Bakı ilə Moskva gərginlik mərhələsindən sonra rasional gündəliyə qayıtmağa çalışırlar
Son doqquz ayda Rusiya ilə Azərbaycan arasında münasibətlər postsovet məkanının ən kəskin və ən çox müzakirə olunan mövzusuna çevrilərək, Ukrayna müharibəsini belə, arxa plana keçirmişdi. Soyuqluğun bu qədər sürətlə dərinləşməsi, çox kəskin olması çoxları üçün gözlənilməz idi və ciddi təəccübə səbəb olurdu. Halbuki 2024-cü ilin oktyabrında Azərbaycan və Rusiya prezidentləri MDB sammiti çərçivəsində qeyri-formal görüş keçirmiş, dekabrın sonunda isə Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyevin rusiyalı teleaparıcı Dmitri Kiselyova verdiyi müsahibə əksər ekspertlər tərəfindən ikitərəfli münasibətlərin möhkəmliyinə dair açıq-aydın mesaj kimi qiymətləndirilmişdi.
Hər şeyi dəyişən reys
Lakin dekabrın 25-dən etibarən Moskva-Bakı münasibətlərində yeni reallıqlar başlamışdı. Buna səbəb AZAL-a məxsus mülki təyyarənin Qroznı şəhəri yaxınlığında vurulması idi. Əvvəlcə təyyarə ilə rabitə kəsilmiş, daha sonra hava gəmisinin yaxınlığında «Zenit» raketi partlamışdı. Nəticədə, zədələnmiş «Embraer» təyyarəsi yalnız pilotların yüksək peşəkarlığı sayəsində Qazaxıstanın Aktau şəhərinə çatdırılmış, lakin eniş zamanı qəzaya uğramışdı. Qəza 38 nəfərin ölümü ilə nəticələnmiş, təyyarədə olan insanlardan yalnız 29-u sağ qala bilmişdi. Həlak olanlar arasında təyyarənin komandiri İqor Knyaşkin, ikinci pilot Aleksandr Kalyaninov və bələdçi Hökümə Əliyeva da var idi.
Hadisənin baş verdiyi vaxt MDB-nin qeyri-rəsmi sammitinə gedən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev təyyarənin geri – Bakıya qayıtması haqda göstəriş verərək, dərhal vətənə qayıtmış, azərbaycanlı mütəxəssislər və dövlət rəsmiləri isə cəmi bir neçə saat sonra faciənin baş verdiyi əraziyə çatmışdılar. Az müddət sonra təyyarənin qopmuş quyruğunun şəkillərinin mediada yayılması ilə onun üzərində kənarları içəriyə doğru əyilmiş dəliklərin olduğu görünmüşdü. O fotolara baxan mütəxəssis olmayan şəxslər belə, qəzanın «xarici təsir» nəticəsində baş verdiyini anlayardı.
Bundan sonra Bakı qəzanın Beynəlxalq Aviasiya Komitəsi çərçivəsində araşdırılmasından imtina etmiş və onun «qara qutu»su «Embraer»in istehsalçısı olan Braziliyada açılmışdı. Qazaxıstanın Nəqliyyat Nazirliyi də öz növbəsində, öz araşdırmasına başlamışdı. Qısa zamanda irəli sürülən versiyaları bütün tərəflər təsdiqləmişdi – «kənar təsir». Yəni qəza Rusiya Hava Hücumundan Müdafiə sisteminin fəaliyyəti nəticəsində baş verib. Həmin günlərdə Rusiya HHM sistemləri ölkə səmasında Ukraynaya məxsus növbəti pilotsuz uçuş aparatlarını «gözləyirdi»…
Bakı öz mövqeyini hadisədən dərhal sonra açıq şəkildə ortaya qoymuşdu: Rusiya baş verənlərə görə məsuliyyətini qəbul etməli, üzr istəməli, beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq, kompensasiya ödəməli, günahkarların müəyyənləşdirilməsi üçün öz araşdırmasını aparmalıdır. Aydın idi ki, təyyarə təsadüfən vurulmuşdu. Amma bir təsadüf onlarla günahsız insanın ölümünə səbəb olursa, üstəlik, Rusiya təbliğatı anti-Azərbaycan isteriyası qaldırırsa, Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı Azər Badamov rəsmi nümayəndə heyətinin tərkibində Həştərxana gedərkən Rusiyaya buraxılmırsa…
İki ölkə arasındakı münasibətlərdə gərginliyin növbəti dalğası yay aylarına təsadüf edib. Rusiyanın hüquq-mühafizə orqanları Yekaterinburqda 50-dən çox etnik azərbaycanlını saxlamış, bu zaman onlardan ikisi – Səfərov qardaşları öldürülmüş, daha 5 azərbaycanlı xəstəxanaya düşmüşdü. Bundan başqa, məlum olmuşdu ki, Rusiyanın hüquq mühafizə orqanları təxminən 25 il əvvəl – 2021-ci ildə törədilmiş qətl hadisəsi ilə bağlı araşdırmaları bərpa edibmiş. Hadisənin baş verdiyi vaxt 3-4 yaşı olmuş insanlar indi vacib şahidə, hətta iştirakçıya çevrilə bilərmiş.
Baş verənlərə Azərbaycanın cavabı özünü çox gözlətməmiş, Bakıdakı «Rus evi»nin sənədsiz fəaliyyət göstərdiyi məlum olduğundan, o qapadılmış, «Sputnik» agentliyinin Bakıdakı redaksiyasında axtarış aparılmış, iki FTX əməkdaşı saxlanılmışdı. Bundan başqa, Rusiyadan gəlmiş kibercinayətkarlar qrupuna qarşı əməliyyat həyata keçirilmiş, Rusiya baş nazirinin müavini Overçukun Bakıya səfəri ləğv olunmuşdu… Beləliklə, vəziyyət getdikcə qartopu kimi böyüyür, gərginlik daha da artırdı.
Hər şeyin bir sonu var
Bütün böhranlar nə vaxtsa başa çatır. Üstəlik, münasibətlərin daha da pisləşməsində nə Moskva, nə də Bakı maraqlı idi. Hər halda, son aylarda iki ölkə arasında yaxınlaşma - münasibətlərdə istiləşmə əlamətləri hiss olunur. Məsələn, avqustun 26-da Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti və birinci xanımı Mehriban Əliyevaya ad günü münasibətilə təbrik ünvanlamış, ardından Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının sammitində dövlət başçıları arasında qısa da olsa, görüş baş tutmuşdu. Oktyabrın 7-də isə bu dəfə İlham Əliyev rusiyalı həmkarına zəng edərək onu doğum günü münasibətilə təbrik etmişdi. Kremldəki mənbələrin sonradan bildirdiyinə görə, həmin söhbət zamanı dövlət başçıları arasında Düşənbədə ikitərəfli görüşün keçirilməsinə dair razılıq da əldə edilibmiş.
Nəhayət, həmin görüş baş tutub və o, ümumilikdə gözləntiləri doğruldub. Putin söhbətə dərhal ən ağrılı mövzudan – 2024-cü il dekabrın 25-də Qroznı yaxınlığında Rusiya HHM sistemləri tərəfindən vurulmuş AZAL təyyarəsindən başlayıb. «Hələ o zaman bizim ilk telefon danışığımız zamanı mən təkcə bu faciənin Rusiya səmasında baş verdiyi üçün üzr istəmədim, həm də həlak olanların ailəsinə dərin hüznlə başsağlığı verdim. Bütün bunları bir daha təkrarlamaq, yenidən bəyan etmək istəyirəm. Bildirmək istəyirəm ki, biz təbii ki, əvvəlcədən razılaşdığımız kimi, istintaqa hər cür dəstək veririk. İstintaq yekunlaşmaq üzrədir və artıq bu faciənin, qəzanın səbəbləri haqda danışmaq mümkündür. O, bir neçə amillə bağlıdır. Birinci səbəb ondan ibarətdir ki, həmin gün Rusiya səmasında Ukraynaya məxsus pilotsuz uçuş aparatları olub. Biz o gecə sərhədimizi keçmiş üç belə aparatı izləyirdik. İkinci səbəb isə Rusiya HHM sistemindəki nasazlıqla bağlı olub», - deyə Vladimir Putin qeyd edib: «Əlbəttə, belə faciəvi hallarda tələb olunan bütün tədbirlər Rusiya tərəfindən həyata keçiriləcək – kompensasiyalar, hüquqi qiymət və günahkarların müəyyənləşdirilməsi».
Beləliklə, Rusiya Prezidenti Ukraynaya məxsus dronlardan söz açsa da, qəzaya görə məsuliyyətin onun ölkəsinin HHM sisteminin üzərinə düşdüyünü etiraf edib. O, hadisəyə görə bir daha üzr istəyib, Azərbaycan tərəfinə lazımi kompensasiyanın ödəniləcəyini, günahkarların məsuliyyətə cəlb ediləcəklərini söyləyib, lakin bunun üçün müəyyən vaxt tələb olunduğunu bildirib.
Əslində, bu görüşün nəticələri Azərbaycanın diplomatik qələbəsi kimi qiymətləndirilə bilər. Rusiya Bakının əsas tələblərini yerinə yetirib və ya yetirəcəyinə söz verib – məsuliyyətin etirafı, üzr, kompensasiya və günahkarların cəzalandırılması. Azərbaycan öz prinsipial mövqeyindən geri çəkilməyib və məqsədinə nail olub. Bu isə ikitərəfli münasibətlərin yenidən işgüzar, konstruktiv məcraya yönələcəyindən xəbər verir. Üstəlik, böhranın dərinləşməsi nə Bakının, nə də Moskvanın maraqlarına uyğundur.
Putinin Azərbaycan-Rusiya münasibətlərini «müttəfiqlik» kimi xarakterizə etməsindən sonra Moskvanın bəzi təbliğatçıları çaşqınlıq içərisində qalıblar. Çünki onlar ötən aylar ərzində vəziyyəti daha da qızışdırmaq üçün əllərindən gələni edir, hətta Azərbaycana qarşı «xüsusi hərbi əməliyyatlar»a çağırışlar belə, edirdilər.
Müşahidəçilər artıq Azərbaycan diasporunun üzvlərinə təzyiqlərin azaldığını da bildirirlər. Yekaterinburqda artıq baş verənlərlə bağlı geniş araşdırmalar aparılır, etnik azərbaycanlılara qarşı keçirilmiş əməliyyatlara, o cümlədən iki azərbaycanlının ölümünə görə məsuliyyət daşıyan şəxslər istintaq orqanlarına cəlb olunublar. Bunun, əlbəttə ki, müvafiq nəticələri olacaq. Hər halda, Rusiya İstintaq Komitəsi «Krokus Siti»də törədilmiş terror aktının zərərçəkənlərinin iddiası əsasında ata və oğul Ağalarovların əmlakının müsadirə olunmasına dair iddianı rədd edib. Ekspertlərin fikrincə, «vəziyyətin dalandan çıxarılması» prosesi davam edəcək. Lakin münasibətlərin əvvəlki səviyyəyə qayıdıb-qayıtmayacağı hələ də böyük sual altındadır.
Sammitin kulisarxası
Azərbaycanın aviaqəza ilə bağlı tələblərinin yerinə yetirilməsinə nail olması Bakının dünya arenasında artan nüfuzunun, siyasi çəkisinin daha bir sübutudur. Bu mənada, Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevin fikirləri diqqətəlayiqdir: «Yalnız oktyabrın ilk ongünlüyündə Prezident İlham Əliyev müxtəlif coğrafiyada və formatlarda keçirilən üç fərqli sammitdə iştirak edib. Dövlət başçısının cəmi on gün ərzində üç sammitdə iştirakı Azərbaycanın çoxşaxəli və çoxregional xarici siyasətinin təzahürüdür».
Azərbaycan yeni diplomatik istiqamətləri və platformaları uğurla mənimsəməklə yanaşı, «köhnələr»i də diqqətdən kənar qoymur. Məsələn, MDB keçmiş SSRİ-nin dağılmasından dərhal sonra onun yerində yaranmış bir qurumdur. Bəziləri onu inteqrasiya platforması, digərləri isə «mədəni ayrılıq forması» kimi qiymətləndirirdi. Bu müzakirələrə hələ 2000-ci ilin ortalarında Vladimir Putin son qoyub: «MDB ilk gündən mədəni şəkildə ayrılma forması kimi nəzərdə tutulub. Kimsə MDB-dən bütün sahələrdə xüsusi nəticələr gözləyirsə, belə nəticələr nə olub, nə də olacaq. Bu birliyin əsas məqsədi SSRİ-nin dağılmasından sonra mümkün qədər yumşaq ayrılığı təmin etmək idi. MDB bu vəzifəsinin öhdəsindən gəlməyi bacarıb».
Bununla yanaşı, SSRİ-nin dağılmasından 30 ildən artıq vaxt keçməsinə baxmayaraq, MDB hələ də fəaliyyətini davam etdirir. Artıq onun gündəliyində daha çox siyasi deyil, humanitar məsələlər müzakirə olunur. Bu, qurumun Düşənbədə keçirilən son sammitində də təsdiqlənib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev sammitdəki çıxışında məhz humanitar əməkdaşlıqdan söz açaraq deyib: «Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur bölgəsinin Laçın şəhərinin bu il MDB-nin mədəniyyət paytaxtı kimi namizədliyini dəstəklədiklərinə görə MDB dövlət başçılarına təşəkkürümü bildirirəm. Bu ilin iyununda Laçında «MDB-nin mədəniyyət paytaxtı ili»nin açılış mərasimi keçirildi, Azərbaycanın bu qədim torpağının tarixi, mədəni irsi haqqında məlumat verildi. Tədbirin qonaqları Laçının Ermənistanın 30 illik işğalından azad ediləndən sonra sürətli dirçəlişinin əyani şəkildə şahidi oldular. Tamamilə dağıdılmış şəhər bir neçə il ərzində ən gözəl və yaşayış üçün rahat şəhərlərdən birinə çevrilib. Birliyin həyatında daha bir mühüm hadisə sentyabrın 28-dən oktyabrın 8-dək qədim Gəncə şəhərində - XII əsrin dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin vətənində keçirilən III MDB Oyunları oldu. Gəncə ilə yanaşı, Azərbaycanın daha altı şəhərində - Qəbələ, Göygöl, Yevlax, Mingəçevir, Xankəndi, Şəkidə 13 ölkədən – həm MDB üzvləri olan, həm də qonaq ölkələrdən 1600-dən çox idmançı qəbul edildi».
Dövlət başçısı çıxışında yalnız Ermənistanın işğalını xatırlatmayıb. Laçının MDB-nin mədəniyyət paytaxtı seçilməsi, ilk növbədə, «Böyük qayıdış» proqramının və işğaldan azad olunmuş Azərbaycan ərazilərinin bərpasının uğurlarını nümayiş etdirir. Dünyada analoqu olmayan bu misilsiz işi – təxminən Livan boyda tamamilə dağılmış bir ərazinin bərpasını Azərbaycan tam şəkildə öz gücü ilə həyata keçirir. Bu, onun artan siyasi çəkisinin və dövlət dayanıqlılığının daha bir sübutudur.

FROM CRISIS TO DIALOGUE
For the past nine months, relations between Russia and Azerbaijan have been one of the most acute and discussed topics in the post-Soviet space, overshadowing even the Ukrainian war. The chill proved to be excessively rapid, sharp, and unexpected. In October 2024, a full-format meeting between the presidents of Azerbaijan and Russia took place at the CIS summit. In late December 2024, President of Azerbaijan Ilham Aliyev gave an interview to Russian television host Dmitry Kiselev, which many experts also interpreted as an unambiguous message regarding the strength of bilateral relations.
The flight that changed everything
But on December 25, 2024, the countdown to new realities in relations between Moscow and Baku began. On its approach to the city of Grozny, a civilian AZAL aircraft was struck. First, its communications were jammed, then anti-aircraft missiles exploded near the plane. The damaged Embraer, thanks to the high professionalism of its pilots, managed to fly toward Aktau, Kazakhstan, but crashed upon landing. Twenty-nine people survived, but 38 perished, including Captain Igor Knyashkin, First Officer Alexander Kalyaninov, and flight attendant Hokuma Aliyeva.
President Ilham Aliyev, who was en route to Russia for an informal CIS summit at the time, turned his aircraft around and returned to Baku. Azerbaijani specialists and state officials departed for the scene of the tragedy within the first hours of the disaster. Very quickly, photos of the liner's severed tail, marked with characteristic puncture holes whose edges were bent inward, began to circulate in the media. Even non-specialists understood that these were sure signs of an "external impact" on the aircraft.
Azerbaijan declined to investigate the air catastrophe through the Interstate Aviation Committee. The black boxes were opened in Brazil, where the Embraer was manufactured. Kazakhstan's Ministry of Transport also launched its own investigation. The theory put forward in the first hours after the plane's loss was now confirmed by all: "external impact." That is, the result of Russian air defence activity, because at that very moment, Ukrainian drones were once again expected in Russian skies.
In the immediate aftermath of the air disaster, Azerbaijan clearly delineated its position: Russia must accept responsibility, offer apologies, pay compensation as required by international practice, and launch its own investigation to bring the guilty parties to justice. It was understood that the plane was struck by accident, but when such an "accident" costs dozens of lives, it is a case where the mistake is worse than a crime. In Moscow, officials took a pause. Russian propaganda, however, unleashed anti-Azerbaijani hysteria. It reached the point that a deputy of the Milli Majlis of Azerbaijan, Azer Badamov, was denied entry into Russia while travelling as part of an official delegation to the Astrakhan region.
A new round of tension occurred in the summer of 2025, when Russian security forces in Yekaterinburg detained more than 50 ethnic Azerbaijanis; two of them—the Safarov brothers—were killed during the detention. Five others ended up in hospital. Furthermore, Russian law enforcement officers returned to investigating a murder committed almost a quarter-century ago, in 2001. Many of those detained were only 3-4 years old at the time of that crime and could in no way have been valuable witnesses, much less suspects.
Azerbaijan did not fail to respond: the activities of the Russian House, which, as it turned out, had been operating without proper documentation, were terminated; a search was conducted at the offices of the "Sputnik" agency, which led to the detention of two FSB employees; a group of cybercriminals who had arrived from Russia was detained; and a visit by Russian Deputy Prime Minister Overchuk was cancelled. In short, the situation snowballed, gathering momentum, and tensions escalated more and more.
Everything ends eventually
All crises eventually come to an end. Neither Moscow nor Baku is interested in a further deterioration of relations. Consequently, clear signs of an imminent thaw have recently become observable.
On August 26, 2025, the President of Russia sent birthday congratulations to the First Vice-President and First Lady of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva. This was followed by a brief handshake between the leaders at the SCO summit. Then, on October 7, 2025, Ilham Aliyev called Vladimir Putin to congratulate him on his birthday. It was then, as Kremlin sources later asserted, that the agreement for a face-to-face meeting in Dushanbe was reached.
And this meeting, by and large, met expectations. Vladimir Putin began immediately with the most painful topic—the AZAL flight catastrophe, downed by Russian air defence near Grozny on December 25, 2024: "Even back then, in our first telephone conversation, I not only offered apologies for the fact that the tragedy occurred in Russia's skies, but I also expressed my most sincere condolences to the families of the victims. I would like to repeat all of this, to renew it, and to say that we, of course, as agreed, are providing all possible assistance to the investigation. The investigation is concluding, and now, in general, we can speak about the causes of this tragedy, this catastrophe. It is linked to several circumstances. The first is that a Ukrainian drone was in the sky. We were tracking three such drones that crossed the border of the Russian Federation during the night of the tragedy. The second cause is related to technical failures in Russia's air defence system itself."
As the RF president stressed, "undoubtedly, everything that is required in such cases, in such tragic cases, will be done by the Russian side regarding compensation, and a legal assessment of the actions of all officials will be given."
Thus, the Russian president, although he recalled the Ukrainian drones, nonetheless acknowledged that Russian air defence bears responsibility for the catastrophe. He offered apologies again and promised to pay compensation and bring the guilty parties to justice, although he noted that the latter would require time.
In essence, the results of the meeting signify a diplomatic victory for Azerbaijan. Russia fulfilled—or promised to fulfil—the main conditions set by the Azerbaijani side: recognition of responsibility, apologies, payment of compensation, and holding the guilty accountable. Our country did not retreat from its principled positions and achieved its objective. This allows one to speak of the return of bilateral relations to a business-like and constructive track, especially since neither Baku nor Moscow was interested in deepening the crisis.
After Putin's statements, in which he called relations between Azerbaijan and Russia "allied," the Russian propagandists who had diligently stoked passions and all but called for yet another Special Military Operation, this time against Azerbaijan, found themselves in an ambiguous position, at the very least.
Observers also note a reduction in pressure on the Azerbaijani diaspora. A large-scale inspection is already underway in Yekaterinburg, and many of those responsible for the roundup targeting ethnic Azerbaijanis and the deaths of our two compatriots are already under close scrutiny from inspectors—with all the ensuing consequences. The Investigative Committee of Russia refused to seize the assets of the Aghalarovs, father and son, in connection with the lawsuit filed by the victims of the Crocus City Hall terrorist attack. According to experts, the process of "unblocking the situation" will continue. But whether there will be a return to the previous level of relations remains a significant question.
Behind the scenes of the Summit
Azerbaijan's success in ensuring that its conditions were met during the investigation of the air disaster further underscores Baku's growing authority and political influence on the global stage. In this regard, the assessment by Hikmet Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan, is noteworthy: "In the first ten days of October 2025 alone, President Ilham Aliyev took part in three different summits held in various regions and formats.
"President Ilham Aliyev's participation in three summits in just ten days is a manifestation of Azerbaijan's multi-level and multi-regional foreign policy, stemming from its diverse geopolitical identities."
While adeptly navigating new diplomatic avenues and platforms, Azerbaijan has not forsaken its traditional ones. The Commonwealth of Independent States (CIS), which emerged in the USSR's immediate aftermath, was viewed by some as an integration platform and by others as a mechanism for a "civilized divorce." Russian President Vladimir Putin put an end to these debates in the mid-2000s, stating: "The CIS was conceived from the very beginning as a form of civilized divorce." He added: "If anyone expected special achievements in all areas within the CIS, there were none and could not be any. The main goal for the CIS was the softest possible separation after the collapse of the USSR. The CIS coped with this goal."
More than 30 years after the USSR's dissolution, the Commonwealth continues to function, though its discussions increasingly focus on humanitarian rather than political matters. This was evident at the recent summit in Dushanbe. In his address, Azerbaijani President Ilham Aliyev highlighted cooperation in the humanitarian sphere: "I express gratitude to the CIS heads of state for supporting the candidacy of the city of Lachin, in Azerbaijan's Eastern Zangezur region, as the CIS cultural capital this year. In June of this year, the opening ceremony of the 'CIS Cultural Capital Year' was held in Lachin, where information about the history and cultural heritage of this ancient Azerbaijani land was presented. Guests of the event saw firsthand the rapid revival of Lachin following its liberation from 30 years of Armenian occupation. The completely destroyed city has, in just a few years, been transformed into one of the most beautiful and habitable cities."
The head of state continued: "Another important event in the life of the Commonwealth was the III CIS Games, held from September 28 to October 8 of this year in Azerbaijan. The centre for the Games was the ancient city of Ganja—the homeland of the great 12th-century Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi. In addition to Ganja, six other Azerbaijani cities—Gabala, Göygöl, Yevlakh, Mingachevir, Khankendi, and Shaki—hosted more than 1,600 athletes from 13 countries, including both CIS members and guest nations."
Aliyev did not merely reference the Armenian occupation; selecting Lachin as the CIS cultural capital primarily showcases the success of Azerbaijan's "Great Return" program and the revival of territories liberated from occupation. This unprecedented task—revitalizing an area the size of Lebanon, where nearly everything was destroyed—is being accomplished by Azerbaijan independently, serving as further proof of the country's enhanced political influence and state stability.