MÜNXENDƏ BAKI FORMULU
1963-cü ildən etibarən keçirilən Münxen Təhlükəsizlik Konfransı (MSC) qlobal təhlükəsizlik və xarici siyasət məsələlərinin müzakirəsi üçün əsas beynəlxalq platformalardan biri olaraq qalır. Forum icrası məcbur qərarlar qəbul etməsə də, dövlət başçıları, nazirlər, ekspertlər və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin mövqelərini paylaşmaları üçün platforma rolunu oynayır, eyni zamanda ən aktual geosiyasi məsələlərlə bağlı qapalı müzakirələrə imkan yaradır. Bu il Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev yenidən konfransda baş verənlərin mərkəzində yer alıb. O, Münxendə önəmli ikitərəfli görüşlər keçirib, vacib diskussiyalarda iştirak edib, jurnalistlərlə fəal ünsiyyət qurub. Gəlin hər şeyə ardıcıllıqla nəzər salaq.
Münxen-2026 intriqaları
2026-cı ildə təşkil olunmuş və sayca 62-ci olan Münxen Təhlükəsizlik Konfransı fevralın 13-15-ində keçirilib. Konfransda 115-dən çox ölkədən yüzlərlə nümayəndə iştirak edib. Tədbir geniş mövzular spektrini əhatə edib: Avropada təhlükəsizlik, Aİ-nin müdafiə qabiliyyətini artırması üçün zəruri olan islahatlar, transatlantik münasibətlər, hərbi münaqişələr, regional böhranlar, o cümlədən Ukrayna müharibəsi, çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, kibertəhlükəsizlik və texnologiyaların inkişafı, həmçinin enerji və iqlim təhlükəsizliyi. Forumda 50-dən çox dövlət və hökumət başçısı, Aİ və NATO-nun yüksək rütbəli nümayəndələri, aparıcı dövlətlərin xarici işlər və müdafiə nazirləri, həmçinin BMT və digər beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri iştirak ediblər. Açıq sessiyalarla yanaşı, pərdəarxasında da geniş müzakirələr aparılıb, strateji təşəbbüslər, əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Münxen Konfransı, adətən, münaqişə xarakteri daşımasa da, builki toplantı göstərib ki, qlobal güc mərkəzləri arasındakı kəskin ziddiyyətlər gündəliyin müəyyənləşdirilməsinə öz təsirini göstərir. Əsas intriqa trans-Atlantik gərginliklə bağlı olub. Avropa liderləri strateji müttəfiqliyin gücləndirilməsinə çağırışlar ediblərsə, ABŞ NATO-nun rolunun əhəmiyyətini, təhlükəsizlik məsələlərində vahid mövqenin vacibliyini vurğulayıb. Ukrayna probleminə xüsusi diqqət ayrılıb. Qərb ölkələri ona dəstək, hərbi strategiyalar haqda müzakirələr aparıb və bu zaman yanaşmalarda fərqlər bir daha ortaya çıxıb. Bəziləri sərt koordinasiyanı, digərləri isə ehtiyatlı diplomatiyanı vacib sayıb. Bu fərqliliklər, əlbəttə ki, Qərbdə parçalanmanın həddini göstərir. Orada bəzi ölkələrin maraqları bəzən ümumi bəyanatlarla üst-üstə düşmür.
Texnologiyalar və kibertəhlükəsizlik mövzusu da aktual olub. Xüsusilə süni intellekt və kritik infrastrukturun qorunması məsələsi diqqət mərkəzində qalıb. Ölkələr arasında məlumat mübadiləsi və tənzimlənməsi məsələsində fikir ayrılıqları artır, bu isə birbaşa qlobal təhlükəsizlik strategiyasına təsir göstərir.
Nəhayət, enerji və iqlim gündəliyi ortaya yeni nüanslar çıxarıb. Avropa etibarlı enerji mənbələri və davamlı tədarük marşrutları axtarır, Asiyanın və Amerikanın tərəfdaşları isə öz ölkələrinin maraqları ilə iqlim tələbləri arasında tarazlığı qorumaq üçün ehtiyatlı davranırlar.
Nəticədə, MSC-2026 göstərib ki, açıq sessiyalar sadəcə aysberqin görünən tərəfidir. Kulis arxasında ideyalar və maraqlar uğrunda fəal mübarizə gedir, hər bir ölkə dəyişən dünyada mövqeyini gücləndirməyin optimal yolunu axtarır. Forum bir daha göstərib ki, qlobal təhlükəsizlik bəyanatlarla deyil, canlı dialoqla formalaşır, burada isə gərginlik, fikir ayrılıqları və strateji manevrlər qaçılmazdır.
Bakı güc balansını formalaşdırır
Bəli, MSC-2026 bir daha göstərib ki, qlobal təhlükəsizlik aparıcı güc mərkəzləri arasında ziddiyyətlərin kəsişməsində formalaşır. Bu kontekstdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin konfransda iştirakı fəal regional diplomatiya nümunəsi sayıla bilər. Bakı enerji və nəqliyyat sektorlarında Avropanın etibarlı tərəfdaşı olma qabiliyyətini göstərir, eyni zamanda strateji əhəmiyyətli region olan Cənubi Qafqazda öz mövqelərini gücləndirir. Bu iştirak göstərir ki, Azərbaycan Şərqlə Qərbin maraqları arasında balansı qoruyaraq, təhlükəsizlik müzakirələrinə də təsir göstərə bilir.
Konfrans çərçivəsində bir sıra ikitərəfli görüşlər də keçirilib. Onlar əlaqələrin gücləndirilməsinə, nəqliyyat, enerji logistikasına, həmçinin regional əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsinə imkan yaradıb. Məsələn, İlham Əliyev ilə ukraynalı həmkarı Vladimir Zelenski ilə görüşdə iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub. Zelenski Azərbaycanın Ukraynaya göstərdiyi humanitar yardıma, xüsusilə ukraynalı uşaqlara diqqət və qayğıya görə minnətdarlıq edib.
Bolqarıstanın dövlət başçısı İliyana Yotova ilə aparılan danışıqlarda enerji, elektrik enerjis ixracı, kənd təsərrüfatı, turizm, mədəniyyət, təhsil və digər sahələrdə, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub, Bolqarıstanın Azərbaycan-Aİ münasibətlərinin inkişafını dəstəkləməsi yüksək qiymətləndirilib. İliyana Yotova ölkəsində yerləşən «Trapezita» Memarlıq Muzeyi Qoruğunun bərpasına Heydər Əliyev Fondu tərəfindən göstərilən dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib.
Avropa İttifaqının xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Kaya Kallas İlham Əliyev ilə görüşündə Aİ-nin Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına maraq göstərdiyini söyləyib. Görüşdə tərəflər arasında enerji sahəsindəki uğurla əməkdaşlıq vurğulanıb, bu kontekstdə Bakının Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmininə verdiyi əhəmiyyətli töhfə qeyd olunub. Görüşdə nəqliyyat sahəsində geniş əməkdaşlıq imkanlarından danışılıb, bunun həmçinin Cənubi Qafqaz regionunda möhkəm sülh və sabitliyin təmin edilməsindəki rolu vurğulanıb.
Azərbaycanın dövlət başçısı Slovakiya baş nazirinin müavini və müdafiə naziri Robert Kalinak ilə də görüşüb. Görüşdə strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıyan ikitərəfli münasibətlərin qarşılıqlı anlaşmaya və dəstəyə əsaslandığı bildirilib, müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarının olduğu deyilib. Bu kontekstdə hərbi-texniki sahədə tərəfdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə olunub, bu əməkdaşlığın perspektivlərilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Prezident İlham Əliyevin İraq Kürdüstan Regionunun başçısı Neçirvan Bərzani ilə görüşündə iqtisadi, ticarət, mədəni və humanitar sahələrdə münasibətlərin inkişafı üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. Dövlət başçısı Bərzanini Azərbaycana səfərə dəvət edib və qarşı tərəf dəvəti məmnunluqla qarşılayıb.
İlham Əliyev Münxendə Almaniya Bundestaqının Xarici siyasət komitəsinin sədri Armin Laşetlə də görüşüb. Görüşdə Azərbaycanın regionda sülh və əməkdaşlıq yaratmaq təşəbbüsləri müzakirə olunub. Qeyd edilib ki, Bakı ilə Berlin arasında siyasi, ticarət-iqtisadi, enerji və digər sahələrdə ikitərəfli münasibətlər inkişaf edir. Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminində Azərbaycanın rolu vurğulanıb, parlamentlərarası əməkdaşlığın genişləndirilməsi, ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi mövzularında fikir mübadiləsi aparılıb.
«Goldman Sachs Group Inc.» şirkətinin qlobal məsələlər üzrə prezidenti Cared Kohen ilə görüşdə Azərbaycan iqtisadiyyatının müxtəlif sektorlarında (investisiya və istehlak bankçılığı, qiymətli kağızlar, aktivlərin idarə olunması və s.) əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib, şirkətin Azərbaycan Dövlət Neft Fondu ilə uğurlu tərəfdaşlığının əhəmiyyəti vurğulanıb.
İlham Əliyevin dünyanın ən böyük proqram təminatı və bulud texnologiyaları şirkətlərindən olan «Oracle» korporasiyasının baş icraçı direktoru Mayk Sisiliya ilə görüşündə Azərbaycanda texnoloji transformasiya və süni intellektin inkişafı siyasəti müzakirə edilib, «Oracle» ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə qarşılıqlı maraq qeyd olunub, tərəfdaşlıq perspektivləri üzrə çərçivə razılaşmasının artıq əldə edildiyi vurğulanıb. Tərəflər şirkətin üç akademiyasının ölkənin aparıcı ali təhsil müəssisələrindəki fəaliyyətindən danışılıb, həmçinin şirkətin dövlət və özəl müəssisələrlə uzunmüddətli əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Ümumilikdə Azərbaycanın Münxen Konfransında iştirakı göstərib ki, ölkə regional və beynəlxalq təhlükəsizliyin formalaşmasında fəal rol oynayır, Şərq və Qərb maraqları arasında balansı qoruyub saxlayır, qlobal diplomatik mühitdə mövqeyini gücləndirir.
TRIPP və Orta Dəhliz: Azərbaycan trans-Xəzər bağlantısının mərkəzi kimi
Fevralın 14-də Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində «Açıq dəhliz siyasəti? Trans-Xəzər əməkdaşlığının dərinləşdirilməsi» mövzusunda panel müzakirəsi keçirilib. Azərbaycan Prezidentinin iştirakı ilə keçirilən müzakirələrin əsas mövzusu TRIPP layihəsi və Orta Dəhlizin Asiya və Avropa arasında əsas nəqliyyat marşrutuna çevrilmək perspektivi olub. İlham Əliyev bu infrastrukturun əhəmiyyətini vurğulayaraq deyib: «Azərbaycan fiziki infrastruktura, o cümlədən dəniz limanları, dəmir yolları, magistral və hava yolları ilə yüklərin daşınmasına böyük sərmayələr yatırıb. Birmənalı olaraq, regional daşımalar qovşağına çevrilmək üçün sizin qonşularınızla yaxşı münasibətləriniz olmalıdır və Azərbaycanda həm Qərb, həm də Şərq istiqamətlərində belədir». O, tranzit göstəricilərinin yüksək olduğunu da vurğulayıb. «Ötən il biz Azərbaycan vasitəsilə daşınan yüklərin 100 mindən artıq nəqliyyat vahidi üzrə rekord göstərici əldə etdik. Bir neçə ildən sonra həmin göstərici 200 min və hətta 300 min nəqliyyat vahidinə çatacaq. Hədəf 500 min nəqliyyat vahididir. Biz bu məqsədlə artıq dəniz limanımızın genişləndirilməsinə başlamışıq və hazırda orada sərmayələr yatırılır», - deyə dövlət başçısı qeyd edib. İlham Əliyev bağlantı layihələrinin regiondakı sülh prosesi ilə şərtləndiyini də söyləyib: «Biz, həmçinin Ermənistan üçün çox mühüm olan neft məhsullarının təchizatına başlamışıq. Beləliklə, qarşılıqlı ticarət, əslində, başlayıb... Yeni bağlantıların yaradılmasında mühüm rol oynayacaq «Trampın Beynəlxalq Sülh və Rifah Marşrutu» da tamamilə yeni vəziyyət yaradacaq... Marşrut boyunca bütün ölkələr həm siyasi, həm iqtisadi baxımdan daha sıx inteqrasiya olunacaq».
Avropa Komissiyasının genişlənmə üzrə komissarı Marta Kos da TRIPP layihəsinin və regional inteqrasiyanın əhəmiyyətini vurğulayıb. «Gündəliyimizdə artıq Azərbaycan, Ermənistan və Türkiyə üçün konkret layihələr var. Siz TRIPP layihəsindən danışırsınız və biz də onu prioritet hesab edirik… TRIPP layihəsinin Naxçıvan istiqamətində həyata keçirilməsi ümumi vəziyyəti dəyişəcək və bununla Türkiyəyə çıxış əldə olunacaq», - deyə o, bildirib.
Çin və Qloballaşma Mərkəzinin təsisçisi Vanq Huiyao isə dəhlizin qlobal əhəmiyyətindən danışıb: «Trans-Xəzər marşrutu da mühüm əhəmiyyətə malikdir… Çin maneələrin azaldılması, nəqliyyat bağlantısı üçün imkanların yaradılması istiqamətində çox effektiv addımlar atır... Azərbaycan gözəl ölkədir. Mən orada dəfələrlə olmuşam. Biz Azərbaycanın «yumşaq güc»ünə hər zaman heyran qalmışıq».
Panel müzakirəsində Orta Dəhlizin inteqrasiyası üçün praktiki addımlar da müzakirə edilib: gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsi, Dünya Bankı və Avropa İnkişaf və Yenidənqurma Bankının rolu, özəl sektorun cəlbi, tərəfdaşlar arasında etimadın formalaşdırılması və s.
İlham Əliyev TRIPP layihəsinin ABŞ-nin də iştirakı ilə beynəlxalq birlik tərəfindən tanındığını bildirib. «TRIPP-in Prezident Trampın adını daşıması faktı o deməkdir ki, bu dəhliz bu administrasiya üçün və bəlkə də, bu administrasiyanın müddətindən sonra da vacib olacaq… Region ölkələri, Azərbaycan, Gürcüstan, Xəzərin o tayında Mərkəzi Asiyadakı qonşularımız tərəfindən görülən bütün işlər Amerikanın heç bir praktiki iştirakı olmadan həyata keçirilib. Bu gün Prezident Tramp administrasiyasının diqqətini cəmləşdirdiyi böyük bir resursa sahib olduğumuz halda, əlbəttə ki, bu genişmiqyaslı layihələrin həyata keçirilməsi potensialı daha böyükdür», - deyə Azərbaycan Prezidenti qeyd edib.
Beləliklə, panel iclası göstərib ki, TRIPP layihəsi və Orta Dəhlizin inkişafı yalnız regionun iqtisadi inkişafına töhfə verməyəcək, həm də etimadın möhkəmləndirilməsi, sülh prosesinin dəstəklənməsi və Cənubi Qafqazda uzunmüddətli sabitliyin formalaşdırılması üçün mühüm alətə çevriləcək.
Bakıdan vacib mesajlar
İlham Əliyevin Münxen Təhlükəsizlik Konfransında iştirakının ən maraqlı məqamlarından biri də onun «France 24» telekanalına verdiyi geniş müsahibə olub. Dövlət başçısı müsahibədə regiondakı vəziyyətdən, Ermənistanla sülh prosesindən və Fransa ilə ikitərəfli münasibətlərdən danışıb. İrəvanla münasibətlərin normallaşması və s. haqda sualı cavablandıran İlham Əliyev bildirib ki, Ağ Evdə imzalanmış tarixi bəyannamədən sonra münaqişə başa çatıb və Azərbaycan artıq «sülh dövrü»nə daxil olub: «O vaxtdan bəri altı aydan çox müddət keçib və bizim Ermənistanla sərhəddə vəziyyət çox sakitdir. Artıq atəş açılmır, qurban vermirik, yaralananlar olmur. Azərbaycan birtərəfli qaydada Ermənistana malların tranziti üzərində olan məhdudiyyətləri aradan qaldırdı. Biz, həmçinin Ermənistana vacib neft məhsullarını təchiz etməyə başladıq və bununla da, bizim ticari münasibətlərimiz başladı. Beləliklə, görə bilərik ki, artıq sülhə nail olunub».
Bununla yanaşı, dövlət başçısı tərəflər arasında rəsmi sülh müqaviləsinin imzalanması üçün Ermənistan Konstitusiyasında Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını ehtiva edən maddənin dəyişdirilməli olduğunu bildirib: «Bu olmasa, sülh sazişi imzalanmayacaq. Bu olan kimi sülh sazişinin rəsmi imzalanmasına heç bir maneə qalmayacaq». Prezident sülh sazişinin bu il imzalana biləcəyinə əminliyini də ifadə edib.
Dövlət başçısı nəqliyyat və iqtisadi təşəbbüslərin həyata keçirilməsində Birləşmiş Ştatların iştirakının vacibliyini də vurğulayıb: «Bunun səbəblərindən biri də odur ki, Amerika Birləşmiş Ştatları bu prosesdə çox vacib rol oynayır. Azərbaycanın iki ərazisini Ermənistan ərazisindən birləşdirəcək və hətta Avropa qitəsinə qədər uzanacaq marşrut Prezident Trampın adını daşıyır... Əminəm ki, bu, həyata keçiriləcək».
İlham Əliyev Birləşmiş Ştatların vitse-prezidenti Vensin Bakıya səfəri və tərəflər arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Xartiyanın imzalanmasının əhəmiyyətindən də danışıb. «Beləliklə, biz dünyanın ən güclü ölkəsinin rəsmi strateji tərəfdaşı olduq və bunu ölkəmiz üçün böyük uğur hesab edirik… Xartiya müxtəlif bölmələrdən ibarətdir. Onlardan biri müdafiə məhsullarının satışı ilə bağlıdır, amma təkcə bu deyil. Buraya enerji, bağlantı, süni intellekt, investisiya və ticarət daxildir, həmçinin Azərbaycana silah tədarükü ilə bağlı bütün məhdudiyyətlər aradan qaldırılıb», - deyə İ.Əliyev vurğulayıb.
Azərbaycan Prezidenti müsahibədə Bakıda hərbi məhkəmə tərəfindən mühakimə olunan Qarabağ separatçılarının liderlərinin taleyi haqda suala cavabında isə deyib: «Bilirsiniz, bu insanlar bəşəriyyətə qarşı ağır cinayətlər törədiblər. İkinci Dünya müharibəsindən sonra Nürnberq məhkəmələrində ölüm hökmünə məhkum edilmiş bütün o nasist liderlərini təsəvvürünüzə gətirin ki, iki aydan sonra kimsə gəlib deyəcək, xahiş edirəm, onları azad edin. Onların törətdiyi cinayət İkinci Dünya müharibəsi zamanı nasistlərin etdiklərindən daha pis idi». Dövlət başçısı Bakıda ABŞ-nin vitse-prezidenti ilə görüşdə digər məsələlərlə yanaşı, bu mövzunun da müzakirə olunduğunu etiraf edib: «Mən bu məsələ ilə bağlı Azərbaycanın mövqeyini ifadə etdim, vəssalam».
Müsahibədə toxunulmuş daha bir mövzu son illərdə Fransa ilə münasibətlərdəki gərginliklə bağlı olub. İlham Əliyev bildirib ki, gərginliyi Azərbaycan tərəfi yaratmayıb, əksinə Fransa İkinci Qarabağ müharibəsinin gedişində daim separatçıları dəstəkləyib: «Fransanın mövqeyi heç cür anlaşılan deyildi. Çünki Fransa bir tərəfdən ölkələrin ərazi bütövlüyünü müdafiə edir... Lakin əfsuslar olsun ki, onlar separatçıların tərəfini tutdular. Milli Assambleya və Senat separatçılara dəstək məqsədilə 10-dan artıq qətnamə qəbul edib... Azərbaycanın atdığı addımlar yalnız cavab idi».
İlham Əliyev Bakının vəziyyətin normallaşdırılmasına hazır olduğunu bildirib: «Düşünürəm ki, hər iki tərəf, xüsusən də Ermənistan ilə Azərbaycan arasında artıq əldə olunmuş sülhdən sonra normal münasibətlərə daha çox hazırdır».
Beləliklə, Münxen Sülh Konfransı bir daha göstərib ki, qlobal təhlükəsizlik yalnız bəyanatlarla deyil, liderlərin hər addımının bir çox tərəfin maraqlarını nəzərə aldığı canlı dialoq vasitəsilə qurulur. İlham Əliyevin konfransda iştirakı isə Azərbaycanın təkcə regional diplomatiyada fəal rol oynamadığını ortaya qoyub. İndi həm də onun nəqliyyat dəhlizlərindən tutmuş, strateji tərəfdaşlığadək irəli sürdüyü təşəbbüslər sülh və sabitliyin möhkəmləndirilməsi üçün real alətə çevrilir. Bu kontekstdə Bakı Avropanın etibarlı tərəfdaşı və Cənubi Qafqazın əsas oyunçularından biri rolunu davam etdirir, Şərqlə Qərb arasında balansın mümkün olduğunu, hətta real nəticələr verdiyini ortaya qoyur.

BAKU'S FORMULA IN MUNICH
The Munich Security Conference (MSC), which has been held since 1963, remains one of the key international platforms for discussing global security and foreign policy issues. While the forum does not make binding decisions, it serves as a platform for the exchange of views between heads of state, ministers, experts and representatives of international organisations, as well as for closed-door negotiations on the most pressing geopolitical issues. This year, Azerbaijani President Ilham Aliyev was once again at the centre of the conference proceedings. He held significant bilateral meetings, participated in important discussions and actively communicated with journalists. Firstly, however, we must consider…
The proceedings of the 2026 Munich Conference
The 62nd conference was held from 13 to 15 February 2026, with attendance from hundreds of delegates from more than 115 countries. MSC-2026 covered a broad range of subjects, including: European security and EU defence reform, transatlantic relations, military conflicts and regional crises (including the war in Ukraine), multilateral cooperation issues, cyber threats and technology development, as well as energy and climate security.
The forum was attended by more than 50 heads of state and government, high-level representatives of the EU and NATO, foreign and defence ministers of key countries, as well as delegates from the UN and other international organisations. As well as public sessions, a substantial part of the discussions took place behind closed doors, where strategic initiatives and opportunities for cooperation were discussed.
Although the Munich Conference has not traditionally been a confrontational event, MSC-2026 demonstrated that sharp contradictions between global power centres continue to define the agenda. The primary source of intrigue was the transatlantic tension: European leaders emphasised the importance of strengthening their own strategic autonomy, while the US underscored the significance of NATO's role and the necessity for a unified approach to security matters.
Ukraine in particular was a key focus: Western countries discussed support and military strategies, but their approaches varied from strict coordination to calls for caution and diplomatic steps. These differences reflect a broader divide within the Western Alliance, where individual countries' interests sometimes contradict common statements.
The subjects of technology and cybersecurity, including issues of artificial intelligence and critical infrastructure protection, have become even more pertinent. Disagreements are emerging between states regarding their approaches to regulation and information exchange, which directly impacts global security strategy.
Finally, the energy and climate agendas have added new nuances. Europe is seeking reliable energy sources and sustainable supply routes, while Asian and American partners are exercising caution, trying to maintain a balance between the interests of their countries and the requirements of the climate agenda.
In conclusion, MSC-2026 demonstrated that public sessions represent merely the initial phase of a broader initiative. Behind the scenes, there is an active exchange of ideas and interests, with each country seeking the best way to strengthen its position in a changing world. The forum reaffirmed that global security is not built on declarations, but on lively dialogue, where tension, disagreements and strategic manoeuvres are inevitable.
Baku shapes the balance of power
Yes, MSC-2026 has once again demonstrated that global security is shaped at the intersection of contradictions between the leading centres of power. In this context, the participation of the President of Azerbaijan has become an example of active regional diplomacy. Baku continues to demonstrate its ability to be a reliable partner for Europe in the energy and transport sectors, while strengthening its position in the South Caucasus as a strategically important region. This participation underscores Azerbaijan's capacity to contribute to security discussions while maintaining a balanced perspective between Eastern and Western interests.
Bilateral meetings were held on the sidelines of the conference, which allowed for the strengthening of ties and the discussion of issues of transport and energy logistics, as well as regional cooperation. During the meeting with Ukrainian leader Volodymyr Zelensky, matters pertaining to the expansion of collaborative endeavours between the two nations in diverse sectors, notably the energy field, were deliberated. Zelensky expressed his gratitude for Azerbaijan's humanitarian assistance to Ukraine, with particular reference to the attention and care provided to Ukrainian children.
During discussions with Bulgarian President Iliana Yotova, the following subjects were addressed: potential areas for cooperation in the fields of energy, electricity exports, agriculture, tourism, culture, education and other sectors; the possibility of collaboration within the framework of international organisations. Bulgaria's support for the development of relations between Azerbaijan and the European Union was met with gratitude. Iliana Yotova expressed her gratitude for the support provided by the Heydar Aliyev Foundation for the restoration of the Trapezitsa Architectural and Museum Reserve in Bulgaria.
During a meeting with Ilham Aliyev, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas conveyed the European Union's eagerness to expand its ties with Azerbaijan. The text goes on to highlight the importance of successful cooperation in the energy sector, and in this context, mentions Azerbaijan's significant contribution to ensuring Europe's energy security. It was emphasised that there are extensive opportunities for cooperation in the transport sector, as well as for ensuring lasting peace and stability in the South Caucasus region.
During Ilham Aliyev's meeting with Slovak Deputy Prime Minister and Minister of Defence Robert Kalinak, it was noted that bilateral relations, which are of a strategic partnership nature, are based on mutual understanding and mutual support, and the opportunities for expanding cooperation in various areas were highlighted. In this context, satisfaction was expressed with the development of partnership in the military-technical sphere, and views were exchanged on the prospects for this cooperation.
A meeting was held with Nechirvan Barzani, the head of the Iraqi Kurdistan region, to discuss the development of relations in the economic, trade, cultural and humanitarian spheres. The head of state extended an invitation to Nechirvan Barzani to visit Azerbaijan, which was graciously accepted.
Azerbaijan's initiatives to ensure regional peace and cooperation were discussed at a meeting with Armin Laschet, Chairman of the Bundestag Committee on Foreign Affairs. It was emphasised that the bilateral relations between Azerbaijan and Germany are developing in various areas, including politics, trade, economics, energy and others. It was noted that Azerbaijan plays an important role in ensuring Europe's energy security, and an exchange of views took place on expanding inter-parliamentary cooperation and developing bilateral relations.
During discussions with Jared Cohen, President of The Goldman Sachs Group Inc., a major international company specialising in investment and consumer banking, securities and asset management, prospects for cooperation in various sectors of the Azerbaijani economy were explored, along with broader global issues. It was emphasised that the company's successful partnership with the State Oil Fund of Azerbaijan is of great importance.
Azerbaijan's policy on technological transformation and the development of artificial intelligence was the subject of a meeting with Mike Sicilia, head of Oracle, one of the world's largest software and cloud technology corporations. It was noted that there is mutual interest in expanding cooperation with Oracle. Furthermore, it was emphasised that a framework agreement on the prospects for partnership has already been reached. In the context of long-term collaboration between Oracle and state and private enterprises in Azerbaijan, discussions were held on the provision of a range of services. In addition, there was an exchange of views on the activities of three Oracle academies in various leading higher education institutions throughout the country.
Overall, Azerbaijan's participation highlighted its active involvement in shaping regional and international security, maintaining a balance between the interests of the East and West, and strengthening its position in the global diplomatic arena.
TRIPP and the Middle Corridor: Azerbaijan as a hub for trans-Caspian connectivity
On 14 February, a panel discussion entitled "Open Corridor Policy: Deepening Trans-Caspian Cooperation" was held as part of the Munich Security Conference. The central topic of the discussions, which included the President of Azerbaijan, was the TRIPP project and the prospects for the Middle Corridor as a key transport route between Asia and Europe.
Ilham Aliyev emphasised the strategic importance of infrastructure: "Azerbaijan has primarily invested in physical infrastructure, including seaports, railways, motorways and cargo air transport. It is evident that establishing a regional transport hub is contingent on fostering positive and constructive relations with neighbouring countries. In this regard, Azerbaijan has demonstrated notable success in cultivating favourable connections with both the Western and Eastern regions. He noted the high transit figures: "Last year, a record number of TU (transport units) passed through Azerbaijan - more than 100,000. In the next few years, this figure is expected to grow to 200,000 and even 300,000, with a target of 500,000 TU. To this end, we have already begun expanding our seaport, and investments in this project are already being made."
The President of Azerbaijan also stated that connectivity projects are driven by the peace process in the region. "We are pleased to announce that we have commenced the supply of petroleum products to Armenia, which are of critical importance to them. By taking this action, we have successfully initiated a mutual trade agreement. In order to create new transport links, it is vital to consider how Trump's route for international peace and prosperity will influence this process. All countries on this route will be more integrated politically and economically."
European Commissioner for Enlargement Marta Kos noted the importance of TRIPP and regional integration: "We have specific projects for Azerbaijan, Armenia and Turkey on our agenda. You mentioned the TRIPP project, which we also consider a priority... The implementation of the TRIPP project in the direction of Nakhchivan will now change the conditions as a whole, and then access to Turkey will be gained."
Wang Huiyao, founder of the China Centre for Globalisation, emphasised the global significance of the corridor: "The Trans-Caspian route is also of significance... China is implementing effective measures to reduce barriers and create opportunities for transport connectivity. Azerbaijan is a beautiful country. I have visited the site on numerous occasions. We have always admired Azerbaijan's 'soft power'.
The discussion also covered practical steps for integrating the Middle Corridor, including simplifying customs procedures, the role of the World Bank and the EBRD, attracting the private sector, and building trust between partners. Ilham Aliyev emphasised that the TRIPP project has gained international recognition and the participation of the United States: "The fact that the TRIPP project bears President Trump's name is significant, as it indicates that this corridor will be of importance both during his administration and potentially after its conclusion. All the actions taken by the countries of the region (Azerbaijan, Georgia, our neighbours in the Caspian Sea in Central Asia) have been carried out without any practical involvement from the US. The current administration, under President Trump, has created a favourable environment for the implementation of these large-scale projects."
The MSC-2026 panel demonstrated that the TRIPP project and the development of the Middle Corridor contribute to the economic integration of the region, while also functioning as an instrument for strengthening trust, supporting the peace process and establishing long-term stability in the South Caucasus.
Important messages from Baku
One of the highlights of Ilham Aliyev's participation in the Munich Conference was an in-depth interview with France 24, in which he provided a comprehensive overview of the current situation in the region, the peace process with Armenia and bilateral relations with France.
In response to an enquiry regarding the normalisation of relations with Armenia, the head of state confirmed that following the signing of the historic declaration at the White House in August, the conflict had come to an end and that Azerbaijan had already entered a "period of peace". "It has been more than six months since then, and the situation on the border with Armenia is very calm. There have been no further incidents, casualties or injuries. Azerbaijan has unilaterally lifted restrictions on the transit of goods to Armenia. We have also initiated the supply of petroleum products that are essential to Armenia, thereby marking the commencement of our trade relations. In summary, we can confirm that peace has already been achieved."
However, he asserts that for the agreement to be officially signed, it is necessary to amend the article of the Armenian Constitution containing territorial claims against Azerbaijan: "Without this, the peace agreement will not be signed... Once this is completed, the way will be clear for the official signing of the peace agreement." Ilham Aliyev also expressed his confidence that the official agreement could be signed as early as this year.
The President emphasised the importance of the United States' participation in the implementation of transport and economic initiatives: "One of the reasons is that, again, the United States has played a decisive role in this process. The route that will connect both parts of Azerbaijan through Armenia with subsequent access to the European continent is named after President Trump. I am confident that it will be implemented."
He also noted the significance of the visit of US Vice President J. D. Vance and the signing of the Charter on Strategic Partnership: "We are delighted to announce that we have become an official strategic partner of the most powerful country in the world, and we consider this a great success for our country... The document is divided into various sections. One of these agreements relates to the sale of defence products, but there are other aspects to the collaboration. The resolution also encompasses subjects such as energy, communications, artificial intelligence, investment and trade, and it is notable that all restrictions on arms supplies to Azerbaijan have been lifted."
The President of Azerbaijan also provided answers to questions regarding the fate of the Garabagh separatist leaders convicted by a military court in Baku: "It is evident that these individuals have committed grave crimes against humanity. Just picture in your mind the Nuremberg trials. Two months after the sentencing of the Nazi leaders to death, a request is made for their release. The gravity of their crimes even surpasses those perpetrated by the Nazis during the Second World War." The head of state confirmed that the question was raised during the meeting in Baku with the vice-president, among other issues. "I have outlined Azerbaijan's position on this issue, and that is all."
During the interview, the issue of tense relations with France in recent years was also raised. Ilham Aliyev noted that the tension did not arise on Azerbaijan's initiative, but in connection with France's support for the separatists during the Second Garabagh War: "France defends the territorial integrity of countries... However, France's position was regrettably supportive of the separatists, as evidenced by the adoption of over ten resolutions in the National Assembly and the Senate that were designed to bolster their cause. All actions undertaken on behalf of Azerbaijan were done so exclusively in response."
The President of Azerbaijan has now confirmed his intention to resolve the situation. It is my belief that both parties are now more prepared to normalise relations, particularly in light of the peace achieved by Armenia and Azerbaijan.
Thus, the 2026 Munich Conference once again confirmed that global security is not built on declarations, but on lively dialogue, where every step taken by leaders is taken with consideration for the interests of many parties. President Ilham Aliyev's participation demonstrated that Azerbaijan is not only actively involved in regional diplomacy, but is also transforming its initiatives – from transport corridors to strategic partnerships – into practical tools for strengthening peace and stability. In this context, the country continues to play the role of a reliable partner of Europe and a key player in the South Caucasus, demonstrating that a balance between East and West is possible and brings tangible results.