59 MEDAL VƏ 10-CU YER
Noyabrın 6-22-də Yaxın Şərqin ən böyük ölkəsi Səudiyyə Ərəbistanının paytaxtı Ər-Riyad şəhərində VI İslam Həmrəylik Oyunları keçirilib. İslam ölkələri arasında dünyanın ən məşhur idman tədbirlərindən birində Azərbaycan komandası qızıl medallarda 10-cu, ümumi medal sayında isə 58 ölkə arasında dördüncü yeri tutub. Komanda 59 medal qazanıb: 9 qızıl, 19 gümüş və 31 bürünc.
Konya ilə müqayisədə: səbəb və bəhanələr
Komandanın nəticələrini 2022-ci ildə Konyada keçirilən Oyunlarla müqayisə etmək olar. O vaxt Azərbaycan idmançıları Türkiyədəki yarışda 99 medal qazanmışdılar - 29 qızıl, 36 gümüş və 34 bürünc. Lakin müqayisəli təhlil Ər-Riyadda medalların xeyli az olduğunu göstərir.
İlk növbədə, yarış proqramındakı dəyişikliyi qeyd etmək lazımdır. Buna görə də Türkiyədə 281 idmançı ilə təmsil olunan Azərbaycan Səudiyyə Ərəbistanına cəmi 169 idmançı göndərib. Konyada səkkiz qızıl medal qazanan gimnastika bu dəfə proqrama daxil edilməyib. Həmin il Azərbaycana üç qızıl medal qazandıran kikboksinq də yarışdan kənarda qalıb. Digər tərəfdən Ər-Riyadda dəvə yarışları keçirilib və təbii ki, mükafatların əksəriyyətini ev sahibi ölkə qazanıb.
Güləş və atletika kimi bəzi idman növlərində medalların sayı daha az idi. Digər bir səbəb isə son illərdə islam ölkələrində idmanın inkişafı ilə əlaqələndirilə bilər. Bəhreyn, Səudiyyə Ərəbistanı və Qətər komandaları əvvəllər bir və ya iki medal qazanan zaman sevinirdilərsə, indi onlar daha böyük komandalarda yarışır və ciddi rəqabət yaradırlar. Vətənə gətirilən medalların azalmasının digər bir amili, şübhəsiz ki, bəzi idman növlərində idmançıların zəif hazırlığı idi. Azərbaycanlı idmançılar islam ölkələrində rəqabətin zəif olacağına inanaraq, layiqli nəticə əldə edə bilməyiblər.
Paris Yay Olimpiya Oyunlarının altı mükafatçısı İslam Həmrəylik Oyunlarında mübarizə aparıb. Yalnız cüdoçu Hidayət Heydərov qızıl medal qazanmağı bacarıb. Digər olimpiyaçılar finalda uduzaraq gümüş medalla kifayətləniblər. Paris Olimpiadasının gümüş medalçısı, taekvondoçu Qaşım Məhəmmədov bu dəfə üçüncü yeri tutub. Olimpiya mükafatçısı Həsrət Cəfərov (yunan-Roma güləşi, 67 kq) gümüş, olimpiadanın güləş yarışlarında mükafatçı olan Məhəmmədxan Maqomedov (97 kq) və Georgi Meşvilişvili (125 kq) isə bürünc medala layiq görülüblər.
İslam Həmrəylik Oyunlarında ən böyük ümidlər hər zaman olduğu kimi güləşçilərlə bağlı idi. Lakin pəhləvanlar ümidləri doğrultmayıblar. Qadın güləşində Jalə Əliyeva, sərbəst güləşdə isə Arseni Cioyev bütün rəqiblərini üstələməklə çempionluq sevinci yaşayıb. Jalə Əliyeva Ər-Riyad şəhərindəki qələbə ilə karyerasında ikinci dəfə islamiadanın güclüsü seçilib. Bu iki güləşçidən başqa digər pəhləvanlar qızıl medal qazana bilməyiblər.
Yunan-Roma güləşində də qızıl medal ümidləri doğrultmayıb. Olimpiya mükafatçısı Həsrət Cəfərov finalda iranlı dünya və olimpiya çempionu Səid İsmailliyə uduzaraq ikinci yeri tutub. Finalda üstün olan H.Cəfərov son üç saniyədə yol verdiyi səhvə görə qızıl medaldan məhrum olub. Ümumiyyətlə, güləşçilərin finalda iranlı idmançılara uduzması ciddi təhlil olunmalıdır. Əksər təmsilçilərimiz həlledici görüşü aşağı səviyyədə keçirməklə finalda qələbə qazana bilməyiblər. Xatırladaq ki, Konyada güləşçilər 8 çəkidə qızıl medal qazanaraq Azərbaycanın turnir cədvəlində yüksəlməsinə dəstək olublar. Ər-Riyadda isə pəhləvanlar yalnız 2 çəkidə çempionluq yaşayıblar.
Komanda yarışlarında 3x3 basketbol üzrə qadınlardan ibarət Azərbaycan millisi fəxri kürsünün ən yüksək pilləsində yer alıb. Bakı, Konya və Ər-Riyadda qalib olan basketbolçularımız islamiadanın üçqat çempionu olub. Daha bir müsbət məqam qılıncoynatma üzrə Azərbaycan qadınlarının finalda Özbəkistan üzərində çətin qələbəsi idi. Bu qələbə sayəsində qılıncoynadanlarımız İslam Oyunlarında ikinci dəfə qızıl medala sahib çıxıblar.
Azərbaycan cüdoçuları İslam Oyunlarında fərdi yarışları 9 medalla başa vurub. Hidayət Heydərov (73 kq) və Südabə Ağayeva (70 kq) qızıl, Könül Əliyeva (48 kq) və Zelim Kotsoyev (100 kq) gümüş , Aytac Qardaşxanlı (70 kq), Elcan Hacıyev (90 kq), Aydan Vəliyeva (52 kq) və Ruslan Paşayev (66 kq) və Uşanqi Kokauru (100 +kq) isə bürünc mükafat əldə ediblər. Qarışıq komanda yarışlarında isə Azərbaycan millisi hamıdan güclü olaraq qızıl medala layiq görülüb.
Səudiyyə Ərəbistanında ümid mənbəyi olan digər idman növü taekvondo idi. 1 gümüş və 1 bürünc medal əldə edən döyüş ustalarımız islam ölkələri arasında güclülərin sırasında yer almayıblar.
Azərbaycan komandasının yarışda qazandığı 9 qızıl medalından 5-i qadın idmançıların aktivindədir. Bu mənada qadın idmançıların müəyyən irəliləyişini qeyd etmək olar. Lakin islam ölkələrində qadın idmanının yüksək inkişaf etmədiyini nəzərə alaraq qaliblərin eyni uğuru dünya və Avropa çempionatında təkrarlayacağı şübhə doğurur.
Yüksək hədəflər
VI İslam Həmrəyliyi Oyunlarında qızıl medal qazanan Azərbaycanın qadın güləşçisi Jalə Əliyeva uğurlu nəticəni 2026-cı ildə də davam etdirmək istədiyini deyib: “Bundan sonra daha böyük uğurlar qazanmaq istəyirəm. Hədəflərim böyükdür. Finalda türkiyəli Elvira Süleymani ilə qarşılaşdım. Onunla daha əvvəl Avropa çempionatında üz-üzə gəlmişdim. Təəssüf ki, qabırğamdan zədə almışdım və hakim görüşü saxlayıb, ona qələbə vermişdi. İslamiadada revanş aldım. Ümid edirəm ki, qarşıdakı dünya və Avropa çempionatlarında istədiyim nəticəni qazana biləcəyəm”.
İslam Oyunlarının qalibi, olimpiya, dünya və Avropa çempionu Hidayət Heydərov final görüşünün xüsusi gündə keçirildiyini bildirib: “Çox gözəl bir gündə qalib gəldim. Zəfər Günündə qızıl medalı qazanmaq üçün tatamiyə çıxmışdım. Zəfər Günündə qalib gələrək himnimizin səslənməsinə nail oldum. Etiraf edim ki, birinci və ikinci görüşdəki rəqiblərim zəif idi. Finalda bir qədər çətinlik var idi. İslamiadada qələbə növbəti uğurların başlanğıcı olmalıdır”.
Bir sözlə, İslam Oyunlarının nəticələri təhlil olunaraq müvafiq nəticələr çıxarılmalıdır. Əks halda növbəti multi idman yarışlarında Azərbaycan idmançıları üçün yüksək nailiyyətlər əlçatmaz olacaq. Xatırladaq ki, VII İslam Həmrəyliyi Oyunları Malayziyada təşkil olunacaq.

59 МЕДАЛЕЙ И 10-е МЕСТО
С 6 по 22 ноября в столице крупнейшей страны Ближнего Востока - Саудовской Аравии прошли VI Игры исламской солидарности. На одном из известнейших в мире спортивных соревнований среди исламских стран азербайджанская сборная заняла 10-е место по количеству золотых медалей, но стала 4-й среди 58 стран по общему количеству наград. Всего команда завоевала 59 медалей: 9 золотых, 19 серебряных и 31 бронзовую.
В сравнении с Коньей: причины и поводы
Результаты команды можно сравнить с Играми 2022 года, прошедшими в Конье. Тогда на соревнованиях в Турции азербайджанские спортсмены завоевали 99 медалей - 29 золотых, 36 серебряных и 34 бронзовых. Но если сопоставить цифры, видно, что в Эр-Рияде наград значительно меньше.
Прежде всего надо отметить изменение программы соревнований. Из-за этого Азербайджан, представленный в Турции 281 спортсменом, отправил в Саудовскую Аравию лишь 169 человек. Гимнастика, принесшая 8 золотых медалей в Конье, в этот раз в программу включена не была. Остался за бортом и кикбоксинг, который принес Азербайджану тогда три золотые медали. Зато в Эр-Рияде прошли соревнования по бегу на верблюдах, где большинство наград досталось, естественно, принимающей стране.
В некоторых дисциплинах, таких как борьба и легкая атлетика, количество медалей было меньше. Еще одной причиной можно назвать развитие в последние годы спорта в исламских странах. Если ранее команды Бахрейна, Саудовской Аравии и Катара радовались одной-двум медалям, то теперь они участвуют большими составами и создают серьезную конкуренцию. Одной из причин уменьшения количества привезенных домой медалей стала, несомненно, также слабая подготовка спортсменов в некоторых видах спорта. Посчитав, что конкуренция в исламских странах будет не слишком сильной, они не смогли показать достойный результат.
В Играх исламской солидарности приняли участие шесть призеров летних Олимпийских игр в Париже. Только дзюдоист Хидаят Гейдаров смог завоевать золотую медаль. Другие олимпийцы проиграли в финале и ограничились «серебром». Гашим Магомедов (тхэквондо) занял третье место, Хасрат Джафаров (греко-римская борьба, 67 кг) взял «серебро», а борцы вольного стиля Магомедхан Магомедов (97 кг) и Георгий Мешвилдишвили (125 кг) - лишь «бронзу».
Таким образом, если главной надеждой Азербайджана и была сборная по борьбе, она не оправдала ожиданий. В вольной борьбе Жаля Алиева и Арсений Циоев взяли верх над всеми соперниками и стали чемпионами. Для Жали Алиевой эта победа стала второй в карьере на Играх исламской солидарности.
«Греко-римляне» надежд на золотые медали также не оправдали. Олимпийский призер Хасрат Джафаров в финале проиграл иранскому чемпиону мира и Олимпийских игр Саиду Исмаили и занял второе место. В решающие три секунды финала Джафаров допустил ошибку и лишился «золота». Поражения азербайджанских борцов в финалах от иранских спортсменов требуют серьезного анализа, поскольку большинство из них провели эти встречи ниже своих возможностей.
Напомним, что на Играх в Конье борцы Азербайджана завоевали восемь золотых медалей, что способствовало успеху страны в медальном зачете. В Эр-Рияде чемпионами стали представители только двух весовых категорий.
В командных соревнованиях женская сборная Азербайджана по баскетболу 3х3 заняла высшую ступень пьедестала. Наши баскетболистки, побеждавшие в Баку, Конье и теперь Эр-Рияде, стали трехкратными чемпионами Игр исламской солидарности. Еще один положительный момент - сложная победа азербайджанских женщин-фехтовальщиц над сборной Узбекистана. Это принесло нам золотую медаль на Играх во второй раз.
Азербайджанские дзюдоисты завершили индивидуальные соревнования на Исламиаде с девятью медалями. Хидаят Гейдаров (73 кг) и Судаба Агиева (70 кг) были удостоены «золота», Кенюль Алиева (48 кг) и Зелим Коцоев (100 кг) - «серебра», Айтадж Гардашханлы (70 кг), Эльджан Гаджиев (90 кг), Айдан Вялиева (52 кг), Руслан Пашаев (66 кг) и Ушанги Кокаури (100+ кг) - «бронзы». В смешанных командных соревнованиях азербайджанская сборная стала сильнейшей и была награждена золотыми медалями.
Еще один вид спорта, на который возлагались надежды в Саудовской Аравии, - тхэквондо. Наши борцы с одним «серебром» и одной «бронзой» не смогли войти в число сильнейших среди исламских стран.
Из девяти золотых медалей азербайджанской команды пять принадлежат женщинам. Это говорит об определенном прогрессе женского спорта. Однако учитывая, что в исламских странах он не столь развит, есть сомнения, что данный успех будет подтвержден также на чемпионатах мира и Европы.
Высокие цели
Победительница Игр исламской солидарности Жаля Алиева заявила, что намерена продолжить успешное выступление в 2026 году: «Я хочу добиться еще больших побед. У меня большие планы. В финале я встретилась с турчанкой Эльвирой Сулейман, с которой уже сталкивалась на чемпионате Европы. К сожалению, тогда я получила травму ребра, и судья прервал поединок, присудив ей победу. На Играх исламской солидарности я взяла реванш. Надеюсь, на предстоящих чемпионатах мира и Европы смогу добиться желаемого результата».
Победитель Игр, чемпион мира и Европы Хидаят Гейдаров отметил, что финальный поединок прошел в особый день: «Я победил в прекрасный день. Я вышел на татами, чтобы завоевать золотую медаль в День Победы. И наш Гимн в этот день прозвучал.
Признаюсь, что в первых двух встречах соперники были слабыми. В финале было уже труднее. Победа на Играх исламской солидарности должна стать началом новых успехов».
Результаты Исламиады требуют внимательного анализа, чтобы в будущем добиваться высоких результатов на международных соревнованиях.