PRAQMATİK KOOPERASİYA
Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Bakıya son səfəri iki ölkəyə siyasi sahədə münasibətləri yeniləmək imkanı verməklə yanaşı, enerji sahəsində son zamanlar sanki bir qədər zəifləmiş əməkdaşlığın canlandırılması üçün də impuls oldu. Putinin Bakıya səfəri çərçivəsində müxtəlif qurumlar arasında imzalanmış çoxsaylı sənədlər sırasında dünyanın ən iri neft şirkəti olan "Rosneft" ilə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) arasında imzalanmış əməkdaşlıq sazişi diqqəti xüsusi çəkir. Qeyd etmək lazımdır ki, bu iki dövlət enerji şirkəti arasında mümkün əməkdaşlıq haqqında danışıqlar hələ "Rosneft"in rəhbəri İqor Seçinin bu ilin iyulunda Azərbaycana etdiyi səfəri zamanı başlanmışdı. KİV müzakirə edilmiş məsələlər haqqında o qədər də geniş məlumat verməsə də, bir məqam tam aydın idi - tərəflər arasında sırf geosiyasi anlayışın sərhədlərini aşan qarşılıqlı praktiki əməkdaşlıq üçün real əsas yaranıb.
Hadisələrin bu cür inkişafı həm də ona görə əhəmiyyətlidir ki, bir çox eksprertlər səhvən Rusiya ilə Azərbaycanı Avropa məkanında enerji sahəsində bir-birinə rəqib sayırdılar. Hər iki ölkə neft və qaz ixracatçısı olsa da, onların enerji daşıyıcılarını nəql marşrutları fərqlidir. Ekspertlər isə nədənsə ixrac olunan enerji daşıyıcılarının həcmini və onların nəql tədarük olunduğu bazarları nəzərə almırlar. Hər iki ölkənin nəhəng şirkətləri arasında imzalanmış son razılaşmanı belə düşünən ekspertlərə növbəti əks-arqument saymaq olar.
Qeyd etmək lazımdır ki, iki ölkə arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq o qədər də geniş deyildi. Azərbaycanın enerji seqmentindəki bəzi layihələrdə yalnız LUKoil iştirak edir. Bundan başqa, Azərbaycan bir neçə ildir ki, Rusiya bazarına təbii qaz ixrac edir, Azərbaycan neftinin bir hissəsi isə dünya bazarlarına Bakı-Novorossiysk boru xətti vasitəsilə çıxarılırdı. Üstəlik iki ölkənin enerji sistemləri paralel rejimdə işləyir.
Amma son illər bu qədər məhdud səviyyədə olan enerji sahəsində əməkdaşlıqda da tənəzzül müşahidə olunurdu: Azərbaycanın Rusiyaya ixrac etdiyi təbii qazın həcmi çox azdır. Üstəlik, Rusiyanın baş naziri Dmitri Medvedev bu ilin mayında Azərbaycan neftinin Bakı-Novorossiysk boru xəttilə tranzitini nəzərdə tutan müqavilənin qüvvədən düşməsinə dair sərəncam imzalamışdı.
Bu vəziyyəti nəzərə aldıqda "Rosneft"lə SOCAR arasında əməkdaşlığın hansı sahələrdə inkişafının mümkünlüyünü, bu əməkdaşlığın nə qədər dayanıqlı olacağını təhlil etmək çox maraqlıdır. Paradoksal olsa da, iki şirkət arasında əməkdaşlıq istiqamətlərindən biri məhz Bakı-Novorossiysk boru xəttindən bilavasitə istifadə ilə bağlıdır. Hazırda şirkətlər Rusiyanın Urals neftinin ildə 5 milyon ton həcmdə Bakı-Novorossiysk boru xəttilə əks istiqamətdə nəql edilməsi imkanlarını müzakirə edir. Beləliklə, "Rosneft" Azərbaycana neft tədarük edə bilər. Amma bu zaman sual yaranır: neftə ehtiyacı olmayan Azərbaycana Rusiyadan neft nəql olunmasının Bakıya nə faydası var? Üstəlik, boru xəttindən əks istiqamətdə nəql üçün istifadə olunması LUKoil şirkətinin neft nəqlinə mənfi təsir göstərə bilər. Bu qurum Xəzər dənizindəki yataqlardan hasil olunan nefti Mahaçqalada Bakı-Novorossiysk boru xəttinə vurur. Boru xəttindən Bakı istiqamətində neftin nəqli üçün istifadə olunacağı təqdirdə LUKoil bu imkandan məhrum olacaq. Belə olan halda əlavə xərclərin meydana çıxacağı aydındır. Onda bu əməkdaşlıqdan hansı qazanc əldə olunacaq?
Rusiya üçün Bakıya neft nəqlinə başlanılması ilk növbədə öz tədarükünün şaxələndirilməsidir. Əlbəttə, bu cür böyük şirkət üçün ildə 5 milyon ton neftin ixracı ilk baxışdan cüzi rəqəm təsiri bağışlaya bilər. Lakin bu işdə hədəf neftin Bakı-Tbilisi-Ceyhən boru xəttinə vurulmasıdır. Bu, Rusiya şirkətinə Aralıq dənizinə, oradan isə dünyanın istənilən nöqtəsinə çıxmaq imkanı verəcək. Əlbəttə ki, bu variant Azərbaycan şirkətini qane etməyə bilər. Çünki bu halda Rusiyanın keyfiyyəti aşağı olan Urals markalı nefti Azeri Light ilə qarışacaq, bu isə onun dünya bazarlarında qiymətinin və nəticədə ölkənin gəlirlərinin azalmasına səbəb ola bilər. Amma burada da müsbət məqam var. Rusiya nefti Bakıdakı neft emalı zavodlarında daxili tələbat üçün də hazırlana bilər. Bu, keyfiyyətli Azərbaycan neftinin daha çox həcmdə ixracına imkan yaradacaq. Qeyd edək ki, Sovet İttifaqı dönəmində Bakı-Novorossiysk boru xətti əvvəlcə Sibir neftinin nəqli və onun Bakı zavodlarında emalı üçün tikilmişdi. SSRİ-nin dağılmasından sonra bu sistem də məhv oldu. İndi 20 il sonra Sibir nefti yenidən emal olunması üçün Bakıya nəqd edilə bilər.
Bu əməkdaşlıqdan "Rosneft" də faydalanacaq. Bu şirkət payçı olduğu İtaliya və Almaniyanın neft emalı zavodlarında emal edilməsi üçün Azərbaycan nefti əldə edə bilər. Məsələ ondadır ki, həmin zavodlar yüksək keyfiyyətli neft emalı üçün nəzərdə tutulub və bu baxımdan Azeri Light markalı neftin oraya nəqli çox yerinə düşür. Əks təqdirdə, zavodlar Urals neftinin emalı ilə məşğul olmalıdır və bunun üçün əlavə kapital tələb olunur. Göründüyü kimi, nəqliyyat infrastrukturundan istifadə qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlıq üçün əsas ola bilər və onun reallaşması ehtimalı kifayət qədər yüksəkdir.
Əməkdaşlıq üçün digər perspektivli istiqamət enerji resurslarının hər iki ölkənin ərazisində, həmçinin üçüncü ölkə ərazisində də birgə istehsalı ola bilər. "Rosneft" artıq "Abşeron" da daxil olmaqla, Azərbaycan yataqlarının işlənməsində iştirak etmək arzusunu dilə gətirib. SOCAR isə Rusiyanın xüsusilə Xəzər hövzəsindəki yataqlarının işlənilməsində iştirak etməyin əleyhinə deyil. Şirkətin bu yaxınlarda "Kalmıkiya" dəniz yatağında neft kəşfiyyatı və hasilatı ilə bağlı tenderdə iştirak etməsi də bunu göstərir.
Rusiyada neft hasilatının, təxminən 37%-i "Rosneft"in üzərinə düşür. O, bu rəqəmi müntəzəm olaraq artırmaq niyyətindədir. Bu halda SOCAR ilə əməkdaşlıq bu məqsədə nail olunmasına yardım edə bilər. Çünki Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti Xəzərdə neft hasilatı infrastrukturuna və böyük təcrübəyə malikdir. Üstəlik dənizin Rusiya sektoru hələ də kifayət qədər işlənməyib.
Bütün bunlarla yanaşı, iki şirkət treydinq əməliyyatları sahəsində də layihələrin reallaşdırılmasında iştirak edə bilər. "Rosneft"in SOCAR-ın infrastrukturuna, məsələn, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində, Sinqapurda və digər ölkələrdəki neft anbarları və terminallarına maraq göstərdiyi məlumdur.
Ümumilikdə müsbət ssenarinin inkişafı iki şirkət arasında əməkdaşlığın qarşılıqlı faydalılıq nümunəsinə çevrilə biləcəyini göstərir. Bu, hər iki şirkətin öz potensiallarını artırmasına, orta və uzun müddətli planlarının reallaşdırılması ehtimalının çoxalmasına imkan verəcək. Bu əməkdaşlıq üçün uğurun formulu isə birdir: tərəfdaşların praqmatikliyi və qarşılıqlı səmərəli kooperasiya.

PRAGMATIC COOPERATION
The latest visit of Russian Federation President Vladimir Putin to Baku not only paved the ground for renewed relations in the political sphere, but also provided an impetus for cooperation in the energy sector that seemed to be waning. Among the numerous documents various agencies signed during the meeting, special attention is attracted to the agreement on cooperation in the oil and gas sector between the largest oil company of the world, Rosneft, and the state oil company of Azerbaijan (SOCAR). The talks between potential cooperation between the two state energy companies began back during the visit of the Rosneft leader, Igor Sechin, in July this year. Although the media did not cover the range of discussed issues in detail, it was clear that real foundations for mutually beneficial practical cooperation between the two sides have emerged, ones that go beyond the limits of purely geopolitical perceptions.
Such a course of events is also significant because many experts believed, largely mistakenly, that Azerbaijan and Russia are rivals in the energy sphere in Europe. Both countries are oil and gas exporters that have various routes for transport. However, for some reason experts do not take into consideration the volumes of exported energy resources and markets where they are supplied. This agreement between the largest companies of the two companies became yet another counter-argument to disprove these experts.
Cooperation between the two countries in the energy sector has not always been so broad. LUKoil alone takes part in a number of projects in the Azerbaijani energy segment. In addition, Azerbaijan has for several years supplied natural gas to the Russian market and part of the Azerbaijani oil was supplied to the world markets through the Baku-Novorossiysk pipeline. Furthermore, the energy systems of the two countries operate in a parallel mode.
Yet, even this extremely limited areas of cooperation in the energy sector showed some decline in the past year: the volume of natural gas exported to Russia is quite small and in May Russian Prime Minister Dmitriy Medvedev signed a resolution to revoke the agreement between the Russian Federation and Azerbaijan on the transit of the Azerbaijani oil via the Baku-Novorossiysk pipeline.
Considering these circumstances, it is interesting to analyse in what areas Rosneft and SOCAR may cooperate and how stable such cooperation can be. It is a paradox, but one of the vectors for cooperation between the two companies is directly linked with using the Baku-Novorossiysk pipeline. Both companies are in negotiations on potential transport of Russian oil Urals in the volume of 5m tonnes per year via the Baku-Novorossiysk pipeline in reverse mode. Thus, Rosneft may begin its supplies to Azerbaijan. The question that arises is what is the benefit of Russian oil supplies to Azerbaijan, which does not actually need them? Moreover, using the pipeline in the reverse mode can have a negative impact on LUKoil's transport of oil: the company fills the Baku-Novorossiysk pipeline in Makhachkala with oil produced from the Caspian sea fields. LUKoil will lose this route if the pipeline is reversed towards Baku. The expenses are plain to see. Where are the benefits?
For the Russian company the beginning of selling oil to Baku is first of all the diversification of its supplies. Certainly, for such a large company the export of 5m tonnes may seem insignificant, but the objective here is to pump the oil into the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline (BTC), which provides access to the Mediterranean sea and further to any point of the world. True, such a scenario may not suit the Azerbaijani company, since Russian brand Urals has lower quality and will be mixed with Azeri Light, significantly decreasing its price on the world market, and consequently profits. There is an acceptable option here as well. Russian oil can be refined on refineries in Baku for internal consumption to free up the higher quality Azerbaijani oil for export. Back under the USSR the Baku-Novorossiysk pipeline was built for the transport of Siberian oil and its refinement in plants in Baku. This system collapsed following the demise of the Soviet Union, but 20 years later the Siberian oil may yet again be pumped for refinement to Baku.
For its part, Rosneft too benefits from this cooperation. The company may receive Azerbaijani oil for its refinement at the refineries in Italy and Germany, where Rosneft is a stakeholder. These plants specialize in the refinement of high-quality oil and in this case the supplies of Azeri Light would be very welcome. Otherwise, these plants will have to be retooled for processing the Urals brand of oil, requiring extra investments. It is clear that using the transport infrastructure can form the basis for mutually beneficial cooperation and the level of its implementation is quite high.
Another promising area for cooperation could be the joint production of energy resources on the territory of the two countries and in third countries. Rosneft already expressed its wish to take part in the development of Azerbaijani fields, including Abseron. On the other hand, SOCAR wishes a stake in the production from Russian fields, especially those in the Caspian sea. This can be seen from SOCAR's recent bid for prospecting and producing oil from the Kalmykiya offshore field.
Rosneft produces up to 37% of oil in Russia and plans to steadily increase the output. In this case cooperation with SOCAR may facilitate this goal since the Azerbaijani company already has well-developed oil-producing infrastructure on the Caspian and extensive experience. In addition, the Russian sector of the sea is as yet insufficiently developed.
What is more, both companies may take part in the implementation of projects that concern trading operations. It is known that Rosneft is interested in SOCAR's infrastructure, such as the oil storage and terminals in the UAE, Singapore and a number of other countries.
On the whole, the development of the positive scenario points out that cooperation between the two companies can turn into an example of successful synergy, with both companies multiplying their potential and the possibility of implementation of their mid- and long-term plans. There is only one formula for success for this cooperation: pragmatism of partners and mutually beneficial cooperation.