Bakı ilə Moskva gərginlik mərhələsindən sonra rasional gündəliyə qayıtmağa çalışırlar
Son doqquz ayda Rusiya ilə Azərbaycan arasında münasibətlər postsovet məkanının ən kəskin və ən çox müzakirə olunan mövzusuna çevrilərək, Ukrayna müharibəsini belə, arxa plana keçirmişdi. Soyuqluğun bu qədər sürətlə dərinləşməsi, çox kəskin olması çoxları üçün gözlənilməz idi və ciddi təəccübə səbəb olurdu. Halbuki 2024-cü ilin oktyabrında Azərbaycan və Rusiya prezidentləri MDB sammiti çərçivəsində qeyri-formal görüş keçirmiş, dekabrın sonunda isə Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyevin rusiyalı teleaparıcı Dmitri Kiselyova verdiyi müsahibə əksər ekspertlər tərəfindən ikitərəfli münasibətlərin möhkəmliyinə dair açıq-aydın mesaj kimi qiymətləndirilmişdi.
Hər şeyi dəyişən reys
Lakin dekabrın 25-dən etibarən Moskva-Bakı münasibətlərində yeni reallıqlar başlamışdı. Buna səbəb AZAL-a məxsus mülki təyyarənin Qroznı şəhəri yaxınlığında vurulması idi. Əvvəlcə təyyarə ilə rabitə kəsilmiş, daha sonra hava gəmisinin yaxınlığında «Zenit» raketi partlamışdı. Nəticədə, zədələnmiş «Embraer» təyyarəsi yalnız pilotların yüksək peşəkarlığı sayəsində Qazaxıstanın Aktau şəhərinə çatdırılmış, lakin eniş zamanı qəzaya uğramışdı. Qəza 38 nəfərin ölümü ilə nəticələnmiş, təyyarədə olan insanlardan yalnız 29-u sağ qala bilmişdi. Həlak olanlar arasında təyyarənin komandiri İqor Knyaşkin, ikinci pilot Aleksandr Kalyaninov və bələdçi Hökümə Əliyeva da var idi.
Hadisənin baş verdiyi vaxt MDB-nin qeyri-rəsmi sammitinə gedən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev təyyarənin geri – Bakıya qayıtması haqda göstəriş verərək, dərhal vətənə qayıtmış, azərbaycanlı mütəxəssislər və dövlət rəsmiləri isə cəmi bir neçə saat sonra faciənin baş verdiyi əraziyə çatmışdılar. Az müddət sonra təyyarənin qopmuş quyruğunun şəkillərinin mediada yayılması ilə onun üzərində kənarları içəriyə doğru əyilmiş dəliklərin olduğu görünmüşdü. O fotolara baxan mütəxəssis olmayan şəxslər belə, qəzanın «xarici təsir» nəticəsində baş verdiyini anlayardı.
Bundan sonra Bakı qəzanın Beynəlxalq Aviasiya Komitəsi çərçivəsində araşdırılmasından imtina etmiş və onun «qara qutu»su «Embraer»in istehsalçısı olan Braziliyada açılmışdı. Qazaxıstanın Nəqliyyat Nazirliyi də öz növbəsində, öz araşdırmasına başlamışdı. Qısa zamanda irəli sürülən versiyaları bütün tərəflər təsdiqləmişdi – «kənar təsir». Yəni qəza Rusiya Hava Hücumundan Müdafiə sisteminin fəaliyyəti nəticəsində baş verib. Həmin günlərdə Rusiya HHM sistemləri ölkə səmasında Ukraynaya məxsus növbəti pilotsuz uçuş aparatlarını «gözləyirdi»…
Bakı öz mövqeyini hadisədən dərhal sonra açıq şəkildə ortaya qoymuşdu: Rusiya baş verənlərə görə məsuliyyətini qəbul etməli, üzr istəməli, beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq, kompensasiya ödəməli, günahkarların müəyyənləşdirilməsi üçün öz araşdırmasını aparmalıdır. Aydın idi ki, təyyarə təsadüfən vurulmuşdu. Amma bir təsadüf onlarla günahsız insanın ölümünə səbəb olursa, üstəlik, Rusiya təbliğatı anti-Azərbaycan isteriyası qaldırırsa, Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı Azər Badamov rəsmi nümayəndə heyətinin tərkibində Həştərxana gedərkən Rusiyaya buraxılmırsa…
İki ölkə arasındakı münasibətlərdə gərginliyin növbəti dalğası yay aylarına təsadüf edib. Rusiyanın hüquq-mühafizə orqanları Yekaterinburqda 50-dən çox etnik azərbaycanlını saxlamış, bu zaman onlardan ikisi – Səfərov qardaşları öldürülmüş, daha 5 azərbaycanlı xəstəxanaya düşmüşdü. Bundan başqa, məlum olmuşdu ki, Rusiyanın hüquq mühafizə orqanları təxminən 25 il əvvəl – 2021-ci ildə törədilmiş qətl hadisəsi ilə bağlı araşdırmaları bərpa edibmiş. Hadisənin baş verdiyi vaxt 3-4 yaşı olmuş insanlar indi vacib şahidə, hətta iştirakçıya çevrilə bilərmiş.
Baş verənlərə Azərbaycanın cavabı özünü çox gözlətməmiş, Bakıdakı «Rus evi»nin sənədsiz fəaliyyət göstərdiyi məlum olduğundan, o qapadılmış, «Sputnik» agentliyinin Bakıdakı redaksiyasında axtarış aparılmış, iki FTX əməkdaşı saxlanılmışdı. Bundan başqa, Rusiyadan gəlmiş kibercinayətkarlar qrupuna qarşı əməliyyat həyata keçirilmiş, Rusiya baş nazirinin müavini Overçukun Bakıya səfəri ləğv olunmuşdu… Beləliklə, vəziyyət getdikcə qartopu kimi böyüyür, gərginlik daha da artırdı.
Hər şeyin bir sonu var
Bütün böhranlar nə vaxtsa başa çatır. Üstəlik, münasibətlərin daha da pisləşməsində nə Moskva, nə də Bakı maraqlı idi. Hər halda, son aylarda iki ölkə arasında yaxınlaşma - münasibətlərdə istiləşmə əlamətləri hiss olunur. Məsələn, avqustun 26-da Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti və birinci xanımı Mehriban Əliyevaya ad günü münasibətilə təbrik ünvanlamış, ardından Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının sammitində dövlət başçıları arasında qısa da olsa, görüş baş tutmuşdu. Oktyabrın 7-də isə bu dəfə İlham Əliyev rusiyalı həmkarına zəng edərək onu doğum günü münasibətilə təbrik etmişdi. Kremldəki mənbələrin sonradan bildirdiyinə görə, həmin söhbət zamanı dövlət başçıları arasında Düşənbədə ikitərəfli görüşün keçirilməsinə dair razılıq da əldə edilibmiş.
Nəhayət, həmin görüş baş tutub və o, ümumilikdə gözləntiləri doğruldub. Putin söhbətə dərhal ən ağrılı mövzudan – 2024-cü il dekabrın 25-də Qroznı yaxınlığında Rusiya HHM sistemləri tərəfindən vurulmuş AZAL təyyarəsindən başlayıb. «Hələ o zaman bizim ilk telefon danışığımız zamanı mən təkcə bu faciənin Rusiya səmasında baş verdiyi üçün üzr istəmədim, həm də həlak olanların ailəsinə dərin hüznlə başsağlığı verdim. Bütün bunları bir daha təkrarlamaq, yenidən bəyan etmək istəyirəm. Bildirmək istəyirəm ki, biz təbii ki, əvvəlcədən razılaşdığımız kimi, istintaqa hər cür dəstək veririk. İstintaq yekunlaşmaq üzrədir və artıq bu faciənin, qəzanın səbəbləri haqda danışmaq mümkündür. O, bir neçə amillə bağlıdır. Birinci səbəb ondan ibarətdir ki, həmin gün Rusiya səmasında Ukraynaya məxsus pilotsuz uçuş aparatları olub. Biz o gecə sərhədimizi keçmiş üç belə aparatı izləyirdik. İkinci səbəb isə Rusiya HHM sistemindəki nasazlıqla bağlı olub», - deyə Vladimir Putin qeyd edib: «Əlbəttə, belə faciəvi hallarda tələb olunan bütün tədbirlər Rusiya tərəfindən həyata keçiriləcək – kompensasiyalar, hüquqi qiymət və günahkarların müəyyənləşdirilməsi».
Beləliklə, Rusiya Prezidenti Ukraynaya məxsus dronlardan söz açsa da, qəzaya görə məsuliyyətin onun ölkəsinin HHM sisteminin üzərinə düşdüyünü etiraf edib. O, hadisəyə görə bir daha üzr istəyib, Azərbaycan tərəfinə lazımi kompensasiyanın ödəniləcəyini, günahkarların məsuliyyətə cəlb ediləcəklərini söyləyib, lakin bunun üçün müəyyən vaxt tələb olunduğunu bildirib.
Əslində, bu görüşün nəticələri Azərbaycanın diplomatik qələbəsi kimi qiymətləndirilə bilər. Rusiya Bakının əsas tələblərini yerinə yetirib və ya yetirəcəyinə söz verib – məsuliyyətin etirafı, üzr, kompensasiya və günahkarların cəzalandırılması. Azərbaycan öz prinsipial mövqeyindən geri çəkilməyib və məqsədinə nail olub. Bu isə ikitərəfli münasibətlərin yenidən işgüzar, konstruktiv məcraya yönələcəyindən xəbər verir. Üstəlik, böhranın dərinləşməsi nə Bakının, nə də Moskvanın maraqlarına uyğundur.
Putinin Azərbaycan-Rusiya münasibətlərini «müttəfiqlik» kimi xarakterizə etməsindən sonra Moskvanın bəzi təbliğatçıları çaşqınlıq içərisində qalıblar. Çünki onlar ötən aylar ərzində vəziyyəti daha da qızışdırmaq üçün əllərindən gələni edir, hətta Azərbaycana qarşı «xüsusi hərbi əməliyyatlar»a çağırışlar belə, edirdilər.
Müşahidəçilər artıq Azərbaycan diasporunun üzvlərinə təzyiqlərin azaldığını da bildirirlər. Yekaterinburqda artıq baş verənlərlə bağlı geniş araşdırmalar aparılır, etnik azərbaycanlılara qarşı keçirilmiş əməliyyatlara, o cümlədən iki azərbaycanlının ölümünə görə məsuliyyət daşıyan şəxslər istintaq orqanlarına cəlb olunublar. Bunun, əlbəttə ki, müvafiq nəticələri olacaq. Hər halda, Rusiya İstintaq Komitəsi «Krokus Siti»də törədilmiş terror aktının zərərçəkənlərinin iddiası əsasında ata və oğul Ağalarovların əmlakının müsadirə olunmasına dair iddianı rədd edib. Ekspertlərin fikrincə, «vəziyyətin dalandan çıxarılması» prosesi davam edəcək. Lakin münasibətlərin əvvəlki səviyyəyə qayıdıb-qayıtmayacağı hələ də böyük sual altındadır.
Sammitin kulisarxası
Azərbaycanın aviaqəza ilə bağlı tələblərinin yerinə yetirilməsinə nail olması Bakının dünya arenasında artan nüfuzunun, siyasi çəkisinin daha bir sübutudur. Bu mənada, Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevin fikirləri diqqətəlayiqdir: «Yalnız oktyabrın ilk ongünlüyündə Prezident İlham Əliyev müxtəlif coğrafiyada və formatlarda keçirilən üç fərqli sammitdə iştirak edib. Dövlət başçısının cəmi on gün ərzində üç sammitdə iştirakı Azərbaycanın çoxşaxəli və çoxregional xarici siyasətinin təzahürüdür».
Azərbaycan yeni diplomatik istiqamətləri və platformaları uğurla mənimsəməklə yanaşı, «köhnələr»i də diqqətdən kənar qoymur. Məsələn, MDB keçmiş SSRİ-nin dağılmasından dərhal sonra onun yerində yaranmış bir qurumdur. Bəziləri onu inteqrasiya platforması, digərləri isə «mədəni ayrılıq forması» kimi qiymətləndirirdi. Bu müzakirələrə hələ 2000-ci ilin ortalarında Vladimir Putin son qoyub: «MDB ilk gündən mədəni şəkildə ayrılma forması kimi nəzərdə tutulub. Kimsə MDB-dən bütün sahələrdə xüsusi nəticələr gözləyirsə, belə nəticələr nə olub, nə də olacaq. Bu birliyin əsas məqsədi SSRİ-nin dağılmasından sonra mümkün qədər yumşaq ayrılığı təmin etmək idi. MDB bu vəzifəsinin öhdəsindən gəlməyi bacarıb».
Bununla yanaşı, SSRİ-nin dağılmasından 30 ildən artıq vaxt keçməsinə baxmayaraq, MDB hələ də fəaliyyətini davam etdirir. Artıq onun gündəliyində daha çox siyasi deyil, humanitar məsələlər müzakirə olunur. Bu, qurumun Düşənbədə keçirilən son sammitində də təsdiqlənib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev sammitdəki çıxışında məhz humanitar əməkdaşlıqdan söz açaraq deyib: «Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur bölgəsinin Laçın şəhərinin bu il MDB-nin mədəniyyət paytaxtı kimi namizədliyini dəstəklədiklərinə görə MDB dövlət başçılarına təşəkkürümü bildirirəm. Bu ilin iyununda Laçında «MDB-nin mədəniyyət paytaxtı ili»nin açılış mərasimi keçirildi, Azərbaycanın bu qədim torpağının tarixi, mədəni irsi haqqında məlumat verildi. Tədbirin qonaqları Laçının Ermənistanın 30 illik işğalından azad ediləndən sonra sürətli dirçəlişinin əyani şəkildə şahidi oldular. Tamamilə dağıdılmış şəhər bir neçə il ərzində ən gözəl və yaşayış üçün rahat şəhərlərdən birinə çevrilib. Birliyin həyatında daha bir mühüm hadisə sentyabrın 28-dən oktyabrın 8-dək qədim Gəncə şəhərində - XII əsrin dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin vətənində keçirilən III MDB Oyunları oldu. Gəncə ilə yanaşı, Azərbaycanın daha altı şəhərində - Qəbələ, Göygöl, Yevlax, Mingəçevir, Xankəndi, Şəkidə 13 ölkədən – həm MDB üzvləri olan, həm də qonaq ölkələrdən 1600-dən çox idmançı qəbul edildi».
Dövlət başçısı çıxışında yalnız Ermənistanın işğalını xatırlatmayıb. Laçının MDB-nin mədəniyyət paytaxtı seçilməsi, ilk növbədə, «Böyük qayıdış» proqramının və işğaldan azad olunmuş Azərbaycan ərazilərinin bərpasının uğurlarını nümayiş etdirir. Dünyada analoqu olmayan bu misilsiz işi – təxminən Livan boyda tamamilə dağılmış bir ərazinin bərpasını Azərbaycan tam şəkildə öz gücü ilə həyata keçirir. Bu, onun artan siyasi çəkisinin və dövlət dayanıqlılığının daha bir sübutudur.

ОТ КРИЗИСА К ДИАЛОГУ
Отношения России и Азербайджана в последние девять месяцев были одной из самых острых и обсуждаемых тем на пространстве бывшего СССР, потеснив даже украинскую войну. Слишком уж стремительным, резким и неожиданным оказалось похолодание. В октябре 2024-го на саммите СНГ состоялась полноформатная встреча президентов Азербайджана и России. В конце декабря Президент Азербайджана Ильхам Алиев дал интервью российскому телеведущему Дмитрию Киселеву, что многие эксперты тоже расценили как недвусмысленный месседж касательно прочности двусторонних отношений.
Рейс, изменивший все
Но уже 25 декабря пошел отсчет новых реалий в отношениях Москвы и Баку. При подлете к городу Грозный был подбит гражданский самолет AZAL. Сначала ему глушили связь, затем рядом с самолетом взорвались зенитные ракеты. Поврежденный Embraer благодаря высокому профессионализму пилотов все же дотянул до казахстанского Актау, но разбился при посадке. 29 человек выжили, 38 погибли - в их числе командир воздушного судна Игорь Кшнякин, второй пилот Александр Кальянинов и стюардесса Хокума Алиева.
Президент Ильхам Алиев, который тогда направлялся с официальным визитом в Россию на неформальный саммит СНГ, развернул свой самолет и вернулся в Баку. Азербайджанские специалисты и госчиновники в первые же часы после катастрофы отправились на место трагедии. И очень скоро в СМИ замелькали фотографии оторванного хвоста лайнера с характерными пробоинами, края которых были загнуты внутрь. Даже неспециалисты понимали, что это верные признаки «внешнего воздействия» на самолет.
В Азербайджане отказались от расследования авиакатастрофы в рамках Межгосударственного авиационного комитета. Черные ящики вскрывали в Бразилии, где и был произведен Embraer. Свое расследование начал также Минтранс Казахстана. Версия, которая была выдвинута в первые часы после гибели самолета, всеми подтвердилась - «внешнее воздействие». То есть результат работы российской ПВО. В это самое время в российском небе в очередной раз ждали украинские беспилотники.
По горячим следам авиакатастрофы Азербайджан четко обозначил свою позицию: Россия должна признать ответственность, принести извинения, выплатить, как того требует международная практика, компенсации и начать свое расследование, чтобы привлечь к ответу виновных. Понятно, что самолет был подбит случайно, но когда такая «случайность» обходится в десятки жизней - это тот случай, когда ошибка хуже преступления. В Москве официальные лица взяли паузу. А российская пропаганда устроила антиазербайджанскую истерию. Дошло до того, что депутата Милли Меджлиса Азербайджана Азера Бадамова не впустили в Россию, когда он направлялся в составе официальной делегации в Астраханскую область.
Новый виток напряженности пришелся на лето, когда российские силовики в Екатеринбурге задержали более 50 этнических азербайджанцев, причем двое из них - братья Сафаровы были убиты при задержании. Еще пятеро оказались в больнице. Помимо этого российские правоохранители вернулись к расследованию убийства, совершенного почти четверть века назад - в 2001 году. Многим задержанным на момент совершения того преступления было по 3-4 года, и они никак не могли быть ни ценными свидетелями, ни тем более фигурантами.
В Азербайджане в долгу не остались: была прекращена деятельность Русского дома, который, как выяснилось, работал без должного оформления документов; произведен обыск в редакции агентства «Спутник», который привел к задержанию двух сотрудников ФСБ; задержана группа приехавших из России кибермошенников; отменен визит российского вице-премьера Оверчука… Словом, ситуация разрасталась как снежный ком, набирала обороты и напряженность накалялась все больше и больше.
Все когда-нибудь заканчивается
Все кризисы когда-нибудь заканчиваются. В дальнейшем ухудшении отношений не заинтересованы ни в Москве, ни в Баку. Как следствие, в последнее время стали наблюдаться явные признаки скорого потепления.
26 августа президент России направил поздравление с днем рождения первому вице-президенту, первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой. Затем было короткое рукопожатие лидеров на саммите ШОС. А 7 октября уже Ильхам Алиев позвонил Владимиру Путину и поздравил его с днем рождения. Именно тогда, как потом утверждали кремлевские источники, и была достигнута договоренность об очной встрече в Душанбе.
И эта встреча в общем-то оправдала ожидания. Владимир Путин начал сразу же с самой болезненной темы - катастрофы рейса AZAL, сбитого российской ПВО в окрестностях Грозного 25 декабря 2024 года: «Уже тогда, в нашем первом телефонном разговоре я не только принес извинения за то, что трагедия произошла именно в небе России, но и выразил самые искренние соболезнования семьям погибших. Я хотел бы это все повторить, возобновить и сказать, что мы, безусловно, как и договаривались, оказываем всяческое содействие следствию. Следствие заканчивается, и сейчас в целом можно говорить о причинах этой трагедии, этой катастрофы. Она связана с несколькими обстоятельствами. Первое заключается в том, что в небе находился украинский беспилотник. Мы вели сразу три таких беспилотника, которые пересекли границу Российской Федерации ночью в день трагедии. Вторая причина заключается в технических сбоях самой системы ПВО России». Как подчеркнул президент РФ, «безусловно, все, что требуется в таких случаях, в таких трагических случаях, будет сделано с российской стороны по компенсациям, и будет дана правовая оценка действиям всех должностных лиц».
Таким образом, президент РФ хоть и напомнил об украинских беспилотниках, но тем не менее признал, что ответственность за катастрофу несет российская ПВО. Он повторно принес извинения и пообещал выплатить компенсации, привлечь к ответственности виновных. Хотя и отметил, что последнее потребует времени.
По сути, результаты встречи означают дипломатическую победу Азербайджана. Россия выполнила - или обещала выполнить - основные условия азербайджанской стороны: признание ответственности, извинения, выплата компенсаций, привлечение к ответу виновных. Наша страна от своих принципиальных позиций не отступила и добилась своего. Это позволяет говорить о возвращении двусторонних отношений в деловое и конструктивное русло. После заявлений Путина, который назвал отношения Азербайджана и России союзническими, как минимум в двусмысленном положении оказались российские пропагандисты, которые старательно нагнетали страсти и призывали едва ли не к СВО против Азербайджана.
Наблюдатели фиксируют и снижение давления на азербайджанскую диаспору. В Екатеринбурге уже идет масштабная проверка, и многие из тех, кто несет ответственность за устроенную на этнических азербайджанцев облаву и гибель двоих наших соотечественников, уже оказались под пристальным вниманием проверяющих - со всеми вытекающими. Следственный комитет России отказался арестовывать имущество отца и сына Агаларовых по иску потерпевших о теракте в «Крокус Сити холле». Как полагают эксперты, процесс «разблокирования ситуации» продолжится и дальше. Но произойдет ли возврат к прежнему уровню отношений - пока большой вопрос.
За кулисами саммита
То, что Азербайджан добился выполнения своих условий по расследованию авиакатастрофы - еще одно свидетельство, насколько выросли авторитет и политический вес Баку на мировой арене. В этой связи привлекает внимание оценка помощника Президента Азербайджана Хикмета Гаджиева: «Только в первой декаде октября Президент Ильхам Алиев принял участие в трех разных саммитах, прошедших в различных регионах и форматах.
Участие Президента Ильхама Алиева в трех саммитах всего за десять дней является проявлением многоуровневой и многорегиональной внешней политики Азербайджана, вытекающей из его разнообразных геополитических идентичностей».
Успешно осваивая новые дипломатические векторы и площадки, Азербайджан в то же время не отказывается от «старых». СНГ, Содружество Независимых Государств, появилось на месте СССР практически сразу же после его распада. Одни видели в этой структуре интеграционную платформу, другие - форму «цивилизованного развода». Черту под дискуссиями еще в середине нулевых подвел Путин: СНГ с самого начала задумывалось как форма цивилизованного развода. И добавил: «Если кто-то ожидал особых достижений во всех областях в СНГ, то их не было и быть не могло. Главная цель была для СНГ - наиболее мягко расстаться после распада СССР. С этой целью СНГ справилось».
Между тем Содружество через более чем 30 лет после распада СССР продолжает жить и действовать. Пусть и обсуждаются в его рамках все больше не политические, а гуманитарные вопросы. Что и подтвердил нынешний саммит в Душанбе. Именно о сотрудничестве в гуманитарной сфере говорил в своем выступлении на этом форуме Ильхам Алиев: «Выражаю благодарность главам государств СНГ за поддержку кандидатуры города Лачин Восточно-Зангезурского региона Азербайджана в качестве культурной столицы СНГ в этом году. В июне этого года в Лачине состоялась церемония открытия «Года культурной столицы СНГ», в ходе которой была представлена информация об истории, культурном наследии этой древней азербайджанской земли. Гости мероприятия воочию убедились в стремительном возрождении Лачина после освобождения от 30-летней оккупации Арменией. Полностью разрушенный город за несколько лет превратился в один из самых красивых и удобных для жизни городов. Еще одним важным событием в жизни Содружества стали III Игры стран СНГ, прошедшие с 28 сентября по 8 октября этого года в Азербайджане. Центром проведения Игр стал древний город Гянджа - родина великого азербайджанского поэта и мыслителя XII века Низами Гянджеви. Помимо Гянджи еще шесть азербайджанских городов - Габала, Гёйгёль, Евлах, Мингячевир, Ханкенди, Шеки приняли более 1600 спортсменов из 13 стран, как членов СНГ, так и стран-гостей».
Глава государства не только напомнил об армянской оккупации. Выбор Лачина как культурной столицы СНГ прежде всего демонстрирует успехи программы «Великое возвращение» и возрождения освобожденных от оккупации азербайджанских территорий. Эту беспрецедентную в мировой практике задачу - возродить территории размером с Ливан, где разрушено практически все, - Азербайджан решает самостоятельно. И это еще одно свидетельство возросшего политического веса и государственной устойчивости страны.