Azərbaycan BOEM, şəbəkələr və ixrac əsasında yeni enerji modeli formalaşdırır
Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələri (BOEM) sektorunda generasiya obyektlərinin sayı ardıcıl olaraq artır, yarımstansiyalar modernləşdirilir, Batareya Enerji Saxlanc Sistemləri (BESS) tətbiq olunur, həmçinin elektrik enerjisinin dünya satış bazarlarına çıxışı üçün yeni enerji dəhlizləri formalaşdırılır. Mütəxəssislərin fikrincə, ölkədə BOEM-in mənimsənilməsi mümkün olan ümumi iqtisadi potensialı 27 GVt həcmində qiymətləndirilir.
Çox şey artıq həyata keçirilib
Azərbaycanda “yaşıl energetika”nın inkişafı birbaşa xarici investisiyaların cəlb edilməsinin ən mühüm alətinə çevrilir. Bunun üçün ölkədə müasir qanunvericilik bazası formalaşdırılıb, investorlar üçün fiskal və digər üstünlüklər tətbiq edilib.
Ən əlverişli rejimin yaradılması sayəsində Azərbaycan Fars körfəzi və Avropa ölkələrindən, o cümlədən Çin və Türkiyədən olan, BOEM generasiya güclərinin inkişafına sərmayə qoyan bir sıra ixtisaslaşmış şirkətlərlə tərəfdaşlıq qurub. Bundan əlavə, elektrik enerjisinin ixracı üçün infrastrukturun yaradılmasında beynəlxalq təşəbbüslərdə də iştirak edir.
Yerli BOEM sektorundakı layihələrin əksəriyyəti xarici investisiyalar hesabına həyata keçirilir. Maliyyə Nazirliyinin qiymətləndirmələrinə görə, 2027-ci ilə qədər 10 günəş və külək elektrik stansiyasının tikintisi üçün sərmayələrin həcmi 2,7 milyard dolları keçəcək ki, bu da ölkənin enerji sisteminə əlavə 2 GVt güc qazandıracaq.
“Günəş və külək elektrik stansiyalarının xəritəsi təsdiqlənib, həm quruda, həm də dənizdə, o cümlədən azad edilmiş torpaqlarda. Mövcud olan planlara görə, 2030-cu ilə qədər 6000 meqavat, 2032-ci ilə qədər isə 8000 meqavat günəş, külək və su enerjisi bizim sistemimizə daxil ediləcək”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev yerli televiziya kanallarına müsahibəsində bildirib.
Bu planlar qlobal enerji sənayesinin, o cümlədən ölkəmizin aparıcı investoru olan Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkətinin diqqətini cəlb edib. Şirkət 2023-cü ilin oktyabr ayında 230 MVt gücündə ilk günəş elektrik stansiyasını (GES) tikib. BP şirkəti isə Cəbrayıl rayonunda üçüncü böyük günəş elektrik stansiyası olan “Şəfəq”in (240 MVt) tikintisinə başlayıb. Çin və Türkiyə şirkətləri də bu sektora ciddi maraq göstərirlər.
Azərbaycanın “yaşıl energetika” sahəsində daha bir vacib tərəfdaşı Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA Power” şirkətidir. O, 2026-cı il yanvarın 8-də layihəyə 340 milyon dollar sərmayə qoyaraq 240 MVt gücündə “Xızı-Abşeron” külək stansiyasını (KES) istifadəyə verib. Layihənin baş podratçısı kimi Çinin “PowerChina Huadong Engineering Corp. Ltd” şirkəti seçilib, maliyyələşdirmə isə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı və OPEC Fondu tərəfindən dəstəklənilib. Yeni KES-də hər biri 6,5 MVt gücündə olan 37 külək turbini quraşdırılıb: bunlardan 12-si Abşeron rayonunun Pirəkəşkül kəndində, qalan 25-i isə Xızı rayonunun Sitalçay kəndində yerləşdirilib. Stansiya layihə gücünə çatdıqdan sonra KES-in generatorları ildə təxminən 1 milyard kVt/saat elektrik enerjisi istehsal edəcək ki, bu da 220 milyon kubmetrədək qaza qənaət etməyə və 400 min tondan çox karbon qazının atmosferə atılmasının qarşısını almağa imkan verəcək. Layihənin həyata keçirilməsi “build-own-operate” – “tik-sahib ol-istismar et” prinsipi əsasında həyata keçirilir.
“Onu da bildirməliyəm ki, “ACWA Power” şirkəti bu sahədə dünyada aparıcı şirkətlərdən biridir və eyni zamanda Azərbaycan qurumları ilə əməkdaşlıq əsasında yeni layihələrin icra edilməsində maraqlıdır”, - Prezident İlham Əliyev Bakıda “Gülüstan” sarayında KES-in açılış mərasimində çıxışında bildirib.
Gələcək layihələr
Azərbaycanın Energetika və İqtisadiyyat nazirliklərinin Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ-dən olan şirkətlərlə imzaladığı müqavilələr və memorandumlar “yaşıl energetika” sahəsində dinamik şəkildə artan tərəfdaşlığı göstərir. Xüsusilə “ACWA Power” ilə külək və günəş generasiyası, “yaşıl hidrogen” istehsalı, dəniz suyunun şirinləşdirilməsi, həmçinin “Azkarbonlu/yaşıl gübrələr” layihəsi çərçivəsində yaşıl gübrələrin (əsasən karbamid) istehsalı və sonradan ixracı istiqamətlərində BOEM-in birgə inkişafı nəzərdə tutulub.
Ötən ilin iyununda isə “Masdar” şirkəti təxminən 1 milyard dollar investisiya dəyəri və ümumi gücü 1000 MVt olan üç BOEM generasiya obyektinin təməlini qoyub: Neftçalanın Bank qəsəbəsində (315 MVt), Biləsuvarda (445 MVt) və Abşeron-Qaradağda (240 MVt). Gözlənilir ki, bu elektrik stansiyaları ildə orta hesabla 2,3 milyard kVt/saat-dan çox elektrik enerjisi istehsal edəcək ki, bu da hər il 496 milyon kubmetr təbii qaza qənaət etməyə və atmosferə 943 min tondan çox tullantıların qarşısını almağa imkan verəcək.
“Masdar” və SOCAR-ın birgə layihə portfelində, həmçinin ümumi gücü 2 GVt olan dəniz külək energetikası sahəsində, “yaşıl hidrogen” və ammonyak, həmçinin sintetik metan istehsalı sahəsində uzunmüddətli təşəbbüslərin həyata keçirilməsi də var. Xatırladaq ki, “Masdar” şirkəti həm də “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC ilə hərəkət tərkibi və yük logistikası vasitələrinin dekarbonizasiyası sahəsində əməkdaşlıq edir.
Fars körfəzi ölkələri ilə yanaşı, BOEM sahəsində əsas tərəfdaş kimi Çin də çıxış edir. “Bir neçə Çin şirkəti Azərbaycanla ümumi quraşdırılmış gücü 1570 MVt olan fotovoltaik elektrik stansiyaları və külək energetikası daxil olmaqla, enerji sahəsində beş yeni layihənin həyata keçirilməsi üçün sənədlər imzalayıb”, - keçən ilin sonunda Çinin Azərbaycandakı səfiri Lu Mey məlumat verib. Çin investorları podrat layihələrində fəal iştirak edirlər, onların avadanlıqları və “nou-hau” Füzulidəki GES və “Xızı-Abşeron” KES-in tikintisində istifadə olunub. “Sichuan Sunsync Photovoltaic Technology” şirkəti isə yaxın zamanlarda texnologiyaların transferini təmin etmək və məhsulun bir hissəsinin ixracı imkanı ilə Ələt azad iqtisadi zonasında günəş panellərinin istehsalı üzrə müəssisəni maliyyələşdirməyi planlaşdırır.
Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında da BOEM-in inkişafı eyni dərəcədə dinamik şəkildə gedir: burada Azərbaycanın bərpa olunan enerji potensialının təxminən üçdə biri cəmlənib. Onu üzə çıxarmaq məqsədilə Energetika Nazirliyinin mütəxəssisləri Yaponiyanın energetika şirkətinin -TEPSCO-nun dəstəyi ilə azad edilmiş ərazilərin “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi üzrə konseptual sənəd hazırlayıb və həyata keçirir.
“Biz son beş il ərzində Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda dövlət vəsaiti hesabına 40-a yaxın kiçik su elektrik stansiyası inşa etmişik. Bu gün onların ümumi potensialı 300 meqavatdan çoxdur. Azad edilmiş ərazilərin potensial su elektrik stansiyalarının xəritəsi də tərtib edilib və ancaq o bölgədə biz təqribən 500, bəlkə də 600 meqavat gücündə kiçik su elektrik stansiyalarını inşa edəcəyik”, - İlham Əliyev vurğulayıb.
Azərbaycan dövlət başçısı əlavə edib ki, Cəbrayıl rayonunda isə ümumi potensialı 340 MVt olan üç günəş elektrik stansiyası inşa olunur.
Yeri gəlmişkən, Qarabağ regionunda enerji səmərəliliyini artırmaq üçün 7 mindən çox LED işıqlandırma qurğusu quraşdırılıb ki, onların əhəmiyyətli bir hissəsi günəş enerjisi ilə işləyir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında (NMR) da BOEM-in inkişafı üçün potensial çox yüksəkdir: bu göstərici 5 GVt-a çatır. Yaxın illərdə burada Türkiyə və Avropaya azı 1000 MVt elektrik enerjisi tədarükü hesabı ilə 1500 MVt külək və günəş enerjisi istehsalı gücləri istifadəyə veriləcək. Bu məqsədlə Qarabağ regionunda və NMR-də əsasən “yaşıl enerji”nin azı 2 GVt-nin ixracına hesablanmış güclü yarımstansiyalar, elektrik ötürücü xətləri və idarəetmə mərkəzləri modernləşdirilir və sıfırdan tikilir.
Qəbul və paylama
Külək və günəş stansiyaları, həmçinin SES-lər əsasında generasiyanın payı artdıqca, dinamik şəkildə artan BOEM güclərinin “Azərenerji” ASC-nin vahid elektroenergetika sisteminə inteqrasiyası məsələlərinin həlli zərurəti artır.
“Hazırda bizim əsas vəzifəmiz enerji mənbələrini qəbuletmə imkanlarını genişləndirməkdir. Çünki mövcud olan planlara görə, 2030-cu ilə qədər 6000 meqavat, 2032-ci ilə qədər isə 8000 meqavat günəş, külək və su enerjisi bizim sistemimizə daxil ediləcək. Yəni bunu qəbul etmək, həzm etmək üçün biz enerji sistemimizi gücləndirməliyik. Buna “Energy Grid” deyirlər”, - Azərbaycan Prezidenti qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, müasir “Energy Grid” mexanizmi - elektrik enerjisini generasiya yerlərindən (istilik və “yaşıl elektrik” stansiyalarından) istehlakçılara çatdıran mərkəzləşdirilmiş elektrik ötürücü xətləri, yarımstansiyalar və transformatorlar sistemidir ki, bu da etibarlı və səmərəli paylanmanı təmin edir: o cümlədən real vaxt rejimində məlumatların toplanması üçün rəqəmsal texnologiyalardan istifadə edən və BOEM ilə inteqrasiyada daha yüksək səmərəlilik, etibarlılıq və qənaət göstərən “ağıllı şəbəkələr”in formalaşması hesabına.
Sonuncu olduqca vacibdir, çünki BOEM sistemləri enerji istehsalının qeyri-sabitliyi ilə xarakterizə olunur. Bu, küləyin qüvvəsinin dəyişməsi, buludlu və günəşli günlərin növbələşməsi, günün vaxtı, su axınlarının mövsümi azalması və s. ilə əlaqədardır. Müqayisə üçün, yerli enerji sistemi əsasən güc xüsusiyyətləri hava şəraiti və dəyişən iqlim ilə əlaqəli olmayan böyük qaz elektrik stansiyaları əsasında qurulub.
Buna görə də BOEM obyektlərinin vahid “Energy Grid”ə inteqrasiyası yarımstansiyaların modernləşdirilməsini, burada səviyyə, tezlik və fazaya görə xarici istinad gərginliyinə avtomatik olaraq sinxronlaşan və uyğunlaşan yeni avadanlıqların tətbiqini tələb edir.
Ölkə tarixində ilk dəfə olaraq akkumulyator batareyaları əsasında Enerji Saxlanc Sistemləri də yaradılır. İlk layihənin gücü 250 MVt-dır. Layihə “Azərenerji”nin vəsaiti hesabına 500 kilovoltluq “Abşeron” yarımstansiyasının ərazisində həyata keçirilir. Oxşar işlər ölkənin mərkəzi hissəsində 220 kilovoltluq Ağdaş yarımstansiyasında da görülüb. Tikilən BESS sistemlərinin ümumi gücünün 250 MVt-a, saxlanc gücünün isə 500 MVt-saata çatacağı gözlənilir..
Bundan başqa, Azərbaycanda həmçinin enerjinin akkumulyasiyası üçün xarici tərəfdaşları cəlb etməyə hazırlaşırlar. Xüsusilə, bir ildən çox əvvəl “ACWA Power” şirkəti 200 MVt-lıq enerji saxlanc akkumulyator sisteminin yaradılması layihəsi üzrə icra müqaviləsi imzalayıb. Keçən ilin noyabrında isə COP29 keçirildiyi dövrdə Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və Malayziyanın “Tiza Green Energy” şirkəti 5,4 MVt gücündə günəş fotoelektrik qurğusunun tikilməsi və onun BESS sistemi ilə inteqrasiyası layihəsinə start verib. Azərbaycanda BESS sistemlərinin tətbiqi üzrə daha bir potensial tərəfdaş Çinin “China Southern Power Grid International Corp Ltd” və “Powerchina Huadong Engineering Corporation Limited” şirkətləri ola bilər. Akkumulyator sistemlərinin inkişafı həmçinin Dünya Bankı və Azərbaycanın Energetika Nazirliyi tərəfindən bərpa olunan enerji mənbələrinin vahid elektrik ötürücü şəbəkəsinə inteqrasiyası layihəsinin komponenti kimi müəyyən edilib.
Nəhayət, “yaşıl güclər”də istehsal olunan elektrik enerjisinin Türkiyəyə və daha sonra Avropa ölkələrinə və Yaxın Şərqə ixracı üçün sərhədlərarası enerji kabellərinin yaradılması üzrə beynəlxalq əməkdaşlıq da ən az vacib görünən məsələdir. “Bu, imkan verəcək ki, biz təmiz enerjini ixrac edə biləcəyik və bildiyiniz kimi, Qara dəniz kabel layihəsi var. Onun texniki-iqtisadi əsaslandırması hazır olsa da, maliyyə mənbələri hələlik aydın deyil. Qazaxıstan və Özbəkistan ilə Xəzər dənizinin altı ilə kabelin tikintisini də razılaşdırdıq. Burada da indi texniki-iqtisadi əsaslandırma gedir”, - Prezident İlham Əliyev bildirib.
Beləliklə, reallaşdırılan və planlaşdırılan BOEM layihələri, enerji saxlanc sistemlərinin inkişafı və “Energy Grid”in modernləşdirilməsi Azərbaycanda onlarla qiqavat “yaşıl güc”lə işləyə bilən keyfiyyətcə yeni elektroenergetika arxitekturası formalaşdırır. Bu, təkcə karbon izini azaltmır və əhəmiyyətli həcmdə təbii qazı azad etmir, həm də ölkənin “təmiz elektrik enerjisi”nin ixracı üzrə böyük regional haba çevrilməsi üçün dayanıqlı təməl yaradır.

WIND-POWERED PROGRESS
Azerbaijan is steadily increasing the number of generation facilities in the renewable energy sector, modernising substations where battery energy storage systems (BESS) are being introduced, and creating new energy corridors to access global electricity markets. Experts estimate that the country's exploitable total economic potential for renewable energy stands at 27 GW.
Significant progress achieved
The development of green energy in Azerbaijan has become a vital asset in attracting foreign direct investment. A modern legislative framework has been established, along with fiscal and other incentives for investors.
Azerbaijan has established partnerships with specialised companies from the Persian Gulf, China, Türkiye, and European countries through a most-favoured-nation regime, with these investments focusing on renewable generation capacities. Furthermore, it is involved in international initiatives to develop infrastructure for electricity exports.
The majority of domestic renewable energy projects are funded by foreign investments. According to the Ministry of Finance, by 2027 the investment volume in ten solar and wind power plants will exceed $2.7 billion, which will add an additional 2 GW of capacity to the national energy system.
A map of solar and wind power plants has been approved, including on land and at sea, and on liberated territories. According to the latest plans, by 2030 the national energy system will integrate 6,000 MW of solar, wind, and hydro energy, rising to 8,000 MW by 2032," President Ilham Aliyev said in an interview with local television channels.
These plans have attracted global attention from the energy sector, including from Masdar, a leading investor from the United Arab Emirates. In October 2023, Masdar commissioned the country's first solar power plant, with a capacity of 230 MW. In the Jabrayil district, BP has initiated construction of a third large solar plant, Shafag (240 MW). It is evident that Chinese and Turkish companies have also expressed considerable interest in this sector.
Another key partner in green energy is Saudi Arabia’s ACWA Power: on January 8, 2026, it commissioned the Khizi-Absheron wind power station (240 MW), investing $340 million. The project’s general contractor was China’s PowerChina Huadong Engineering Corp Ltd, with financing supported by the European Bank for Reconstruction and Development and the OPEC Fund. The wind farm comprises 37 turbines of 6.5 MW each: 12 turbines are located in Pirekeshkul village of Absheron district and the remaining 25 in Sitalchay village of Khizi district. After reaching design capacity, the station will annually generate about 1 billion kWh of electricity, saving up to 220 million cubic metres of gas and preventing over 400 thousand tonnes of carbon dioxide emissions. The project follows a build-own-operate model.
“…ACWA Power, being one of the world’s leading companies in this field, is interested in implementing new projects in cooperation with Azerbaijani organisations,” President Ilham Aliyev said during the inauguration ceremony at the Gülüstan Palace in Baku.
Future projects
Agreements and memoranda signed by Azerbaijan's ministries of energy and economy with companies from Saudi Arabia and the UAE demonstrate the dynamic growth of partnerships in green energy. Specifically, we are collaborating with ACWA Power to explore opportunities in wind and solar generation, green hydrogen production, seawater desalination, and manufacturing and subsequent export of green fertilisers (primarily urea) under the "Low-carbon/green fertilisers" project.
In June of last year, Masdar initiated the construction of three renewable generation facilities, with an investment value close to $1 billion and a total capacity of 1,000 MW: in Bank settlement in Neftchala (315 MW), Bilasuvar (445 MW), and Absheron-Garadagh (240 MW). It is estimated that these power plants will generate an average of over 2.3 billion kWh per year. This will result in annual savings of 496 million cubic metres of natural gas and the prevention of over 943 thousand tonnes of emissions.
The joint portfolio of Masdar and SOCAR projects also includes long-term initiatives in offshore wind power with a total capacity of 2 GW, production of green hydrogen and ammonia, as well as synthetic methane. It is also worth noting that Masdar is cooperating with CJSC Azerbaijan Railways on decarbonising rolling stock and freight logistics means.
Alongside Persian Gulf countries, China is a leading partner in the renewable energy sector. "Several Chinese companies have signed agreements with Azerbaijan to implement five new energy projects, including photovoltaic power plants and wind energy with a total installed capacity of 1,570 MW," Chinese Ambassador Lu Mei reported late last year. Chinese investors have been active participants in the contracting sector, contributing their expertise and equipment to the construction of solar plants in Fuzuli and the Khizi-Absheron wind farm. Sichuan Sunsync Photovoltaic Technology plans to provide technology transfer and co-finance a solar panel manufacturing enterprise in Alat SEZ with export potential.
Renewable energy development is also progressing rapidly in the Garabagh and East Zangezur economic regions, which account for approximately one-third of Azerbaijan's total renewable energy potential. To unlock this potential, experts from the Ministry of Energy, with support from the Japanese energy company TEPSCO, have prepared and are implementing a conceptual document to transform liberated territories into a green energy zone.
"Over the past five years, we have constructed approximately 40 small hydroelectric power plants in Garabagh and East Zangezur using state funds, with a combined capacity exceeding 300 MW. A map of potential hydroelectric stations on liberated territories has also been drawn up; in this region, we plan to build small hydropower plants with a total capacity of around 500, possibly even 600 MW. In Jabrayil district, three solar power plants are under construction with a combined capacity of 340 MW," said Ilham Aliyev.
In Garabagh, the installation of over 7,000 LED lighting devices has been completed with the aim of increasing energy efficiency. Many of these devices operate on solar energy.
The Nakhchivan Autonomous Republic also has significant renewable potential, estimated at 5 GW. In the coming years, wind and solar capacities totalling 1,500 MW will be commissioned there, with plans to supply at least 1,000 MW of electricity to Türkiye and Europe. To this end, there is a programme of modernisation and construction of substations, transmission lines and control centres in Garabagh and Nakhchivan. These are designed to export at least 2 GW of green energy.
Reception and distribution
As wind, solar and hydropower generation shares increase, the need to integrate these dynamically growing renewable capacities into the unified electricity system operated by JSC Azerenerji also increases.
Azerbaijan's President has announced that the country's current main task is to expand its ability to receive energy resources. In order to accept this volume, it is necessary to strengthen the energy system. "Therefore, it is essential that we implement an energy grid that is sufficiently robust to receive and transmit not only 8, but also future amounts of up to 20, 30, or even 40 GW."
The modern energy grid mechanism is a centralised system of transmission lines, substations and transformers delivering electricity from generation sites (thermal and green power plants) to consumers, ensuring reliable and efficient distribution. This includes the creation of "smart" grids using digital technologies for real-time data collection, which provide greater efficiency, reliability and cost-effectiveness when integrating renewables.
This is of particular importance given the inherently unstable output of renewables, which is subject to changing wind strength, variations in cloud cover and sunlight, diurnal variations, and seasonal water flows, among other factors. In contrast, the domestic power system primarily relies on large gas-fired stations, whose capacity is not influenced by weather or climate variability.
Integration of renewables into the energy grid necessitates the modernisation of substations through the introduction of new equipment that automatically synchronises and adjusts external reference voltage by level, frequency and phase.
This is the first time that an energy storage system based on batteries is being created domestically, with an initial project capacity of 250 MW. Azerenerji is financing the project independently at the 500-kilovolt Absheron substation site. Similar measures have been implemented at the central country's Aghdash 220-kilovolt substation. The total planned capacity of BESS systems is expected to be 250 MW, with an energy capacity of 500 MWh.
Azerbaijan is also preparing to attract foreign partners for energy storage development. Approximately one year ago, ACWA Power entered into an executive contract for the creation of a battery storage system with a capacity of 200 MW. In November of last year, during COP29, the Baku International Sea Trade Port and Malaysian company Tiza Green Energy launched construction of a 5.4 MW solar photovoltaic installation integrated with a battery energy storage system (BESS). Potential partners for the deployment of BESS systems include Chinese companies China Southern Power Grid International Corp Ltd and PowerChina Huadong Engineering Corporation Limited. The development of battery systems is also planned as part of World Bank and Ministry of Energy projects. These projects are integrating renewables into the unified transmission grid.
Finally, international cooperation remains crucial for building cross-border energy cables to export electricity generated by green capacities to Türkiye and onwards to European countries and possibly the Middle East. "This will allow us to export clean energy; as you are aware, we have a Black Sea cable project whose feasibility study is ready. We have also reached an agreement with Kazakhstan and Uzbekistan on laying a cable across the Caspian Sea floor; work on its feasibility study is underway," President Ilham Aliyev stated.
It is therefore evident that the combination of ongoing and planned renewable projects, along with the development of energy storage and the modernisation of the energy grid, will form a fundamentally new electricity architecture in Azerbaijan. This architecture will be capable of handling tens of gigawatts of green capacity. This will reduce the carbon footprint and release substantial volumes of natural gas, while also laying a solid foundation for transforming the country into a major regional hub for clean electricity exports.