BİR ŞƏBƏKƏ İLƏ BAĞLANANLAR
Azərbaycan rəqəmsal iqtisadiyyat və “e-government” sisteminin formalaşmasında uğurlar nümayiş etdirir
Dünyanın aparıcı dövlətləri insan kapitalının artımına, iqlim dəyişikliyi risklərinin azaldılmasına töhfə verən və rəqəmsal uçurumun azaldılması üzrə BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərini (DİM) dəstəkləyən etik və dayanıqlı rəqəmsal ekosistem yaratmaq üzərində işləyirlər.
Son illər Azərbaycan da Dördüncü Sənaye İnqilabının (4IR) beynəlxalq təcrübəsinin tətbiqi, süni intellekt (AI) və digər rəqəmsal həllərin “e-government” sistemində, sənaye və maliyyə sahələrində tətbiqi üçün genişmiqyaslı transformasiyalara başlayıb.
Rəqəmsal transformasiyaya doğru qlobal hərəkət vektorları və ölkəmizin bu sahədə əldə etdiyi nailiyyətlər Telekommunikasiya İnkişafı üzrə Ümumdünya Konfransının (WTDC-25) panel sessiyalarında müzakirə edilib.
Bərabərsizliyi azaltmaq
“İnklüziv və dayanıqlı rəqəmsal gələcək üçün universal, faydalı və əlçatan bağlantı” mövzusuna həsr olunmuş WTDC-25 konfransı Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (ITU) və Azərbaycanın Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin təşəbbüsü ilə təşkil edilib.
Bu beynəlxalq forum dörd ildə bir dəfə keçirilir və dünya ölkələri arasında rəqəmsal uçurumun azaldılmasına və rəqəmsal transformasiyanın inkişafına yönəlib. Diqqətəlayiq haldır ki, Azərbaycan postsovet məkanında bu konfransın keçirildiyi ilk ölkə olub.
Bakıda keçirilən konfransın miqyasını xüsusi qeyd etmək lazımdır: tədbirdə 150 ölkədən təxminən 2500 nümayəndə, o cümlədən təxminən 60 nazir və onların müavinləri, eləcə də 300-dən çox gənc iştirak edib. Panel sessiyaları və təqdimatlar çərçivəsində gənc mütəxəssislər qabaqcıl texnologiyalarla tanış olmaq, ekspertlərlə ünsiyyət qurmaq, profil qurumlarla əməkdaşlıq yaratmaq imkanı əldə ediblər.
“Bakıda olmaqdan məmnunuq. Qeyd etmək istərdim ki, son 160 il ərzində ilk dəfədir ki, MDB regionunun ölkəsi Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının statuar konfransına ev sahibliyi edir. Xüsusilə vurğulanmalıdır ki, ev sahibliyi edən hökumət 5G, süni intellekt və digər innovasiyalar daxil olmaqla qabaqcıl texnologiyaların tətbiqində yaxşı nəticələr nümayiş etdirir”, - tədbir çərçivəsində ITU-nun Telekommunikasiyanın İnkişafı Bürosunun direktoru Kosmas Lukison Zavazava qeyd edib.
Oxşar mesaj Prezident İlham Əliyevin WTDC-25 konfransı iştirakçılarına müraciətində də yer alıb. Dövlət başçısının müraciətini rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev oxuyub. “Kommunikasiya texnologiyaları sahəsi Azərbaycanın qeyri-neft iqtisadiyyatının aparıcı qüvvəsinə çevrilmiş, son dörd ildə sabit artım ritmi qazanmışdır. Bütün bunlar süni intellektin inkişaf etdirilməsi, kiberhücumların qarşısının alınması və rəqəmsal infrastrukturun genişləndirilməsi sahəsində görülən ardıcıl tədbirlərlə müşayiət olunur. Azərbaycan bu gün 100 faizlik genişzolaqlı internet əhatə dairəsi ilə regionda lider mövqe tutur. Rəqəmsal şəxsiyyət sahəsində də ölkəmiz qabaqcıl ölkələr sırasındadır”, - Azərbaycan Prezidentinin müraciətində deyilir.
Dövlət başçısının sözlərinə görə, informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik strategiyası Azərbaycanın milli təhlükəsizlik arxitekturasının əsasını təşkil edir: “Bundan əlavə "Azərbaycan 2030: Sosial-iqtisadi inkişaf üzrə milli prioritetlər" sənədinə uyğun olaraq rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi ölkəmizin əsas strateji istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirilmişdir”.
Xatırladaq ki, Beynəlxalq Valyuta Fondunun, Dünya İqtisadi Forumunun və əlbəttə ki, ITU-nun araşdırmalarında artıq bir neçə ildir qeyd olunur ki, IT sektorunun inkişaf səviyyəsinə görə Azərbaycan informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsində yüksək nəticələr əldə edən dünyanın ən dinamik inkişaf edən 10 dövləti sırasına daxil edilib. 10 il əvvəl Azərbaycan, həmçinin ərazisi tam olaraq 3-4G mobil rabitə texnologiyaları ilə əhatə olunan dünyanın qırx dövləti sırasına daxil olub.
“Bakıda keçirilən ITU konfransının məqsədi məhz qlobal rəqəmsal bərabərsizliyi azaltmaq, əlçatan və keyfiyyətli şəbəkə qoşulması imkanlarını genişləndirmək və ən az inkişaf etmiş dövlətlər, dənizə çıxışı olmayan ölkələr və kiçik ada dövlətləri üçün rəqəmsal imkanları yaxşılaşdırmaqdır. Azərbaycan bütün ərazisini genişzolaqlı internetlə 100 faiz əhatə edir və bu, respublikaya regionda nümunə olmağa və öz təcrübəsini beynəlxalq səviyyədə bölüşməyə imkan verir”, - WTDC-25-in sədri, Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Saməddin Əsədov qeyd edib.
Bu məqamda qeyd edək ki, ölkə BMT-nin DİM-in rəqəmsal uçurumun azaldılması üzrə əsas vəzifələrini yerinə yetirmiş və bu gün vətəndaşların rəqəmsal qoşulma ehtiyaclarının təmin edilməsi sahəsində işlər aparır. Bu məqsədlə Azərbaycan region ölkələri ilə şəbəkə bağlantısını genişləndirir və İKT sahəsində qabaqcıl dünya təcrübəsini tətbiq edir, Avropa İttifaqı ölkələri ilə əməkdaşlığa diqqət yetirir.
Qlobal layihə
Regional əhəmiyyətli ən mühüm layihələrdən biri – trans-Xəzər Fiber Optik (TCFO) sualtı xəttinin çəkilişi Azərbaycan və Qazaxıstan tərəfindən həyata keçirilir. Bu layihə üzrə nailiyyətlər Bakıda keçirilən forumun sessiyalarından birində müzakirə edilib.
Konfrans çərçivəsində nazir müavini S.Əsədov bildirib ki, kabelin çəkiləcəyi Xəzər dənizinin dibi boyunca marşrutun təhlili artıq başa çatıb. Yaxın zamanda bu işləri həyata keçirən şirkət layihənin operatorlarına və iştirakçılarına hesabat təqdim edəcək. Kabel çəkilişinə təxminən gələn ilin yayında başlanacaq və 2026-cı ilin sonuna qədər tamamlanacaq.
“Hazırda kabel Çində istehsal olunur, paralel olaraq onun Qazaxıstana çatdırılması üçün logistika məsələləri işlənilir, gözləyirik ki, kabel 2026-cı ilin mart ayının sonuna qədər hazır olacaq, onun çəkilişi üzrə işlər üçüncü rübdə başlayacaq, bundan sonra bütün sistemin sazlanması işlərinə start veriləcək”, - WTDC-25-də Qazaxıstanın rəqəmsal inkişaf, innovasiyalar və aerokosmik sənaye nazirinin müavini Dosjan Musaliyev  bildirib.
TCFO layihəsi bütün Xəzər regionu üçün strateji əhəmiyyət daşıyır: Azərbaycanın Sumqayıt və Qazaxıstanın Aktau şəhərlərini birləşdirən 380 km uzunluğunda optik xətt təxminən 400 terabit/s səviyyəsində yüksək sürətli internet bağlantısını təmin edəcək. TCFO xətti beynəlxalq “Digital Silk Way” meqalayihəsinin bir hissəsi olacaq. Xəzər dənizinin iki sahilini Qazaxıstan ərazisi (perspektivdə Türkmənistan) və daha sonra Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə vasitəsilə birləşdirərək, Aİ internet hablarına qoşulacaq və Çin və Asiyanın digər ölkələrindən rəqəmsal trafikin dayanıqlı tranzitini təmin edəcək.
Birliyin gücü
Konfransın plenar iclaslarında və komitələrində ITU-nun üzv dövlətlərinin 184 təşəbbüsü müzakirə edilib, 2026-2029-cu illər üçün qlobal rəqəmsal inkişaf yol xəritəsi qəbul olunub, telekommunikasiya sahəsində yeni regional təşəbbüslər və prioritetlər müəyyən edilib. Həmçinin kibertəhlükəsizlik məsələləri, AI-nin inkişafı və onun etik tətbiqinin dəstəklənməsi, mobil və peyk rabitəsinin konvergensiyası aspektləri və s. müzakirə olunub.
Forumun mühüm nəticələrindən biri Bakıda ITU Regional Akselerasiya Mərkəzinin açılması barədə qərar idi. Mərkəz ITU-nun qlobal innovasiya şəbəkəsinə daxil olacaq və region üçün innovasiyalar və sahibkarlıq sahəsində aparıcı platformaya çevriləcək.
Ümumiyyətlə, WTDC-25 Azərbaycan üçün olduqca məhsuldar bir platforma olub və ölkə dünyanın bir sıra dövlətləri ilə İKT sahəsində sazişlər imzalayıb. Xüsusən də, Azərbaycan İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi (İKTA) və Türkiyənin İnformasiya Texnologiyaları və Kommunikasiya İdarəsi rəqəmsal transformasiya və kibertəhlükəsizlik sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi üzrə razılığa gəliblər. İKTA ilə Rumıniyanın Kommunikasiyaların İdarə edilməsi və Tənzimlənməsi üzrə Milli Orqanı arasında İT sahəsində təcrübə mübadiləsi və birgə təşəbbüslərin və təlim proqramlarının həyata keçirilməsinə dair memorandum imzalanıb.
Bundan başqa, WTDC-25 konfransı Azərbaycan-Malayziya əməkdaşlığının genişlənməsinə töhfə verib, ölkələr telekommunikasiya sahəsində bir neçə memorandumun imzalanmasına hazırlaşırlar. “Malayziya 5G şəbəkələrinin qurulması və kibertəhlükəsizlik, fırıldaqçılıqla mübarizə, rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı, peyk rabitəsinin inkişafı kimi istiqamətlərdə böyük təcrübəyə malikdir və biz bu təcrübəni Azərbaycanla bölüşməyə hazırıq”, - Malayziyanın rabitə naziri Əhməd Fəhmi bin Məhəmməd Fədzil qeyd edib. “Bizim öz akademiyamız və tənzimləyici orqanın nəzdində təlim mərkəzimiz var, ASEAN çərçivəsində isə 5G üzrə ekspert mərkəzi yaratmışıq: bu, artıq iş səviyyəsində əməkdaşlığa başlamaq üçün hazır bazadır”, - o vurğulayıb.
Azərbaycanın İT sahəsindəki təcrübəsi, yerli proqram təminatı şirkətlərinin və sistem inteqratorlarının “e-government” sahəsində proqram təminatı inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün çox cəlbedicidir. Bakıda keçirilən konfrans zamanı Lesoto Krallığının rabitə, elm və texnologiyalar naziri Nthati Murasi Azərbaycanın “ağıllı şəhər” modelinin, o cümlədən şəhər video müşahidə sistemlərinin quraşdırılması, yol hərəkətinin təşkili prosesində tətbiqinə hazır olduqlarını vurğulayıb. Keniyanın informasiya, rabitə və rəqəmsal iqtisadiyyat naziri Uilyam Kaboqo Qitau peyk xidmətləri daxil olmaqla rəqəmsallaşdırma sahəsində əməkdaşlığa, həmçinin SIMA və “mygov” kimi qabaqcıl Azərbaycan rəqəmsal həllərinin tətbiqinə maraq göstərdiyini qeyd edib.
“Kollektiv tərəqqinin gücü ən parlaq şəkildə “Partner2Connect” Rəqəmsal Koalisiyasında özünü göstərir. Koalisiya rəqəmsal bərabərsizliyi aradan qaldırmaq üçün öhdəliklərin qəbul edilməsi, vədlər verilməsi və resursların səfərbər edilməsi ilə məşğul olur, 1000-dən çox öhdəliyi birləşdirir və bütün dünyada əhəmiyyətli qoşulma və dayanıqlı rəqəmsal transformasiyanı dəstəkləmək üçün təxminən 80 milyard ABŞ dolları səfərbər edib”, - ITU-nun Baş katibi Dorin Boqdan-Martin bildirib.
Azərbaycan rəqəmsal uçurumun aradan qaldırılması, etibarlı və təhlükəsiz infrastrukturun təmin edilməsi, texnoloji potensialın açılması məsələlərində Avropa İttifaqı ilə fəal əməkdaşlıq edir. Xatırladaq ki, Avropa İttifaqı “Global Gateway” təşəbbüsü çərçivəsində qlobal bağlantı və rəqəmsal transformasiya üçün 306 milyard avrodan çox maliyyə vəsaiti ayırıb. Söhbət bərabərlik, inklüzivlik və universal əlçatanlığa əsaslanan rəqəmsal ekosistemin yaradılması, iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinin minimuma endirilməsi, həmçinin hələ də internetə çıxışı olmayan planetdəki 2,6 milyard insanın dəstəklənməsindən gedir.
Aİ-nin Azərbaycandakı səfiri Marijana Kujundjiçin sözlərinə görə, geosiyasi gərginlik, artan qütbləşmə və dünyanın fraqmentasiyası şəraitində ölkələrin birgə fəaliyyəti həlledici əhəmiyyət kəsb edir ki, İKT və rəqəmsal transformasiya qaydalara və fundamental hüquqlara əsaslanan qlobal rəqəmsal nizamın bir hissəsi olaraq qalsın: “Bakıda təşkil olunan WTDC-25 forumu rəqəmsal uçurumun aradan qaldırılması və İT texnologiyalarının iqtisadi və sosial inkişaf naminə istifadəsi üçün səyləri birləşdirməyin əsas imkanıdır: o cümlədən kənd yerlərinin şəbəkə bağlantısının təmin edilməsi, dayanıqlı kənd təsərrüfatının və ədalətli ticarətin dəstəklənməsi, qadınlar üçün bərabər imkanların yaradılması. Məhz belə İKT milyonlarla insanın həyatını dəyişdirə bilər”.
Qeyd edək ki, konfransın yekununda ITU-nun 194 üzv dövlətinin əsas prioritetlərini müəyyən edən Bakı Bəyannaməsi qəbul edilib. Eyni zamanda MDB ölkələri üçün təxminən 5 əsas prioritet müəyyən edilib və növbəti dörd il ərzində Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı onların həyata keçirilməsini hədəfləyir.

BOUND BY A SINGLE NETWORK
Leading countries worldwide are working to establish an ethical and sustainable digital ecosystem that promotes human capital growth, reduces climate change risks and supports the UN Sustainable Development Goals (SDGs) to bridge the digital divide.
In recent years, Azerbaijan has also launched large-scale transformations to implement the international experience of the Fourth Industrial Revolution (4IR), introduce artificial intelligence (AI) and other digital solutions in e-government, industry and finance.
The global trend towards digital transformation and the achievements of our country in this area were discussed at the panel sessions of the World Telecommunication Development Conference (WTDC-25).
Reducing inequality
The WTDC-25 conference, organised on the initiative of the International Telecommunication Union (ITU) and the Ministry of Digital Development and Transport of Azerbaijan, was dedicated to the theme "Universal, useful and affordable connectivity for an inclusive and sustainable digital future".
This international forum is held every four years and aims to reduce the digital divide between countries around the world and promote digital transformation. It is noteworthy that Azerbaijan is the first country in the post-Soviet region to host this conference.
The conference held in Baku is particularly noteworthy in terms of its size and scope. It attracted nearly 2,500 delegates from 150 countries, including approximately 60 ministers and their deputies, as well as over 300 youth representatives. During the panel sessions and presentations, young professionals had the opportunity to learn about cutting-edge technologies, talk to experts, and establish cooperation with relevant organisations.
"We are pleased to be in Baku, and we would like to note that this is the first time in 160 years that the CIS region has hosted a statutory conference of the International Telecommunication Union. It is particularly important to emphasise that the host government is demonstrating good results in the deployment of advanced technologies, including 5G, AI and other innovations," said Kosmas Lukison Zavazava, Director of the ITU Telecommunication Development Bureau, on the sidelines of the event.
A similar message was conveyed in President Ilham Aliyev's address to the participants of the WTDC-25 conference, which was read out by Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev. "The communications technology sector has become a leading force in Azerbaijan's non-oil economy. This is accompanied by consistent measures taken in the field of artificial intelligence development, cyberattack prevention and digital infrastructure expansion. Today, our country is a leader in the region in terms of 100% broadband Internet coverage of the population, and is also among the leading countries in the field of digital identity," the head of state said.
As stated in the document "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development", the formation of a digital economy and the implementation of the Information Security and Cybersecurity Strategy are identified as one of the main strategic directions for the country's development.
Research by the International Monetary Fund, the World Economic Forum and the ITU has consistently recognised Azerbaijan as one of the ten most dynamic countries worldwide in terms of IT sector development, with notable achievements in the field of information and communication technologies (ICT). Ten years ago, Azerbaijan also joined the ranks of the forty countries in the world whose territory is fully covered by 3-4G mobile communication technologies.
The ITU conference in Baku aims to reduce global digital inequality, expand opportunities for affordable and high-quality network connectivity, and improve digital capabilities for the least developed countries, landlocked countries and small island states. Azerbaijan provides 100% broadband Internet coverage throughout its territory, which allows the republic to set an example in the region and share its experience at the international level," said Sameddin Asadov, Deputy Minister of Digital Development and Transport of Azerbaijan and Chairman of WTDC-25.
It is important to note that the country has successfully met the initial targets of the UN SDGs, with a focus on reducing the digital divide. Currently, efforts are underway to ensure that all citizens have access to digital connectivity. In this regard, Azerbaijan is expanding network connectivity with regional countries and implementing advanced global experience in the field of ICT, with a focus on cooperation with European Union countries.
Global project
One of the most significant regional projects, the laying of the TransCaspian Fiber Optic (TCFO) submarine cable, is being implemented by Azerbaijan and Kazakhstan. Progress on the project was discussed at one of the sessions of the forum in Baku.
As Deputy Minister Sameddin Asadov reported on the sidelines of the conference, an analysis of the route on the Caspian Sea seabed along which the cable will be laid has already been completed. In the near future, the company carrying out this work will present a report to the operators and participants of the project. The cable laying is scheduled to commence next summer and is expected to be completed by the end of 2026.
"The cable itself is currently being manufactured in China, and the logistics of its delivery to Kazakhstan are being worked out in parallel. We expect the cable to be ready by the end of March 2026, with laying work scheduled to commence in the third quarter, followed by the configuration of the entire system," said Dosjan Musaliev, Kazakhstan's Deputy Minister of Digital Development, Innovation and Aerospace Industry, who participated in the WTDC-25.
The TCFO project is of strategic importance for the entire Caspian region: a 380 km optical line connecting Sumgayit in Azerbaijan and Aktau in Kazakhstan will provide a high-speed internet connection at a rate of around 400 terabits per second. The TCFO line will become part of the international mega-project Digital Silk Way. The project will connect the two shores of the Caspian Sea through the territory of Kazakhstan (and, in the future, Turkmenistan) and further through Azerbaijan, Georgia and Turkey, and will connect to EU internet hubs. This will ensure the stable transit of digital traffic from China and other Asian countries.
The power of unity
During the plenary sessions and committee meetings of the conference, 184 initiatives from ITU member states were discussed, a roadmap for global digital development for 2026-2029 was adopted, and new regional initiatives and priorities in the field of telecommunications were identified. Cybersecurity issues, the development of AI and support for its ethical use, aspects of mobile and satellite convergence, etc. were also discussed.
A key outcome of the forum was the decision to establish an ITU Regional Acceleration Centre in Baku, which will become part of the ITU's global innovation network and a leading platform for innovation and entrepreneurship in the region.
Overall, WTDC-25 proved to be a very productive platform for Azerbaijan, which concluded agreements in the field of ICT with a number of countries around the world. In particular, the Azerbaijan Information and Communication Technologies Agency (İKTA) and the Turkish Information and Communication Technologies Authority reached an agreement on the implementation of projects in the field of digital transformation and cybersecurity. A memorandum was signed between İKTA and Romania's National Authority for Management and Regulation in the Field of Communications on the exchange of experience and the implementation of joint initiatives and training programmes in the IT sphere.
The WTDC-25 conference contributed to the expansion of Azerbaijani-Malaysian cooperation, with the countries preparing to sign several memoranda in the field of telecommunications. Malaysia's extensive experience in deploying 5G networks, along with its expertise in areas such as cybersecurity, fraud prevention, digital economy development, and satellite communications development, positions it as a valuable partner for Azerbaijan. The Malaysian Communications Minister, Ahmad Fahmi bin Mohamed Fadhil, emphasised the readiness of Malaysia to share its expertise with Azerbaijan, fostering a collaborative and mutually beneficial relationship. "We have established an academy and training centre at the regulatory authority's premises. In addition, we have set up a 5G expert centre within the ASEAN framework, which serves as a solid foundation for initiating cooperation at the working level."
Azerbaijan's experience in the IT sector, software from domestic software companies and system integrators in the field of e-government are very attractive to developing countries. During the conference in Baku, Nthati Murasi, Minister of Communications, Science and Technology of the Kingdom of Lesotho, emphasised the country's commitment to implementing the Azerbaijani "smart city" model, including the installation of urban video surveillance systems and the organisation of traffic. In turn, Kenya's Minister of Information, Communication and Digital Economy, William Kabogo Gitau, expressed interest in cooperation in the field of digitalisation, including satellite services, as well as the implementation of advanced Azerbaijani digital solutions, such as SIMA and mygov.
ITU Secretary-General Dorin Bogdan-Martin highlighted the Partner2Connect Digital Coalition as a prime example of this commitment, noting its role in driving collective progress towards overcoming digital inequality. The coalition has amassed over 1,000 commitments and has mobilised approximately $80 billion in support of meaningful connectivity and sustainable digital transformation worldwide.
Azerbaijan is working closely with the European Union on a range of digital issues, including bridging the digital divide, ensuring reliable and secure infrastructure, and unlocking technological potential. It should be noted that the EU has allocated more than €306 billion for global connectivity and digital transformation as part of the Global Gateway initiative. The objective is to establish a digital ecosystem founded on principles of equality, inclusivity and universal access, with a view to minimising the adverse effects of climate change and extending the benefits of the internet to the 2.6 billion people worldwide who currently lack access.
In the context of geopolitical tensions, increasing polarisation and fragmentation of the world, the EU Ambassador to Azerbaijan, Mariana Kujundzic, has stated that joint action by countries is crucial to ensure that ICT and digital transformation remain part of a global digital order based on rules and fundamental rights. The WTDC-25 forum in Baku is a key opportunity to collaborate in order to bridge the digital divide and utilise IT technologies for economic and social development. This could include ensuring network connectivity in rural areas, supporting sustainable agriculture and fair trade, and creating equal opportunities for women. The EU ambassador emphasised that this is how ICT can change the lives of millions of people.
The conference resulted in the adoption of the Baku Declaration, which defines the key priorities of the 194 member states of the ITU. Concurrently, approximately five fundamental priorities have been identified for the CIS countries, and the International Telecommunication Union aims to implement them over the next four years.