Azərbaycan manatının dərəcəsi haqda məlumat nüfuzlu beynəlxalq agentliyin terminalları ilə yayılmağa başlayıb
Bütün inkişaf etmiş bazarda istənilən əhəmiyyətli nəinki iqtisadi, həm də siyasi, sosial hadisələr ölkənin iqtisadi rifahının özünəməxsus indikatoru qismində çıxış edən fond və valyuta birjalarındakı vəziyyətə təsirini göstərir.
Azərbaycanda valyuta bazarında tərəddüdlər hər il milli valyutanın kursunun qorunub saxlanılması üçün müəyyən vəsaitlər yönəldən Milli Bankın (AMB) səyləri ilə ciddi şəkildə nizamlanır. 2013-cü ilin I yarım ilində Azərbaycanın ödəmə balansında əhəmiyyətli profisit fonunda valyuta bazarında təklif tələbatı üstələyib, manatın kursunun stabilliyinin qorunub saxlanılması məqsədilə AMB valyuta bazarında 1,3 mlrd. dollar məbləğində xarici valyuta alıb.
Bununla bərabər, valyuta bazarında vəziyyət 20 il qabaq yaradılması başlanğıcda da mütəşəkkil valyuta bazarını formalaşdırmaq məqsədi güdən Bakı Banklararası Valyuta Birjası ("Bakı Banklararası Valyuta Birjası" - BBVB) çərçivəsindəki hərraclardan da asılıdır. Maliyyə xidmətləri spektrinin genişlənməsi gələcəkdə birja meydançası formalaşmasının universallıq prinsipini öncədən müəyyənləşdirib.
Qafqazda ilk dəfə
Bazarın nizamlanması və birja sövdələşmələrinin keçirilməsinin xaotik və sadə üsullarından təkamül edərək, ötən dövr ərzində Azərbaycan valyuta bazarı maliyyə bazarının yeni seqmentlərinin daha çox miqdarının cəlb edilməsinə və BBVB-nin ümumi ticarət dövriyyəsi dollar ekvivalenti ilə 15 mlrd.-a qədər çatdırılmasına qədər artdı. Və sonuncu mühüm detal bu ilin iyul ayından "Bloomberg" agentliyinin maliyyə terminalları vasitəsilə "BakiBID" və "BakiBOR" pul indikatorları haqda məlumatların yayılmasının başlanması oldu.
Bununla belə, Azərbaycanda ilk və hələ ki, yeganə valyuta birjasının fəaliyyətinin başlanğıcında onun yaradılmasının məqsədəuyğun olmasına və ümumiyyətlə, ölkənin valyuta bazarının, elə manatın özünün də perspektivinə dair bir çox şübhələr var idi. Etiraf etmək lazımdır ki, göstərilmiş seqmentlərin inkişafı ölkə iqtisadiyyatının möhkəmlənməsi və bazarın potensial iştirakçıları tərəfindən birja oyunlarına daha çox marağın yaranması ilə bağlı idi. Ona görə əgər başlanğıcda birja meydançada oyunçuların nümayəndəsinin bilavasitə olmasını tələb edən sadə "səs hərracları", dərəcələr haqda ərizələrin uzunmüddətli gözlənilməsi və s. istifadə edirdisə, artıq tezliklə BBVB pul bazarında ilk banklararası kredit hərracları və valyuta bazarında universal ticarət-hesablaşma birja kompleksini buraxdı. Sonuncu 2002-ci ildə istismara buraxılmış Qafqazda ilk Birja Elektron Ticarət Sisteminin (BETS) nümunəsi oldu. BETS-in yaradılması Azərbaycanın daxili valyuta bazarının likvidliyini əhəmiyyətli dərəcədə artmasına imkan verdi. Bununla da, ölkənin valyuta bazarı keyfiyyət etibarilə yeni inkişaf mərhələsinə keçdi.
BETS bazarın iki sektorunu əhatə edir: Birja valyuta bazarı (Forex) və mütəşəkkil banklararası kredit bazarı (Money-Market). Sektorların hər biri sərbəst fəaliyyət göstərir və bir-birindən maliyyə instrumentlərinin toplusu, istifadəçilər və ticarət sessiyalarının müxtəlif reqlamentlərilə fərqlənirlər. BETS-in informasiya terminalları sayəsində kredit müəssisələrinin xəzinədarları, holdinqlərin maliyyə direktorları, eləcə də KİV ölkənin maliyyə bazarının real vaxt rejimində seqmentlərin monitorinqinin aparılması imkanlarını əldə edirlər.
"R+"a BBVB-nin rəhbəri Fərhad Əmirbəyovun dediyi kimi, BBVB-nin 20-ci ildönümünə BETS-in pul bazarının inkişafı üzrə yeniliklərlə tamamlanmış yeni versiyasını buraxıblar.
Pul bazarının yeni versiyası dörd seqmentdən ibarət olacaq: birinci seqmentdə BakiBID, BakiBOR (bank-marketmeykerlərin milli və xarici valyutalarda elan edilən orta faiz dərəcəsi) pul indikatorları formalaşır, ikinci seqment - burada iştirakçı qismində kommersiya bankları ilə yanaşı, sığorta şirkətlərinin çıxış edə bildikləri depozit auksionu seqmenti, üçüncü seqment - pul vəsaitlərinin yerləşdirmə və cəlb edilməsi üzrə limitli pul bazarı seqmenti, dördüncü seqment isə - zəmanətli pul bazarı seqmentidir.
Yeni əlaqələr
Bundan başqa, hərraclar sisteminin yenilənməsi, həmçinin sığorta şirkətlərinin pul bazarında iştirakını təmin etmək üçün nəzərdə tutulub. Sığortaçıların cəlb edilməsi üzrə işlərə hələ 2013-cü ilin aprel ayında başlanılıb və bu gün BBVB 3 şirkət, eləcə də ölkənin yeganə təkrar sığorta şirkəti ilə razılıq əldə edib, digərlərilə isə danışıqlar davam etdirilir.
F.Əmirbəyovun sözlərinə görə, birja belə imkanı son bir neçə ildə nəzərdən keçirirdi.
"Biz, təxminən, son 5 il müddətində sığorta xidmətləri bazarının inkişafını müşahidə edirdik və ehtimalımıza görə gec və ya tez hansısa anda keyfiyyətli dəyişikliklər baş verəcək, sığorta şirkətləri kapitallaşacaqlar, yığılmış sığorta pullarını əhəmiyyətli dərəcədə artıracaqlar. Bu sıçrayış 2011-ci ildə baş verdi. Keçən il bir neçə ay ərzində biz aparıcı sığortaçılarla görüşdük. Hesab edirik ki, sığorta sahəsi bir hissəsi daxili pul bazarına yönələ biləcək son dərəcə zəruri maliyyə resursları toplamaq vəziyyətindədir", - deyə F. Əmirbəyov bildirib.
Birinci mərhələdə sığorta şirkətləri BETS-ə ancaq kreditorlar qismində qoşulmuşdular. Onun sözlərinə görə, banklar, sözsüz ki, əlavə likvidlik kanalının yaranmasında maraqlıdırlar. "Axı, axır-əvvəl şirkətlərlə işləmək daha rahat və ucuz başa gəlir, burada reklam kampaniyalarına ehtiyac yoxdur, filial və ya elektron məhsul qismində satış nöqtələrinin olması da lazım deyil. Prosesin maya dəyəri çox aşağıdır, mənfəəti isə tamamilə göz qabağındadır. Bu, yüz minlərlə manatla ölçülən əhəmiyyətli pullardır.
Bu məbləği fərdi şəxslərin depozitlər bazarından götürmək üçün böyük vaxt lazımdır. Burada sığorta şirkətləri üçün qazanc ondan ibarətdir ki, onlar bir dəfəyə bütün banklara daxil olmaq, öz təklifləri, yerləşdirmələri üzrə daha yaxşı qiymətlər əldə etmək imkanını qazanırlar", - deyə F. Əmirbəyov bildirib.
BETS (bank və sığorta şirkətlərindən sonra) istifadəçilərinin yeni, üçüncü kateqoriyasını qeyri-bank kredit təşkilatları təşkil edir. Bu ilin payızında BBVB QBKT (Qeyri-bank kredit təşkilatı) ilə danışıqlara başlayacaq. Birjada BEST sisteminin imkanları haqda artıq QBKT-nin nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
"Hesab edirəm ki, QBKT pul bazarının tamhüquqlu iştirakçısı ola bilər, yəni həm borc alan qismində, həm də kreditor qismində işləmək. QBKT də banklar kimi Mərkəzi Bank tərəfindən nizamlanır, onlar da belə hesablar planı tətbiq edirlər, yəni kommersiya bankları üçün şəffafdırlar. Bu, artıq payızda işləməyə başlayacağımız BETS-in institusional istifadəçilərinin üçüncü sinfi olacaq. Elə bunda da onların sistemə qoşulmaq və onun bilavasitə iştirakçısı olmaq müddətləri məlum olacaq", - deyə F. Əmirbəyov əlavə edib.
Bununla da, valyuta bazarı iştirakçılarının siyahısı keyfiyyət və kəmiyyətcə genişlənəcək, bu isə təkcə bazarın deyil, həm də birjaya cəlb edilmənin maliyyə möhkəmliyinin yeni mərhələsi olacaq sığortaçıların özləri və QBKT-nin xeyrindən xəbər verir.
Manat dünyaya çıxır
Yuxarıda qeyd edilən "Bloomberg" agentliyi ilə əməkdaşlığa gəldikdə isə bu, şübhəsiz, Azərbaycan manatının beynəlxalq səviyyəyə çıxarılması üçün son dərəcə əhəmiyyətli hadisədir. Xatırladaq ki, maliyyə terminalları vasitəsilə bu ilin iyul ayından BBVB "BakiBID" və "BakiBOR" tarifləri haqda məlumatlar yaymağa başladı.
"Bu indikatorlar bizim ticarət sistemində, ilk növbədə, manat və dollarla yaranırlar. Biz kifayət qədər uzun müddət danışıqlar apardıq, lakin bu ilin iyul ayından tariflər dünyaya açıqlandı. Biz "BakiBID" və "BakiBOR"un davamlılığına, reprezentativliyinə daha da nail olmaq istəyirik", - deyə F. Əmirbəyov bildirib.
Onun sözlərinə görə, BBVB və kommersiya banklarının birgə layihəsi olan "Bloomberg"in terminallarına qoşulmaq manata olan marağı maliyyə aləti kimi artırmağa imkan verəcək. "Dünyada manata olan maraq, xüsusilə də bizim ticarət tərəfdaşlarımız arasında artacaq. Manatın beynəlmiləlləşməsi Azərbaycanın maliyyə bazarının perspektivli inkişaf istiqaməti olacaq. Bu, uzun sürən işdir, o, sistemlilik və səbr tələb edir", - deyə F. Əmirbəyov vurğulayıb.
Bir sözlə, Azərbaycanın valyuta bazarının sonrakı stabil inkişafı üçün iqtisadi zəminlər göz qabağındadır ki, bu da manatın dünya bazarlarında populyarlaşması üçün əlavə stimul olacaq.

Information about betting on the Azerbaijani manat has started to spread through the terminals of a prestigious international agency
On the whole developed market, any significant, not only economic but also political and social events immediately affect the situation on the stock and currency markets that act as a kind of indicator of the economic welfare of a country.
In Azerbaijan, fluctuations on the foreign exchange market are strictly regulated by the efforts of the Central Bank (CB), which annually allocates some funds to support the national currency. In the first half of 2013 against the background of a significant surplus of the balance of payments in Azerbaijan, supply on the foreign exchange market exceeded demand, and to maintain the stability of the exchange rate of the manat the Central Bank purchased foreign currency in the amount of $ 1.3 billion on the foreign exchange market.
At the same time, the situation on the foreign exchange market depends on trading within the framework of the Baku Interbank Currency Exchange (Baki Banklararasi Valyuta Birjasi - BBVB) whose creation 20 years ago was intended to form an organized exchange market. The expansion of the range of financial services in the future predetermined the principle of the universality of forming the exchange.
For the first time in the Caucasus
Evolving from chaotic and primitive ways of regulating the market and carrying out exchange transactions, the foreign exchange market of Azerbaijan has grown over the past period attracting an increasing number of new segments of the financial market and bringing the total turnover of the BBVB to 15 billion in the dollar equivalent. One final important touch was the beginning of the distribution in July of this year of information on BakiBID and BakiBOR rates through the financial terminals of Bloomberg.
In any case, at the beginning of the work of the first and so far, the only stock exchange in Azerbaijan there were a lot of doubts about the advisability of creating it and general prospects for the country's foreign exchange market and the manat itself. Admittedly, the development of these segments was due to the strengthening of the country's economy and the increasing interest in exchange games by potential market participants. Therefore, if the exchange initially used primitive "voice trading", requiring the presence of representatives of players on the ground, a long wait for receiving applications on rates, etc., the BBVB soon launched the first inter-bank credit auctions on the money market and a universal trade-settlement exchange complex on the foreign exchange market. The latter became the prototype of the first electronic trading system (BEST) in the Caucasus, which was launched in 2002. The creation of BEST greatly improves the liquidity of the domestic monetary market of Azerbaijan. Thus, the foreign exchange market of the country moved to a new stage of development.
BEST covers two sectors of the market: the Exchange Currency Market (Forex) and the Organized Interbank Credit Market (Money-Market). Each of the sectors operates independently and differs from the other by a set of financial tools, users and various rules of trading sessions. Thanks to the information terminals of BEST, treasurers of credit institutions, financial directors of holdings, as well as the media are able to monitor the segments of the financial market in the country in real time.
The head of the BBVB, Farhad Amirbayov, told R+ that to mark its 20-year anniversary, the BBVB launched a new version of BEST supplemented with innovations for the development of the money market.
The new version of the money market will consist of four segments: the first one forms monetary indicators of BakiBID and BakiBOR (declared average interest rate of market maker banks in local and foreign currency), the second one is the segment of the deposit auction, where participants can be both commercial banks and insurance companies, the third one is the segment of the limited money market for placing and raising funds, and the fourth one is the segment of the guaranteed money market.
New links
Moreover, the upgrading of the trading system is also intended to ensure the involvement of insurance companies in the money market. Work to attract insurers was launched in April 2013, and today the BBVB has reached an agreement with three companies, as well as with the only reinsurance company in the country, while negotiations with others are continuing.
According to Amirbayov, the exchange has considered such a possibility in the last few years. "We have observed the evolution of the insurance market for the last 5 years and assumed that sooner or later, there will be qualitative changes at some point and insurance companies will capitalize and significantly increase their accumulated insurance fees. This jump occurred in 2011. Last year, within a few months, we met with leading insurers. We believe that the insurance industry is now able to accumulate fairly substantial financial resources, some of which may be directed at the domestic money market," Amirbayov said.
At the first stage insurance companies will subscribe to BEST only as creditors.
According to him, banks are certainly interested in an additional channel of liquidity. "After all, working with companies is much easier and cheaper, and it does not require advertising campaigns, points of sale in the form of branches and electronic products. The cost of the process is very low, and the benefits are quite obvious. This is a substantial amount of money measured by hundreds of thousand manats.
In order to get this amount from the market of private deposits, you need more time. For insurance companies the benefit here is that here they have direct access to all banks and an opportunity to have the best prices on their proposals and investment," Amirbayov said.
The new, third category of BEST users (after banks and insurance companies) will be non-banking credit organizations. This autumn, the BBVB will begin negotiations with non-banking credit organizations. A meeting with representatives of non-banking credit organizations has already been held at the stock exchange, and they were informed about the possibilities of BEST.
"I think that non-banking credit organizations can become full participants in the money market and work as borrowers and lenders. Non-banking credit organizations, just like banks, are regulated by the Central Bank and use the same card of accounts, i.e. for commercial banks they are transparent. This will be the third class of institutional users of BEST, with which we will begin to work in autumn. At the same time, the dates on which they will be able to connect to the system and become its direct participants will be announced," Amirbayov said.
Thus, the list of participants in the foreign exchange market will expand qualitatively and quantitatively, which speaks in favour of not only the market but also the insurers themselves and non-banking credit organizations, for which involvement in the exchange will become a new stage of financial strengthening.
The manat reaches out to the world
As far as the abovementioned cooperation with Bloomberg is concerned, it is definitely a pretty significant event for the Azerbaijani manat to rise to the international level. Through financial terminals the BBVB began distributing information about BakiBID and BakiBOR rates in July this year. "These indicators are generated in our trading system, first of all, in the manat and in the dollar. We have been negotiating for a long time, and in July of this year, these rates became available to the world. We want to achieve more solidity and representativeness of BakiBID and BakiBOR," Amirbayov said.
According to him, connecting to Bloomberg terminals, which is a joint project of BBVB and commercial banks, will increase the interest in the manat as a financial instrument. "The interest in the manat will continue to grow in the world, especially among our trading partners. The internationalization of the manat is a promising trend in the development of the financial market of Azerbaijan. This work requires a long time, consistency and patience," Amirbayov said.
In short, economic preconditions for the further sustainable development of Azerbaijan's currency market are there, and that will be an additional incentive for the promotion of the manat on world markets.