Çərşənbə axşamı, 03:02
Futbol üzrə Azərbaycan milli komandası 2026-cı ildə keçiriləcək dünya çempionatının daha iki seçmə matçını məğlubiyyətlə başa vurub. Oktyabrın 10-da Parisdə Fransa millisinə 0-3, üç gün sonra isə Krakovda Ukrayna seçməsinə 1-2 hesabı ilə uduzan Ayxan Abbasovun komandası məğlubiyyətə baxmayaraq, məhv olan ümidlərə həyat verib.
Fernandu Santuşun istefaya göndərilməsindən sonra istefasından sonra Ayxan Abbasov gözlənilmədən milli komandaya rəhbərlik etmək təklifi alıb. O, bu təklifi tərəddüd etmədən qəbul edib. Bundan əvvəl A.Abbasov U21 milli komandası və “Şamaxı” klubu ilə birgə çalışıb. O, riskli qərar verərək hər bir məşqçinin arzusu olan millinin sükanı arxasına keçib.
Məğlubiyyət yenilənməyə doğru addım olduqda
Baş məşqçi əvəzi statusuna razılaşan məşqçi üç oyunda yığmaya rəhbərlik edib. Bakıda Ukrayna ilə 1-1 heç-heçə oynayan milli ardınca qorxulu Paris səfərinə yollanıb. Fransa ilə oyun ərəfəsində hər zaman olduğu kimi hamı Azərbaycan futbolu tarixində ən acınacaqlı məğlubiyyəti xatırlayıb. 1995-ci ildə Parisdə Zinəddin Zidanın çıxış etdiyi Fransa yığması Azərbaycan komandasına 10 cavabsız qol vurmaqla azarkeşlərimizin “qorxulu yuxu”suna çevrilib. Bu dəfə A.Abbasov daha düşünülmüş taktika seçib: üç qol buraxmasına baxmayaraq, komanda daha təşkilatlanmış şəkildə görünürdü. Əsas diqqət bütün komandanın sıx müdafiəsinə, açıq futboldan yayınmağa və qapını qorumağa yönəlmişdi.
Müharibə vəziyyətinə görə Ukrayna millisi Azərbaycan komandasını Krakovda qəbul edib. Bakıda 1-1 hesablı heç-heçədən sonra Sergey Rebrovun yetirmələri revanş əzmi ilə meydana çıxsa da, qələbəni böyük çətinliklə əldə ediblər. Etiraf edək ki, hakim heyəti də bəzi məqamlarda mübahisəli qərarlarla rəqibin uğurunda pay sahibi olub. Buna baxmayaraq, onu da etiraf etməliyik ki, Azərbaycan qələbə qazanmaq üçün kifayət qədər səy göstərməyib və 1-2 hesabı meydanda baş verən hər şeyi əsk etdirir.
Ayxan Abbasovun rəhbərliyi altında 3 oyunda 1 xal toplayan komanda böyük ölçüdə fərqlənməsə də, azarkeşlərin qəlbində ümid yaradıb.
Uzun fasilədən sonra yerli məşqçiyə tapşırılan Azərbaycan millisində futbolçuların kollektiv oynamaq bacarığını izlədik. Həm müdafiədə, həm də bəzi hallarda hücumda normal taktika icra edən futbolçular çoxlu sayda səhvlərə yol versə də, meydanda istəkli olduğunu göstəriblər. Futbol idman növlərin arasında ən çətinlərdin biridir, burada Ayxan Abbasov deyil başqası da 2 həftəyə möcüzə yarada bilməz. Amma çətin dönəmdə yığmanı toparlamağı bacaran məşqçi işinin hiss olunmasını qəbul etməliyik.
Önəmli məsələ odur ki, baş məşqçi milliyə döyüş ruhu, mübarizə istəyi və son illərdə çatışmayan “futbol həvəsi”ni aşılaya bilib. Ukrayna ilə cavab görüşü də bunu bir daha sübut edib. Komanda hücumda çox yaxşı təsir bağışlayıb və bu da sevindirici məqam idi.
Ukrayna ilə oyunda Elvin Cəfərquliyev, Nəriman Axundzadə, Bəhlul Mustafazadənin xüsusi fəallığını izlədik. “Qarabağ”ın əsas heyət üzvləri millinin oyununda da əzmkar mübarizə göstəriblər. Qapıçı Şahruddin Məhəmmədəliyevin maksimum güclə qapını qorumaq istəyi diqqətdən yayınmayıb. Əvvəlki xarici məşqçilər – Fernandu Santuş və Canni De Byazinin dövründə komandada belə bir ruh və istək yox idi. Heyət və stadion eyni olsa da, bəs niyə komanda xarici məşqçilərin rəhbərliyi altında rəsmi matçlara məsuliyyətlə yanaşmayıb?
Cavab sadədir: Azərbaycan futbolunda dünya səviyyəli oyunçular çatışmır. Ən yaxşı futbolçu hesab etdiyimiz Mahir Emreli Almaniyada ikinci bundesliqa klubunda ehtiyatda oturur. Dünya səviyyəsində futbolçu olmadığı halda bu ölkənin futbolçusuna yerli məşqçinin rəhbərlik etməsi lazımdır. Çünki yerlilərin səviyyəsini, bacarığını və onlarla işləmək qaydasını məhz bizim mütəxəssislər bacarır.
Azərbaycan millisi bir top fərqi ilə (2:1) Ukraynaya məğlub olsa da, məzmunlu və baxımlı futbol sərgiləyib. Bu da gələcəyə inam yaradır. Əlbəttə ki, bu, 1-2 ildən sonra Azərbaycan milli komandasının dünya və Avropa çempionatında oynayacağı demək deyil. Yalnız milli komandanın “koma”dan çıxması və normal fəaliyyətə qayıtması haqqında danışa bilərik.
Əlbəttə ki, Ayxan Abbasovu həddindən artıq tərifləmək olmaz, amma onun müsbət cəhətləri də etiraf edilməlidir. Çətin vəziyyətdə yığmaya sahib çıxıb, komandada əhvali-ruhiyyənin düzəlməsini təmin edib. Ukrayna ilə Bakıdakı oyundan 1 gün əvvəl “Sabah” klubunun futbolçusu Abdulla Xaybullayevin düşərgəyə dəvət olunması, məşqçiylə mübahisə edən futbolçu Renat Dadaşova sərt münasibətin göstərilməsi A.Abbasovun baş məşqçi kimi qəbul etdiyi düzgün qərarlardır.
AFFA hələ ki, Abbasovla tərəfdaşlığının nə qədər uzunmüddətli olacağını rəsmi olaraq açıqlamayıb. Hələlik yalnız onun noyabrın sonuna qədər işləməyə davam edəcəyi aydındır. Bundan sonra İcraiyyə Komitəsi qərar verəcək. Lakin AFFA yenidən başqa bir əcnəbi dəvət etmək qərarına gələrsə, bu, ölkənin futbol ictimaiyyətinə hörmətsizlik əlaməti olardı.
Ayxan Abbasov ilə ilin sonunda bir illik müqavilənin imzalanması doğru olardı. Məşqçinin 2026-cı il UEFA Millətlər Liqası üçün ideyalarını həyata keçirmək üçün vaxta ehtiyacı var. Yalnız bundan sonra onun işi obyektiv qiymətləndirilə bilər.
Azərbaycan milli komandası dünya çempionatının seçmə mərhələsinin son oyunlarını gözləyir. Milli Bakıda noyabrın 13-də İslandiya, noyabrın 16-da isə Fransa ilə qarşılaşacaq. Bu oyunlardan sonra seçmə mərhələ başa çatacaq və məşqçinin gələcəyi bəlli olacaq. Ümid edirik ki, Azərbaycan futbolunun taleyinə görə məsuliyyət daşıyanlar bu dəfə düzgün seçim edəcəklər. Xatırladaq ki, vəzifəsindən kənarlaşdırılan Fernandu Santuş AFFA-dan 3,700,000 manat təzminat alıb. Yerli məşqçilər heç vaxt bu qədər böyük təzminat tələb etməyəcəklər.
“Bəhanə axtarmırıq – ürəklə oynayırıq”
Milli komandanın baş məşqçisi Ayxan Abbasovun son oyunlarla bağlı fikirləri: “İslandiyadan sonra Bakıda Ukrayna millisindən xal qazandıq. Hər kəs düşünürdü ki, uşaqlar uzaq yoldan gəlib. Bəzən istək, ruh olanda yorğunluğu da hiss etmirlər. Emin Mahmudov fiziki göstəricilərinə görə komandanın ən yaxşısıdır. Bəlkə də Eminin gücü yox idi. Amma necə sürüşmə fəndi etdi. Bütün futbolçular yorğun olsalar da, mübarizə aparırdı. Uduzmaq istəmirdilər. Buna öyrəşməliyik. Futbolçulara səhər demişdim ki, yorğunluğu özümüzə psixoloji problem etməyək. Rəqib də yoldan gəlmişdi. Öyrəşmək lazımdır. Turnir bunu tələb edir. Futbolçularımızın təməli gənc yaşlarından buna öyrəşməlidirlər. Bəlkə də liqalarda oyunların sayını çoxaltmaq lazımdır. Bəlkə 1-ci oyun Ukraynaya qarşı oynasaydıq, başqa cür olardı. Çempionatımızın tempi artmalıdır, futbolçularımız 90 dəqiqə oynasa, daha yaxşı olar. Gələcəkdə millinin daha yaxşı çıxış edəcəyini düşünürəm”.

СБОРНАЯ, ВСЕЛЯЮЩАЯ НАДЕЖДУ
Сборная Азербайджана по футболу завершила еще два отборочных матча к чемпионату мира 2026 года. 10 октября в Париже команда Айхана Аббасова проиграла Франции со счетом 0:3, а спустя три дня в Кракове уступила Украине - 1:2. Несмотря на поражения сборной, у болельщиков появился лучик надежды. После отставки главного тренера Фернанду Сантуша предложение возглавить национальную команду неожиданно получил Айхан Аббасов. Не раздумывая, он принял его. До этого А.Аббасов совмещал работу с молодежной сборной U21 и клубом «Шамаха». Приняв рискованное решение, он с энтузиазмом встал у руля национальной команды, ведь это мечта каждого тренера.
Когда поражения - шаг к обновлению
Согласившись на статус исполняющего обязанности главного тренера, Айхан Аббасов провел со сборной три игры. Сначала в Баку команда сыграла вничью с Украиной - 1:1, затем отправилась в «страшный» выезд в Париж. Перед матчем с Францией все вспоминали самое болезненное поражение в истории азербайджанского футбола - в 1995 году команда Франции во главе с Зинедином Зиданом забила Азербайджану 10 безответных голов. На этот раз А.Аббасов выбрал более продуманную тактику: несмотря на проигрыш в три мяча, команда выглядела организованной. Ставка была сделана на плотную оборону всей командой, отказ от открытого футбола и акцент на защиту собственных ворот.
Из-за военного положения в стране сборная Украины принимала азербайджанцев в Кракове. Несмотря на ничью в Баку, подопечные Сергея Реброва с большим трудом добились победы в домашнем матче. Нужно признать, что судейская бригада в ряде моментов приняла спорные решения в пользу соперника. Тем не менее признаем и то, что Азербайджан не наиграл на победу, и счет 1:2 в целом - итог всего происходящего на поле.
Под руководством Айхана Аббасова сборная набрала всего одно очко в трех матчах, но все же смогла зажечь в сердцах болельщиков надежду. После долгого перерыва национальную команду вновь доверили местному специалисту, и на поле мы увидели командную игру. Хотя футболисты все еще часто ошибаются и не всегда справляются с тактическими задачами, они показали желание, стремление, волю к борьбе. Футбол - один из самых сложных видов спорта, и никакой тренер, даже самый опытный, не способен сотворить чудо за две недели. Поэтому работа А.Аббасова по стабилизации команды в кризисный момент заслуживает уважения.
Важно, что новый тренер сумел привить сборной боевой дух, желание бороться и ту самую страсть к футболу, которой в последние годы так не хватало. Ответный матч с Украиной стал подтверждением этого. Команда показала достойную игру в атаке, и это стало одним из приятных моментов.
В матче с Украиной особенно выделялись Эльвин Джафаргулиев, Нариман Ахундзаде и Бахлул Мустафазаде. Эти игроки, являющиеся ключевыми фигурами «Карабаха», проявили себя и на уровне сборной. Голкипер Шахруддин Магомедалиев продемонстрировал максимальную самоотдачу и стремление защитить ворота. При предыдущих иностранных тренерах - Фернанду Сантуше и Джанни Де Бьязи - такого духа и желания в команде не наблюдалось. Состав тот же, стадионы те же - почему же при иностранных тренерах команда не относилась к официальным матчам ответственно?
Ответ прост: в азербайджанском футболе нет игроков мирового уровня. Наш лучший футболист - Махир Эмрали - сидит на скамейке запасных во втором дивизионе Германии. Когда нет звезд, логично, чтобы сборную тренировал местный специалист, который лучше понимает потенциал и особенности азербайджанских игроков. Пусть Азербайджан и уступил Украине (1:2), но игра была содержательной и зрелищной. Это вселяет веру в будущее. Но не подразумевает, естественно, участие в чемпионатах мира или Европы в ближайшие 1-2 года. Можно говорить лишь о выходе сборной из «комы» к нормальному функционированию.
Ну и, конечно, не стоит перехваливать Айхана Аббасова, хотя позитивные моменты признать следует. Он принял сборную в тяжелый период и смог улучшить ее внутренний микроклимат. Его решения - такие, как вызов Абдулы Хайбулаева из «Сабаха» за день до игры с Украиной в Баку и жесткая реакция на спор с тренером со стороны Рената Дадашова, - говорят о грамотном подходе к делу.
Официально АФФА пока не объявила, насколько долгосрочным будет сотрудничество с А.Аббасовым. Пока ясно лишь то, что он продолжит работу до конца ноября. А потом все решит Исполнительный комитет. Но если АФФА вновь пойдет по пути приглашения очередного иностранца, это будет проявлением неуважения к футбольному сообществу страны.
В конце года было бы разумно подписать с Айханом Аббасовым контракт сроком на один год. Тренеру необходимо дать время, чтобы реализовать свои идеи в Лиге наций УЕФА 2026 года. Только после этого можно объективно оценивать его работу.
А пока сборную Азербайджана ждут последние матчи отборочного цикла чемпионата мира. 13 ноября Баку примет сборную Исландии, а 16 ноября - Франции. После этих игр квалификация завершится, и станет понятно, какова будет дальнейшая судьба тренера. Надеемся, что те, кто отвечает за судьбу азербайджанского футбола, в этот раз не ошибутся. Напомним, что Фернанду Сантуш, отправленный в отставку, получил от АФФА компенсацию в размере 3 млн 700 тыс. манатов. Местные тренеры никогда не будут требовать таких дорогих отступных.
«Не ищем оправданий - играем сердцем»
Комментарий главного тренера сборной Айхана Аббасова после проведенных матчей: «После Исландии мы взяли очко у Украины в Баку. Все думали, что ребята устали от дальней дороги. Но когда есть желание и дух, усталость не чувствуется. Эмин Мамедов был лучшим по физическим показателям. Может быть, у него уже не было сил, но посмотрите, как он применил подкат. Все футболисты, несмотря на усталость, боролись. Они не хотели проигрывать. Мы должны привыкнуть к этому. Я с утра сказал игрокам: не превращайте усталость в психологическую проблему. Соперник тоже ехал издалека. К этому нужно адаптироваться - турнир этого требует. Наши футболисты с юных лет должны быть готовы к подобным условиям. Возможно, стоит увеличить количество матчей в чемпионате. Если бы первая игра была против Украины, вероятно, все сложилось бы иначе. Наш чемпионат должен быть более динамичным, игроки должны уметь держать темп все 90 минут. Я верю, что в будущем сборная будет выступать еще лучше».