Taliblər müharibəni qazansalar da, hakimiyyəti uduzurlar
Əfqanıstanda getdikcə böyüyən daxili siyasi böhran yeni vətəndaş müharibəsinə, hətta «Taliban» hakimiyyətinin sonuna səbəb ola bilər. «Taliban» hərəkatı müxtəlif qəbilə və etnoregional qüvvələri özündə cəmləşdirmiş mürəkkəb bir ittifaqdır. Bu gün onun daxilində dərin ideoloji və siyasi mübahisələr yaranıb və bu çəkişmələr getdikcə genişlənir. Hazırda Əfqanıstanda tam xaos hökm sürür. Əhalinin 90%-i faktiki olaraq, yoxsulluq həddindən də aşağı vəziyyətdədir. Bu isə sonda bütünlükdə region üçün gözlənilməz nəticələrə yol aça bilər.
«Taliban» «Taliban»a qarşı
Məlum olduğu kimi, «Taliban» daxilində bir-birinə rəqib olan əsas qüvvələr «qəndəharlılar» ilə «kabillilər»dir. «Qəndəharlılar» (Dürranilər sülaləsinin təmsilçiləri) ölkənin cənubunda və qərbində, xüsusilə mərkəzi Qəndəhar olan eyniadlı vilayətdə nüfuz sahibidirlər. Hərəkatın ali lideri əmir molla Heybətullah Axundzadə də onlarla birlikdədir. Qeyd edək ki, ali lider və onun administrativ aparatı lap əvvəldən Qəndəharda yerləşib və faktiki olaraq, «paralel Qəndəhar hökuməti» rolunda çıxış edib. «Rəsmi nazirlik orqanları və qurumları» isə Kabildə qalıb. Son zamanlaradək «Kabil qrupu»nun lideri kimi «Taliban» hökumətinin başçısı Həsən Axund göstərilirdi. Kabildəki «leqal talib hökuməti»nə «Taliban»ın Daxili İşlər Nazirliyinin rəhbəri Siracuddin Hakkaninin tərəfdarları da daxildir. Qeyd edək ki, nazir həm də eyniadlı «Hakkani şəbəkəsi»nin (hərəkatın hərbi və radikal qanadı) də lideridir. O, əsasən ölkənin cənub-şərq və şərq rayonlarından olan puştun qəbiləsinin təmsilçilərindən ibarətdir.
Əfqanıstanda sentyabrın 29-u bütün ölkə ərazisində internetin kəsilməsi ilə başlamış hadisələr maraqlı mənzərə yaradıb. Bunun əmir Heybətullah Axundzadənin qərarı ilə baş verdiyi, bu qərarın «əxlaqsızlığın yayılmasının qarşısının alınması» məqsədilə verildiyi bəyan olunub. İnternetin kəsilməsi ölkədə hökumətin, bir çox qurumun, o cümlədən təhsil, səhiyyə, nəqliyyat, hava limanları və sairin fəaliyyətini iflic edib. Kabil küçələrində insanların və avtomobillərin hərəkətinə məhdudiyyətlər qoyulub. Ardınca «Taliban»a aid müxtəlif qruplar arasında silahlı toqquşmaların başladığına dair də məlumatlar yayılıb. Bildirilib ki, guya Siracuddin Hakkani vəziyyəti düzəltmək üçün şəxsən Qəndəhara yollanıb və orada Heybətullah Axundzadə ilə danışıqlar aparıb. Amma az sonra Heybətullahın onu işdən çıxardığı, özünə yaxın şəxslərdən Şimali Valh vilayətinin qubernatoru Yusuf Vafanı ölkənin yeni daxili işlər naziri təyin etdiyi bildirilib. Amma deyilənlərin nə qədər dəqiq olduğu bilinmir. Çünki daha əvvəl Heybətullahın uzun müddətdir Qəndəhardakı iqamətgahını tərk edərək naməlum yerdə gizləndiyi deyilirdi.
Sonradan görünən odur ki, Hakkani vəzifəsinin başında qalıb, ölkədə internet və mobil rabitə isə oktyabrın 1-dən bərpa edilib. Müxtəlif mənbələr bildirir ki, bu əmri Heybətullahın iradəsinin əksinə olaraq, Hakkaninin, müdafiə naziri Molla Məhəmməd Yəkubun, «Taliban»ın kəşfiyyat və təhlükəsizlik xidmətinin rəhbəri Molla Abdul Haqq Vasikin və baş nazirin müavini Molla Məhəmməd Baradarın təzyiqi ilə baş nazir Məhəmməd Həsən Axund veribmiş.
Müşahidəçilər bildirirlər ki, «qəndəharlılar» ölkənin idarə olunmasında mühafizəkar yanaşmaya üstünlük verir, bu işdə sərt şəriət qanunlarından istifadəni, hətta dünyadan təcrid olunmağı lazım bilirlər. «Kabillilər» isə «açıq əmirlik» tərəfdarlarıdırlar. Onlar qadınlara təhsil hüququnun və nisbətən müstəqilliyin verilməsinin, Qərblə, xüsusilə ABŞ ilə əməkdaşlığın vacib olduğu qənaətindədirlər. «Kabil qrupu»nun bəzi fiqurları uzun müddətdir ki, amerikalılarla uzun müddətdir sıx əməkdaşlıq edirlər. Siracəddin Hakkani belə, «radikal status»una baxmayaraq, dünya ilə yaxşı əlaqələrin qurulmasının tərəfdarı kimi çıxış edir. «Qəndəharlılar» onun silahlı «anti-Taliban» müxalifətinə yaxın olduğu qənaətindədirlər. Görünür, Heybətullahın ətrafı hərəkatın sıralarını «təmizləmək» qərarına bu üzdən gəlib və internetin kəsilməsinə «kabillilər»ə təsir vasitələrindən biri kimi baxılıb.
Gələcəyin qalibləri
Digər bir məlumata görə Kabilə təxminən 4 min «Taliban» döyüşçüsü göndərilib (əsasən Hilmənd vilayətindən). Söhbət şəxsən əmirə sadiq olan və yalnız Qəndəhardan gələn əmirləri icra edən döyüşçüdən gedir.
Hadisələrin necə inkişaf edəcəyini proqnozlaşdırmaq çətindir. Aydın olan odur ki, indi məsələ heç də yalnız iki liderin və iki qrupun qarşıdurmasında deyil. Söhbət Qərb dünyası üçün ənənəvi sayılan, razılığa gəlinməsi, fikrindən daşındırılması, istefaya göndərilməsi və ya nəhayət, ələ alınması mümkün olan partiyalardan və onların tərəfdarlarından da getmir. Burada söhbət güclü ailə bağları olan, dinə, mədəniyyətə, məişətə əsaslanan ləyaqət prinsipləri olan tayfalar, klanlar arasındakı münasibətlərdən gedir. Buraya bir də hər kəs üçün silahların əlçatan olmasını və sərt iqlimi də əlavə edə bilərik. Belə şəraitdə qarşı-qarşıya duran qruplardan hansınınsa birmənalı qalib gəlməsi mümkün deyil.
Ancaq bu, baş verənlərdən kənar qüvvələrin qalib çıxa bilməyəcəyi demək deyil. Daxili gərginliyin artması Əfqanıstanda öz maraqlarını həyata keçirməyə, öz proqramını icra etməyə çalışanların işinə yarıya bilər. Yəni indi qruplardan biri tezliklə digərini məğlub etməyi bacarmazsa, bir müddət sonra onların ikisi də məğlub olacaq. «Taliban»la bağlı vəziyyətdə bu işi Əfqanıstanın Müqavimət Hərəkatının (talib rejiminə qarşı olan siyasi və ictimai qruplar) üzvləri də görə bilərlər.
Əfqanıstan uğrunda mübarizə
Əfqanıstandaxili münaqişəyə burada baş verənləri diqqətlə izləyən yaxın qonşular da təsir göstərə bilər. Söhbət xüsusilə Pakistan və İrandan gedir. Əfqanıstan qərbdən İran, cənub və şərqdən Pakistan və Hindistan, şimaldan Türkmənistan, Özbəkistan və Tacikistanla həmsərhəddir.
Məlum olduğu kimi, ABŞ Prezidenti Donald Tramp Kabildən 60 kilometr şimalda, Varvan əyalətində yerləşən Baqram aviabazasını Vaşinqtonun nəzarətinə qaytarmaq niyyətini dəfələrlə açıq şəkildə dilə gətirib. O, taliblərin bazanı Amerikaya verməkdən imtina edəcəkləri təqdirdə «pis hadisələrin baş verə biləcəyini» də söyləyib. Xatırladaq ki, 2021-ci ildə Əfqanıstanda Əşrəf Qəni hökumətinin devrilməsi və ABŞ qoşunlarının buranı tərk etməsindən sonra taliblər Baqram aeorodromunu da ələ keçiriblər. 1979-1989-cu illərdə Sovet İttifaqının Əfqanıstanla müharibəsi dövründə SSRİ tərəfindən tikilmiş bu baza 2001-ci ildə ABŞ qoşunlarının bu ölkəyə girməsi ilə onun hava əməliyyatlarının əsas maddi-texniki təminat mərkəzinə çevrilmişdi. Bazanın İran və Rusiyaya yaxın yerləşdiyini, həmçinin bu ölkələrin regiondakı maraqlarını nəzərə alsaq, amerikalıların Baqramı geri almağı nə dərəcədə arzuladıqlarını təsəvvür etmək mümkündür. Üstəlik, o, Pakistana və Çinin Labnor sınaq (bəlkə nüvə?) bazasının yerləşdiyi Sintzyan əyalətinə də yaxındır.
O da nəzərə alınmalıdır ki, Əfqanıstan yenə də ABŞ-nin rəqibləri olan Çin, Pakistan, İran və Rusiya kimi dövlətlərin önə çəkdikləri logistika marşrutlarının da kəsişmə nöqtəsində yerləşir. Çin, İran və Pakistan kimi güclü dövlətlər «Taliban» hökumətini tanımaq qərarını elə bu səbəbdən veriblər. Amma bölgədəki xarici oyunçulardan ABŞ-ni ən çox narahat edən, yəqin ki, Çindir. Məsələ ondadır ki, Pekin Əfqanıstanı özünün «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsünə daxil etməyi planlaşdırır. Tarixi Böyük İpək Yolunun bir hissəsi olan Vahan dəhlizi birbaşa Çinlə Əfqanıstanı birləşdirir. Pekin isə bu dəhlizi özünün Çin-Pakistan iqtisadi dəhlizinin davamı kimi görür.
Çinlilər Əfqanıstanda mineralların, xüsusilə nadir torpaq elementlərinin hasilatında maraqlı olduqlarını da açıq şəkildə dilə gətirirlər. Söhbət Pekinlə Vaşinqton arasında ən sərt rəqabətə səbəb olan sahələrdən birindən gedir. Çinin xarici işlər nazirinin müavini Van İ Kabilə bu ilin avqustunda etdiyi səfər zamanı bildirmişdi ki, onlar artıq bu il Əfqanıstanda mineral yataqlarının işlənməsinə başlamaq istəyirlər. Pekin xüsusilə Amudərya çayı hövzəsindəki neft və təbii qaz yataqlarına, Loqar əyalətindəki mis mədəninə (dünyada böyüklüyünə görə ikincidir) maraq göstərir.
Əfqanıstan qurğuşun, sink və digər metal ehtiyatları ilə də zəngindir. Odur ki, ABŞ-nin bu ölkədə mövcudluğunu bərpa etməsi cəhdləri Çini narahat edir. Pekin Əfqanıstanın suverenliyinə hörmətlə yanaşdığını bildirərək, onu bölgədə sabitliyi poza biləcək addımlardan çəkinməyə çağırır.
Bütün bu yaşananların fonunda Çin Müdafiə Nazirliyi «Taliban» hökumətinin müdafiə naziri Molla Məhəmməd Yakubu Pekinə səfərə dəvət edib. Müşahidəçilər hesab edirlər ki, Çin tərəfi bununla «Taliban»ın Vaşinqtonun təzyiqlərinə müqavimət göstərməyə hazır olub-olmadığını, Vaşinqtonla razılaşmaya hazırlaşıb-hazırlaşmadığını müəyyənləşdirməyə çalışır.
Hələlik Birləşmiş Ştatların Əfqanıstanla bağlı yeni strategiyasının nədən ibarət ola biləcəyi aydın deyil. Baqram aviabazası əsasən etnik taciklərin yaşadığı Pərvan əyalətində yerləşir. Bu əhali puştun taliblərə düşmən münasibətdədir. «Taliban» bu əraziləri nəzarətə götürsə də, bölgədə müqavimət ruhu hələ də yüksəkdir. Bu mənada, ABŞ sözügedən aviabazanı geri almaq üçün antitaliban qüvvələrinin dəstəyinə də arxalana bilər. Tramp bu işi ABŞ Konqresinə keçiriləcək aralıq seçkisinədək bitirmək istəyir. Bu, Bayden komandasının biabırçı iflasından, Amerikanın milli məğlubiyyətindən sonra Vaşinqton üçün ən böyük kozıra çevirə bilər.
Makedoniyalı İsgəndərin dövründən bu yana Əfqanıstan dəfələrlə hücumlara məruz qalıb və nəticədə, qeyri-rəsmi olaraq, «imperiyaların qəbiristanlığı» adını qazanıb. Lakin iqtisadi və siyasi baxımdan çox geridə qalmış bu ölkə hələ də dünyanın qüdrətli oyunçularının strateji maraqlarının kəsişmə nöqtəsidir. Yuxarıda adıçəkilən Vahan dəhlizi XIX əsrin sonlarında çar Rusiyası ilə Britaniya Hindistanı arasında bufer zona, yaxud «sahibsiz ərazi» idisə, bu gün yalnız Çinlə Əfqanıstanı birləşdirmir, həm də Pakistanla Tacikistanı bir-birindən ayırır. O, məhz bu səbəbdən Avrasiyanın «strateji yatağı» adlandırılır.
Burada nəhəng içməli su ehtiyatı da var və o, bu region üçün həyati əhəmiyyət daşıyır. Bütün bunları nəzərə alsaq, «Taliban» daxilindəki parçalanma iki qrup arasındakı düşmənçiliyi çox aşır.

WINNERS WITHOUT VICTORY
The ever-expanding internal political crisis in Afghanistan could lead to a new civil war in the country and even the possible fall of Taliban rule. The Taliban movement is a complex alliance of groups, based on different tribal and ethno-regional forces, within which deep ideological and political disagreements have long been brewing. Utter chaos in a country where 90% of the population is effectively not just below the poverty line, but in a state of destitution, could have unpredictable consequences for the entire region.
Taliban vs. Taliban
The main rival Taliban forces are represented by the Kandaharis and the Kabulis. The Kandaharis (representatives of the Durrani tribe) hold influence in the south, as well as the west of Afghanistan, and especially in the eponymous province with its centre in Kandahar. The supreme leader of the movement, Emir Mullah Haibatullah Akhundzada, is aligned with them. From the very beginning, the supreme leader and his administrative apparatus settled in Kandahar, forming a so-called parallel Kandahar government. The official ministerial bodies and institutions remained in Kabul. More recently, the head of the Taliban government, Hassan Akhund, has been named as the formal leader of the Kabul group. The "legal Taliban government" in Kabul also includes supporters of the Taliban's Interior Minister, Sirajuddin Haqqani, who is simultaneously the leader of the eponymous Haqqani Network (the movement's combat, radical wing). It consists mainly of representatives of the Pashtun Zadrani tribe from the country's southeastern and eastern regions.
Events in Afghanistan, specifically the nationwide internet shutdown on September 29, present an interesting picture. Connection to the world wide web was allegedly severed by order of Emir Haibatullah Akhundzada, who accused the network of "spreading immorality." This radical decision immediately collapsed the already poorly coordinated and inefficient work of the government and other institutions, including medical, educational, transport, and airports. In Kabul itself, restrictions were imposed on the free movement of residents and vehicles on the streets. Rumours began to circulate about armed clashes between militants from different Taliban groups.
To remedy the situation, Sirajuddin Haqqani reportedly travelled to Kandahar personally for negotiations with Haibatullah Akhundzada. But he, as rumour has it, "sacked him" and appointed Yusuf Wafa, the governor of the northern Balkh province and a close associate, as the new Minister of Internal Affairs. What is true in this story is unclear, as it was previously said that Haibatullah has been hiding in an unknown location for some time, having left his official residence in Kandahar.
Haqqani, it seems, remained at his post after all, and internet and mobile services in Afghanistan were working again by October 1. According to sources, Prime Minister Mohammad Hassan Akhund gave the order against Haibatullah's will, having been pressured by Haqqani, Defence Minister Mullah Mohammad Yaqoob, Taliban intelligence chief Mullah Abdul Haq Wasiq, and Deputy Prime Minister Mullah Mohammad Baradar.
Observers note that the Kandaharis advocate for a conservative version of governance, with a strict version of Sharia and isolation from the outside world. The Kabulis, however, favour an "open emirate," granting women rights to education and relative independence, and cooperation even with the West, specifically the US. Some figures in the Kabul group have long been cooperating quite closely with the Americans, as well as their proxies. Specifically, Sirajuddin Haqqani, despite his radical status, also allegedly advocates for improved ties with the outside world. The Kandaharis believe he has access to the armed anti-Taliban opposition. This is likely why Haibatullah's circle decided to cleanse the movement's ranks, and the internet shutdown was one attempt to exert pressure on the Kabulis.
Victors of the future
According to other reports, about 4,000 Taliban fighters (mainly from Helmand province) who are personally loyal to the Emir and take orders only from Kandahar have been sent to Kabul.
How the situation will develop is difficult to predict. But it must be understood that this is not simply a confrontation between two leaders or two groups, one of which will eventually be able to crush the other. We are not talking about parties and their supporters as understood in the Western world, who can be negotiated with, persuaded, dismissed, or, ultimately, bought off. We are talking about tribal and clan relationships, characterised by strong family ties and a unique code of honour based on religion, local culture, and a harsh way of life, added to which is the ubiquitous availability of weapons and a severe climate. In such circumstances, there can be no clear winners among the warring factions.
However, this does not mean that outside forces cannot be the victors. An increase in the degree of internal tension could very well benefit those who want to advance their own agenda in Afghanistan. If one group cannot defeat the other, sooner or later, they will both lose. In the Taliban's case, members of the Afghan Resistance (political and social groups opposed to the Taliban regime) could contribute to this.
The struggle for Afghanistan
The internal conflict in Afghanistan could also be influenced by its immediate neighbours, who are watching events very closely. Primarily, these are Pakistan and Iran. As a reminder, Afghanistan borders Iran to the west; Pakistan and India to the south and east; and Turkmenistan, Uzbekistan, and Tajikistan to the north.
US President Donald Trump has already publicly stated his intention several times to regain Washington's control over Bagram Airbase, which is located about 60 km north of Kabul in Parwan province. The head of the White House even threatened that "bad things" would happen if the Taliban did not hand over the airbase to the United States. The Taliban recaptured the airfield in 2021, following the fall of Ashraf Ghani's government and the effective flight of the Americans. Prior to that, the base, built by the Soviet Union during its war in Afghanistan from 1979 to 1989, served as the US logistics hub for air operations for twenty years after the American invasion in 2001. Given the base's relative proximity to Iran and Russia and their interests in the region, to Pakistan, and especially to China's Xinjiang, which hosts the Lop Nur test (nuclear?) base, one can imagine how badly the Americans want Bagram back.
It should also be noted that Afghanistan is located at the very junction of logistics routes that are, again, being promoted by US rivals in the region—China, Pakistan, Iran, and Russia. Incidentally, this is precisely why these major global players moved to recognise the Taliban government. However, assessing the real capabilities of external players in the region, Washington is undoubtedly most concerned about the actions and plans of China, which wants to connect Afghanistan to the "Belt and Road" programme. The Wakhan Corridor, a fragment of the historic Great Silk Road, directly connects the two countries. Beijing views it as an extension of its China-Pakistan Economic Corridor.
The Chinese also openly declare their interest in extracting mineral resources in Afghanistan, including rare earths. This is one of the most critical areas in which Beijing and Washington compete. In August, during a visit to Kabul, Chinese Foreign Minister Wang Yi stated that China intends to initiate the practical development of mineral deposits in Afghanistan this year. Beijing is particularly interested in the oil and natural gas reserves in the Amu Darya basin, lithium extraction, and the Mes Aynak open-pit copper mine in Logar province, the second largest in the world. Afghanistan's subsoil is also rich in lead, zinc, and other metals. Thus, a new American presence in Afghanistan is clearly undesirable for China. Beijing has unequivocally stated that it respects Afghanistan's sovereignty and has warned against steps that could destabilise the region.
Against this backdrop, China's defence ministry invited the Taliban's Defence Minister, Mullah Mohammad Yaqoob, to visit the Chinese capital. Observers linked this step to attempts to ascertain whether the Taliban are genuinely prepared to resist the stated American pressure or if they might cut a deal with Washington.
It remains unclear what the new US strategy toward Afghanistan might be. Bagram Airbase is located in Parwan, which is inhabited by an ethnic Tajik population hostile to the Pashtun-Taliban. Although the Taliban controls these territories, the spirit of resistance there is high. And if the Americans seriously want to take the base back, they may try to rely on these anti-Taliban forces. Moreover, it would be desirable for Trump to regain the base before the start of the US congressional midterm election campaign. This would be a powerful trump card after the disgraceful failure of Joseph Biden's team and America's national humiliation.
Since the time of Alexander the Great, Afghanistan has been repeatedly invaded, after which the country earned the unofficial name "the graveyard of empires." In this deeply backward state, economically and politically, the strategic interests of powerful players converge. The aforementioned Wakhan Corridor, which served as a buffer zone or "no man's land" between Tsarist Russia and British India in the late 19th century, not only connects China and Afghanistan now but also separates Pakistan and Tajikistan. This is why it is also called the "strategic pivot" of Eurasia.
There are enormous reserves of drinking water here, which is critically important for this region. Given this, the discord in the Taliban's ranks is, of course, seen in a completely different light than just a feud between two groups.