Taliblər müharibəni qazansalar da, hakimiyyəti uduzurlar
Əfqanıstanda getdikcə böyüyən daxili siyasi böhran yeni vətəndaş müharibəsinə, hətta «Taliban» hakimiyyətinin sonuna səbəb ola bilər. «Taliban» hərəkatı müxtəlif qəbilə və etnoregional qüvvələri özündə cəmləşdirmiş mürəkkəb bir ittifaqdır. Bu gün onun daxilində dərin ideoloji və siyasi mübahisələr yaranıb və bu çəkişmələr getdikcə genişlənir. Hazırda Əfqanıstanda tam xaos hökm sürür. Əhalinin 90%-i faktiki olaraq, yoxsulluq həddindən də aşağı vəziyyətdədir. Bu isə sonda bütünlükdə region üçün gözlənilməz nəticələrə yol aça bilər.
«Taliban» «Taliban»a qarşı
Məlum olduğu kimi, «Taliban» daxilində bir-birinə rəqib olan əsas qüvvələr «qəndəharlılar» ilə «kabillilər»dir. «Qəndəharlılar» (Dürranilər sülaləsinin təmsilçiləri) ölkənin cənubunda və qərbində, xüsusilə mərkəzi Qəndəhar olan eyniadlı vilayətdə nüfuz sahibidirlər. Hərəkatın ali lideri əmir molla Heybətullah Axundzadə də onlarla birlikdədir. Qeyd edək ki, ali lider və onun administrativ aparatı lap əvvəldən Qəndəharda yerləşib və faktiki olaraq, «paralel Qəndəhar hökuməti» rolunda çıxış edib. «Rəsmi nazirlik orqanları və qurumları» isə Kabildə qalıb. Son zamanlaradək «Kabil qrupu»nun lideri kimi «Taliban» hökumətinin başçısı Həsən Axund göstərilirdi. Kabildəki «leqal talib hökuməti»nə «Taliban»ın Daxili İşlər Nazirliyinin rəhbəri Siracuddin Hakkaninin tərəfdarları da daxildir. Qeyd edək ki, nazir həm də eyniadlı «Hakkani şəbəkəsi»nin (hərəkatın hərbi və radikal qanadı) də lideridir. O, əsasən ölkənin cənub-şərq və şərq rayonlarından olan puştun qəbiləsinin təmsilçilərindən ibarətdir.
Əfqanıstanda sentyabrın 29-u bütün ölkə ərazisində internetin kəsilməsi ilə başlamış hadisələr maraqlı mənzərə yaradıb. Bunun əmir Heybətullah Axundzadənin qərarı ilə baş verdiyi, bu qərarın «əxlaqsızlığın yayılmasının qarşısının alınması» məqsədilə verildiyi bəyan olunub. İnternetin kəsilməsi ölkədə hökumətin, bir çox qurumun, o cümlədən təhsil, səhiyyə, nəqliyyat, hava limanları və sairin fəaliyyətini iflic edib. Kabil küçələrində insanların və avtomobillərin hərəkətinə məhdudiyyətlər qoyulub. Ardınca «Taliban»a aid müxtəlif qruplar arasında silahlı toqquşmaların başladığına dair də məlumatlar yayılıb. Bildirilib ki, guya Siracuddin Hakkani vəziyyəti düzəltmək üçün şəxsən Qəndəhara yollanıb və orada Heybətullah Axundzadə ilə danışıqlar aparıb. Amma az sonra Heybətullahın onu işdən çıxardığı, özünə yaxın şəxslərdən Şimali Valh vilayətinin qubernatoru Yusuf Vafanı ölkənin yeni daxili işlər naziri təyin etdiyi bildirilib. Amma deyilənlərin nə qədər dəqiq olduğu bilinmir. Çünki daha əvvəl Heybətullahın uzun müddətdir Qəndəhardakı iqamətgahını tərk edərək naməlum yerdə gizləndiyi deyilirdi.
Sonradan görünən odur ki, Hakkani vəzifəsinin başında qalıb, ölkədə internet və mobil rabitə isə oktyabrın 1-dən bərpa edilib. Müxtəlif mənbələr bildirir ki, bu əmri Heybətullahın iradəsinin əksinə olaraq, Hakkaninin, müdafiə naziri Molla Məhəmməd Yəkubun, «Taliban»ın kəşfiyyat və təhlükəsizlik xidmətinin rəhbəri Molla Abdul Haqq Vasikin və baş nazirin müavini Molla Məhəmməd Baradarın təzyiqi ilə baş nazir Məhəmməd Həsən Axund veribmiş.
Müşahidəçilər bildirirlər ki, «qəndəharlılar» ölkənin idarə olunmasında mühafizəkar yanaşmaya üstünlük verir, bu işdə sərt şəriət qanunlarından istifadəni, hətta dünyadan təcrid olunmağı lazım bilirlər. «Kabillilər» isə «açıq əmirlik» tərəfdarlarıdırlar. Onlar qadınlara təhsil hüququnun və nisbətən müstəqilliyin verilməsinin, Qərblə, xüsusilə ABŞ ilə əməkdaşlığın vacib olduğu qənaətindədirlər. «Kabil qrupu»nun bəzi fiqurları uzun müddətdir ki, amerikalılarla uzun müddətdir sıx əməkdaşlıq edirlər. Siracəddin Hakkani belə, «radikal status»una baxmayaraq, dünya ilə yaxşı əlaqələrin qurulmasının tərəfdarı kimi çıxış edir. «Qəndəharlılar» onun silahlı «anti-Taliban» müxalifətinə yaxın olduğu qənaətindədirlər. Görünür, Heybətullahın ətrafı hərəkatın sıralarını «təmizləmək» qərarına bu üzdən gəlib və internetin kəsilməsinə «kabillilər»ə təsir vasitələrindən biri kimi baxılıb.
Gələcəyin qalibləri
Digər bir məlumata görə Kabilə təxminən 4 min «Taliban» döyüşçüsü göndərilib (əsasən Hilmənd vilayətindən). Söhbət şəxsən əmirə sadiq olan və yalnız Qəndəhardan gələn əmirləri icra edən döyüşçüdən gedir.
Hadisələrin necə inkişaf edəcəyini proqnozlaşdırmaq çətindir. Aydın olan odur ki, indi məsələ heç də yalnız iki liderin və iki qrupun qarşıdurmasında deyil. Söhbət Qərb dünyası üçün ənənəvi sayılan, razılığa gəlinməsi, fikrindən daşındırılması, istefaya göndərilməsi və ya nəhayət, ələ alınması mümkün olan partiyalardan və onların tərəfdarlarından da getmir. Burada söhbət güclü ailə bağları olan, dinə, mədəniyyətə, məişətə əsaslanan ləyaqət prinsipləri olan tayfalar, klanlar arasındakı münasibətlərdən gedir. Buraya bir də hər kəs üçün silahların əlçatan olmasını və sərt iqlimi də əlavə edə bilərik. Belə şəraitdə qarşı-qarşıya duran qruplardan hansınınsa birmənalı qalib gəlməsi mümkün deyil.
Ancaq bu, baş verənlərdən kənar qüvvələrin qalib çıxa bilməyəcəyi demək deyil. Daxili gərginliyin artması Əfqanıstanda öz maraqlarını həyata keçirməyə, öz proqramını icra etməyə çalışanların işinə yarıya bilər. Yəni indi qruplardan biri tezliklə digərini məğlub etməyi bacarmazsa, bir müddət sonra onların ikisi də məğlub olacaq. «Taliban»la bağlı vəziyyətdə bu işi Əfqanıstanın Müqavimət Hərəkatının (talib rejiminə qarşı olan siyasi və ictimai qruplar) üzvləri də görə bilərlər.
Əfqanıstan uğrunda mübarizə
Əfqanıstandaxili münaqişəyə burada baş verənləri diqqətlə izləyən yaxın qonşular da təsir göstərə bilər. Söhbət xüsusilə Pakistan və İrandan gedir. Əfqanıstan qərbdən İran, cənub və şərqdən Pakistan və Hindistan, şimaldan Türkmənistan, Özbəkistan və Tacikistanla həmsərhəddir.
Məlum olduğu kimi, ABŞ Prezidenti Donald Tramp Kabildən 60 kilometr şimalda, Varvan əyalətində yerləşən Baqram aviabazasını Vaşinqtonun nəzarətinə qaytarmaq niyyətini dəfələrlə açıq şəkildə dilə gətirib. O, taliblərin bazanı Amerikaya verməkdən imtina edəcəkləri təqdirdə «pis hadisələrin baş verə biləcəyini» də söyləyib. Xatırladaq ki, 2021-ci ildə Əfqanıstanda Əşrəf Qəni hökumətinin devrilməsi və ABŞ qoşunlarının buranı tərk etməsindən sonra taliblər Baqram aeorodromunu da ələ keçiriblər. 1979-1989-cu illərdə Sovet İttifaqının Əfqanıstanla müharibəsi dövründə SSRİ tərəfindən tikilmiş bu baza 2001-ci ildə ABŞ qoşunlarının bu ölkəyə girməsi ilə onun hava əməliyyatlarının əsas maddi-texniki təminat mərkəzinə çevrilmişdi. Bazanın İran və Rusiyaya yaxın yerləşdiyini, həmçinin bu ölkələrin regiondakı maraqlarını nəzərə alsaq, amerikalıların Baqramı geri almağı nə dərəcədə arzuladıqlarını təsəvvür etmək mümkündür. Üstəlik, o, Pakistana və Çinin Labnor sınaq (bəlkə nüvə?) bazasının yerləşdiyi Sintzyan əyalətinə də yaxındır.
O da nəzərə alınmalıdır ki, Əfqanıstan yenə də ABŞ-nin rəqibləri olan Çin, Pakistan, İran və Rusiya kimi dövlətlərin önə çəkdikləri logistika marşrutlarının da kəsişmə nöqtəsində yerləşir. Çin, İran və Pakistan kimi güclü dövlətlər «Taliban» hökumətini tanımaq qərarını elə bu səbəbdən veriblər. Amma bölgədəki xarici oyunçulardan ABŞ-ni ən çox narahat edən, yəqin ki, Çindir. Məsələ ondadır ki, Pekin Əfqanıstanı özünün «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsünə daxil etməyi planlaşdırır. Tarixi Böyük İpək Yolunun bir hissəsi olan Vahan dəhlizi birbaşa Çinlə Əfqanıstanı birləşdirir. Pekin isə bu dəhlizi özünün Çin-Pakistan iqtisadi dəhlizinin davamı kimi görür.
Çinlilər Əfqanıstanda mineralların, xüsusilə nadir torpaq elementlərinin hasilatında maraqlı olduqlarını da açıq şəkildə dilə gətirirlər. Söhbət Pekinlə Vaşinqton arasında ən sərt rəqabətə səbəb olan sahələrdən birindən gedir. Çinin xarici işlər nazirinin müavini Van İ Kabilə bu ilin avqustunda etdiyi səfər zamanı bildirmişdi ki, onlar artıq bu il Əfqanıstanda mineral yataqlarının işlənməsinə başlamaq istəyirlər. Pekin xüsusilə Amudərya çayı hövzəsindəki neft və təbii qaz yataqlarına, Loqar əyalətindəki mis mədəninə (dünyada böyüklüyünə görə ikincidir) maraq göstərir.
Əfqanıstan qurğuşun, sink və digər metal ehtiyatları ilə də zəngindir. Odur ki, ABŞ-nin bu ölkədə mövcudluğunu bərpa etməsi cəhdləri Çini narahat edir. Pekin Əfqanıstanın suverenliyinə hörmətlə yanaşdığını bildirərək, onu bölgədə sabitliyi poza biləcək addımlardan çəkinməyə çağırır.
Bütün bu yaşananların fonunda Çin Müdafiə Nazirliyi «Taliban» hökumətinin müdafiə naziri Molla Məhəmməd Yakubu Pekinə səfərə dəvət edib. Müşahidəçilər hesab edirlər ki, Çin tərəfi bununla «Taliban»ın Vaşinqtonun təzyiqlərinə müqavimət göstərməyə hazır olub-olmadığını, Vaşinqtonla razılaşmaya hazırlaşıb-hazırlaşmadığını müəyyənləşdirməyə çalışır.
Hələlik Birləşmiş Ştatların Əfqanıstanla bağlı yeni strategiyasının nədən ibarət ola biləcəyi aydın deyil. Baqram aviabazası əsasən etnik taciklərin yaşadığı Pərvan əyalətində yerləşir. Bu əhali puştun taliblərə düşmən münasibətdədir. «Taliban» bu əraziləri nəzarətə götürsə də, bölgədə müqavimət ruhu hələ də yüksəkdir. Bu mənada, ABŞ sözügedən aviabazanı geri almaq üçün antitaliban qüvvələrinin dəstəyinə də arxalana bilər. Tramp bu işi ABŞ Konqresinə keçiriləcək aralıq seçkisinədək bitirmək istəyir. Bu, Bayden komandasının biabırçı iflasından, Amerikanın milli məğlubiyyətindən sonra Vaşinqton üçün ən böyük kozıra çevirə bilər.
Makedoniyalı İsgəndərin dövründən bu yana Əfqanıstan dəfələrlə hücumlara məruz qalıb və nəticədə, qeyri-rəsmi olaraq, «imperiyaların qəbiristanlığı» adını qazanıb. Lakin iqtisadi və siyasi baxımdan çox geridə qalmış bu ölkə hələ də dünyanın qüdrətli oyunçularının strateji maraqlarının kəsişmə nöqtəsidir. Yuxarıda adıçəkilən Vahan dəhlizi XIX əsrin sonlarında çar Rusiyası ilə Britaniya Hindistanı arasında bufer zona, yaxud «sahibsiz ərazi» idisə, bu gün yalnız Çinlə Əfqanıstanı birləşdirmir, həm də Pakistanla Tacikistanı bir-birindən ayırır. O, məhz bu səbəbdən Avrasiyanın «strateji yatağı» adlandırılır.
Burada nəhəng içməli su ehtiyatı da var və o, bu region üçün həyati əhəmiyyət daşıyır. Bütün bunları nəzərə alsaq, «Taliban» daxilindəki parçalanma iki qrup arasındakı düşmənçiliyi çox aşır.

ПОБЕДИТЕЛИ БЕЗ ПОБЕДЫ
Все более разрастающийся внутриполитический кризис в Афганистане может привести к новой гражданской войне в этой стране и даже к возможному падению власти талибов. Движение «Талибан» - сложный союз группировок, основанный на разных племенных и этнорегиональных силах, внутри которого уже давно зреют глубокие идеологические и политические разногласия. Полнейший хаос в стране, где 90% населения фактически находится не просто за порогом бедности, а в нищенском состоянии, может иметь непредсказуемые последствия для всего региона.
«Талибан» против «Талибана»
Как известно, основные соперничающие друг с другом силы талибов представлены «кандагарцами» и «кабульцами». «Кандагарцы» (представители племени дуррани) имеют влияние на юге, а также западе Афганистана и особенно в одноименной провинции с центром в Кандагаре. К ним примыкает верховный лидер движения эмир мулла Хайбатулла Ахундзада. С самого начала верховный лидер и его административный аппарат разместились в Кандагаре, образовав так называемое «параллельное кандагарское правительство». «Официальные министерские органы и учреждения» остались в Кабуле. С недавнего времени формальным лидером «кабульской группы» называют главу правительства «Талибана» Хасана Ахунда. В «легальное правительство талибов» в Кабуле также входят сторонники главы МВД «Талибана» Сираджуддина Хаккани, одновременно являющегося лидером одноименной «сети Хаккани» (боевое, радикальное крыло движения). Ее составляют в основном представители пуштунского племени задран из юго-восточных и восточных районов страны.
События в Афганистане, связанные с отключением 29 сентября интернета по всей стране, представляют собой интересную картину. Связь со всемирной паутиной была прервана якобы приказом эмира Хайбатуллы Ахундзада, который обвинил сеть «в распространении безнравственности». Такое радикальное решение сразу же обрушило и без того не слишком слаженную и эффективную работу правительства и других учреждений, в том числе медицинских, образовательных, транспорта и аэропортов. В самом же Кабуле были введены ограничения на свободное перемещение по улицам жителей и автомобилей. Пошли слухи о вооруженных стычках между боевиками различных групп «Талибана».
Дабы исправить ситуацию, Сираджуддин Хаккани вроде бы лично отправился в Кандагар на переговоры к Хайбатулле Ахундзада. Но тот, как поговаривают, «отправил его в отставку» и назначил новым министром внутренних дел близкого к себе губернатора северной провинции Балх Юсуфа Вафа. Что в этой истории правда, непонятно, поскольку по поводу Хайбатуллы ранее говорилось, что он уже довольно долго скрывается в неизвестном месте, покинув свою официальную резиденцию в Кандагаре.
Хаккани на своей должности, похоже, все-таки остался, а интернет и мобильная связь в Афганистане заработали уже 1 октября. Согласно источникам, вопреки воле Хайбатуллы такой приказ отдал премьер-министр Мохаммад Хасан Ахунд, на которого оказали давление Хаккани, глава Минобороны мулла Мохаммад Якуб, руководитель талибской службы разведки и безопасности мулла Абдул Хака Васика, а также заместитель премьера мулла Мохаммад Барадар.
Наблюдатели отмечают, что «кандагарцы» выступают за консервативный вариант управления страной с жесткой версией шариата и изоляцией от внешнего мира. «Кабульцы» же за «открытый эмират», наделение женщин правами на образование и относительную независимость, сотрудничество даже с Западом и конкретно с США. Некоторые фигуры «кабульской группы» уже давно и довольно тесно сотрудничают с американцами, а также их доверенными лицами. Конкретно Сираджуддин Хаккани, несмотря на свой «радикальный статус», якобы тоже выступает за улучшение связей с внешним миром. «Кандагарцы» считают, что он имеет выход на вооруженную антиталибскую оппозицию. Видимо, поэтому окружение Хайбатуллы решило «зачистить» ряды движения, и отключение от интернета - одна из попыток воздействия на «кабульцев».
Победители будущего
По другим данным, в Кабул направлены около 4 тыс. бойцов «Талибана» (в основном из провинции Гильменд), которые преданы лично эмиру и выполняют приказы только из Кандагара.
Как будет развиваться ситуация, предсказать сложно. Но надо понимать, что дело не просто в противостоянии двух лидеров или двух группировок, одна из которых в итоге будет в состоянии подмять другую. Речь не о привычных западному миру партиях и их сторонниках, с которыми можно договориться, переубедить, отправить в отставку или в конце концов перекупить. Речь идет о племенных и клановых отношениях, характеризующихся сильными семейными узами и своеобразным кодексом чести, основанным на религии, местной культуре, тяжелом быте, а также добавим повсеместную доступность оружия и суровый климат. В таких обстоятельствах однозначных победителей среди враждующих группировок быть не может.
Однако это не значит, что победителями не могут быть сторонние силы. Повышение градуса внутренней напряженности очень может быть выгодно тем, кто хочет продвигать свою собственную программу в Афганистане. Если одна группировка никак не может победить другую, рано или поздно они обе проиграют. В случае с талибами этому могут способствовать члены афганского движения Сопротивления (политические и общественные группы, которые находятся в оппозиции к режиму талибов).
Борьба за Афганистан
На внутренний конфликт в Афганистане могут повлиять и его ближайшие соседи, которые очень пристально следят за происходящим. Прежде всего это Пакистан и Иран. Напомним, что на западе Афганистан граничит с Ираном, на юге и востоке - с Пакистаном и Индией, а на севере - с Туркменистаном, Узбекистаном и Таджикистаном.
Как известно, президент США Дональд Трамп уже несколько раз публично заявлял о намерении вернуть под контроль Вашингтона авиабазу Баграм, которая находится примерно в 60 км к северу от Кабула, в провинции Парван. Глава Белого дома даже пригрозил, что если талибы не передадут авиабазу Соединенным Штатам, произойдут «плохие вещи». «Талибан» вновь завладел аэродромом в 2021 году, после падения правительства Ашрафа Гани и фактического бегства американцев. До этого база, построенная Советским Союзом во время его войны в Афганистане с 1979 по 1989 год, после вторжения американцев в 2001 году двадцать лет была центром материально-технического обеспечения воздушных операций США. Учитывая относительную близость базы к Ирану и России и их интерес в регионе, к Пакистану и особенно к китайскому Синьцзяну, где находится испытательная (ядерная?) база Лобнор, можно себе представить, насколько сильно американцы хотят заполучить Баграм обратно.
Следует также учесть, что Афганистан находится на самом стыке логистических маршрутов, которые опять-таки продвигают соперники США в регионе - Китай, Пакистан, Иран и Россия. Кстати, именно потому эти крупные мировые игроки пошли на признание правительства «Талибана». Впрочем, если оценивать реальные возможности внешних игроков в регионе, то, несомненно, Вашингтон больше всего беспокоят действия и планы Китая, который хочет подключить Афганистан к программе «Пояс и путь». Ваханский коридор, фрагмент исторического Великого шелкового пути, напрямую соединяет две страны. Пекин рассматривает его как продолжение своего китайско-пакистанского экономического коридора.
Китайцы также открыто заявляют о своей заинтересованности в добыче минеральных ресурсов в Афганистане, в том числе редкоземельных. Это одна из самых критических областей, в которой конкурируют Пекин и Вашингтон. В августе глава МИД КНР Ван И в ходе визита в Кабул заявил, что Китай намеревается в этом году инициировать практическую разработку месторождений полезных ископаемых в Афганистане. Пекин особенно интересуют запасы нефти и природного газа в бассейне реки Амударья, добыча лития, второй по величине в мире медный рудник открытого типа Мес-Айнак в провинции Логар. Афганские недра также богаты свинцом, цинком и другими металлами. Так что новое присутствие американцев в Афганистане для КНР явно нежелательно. Пекин однозначно заявил, что уважает суверенитет Афганистана, и предостерег от шагов, которые могут дестабилизировать ситуацию в регионе.
На фоне этого оборонное ведомство КНР предложило министру обороны талибов мулле Мохаммаду Якубе совершить визит в китайскую столицу. Наблюдатели связали данный шаг с попытками выяснить, реально талибы готовы сопротивляться заявленному американскому давлению или же могут пойти с Вашингтоном на сделку.
Пока неясно, какой может быть новая стратегия США в отношении Афганистана. Авиабаза Баграм расположена в Парване, где проживает этническое таджикское население, которое враждебно относится к пуштунам-талибам. «Талибан» хоть и контролирует эти территории, но дух сопротивления там высок. И если американцы всерьез захотят вернуть базу, они могут попытаться опереться на эти антиталибские силы. Причем Трампу желательно возвратить базу до начала кампании по промежуточным выборам в Конгресс США. Это было бы мощнейшим козырем после позорного провала команды Джозефа Байдена и национального унижения Америки.
Со времен Александра Македонского Афганистан неоднократно подвергался нашествиям, после чего страна получила неофициальное название «кладбище империй». В этом глубоко отсталом в экономическом и политическом отношениях государстве и сейчас сходятся стратегические интересы мощных игроков. Тот же упомянутый Ваханский коридор, который в конце XIX века служил буферной зоной или «ничейной территорией» между царской Россией и Британской Индией, не только соединяет сейчас Китай и Афганистан, но также разделяет Пакистан и Таджикистан. Поэтому его называют еще «стратегическим стержнем» Евразии.
Здесь имеются огромные запасы питьевой воды, что критически важно для данного региона. Учитывая это, разлад в рядах «Талибана», конечно, видится уже совсем в другом свете, чем просто вражда двух группировок.