Geyimlərin təkrar emalı ilə bağlı yeni standartlar Azərbaycanda da tekstil bazarının gələcəyini formalaşdırır
Moda nəhənglərinin eksklüzivliyi qorumaq və ya sadəcə, anbar xərclərinə qənaət etmək üçün satılmamış tonlarla məhsulu heç bir cəza almadan məhv edə bildiyi dövr artıq rəsmən başa çatmaq üzrədir. Avropa İttifaqı alimlərin «qapalı dövriyyə iqtisadiyyatı» («Circular economy») adlandırdıqları modelə doğru ciddi addım atıb. 2026-cı il iyulun 19-dan etibarən iri korporasiyalar üçün tekstil qalıqlarının utilizasiyasına dair tarixi qadağa qüvvəyə minəcək. 2030-cu ilədək isə bu reqlamentə yerdə qalan müəssisələr də qoşulmalıdır. Artıq geyimləri tullamaq və ya yandırmaq təkcə qeyri-etik əməl olmaqla yanaşı, həm də hüquqi baxımdan mümkünsüz olacaq.
Onlayn ticarət adlı «dar ağacı»
Uzun müddət «Fast fashion» (sürətli moda) kimi tanınan sənaye sonsuz bolluq paradiqması ilə yaşayıb. Avropa Ətraf Mühit Agentliyi üçün «düşünən beyin» funksiyasını yerinə yetirən Beynəlxalq Ekspert Təşkilatları Konsorsiumunun məruzələrinə görə, «geri qaytarma logistikası» siyasəti təhlükəli presedentlər yaradıb: Avropada geri qaytarılan malların 22-44%-i heç zaman yeni alıcıya çatmır, Aİ-də istehsal olunan geyim və ayaqqabının isə təxminən 10%-i hər il istehlakçıya çatmadan məhv edilir.
Qaytarma logistikasının mürəkkəb və bahalı olması üzündən brendlər üçün çox vaxt məhsulu yoxlayaraq yenidən satışa çıxarmaqdansa, sobaya göndərmək daha sərfəli olur.
Birləşmiş Tədqiqat Mərkəzinin (Joint Research Centre) Avropa Komissiyası üçün hazırlanmış hesabatına əsasən, satılmamış tekstilin məhvi zamanı atmosferə təxminən 5,6 milyon ton karbon qazı buraxılır. Müqayisə üçün qeyd edək ki, bu, İsveç kimi bir ölkənin birbaşa karbon qazı emissiyasının ümumi həcmindən artıqdır. Demək, geyimlərin utilizasiyası problemi qlobal istiləşmə ilə mübarizədə kritik amillərdən birinə çevrilir.
Birləşmiş Tədqiqat Mərkəzi Avropa Komissiyasının elmi-texniki xidmətidir. Məhz bu mərkəzin mütəxəssisləri tekstilin həyat dövrünü hesablayaraq, onu Aİ-yə üzv ölkələrin milli emissiyaları ilə müqayisə ediblər. Müqayisənin İsveçlə aparılması da təsadüf deyil. Məsələ ondadır ki, İsveç atom və hidrogen enerjisi sayəsində dünyanın emissiya səviyyəsi çox aşağı olan, ən «yaşıl» ölkələrindən biridir. Beləliklə, köynək və ayaqqabıların yandırılmasının iqlimə bir Avropa ölkəsinin bütünlükdə həyat fəaliyyəti ilə müqayisədə daha çox ziyan vurması həm də ciddi psixoloji effekt yaradır.
Bu ekoloji böhranda müasir onlayn ticarətin də böyük rolu var. Yalnız Almaniyada hər il bu yolla təxminən 20 milyon məhsul utilizasiya edilir. Aİ-nin yeni qaydaları isə biznesdən tam şəffaflıq tələb edir: şirkətlər utilizasiyanın həcmini və səbəblərini açıqlamalıdır ki, bu da faktiki olaraq sərt reputasiya nəzarəti institutu formalaşdırır. Demək, geyim istehsalçıları nə qədər məhsulun satılmadığını, hansı səbəbdən məhv edildiyini ictimaiyyətə açıqlamalı olacaqlar. Başqa sözlə, artıq geyimlə dolu yük maşınlarını gizli şəkildə tullantıların yandırılması zavodlarına göndərmək mümkün olmayacaq. Bundan başqa, hər bir geyim vahidi tərkibi və təkrar emal imkanları haqda məlumatların əks edildiyi rəqəmsal «pasport»a da malik olacaq.
Fransa presedenti
Aydındır ki, Aİ bu qərarı boş yerə qəbul etməyib. O, uğurlu beynəlxalq təcrübəyə əsaslanır və burada flaqman rolunu Fransa oynayıb. Fransa hələ 2022-ci ildə AGEC qanunu (tullantılarla mübarizə və qapalı dövriyyə iqtisadiyyatı haqqında) çərçivəsində satılmamış qeyri-ərzaq məhsullarının məhvini qadağan edən ilk ölkədir. Fransa modeli göstərib ki, sərt cərimələr və yandırma qadağası brendləri biznes prosesini sürətlə yenidən qurmağa vadar edir. Autlet şəbəkələrəi inkişaf etdirilir, əşyaların xeyriyyə fondlarına verilməsi artır, təkrar emal texnologiyalarına investisiya qoyulur. Bu tədbirlərin həyat qabiliyyətini məhz Fransa təcrübəsi sübut edib və bu, onun ümumavropa direktivinə çevrilməsi üçün təmələ çevrilib.
Parça qırıntılarından bakteriyalaradək
Sektor qadağanın sənayeni çökdürməməsi üçün qapalı dövriyyə iqtisadiyyatı konsepsiyasının təşviqi ilə məşğul olan ən nüfuzlu qeyri-kommersiya qurumlarından birinin – «Ellen MacArthur Foundation» təşkilatının fundamental işlərində yer alan, həmçinin dünyanın ən nüfuzlu, ən çox istinad edilən jurnallarından olan «Nature Sustainability» nəşrlərində təsvir edilən üsullara əl atır. Sözügedən fond moda dünyasında «Make Fashion Circular» (moda sənayesində dövriyyə iqtisadiyyatı) təşəbbüsünü başlatması ilə məşhurdur. Hesab olunur ki, geyimlər təhlükəsiz və bərpa olunan materiallardan hazırlanmalı, daha uzun müddət istifadə edilməli və sonda tullantıya yox, yeni məhsula çevrilməlidir.
Beləliklə, bu gün elm tekstil ilə işin üç əsas mərhələsini müəyyənləşdirir. Birincisi və ən əlçatanı əski istehsalıdır («Industrial rags»). Bu, «daunsayklinq» («Downcycling») formasında həyata keçirilir: geyimlər zavod və mətbəələrdə istifadə olunmaq üçün doğranır. Bu, parçanın ömrünü uzadan, onu yağlar üçün faydalı sorbentə çevirən sınanmış üsuldur.
İkincisi kimyəvi təkrar emaldır («Chemical recycling»). Bu üsul parçanı molekulyar səviyyədə parçalamağa, məsələn, pambıqla poliyesteri bir-birindən ayırmağa imkan verir. Nəticədə, «lifdən-lifə» («fiber-to-fiber») prinsipi ilə keyfiyyət itkisi olmadan köhnə geyimlərdən yenilərinin istehsal olunmasına imkan yaranır.
Üçüncü və ən innovativ üsul biotexnoloji parçalanmadır. Burada mikrobiologiya və gen mühəndisliyi işə qarışır. Alimlər xüsusi fermentlərdən və seçilmiş bakteriyalardan istifadə edirlər, çünki onlar parçanın müəyyən komponentlərini «yeyə» bilir. Məsələn, bəzi mikroorqanizmlər pambıqdan alınan sellülozanı bioloji şəbəkələrə, digərləri isə sintetik polimerləri mənimsəyərək onları təhlükəsiz üzvi birləşmələrə çevirir. Bu, mexaniki üsulla ayrılması mümkün olmayan qarışıq parçaların belə, toksik iz qoymadan utilizasiyasına imkan verir.
Azərbaycan, elmi yanaşma, strategiya
Azərbaycan və Aİ üçün belə metodologiya bir növ biznesin ekoloji səviyyəsinin qiymətləndirildiyi «qızıl standart»dır. Başqa sözlə, Bakı üçün dayanıqlı inkişaf artıq sadəcə şüar deyil. «Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası»na əsasən ölkə «təmiz ətraf mühit» və «yaşıl inkişaf»a istiqamətlənib.
BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının Cənubi Qafqaz regionu üzrə hesabatlarında Azərbaycanın dövriyyə iqtisadiyyatı üçün böyük potensiala malik olduğu vurğulanır. Ölkənin iqtisadi zonalarında (məsələn, Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında) fəaliyyət göstərən ekspert qrupları bildirirlər ki, xammalın təkrar emalı perspektivli istiqamətdir.
Azərbaycanda tekstilin utilizasiyası məsələsi hələ infrastrukturun formalaşdırılması mərhələsində olsa da, artıq tendensiyalar görünməkdədir. Hazırda ölkədə satılmamış kolleksiyaların məhvi ilə bağlı birbaşa hüquqi qadağa olmasa da, tekstil tullantılarının idarə olunması məsələsi dövlətin tullantıların idarə edilməsi sisteminə fəal şəkildə inteqrasiya olunur, artıq məhsul problemi bazar və sosial mexanizmlərlə həllini tapır.
«Second-hand» və stok mağazaları mədəniyyəti Avropa və Türkiyədən gətirilən mallara ikinci həyat qazandırır ki, bu da faktiki olaraq, təkrar istifadə formasıdır.
İnfrastruktur dəyişiklikləri də artıq göz qabağındadır. Bakı küçələrində özəl təşəbbüslər və Türkiyə şirkətləri tərəfindən təşkil olunan xüsusi geyim toplama konteynerlərinə rast gəlmək mümkündür. Orada toplanan xammal çeşidlənir, istifadəyə yararlı geyimlər xeyriyyə fondları vasitəsilə paylanır, yararsız olanlar sənaye sektorunda sabit tələbat olan əski istehsalına yönəldilir. Cəmiyyətdə kök salmış xeyriyyəçilik ənənəsi – istifadə edilməyən geyimlərin bağışlanması – isə onların ehtiyacı olan insanlara ötürülməsinə kömək edir.
Bu arada, Qarabağın bərpası kontekstində aparılan islahatlar da xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Bu il yanvarın 1-dən azad edilmiş ərazilərdə tullantıların idarə olunmasının təkmilləşdirilməsilə bağlı yeni fərmanlar qüvvəyə minib. Həmin ərazilər «ağıllı» və «yaşıl» zonalar kimi layihələndirilir. Bu, dövlətin ekoloji menecmenti beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə nəzarətə götürdüyünü göstərən faktdır. Demək, plastikdən sonra tekstil tullantıları da tənzimləmə hədəfinə çevriləcək.
Aİ-nin qərarı və Fransanın təcrübəsi burada katalizator rolunu oynayır. İndi tələbin proqnozlaşdırılması üçün yerli biznes də süni intellekt həllərini tətbiq etməli, təkrar emala investisiya qoymalı olacaq ki, geyim tullantıya deyil, dəyərli resursa çevrilsin.
Ümumiyyətlə, Aİ-nin qərarı bütün dünya üçün güclü impulsdur. Beynəlxalq ticarət zəncirlərinin fəal iştirakçısı olan Azərbaycan üçün də uyğunlaşma prosesinə indidən başlanılması vacibdir. Qarşıda duran vəzifə yalnız təkrar emal zavodlarının tikintisi yox, həm də istehlak fəlsəfəsini dəyişməkdir. Söhbət «aldım, istifadə etdim, atdım» modelindən «istifadə etdim, ötürdüm, təkrar emal etdim» modelinə keçiddən gedir.

Новые стандарты переработки одежды формируют будущее текстильного рынка и в Азербайджане
Эпоха, когда модные гиганты могли безнаказанно уничтожать тонны непроданных вещей ради сохранения эксклюзивности или банальной экономии на складских расходах, официально подходит к концу. Евросоюз сделал решительный шаг в сторону модели, которую ученые называют экономикой замкнутого цикла (Circular economy). С 19 июля 2026 года для крупных корпораций вступает в силу исторический запрет на утилизацию текстильных остатков, а к 2030-му к этому регламенту должны будут присоединиться и все остальные предприятия. Выбрасывать или сжигать одежду теперь станет не просто аморально, но и юридически невозможно.
«Петля» онлайн-торговли
Долгое время индустрия, известная как Fast fashion, жила в парадигме бесконечного избытка. Согласно экспертным докладам Международного консорциума экспертных организаций, который работает как «научный мозг» для Европейского агентства по окружающей среде, гибкая политика возвратов создала опасный прецедент: от 22 до 44% возвращенных товаров в Европе никогда не попадают к новому клиенту, а почти 10% всей произведенной одежды и обуви в ЕС ежегодно уничтожалось, так и не дойдя до потребителя. Логистика возвратов оказалась настолько сложной и дорогостоящей, что брендам зачастую было выгоднее отправить новый товар в печь, чем проводить его проверку и возвращать в продажу.
Согласно отчету Объединенного исследовательского центра (Joint Research Centre), подготовленного для Еврокомиссии, ежегодно при уничтожении непроданного текстиля выделяется около 5,6 млн. т CO2. Для наглядности: это превышает суммарный объем прямых выбросов диоксида углерода такой страны, как Швеция, что делает проблему утилизации одежды критическим фактором в борьбе с глобальным потеплением. Объединенный исследовательский центр является научно-технической службой Еврокомиссии. Именно его специалисты провели расчеты жизненного цикла текстиля и сопоставили их с национальными выбросами стран - членов ЕС. Почему сравнивают со Швецией? Это сравнение часто используется в экологической аналитике ЕС, потому что Швеция - одна из самых «зеленых» стран мира с очень низким уровнем выбросов благодаря атомной и гидроэнергетике. Тот факт, что простое сжигание лишних футболок и кроссовок наносит климату больший вред, чем жизнь целой европейской страны, производит сильный психологический эффект.
Огромную роль в этом экологическом кризисе сыграла современная онлайн-торговля. Только в одной Германии таким образом ежегодно утилизировалось почти 20 млн товаров. Новые правила ЕС требуют от бизнеса абсолютной прозрачности: компании обязаны публично раскрывать объемы и причины утилизации, что фактически вводит институт жесткого репутационного контроля. Это значит, что производители одежды должны будут публично отчитываться: сколько товара не продано и почему он был утилизирован. Скрытно вывезти фуру одежды на мусоросжигательный завод больше не получится. Помимо этого каждый предмет одежды получит цифровой след (паспорт) с информацией о составе и возможностях переработки.
Французский прецедент
Важно понимать, что нынешнее решение ЕС не возникло на пустом месте - оно опирается на успешный международный опыт, и флагманом здесь выступила Франция. Еще в 2022 году в рамках закона AGEC (Закон о борьбе с отходами и экономике замкнутого цикла) Франция стала первой страной в мире, запретившей уничтожение непроданных непродовольственных товаров. Французская модель показала, что жесткие штрафы и запрет на сжигание заставляют бренды быстро перестраивать бизнес-процессы: развивать сеть аутлетов, передавать вещи в благотворительные фонды и инвестировать в технологии переработки. Именно французский опыт доказал жизнеспособность таких мер и стал фундаментом для общеевропейской директивы.
От лоскутов до бактерий
Чтобы запрет не привел к коллапсу, индустрия внедряет методы, описанные в фундаментальных работах Ellen MacArthur Foundation - влиятельнейшей некоммерческой организации, продвигающей концепцию экономики замкнутого цикла, а также в публикациях Nature Sustainability - одного из самых престижных и высокоцитируемых научных журналов мира. В мире моды фонд запустил инициативу Make Fashion Circular (циклическая экономика в индустрии моды). Считается, что одежда должна создаваться из безопасных и возобновляемых материалов, носиться долго и в итоге превращаться в новые вещи, а не в мусор.
Таким образом, сегодня наука выделяет три основных эшелона работы с текстилем. Первый и самый доступный - это производство промышленной ветоши (Industrial rags). Это форма даунсайклинга (Downcycling), когда вещи нарезаются на лоскуты для нужд заводов и типографий. Это проверенный способ продлить жизнь ткани, превращая ее в полезный сорбент для масел.
Второй эшелон - химический ресайклинг (Chemical recycling). Этот метод позволяет расщеплять ткань на молекулярном уровне, разделяя, например, хлопок и полиэстер, реализовать принцип «волокно в волокно» (Fiber-to-fiber), создавая новую одежду из старой без потери качества.
Третий, наиболее инновационный метод, - биотехнологическое расщепление. Здесь в дело вступают микробиология и генная инженерия. Ученые используют специальные ферменты (энзимы) и селективные бактерии, которые способны «поедать» определенные компоненты ткани. Например, одни микроорганизмы перерабатывают целлюлозу из хлопка в биосахара, а другие - поглощают синтетические полимеры, превращая их в безопасные органические соединения. Это позволяет утилизировать даже те смесовые ткани, которые невозможно разделить механически, не оставляя токсичного следа.
Азербайджан, научный подход, стратегия
Для Азербайджана и ЕС такая методология - своего рода «золотой стандарт», по которому оценивается экологичность бизнеса. Иначе говоря, для нашей страны тренд на устойчивое развитие (Sustainability) перестал быть просто лозунгом. Согласно «Стратегии социально-экономического развития Азербайджана на 2022-2026 годы», страна взяла курс на создание чистой окружающей среды и «зеленый» рост. В докладах Программы ООН по окружающей среде по региону Южного Кавказа подчеркивается высокий потенциал республики для внедрения моделей циркулярной экономики. По данным экспертных групп, работающих в экономических зонах страны (например, в Сумгайытском химическом промышленном парке), переработка вторичного сырья рассматривается как перспективное направление.
И хотя в нашей стране вопрос утилизации текстиля находится еще на стадии формирования инфраструктуры, тренды уже заметны. Если в настоящее время в Азербайджане и нет прямого законодательного запрета на уничтожение непроданных коллекций, вопрос утилизации текстиля активно интегрируется в государственную систему управления отходами, и проблема избытка вещей решается рыночными и социальными методами. Культура «секонд-хенда» и стоковых магазинов позволяет товарам из Европы и Турции обретать вторую жизнь, что фактически является формой повторного использования.
Инфраструктурные сдвиги уже заметны: на улицах Баку работают специальные контейнеры для сбора одежды, организованные частными инициативами и турецкими компаниями. Собранное сырье сортируется: пригодная одежда распределяется через благотворительные фонды, а изношенная - идет на производство ветоши, на которую в промышленном секторе Азербайджана есть стабильный спрос. А глубоко укоренившаяся социальная норма благотворительности - передача ненужной одежды помогает перераспределять ее среди нуждающихся.
Особое значение имеют реформы в контексте восстановления Карабаха. С 1 января нынешнего года вступили в силу новые указы по совершенствованию управления отходами на освобожденных территориях, которые проектируются как «умные» и «зеленые» зоны. Это мощный сигнал: государство берет под контроль экологический менеджмент по международным лекалам. Текстильные отходы неизбежно станут следующей целью регулирования после пластика. Решение ЕС и опыт Франции служат здесь катализатором: нашему бизнесу также придется внедрять ИИ для прогнозирования спроса и вкладываться в наукоемкую переработку, превращая одежду в ценный ресурс.
Решение ЕС - это мощный импульс для всего мира. Азербайджану, как активному участнику международных торговых цепочек, важно начать адаптацию уже сейчас. Нам предстоит не только строить заводы по переработке, но и менять философию потребления: от «купил-выбросил» к «использовал-передал-переработал».