907-ci TƏHLÜKƏLİ «ANAXRONİZM»
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin yerli televiziya kanallarına mütəmadi müsahibələri artıq yaxşı bir ənənəyə çevrilib. Orada hər şey var: görülən işlərin yekunu, qarşıda duran yeni vəzifələr, həm ölkə daxilində, həm də onun hüdudlarından kənarda mövcud olan vəziyyətin təhlili. 2026-cı ilin ilk günləri də istisna olmayıb. Dövlət başçısı yerli telekanallara növbəti geniş müsahibəsində bir çox mövzuya toxunub. O, 1992-ci ildə qəbul edilmiş və ABŞ hökumətinin Azərbaycana hər hansı yardımını qadağan edən sənəddən – ABŞ Konqresinin «Azadlığa dəstək aktı»na etdiyi 907-ci düzəlişdən də danışıb, onun ləğvinin zəruriliyini bildirib. «Əlbəttə ki, bu düzəliş bizə qarşı tətbiq olunanda bu, çox böyük ədalətsizlik idi», - deyə İlham Əliyev qeyd edib: «Çünki 907-ci düzəliş 1992-ci ilin oktyabrında qəbul edildi. O vaxt bizim torpaqlarımız artıq işğal altında idi, Şuşa, Laçın işğal altında idi. Ermənistan dövləti tərəfindən Xocalı soyqırımı törədilmişdi, xalqımıza qarşı hərbi cinayət törədilmişdi və Azərbaycan torpaqlarının işğal altında olması, təbii ki, Ermənistanı blokadaya almaq imkanlarını da sıfra endirirdi. Yəni ki, hansı blokadadan söhbət gedə bilərdi?! Nəzərə alsaq ki, Ermənistanın Gürcüstanla, İranla sərhədləri açıq idi, hətta Türkiyə-Ermənistan sərhədi 1993-cü ildə bağlanmışdır. Ona görə hər hansı bir blokadadan söhbət gedə bilməzdi. Ancaq erməni lobbisi və onun əhatə dairəsində olan senator və konqresmenlər belə bir ədalətsiz düzəlişi qəbul etdilər».
İlham Əliyev bildirib ki, «indi Amerika-Azərbaycan münasibətləri yeni səviyyəyə qalxıb və əlbəttə, biz gözləyirik ki, Konqres bu ədalətsiz, keçmişdən qalan, bu gün tamamilə absurd sayılan düzəlişi aradan qaldıracaq».
Vəziyyəti daha yaxşı anlamaq üçün 1992-ci ilə qayıtmaq lazımdır. SSRİ artıq dağılmışdı. Bunun günahını Qərbin üzərinə atmaq siyasi dəb olsa da, ABŞ üçün Sovet İttifaqının süqutu gözlənilməz idi. Görünür, orada hadisələrin bu cür inkişafını gözləmirdilər. Üstəlik, Qərb analitikləri uzun müddət yekdil rəyə də gələ bilmirdilər: keçmiş ittifaqın respublikalarına tam müstəqil dövlətlər kimi yanaşılmalıdır, yoxsa onlar tezliklə hansısa konfederasiya, hətta federasiyada birləşəcəklər?
Sonda Vaşinqton keçmiş müttəfiq respublikaların müstəqilliyini tanımaq qərarı verib və yeni müstəqil dövlətlərə müxtəlif yardım proqramlarını nəzərdə tutan «Azadlığa dəstək aktı»nı qəbul edib. Söhbət ictimai həyatın geniş sahələrini əhatə edən proqramlardan gedirdi – səhiyyədən, təhsildən tutmuş, kütləvi qırğın silahlarına nəzarətədək.
Sonradan bir çox ekspertin etiraf etdiyi kimi, o vaxt Vaşinqtonu ən çox narahat edən humanitar vəziyyət yox, məhz kütləvi qırğın silahlarının yaradılması üçün əsas ola biləcək materiallara nəzarət idi. Söhbət, əlbəttə ki, kiminsə «qaraj»da atom bombası hazırlayacağına dair «dəhşət nağılları»ndan getmirdi. Sovet dövründə SSRİ-nin, demək olar ki, bütün ərazisində sanitar-epidemioloji stansiyalar şəbəkəsi yaradılmışdı ki, orada digər şeylərlə yanaşı, xüsusi təhlükəli virus və bakteriya nümunələri də saxlanılırdı. Onlar isə hətta kustar üsulla olsa belə, hazırlanacaq bioloji silahın əsasını təşkil edə bilərdi. Belə silahların müxtəlif ekstremist qrupların əlinə keçməsinin hansı təhlükələri yarada biləcəyini təxmin etmək çətin deyildi. Mütəxəssislər Sovet İttifaqı dövründə bu respublikalarda bioloji silahlarla bağlı hərbi təcrübələrin aparıldığını da xatırlayırdılar. Bu, sanki rəsmən etiraf edilməsə də, belə şayiələr kifayət qədər idi. Bu haqda mətbuatda açıq yazılara da rast gəlinirdi.
Elə həmin vaxt – 1992-ci ilin oktyabrında yeri gəlmişkən, aralarında Co Baydenin də olduğu erməni lobbiçiləri Konqresdə Azərbaycana yardımı bloklaya düzəlişi qəbul etdirməyə nail olublar. Düzəliş müəllifləri iddia edirdilər ki, bu addımın atılmasına səbəb Azərbaycanın guya «Ermənistanı və Dağlıq Qarabağı blokadada saxlaması» idi. Düzəlişin təşəbbüskarlarından biri isə tam ciddi şəkildə «Dağlıq Qarabağ»ın Azərbaycanın bir hissəsi yox, «müstəqil dövlət» olduğunu belə deyirdi.
Doxsanıncı illərin əvvəllərində Azərbaycan kəskin şəkildə yardıma ehtiyac duyurdu. Ölkə ərazisinin 20 faizi işğal olunmuş, təxminən bir milyon sakin qaçqın vəziyyətinə düşmüşdü. Yoxsulluq, işsizlik 50 faizə çatırdı, dövlət büdcəsi, demək olar ki, boş, valyuta ehtiyatları sıfır səviyyəsində idi. Belə bir vəziyyətdə ABŞ Azərbaycana heç bir yardım göstərmirdi. Yəni Vaşinqton sanksiyanı təcavüzkar Ermənistana deyil, təcavüzün qurbanı olan Azərbaycana tətbiq etmişdi.
Doğrudur, sonralar vəziyyət tədricən dəyişməyə başlayıb. Qeyri-hökumət təşkilatları Bakıya müəyyən yardımlar ayırmağa başlayıblar. 1994-cü ildə isə Azərbaycan ABŞ şirkətlərinin də iştirakı ilə «Əsrin müqaviləsi»ni imzalamaqla, onların öz yardım proqramlarını icra etməyə başlamasına yol açıb. 1996-cı ildə Azərbaycan diplomatiyası bir irəliləyişə də nail olub. Yanvarda ABŞ Konqresi Demokratlar Partiyasından olan konqresmen Çarlz Uilsonun adını daşıyan «Uilson düzəlişi»ni qəbul edib. Bu düzəliş ABŞ Prezidentinə QHT-lər vasitəsilə göstərilən yardımların yetərsiz olduğu qənaətinə gəldiyi təqdirdə Azərbaycana birbaşa yardım göstərmək səlahiyyəti verib. Bununla da, bir sıra proqramların blokadası aradan qalxıb. Yeri gəlmişkən, o dövrdə bu sətirlərin müəllifinə ABŞ hökumətinin humanitar yardımı ilə gələn ilk təyyarəni hava limanında qarşılamış, həmçinin blokadadan çıxarılmış proqramlardan biri çərçivəsində Birləşmiş Ştatlara səfər etmək nəsib olmuşdu. Lakin ayrı-seçkilik hələ də davam edirdi.
“Əfqan çatı»
Dönüş nöqtəsi 2001-ci ildə baş verib. Həmin il sentyabrın 11-də ABŞ tarixinin ən miqyaslı terror aktı ilə qarşılaşıb – bir neçə «Boinq» markalı sərnişin təyyarəsi Nyu-Yorkdakı «əkiz qüllələr»ə çırpılıb, bir təyyarə Pentaqona yönəlib, daha biri isə Pensilvaniyada qəzaya uğrayıb. Nəticədə, təxminən 3 min insan həlak olub… Bunun ardınca Vaşinqton terrorun təşkilində günahlandırdığı Üsamə ben Ladenə qarşı hərbi əməliyyatlar üçün koalisiya yaradıb. O, həmin vaxt Əfqanıstanda gizlənirdi. Beləliklə, NATO tarixində ilk dəfə olaraq Vaşinqton Müqaviləsinin 5-ci maddəsini işə salıb. Bu zaman Əfqanıstanda aparılan hərbi əməliyyatlara Azərbaycanın göstərdiyi logistik dəstək əsas amilə çevrilib və bununla bağlı razılaşma əldə etmək üçün ölkənin müdafiə naziri Donald Ramsfeld Bakıya gəlib. Azərbaycan Vaşinqtonun bu istəyi qarşısında öz şərtini irəli sürüb: 907-ci düzəliş ləğv edilməlidir. Doğrudur, onu ləğv etmək mümkün olmayıb, lakin sənədin tətbiqi tam dayandırılıb. Nəticədə, NATO Bakıdan istədiyi logistik dəstəyi əldə edib – Azərbaycan üzərindən keçən hava dəhlizi Əfqanıstanda hərbi əməliyyatlar boyu tam gücü ilə işləyib.
Amma sonra hər şey yenidən dəyişib. 2020-ci ildə Co Bayden ABŞ Prezidenti seçilib. Yeri gəlmişkən, sonradan onun administrasiyasını Amerika tarixinin ən ermənipərəst administrasiyası adlandıracaqdılar. Bayden dövrünün ən yaddaqalan addımı ABŞ-nin öz qoşunlarını Əfqanıstandan çıxarması, daha dəqiq desək, oradan biabırçı qaçışı olub. Vaşinqton oradakı müttəfiqlərini, NATO kontingentinin iyirmi illik fəaliyyəti nəticəsində Əfqanıstanda yeni dövrün başladığını, «Taliban»ın bir daha geri dönməyəcəyini düşünən hər kəsi taleyin ümidinə buraxmışdı. Kabil hava limanında təyyarələrin az qala hücumla ələ keçirildiyini əks etdirən dramatik kadrlar bütün dünyaya yayılırdı. Amerikalılar Əfqanıstandan xidməti itlərini belə aparsalar da, əməkdaşlıq etdikləri əfqanları oradan çıxarmağa lüzum görmədilər. ABŞ jurnalistləri bunu Cənubi Vyetnamdan qaçışla müqayisə edirdilər. Əfqanıstanı son tərk edən qüvvələr isə Azərbaycan və Türkiyə sülhməramlıları olub. Hava limanının təhlükəsizliyini məhz onlar təmin edirdilər…
ABŞ qoşunlarının Əfqanıstandan çıxarılması prosesi bitər-bitməz, Azərbaycan üzərindən keçən hava dəhlizinə ehtiyac qalmadığından, Bayden administrasiyası 907-ci düzəlişi yenidən gündəmə gətirib. Siyasi baxımdan bu, uzaqgörənliyə yad addım idisə, insanlıq baxımından yumşaq desək, qeyri-etik idi.
Köhnə düzəliş yeni reallıqda
Bu gün 907-ci düzəlişin Azərbaycan üçün əhəmiyyətinin doxsanıncı illərin əvvəllərindəki qədər olmadığını düşünənlərlə mübahisə etmək çətindir. Ötən dövrdə Bakı uğurlu neft-qaz strategiyası həyata keçirib, bu strategiya əsasında dayanıqlı iqtisadiyyat qurub. Bu gün ölkənin xarici maliyyə yardımına ehtiyacı yoxdur. Əksinə, o özü digər dövlətlərdə, o cümlədən Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində həyata keçirdiyi siyasət kontekstində humanitar layihələr icra edir. Amma 907-ci düzəlişin ən azı rəmzi mənası qalmaqdadır. Orada Bakı Ermənistana və «Dağlıq Qarabağ»a qarşı «blokada siyasəti» yürütməkdə günahlandırılır. Halbuki belə blokada heç sənədin qəbul edildiyi dövrdə də olmayıb. İlham Əliyevin son müsahibəsində xatırlatdığı kimi, bu düzəliş qəbul edilən vaxt Ermənistanın İran və Gürcüstanla sərhədləri açıq olub.
Münaqişə başa çatıb. Tərəflər artıq sülh müqaviləsini də paraflayıb. Azərbaycan öz ərazisindən Ermənistan üçün yük tranziti ilə bağlı bütün məhdudiyyətləri aradan qaldırıb. Artıq onun ərazisi ilə Ermənistana Qazaxıstan və Rusiya taxılı daşınır və Ermənistanda bu qatarları şəxsən nazirlər qarşılayır. İndi isə oraya Azərbaycan benzini də tədarük olunur. 907-ci düzəliş isə hələ də qüvvədədir… Onun ləğvi yox, dayandırılması o deməkdir ki, Azərbaycan hələ də «günahkar» sayılır və «cəzalandırma» sadəcə, müvəqqəti dayandırılıb. Co Baydenin administrasiyası dövrünün təcrübəsi göstərib ki, düzəliş hansısa anda bərpa oluna bilər. Odur ki, Azərbaycan ayrı-seçkilik vasitəsi olan bu ədalətsiz sənədin sadəcə dayandırılmasını deyil, tamamilə ləğvini istəyir ki, bu da qətiyyən təəccüblü deyil. Bu gün Bakı-Vaşinqton münasibətləri yüksəliş mərhələsindədir. Müvafiq qanunvericilik təşəbbüsü də artıq Konqresə təqdim edilib. İndi düzəlişin ləğvi üçün şans var. Yeganə sual Vaşinqtonda bunun üçün yetərli siyasi iradənin olub-olmayacağındadır.

907-я - ОПАСНЫЙ «АНАХРОНИЗМ»
Регулярные интервью Президента Азербайджана Ильхама Алиева местным телеканалам стали уже хорошей традицией. В них все: и подведение итогов, и новые задачи, и четкий анализ ситуации внутри страны и за ее пределами. Первые дни 2026 г. не стали исключением. Глава государства вновь дал обширное интервью местным телеканалам, где коснулся многих тем. В том числе необходимости отмены 907-й поправки Конгресса США к «Акту в поддержку свободы», принятой еще в октябре 1992 г. и запрещающей любую помощь американского правительства Азербайджану.
«Конечно, когда в отношении нас была применена эта поправка, это было очень большой несправедливостью, - подчеркнул глава государства. - Потому что 907-я поправка была принята в октябре 1992 года, к тому времени наши территории уже находились под оккупацией, Шуша и Лачин были оккупированы. Армянским государством был совершен Ходжалинский геноцид, против нашего народа было совершено военное преступление, и оккупация азербайджанских земель, естественно, сводила к нулю какие-либо возможности блокады Армении. То есть, о какой блокаде вообще могла идти речь, если учесть, что границы Армении с Грузией, Ираном были открыты, а турецко-армянская граница закрылась только в 1993 году?! Поэтому ни о какой блокаде не могло быть и речи. Однако армянское лобби и находившиеся под его влиянием сенаторы и конгрессмены приняли эту несправедливую поправку». Ильхам Алиев отметил, что «сейчас американо-азербайджанские отношения вышли на новый уровень, и мы, разумеется, ожидаем, что Конгресс отменит эту несправедливую, устаревшую поправку, которая сегодня выглядит совершенно абсурдной».
Для лучшего понимания ситуации вернемся в тот самый 1992 г. Ранее уже распался СССР. Хотя в определенных кругах на пике политической моды было принято винить в этом именно Запад, для тех же США распад Советского Союза оказался полной неожиданностью. Такого развития событий там, видимо, даже не ожидали. Причем западные аналитики достаточно долго не могли прийти к единому мнению - относиться к республикам бывшего Союза как к полноценным независимым государствам или же они очень скоро слепятся в очередную конфедерацию и даже федерацию. Тем не менее США признали независимость бывших союзных республик и приняли «Акт о поддержке свободы» - закон, который предусматривал разнообразные программы помощи новым независимым государствам. Они охватывали широкий спектр общественной жизни - от здравоохранения и образования до контроля над оружием массового поражения.
Как потом признавались многие эксперты, Вашингтон более всего беспокоила вовсе не гуманитарная ситуация, а именно контроль над материалами, которые могли бы стать основой для создания оружия массового поражения. И это не «страшилки», что кто-то соберет у себя в гараже атомную бомбу. Еще в советские годы на всей территории СССР, к примеру, была создана сеть санитарно-эпидемиологических станций, где в числе прочего хранились и образцы особо опасных вирусов и бактерий. Они вполне могли стать основой для создания биологического оружия - пусть кустарного, но и оно несло огромную опасность, особенно в руках разного рода экстремистских группировок.
Специалисты напоминали, что именно в бывших республиках велись советские военные эксперименты с биологическим оружием. Этого как бы никто не признавал, но слухи просачивались. В том числе и в открытую прессу.
Тогда же, в октябре 1992 г., армянские лоббисты, среди которых, кстати, был и Джо Байден, протащили в Конгресс поправку, блокирующую помощь Азербайджану, который, по версии ее авторов, «держит в блокаде Армению и Нагорный Карабах». Один из инициаторов этой поправки на голубом глазу полагал, что «Нагорный Карабах» - не часть Азербайджана, а «независимое государство».
В начале девяностых Азербайджан отчаянно нуждался в помощи. Ведь 20% его территории было оккупировано, около миллиона человек оказались в положении беженцев. Бедность и безработица доходили до 50%, казна была, по сути, пуста. Валютные резервы - на нуле. Но… Никакой помощи от США Азербайджан не получал. Вашингтон, таким образом, ввел санкции не против агрессора - Армении, а против жертвы этой агрессии - Азербайджана.
Позже ситуация начала меняться. Определенную помощь Баку оказывали неправительственные организации. В 1994 г. Азербайджан подписал «Контракт века» с участием американских компаний, и они развернули свою программу помощи. В 1996 г. азербайджанской дипломатии удалось пробить брешь. В январе 1996 г. Конгресс США принял так называемую «поправку Уилсона». Поправка, носящая имя конгрессмена от Демократической партии Чарльза Уилсона, предоставляла президенту США полномочия для оказания прямого содействия Азербайджану, если он придет к выводу о недостаточности помощи, оказываемой через неправительственные организации. Ряд программ был разблокирован. Автору этих строк довелось лично встречать в аэропорту Баку первый самолет с американской правительственной гуманитарной помощью и отправиться в США по одной из разблокированных программ.
Между тем дискриминационная политика продолжалась. «Афганский разлом»
Перелом наступил в 2001 г., когда 11 сентября в США произошли крупнейшие в истории террористические акты - пассажирские «Боинги» таранили башни-близнецы в Нью-Йорке. Один самолет был направлен на Пентагон, еще один разбился в Пенсильвании, около 3000 погибших… Вашингтон создал коалицию для военной операции в Афганистане, где скрывался Усама бен Ладен - вдохновитель и организатор этих терактов. НАТО впервые в своей истории ввело в действие статью 5 Вашингтонского договора. На этом фоне ключевым фактором становится логистическая поддержка военной операции в Афганистане со стороны Азербайджана, и договариваться о ней в Баку прибывает министр обороны США Дональд Рамсфельд. Именно тогда в Азербайджане озвучили свое условие: отмена 907-й поправки. Отменить ее не удалось, но полностью приостановили. Логистическую поддержку НАТО получило. Воздушный коридор, проходивший через Азербайджан, работал на полную мощность в течение всей военной операции в Афганистане.
Но затем все изменилось. В 2020 г. на пост президента США был избран Джо Байден, администрацию которого потом назовут «самой проармянской в истории». Наиболее запоминающимся шагом этой администрации стал вывод войск, а точнее позорное бегство из Афганистана. США уходили, бросив на произвол своих афганских союзников, всех, кто за 20 лет пребывания в Афганистане контингента НАТО поверил, что в истории страны наступает новая эра и «Талибан» больше не вернется. Весь мир обошли драматичные кадры, как в аэропорту Кабула самолеты едва ли не брали штурмом. Американцы вывезли из Афганистана даже служебных собак, а вот вытащить афганцев, с которыми сотрудничали, не сочли нужным. Американские журналисты проводили параллели с бегством из Южного Вьетнама. Азербайджанские и турецкие миротворцы, размещенные в Афганистане, покинули страну одними из последних - именно они обеспечивали безопасность аэропорта.
Как только вывод войск был завершен и нужда в воздушном коридоре через Азербайджан отпала, администрация Байдена тут же реанимировала 907-ю поправку.
С политической точки зрения это был весьма недальновидный шаг. А с человеческой, мягко говоря, непорядочный.
Старые поправки в новых реалиях
Трудно спорить с теми, кто полагает, что значение 907-й поправки для Азербайджана сегодня совсем не то, что в ранние девяностые. Баку успешно реализовал свою нефтегазовую стратегию, выстроил на ее основе устойчивую экономику. Сегодня Азербайджан не нуждается во внешней финансовой помощи. Более того, наша страна сама реализует гуманитарные проекты в других странах, в том числе в рамках своей политики в Движении неприсоединения. Но остается, скажем так, символическое значение этой поправки.
Азербайджан в этой поправке обвиняется в проведении политики «блокады» против Армении и «Нагорного Карабаха», хотя никакой «блокады» тогда не было. Как напомнил в своем интервью Ильхам Алиев, на момент принятия этой поправки у Армении были открыты границы с Ираном и Грузией.
Конфликт закончен. Стороны парафировали мирный договор. Азербайджан снял все ограничения на транзит грузов для Армении по своей территории. Через его территорию уже проследовало несколько партий казахстанского и российского зерна. В Армении министры лично встречали поезда. Теперь поставляется и азербайджанский бензин, за которым там выстраиваются очереди. А поправка продолжает действовать…
Ее приостановка означает, что Азербайджан считают по-прежнему «виноватым», просто «наказание» на время приостановлено. Опыт пребывания на посту президента Джо Байдена и его администрации показывает, что поправка вполне может быть реанимирована.
И на таком вот фоне совсем не удивительно, что Азербайджан добивается не приостановки, а именно отмены дискриминационной и несправедливой 907-й поправки. Сегодня взаимоотношения Баку и Вашингтона на подъеме. Соответствующая законодательная инициатива уже внесена в Конгресс. И есть шансы, что отмена поправки станет реальностью. Вопрос лишь в том, хватит ли на это политической воли Вашингтона.