AVROPA ÇEMPİONATINDA DÖRD UĞUR
Moldovanın paytaxtı Kişineuda noyabrın 1-2-də cüdo üzrə U-23 Avropa çempionatı keçirilib. Yarış gərgin mübarizə və rəqabətlə diqqəti cəlb edib. 23 yaşadək cüdoçuların yarışı həm də gələcək illərdə əsas komandalarda kimlərin təmsil olunacağını izləməyə imkan verib.
Avropada lider
Yarışın ilk günündə Azərbaycan qitə çempionatında ilk medalını qazanıb. 66 kq-da təmsil olunan İslam Rəhimov U-23 Avropa çempionatının qalibi olub. Cüdoçu finalda niderlandlı Yokhem van Hartenə qalib gələrək qızıl medala sahib çıxıb. Təəssüflə bildirmək lazımdır ki, digər idmançılar Murad Muradlı və Hüseyn Allahyarov (hər ikisi 60 kq) günü medalsız başa vurublar.
Avropa çempionatında ikinci yarış günü daha uğurlu alınıb və Azərbaycan millisi bir dəst medal qazanıb. +100 kiloqram çəki dərəcəsində tatamiyə çıxan Kənan Nəsibov bütün rəqiblərinə qalib gələrək qitə çempionu olub. Ömər Rəcəbli (81 kiloqram) gümüş, Aslan Kotsoyev (90 kiloqram) isə bürünc mükafata yiyələnib. Qeyd etmək lazımdır ki, bu, Azərbaycan cüdo tarixində ilk dəfədir ki, 66 kq və 100 kq-dan yuxarı çəki kateqoriyasında idmançılar 23 yaşadək idmançılar arasında Avropa çempionu olublar.
Yekunda Azərbaycan millisi 2 qızıl, 1 gümüş və 1 bürünc olmaqla ümumilikdə 4 medalla həm ümumi komanda hesabında, həm də kişilər arasında turniri birinci pillədə tamamlayıb. Yarışda təkcə kişi cüdoçularımızın çıxış etməsinə baxmayaraq, yığma 37 ölkə arasında lider olmağı bacarıb.
Nəticələr ümidverici olanda
Gənclərdən ibarət Azərbaycan komandasının məşqçisi Elxan Rəcəbli yetirmələrinin çıxışından razı qaldığını bildirib. O, “Region plus” jurnalına açıqlamasında mənfi və müsbət cəhətləri vurğulayıb: “İslam Rəhimov karyerası ərzində bir sıra çətinliklər yaşayıb. Zədə və psixoloji amillər ona mane olub. Hazırkı çempionatda qızıl medal qazanması çətinliklərə qalib gəldiyini göstərir. Kənan Nəsibova gəlincə, idmançının böyük təcrübəyə malik olduğunu unutmaq olmaz. Nəsibov əvvəllər qitə çempionatında üçüncü yeri tutub və dünya çempionatının gümüş medalını qazanıb. Hazırkı yarışda onun uğuru ikiqat sevindirici haldır. Ağır çəkidə hər zaman rəqabət az olub. Onun fiziki göstəriciləri hər zaman qələbə gözləməyə imkan verir. Belə çempionun ağır çəkidə olması məşqçi heyətini ümidləndirir.
81 kq-da çıxış edən Ömər Rəcəbliyə gəlincə, final görüşündən razı qalmadım. Fikrimcə, həmin görüşdə hakimlər italyan rəqibə “yuko” xalını verməməli idilər. Avropa çempionatının ikinci görüşündə Ömər Rəcəbli zədələndi. Bu səbəbdən, demək olar, çempionatı zədəli vəziyyətdə keçirdi. İtalyan rəqib Parlati yaxşı idmançıdır. Amma Ömər Rəcəbli bu finalı udmalı idi. Məğlub olubsa, demək, Ömər səhv edib, yol verilən nöqsanlar üzərində işləməlidir. Müsbət məqam Rəcəblinin daim medal qazanaraq stabil mübarizə aparmasıdır. Mənfi amil isə qızıl medaldan uzaq olmasıdır. Əksər yarışlarda Ömər Rəcəbli gümüş və bürünc medallar əldə edir. Bu il onun U23 komandasında son yarışı oldu. 2026-cı ildən Ömər Rəcəbli yalnız böyüklərin turnirində çıxış edəcək. Azərbaycan komandasında güclü rəqabətin olduğunu nəzərə alaraq Ömər üzərində daha çox işləməlidir”.
Azərbaycan dünya cüdosunun mərkəzi kimi
Azərbaycan cüdoçularının Moldovadakı qitə çempionatında qazandığı 4 medal gənc idmançıların əsas komandaya doğru inamla irəlilədiyini göstərir. Əsas millidə ciddi rəqabətin olduğunu nəzərə alaraq, gənclərdən bəzilərinin böyüklərdə uğurlu çıxış edəcəyi sual altındadır. Azərbaycan komandasında olimpiya, dünya və Avropa çempionları mübarizə aparır. Buna görə də onlar əsas millidə möhkəmlənmək üçün titullu həmkarları ilə rəqabətdən çəkinməməlidirlər.
2026-cı ildə Azərbaycan dünya cüdosunun mərkəzinə çevriləcək. Bakı tarixində ikinci dəfə cüdo üzrə dünya çempionatını qəbul edəcək. Ev sahibi kimi hər çəkidə iki cüdoçuya şans vermək imkanımız olacaq. Ona görə idmançılar mötəbər yarışa maksimum güclə hazırlaşmalıdırlar.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının (IJF) qərarına əsasən, 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək cüdo üzrə böyüklər arasında dünya çempionatının tarixi dəyişdirilib.Yeni qərara əsasən, mundial 2026-cı il oktyabrın 4-11-i aralığında baş tutacaq. Turnirin tarixinin dəyişdirilməsində məqsəd mötəbər yarışın digər beynəlxalq idman tədbirləri ilə eyni vaxta təsadüf etməməsi və dünya çempionatının televiziya yayımının daha geniş auditoriyaya çatdırılmasının təmin edilməsidir. Fərdi mübarizələr oktyabrın 4–10-da, qarışıq komanda yarışları isə oktyabrın 11-də keçiriləcək. Dünya çempionatının Milli Gimnastika Arenasında təşkil olunması planlaşdırılır.

Сборная U-23 Азербайджана - в лидерах среди 37 стран
В столице Молдовы 1-2 ноября состоялся чемпионат Европы по дзюдо среди спортсменов до 23 лет. Турнир привлек внимание своей напряженной борьбой и высокой конкуренцией. Соревнования U-23 также позволили предположить, кто в ближайшие годы сможет представлять основные сборные.
В лидеры Европы
В первый же день чемпионата Азербайджан завоевал медаль. В категории до 66 кг Ислам Рахимов стал чемпионом Европы среди спортсменов до 23 лет. В финале он победил голландца Йохема ван Хартена и удостоился золотой медали. К сожалению, другие азербайджанские спортсмены - Мурат Мурадлы и Гусейн Аллахъяров (оба 60 кг) - завершили встречи без наград.
На второй день соревнований успехи продолжились, и национальная сборная пополнила медальную коллекцию. В категории свыше 100 кг Кянан Насибов одержал верх над всеми соперниками и стал чемпионом Европы. Омар Раджабли (81 кг) взял «серебро», а Аслан Коцоев (90 кг) - «бронзу». Следует отметить, что в истории азербайджанского дзюдо впервые спортсмены в категориях до 66 кг и свыше 100 кг стали чемпионами Европы среди U-23.
В итоге у сборной Азербайджана 4 медали: 2 золотые, 1 серебряная и 1 бронзовая, что позволило ей занять первое место как в общекомандном зачете, так и среди мужчин. Несмотря на участие лишь мужчин, сборная сумела стать лидером среди 37 стран.
Когда итоги вселяют надежды
Тренер молодежной сборной Азербайджана Эльхан Раджабли остался доволен выступлением своих подо-печных. В интервью Region plus он отметил как положительные, так и отрицательные моменты:
«Ислам Рахимов в своей карьере сталкивался с рядом трудностей. Травмы и психологические факторы мешали ему. Победа на нынешнем чемпионате и золотая медаль говорят о том, что он преодолел эти трудности. Что касается Кянана Насибова, нельзя забывать о его большом опыте. Ранее он занимал третье место на чемпионате Европы и добился «серебра» на чемпионате мира. Его успех на нынешнем турнире - большая радость. В тяжелой весовой категории конкуренция всегда ниже, а физические показатели Кянана позволяют ожидать от него успешной борьбы. Наличие такого чемпиона в тяжелом весе дает надежду тренерскому штабу.
Что касается Омара Раджабли (81 кг), я остался недоволен финальной схваткой. По моему мнению, судьи не должны были присуждать «юкo» итальянскому сопернику. Во втором поединке Омар получил травму, поэтому практически весь турнир выступал не в полную силу. Итальянский соперник Парлати - сильный спортсмен, но финал Омар должен был выиграть. Если проиграл, значит, допустил ошибки, над которыми нужно работать. Положительный момент - это стабильная борьба и постоянное присуждение медалей, отрицательный - отсутствие «золота». В большинстве соревнований Омар добивается «серебра» или «бронзы». Этот год для него стал последним в U-23. С 2026 году он будет выступать на турнирах среди взрослых. Учитывая сильную конкуренцию в сборной, ему нужно больше работать над собой».
Азербайджан как центр мирового дзюдо
Четыре медали азербайджанских дзюдоистов на чемпионате Европы в Молдове показывают уверенное продвижение молодых спортсменов к основной сборной. Учитывая серьезную конкуренцию в главной команде, не все молодые атлеты смогут успешно выступать среди взрослых. В сборной Азербайджана соперничают олимпийские, мировые и европейские чемпионы, поэтому для закрепления в основном составе нужно уверенно бороться с титулованными коллегами.
В 2026 году Азербайджан станет центром мирового дзюдо. Баку примет чемпионат мира по дзюдо среди взрослых во второй раз. В качестве хозяев турнира у нас будет возможность выставить по два спортсмена в каждой весовой категории, поэтому они должны максимально подготовиться к престижным соревнованиям.
Отметим, что по решению Международной федерации дзюдо чемпионат мира в Баку среди взрослых в 2026 году пройдет с 4 по 11 октября. Изменение первичной даты было связано с необходимостью избежать совпадения с другими международными спортивными событиями и обеспечить более широкое телевизионное вещание турнира. Индивидуальные соревнования состоятся 4-10, а смешанные командные - 11 октября. Планируется, что турнир пройдет на Национальной гимнастической арене.