AFFA YENƏ SƏHV EDƏCƏK?
Futbol üzrə dünya çempionatının seçmə mərhələsi başa çatıb. Azərbaycan millisi 6 oyunda cəmi 1 xal toplamaqla əvvəlcədən proqnozlaşdırıldığı kimi son pillədə qərarlaşıb. Seçmə mərhələyə Portuqaliyalı məşqçi Fernandu Santuşla başlayan Azərbaycan yığması sonradan Ayxan Abbasova tapşırılıb. Rəsmi oyunlardan sonra milli komandaya cavabdeh Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (AFFA) yenə axtarışa başlayıb.
Futbolun əsas sualı
Müstəqil Azərbaycan tarixində futbol üzrə milli komanda yalnız seçmə mərhələdə topladığı xalların sayına görə qürurlanıb. İllər öncə İqor Ponomaryovun baş məşqçi olduğu dönəmdə 5 xal yığma üçün böyük nəticə kimi təqdim olunub. Avro-2012-də 7 xal toplayan milli bir neçə il sonra nəticəni yaxşılaşdırıb. Robert Prosineçkinin baş məşqçisi olduğu vaxtda isə milli komanda dünya çempionatının seçmə mərhələsində 10 xal toplamaqla rekordunu yeniləyib. Bəlkə də bəzi azarkeşlər yığmanın xalı artırmasına sevinə bilər. Amma xal dəyişməsinə baxmayaraq, nəticə dəyişməyib: milli tarixində heç vaxt seçmə mərhələdə qrupdan çıxmayıb. Yəni 5 və ya 8 xal toplamaq o qədər də önəmli deyil. Əsas məqsəd qrupda sonuncu olmamaq sayılıb, komanda heç vaxt yüksək hədəflər uğrunda mübarizə aparmayıb.
Cari seçmə mərhələnin əvvəlində AFFA-nın yeni rəhbərliyi bahalı və qocaman məşqçi Fernandu Santuşla müqavilə imzalayıb. Kriştiano Ronaldonun oynadığı və Avropa çempionu olduğu Portuqaliya millisinin sabiq baş məşqçisi Fernandu Santuş Azərbaycanda çox davam gətirə bilməyib. Uğursuz yoxlama matçlarında qələbəyə həsrət qalan Azərbaycan seçmə mərhələnin ilk matçında səfərdə İslandiyaya 0-5 hesabla uduzub. Təcili iclas keçirən AFFA portuqal məşqçiyə yüksək məbləğli təzminat verməklə müqaviləyə xitam verib. Cəmi 2 gün sonra baş tutacaq rəsmi oyuna millini o vaxt Azərbaycanın gənclər komandasına rəhbərlik edən Ayxan Abbasov çıxarıb. Milli təcrübəsi olmayan Ayxan Abbasovun baş məşqçi əvəzi olduğu ilk matça Azərbaycan Ukraynayla bərabərə qalıb: 1-1. Digər 4 oyunda milli meydanı məğlub tərk edib. Cari seçmə mərhələ kimi Ayxan Abbasovla razılaşma da sona çatıb. Hazırda futbol ictimaiyyətini bir sual maraqlandırır: AFFA Ayxan Abbasova inanacaq, yoxsa yenə mübahisəli qərar qəbul edəcək?
Milli komanda üçün əsas istiqamət
İlk növbədə, Ayxan Abbasovun rəhbərliyi altında millinin qısa müddətdə nisbətə dəyişdiyini etiraf etməliyik. Azərbaycan millisində intizam gücləndirilib, meydanda anlaşma problemini aradan qaldırmaq üçün müəyyən işlər görülüb. Lakin milli dəyişməyib. Çünki 2 ay ərzində illərlə yığılan və dərinləşən problemləri həll etmək mümkünsüzdür.
Azərbaycan milli komandası D qrupunda keçirilən 2026-cı il dünya çempionatının seçmə mərhələsini son dərəcə zəif göstəricilərlə başa vurub. Komanda altı oyun keçirib, heç bir qələbə qazanmayıb, bir dəfə heç-heçə edib və beş dəfə məğlub olub. Yığma üç qol vurub, 16 qol buraxıb və seçmə mərhələni cəmi bir xalla tamamlayıb. Statistikaya nəzər yetirsək, Azərbaycan millisinin seçmə mərhələni bir xal ilə başa vurduğu dördüncü mövsüm olduğunu görərik. Qollarla bağlı statistikalar da geriləmənin miqyasını göstərir. DÇ-2026-nın seçmə mərhələsində vurulan üç qol mütləq antirekord olmasa da, milli komandanın tarixində ən zəif göstəricilər sırasında yer alır.
2026-cı ildə Azərbaycan millisi UEFA Millətlər Liqasında yarışacaq. D divizionunda mübarizə aparacaq milli Avropanın ən zəif komandalarına rəqib olacaq. Buna görə də Azərbaycan komandasının yerli məşqçiyə tapşırılması daha yaxşı olardı. 2026-cı ildə seçmə mərhələ yoxdur, yalnız Millətlər Liqasının matçları keçiriləcək. Yeni yerli məşqçi məhz bu yarışda sınanmalıdır. İndiki halda 5 matçda A millisinə rəhbərlik Ayxan Abbasovdan uğurlu namizəd tapmaq çətindir.
AFFA yenidən əcnəbi məşqçiylə müqavilə imzalayacağı halda milli növbəti ağır zərbəni alacaq. İstənilən əcnəbi məşqçi ölkə futboluna kömək edə bilməyəcək. Milyonlar xərclənəcək, amma nəticə olmayacaq. Səbəb sadədir: ilk növbədə yeni məşqçi ölkə futbolunu və komandanı tanımaq üçün azı 1 il vaxt istəyəcək. Digər tərəfdən nəticə qazanmaq üçün lazımi səviyyədə futbolçu yoxdur. Səviyyəli futbolçu barmaqla sayılası qədər olduğu zaman yeni məşqçinin təyinatı sadəcə vaxt itkisi olacaq.
Santuşun istefasından sonra çətin dönəmdə milliyə rəhbərlik edən Ayxan Abbasovla 1 illik müqavilə imzalayaraq qarşısında konkret hədəf qoymaq mümkündür: yeni komanda formalaşdırılsın və milli D divizionunda yüksək nəticə ilə C qrupuna yüksəlsin. 2026-cı il üçün əsas hədəflər məhz bunlar olmalıdır.
Sadıqov: Səbirli olmaq və çox işləmək lazımdır
Bəs milli komandanın gələcəyi, onunla bağlı ümidlər varmı? Bu barədə AFFA Məşqçilər Komitəsinin sədri Vaqif Sadıqovun fikirlərini öyrəndik. Təcrübəli məşqçi bildirib ki, milli son oyunlarda daha istəkli çıxış edib: “Mən razılaşıram ki, Ayxan Abbasovun rəhbərliyi altında komandaya milli ruh qayıdıb. Yığmamız istəkli görünür. Santuşun baş məşqçiliyi altında ruhsuz komandanın şahidi olmuşuq. Məzmunlu bir oyun görməmişdik. Başa düşürdük ki, seçmə mərhələdə qrupumuz çətindir. Ayxan Abbasov çox çətin məqamda, çəkinmədən bu yükü üzərinə götürüb. Bir yerli mütəxəssis, azərbaycanlı, vətənini sevən insan kimi yükü çiyinlərinə alıb. Layiqincə, komanda ilə sona qədər mübarizə aparıb. Bunların hamısı müsbət tərəflərdir. Amma oyun planına gəlincə, baş məşqçi də vurğulayıb ki, səbirli olmalıyıq, xeyli çalışmalıyıq. Bu, təkcə milli səviyyəsində yox, klub səviyyəsində də olmalıdır. O zaman biz istədiyimiz millini görəcəyik”.
Qeyd edək ki, Bakıda İslandiyaya 0-2 hesabıya məğlub olduğumuz oyundan sonra AFFA İcraiyyə Komitəsinin növbəti iclası keçirilib. Toplantıda A milli komandanın dünya çempionatının seçmə mərhələsi çərçivəsində keçirdiyi son oyunlarla bağlı baş məşqçi Ayxan Abbasovun hesabatı dinlənilib. Milli komandanın çıxışı ətraflı müzakirə olunub, gələcək oyunlarla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan millisinin baş məşqçisinin adı gələn ilin yanvarında elan olunacaq. AFFA-nın bu dəfə düzgün seçim edəcəyinə ümid edək.

АФФА СНОВА ОШИБЕТСЯ?
Отборочный этап чемпионата мира (ЧМ) по футболу завершился. Сборная Азербайджана, набрав всего одно очко в шести матчах, как и прогнозировалось, заняла последнее место. Команда начала игры под руководством португальского тренера Фернанду Сантуша, а затем была передана Айхану Аббасову. После официальных матчей за поиск нового наставника снова взялась Ассоциация футбольных федераций Азербайджана (АФФА).
Главный вопрос футбола
В истории независимого Азербайджана национальная сборная по футболу могла гордиться лишь количеством набранных очков в отдельных отборочных циклах. Когда главным тренером был Игорь Пономарев, 5 очков считались большим достижением. В отборочном турнире Евро-2012 команда набрала 7 очков и спустя несколько лет улучшила результат. При Роберте Просинечки сборная установила рекорд, набрав 10 очков в отборе ЧМ. Казалось бы, болельщики должны радоваться увеличению очков. Но как ни менялось количество набранных баллов, итог оставался прежним: сборная ни разу в истории не вышла из группы. То есть важно не количество очков, а принципиальная цель: не последнее место, а выход из группы. Этого мы так и не увидели.
В начале нынешнего цикла новое руководство АФФА подписало контракт с дорогим и возрастным специалистом - Фернанду Сантушем, бывшим тренером сборной Португалии, где играл Криштиану Роналду и которая стала чемпионом Европы. Но Сантуш не задержался в Азербайджане. Не выиграв ни одной товарищеской встречи, в первом же официальном матче его команда потерпела поражение от Исландии с разгромным счетом - 0:5. После экстренного заседания АФФА разорвала контракт, выплатив хорошую, а точнее высокую компенсацию.
За два дня до следующего матча команду возглавил Айхан Аббасов, в то время руководивший молодежной сборной. В своей первой игре - без опыта работы со взрослой командой - он добился ничьей с Украиной (1:1). Следующие четыре матча сборная проиграла. Отбор завершился, как и сотрудничество с Аббасовым. Теперь главный вопрос в футбольном сообществе: поверит АФФА Аббасову или снова примет спорное решение?
Основной ориентир для сборной
Надо признать, что за короткий срок команда при Аббасове изменилась, хоть и не кардинально. Усилилась дисциплина, проводилась работа по согласованным действиям на поле. Да, сборная не стала другой. И это закономерно: невозможно устранить проблемы, копившиеся годами, всего за два месяца.
Проведя 6 матчей, сборная Азербайджана завершила игры в группе D чемпионата мира-2026, показав крайне слабый результат: одна ничья, 5 поражений. Забиты 3 мяча, пропущены 16, добыто 1 очко. Команда заканчивает цикл с 1 очком уже в четвертый раз. Статистика подтверждает регресс: пусть три забитых мяча и не абсолютный антирекорд, но это один из самых низких показателей на фоне всей истории национальной сборной.
В 2026 г. Азербайджан выступит в Лиге наций УЕФА. В дивизионе D команда встретится с самыми слабыми коллективами Европы. В этой ситуации правильнее, наверное, доверить команду местному тренеру. В 2026-м не будет отборочных матчей, только Лига наций - идеальный турнир для проверки нового наставника. В условиях, когда другой кандидат на пост главного тренера не просматривается, замена Аббасова выглядит неубедительной.
Если АФФА подпишет контракт с очередным иностранным тренером, ничего хорошего это не принесет. Иностранец вряд ли сможет помочь азербайджанскому футболу: будут потрачены миллионы, но нужной отдачи все равно не будет. Причина проста: чтобы изучить футбол в стране и игроков, специалисту требуется как минимум год. Кроме того, для результата просто нет необходимого уровня футболистов - их можно пересчитать по пальцам. В таких условиях назначение еще одного иностранного тренера - лишь потеря времени.
После ухода Сантуша вполне можно подписать с Аббасовым годичный контракт и поставить конкретные цели: создать новую команду и выйти из дивизиона D в дивизион C Лиги наций. И это может быть основным ориентиром на 2026 г.
Садыхов: Нужно терпение и много работы
Есть ли будущее у сборной, есть ли надежда? На этот вопрос мы попросили ответить председателя Тренерского комитета АФФА Вагифа Садыхова. Опытный специалист считает, что команда стала играть с большей самоотдачей: «Согласен, что при Айхане Аббасове сборная обрела национальный дух. Команда выглядит более мотивированной. При Сантуше мы видели безликую игру. Мы понимали, что наша группа сложная. Аббасов взял на себя ответственность в очень тяжелый момент. Как местный специалист, как человек, который любит свою страну, он принял вызов и боролся до конца. Это - плюсы. Нужно терпение и много работы, причем не только на уровне сборной, но и клубов. Тогда мы увидим команду, о которой мечтаем».
После домашнего поражения от Исландии (0:2) состоялось заседание Исполнительного комитета АФФА. На нем заслушали отчет Айхана Аббасова, обсудили выступление команды, а также планы на будущее.
Имя нового главного тренера сборной Азербайджана будет объявлено в январе. Хочется верить, что АФФА в этот раз сделает верный выбор.