TEHRANIN KÖÇÜRÜLMƏSİ
İran Prezidenti su böhranı və zəlzələ təhlükəsi fonunda paytaxtın köçürülməsinin qaçılmaz olduğunu deyir
2025-ci il noyabrın sonlarında İran Prezidenti Məsud Pezeşkian ölkədə indiyədək, demək olar ki, tabu hesab edilən bir məsələni qaldırıb. «Vəssalam. Artıq seçimimiz qalmayıb» - deyən dövlət başçısı bildirib ki, Tehranda yaşanan xroniki su çatışmazlığı, əhalinin hədsiz sıxlığı, torpağın təhlükəli şəkildə çökməsi şəhərə ekoloji və infrastruktur fəlakəti təhlükəsi yaradır. Prezidentin sözlərinə görə, su təchizatı və kommunal infrastruktur sistemində «boşluqları yamamaq» cəhdləri artıq paytaxt sakinləri üçün normal həyatı təmin etmir. Bu səbəbdən də, hökumət şəhərin ölkənin cənubuna, Fars körfəzinə daha yaxın əraziyə köçürülməsi məsələsini ciddi şəkildə nəzərdən keçirməyə başlayıb.
Bu, İranda son onilliklərin ən iddialı və rezonans doğuran təkliflərindən biridir. Doğrudur, ölkədə paytaxtın köçürülməsi ideyası müxtəlif illərdə bir neçə dəfə müzakirə olunub. Məsələn, hələ 2004-cü ildə İranın Milli Təhlükəsizlik üzrə Ali Şurasının rəhbəri Həsən Ruhani Tehranın seysmik cəhətdən təhlükəli zonada yerləşdiyini əsas gətirərək, əvvəllər təsdiqlənmiş köç planının yenidən baxılmasına ehtiyac yarandığını söyləmişdi. 2013-cü ilin dekabrında isə ölkə parlamenti yeni paytaxt axtarışını nəzərdə tutan qanun layihəsinin müzakirəyə çıxarılmasına səs vermişdi. O zaman etiraf edirdilər ki, «təxminən 12 milyon əhalinin yaşadığı Tehran hədsiz sıxlıq, infrastruktur problemləri, çirklənmə və zəlzələ riski səbəbindən artıq paytaxt ola bilməz». Bununla belə, son vaxtlaradək İran paytaxtının köçürülməsi ideyası utopiya kimi qəbul edilirdi. Çünki bu, həddindən artıq bahalı, çox mürəkkəb və riskli işdir.
Lakin indi mövzu yenidən gündəmə gəlib. Prezident Məsud Pezeşkianın sözlərinə görə, artıq vəziyyət o qədər kritikdir ki, «paytaxtın köçürülməsi seçim yox, zərurətdir». O, Tehranın paytaxt kimi inkişaf edə bilməyəcəyini deyərək, buna maneə yaradan əsas amillərin xroniki su qıtlığı, seysmik təhlükələr, əhalinin hədsiz sıxlığı, torpaq çökmələri və ekoloji yüklənmə olduğunu söyləyib. Pezeşkianın təklifi reallaşarsa, İran tarixinin ən genişmiqyaslı hakimiyyət məkanının (coğrafiyasının) dəyişikliyi ilə üzləşə bilər. Bu, nəinki ölkənin daxili strukturuna, onun beynəlxalq statusuna da öz təsirini göstərəcək.
Paytaxtın son həddi: su, nəqliyyat və seysmik təhlükə
Bu gün Tehran İranın ən böyük şəhəridir və orada ən azı 12-13 milyon insan yaşayır. Paytaxtda əhali sıxlığı 1 kvadratmetrə təxminən 17 nəfərdir. Bu, ölkə üzrə orta göstəricidən 300 dəfədən çoxdur. Şəhərin nəqliyyat sistemi, yolları, metro, kommunal şəbəkələr və enerji sistemi hədsiz yüklənmə altındadır. Tehran rəhbərliyinin məlumatına görə, şəhərdə hər gün milyonlarla insan tıxaclarda qalır, həddindən artıq yüklənmiş xəstəxana və məktəblərlə üzləşir, ictimai nəqliyyat sistemi imkanların son həddində çalışır. Bu vəziyyət istər əhali, istərsə də dövlət qurumları üçün daimi gərginlik yaradır.
Ümumilikdə İran xroniki su çatışmazlığından əziyyət çəkir, Tehran isə su ehtiyatlarının xüsusilə məhdud olduğu bölgədə yerləşir. Şəhərdə əsas su mənbələri yeraltı sular, eləcə də digər regionlarda yerləşən çaylar, o cümlədən Dəməvənd dağı ətrafındakı çay hövzələridir. Prezident Pezeşkian və digər rəsmilər dəfələrlə bildiriblər ki, əhali və sənayenin Tehranda cəmləşməsi davam edərsə, yaxın illərdə su çatışmazlığı kritik həddə çatacaq.
Qeyd edək ki, yaz aylarında İran hökuməti eyni vaxtda 4 vilayətdə – Xorasan-Rəzəvi, Yəzd, İsfahan və Tehranda ciddi su böhranı ilə üzləşir. Səbəb uzun illərdir davam edən quraqlıqdır. Artıq bir neçə ildir ki, ölkədə çaylar, bataqlıqlar, su anbarları dayazlaşır və ya quruyur, bəndlərin fəaliyyətinin effektivliyi azalır. Bununla yanaşı, İran rəsmiləri deyirlər ki, su təchizatında problemlərə yalnız iqlim şəraiti yox, həm də Türkiyə və İranın Dəclə və Fərat çayları üzərində tikdikləri bəndlər təsir göstərir. Ölkənin su ilə təminatında məhz bu çaylar əhəmiyyətli rola malikdir. Bundan başqa, son beş ildə İranda yağıntıların miqdarı davamlı şəkildə azalıb. 2025-ci ildə Tehranda yağıntı normadan 40% az, iyul ayında şəhərin müxtəlif rayonlarında havanın hərarəti 50°C-dən yuxarı olub.
Bundan başqa, məlumdur ki, Tehran seysmik cəhətdən təhlükəli qırılma zonasında yerləşir. Mütəxəssislər bu şəhəri dünyanın güclü zəlzələ riski altında olan ən iri meqapolislərindən sayırlar. Yeraltı suların intensiv çıxarılması və tikinti işləri torpağın tədricən çökməsinə səbəb olur. Geoloqlar hesab edirlər ki, bu, milyonlarla insanın təhlükəsizliyi üçün ciddi risk yaradır. Üstəlik, köhnəlmiş kommunal şəbəkələr, yollar və yaşayış binalarının davamlı təmirə ehtiyacı olsa da, Tehranın imkanları məhduddur. Torpaq və resurs çatışmazlığı yeni rayonların inkişafı imkanlarını məhdudlaşdırır. Bu baxımdan, «yükü azaltmaq» və XXI əsrin standartlarına uyğun, mükəmməl infrastruktura malik müasir şəhər yaratmaq yolu kimi məhz paytaxtın köçürülməsi versiyası nəzərdən keçirilir.
Paytaxt haraya köçürüləcək?
İran hökuməti paytaxtın köçürülməsi üçün bir neçə mümkün regionu nəzərdən keçirir. Məqsəd şəhərin yükünü azaltmaq, ölkənin daha balanslı inkişafına nail olmaqdır. Əsas variantlardan biri İranın cənub-qərb hissəsi – Fars körfəzinə yaxın ərazilərdir. Bu mənada xüsusilə Buşəhr vilayəti, Oman körfəzi sahilində yerləşən Makran limanı bölgəsi diqqət mərkəzindədir. Bu bölgəyə üstünlük verilməsinin səbəbi onun əsas limanlara və neft-qaz rayonlarına yaxınlığıdır. Bu, logistikanı və iqtisadi əlaqələri yaxşılaşdırır. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, yeni paytaxtın bu bölgədə tikilməsi cənub vilayətlərinin iqtisadi inkişafına təkan verə bilər. Amma bunun üçün infrastruktur və su təchizatının qurulmasına ciddi sərmayə lazımdır. Həmçinin şirin su çatışmazlığı ilə bağlı ekoloji problemlər də həll edilməlidir.
Digər variant Mərkəzi İrandır. Söhbət İsfahan və Qum şəhərlərinin ətrafından gedir. Bu bölgədə zəlzələ riskinin daha az olduğu məlumdur, sənaye və nəqliyyat şəbəkəsi isə daha yaxşı inkişaf edib. Bu, əlbəttə ki, dövlət qurumlarının həmin ərazilərdə yerləşməsini asanlaşdırır. Analitiklər düşünürlər ki, yeni paytaxt üçün bu region seçilərsə, layihə daha tez reallaşdırıla bilər. Lakin tarixi əhəmiyyətə malik şəhərlərlə bağlı mədəni və sosial məhdudiyyətlər, eləcə də su ehtiyatlarının azlığı burada da problemdir. Bundan başqa, əhalinin bir hissəsinin köçürülməsi üçün razılaşdırılmış strategiya və əlavə büdcə xərclərinə ehtiyac yaranacaq.
Bəzi mütəxəssislər mümkün variant kimi diqqəti şimal-şərq rayonlarına, o cümlədən Məşhəd və Səbzəvar ətrafındakı ərazilərə çəkirlər. Bu bölgənin iqlimi daha sərindir. Üstəlik, burada dağ su mənbələrinə çıxış var, torpaq ehtiyatları sıfırdan müasir şəhərin salınmasına imkan verəcək qədərdir. Ekspertlərin fikrincə, ekoloji və təhlükəsizlik baxımından ən ideal variant məhz budur. Amma bu halda tikinti işləri daha uzun vaxt aparacaq, ölkənin əsas sənaye və liman mərkəzləri ilə nəqliyyat əlaqələri ilə bağlı problemlərin həlli zərurəti yaranacaq.
Bir sözlə, nəzərdən keçirilən hər bir variantın öz üstünlükləri və çatışmazlıqları var.
İddialar, risklər və milyonların köçü
Paytaxtın köçürülməsi İranın iqtisadiyyatına, sosial həyatına və infrastrukturuna ciddi təsir göstərəcək. Mütəxəssislərin fikrincə, yeni inzibati mərkəzin tikintisinə fantastik maliyyə vəsaiti tələb olunacaq. Amma bu, yeni paytaxt üçün seçiləcək regionun inkişafına güclü təkan da verəcək. Dövlət qurumlarının, məmurların və onların ailələrinin köçürülməsi yeni iş yerləri yaradacaq, evlərin, yolların, məktəblərin, xəstəxanaların inşasına ehtiyac yaranacaq. Bu həm də uzun illərdir imkanlarının son həddində işləyən, mənzilin, torpağın çox baha olduğu Tehrana bir qədər rahatlıq gətirəcək.
Bu layihənin sosial təsirləri də böyük olacaq. Paytaxtda yaşayan milyonlarla insan bəzi xidmətlərin və iş yerlərinin yeni yerlərə köçürülməsi ilə üzləşəcək. Bu, əlbəttə ki, yeni imkanlarla yanaşı, narahatlıqlar da yaradacaq. Ekoloqlar və şəhərsalma mütəxəssisləri bildirirlər ki, paytaxtın köçürülməsi müasir tikinti standartlarına, inkişaf etmiş nəqliyyat sisteminə, səmərəli enerji istifadəsinə malik yeni şəhərin qurulmasına imkan verəcək, bu isə ətraf mühitin yükünü minimuma endirəcək.
Lakin mütəxəssislər mümkün risklərə də diqqət çəkirlər. Paytaxtın köçürülməsi çox mürəkkəb logistika prosesidir və o, onilliklərlə vaxt, son dərəcə ciddi planlaşdırma tələb edir. Resurs çatışmazlığı, büdcə məhdudiyyətləri və ya siyasi çəkişmələr səbəbindən prosesin uzanması da mümkündür. Bununla yanaşı, regionların daha bərabər inkişafı, Tehrandakı hədsiz sıxlığın azalması, müasir, təhlükəsiz şəhər salmaq imkanı kimi önəmli faydalar bu ideyanı İran hökuməti üçün cəlbedici edir.
İran paytaxtının mümkün köçürülməsinə istər ölkə daxilində, istərsə də xaricdə münasibət müxtəlifdir. Ölkənin geofizika və seysmik təhlükəsizlik sahəsində aparıcı mütəxəssislərindən olan seysmoloq Bəhram Akaşe hələ 2000-ci illərin əvvəllərində bildirirdi ki, Tehran aktiv tektonik qırılma xətti üzərində yerləşdiyindən, orada baş verə biləcək güclü zəlzələ meqapolis üçün fəlakətlə nəticələnə bilər. O, dəfələrlə deyib ki, bu problemin uzunmüddətli həlli seysmik cəhətdən təhlükəli zonadan kənarda yeni, təhlükəsiz inzibati mərkəzin planlaşdırılmasından keçir.
İran parlamentinin üzvü Məhəmməd Saleh Cokar isə bildirib ki, bu qərar demoqrafik, infrastruktur və ekoloji amillərin nəzərə alınması ilə ölçülüb-biçilməlidir. Yeni paytaxtın Tehranın yükünü effektiv şəkildə azaltmasına və müasir şəhər mühitinin yaradılmasına yalnız belə nail olmaq mümkündür.
Amerika Sahibkarlıq İnstitutunun baş elmi işçisi Maykl Rubin deyir ki, yeni inzibati mərkəzin yaradılması iqtisadi fəallığın yenidən bölüşdürülməsinə yol aça bilər, lakin paytaxtın köçürülməsi prosesi müvəqqəti sosial-iqtisadi çətinliklər də yaradacaq. Onun fikrincə, bu köçürülmə sadəcə «iqlimə bağlı deyil». Su ehtiyatlarının düzgün idarə olunmaması, torpaq və infrastruktur problemləri ilə bağlı onilliklərdir yol verilmiş səhvlər də hazırkı vəziyyətin yaranmasının səbəbləri sırasındadır.
Məsələyə Kornell Universitetinin təmsilçisi Linda Şi də münasibət bildirib. O, hesab edir ki, «iqlim dəyişikliyi» anlayışından tez-tez uzunmüddətli idarəetmə səhvlərinin, korrupsiyanın nəticələrini təbii amillərin üzərinə atmaq üçün bəhanə kimi istifadə olunur. Şi paytaxtın köçürülməsinin sistemdə dərin kök salmış problemlərin möcüzəvi həlli yolu deyil, siyasi qərar olduğunu söyləyir.
«Newsweek» geosiyasət üzrə ekspert Banafşe Keynuşun fikirlərinə istinadən yazır ki, İran mümkün yeni paytaxt üçün Makran bölgəsini seçməklə Dubayın dəniz limanları və Pakistanın Qvadar limanı ilə rəqabətə girmək fikrindədir. Onun niyyəti sanksiyalara rəğmən Çabəhar limanının mövqeyini gücləndirmək, Hind okeanı istiqamətində ticarət marşrutlarını inkişaf etdirmək, Fars körfəzi hövzəsində öz rolunu yenidən ön plana çıxarmaqdır.
İranlı jurnalist Əli Qolxaki isə paytaxtın köçürülməsinin 25-33 milyard dollara başa gələ biləcəyinə dair iddialara şübhə ilə yanaşır. O, «X» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb: «Bir əsrdən çox vaxt və yüz milyardlarla dollar hazırlayın!»
Beləliklə, istər yerli, istərsə də beynəlxalq ekspertlər paytaxtın köçürülməsinin İran tarixinin ən iddialı və bahalı layihələrindən biri olacağı qənaətindədirlər. Bu layihə həyata keçirilərsə, yalnız ölkə daxilində hakimiyyətin coğrafiyası deyil, həm də İranın beynəlxalq arenadakı mövqeyi kökündən dəyişə bilər.
Hələliksə yalnız o aydındır ki, Tehranın köçürülməsi ilə bağlı gələcək qeyri-müəyyən olaraq qalır. Bu, iqtisadi imkanlar, siyasi iradə və layihələrin texniki icrası daxil, bir çox amillərdən asılı olacaq. Aydındır ki, prosesin icrasına onilliklər və milyardlarla dollar sərmayə lazım gələ bilər. İran hökuməti buna hazırdırmı? Zaman göstərəcək. İstənilən halda, İran paytaxtının köçürülməsi ideyası iddialı və mübahisəli təşəbbüsdür. Plan həyata keçirilərsə, bu, ölkə tarixində ən böyük şəhərsalma və dövlət layihələrindən birinə çevriləcək. O, əlbəttə ki, əhalinin və resursların yenidən bölüşdürülməsi ilə yanaşı, İranın beynəlxalq roluna da ciddi təsir göstərə bilər.

Президент Ирана заявил о неизбежности переезда столицы на фоне водного кризиса и угрозы землетрясений
В конце ноября 2025 г. президент Ирана Масуд Пезешкиан поднял перед страной вопрос, ранее считавшийся почти табу: «Всё, у нас больше нет выбора», - заявил он, подчеркнув, что Тегерану грозят экологическая и инфраструктурная катастрофы из‑за хронической нехватки воды, перенаселенности и опасного проседания почвы.
По словам президента, попытки «латать дыры» в системе водоснабжения и коммунальной инфраструктуры уже не способны гарантировать нормальную жизнь столичным жителям, поэтому правительство начало всерьез рассматривать перенос города на юг страны, ближе к Персидскому заливу.
Такого рода предложение - одно из самых амбициозных и резонансных за последние десятилетия. Правда, идея о переносе столицы уже обсуждалась в разное время на протяжении нескольких десятилетий. Так, еще в 2004 г. глава Высшего совета национальной безопасности ИРИ Хасан Рухани заявлял, что Тегеран расположен на сейсмоопасном разломе и план по его переезду, утвержденный ранее, «требует пересмотра». А позже, в декабре 2013 г., парламент страны голосовал за рассмотрение законопроекта, предусматривающего поиск новой столицы. Тогда признали, что «Тегеран с населением около 12 млн не может дальше быть столицей из‑за перенаселения, проблем с инфраструктурой, загрязнения и риска землетрясений». Тем не менее до недавнего времени предложение о переносе столицы воспринималось как утопия: слишком дорого, слишком сложно, слишком рискованно.
Но недавно тема получила продолжение. Масуд Пезешкиан заявил, что ситуация настолько критична, что «перенос столицы - это не выбор, а необходимость». Он указал на хронический дефицит воды, сейсмические угрозы, перенаселение, проседание грунта и экологическую нагрузку как причины, делающие Тегеран непригодным для дальнейшего развития в качестве столицы.
Если этот план реализуется, Иран может столкнуться с крупнейшей в своей истории перестановкой географии власти - и это повлияет не только на внутреннюю структуру страны, но и на ее международный статус.
Столица на пределе: вода, транспорт и сейсмическая угроза
Сегодня Тегеран - крупнейший город Ирана, насчитывающий не менее 12-13 млн человек в городской агломерации. Плотность населения в столице достигает почти 17 тыс. человек на 1 кв. км - более чем в 300 раз выше среднеиранского уровня. Транспорт, дороги, метро, коммунальные сети и энергосистема испытывают колоссальную нагрузку. По данным городских властей, ежедневно миллионы жителей сталкиваются с пробками, перегруженными больницами и школами, а система общественного транспорта работает на пределе возможностей. Это создает постоянное напряжение как для жителей, так и для государственных служб.
Иран также страдает от хронического дефицита воды, и Тегеран находится в зоне с ограниченными водными ресурсами. Основные источники для города - подземные воды и вода из водохранилищ и каналов, поступающая из рек, находящихся в других регионах, включая бассейны рек вокруг горы Дамаванд. Масуд Пезешкиан и другие официальные лица неоднократно отмечали, что если продолжать концентрировать население и промышленность в Тегеране, дефицит воды станет критическим уже в ближайшие годы. Так, весной иранские власти столкнулись с серьезным водным кризисом сразу в четырех провинциях - Хорасан-Резави, Йезд, Исфахан и Тегеран. Причина - многолетняя засуха, из-за чего обмелели и высохли реки, болота и водохранилища, а работа плотин стала менее эффективной. Иранские власти выяснили, что на проблемы с водоснабжением влияют не только климатические условия, но и плотины, построенные Турцией и самим Ираном на реках Тигр и Евфрат, которые играют ключевую роль в обеспечении страны водой. Плюс последние пять лет в Иране фиксируется устойчивое снижение количества осадков. В 2025 г. в Тегеране их выпало на 40% меньше нормы. При этом в июле 2025 г. в разных районах города столбик термометра поднимался выше 50°C.
Кроме того, известно, что Тегеран расположен на сейсмоопасном разломе, эксперты называют город одним из крупнейших мегаполисов в мире, находящихся под угрозой сильных землетрясений. А активная добыча подземных вод и строительная деятельность вызывают постепенное проседание почвы. По оценкам геологов, это создает угрозу для безопасности миллионов жителей.
Плюс ко всему старые коммунальные сети, дороги и жилые дома требуют постоянного ремонта, но возможности Тегерана ограничены. Масштабное развитие новых районов осложняется нехваткой земли и ресурсов. Перенос столицы рассматривается как способ «сбросить нагрузку» и создать современный город с полноценной инфраструктурой, соответствующей стандартам XXI в.
Куда перенесут столицу?
Правительство Ирана рассматривает несколько регионов для переноса столицы, стремясь снизить нагрузку на Тегеран и способствовать более сбалансированному развитию страны. Одним из главных вариантов называют юго-запад страны, ближе к Персидскому заливу, в районе провинции Бушер и портового региона Макран на побережье Оманского залива. Этот выбор объясняется близостью к основным портам и нефтегазовым регионам, что облегчит логистику и экономические связи. Эксперты прогнозируют, что строительство новой столицы в этом районе позволит стимулировать экономическое развитие южных провинций, однако потребуются масштабные инвестиции в инфраструктуру и водоснабжение, а также решение экологических проблем, связанных с нехваткой пресной воды.
Другой рассматриваемый вариант - Центральный Иран, в окрестностях Исфахана и Кума. Здесь сейсмическая ситуация стабильнее, промышленность и транспортная сеть уже развиты, что облегчает организацию государственных учреждений. Аналитики предполагают, что выбор данного региона позволит быстрее реализовать проект, но это также приведет к столкновению с культурными и социальными ограничениями из-за исторически значимых городов и недостаточности водных ресурсов. Кроме того, переселение части населения потребует согласованной стратегии и бюджетных расходов.
Некоторые специалисты называют северные и северо-восточные районы, включая области около Мешхеда и Сабзевара. Здесь климат попрохладнее, есть доступ к горным источникам воды, а земельные ресурсы позволяют начать строить современный город с нуля. По прогнозам экспертов, такой вариант создаст идеальные условия для новой столицы с точки зрения экологии и безопасности, но при этом потребует более долгого периода строительства и решения проблем транспортной доступности к основным промышленным и портовым центрам страны. То есть каждый из рассматриваемых вариантов имеет свои плюсы и минусы.
Амбиции, риски и миллионы переселенцев
Перенос столицы неизбежно окажет масштабное влияние на экономику, социальную жизнь и инфраструктуру Ирана. Специалисты предупреждают, что строительство нового административного центра потребует огромных инвестиций, но вместе с тем может стать стимулом для развития регионов, выбранных под новый центр. Переселение государственных учреждений, чиновников и их семей создаст рабочие места и потребует строительства жилья, дорог, школ и больниц. Это позволит разгрузить Тегеран, где инфраструктура уже давно работает на пределе, а квартиры и земля остаются одними из самых дорогих в стране.
Социальные последствия также будут значительными. Миллионы жителей столицы столкнутся с тем, что часть служб и рабочих мест переместится в новую локацию, а это может вызвать как неудобства, так и новые возможности. Экологи и городские планировщики отмечают, что перенос столицы позволит создать город с современными стандартами строительства, транспортной сети и энергопотребления, минимизируя нагрузку на окружающую среду.
Однако специалисты предостерегают и о рисках. Перенос столицы - это сложная логистическая операция, требующая десятилетий и тщательного планирования. Не исключены задержки из-за нехватки ресурсов, бюджетных ограничений или политических споров. В то же время потенциальные выгоды, включая более равномерное развитие регионов, снижение перенаселения Тегерана и возможность построить современный безопасный город, делают идею переезда крайне привлекательной для иранских властей.
Реакция на возможный перенос столицы различна как внутри страны, так и за ее пределами. Сейсмолог Бахрам Акашех, один из ведущих экспертов по геофизике и сейсмической безопасности Ирана, еще в начале 2000‑х отмечал, что Тегеран находится на активном разломе и в случае сильного землетрясения последствия для мегаполиса могут быть катастрофическими. Он не-однократно подчеркивал, что долгосрочное решение должно включать планирование нового безопасного административного центра за пределами сейсмоопасной зоны. В свою очередь представитель парламента ИРИ Мохаммад Салех Джокар заявил, что решение должно приниматься взвешенно, с учетом демографических, инфраструктурных и экологических факторов, чтобы новая столица могла эффективно разгрузить Тегеран и обеспечить современную городскую среду. А старший научный сотрудник Американского института предпринимательства Майкл Рубин отмечает, что создание нового административного центра может перераспределить экономическую активность, но при этом процесс переноса столицы создаст временные социальные и экономические трудности. Переезд, по его мнению, не просто «решение климата», а необходимость, возникшая из-за десятилетий неправильного управления водными ресурсами, земельных и инфраструктурных проблем. Представитель Университета Корнелла Линда Ши считает, что «изменение климата» часто используется как «удобный повод», чтобы списать на природные факторы последствия долгих управленческих ошибок и коррупции. Она предупреждает, что переезд столицы - это политическое решение, а не панацея от проблем, которые глубоко укоренены в системе. Newsweek, ссылаясь на мнение международного эксперта по геополитике Банафше Кейнуш, пишет, что, выбирая Макран как возможную новую столицу, Иран стремится конкурировать с морскими портами Дубая и пакистанского Гвадара, усилить позиции иранского порта Чахбахар, несмотря на действующие санкции, продвинуть торговые маршруты в Индийском океане и вновь заявить о своей роли в акватории Персидского залива. Между тем иранский журналист Али Голхаки сомневается, что на перенос столицы потребуется, как заявляют, всего 25 лет и $23 млрд. «Готовьте больше века и сотни миллиардов долларов!» - написал он в X (бывший Twitter).
Таким образом, как внутренние, так и международные эксперты сходятся во мнении, что перенос столицы - один из самых амбициозных и дорогостоящих проектов в истории Ирана, который при его реализации может радикально изменить не только географию власти внутри страны, но и ее позиции на мировой арене.
Пока ясно одно - будущее переноса Тегерана остается неопределенным и будет зависеть от множества факторов, включая экономические возможности, политическую волю и техническую реализацию проекта. Понятно, что процесс может занять десятилетия и потребует многомиллиардных инвестиций. Решатся ли на это иранские власти - покажет время. Перенос столицы Ирана остается амбициозной и противоречивой инициативой. Если он будет реализован, это станет одним из крупнейших урбанистических и государственных проектов в истории страны, способным не только перераспределить население и ресурсы, но и изменить роль Ирана на международной арене.