq, təxminən, 5 min hektar torpaq daxil edilib, orda məhsuldarlıq sahələr üzrə orta göstəricilərdən iki dəfə çoxdur", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Nazirlər Kabinetinin bu yaxınlarda keçirilən iclasında bildirib.
Ölkədə ixtisaslaşdırılmış  taxıl aqrokomplekslərinin yaradılması üçün, təxminən, 200-300 min hektar ayrılıb. İlk bu cür təsərrüfat keçən il Beyləqan və Ağcabədi rayonları ərazisində yaradılıb. Burada sahəsi 4800 hektar ayrılmış torpaq sahəsində müasir meliorasiya və irriqasiya texnologiyaları tətbiq olunur, Yuxarı Qarabağ irriqasiya kanalından su gətirilməsi üçünsə onlarla km-lik suvarma kanalları çəkilib, kompleks meliorativ işlər yekunlaşıb, müasir damcı suvarma sistemi tikilir. Xüsusən, gün ərzində 100 min hektar sahəni suvaran Amerika istehsalı olan mobil çiləmə cihazlarından istifadə olunur. Bu üsul nəinki su, gübrə, yanacaq və enerjiyə qənaət edəcək, həm də torpağın eroziyasının qarşısını almağa, xəstəliklər və alağa görə məhsul itkisi ehtimalını azaldacaq. Sadalanan infrastruktur işləri başlıca olaraq dövlət investisiyaları hesabına həyata keçirilir.
İnvestisiya layihələrinə uyğun olaraq aqrokompleksin ərazisində taxıl elevatoru qurulub, heyvandarlıq kompleksi, bitki yağlarının istehsalı üzrə minifabrikin tikintisi davam edir, aqroxidmət müəssisələri yaradılır. Görülən tədbirlərin müsbət nəticələri çox özünü gözlətmədi: artıq bu ilin iyun ayının sonunda, təxminən, 1,9 ha sahədən 10 min tondan çox yüksək keyfiyyətli buğda yığılıb, bununla da, məhsuldarlığın rekord səviyyəsinə nail olunub-bir hektardan 55 sentner. İxtisaslaşdırılmış taxıl aqrokomplekslərindən yığılan məhsulun böyük hissəsi Dövlət Taxıl Fondunun ehtiyatlarına veriləcək.
Dünya praktikasının göstərdiyi kimi iri mal təsərrüfatları, bir qayda olaraq, məhz dənli bitkilərin istehsalı sahəsində daha rentabellidir və bu gün onların payına taxılın dünya istehsalının 65%-dən çoxu düşür. İri təsərrüfat üçün pul, lizinqlə yüksək istehsal qabiliyyətli texnika almaq və daha sonra iri partiyalarla taxıl satmaq asandır. Aqrotexniki tədbirlər iri sahələrdə həyata keçirilirsə, taxıl sahələrinin kombayn və traktorlarla becərilməsi, irriqasiya tədbirlərinin  maya dəyəri nəzərəçarpacaq dərəcədə aşağı ola bilər. Tam ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün Azərbaycanda yaxın bir -iki il müddətində 40-50 bu cür iri özəl taxıl təsərrüfatları yaradılıb. İri komplekslərin yaradılması ilə paralel olaraq dövlət ərzaq buğdasının becərilməsi ilə məşğul olan kiçik təsərrüfatları da stimullaşdırmağa davam edir. Həm də maliyyə dəstəyinin həcminin artırılması, ilk növbədə, buğdanın keyfiyyətli (sabit) növlərinin istehsalını təmin edən və bu məhsula müvafiq keyfiyyət sertifikatları olan təsərrüfatlara toxunacaq. Bütün bu tədbirlər bir əsas məqsədi güdür - ölkənin taxıl sahəsini 1 mln. hektara qədər çatdırmaq və illik ərzaq buğdasının stabil illik məhsulunu iki mln. tondan da çox artırmağa nail olmaqdır.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin proqnozlarına əsasən, iri aqrokomplesklərin işə düşməsi hər il 3,5 mln. tondan çox dənli bitkilərin tədarükü imkanlarını yaradacaq, bu isə o deməkdir ki, yaxın bir-iki ildə ölkədə istehsal həcmi proqnozlaşdırılan - təxminən, 3 mln. ton taxıl - ərzaq təhlükəsizliyi həddini aşacaq.

Large agrarian complexes will make it possible to increase productivity and reduce the cost of cereal crops
As one of the most developed sectors of the non-oil economy, agriculture has long taken a strong position in production growth. This is also evidenced by statistics: in the first six months of the current year, the volume of agricultural production increased by 5%, and in some areas of plant growing this figure was twice as high.
Harvest forecast
The country has been implementing a comprehensive plan over the past five years to reform the agro-industrial complex in order to ensure the country's food security. The government fully encourages an increase in agricultural production through subsidies and concessional loans to farmers. "In 2003-2013, agricultural subsidies worth more than 587 million manats were allocated to farmers within the framework of direct state support," Minister of Agriculture Ismat Abbasov said recently. "In the same 10 years, the Aqrolizinq joint-stock company was provided with more than 427 million manats for purchasing agricultural machinery and special equipment, for importing pedigree cattle and for forming a modern logistics base." And quite an impressive fleet of vehicles is available for agricultural producers to rent with the opportunity to buy them with a 50% discount on leasing schemes, which is the main factor of support for the majority of small farms that provided a significant increase in crop production and animal husbandry.
The accelerated pace of the development of the agricultural sector is also largely due to the active work of the National Fund to Support Entrepreneurship (NFSE), which allocated about 1.1 billion manats in soft loans in the past decade. According to the practice established in the last few years, 80% of the allocated funds fall to rural areas, and three-quarters of concessional loans are allocated to farmers and processors of agricultural products.
The results of these diverse activities by the government are reflected in the annual increase in production in the agricultural sector. According to the State Statistics Committee, in January-June this year, the country produced agricultural products to the tune of 2.123 billion manats, which is 4.9% higher than last year's figures. In particular, a 5.15% growth was secured in the field of animal husbandry, while the volume of production in the plant growing increased by an average of 4.5%.
In general, according to forecasts of the Ministry of Agriculture, a 7.6% growth can be achieved in agricultural production by the end of the year, and high growth rates cover the most important areas of the industry. There are rather optimistic forecasts about the harvest for gardeners and producers of the "second bread": in comparison with the same period last year, production of potato increased by 11.8%, vegetables - by 8.8% and green tea leaves - by 4%.
This year, the country's projected production is approximately 850,000 tonnes of fruit and about 1 million tonnes of vegetables - as a result, it is 7-9% higher than last year's figures. If we consider that the country's average annual need for fresh fruit is estimated at 450,000 tonnes, respectively, half of the harvest can be sent to processing plants for further export.
Grain self-sufficiency
However, the most important achievement of the year can be the harvest of no less than 2.9 million tonnes of grain, which is 100,000 tonnes more than last year. It is noteworthy that the projects to set up large agrarian complexes, which is being implemented in the country, will make it possible to achieve full self-sufficiency in grain in the shortest possible time, i.e. fulfill the most important goal - the state food security programme adopted five years ago.
"In recent years, Azerbaijan has achieved considerable success in food security - in some areas we are approaching the 100-per-cent level of self-sufficiency. One of these areas should be the production of grain," Azerbaijan's President Ilham Aliyev said at a recent meeting of the Cabinet of Ministers. "We still have lands that have not been put in agricultural circulation, and here we are carrying out land reclamation and other farming activities phase by phase. About 5,000 hectares of land have already been put in circulation, and the yield there is twice the industry average."
In order to form specialized agrarian grain complexes, about 200,000-300,000 hectares have been allocated in the country. The first such farms were formed last year in Beylaqan and Agcabadi districts. Modern technologies of reclamation and irrigation are being used in a plot of 4,800 hectares allocated here, and in order to deliver water from the Upper Karabakh irrigation canal, tens of kilometres of irrigation canals have been laid, reclamation work has been completed and modern drip irrigation systems are being constructed. In particular, mobile American-made sprinklers that irrigate over 100 hectares of fields per day are being used. This method not only saves water, fertilizers, fuel and energy, but also helps to prevent soil erosion and reduce the probability of crop losses due to diseases and weeds.
The listed infrastructure measures are being carried out mainly with the help of state investment.
In accordance with the investment project, a grain elevator has been built at the agrarian complex, the construction of a livestock complex and mini-factories for the production of vegetable oils is continuing, and a company of agrarian services is being created.
The positive results of the measures taken were not long in coming: by the end of June this year, over 10,000 tonnes of high-quality wheat was harvested from an area of about 1.9 hectares, and thus a record level of productivity was achieved - 55 quintals per hectare. Most of the grain collected in specialized agrarian complexes will be handed over to the State Grain Fund.
World practice shows that large commercial farms are generally more cost-effective precisely in the production of cereal crops, and today they account for over 65% of global grain production. It is easier for a large farm to borrow money to buy high-performance equipment in leasing and then sell grain in large quantities, not to mention the fact that the cost of working on grain fields with harvesters and tractors and irrigation activities is appreciably lower if agricultural activities are carried out on large areas.
To completely ensure food security in Azerbaijan, 40-50 more such large private grain farms will be created in the next year or two. In parallel with the formation of large complexes, the state will continue to encourage small farms growing wheat. The increase in the volume of non-repayable financial support will, first of all, affect the farms that ensure the production of high-quality (hard) kinds of wheat and have the appropriate quality certificates for these products. All these measures have one main goal - to increase the country's grain fields to 1 million hectares and the sustainable annual harvest of wheat to more than two million tonnes.
According to the forecasts of the Ministry of Agriculture, the commissioning of large agrarian complexes will make it possible to harvest at least 3.5 million tonnes of cereals each year, which means that in the next year or two, the volume of production in the country will exceed the predicted threshold of food security - about 3 million tonnes of grain.