Azərbaycan 6 trilyon dollar həcmində kapitala çıxış imkanı əldə edəcəyi islam bank alətlərinin tətbiqinə hazırlaşır
2026-cı ildən Azərbaycanda islam bank məhsullarının mərhələli şəkildə tətbiqinə başlanacaq. Bu addım ölkənin maliyyə sektorunu əsaslı şəkildə transformasiya edə, onun dayanıqlılığını artıra və banklar üçün əlavə gəlir mənbələri yarada bilər.
Beynəlxalq reytinq agentliyi “Moody's”in son hesabatına əsasən, Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) islam maliyyə xidmətlərinin tətbiqi üçün normativ-hüquqi bazanı hazırlayır. Bu istiqamətdə o cümlədən Mülki Məcəlləyə, “Banklar haqqında” Qanuna və Vergi Məcəlləsinə dəyişikliklər nəzərdə tutulur.
Müvafiq tənzimləyici dəyişikliklər təsdiqləndikdən sonra ənənəvi banklar “islam pəncərələri” adlanan sistem vasitəsilə şəriətə uyğun xidmətlər təklif edə biləcəklər. İslahatın ilkin məqsədi bazarı islam bankçılıq prinsiplərinə uyğun məhsullarla tanış etmək və onların daha geniş istifadəsi üçün zəmin yaratmaqdır. Mərkəzi Bank öz növbəsində məhsul çeşidinin genişlənməsi ilə tənzimləməni təkmilləşdirərək, tətbiq prosesini nəzarətdə saxlayacaq.
Bu yeni maliyyə alətinin Azərbaycanda tətbiqi mexanizmləri və perspektivləri Bakıda keçirilmiş “İslam Maliyyə Forumu 2025”də müzakirə edilib.
Qonşuların təcrübəsi
Məlum olduğu kimi, islam bankçılığı şəriət qanunlarına uyğun qurulmuş maliyyə əməliyyatları və xidmətləri sistemidir və faiz, spekulyativ əməliyyatlar və İslam etik prinsiplərinə zidd olan sahələrə (alkoqol, mərc oyunları, tütün) investisiya qoyuluşlarını qadağan edir. Bu cür maliyyə əməliyyatlarının əsasını risk və gəlirlərin ədalətli bölüşdürülməsi, həmçinin aktivlərlə təminat prinsipləri təşkil edir.
Beynəlxalq İslam Bankçılığı və Maliyyə İnstitutunun məlumatına görə, 2024-cü ilin sonuna islam maliyyə aktivlərinin həcmi 2,7 trilyon dollardan çox olub, illik artım templəri 10-12% təşkil edir. Bazarın əsas payı Körfəz ölkələri, Malayziya, İndoneziya və Türkiyəyə məxsusdur. Aktivlərin strukturunda şəriət prinsiplərinə riayət edilməsinə yönəlmiş islam bank məhsulları və investisiya fondları üstünlük təşkil edir.
İslam Bankları və Maliyyə Təşkilatları üzrə Baş Şurasının Baş katibi Abdelilah Belatik daha əvvəl bildirmişdi ki, islam maliyyələşdirmə bazarının ümumi həcmi 2025-ci ilin sonuna 5,3 trilyon dollara çatacaq, 2030-cu ilə qədər isə 9 trilyon dollara yüksələcəyi proqnozlaşdırılır: “Müqayisə üçün, 2010-cu ildə bu göstərici 1 trilyon dollar idi, 2024-cü ilə qədər isə 4,5-4,7 trilyon dollara qədər artıb: 14 il ərzində 4 dəfə artım müşahidə olunub”.
Mərkəzi Asiyanın qonşu dövlətlərinin təcrübəsi göstərir ki, regionda islam maliyyəsinin inkişafı formalaşma mərhələsindədir, lakin eyni zamanda davamlı artım dinamikası nümayiş etdirir. Bu sahədə xüsusilə əhəmiyyətli uğurlar Qazaxıstanda və Qırğızıstanda əldə edilib ki, beynəlxalq reytinq agentliyi “Fitch Ratings”in qiymətləndirməsinə görə, bu ölkələr orta və uzunmüddətli perspektivdə islam maliyyə sənayesinin inkişafı üçün ən böyük potensiala malikdir.
“Fitch”in hesabatında qeyd olunub ki, regiona Körfəz ərəb dövlətləri Əməkdaşlıq Şurası ölkələrindən iqtisadi əməkdaşlıq və investisiyaların artması fonunda islam maliyyələşdirməsinə maraq güclənir. Belə ki, 2024-cü ilin sonuna Mərkəzi Asiyada islam maliyyə sənayesinin həcmi 500 milyon dolları keçib (çoxtərəfli maliyyələşdirmə nəzərə alınmadan).
Müsbət dəyişikliklərə baxmayaraq, islam bankçılığı hələ də region ölkələrinin maliyyə sistemlərində kiçik yer tutur. “Fitch”in məlumatına görə, 2024-cü ilin sonuna Qazaxıstan və Qırğızıstanda islam bank xidmətlərinin payı cəmi 1% ətrafında idi. Lakin Qazaxıstan daha yüksək hədəflər qoyub. Ölkə 2025-ci ilin sonuna qədər islam maliyyələşdirməsinin payını 3-5%-ə çatdırmağı hədəfləyib.
Özbəkistanda da 2024-cü ildə ölkənin Mərkəzi Bankı mikromaliyyə təşkilatlarına islam xidmətləri göstərməyə icazə verən normativ aktları təsdiqləyib. Eyni zamanda, ənənəvi banklara “İslam pəncərələri” açmağa imkan verəcək qanun layihəsi hazırlanır ki, bu da sektorun inkişafında növbəti mərhələ olacaq.
Nəzəriyyədən praktikaya
Azərbaycana gəlincə, islam maliyyə xidmətlərinin tətbiqi zərurəti haqqında söhbətlər uzun müddətdir gedir. 2013-cü ildə Azərbaycan Beynəlxalq Bankı tərəfindən belə cəhdlər edilmişdi, lakin qanunvericilik dəstəyinin kifayət qədər olmaması səbəbindən layihə iki il sonra dayanmışdı.
Bununla belə, bu bazar üçün real potensialın mövcudluğu, həmçinin Azərbaycanın islam dünyası ölkələri ilə artan iqtisadi qarşılıqlı fəaliyyəti səbəbindən şəriət prinsiplərinə əsaslanan maliyyə alətlərinin tətbiqi zərurəti məsələsi vaxtaşırı meydana çıxırdı.
Məhz buna görə də Azərbaycan Mərkəzi Bankı ölkədə islam bankçılığının tətbiqi üçün konseptual planlardan praktik tədbirlərə keçib.
Mərhələli strategiya çərçivəsində artıq “İslam pəncərəsi” modelinin yol xəritəsi hazırlanıb ki, bu da islam maliyyə məhsullarının bank sisteminə inteqrasiyası üçün əsas olacaq.
Bu yol xəritəsi dörd əsas istiqaməti nəzərdə tutur. Birinci istiqamət ilkin mərhələdə tətbiq ediləcək məhsulların müəyyənləşdirilməsidir. Bunun üçün AMB müştərilərin və bazarın ehtiyaclarını araşdırıb, banklar, assosiasiyalar və ekspertlərlə məsləhətləşmələr aparıb. Bu mərhələ artıq başa çatıb.
İkinci istiqamət qanunlara dəyişiklikləri əhatə edən normativ-hüquqi bazanın yaradılmasıdır. Bununla əlaqədar AMB Mülki və Vergi məcəllələrinə, həmçinin “Banklar haqqında” Qanuna və bir sıra digər normativ aktlara dəyişikliklər paketini hazırlayıb. Maliyyə sektoru iştirakçıları ilə müzakirədən sonra sənədlər hökumətin müzakirəsinə təqdim ediləcək.
Üçüncü istiqamət potensial və biliklərin artırılmasıdır. Bunun üçün Mərkəzi Bank Türkiyə, Pakistan, Qırğızıstan və digər ölkələrdəki müvafiq strukturlarla əməkdaşlıq qurub.
Yol xəritəsinin dördüncü komponenti minimum tənzimləyici tələblər formalaşdıqdan sonra “İslam pəncərəsi” vasitəsilə islam bank məhsullarının tətbiqidir. Bu, bazar tələbatının sınaqdan keçirilməsi, iştirakçıların məhsullarla tanış olması və gələcəkdə daha geniş məhsul və həll spektrinin tətbiqi üçün şərait yaradacaq. “Mərkəzi Bank isə bu ilkin mərhələnin gedişini izləyəcək, nəticələri qiymətləndirəcək və əldə edilmiş təcrübəyə əsaslanaraq növbəti mərhələlər, əlavə məhsullar və normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi ilə bağlı qərarlar qəbul edəcək. Biz bu prosesdə bütün yerli və beynəlxalq tərəfdaşlarla sıx əməkdaşlığa hazırıq”, - AMB-nin maliyyə sektorunun dayanıqlı inkişafı departamentinin direktoru Rüstəm Tahirov qeyd edib.
İslahatın elementlərindən biri də İslam maliyyə əməliyyatlarının əlavə dəyər vergisindən (ƏDV) azad edilməsi olacaq ki, bu da onları ənənəvi bank məhsulları ilə müqayisədə daha rəqabətqabiliyyətli edəcək.
R.Tahirovun sözlərinə görə, islam maliyyələşdirməsi potensialından səmərəli istifadə üçün bir sıra şərtlərə əməl edilməlidir.
“Ənənəvi və islam maliyyə xidmətləri arasında bərabər şərait yaratmaq vacibdir. Bunun üçün maliyyə tənzimlənməsinin islam maliyyə məhsullarının xüsusiyyətlərinə uyğunlaşdırılması tələb olunur. Eyni zamanda islam maliyyə məhsulları üzrə əməliyyatların vergiyə cəlb olunma baxımından harmonizasiyası mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bilirik ki, bəzi maliyyə xidmətləri ƏDV-dən azaddır. Ona görə də eyni prinsipləri islam maliyyə əməliyyatlarına da tətbiq etmək vacibdir. Hazırda müvafiq dövlət qurumları ilə birlikdə bu istiqamətdə işləyirik”, - R.Tahirov bildirib.
İnvestisiya imkanları
Qeyd olunduğu kimi, Azərbaycanda islam bankçılığının inkişafı İslam dünyasının aparıcı maliyyə institutlarının fəal beynəlxalq əməkdaşlığı və ekspert dəstəyi ilə müşayiət olunur.
AMB Pakistan və Malayziya mərkəzi bankları, eləcə də Türkiyənin İştirakçı Banklar Assosiasiyası ilə birgə islam bankçılığı potensialının artırılması üzrə pilot proqramlar başladıb.
“Biz bu sahənin təkcə Türkiyədə deyil, bütün regionda, xüsusən də Azərbaycanda inkişafına dəstəyi strateji məqsəd hesab edirik”, - Türkiyə Prezidenti yanında investisiya və maliyyə ofisinin nümayəndəsi Tarık Akın bildirib.
O,. həmçinin qeyd edib ki, Qarabağda bərpa işləri islam maliyyə alətlərinin tətbiqi üçün geniş investisiya imkanları açır.
“Bu alətlər regiondakı müxtəlif layihələrin maliyyələşdirilməsinin alternativ mənbəyi ola bilər”, - türkiyəli nümayəndə söyləyib.
Akın əlavə edib ki, enerji potensialı, strateji mövqe və dayanıqlı inkişaf Azərbaycanın islam maliyyəsini ölkənin ümumi iqtisadi strategiyasına inteqrasiya etmək qabiliyyətinə malik regional maliyyə mərkəzinə çevrilməsi üçün perspektivlər açır.
Azərbaycana yardım göstərməyə hazır olduğunu İslam Maliyyə İnstitutları üçün Mühasibat Uçotu və Audit Təşkilatı (AAOIFI) da bildirib. Təşkilatın himayədarlar şurasının sədri şeyx İbrahim bin Xəlifə vurğulayıb ki, aktivlərlə təminata və risklərin bölüşdürülməsinə əsaslanan İslam maliyyə sistemi etik, dayanıqlı və inklüziv bir alətdir və təbii olaraq dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə uyğun gəlir.
“Biz AAOIFI olaraq Azərbaycanı dəstəkləməyə hazırıq və bu regionda maliyyə fəaliyyətinin mərkəzinə çevrilməyə çalışırıq ki, bu da bu cür biznes aparmaq üçün ideal şəkildə uyğundur”, - o bildirib.
Öz növbəsində AMB “Azərbaycanda kapital bazarının inkişafı üçün tənzimləyici bazanın hazırlanması üzrə İslam maliyyələşdirmə qrantı” layihəsinin həyata keçirilməsində texniki yardım göstərilməsi ilə bağlı İslam İnkişaf Bankı İnstitutuna rəsmi müraciət edib.
Təşəbbüsün əsas məqsədi ölkədə islam maliyyə alətləri, ilk növbədə sukuk (istiqrazlar) üçün əlverişli normativ və institusional mühitin yaradılmasıdır. Layihə etibarlı hüquqi və tənzimləyici bazanın hazırlanmasını, İslam əməliyyatları ilə bağlı risklərin idarə edilməsi üzrə milli potensialın formalaşdırılmasını, həmçinin bu sahədə irəliləyişləri izləmək üçün monitorinq və qiymətləndirmə sisteminin yaradılmasını nəzərdə tutur.
Sənədə görə, layihənin uğurla həyata keçirilməsi Azərbaycanda ilk sukuk buraxılışı üçün yol açacaq ki, bu da ölkənin maliyyə sektorunun diversifikasiyasında əhəmiyyətli addım olacaq. Hazırda layihəni həyata keçirəcək konsaltinq şirkətlərinin seçilməsi prosesi başlayıb.
Daha əvvəl AMB sədri Taleh Kazımov yerli banklardan birinin artıq bu layihədə iştirak etməyə maraq göstərdiyini bildirib.
“Biz əsasən islam istiqrazlarının buraxılışına fokuslanmışıq və Dünya Bankı ilə birlikdə müvafiq qanunvericiliyin hazırlanmasına başlamışıq. Lakin yerli bankların iştirakı olmadan çətin olacaq, çünki onlar istiqrazların müştərilərini daha yaxşı tanıyırlar. Test rejimində işi qurmaq üçün banklarla danışıqlar aparılır. Əvvəlcə sukuk buraxılışı, daha sonra isə İslam bankçılığının inteqrasiyası gözlənilir. Layihənin reallaşdırılması üçün 3-5 il tələb olunacaq. Əsas məqsədimiz maliyyə inklüzivliyini və maliyyənin əlçatanlığını artırmaqdır”, - T.Kazımov qeyd edib.
Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının (ABA) icraçı direktoru Yunus Abdulov hesab edir ki, yerli bankların islam maliyyələşdirməsinə marağı artıq nəzəriyyə çərçivəsindən kənara çıxır. Üstəlik, ABA yanında Şəriət Şurasının yaradılması prosesi yekunlaşmaq üzrədir. “Bəzi banklar artıq həll yollarının işlənib hazırlanması üzərində çalışır və konkret məhsul istiqamətlərinə fokuslanırlar. Görürük ki, maraq stabildir, müştəri seqmentləri aydındır, ilkin tətbiq mərhələsi üçün lazımi bilik bazası artıq mövcuddur. Başqa sözlə, bazar hazırdır - sadəcə institusional bazanın yaradılmasını tamamlamaq lazımdır", - o vurğulayıb.
Bu zaman əsas diqqət maliyyələşdirmənin həcminə deyil, islam bankçılığının iqtisadiyyatın real sektoruna, xüsusilə də kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına göstərdiyi təsirə yönəldilib.
“Ölkədə islam maliyyələşdirməsinin tətbiqi infrastrukturun inkişafına fayda verəcək, çünki azad edilmiş ərazilərdə indi genişmiqyaslı tikinti işləri aparılır”, - deyə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirir.
Bir sözlə, islam bankçılığı Azərbaycan üçün maliyyə diversifikasiyası və beynəlxalq əməkdaşlığın yeni üfüqlərini açır. Bu islahat təkcə bank sisteminə inamı möhkəmləndirməyəcək, həm də ölkənin həcmi sürətlə 5 trilyon dollar həddinə yaxınlaşan qlobal islam maliyyə bazarına inteqrasiya olunmasına imkan verəcək.

Azerbaijan prepares to launch Islamic banking instruments, opening access to $6 trillion in capital
Starting in 2026, Azerbaijan will begin the phased introduction of Islamic banking products—a step that could significantly transform the country's financial sector, enhance its stability, and create additional sources of income for banks.
According to the latest Moody's report, the Central Bank of Azerbaijan (CBA) is preparing the regulatory and legal framework for the launch of Islamic financial services, including amendments to the Civil Code, the Law On Banks, and the Tax Code.
Following the approval of the relevant regulatory changes, traditional banks will be able to offer services compliant with Sharia norms through so-called "Islamic windows."
The initial goal of the reform is to familiarise the market with products that adhere to Islamic banking principles and to prepare the ground for their broader adoption.
The Central Bank, in turn, will oversee the launch process, adjusting regulations as the product line expands.
The mechanisms for applying this new financial instrument for Azerbaijan, as well as its prospects, were discussed at the Islamic Financial Forum-2025 held in Baku.
The experience of neighbours
Islamic banking is a system of financial operations and services built in accordance with Sharia norms, which prohibit the charging of interest, speculative transactions, and investments in industries contrary to Islamic ethical principles (alcohol, gambling, the tobacco industry). The foundation of such financial operations rests on the principles of fair risk and profit sharing, as well as asset-backing.
According to data from the International Institute of Islamic Banking and Finance, as of the end of 2024, the volume of Islamic financial assets exceeds $2.7 trillion, with an annual growth rate of 10-12%. The main market share is held by the Gulf countries, Malaysia, Indonesia, and Türkiye. The asset structure is dominated by Islamic banking products and investment funds focused on adhering to Sharia principles.
As previously reported by Abdelilah Belatik, the Secretary General of the General Council for Islamic Banks and Financial Institutions (CIBAFI), the total volume of the Islamic finance market is expected to reach $5.3 trillion by the end of 2025, with projected growth to $9 trillion by 2030. "For comparison, this figure was $1 trillion in 2010, and by 2024, it had grown to $4.5-4.7 trillion—a 4-fold increase in 14 years," Belatik stated.
The experience of neighbouring Central Asian states shows that the development of Islamic finance in the region is in its formative stages but is demonstrating sustainable growth dynamics.
Particularly notable successes in this sphere have been achieved in Kazakhstan and Kyrgyzstan, which, according to the international rating agency Fitch Ratings, possess the greatest potential for the development of the Islamic finance industry in the medium and long term.
As noted in the Fitch report, interest in Islamic financing in the region is intensifying against the backdrop of growing economic cooperation and investments from the Gulf Cooperation Council (GCC) countries. Thus, the volume of the Islamic financial industry in Central Asia exceeded $500 million by the end of 2024 (excluding multilateral financing).
Despite these positive shifts, Islamic banking still occupies a modest place in the financial systems of the region's countries. According to Fitch, at the end of 2024, the share of Islamic banking services in Kazakhstan and Kyrgyzstan was only about 1%.
However, Kazakhstan is aiming for more ambitious figures. The country has set a goal to increase the share of Islamic financing to 3-5% by the end of 2025.
In Uzbekistan, the country's Central Bank also approved regulations in 2024 permitting microfinance organisations to provide Islamic services.
Simultaneously, legislation is being developed that will allow traditional banks to open "Islamic windows," which will become the next stage of the sector's development.
From theory to practice
As for Azerbaijan, discussions about the need to introduce Islamic financial services have been ongoing for quite some time. In 2013, such attempts were even made by the International Bank of Azerbaijan, but the project was closed two years later due to a lack of legislative support.
Nevertheless, due to the real potential for this market and Azerbaijan's growing economic interaction with countries of the Islamic world, the issue of applying financial instruments based on Sharia principles has periodically arisen.
This is why the CBA eventually moved from conceptual plans to practical measures for implementing Islamic banking in the country.
As part of a phased strategy, a roadmap for the "Islamic window" model has already been prepared, which will form the basis for integrating Islamic financial products into the banking system.
It outlines four main directions. The first is identifying the products to be introduced at the initial stage. To this end, the CBA studied customer and market needs and held consultations with banks, associations, and experts. This stage is already complete.
The second direction is the creation of a regulatory and legal framework, including amendments to laws. In this regard, the CBA has prepared a package of amendments to the Civil and Tax Codes, as well as the Law On Banks and a number of other regulatory acts. After discussions with financial sector participants, the documents will be submitted to the government for consideration.
The third direction is capacity and knowledge building. For this, the Central Bank has established cooperation with relevant structures in Türkiye, Pakistan, Kyrgyzstan, and other countries.
The fourth component of the roadmap is the introduction of Islamic banking products through the "Islamic Window" after the minimum regulatory requirements are established.
This will create conditions for testing market demand, familiarising participants with the products, and applying a wider range of products and solutions in the future.
"The Central Bank will monitor the progress of this initial stage, evaluate the results, and, based on the experience gained, make decisions on the next stages, additional products, and the refinement of the regulatory and legal framework. We are ready for close cooperation with all local and international partners in this process," noted Rustam Tahirov, director of the CBA's financial sector sustainable development department.
One of the elements of the reform will also be the exemption of Islamic financial transactions from value-added tax (VAT), which will help make them more competitive compared to traditional banking products.
According to Mr. Tahirov, several conditions must be met for the effective use of Islamic financing's potential. "It is important to create equal conditions between traditional and Islamic financial services. This requires adapting financial regulation to the specific features of Islamic financial products. At the same time, the harmonisation of operations for Islamic financial products from a taxation perspective is crucial. We know that some financial services are exempt from VAT. Therefore, it is important to apply the same principles to Islamic financial operations as well. We are currently working in this direction together with the relevant state structures," Tahirov reported.
Investment opportunities
As noted, the development of Islamic banking in Azerbaijan is accompanied by active international cooperation and expert support from leading financial institutions of the Islamic world.
The CBA has launched pilot programmes on capacity building for Islamic banking jointly with the central banks of Pakistan and Malaysia, as well as the Banks Association of Türkiye.
"We consider supporting the development of this sphere a strategic goal, not only in Türkiye but throughout the region, especially in Azerbaijan," stated Tarik Akin, a representative of the Investment and Finance Office under the President of Türkiye.
He also remarked that the restoration work in Garabagh opens broad investment opportunities for the application of Islamic financial instruments. "These instruments can become an alternative source of financing for various projects in the region," the Turkish representative said.
Akin added that Azerbaijan's energy potential, strategic location, and sustainable development open up prospects for transforming the country into a regional financial centre capable of integrating Islamic finance into its overall economic strategy.
The Accounting and Auditing Organisation for Islamic Financial Institutions (AAOIFI) also declared its readiness to assist Azerbaijan. The chairman of the organisation's board of trustees, Sheikh Ibrahim bin Khalifa, emphasised that Islamic finance, based on asset-backing and risk-sharing, represents an ethical, sustainable, and inclusive instrument that naturally aligns with sustainable development goals. "We at AAOIFI are ready to support Azerbaijan and strive to become a centre for financial activity in this region, which is ideally suited for conducting this type of business," he stated.
In turn, the CBA has officially requested technical assistance from the Islamic Development Bank Institute for the implementation of the "Islamic Financing Grant for Regulatory Framework Development for Capital Market Development in Azerbaijan" project.
The main goal of the initiative is to create a favourable regulatory and institutional environment in the country for Islamic financial instruments, primarily sukuk (bonds). The project involves developing a robust legal and regulatory framework, building national capacity for managing risks associated with Islamic operations, and creating a monitoring and evaluation system to track progress in this area.
According to the document, the successful implementation of the project will pave the way for the first sukuk issuance in Azerbaijan, marking a significant step in the diversification of the country's financial sector. The selection of consulting companies that will undertake the project's execution has already begun.
Earlier, CBA Chairman Taleh Kazimov reported that one local bank has already expressed interest in participating. "We are mainly focused on the issuance of Islamic bonds and, jointly with the World Bank, have begun preparing the relevant legislation. However, it will be difficult without the participation of local banks, as they know the bond clients better. Negotiations are underway with banks to establish work in a test mode. First, the issuance of sukuk is expected, followed by the integration of Islamic banking. The project will require 3-5 years to implement. Our main goal is to enhance financial inclusivity and access to finance," Kazimov noted.
Yunus Abdulov, Executive Director of the Azerbaijan Banks Association (ABA), believes that local banks' interest in Islamic financing already extends beyond theory. Moreover, the process of creating a Sharia Council under the ABA is in its final stages. "Some banks are already working on developing solutions and are concentrating on specific product lines. We see that the interest is stable, the client segments are understood, and the necessary knowledge base for the first stage of implementation already exists. In other words, the market is ready—we just need to complete the creation of the institutional base," Abdulov emphasised.
The primary focus is not so much on the volume of financing, but on the impact that Islamic banking has on the real sector of the economy, particularly on the development of small and medium-sized entrepreneurship.
"The introduction of Islamic financing in the country will benefit infrastructure development, as large-scale construction work is currently underway in the liberated territories," asserts Vusal Gasimli, Executive Director of the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communication.
Thus, Islamic banking opens new horizons for financial diversification and international cooperation for Azerbaijan.
This reform will not only strengthen trust in the banking system but also allow the country to integrate into the growing global market for Islamic finance, the volume of which is rapidly approaching the $5 trillion mark.