İNFLYASİYA HƏDDİNİ AŞMAYACAQ
Azərbaycan ötən ili orta illik inflyasiyanın son dərəcə aşağı səviyyəsi ilə yekunlaşdırdı - cəmi 1,2%. Bu pozitiv tendensiyanı cari ilin yanvar-avqust ayında da saxlamaq mümkün olub. Bundan başqa, hökumətdə hesab edirlər ki, ilin nəticələrinə görə, inflyasiya artımını 3-5%-lik dəhlizdə saxlamaq mümkün olacaq. Bu cür proqnozlar əsasında daxili bazarda istehlak qiymətlərinin artımına səbəb olan və "idxal olunan inflyasiya" kimi bu cür qlobal risklərin qarşısının alınması hökumətin əsaslı iqtisadi kursuna daxildir.
Davamlı kurs
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatlarına görə, cari ilin yanvar-avqust aylarında qiymət artımı, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,2% təşkil edib. O cümlədən ərzaq mallarının qiyməti 2,2%, digər istehlak məhsulları 0,5% qalxıb, ən çox artım isə xidmət tariflərində müşahidə olunub - 3,4%.
Eyni zamanda bir sıra əmtəə qruplarında artıq 5 ay ardıcıl olaraq defilyasiya prosesi müşahidə olunur. Hələ aprel ayında istehlak qiymətlərinin bazis indeksi mart ayı ilə müqayisədə 0,2% düşüb, lakin yanvar-aprel aylarında onun artımı 0,4% səviyyəsində qalıb. Defilyasiya prosesləri may-iyun aylarında nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Xüsusən, ərzaq məhsullarının qiyməti 2,6% aşağı düşüb, un məmulatları və dənli bitkilər, ət-süd məhsulları, quş və balıq, bitki yağları, şəkər və əlbəttə ki, mövsümi məhsullar - göyərti və meyvələrin qiyməti nəzərəçarpacaq dərəcədə ucuzlaşıb. Qeyri-ərzaq malları qrupunda, həmçinin bəzi tikinti materialları, məişət texnikası, digər uzunmüddətli istehlak mallarının qiymətlərində də ucuzlaşma qeydə alınıb. Eyni zamanda cari ilin avqust ayında Azərbaycanda 0,3% səviyyəsində defilyasiya müşahidə olunurdu.
Azərbaycan hökuməti və Mərkəzi Bankın inflyasiya proseslərinin cilovlanmasına dair səyləri postsovet məkanında dominantlıq edən proseslər fonunda olduqca nəzərə çarpır. Yanvar-iyul aylarında müstəqil dövlətlər birliyi ölkələri üzrə orta illik inflyasiyanın səviyyəsi 2,6% təşkil edib. Bundan başqa, Belarus, Moldova, Ermənistan, Rusiya və Qazaxıstan kimi ölkələrdə bu müddət ərzində qiymət artımı Azərbaycanın (2,1%) göstəricisini 1,5-3 dəfə üstələyib.
Lakin Azərbaycanın Birlik və Yaxın Şərq üzrə qonşularından ən əsas fərqi makroiqtisadi siyasətdə səhvlərlə əlaqədar qiymət artımına sürükləyən faktorların tamamilə olmamasıdır. Burada söhbət əsasən milli valyuta - manatın sabit kursunun saxlanmasından gedir. İstehlak qiymətlərinin hələ aprel ayında hesablanmış bazis indeksi ölkədə monetar inflyasiya - "core inflation"nın olmamasını təsdiq etdi. Monetar vəziyyət ilə bağlı stabillik cari ildə may-iyul aylarında da qeydə alınıb.
Müqayisə üçün - məhz monetar faktor qonşu Türkiyə və İranda inflyasiya dalğasını dağıdan əsas katalizator oldu. Belə ki, cari ilin yaz-yay mövsümündə İstanbulda baş verən toqquşmalar və Suriya münaqişəsinin gərginləşməsi türk milli valyutasının kursunun dollara nisbətən düşməsində az rol oynamayıb. Dolların kursunun lirəyə nisbətdə 12,7% möhkəmlənməsi inflyasiyanın artmasına səbəb oldu ki, avqust ayında Türkiyədə inflyasiyanın səviyyəsi 8,17%-ə çatdı. Daha ağır sınaqlara isə artıq neçə illərdir İranın makroiqtisadi stabilliyi məruz qalır. Sərt sanksiyalar rejimi, daxili və xarici sərmayələrin dəfələrlə azalması, qeyri-neft ixracının həcminin düşməsi milli valyuta - rialın kursunun ötən ilin oktyabr ayında kəskin düşməsinə gətirib çıxardı.
Hazırda davam edən bu neqativ proseslər İslam respublikasında inflyasiya proseslərini sürətləndirdi - bu ilin avqust ayında qonşu ölkədə qiymət artımı görünməmiş səviyyəyə - 35,1%-ə çatdı.
Azərbaycan çox hallarda bu cür ssenarilərdən sığortalanıb, ilk növbədə, artıq uzun illərdir milli valyuta - manatın kursunun sabitliyi Mərkəzi Bankın möhkəm siyasətilə əlaqədardır. Asiya İnkişaf Bankının "Asiya-2013-ün inkişafına baxış" hesabatında qeyd edildiyi kimi, Azərbaycan hökuməti inflyasiyanın targetlənmə pul siyasətini davam etdirir. Neft Fondunun başlıca olaraq dövlət investisiya layihələrinin maliyyələşməsinə yönəlmiş azalmayan transfertlərinin həcmi, ödəniş balansının yüksək prosifitinin saxlanmasına gətirib çıxarır ki, bu da öz növbəsində monetar inflyasiyanın artması üçün bəhanə yaratmayaraq milli valyutanın kursununun stabil səviyyədə qalmağına dəstək olur.
Lakin gəlirlərin artması və manatın kursunun möhkəmlənməsi idxala olan çoxaldılmış tələbatı stimullaşdırır. Bu vəziyyət qonşu kasıb ölkələrdən inflyasiya proseslərinin cəlb olunma təhlükəsini yaradırmı?
İdxal riskləri
Bu sahədə müəyyən risklər, şübhəsiz ki, mövcuddur. İnflyasiya artan dövlətlərlə ticarət ödənilməyən borcların yığılmasına, ödəniş valyutası kursunun artması isə idxal xərclərinin bahalaşmasına gətirib çıxarır. Bunun nəticəsi tərəfdaşın "idxal olunmuş inflyasiyası" adlandırılan bazarına köçmə olur. Bu proses iqtisadiyyatın qloballaşması ilə eyni vaxtda yayıldı və 2008-ci ildə böhran öncəsi Azərbaycanda inflyasiya rekord səviyyəyə - 20,8%-ə çatdıqda daha kəskin hiss olunurdu. Ümumilikdə, bir çox dünya ekspertlərinin fikrincə, başlıca olaraq xammal ixrac edən və elm tutumlu məhsullar idxal edən istənilən dövlət, hər zaman inflyasiya riski zonasında olur. Neft və qaz sataraq, sənaye və elm tutumlu məhsul alaraq, xammal tədarükçüləri əvəzolunmaz təbii rentanı itirərkən, onların daha ağır məhsul tədarük edən tərəfdaşları isə elmi-texniki imtiyazlarının sonrakı artımında reallaşacaq, üstəlik, qazanc da götürəcəklər. Bununla da, sənayenin yeni bilik və təkmilləşdirilməsinə yatırılan pullar, həmin təbii rentadan fərqli olaraq, daim məhsulların izafi dəyərini artırırlar. Bu ara il-ildən artır və vəziyyət tədricən gizli inflyasiya faktoruna çevrilərək, xammal tədarük edənin xeyrinə olmur.
Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan hökuməti bu disbalansın aradan qaldırılması üçün maksimum səy göstərir. Artıq dördüncü ildir ki, Azərbaycanda ölkənin yeni sənayeləşməsinin siyasəti aparılır - yeni texnoparklar və sənaye şəhərcikləri yaradılır, intellektual məhsul və təbii ki, istehsal olunan yerli ağır, yüngül və qida sənayesi mallarının payı artırılır. Ölkə daha çox uğurlarını məhz qida məhsullarının istehsalı sahəsində əldə edib: bu gün yerli qida sənayesi əhalini 80%-dən çox təmin edir və hər il yerli məhsullar idxal analoqlarını daha çox əvəz edirlər. Belə ki, bu gün ərzaq payı ölkə idxalının ümumi həcminin 10%-dən bir az artığını tutur, hərçənd beş il bundan əvvəl bu, dörddə biri qədər idi.
Mütəxəssis Oqtay Haqverdiyevin fikrincə, bu çox yaxşı göstəricidir, belə ki, bir sıra inkişaf etməkdə olan dövlətlərdə idxal strukturunda ərzaq payı hələ də 40-50% həddində saxlanılır. Bir çox beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının ekspertləri hesab edirlər ki, dövlət xərclərinin həcminin illik artımı və artan investisiya dövlət proqramlarını da inflyasiya riski faktorlarına aid etmək olar. Həqiqətən də, Azərbaycan hökumətinin qiymət artımını cilovlamaq üçün göstərdiyi səylər son yarım ildə dövlət xərclərinin investisiya proqramlarına misilsiz dərəcədə artması fonunda həyata keçir. 2012-ci ildə dövlət büdcəsinin xərcləri 13,1%-ə, 2013-cü ilin birinci yarısında isə hətta 31,6%-ə çatıb.
"Artıq Azərbaycanın uzun illərdir yürütdüyü balanslaşdırılmış pul-kredit və büdcə-vergi siyasəti dövlət xərclərinin sistemli şəkildə artmasına baxmayaraq, inflyasiyanı aşağı səviyyədə uğurla saxlamağa imkan verir", - deyə bu yaxınlarda maliyyə naziri Samir Şərifov bildirib. O, əlavə edib ki, parlaq nümunə qismində Prezident İlham Əliyevin 1,62 mln. vətəndaşa SSRİ Əmanət Bankında əmanətlərinin ödənilməsi qismində 597 mln. manat birdəfəlik kompensasiya verilməsinə dair tarixi fərmanını misal gətirmək olar.
Qısa zaman kəsiyində bazara daxil olan bu qədər nağd pul vəsaitlərinin həcmi istehlak qiymətlərinin artımına heç bir təsir göstərmədi, belə ki, hökumətin istifadə etdiyi inflyasiya əleyhinə mexanizmləri - düşünülmüş fiksal və pul-kredit siyasəti ölkə iqtisadiyyatı və sosial həyata inflyasiya təzyiqini asanlıqla neytrallaşdırdı.
Hərçənd yaxın aylarda bu qədər mükəmməl qurulmuş makroiqtisadi balansı daha bir ciddi sınaq - bu yaxınlarda Prezident İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla əməkhaqları, pensiyalar və digər sosial müavinətlərin artırılması gözlənilir.
"Bu mühüm sosial tədbirlər paketi ümumilikdə, təxminən, 3 milyon Azərbaycan vətəndaşını əhatə edəcək, onun böyük hissəsi - təxminən, 700 mini büdcə təşkilatlarının işçiləridirlər", - deyə Maliyyə Nazirliyinin rəhbəri qeyd edib.
Sadalanan faktorlar, şübhəsiz ki, inflyasiya prosesləri, xüsusən də ayrılan vəsaitlərin ümumi həcmini nəzərə alsaq, katalizator rolunu oynaya bilər. Cari ilin sonuna qədər qalan rübdə, demək olar ki, 200 mln. manat həcmində əlavə büdcə ödənişləri nəzərdə tutulub. Gələcəkdə isə bu məqsədlərə daha 600 mln. manat ayrılması planlaşdırılır.
Çox ehtimal ki, hökumət və Mərkəzi Bank bu risklərin də öhdəsindən gələ biləcəklər, xüsusən ona görə ki, son on ilin təcrübəsinin göstədiyi kimi Azərbaycanda inflyasiya prosesləri əhalinin gəlirlərinin real artımından əhəmiyyətli dərəcədə geridə qalır. 2003-cü ildən ölkədə minimum əməkhaqqı nominal anlamda on dəfə də çox artdığı halda, bu on illikdə qiymətlər cəmi iki dəfədən bir qədər çox qalxıb. Təkcə bu ilin yanvar-avqust aylarında əhalinin gəlirlərinin artımının real tempi 7,4% təşkil edib, yəni cari inflyasiyanın səviyyəsini, demək olar ki, 3,5 dəfə çox üstələyib. Bu göstəriciyə görə Azərbaycan postsovet məkanında lider mövqelərdən birini tutur.
Son illər toplanan təcrübə və yeni makroiqtisadi modelləşdirmə "Autoregressive Integrated Moving Average" (ARIMA) sistemindən çıxış edərək, Mərkəzi Bankın ekspertləri iddia edirlər ki, ilin sonuna qədər qiymətin ən azından sıçrayışlı artımını gözləməyə dəyməz. AMB-nin 2013-cü ilin birinci yarısının pul siyasətinə dair hesabatına əsasən, ARİMA modelinin tətbiqi ilin sonuna 3-7% dəhlizdə istehlak inflyasiyasını proqnozlaşdırmağa imkan verdi. Eyni zamanda 3-5%-lik inflyasiya ssenarisinin mümkünlüyü daha çoxdur. Yaxın gələcəyin Mərkəzi Bankın makroiqtisadi stabilliyi ən çətin şərtlərdə saxlamaq qabiliyyətini təsdiq edəcəyinə ümid etmək qalır. Bu yaxınlarda baş verən hadisə buna zəmin yaradır: Azərbaycan öz iqtisadiyyatı üçün minimum zərərlə dörd illik tarixə malik qlobal geriləməni geridə qoydu və Avropada son yarımildə tüğyan edən maliyyə-borc böhranı ölkəyə, demək olar ki, toxunmadı.

INFLATION WILL NOT BE EXCESSIVE
Azerbaijan ended last year with its lowest level of average annual inflation - just 1.2%. And this positive trend has been maintained in the January-August period of this year. Moreover, the government believes that in the year as a whole the inflationary spiral will be kept in the 3-5% corridor. Such predictions are based on the government's consistent economic policy which itself is based on eradicating factors causing an increase in consumer prices on the domestic market and averting such global risks as "imported inflation".
A firm course
According to the State Statistical Committee's figures, the increase in prices in the January-August period of this year was just 2.2% compared with the corresponding period last year. Prices for foodstuffs went up by 2.2%, other consumer products went up by 0.5% but the biggest increase - 3.4% - affected tariffs for services.
Meanwhile, there have been deflationary processes in a number of commodity groups for five months in succession. Back in April the base index of consumer prices went down by 0.2% compared with March, and in January-April this increase remained at a level of 0.4%. The deflationary processes intensified appreciably in May-June. Specifically, prices for foodstuffs went down by 2.6% and starchy foods and groats, dairy produce, poultry and fish, vegetable oils, sugar and, of course, seasonal produce like fruit and vegetables decreased appreciably in price. In the non-foodstuffs group, there was also a reduction in prices for certain building materials, household equipment and other durable consumer goods. At the same time, there was deflation at a level of 0.3% in Azerbaijan in August.
The efforts of the Azerbaijani government and the Central Bank to curb the inflationary processes may be measured against the processes that predominate in the countries of the former Soviet Union. In January-July the level of average annual inflation in the countries of the CIS was 2.6%. Moreover, in countries such as Belarus, Moldova, Armenia, Russia and Kazakhstan, price increases in this period exceeded Azerbaijan's figure (2.1%) by 1.5 - 3 times.
But the most striking difference between Azerbaijan and its neighbours in the CIS and the near abroad is its almost complete absence of factors that spark price increases caused by errors in macroeconomic policy. By that I mean, among other things, protecting the firm rate of exchange of the national currency, the manat. The base index of consumer prices calculated in April confirmed the absence of core inflation in the country. Stability of the monetary situation was also recorded in the May-July period of this year.
As a comparison, it was the monetary factor that became the key catalyst for the wave of inflation in neighbouring Turkey and Iran. The disturbances in Istanbul and the escalation of the Syrian conflict in the spring and summer were an important factor in the fall in the rate of exchange of Turkey's national currency against the US dollar.
The dollar strengthened by 12.7% against the lira, causing an increase in inflation which reached 8.17% in Turkey. Iran's macroeconomic stability has been subjected to even tougher tests for several years now. A tough regime of sanctions, a manifold reduction in domestic and foreign investments and a slump in non-oil exports led to a sharp fall in the exchange rate of the national currency, the rial, in October of last year. These ongoing negative processes have sparked inflationary processes in the Islamic Republic, and in August the price increase in the neighbouring country reached an unprecedented level of 35.1%.
Azerbaijan has in many ways been insured against such scenarios, mainly because of the resolute policy of the Central Bank, which for many years now has maintained the steady rate of exchange of the manat. As a report of the Asian Development Bank "A look at the development of Asia-2013" points out, the Azerbaijani government is continuing its policy of targeting inflation. The steady volume of transfers of the Oil Fund, which are mainly directed at funding state-run investment projects, helps to maintain a high balance-of-payments surplus, which in turn keeps the exchange rate of the national currency at a stable level, without giving cause for a spiral in monetary inflation.
However, the increase in incomes and the strengthening of the exchange rate of the manat could boost an increased demand for imports. Does this not threaten to attract inflationary processes from neighbouring, less trouble-free countries?
Import risks
There are, of course, certain risks in this sphere. Trade with states where there is growing inflation leads to an accumulation of unpaid liabilities, and an increase in the currency exchange rate leads to increased import costs. The result of this is a transfer to the market of a partner of so-called "imported inflation". This process spread simultaneously with the globalization of the economy and became more acute in the pre-crisis year of 2008, when inflation in Azerbaijan reached a record level of 20.8%. Generally speaking, in the opinion of many world experts, any developing state that exports primarily raw commodities and imports science-intensive products is always in the inflation risk zone. By selling oil and gas and purchasing industrial or science-intensive products, the suppliers of raw materials lose irretrievable natural resource royalty, whereas their supplier partners of more complex output obtain surplus profits which are used to further enhance scientific-technical dividends. Thus, the money invested in new knowledge and industrial modernization constantly increases the added value of goods, as distinct from natural resource royalty. This gap increases from year to year and the situation develops to the detriment of the supplier of raw materials, gradually turning into a latent inflation factor.
To be fair, it should be noted that the Azerbaijani government is making every effort to eradicate this imbalance. For four years now a policy of new industrialization has been implemented in the country - new technology parks and industrial townships are being created, the proportion of intellectual production and, of course, goods produced by the heavy, light and food industries is increasing. The country has achieved its most obvious successes in the sphere of food products: today the country's food industry provides the population more than 80%, and every year local products are more and more squeezing out their imported equivalent. Thus, today the ratio of food to the total volume of the country's imports is a little over 10%, whereas five years ago it was almost one quarter. In the opinion of the expert Oqtay Ahverdiyev, this is a very good figure because in a number of the developing states the ratio of food in the import structure is still in the 40-50% bracket. The experts of some international financial organizations believe that the annual growth of volumes of state expenditure and increasing investment state programmes may also be described as inflationary risk factors. Indeed, the efforts made by the Azerbaijani government to curb the rise in prices are being implemented against a background of an unprecedented increase in state expenditure on investment programmes in the last eighteen months. In 2012 state budget expenditure increased by 13.1% and in the first half of 2013 even by 31.6%.
"The balanced monetary and tax-budget policy that has been conducted by the Azerbaijani government for many years now has made it possible to keep inflation at a low level despite the systematic increase in state spending," Finance Minister Samir Sarifov said recently. "One may cite as a clear example Ilham Aliyev's historic decree on the payment of one-off compensations - AZN 597m for 1.62m citizens as redemption of their contributions to the USSR Savings Bank."
Such a massive volume of ready cash which has come onto the market in a comparatively short space of time has had virtually no impact on the increase in consumer prices because the anti-inflation mechanisms used by the government - a well-considered fiscal and monetary policy - have easily neutralized the inflationary pressure on the economy and social life of the country.
However, such a carefully organized macroeconomic balance of the country can expect another serious test in the next few months - an increase in wages, pensions and other social benefits in line with instructions signed recently by President Ilham Aliyev. "This most important social package of measures will all in all affect about 3 million Azerbaijani citizens, a large number of whom - about 700,000 - are the employees of state-funded organizations," the finance minister said.
The aforementioned factors will undoubtedly be able to play the part of a catalyst of the inflationary processes, especially if you take into account the cumulative amount of these funds. Thus, additional budgetary payments of about AZN 200m are envisaged in the remaining quarter of this year. And next year another AZN 600m is planned to be allocated for these purposes.
There is every likelihood that the government and the Central Bank will successfully absorb these risks, too, especially, as the experience of the past decade has shown, the inflationary processes in Azerbaijan remain appreciably short of the real growth in personal incomes. Since 2003 the minimum wage in the country in nominal terms has increased more than tenfold, whereas prices in this same decade have only just about doubled. In January-August of this year the real rate of growth of personal incomes was 7.4%, i.e. it exceed almost three and a half times the level of current inflation. In this index Azerbaijan again occupies one of the leading positions among the post-Soviet countries.
In terms of the experience acquired in recent years and the new system of macroeconomic model building - Autoregressive Integrated Moving Average (ARIMA) - Central Bank experts claim that one should not expect such intermittent growth before the end of the year. According to a CBA report on monetary policy in the first half of this year, the adaptation of the ARIMA model has enabled a prediction of consumer inflation of about 3-7% by the end of the year to be made. That said, a more likely scenario, taking into account inflation, is 3-5%.
It remains to be hoped that the near future will confirm the Central Bank's ability to maintain macroeconomic stability in the most difficult circumstances. This hope is backed by recent history: Azerbaijan, with minimal damage to its economy, has avoided the global slump of the past four years and the country has been virtually unaffected by the financial-debt crisis that has raged in Europe over the past eighteen months.