TURİZMİN GEOSİYASƏTİ
2022-2024-cü illərdə rekreasiya sektorunun bərpasında kifayət qədər yaxşı nəticələr əldə edən Azərbaycan, sonradan xaricdən (“incoming”) turist axınının templərində müəyyən azalma ilə rastlaşıb. Bu, qismən iki əsas turizm bazarında - Rusiya və Hindistanda mənfi iqtisadi dinamika ilə bağlıdır. Lakin digər coğrafi istiqamətlərdən də qonaq sayının azalması bu sahədə köhnədən qalma həll olunmamış problemlərinin mövcudluğundan xəbər verir. Bunlara avabiletlərin baha olması və loukoster adlandırdığımız aşağı büdcəli aviaşirkətlər kimi alternativlərin olmaması, mehmanxana xidmətlərinin və ictimai iaşənin nisbətən yüksək qiyməti, həmçinin xidmət və əyləncə xidmətlərinin çeşid və keyfiyyət baxımından aşağı səviyyəsi daxildir ki, bu, xüsusilə ölkənin regionlarında nəzərə çarpır.
Turist axınına maneələr
Koronavirus pandemiyası (COVİD-19) dövründəki uzunmüddətli qapanmaları istisna etsək, son onillikdə Azərbaycanda turizmin inkişafı kifayət qədər dinamik şəkildə irəliləyib. Bu sahədə 2016-cı ildə sadələşdirilmiş rəqəmsal viza prosedurları mexanizmlərinin tətbiqi, sahənin nisbətən aşağı büdcəli destinasiyalara yönəldilməsi nəticəsində xaricdən turist axınını nisbətən kütləviləşdirmək mümkün olub. Paytaxt və regionlarda kifayət qədər rekreasiya infrastrukturunun olmasına əsaslanaraq, ölkəmiz təkcə yaxın deyil, həm də uzaq xarici turizm bazarlarını fəal şəkildə mənimsəməyə başlaya bilib.
“Incoming” seqmentində ən böyük uğur böhrandan əvvəlki 2019-cu ildə əldə edilib. Bu zaman müstəqillik illərində mütləq rekord qeydə alınıb: ölkəyə 3,2 milyon xarici turist gəlib.
Bu rekordu qırmaq hələ də mümkün olmayıb. Lakin postpandemiya illərində yerli turizm sektoru böhrandan əvvəlki dövrün göstəricilərinin dörddə üçündən çoxunu bərpa edə bilib. Bu baxımdan ən yaxşı göstərici ötən il olub. Həmin vaxt ölkəyə dünya üzrə 196 ölkədən təxminən 2,627 milyon xarici və vətəndaşlığı olmayan şəxs gəlib. Bu, əvvəlki il ilə müqayisədə 25,9%-lik artım deməkdir. Ötən il xarici turistlərin Azərbaycanda ümumi xərcləri 5,1 milyard dolları keçib və rekreasiya sektoru ölkə ÜDM-nin 4,5%-ni təmin edib.
Təəssüf ki, əldə edilmiş templəri qorumaq mümkün olmayıb. Belə ki, cari il “incoming” turizmin inkişafı üçün kifayət qədər çətin olub. Xüsusilə yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycana təxminən 2,171 milyon turist gəlib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,7% azdır.
Geosiyasi problemlərlə bağlı bir sıra subyektiv səbəblərə görə, Rusiya və Hindistandan, bir sıra postsovet ölkələrindən, həmçinin münaqişələrin səfərləri çətinləşdirdiyi Yaxın Şərq ölkələrindən turist axınında hiss olunacaq azalma qeydə alınıb. Xüsusilə, yanvar-sentyabr aylarında ölkəmizə gələn Rusiya turistlərinin sayı 12, Yaxın Şərq ölkələrindən isə 13,4% azalıb.
Bunun səbəbləri barədə yerli mediaya Dövlət Turizm Agentliyinin (DTA) sədrinin müşaviri Kənan Quluzadə məlumat verib. “Bu ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycana gələn xarici vətəndaşların sayının illik müqayisədə 1,7% azalması iki əsas turizm bazarında - Rusiya və Hindistanda mənfi dinamika ilə bağlıdır” – o qeyd edib. Onun sözlərinə görə, əgər 2024-cü ilin 10 ayı ərzində Rusiyanın 27 hava limanından Azərbaycana 6 600-dən çox reys həyata keçirilibsə, cari ildə 17 hava limanından cəmi 4 500 reys yerinə yetirilib ki, bu da uçuş coğrafiyasının 37% və reyslərin sayının 32% azalması deməkdir. Bu, ölkəyə gələn rusiyalıların sayının 100 min nəfər, yəni 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 15,9% azalmasına gətirib çıxarıb.
Bundan başqa, bu ilin mayında baş vermiş Hindistan-Pakistan münaqişəsindən, Dehlinin demarşları və qeyri-konstruktiv ritorikasından sonra iyun ayından etibarən Hindistandan turist axınında kəskin azalma müşahidə olunur. Belə ki, iyun-oktyabr aylarında bu ölkədən Azərbaycana turist səfərlərinin sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,9 dəfədən çox azalıb. Nəticədə, yanvar-oktyabr ayları üzrə ümumi statistikada ölkəmizə səfər edən Hindistan vətəndaşlarının sayı 59,1 min nəfər azalıb.
Çin müsbətdə
Vəziyyət ürəkaçan olmasa da, kritik də deyil. Belə ki, bir sıra digər mühüm istiqamətlər üzrə turist axınında hiss olunacaq artım qeydə alınıb. Bu ölkələr arasında Çin xüsusi yer tutur. Bu ilin 10 ayı ərzində Çindən gələn qonaqların sayı 1,5 dəfə artıb. Üstəlik, Avropa ölkələrindən (9%), İsraildən (təxminən iki dəfə), Şimal-Şərqi Asiya dövlətlərindən (40%), bir sıra Mərkəzi Asiya ölkələrindən (22%) gələnlərin sayı da artıb.
“Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Çinə dövlət səfəri çərçivəsində əldə edilmiş razılaşmalar iki ölkə arasında turizm sahəsində əməkdaşlığın yeni mərhələsini açır”, - Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev “China Visitors Summit” forumunda çıxışı zamanı qeyd edib. “Hazırda Çin ilə turizm münasibətlərinin iki əsas istiqamətinə xüsusi diqqət yetirilir: ölkəmizdə “China Ready” (Çin turistlərini qəbul etməyə hazırlıq) konsepsiyasının təşviqi və Çində marketinq fəaliyyətinin genişləndirilməsi”.
Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədri Florian Zenqstşmid isə bildirib ki, Azərbaycan və Çin arasında turizm sahəsində əməkdaşlıq sürətlə genişlənir: “Çin bu gün dünyanın ən böyük xaricə gedən turizm bazarıdır və Azərbaycanın bu seqmentdəki payı hər il artım göstərir. İki ölkə arasında vizasız rejim turist axınının artmasına böyük töhfə verib”.
Azərbaycan-Çin əməkdaşlığını rekreasiya sahəsində ən perspektivli və yaxşı təşkil edilmiş istiqamətlərdən biri hesab etmək olar. Eyni zamanda, nəzərdən qaçırmaq olmaz ki, geosiyasi dilemma və qlobal münaqişələrin artması şübhəsiz ki, turizm kimi həssas sahəyə təsir edir.
Qaytarıla bilinməyən avabiletlər
Bununla yanaşı, Azərbaycanda bu sahənin dinamik inkişafına və turist axınının artmasına mane olan bir çox subyektiv amillər mövcuddur. Bu problemlər Milli Məclisdə səsləndirilib.
“Hökumət ötən illə müqayisədə turistlərin sayının azalmasına diqqət yetirməlidir. Belə ki, bu ilin 10 ayı ərzində ölkəmizə 2,171 milyon turist gəlib ki, bu da 1,7% azdır. Müqayisə üçün, nisbətən kiçik olan Gürcüstanı 4,307 milyon xarici turist ziyarət edib: iki dəfə çox”, - deputat Qüdrət Həsənquliyev parlamentin plenar iclasında bildirib.
Deputatın fikrincə, yaranmış vəziyyətin səbəbləri diqqətlə araşdırılmalıdır. O hesab edir ki, ABŞ, Avropa ölkələri vətəndaşları üçün viza rejimini ləğv etmək lazımdır və artıq çoxdandır ki, quru sərhədlərinin açmağın vaxtı yetişib: “Heç bir təhlükəsizlik təhdidi yoxdur və ola bilməz, ona görə də sərhədlər açıq olmalıdır ki, Gürcüstan və İranda yaşayan azərbaycanlılar öz vətənlərinə rahat gələ bilsinlər”. O, “incoming” turizmin inkişafını ləngidən səbəblər arasında aviabiletlər, hotellərdə qalma və ictimai iaşə sistemində qiymətlər daxil olmaqla xidmətlərin yüksək dəyərini də göstərib.
Ekspert Ceyhun Aşurovun fikrincə, istirahət üçün ölkə seçərkən ilk növbədə aviabiletin qiymətinə diqqət yetirilir. Azərbaycana gəliş də xarici qonaqlar üçün daha sərfəli olmalıdır. Quru sərhədlərinin bağlı olması səbəbindən ölkəmizdə əksər aviareyslər Bakı Beynəlxalq Hava Limanı vasitəsilə həyata keçirilir. Regional hava limanları boş qalır və bu, turistlərin regionlara bölüşdürülməsinə mənfi təsir göstərir.
Bu baxımdan, beynəlxalq təcrübəyə istiqamətlənmək, bir və ya hətta bir neçə regional hava limanını uzunmüddətli müddətə xarici şirkətə icarəyə vermək lazımdır. Bununla aşağı büdcəli aviaşirkətləri cəlb etmək potensialı var. Kiçik, müntəzəm reyslərlə yüklənməmiş regional hava limanlarının infrastrukturunun saxlanılmasının dövlət büdcəsi üçün kifayət qədər xərcli olduğunu nəzərə alsaq, belə bir addımın zəruri olduğunu söyləyə bilərik.
Qeyd etmək lazımdır ki, iki il əvvəl buna bənzər addımlar ekspert səviyyəsində müzakirə edilirdi: faktiki olaraq regional hava limanları balansında olan “Azərbaycan Hava Yolları” QSC (AZAL) aviaşirkətində xarici aviaşirkətlər üçün baza hablarının yaradılması məsələsi nəzərdən keçirilirdi, “Wizz Air”, “Pegasus” və “Flynas” ilə danışıqlar aparılırdı.
Ölkədə beynəlxalq loukosterlərin sayının artırılması, ən çox tələb olunan istiqamətlər üzrə büdcə çarter reyslərinin təşkili uzun illərdir ki, yerli turizmin ən aktual problemlərindən biri olaraq qalır. Bu problemin aktuallığı təkcə “incoming” istiqamətinin inkişafı tələbləri ilə deyil, həm də cari ildə azalma qeydə alınan xaricə çıxan (“outgoing”) turizmin ehtiyacları ilə şərtlənir.
Belə ki, Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2025-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında xaricə gedən Azərbaycan vətəndaşlarının ümumi sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,3% azalıb.
Vəziyyəti yaxşılaşdırmaq məqsədilə AZAL aviaşirkəti bu yaxınlarda Azərbaycanla Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələri arasında marşrut şəbəkəsinin genişləndirilməsi məsələsinin həlli üçün Macarıstanın “Wizz Air” loukoster aviaşirkətinin nümayəndələri ilə işçi görüş keçirib. Görüş zamanı Bakı-Bratislava (Slovakiya) birbaşa reyslərin açılması, həmçinin Buxarest (Rumıniya) və Varşava (Polşa) istiqamətlərinin marşrut şəbəkəsinə daxil edilməsi müzakirə edilib. Tərəflər həmçinin “Wizz Air”in Azərbaycanın regional hava limanlarından reyslər həyata keçirməsi imkanını nəzərdən keçiriblər və potensial bazalaşma modellərini qiymətləndiriblər. Belə bir yanaşma ölkənin regionlarında turizmin inkişafı, işgüzar mobillik və beynəlxalq əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün yeni impuls yaradır. Son məqsəd daha geniş, rəqabətqabiliyyətli və əlçatan aviasiya marşrut şəbəkəsinin formalaşdırılmasıdır.
Məsələ qiymətdədir
Hotellər və istirahət zonalarında qiymətlərin aşağı salınması, mehmanxana sənayesində xidmət standartlarının yüksəldilməsi, ictimai iaşədə və ümumilikdə qonaqpərvərlik sahəsində keyfiyyət xüsusiyyətləri və qiymətlərin yaxşılaşdırılması da az əhəmiyyətli vəzifələr deyil. Son illər bu istiqamətdə iş hotellərin “Milli ulduz təsnifatı sistemi” proqramında iştirakının genişləndirilməsi, onlara müvafiq sertifikatların verilməsi hesabına aparılır. “Turizm haqqında” yeni Qanuna görə, hər bir mehmanxana fəaliyyətə başladıqdan altı ay ərzində ulduz almaq üçün müraciət etməlidir. Əlbəttə, bu işi sürətləndirmək, respublikada mövcud olan 600-dən çox hotelin və hotel tipli obyektin əksəriyyətini ulduz təsnifat sisteminə qoşmaq lazımdır.
Qiymətlər məsələsinə gəlincə, onun həlli bir ilin işi deyil. “Dövlət Turizm Agentliyi turizm obyektlərində qiymətlərə təsir mexanizminə malik deyil: agentliyin bu mövqeyi bazar iqtisadiyyatı şəraitində qiymətlərin tələb və təklifə uyğun formalaşması ilə bağlıdır”, - Şəki Regional Turizm İdarəsinin rəhbəri Şahin Məlikov bildirib. “Turizm sənayesinin inkişafı, rəqabət mühitinin formalaşması ilə xidmət keyfiyyətində və qiymətlərdə dəyişikliklər baş verəcək”, - o vurğulayıb.
Bu məqamda qeyd edək ki, ölkənin mehmanxana sənayesinin üzləşdiyi problemlərdən biri ixtisaslı işçilərin çatışmazlığı ilə bağlıdır: hazırda milli kadrların bir hissəsi əsasən daha yüksək əməkhaqqı səbəbindən Qətər, BƏƏ, Türkiyə, Avropa ölkələrində işləyir.
Regionlara turist axını artır və keyfiyyətli xidmət göstərmək üçün, ilk növbədə, turizm müəssisələrini təlim prosesinə fəal cəlb etmək lazımdır. “Bu məqsədlə dövlət qurumları və turizm sahəsinin nümayəndələri arasında görüşlər təşkil edilir, bu şəbəkə qarşılıqlı fəaliyyət formatıdır: bu sahədə işləyən mütəxəssislərin məlumatlılıq səviyyəsini artırmaq lazımdır”, - Ş.Məlikov bildirib.
Dövlət Turizm Agentliyi perspektivdə hotellər və turizm agentlikləri arasında həmişə asan olmayan münasibətlərin tənzimlənməsində öz iştirakını da gücləndirməlidir. Yerli hotellərin qiymət siyasətində güzəştlərin olmamasından narazılıq bildirən yerli turizm agentlikləri üçün imtiyazlar mexanizminin (o cümlədən mövsümarası dövrdə) yaradılmasını stimullaşdırmaq da lazımdır.
Beləliklə, yalnız problemlərin kompleks həlli və aradan qaldırılması turizm sektoruna xarici mənfi təsirlərə müqavimət göstərməyə, geosiyasi böhranlar dövründə ayaqda qalmağa və real iqtisadiyyatdakı çəkisini artırmağa kömək edə bilər.

GEOPOLITICS OF TOURISM
Following a period of notable recovery in the recreational sector between 2022 and 2024, Azerbaijan experienced a decline in incoming tourism. This is partly due to negative dynamics in two key tourist markets: Russia and India. However, the decline in other geographical areas also indicates the existence of long-standing unresolved industry problems. These include the high cost of air tickets and the lack of market alternatives such as discount airlines, the relatively high cost of hotel services and public catering, as well as the low level of service and entertainment, which is particularly noticeable in the regions of the country.
Barriers to tourist flow
With the exception of the extended lockdowns that were implemented during the course of the coronavirus pandemic, tourism in Azerbaijan has developed quite dynamically over the past decade. Following the industry reforms carried out in 2016, which included the introduction of simplified digital visa procedures and a reorientation of the industry towards budget destinations, it has been possible to establish mass inbound tourism. Our country's strategic investment in a comprehensive recreational infrastructure in the capital and regions has enabled us to aggressively expand our tourist markets, not only in neighbouring countries but also in distant foreign markets. The incoming segment achieved its greatest success in 2019, the pre-crisis year, when an absolute record for all years of independence was set at 3.2 million foreign tourists entering the country.
This record has not yet been broken. However, in the post-pandemic years, the domestic tourism sector has been able to recover to more than three-quarters of its pre-crisis levels. Last year was the most significant in this regard, with almost 2.627 million foreigners and stateless persons from 196 countries visiting the country, ensuring a 25.9% increase over the previous year. The total expenditure of foreign tourists in our country last year exceeded $5.1 billion, and the recreational sector accounted for 4.5% of the country's GDP.
Unfortunately, it was not possible to maintain the momentum, and this year has been quite challenging for the development of inbound tourism. In particular, between January and October, approximately 2.171 million tourists arrived in Azerbaijan, which is 1.7% less than in the same period last year.
Due to a number of subjective reasons related to geopolitical problems, there has been a noticeable decline in tourist traffic from Russia and India, a number of post-Soviet countries, as well as Middle Eastern countries, where conflicts have complicated travel. Notably, there was a 12% decrease in Russian tourists entering our country from January to September, and a 13.4% decrease from Middle Eastern countries during the same period.
Kanan Guluzade, advisor to the chairman of the State Agency for Tourism (SAT), provided local media with the reasons for this. According to Guluzade, the 1.7% year-on-year decrease in the number of foreign citizens visiting Azerbaijan in the first ten months of this year is attributable to negative trends in two of the country's primary tourist markets: Russia and India. He stated that, in the initial ten months of 2024, a total of 6,600 flights were operated to Azerbaijan from 27 airports in Russia. However, this year, this number has decreased to 4,500 flights from 17 airports, indicating a 37% reduction in the geographical coverage of flights and a 32% reduction in the number of flights. This has resulted in a decline of 100,000 Russian visitors, equivalent to 15.9% of the same period in 2024.
Following the Indo-Pakistani conflict in May and the subsequent actions and rhetoric from Delhi, there has been a significant decline in tourist traffic from India since June. Therefore, from June to October, the number of tourist trips from this country to Azerbaijan decreased by more than 2.9 times in comparison with the same period last year. Consequently, the overall statistics for January-October show a decrease of 59,100 Indian citizens visiting our country.
China enjoys the situation
Whilst the current situation is not ideal, it is not critical. Several other key destinations have experienced a notable surge in tourism. Among these countries, China occupies a special place. Indeed, in just ten months, the number of guests arriving from the Middle Kingdom increased by 150%.
The number of arrivals from European countries also increased by 9%, as did those from Israel (almost twice as many), North-East Asia (by 40%) and a number of Central Asian countries (by 22%).
During the China Visitors Summit forum, Fuad Naghiyev, chairman of the State Agency for Tourism, stated that the agreements reached during the state visit of Azerbaijani President Ilham Aliyev to China represent a new stage of cooperation in the field of tourism between the two countries. "At present, the focus is on two key areas of tourism relations with China: promoting the China Ready concept (preparing to receive Chinese tourists) in our country and expanding marketing activities in China."
Mr Florian Zengstschmid, Chairman of the Board of the Azerbaijan Tourism Bureau, has announced that cooperation in the field of tourism between Azerbaijan and China is expanding rapidly. "China is currently the world's largest outbound tourism market, and Azerbaijan's share in this segment is growing every year. The visa-free regime between the two countries has been a significant factor in the increase in tourist flows," Zengstschmid emphasised.
Azerbaijani-Chinese cooperation in the recreational sector is considered to be one of the most promising and well-organised areas. At the same time, it should be acknowledged that geopolitical dilemmas and the intensification of global conflicts undoubtedly have an impact on such a sensitive area as tourism.
Unused airline tickets
However, there are many subjective factors in our country that hinder the dynamic development of the industry and the growth of tourist flows, and these problems have been raised in parliament.
"The government should pay close attention to the decline in the number of tourists compared to last year. Therefore, in the initial ten months of this year, the number of tourists who arrived in our country was 2.171 million, which is a decrease of 1.7%. For comparison, the relatively small country of Georgia received 4.307 million foreign tourists, which is twice as many," said MP Gudrat Hasanguliev at a plenary session of parliament. The MP believes that the reasons for this situation require careful study. He is of the opinion that the visa regime for citizens of the United States and European countries should be abolished, and that the land borders should be opened. Hasanguliyev noted that there are no security threats and there cannot be any, and that as a result the borders must be opened to allow Azerbaijanis living in Georgia and Iran to come to their homeland safely. Among the reasons hindering the development of incoming tourism, he also cited the high cost of services, including air tickets, hotel accommodation and prices in the catering system.
According to the expert Jeyhun Ashur, when choosing a country for a holiday, the primary consideration for most people is the cost of air tickets. Azerbaijan is poised to become a more lucrative destination for foreign guests. Due to the closed land borders in our country, most flights are operated through Baku International Airport. The current situation is such that regional airports are empty, and this has a negative impact on the distribution of tourists across regions.
In this regard, it is necessary to follow international practice and transfer one or even several regional airports to a foreign company on a long-term lease with the prospect of attracting budget airlines (low-cost carriers). This step is necessary given that maintaining the infrastructure of small regional airports that are not busy with regular flights is very costly for the state budget.
It is worth noting that two years ago, similar steps were discussed at the expert level: Azerbaijan Airlines (AZAL), which effectively owns regional airports, is considering the creation of base hubs for foreign airlines and has held negotiations with Wizz Air, Pegasus and Flynas.
The expansion of international low-cost airlines within the country, along with the introduction of budget charter flights to popular destinations, has been a long-standing concern in the field of domestic tourism. The relevance of this issue is twofold: firstly, it is dictated by the requirements of the development of the incoming sector, and secondly, by the needs of outgoing tourism, which has also seen a decline this year.
According to the State Statistics Committee, in January-October 2025, the total number of Azerbaijani citizens travelling abroad decreased by 2.3% compared to the same period last year.
In order to improve the situation, AZAL recently held a working meeting with representatives of the Hungarian low-cost airline Wizz Air. The purpose of the meeting was to discuss the expansion of the route network between Azerbaijan and the countries of Central and Eastern Europe. During the meeting, the opening of direct flights between Baku and Bratislava (Slovakia) was discussed, as well as the inclusion of Bucharest (Romania) and Warsaw (Poland) in the route network. The parties also considered the possibility of Wizz Air flights from regional airports in Azerbaijan and assessed potential basing models. This approach will create new momentum for the development of tourism, business mobility and the strengthening of international ties in the country's regions. The overarching objective is to establish a more extensive, competitive and accessible air route network.
It's all about price
It is also vital to reduce hotel prices and improve service standards in the hotel industry. Furthermore, the quality and pricing of catering and hospitality in general must be improved. In recent years, this work has been carried out by expanding the participation of hotels in the National Star Classification System programme and issuing them with the relevant certificates. In accordance with the new Law on Tourism, it is mandatory for all hotels to apply for star classification within six months of commencing operations. It is clear that this project must be accelerated by connecting the majority of the over 600 hotels and hotel-type facilities in the republic to the star classification system.
With regard to the issue of pricing, it is important to note that finding a solution will require more than just one year. Shahin Melikov, head of the Sheki Regional Tourism Administration, has stated that the State Agency for Tourism does not have a mechanism to influence prices in tourist facilities. He explained that the agency's position is based on the fact that in a market economy, prices are formed in accordance with supply and demand. As the tourism industry evolves and competition intensifies, there will be shifts in service quality and pricing.
One of the issues currently being faced by the hotel industry in the country is a shortage of qualified personnel. At present, a proportion of the national workforce is employed in Qatar, the UAE, Turkey and European countries, largely due to higher wages on offer.
The flow of tourists to the regions is growing, and in order to provide quality service, it is necessary to actively involve tourism companies in the training process. In order to address this matter, meetings are being organised between government agencies and representatives of the tourism sector. This is a form of network interaction: it is necessary to raise awareness among specialists working in this field," believes Melikov.
In the future, the State Agency for Tourism also needs to strengthen its involvement in regulating the sometimes complicated relationships between hotels and travel agencies. It is also necessary to encourage the creation of a mechanism of preferences (including in the off-season) for domestic travel agencies, which express dissatisfaction with the lack of discounts in the pricing policies of local hotels.
A comprehensive solution is required to help the sector withstand external negatives, survive periods of geopolitical crisis, and increase its weight in the real economy.