XƏZƏRDƏ TEXNOLOJİ BUM
Qlobal enerji transformasiyası ənənəvi karbohidrogen ehtiyatlarının dünya iqtisadiyyatı üçün əhəmiyyətini azaltmır, əksinə, resurslar, infrastruktur və texnoloji üstünlüklər uğrunda rəqabəti gücləndirir. Bu fonda Azərbaycan yetkin hasilat bazası, coğrafi mövqeyi və institusional proqnozlaşdırıla bilmə xüsusiyyətlərinin birləşməsi sayəsində ən böyük beynəlxalq enerji şirkətlərinin strategiyasında xüsusi yer tutur.
BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Covanni Kristofolinin Bakıda keçirdiyi mətbuat konfransında təqdim etdiyi qiymətləndirmələr göstərir ki, şirkət ölkəni təkcə resurslar üzrə dayanıqlı platforma kimi deyil, həm də Xəzər hövzəsində gələcək artımın əsas mərkəzlərindən biri kimi nəzərdən keçirir. Bu, BP üçün eyni vaxtda üç məqsədin həyata keçirilməsini nəzərdə tutur: fəaliyyətdə olan yataqların səmərəliliyinin texnoloji yüksəldilməsi, yeni hasilat imkanlarının axtarışı, strateji boru kəməri marşrutları vasitəsilə ixrac dayanıqlılığının qorunması.
Hasilatda innovasiyalar
BP-də Azərbaycan hökumətinin investisiya üçün yaratdığı əlverişli mühit xüsusilə yüksək qiymətləndirilir və C.Kristofoli bunu, ilk növbədə, qeyd edib. “Biznesin inkişafı üçün hər şey edilir. Bu, ölkə iqtisadiyyatının daha da inkişafına təkan verir”, - o bildirib.
Regional direktorun sözlərinə görə, BP-nin buradakı biznesi şirkətin bütün dünyada fəaliyyətində mühüm rol oynayır: “Maliyyə baxımından da regiondakı biznesimiz şirkət üçün çox vacibdir”.
Müasir tendensiyalar ruhunda BP ən yeni texnoloji işləmələri fəal şəkildə tətbiq edir və Xəzərin Azərbaycan sektoru sözün ən yaxşı mənasında sanki eksperimental platforma rolunu oynayır.
Yetkin yataqlarda yüksək səmərəliliyin qorunmasının əsas amillərindən biri texnoloji modernizasiyadır. Bu, xüsusilə ölkənin əsas neft aktivi olaraq qalan “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) yataqlar bloku üçün aktualdır. C.Kristofolinin qeyd edib ki, AÇG planetdəki ən böyük və ən mühüm yataqlardan biridir: “Yatağın bizim tərəfimizdən idarə edilməsi səviyyəsi sənayedəki ən yaxşı göstəricilər sırasındadır”.
Praktikada bu, ənənəvi istismardan rezervuarın intellektual idarə edilməsinə keçid deməkdir. Şirkət xərcləri artırmadan qazma fəallığını gücləndirir. “SOCAR və qazma üzrə podratçılarımızla əməkdaşlıq sayəsində eyni avadanlıqdan istifadə etməklə və eyni xərclər çərçivəsində qazma sayını 30%-dən çox artırmağa nail olduq. Əsl səmərəlilik budur”, - regional prezident qeyd edib.
Neftlə zəngin zonalara dəqiq çıxış əsas əhəmiyyət kəsb edir. Rezervuarın məhsuldarlığının təbii şəkildə azalması şəraitində lay təzyiqinin idarə edilməsi kritik şəkildə vacib olur, bunun üçün layın konkret sahələrinə ünvanlı su və qaz vurulmasından istifadə edilir.
Eyni zamanda ən yeni geofizika metodları tətbiq olunur. Şirkət yüksək dəqiqlikli dəniz qovşaqlarının tətbiqi ilə dib seysmik çəkilişi aparır ki, bu da yataqların strukturunun üçölçülü mənzərəsini prinsipcə yeni detalizasiya səviyyəsində əldə etməyə imkan verir.
Bu cür dəqiqliyin nəticəsi son illərin texnoloji cəhətdən ən mürəkkəb quyularından biri olub. “Bu yaxınlarda su çıxarılmsı üçün deyil, neft layına dəqiq şəkildə çatmaq üçün su qatının birbaşa üzərində 1100 metr dərinlikdə üfüqi quyu qazılıb. Təsəvvür edin ki, uzunluğu bir kilometrdən çox olan və layın istənilən yerindən cəmi bir neçə metr aralıda yerləşən üfüqi quyu bir kilometrdən çoxdur - 1,1 kilometr”, - C.Kristofoli vurğulayıb. Əslində söhbət qazma trayektoriyasının ultradəqiq idarə edilməsindən gedir ki, bu da əvvəllər çətin çıxılan zonalardan əlavə həcmdə karbohidrogen çıxarmağa imkan verir.
Texnoloji innovasiyalar AÇG platformalarının profilaktik dayandırılma sxeminin də dəyişməsinə gətirib çıxarıb. Belə ki, növbəti belə plan “Mərkəzi Azəri” platformasına münasibətdə tərtib edilib və cari ilin təxminən avqust ayında həyata keçiriləcək. Lakin bu dəfə texnoloji vəzifələrin təkmilləşdirilməsi sayəsində ilk dəfə olaraq platforma tam dayandırılmayacaq. “Profilaktika 11 gün davam edəcək və bu müddətdə yalnız “Mərkəzi Azəri” platformasının qaz qurğuları dayandırılacaq. Platformadan neft hasilatı davam edəcək”, - C.Kristofoli bildirib.
Bütün bu nailiyyətlər BP-nin özünün əsas strategiyası kontekstində xüsusilə vacibdir. “Şirkətimizin qlobal miqyasda strategiyası neft və qaz hasilatının artırılmasından ibarətdir. Biz neft-qaz sahəsində böyümək istəyirik və Azərbaycan bu baxımdan bu strategiyanın həyata keçirilməsini çox yaxşı dəstəkləyə bilər”, - o hesab edir.
Yeni üfüqlər
Texnoloji modernizasiyanın məqsədi fəaliyyətdə olan yataqların dəstəklənməsidirsə, digər vəzifə yeni resursların kəşfidir. Burada BP geoloji-kəşfiyyat və infrastruktur layihələndirməsinin paralel inkişafına “stavka” qoyur, ehtiyatların təsdiq edilməsi ilə onların çıxarılmasının başlanılması arasındakı zaman fərqini azaldır.
Bununla bağlı ən əyani nümunə isə “Qarabağ” yatağıdır. Burada şirkət artıq gələcək fəaliyyət üçün obyektlərin layihələndirməsinə başlayıb.
Onun əsas xüsusiyyəti isə yeni hasilat arxitekturasıdır: ayrıca platformanın tikintisi olmadan sualtı quyulardan istifadə ediləcək. Onlar fəaliyyətdə olan “Dərinsu Günəşli” platformasına birləşdiriləcək ki, bu da kapital xərclərini əhəmiyyətli dərəcədə azaldır və istifadəyə verilmə müddətlərini qısaldır.
Eyni zamanda boru kəmərləri tamamilə sahildə tikilərək sürüşmə metodu ilə yatağa çatdırılacaq. Bu cür texnologiya dəniz tikinti risklərini azaldır və növbəti layihələr üçün də yararlı sahil istehsal infrastrukturu yaratmağa imkan verir.
Paralel olaraq dənizin qaz perspektivləri üzrə genişmiqyaslı seysmik tədqiqatlar davam edir ki, bunlar Xəzərin hansı hissələrində yeni potensial qaz ehtiyatlarının olduğunu anlamağa imkan verəcək.
Şirkətin SOCAR ilə birgə həyata keçirdiyi “Şəfəq-Asiman” layihəsinə xüsusi maraq qalır. C.Kristofolinin sözlərinə görə, bu da layihəni gücləndirib və sonrakı kəşfiyyat işlərindən gözləntiləri artırıb.
AÇG-də dərin qaz yataqları əlavə artım sahəsinə çevrilir. Yayda blokun dərin üfüqlərində yeni quyunun istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. “Bu, rezervuarın böyük həcmdə qaz verə biləcək yeni hissəsini öyrənməyə imkan verəcək”, - regional prezident bəyan edib. Qiymətləndirmə ehtiyatlarının 4 trilyon kub fut olduğunu nəzərə alsaq, söhbət AÇG-nin mövcud infrastrukturunun 2049-cu ilədək monetizasiyasının yeni mərhələsindən gedir.Eyni zamanda “Şahdəniz” layihəsinin həyata keçirilməsi tam həcmdə davam edir. Rusiya şirkəti LUKOIL-ə qarşı sanksiya məhdudiyyətlərinə baxmayaraq, BP əməliyyat modelinin dayanıqlılığını təsdiq edir.
“Bu layihə çərçivəsində şirkətin payının və gəlirlərinin idarə edilməsi sanksiyalara (ABŞ və Avropa İttifaqı) ciddi əməl etməklə həyata keçirilir ki, bu da fəaliyyətin pozuntusuz davam etdirilməsinə imkan verir. Bu, “Şahdəniz” üçün yeni məsələ deyil: uzun illər layihədə ABŞ sanksiyaları altına düşən ölkələrdən olan şirkətlər fəaliyyət göstərib və onların iştirakı analoji qaydada idarə olunub”, - C.Kristofoli vurğulayıb və nümunə olaraq İran şirkəti olan NICO-nu göstərib.
Onun sözlərinə görə, bu yanaşma SOCAR, Azərbaycan hökuməti, eləcə də Avropa İttifaqı və ABŞ ilə razılaşdırılıb. Buna görə də yataqda fəaliyyət qüvvədə olan beynəlxalq qaydalara tam uyğun şəkildə davam edir. Bu, alternativ marşrutlara artan tələbat şəraitində Avropaya qaz tədarükünün fasiləsizliyini qorumağa imkan verir.
İxrac konturu
Üçüncü strateji ölçü ixrac dayanıqlılığı ilə bağlıdır. Azərbaycan üçün hasilat məsələsi nəqliyyat məsələsindən ayrılmazdır, burada boru kəməri sistemi regionun enerji təhlükəsizliyinin əsas elementidir.
Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin əməliyyat idarəçiliyinin gələcəyi xüsusi diqqət cəlb edir. C.Kristofolinin vurğuladığı kimi, müzakirə olunan operatorluğun ötürülməsi şirkətin təşəbbüsü deyil: “Bu, 30 il əvvəl bağlanmış müqavilədə nəzərdə tutulub. Biz, sadəcə, müqavilə şərtlərini yerinə yetiririk”.
Eyni zamanda əməliyyatların davamlılığının monitorinqi üçün mürəkkəb sistem tətbiq olunur. “Bizdə dəyişikliklərin idarə edilməsi prosesi var. Bu, keçidin işdə nasazlıqlara səbəb olmayacağına əmin olmağa imkan verir”, - o bildirib. Bu, texniki sənədlərin, podrat müqavilələrinin, xidmət bazasının və texniki xidmət prosedurlarının tranziti pozmaq riski olmadan ardıcıl ötürülməsi deməkdir.
Xatırladaq ki, 2025-ci ilin dekabrında BP Bakı-Supsa və Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəmərlərinin operatorluğunun ötürülməsi üzrə zəruri tədbirlər barədə müvafiq qurumlarla müzakirələr apardığını elan edib.
Şirkətdə qeyd ediblər ki, sazişlər çərçivəsində neft və qaz ixrac boru kəmərlərinin istismarı bu sənədlərdə nəzərdə tutulmuş müddətlərdə hökumətlərə və ya dövlət orqanlarına ötürülməlidir.
“Məhz bu sazişlər əsasında 2021-ci ildə Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin istismarı həm Azərbaycanda, həm də Gürcüstanda SOCAR-a ötürülüb. Həmçinin göstərilən sazişlərə uyğun olaraq Bakı-Supsa və BTC-nin istismarının əvvəlcədən razılaşdırılmış müddətlərdə Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyədəki müvafiq qurumlara ötürülməsi nəzərdə tutulub. Hazırda bu istiqamətdə zəruri tədbirlərin vaxtında planlaşdırılması üçün müzakirələr aparılır”, - “BP Azərbaycan”dan bildirilib.
AÇG-dən neft və “Şahdəniz”dən kondensat daşınan BTC Xəzər dənizi sahilindəki Səngəçal terminalını Türkiyədəki Ceyhan dəniz terminalı ilə birləşdirir. Bundan başqa, onunla Türkmənistan və Qazaxıstandan neft daşınması davam edir. 2006-cı ilin iyununda istifadəyə verilmiş boru kəməri operatoru BP olan “Baku-Tbilisi-Ceyhan Pipeline Company” tərəfindən inşa olunub.
Beləliklə, Azərbaycan bu gün hasilatın artımı, yeni layihələr və ixrac infrastrukturunun sinxron şəkildə inkişaf etdiyi az sayda enerji coğrafiyalarından biri olaraq qalır. Məhz buna görə fəaliyyətdə olan layihələrin texnoloji dərinliyi tədricən növbəti investisiya dövrü üçün təmələ çevrilir.

ТЕХНОЛОГИЧЕСКИЙ БУМ НА КАСПИИ
Глобальная энергетическая трансформация не снижает значения традиционных углеводородов для мировой экономики, а, напротив, усиливает конкуренцию за ресурсы, инфраструктуру и технологические преимущества. На этом фоне Азербайджан сохраняет особое место в стратегии крупнейших международных энергетических компаний благодаря сочетанию зрелой базы по добыче, географического положения и институциональной предсказуемости.
Представленные на пресс-конференции в Баку региональным президентом bp по Азербайджану, Грузии и Турции Джованни Кристофоли оценки показывают, что компания рассматривает страну не только как устойчивую площадку по ресурсам, но и как один из ключевых центров дальнейшего роста в Каспийском бассейне. Для bp это означает одновременное решение трех задач - технологическое повышение эффективности действующих месторождений, поиск новых возможностей по извлечению, сохранение экспортной устойчивости через стратегические трубопроводные маршруты.
Инновации добычи
В bp особо ценят созданную правительством Азербайджана благоприятную среду для инвестирования, о чем Дж.Кристофоли упомянул в первую очередь. «Делается все для того, чтобы развивать бизнес. Это дает импульс еще большему развитию экономики страны», - сказал он.
По утверждению регионального директора, бизнес bp здесь играет важную роль в деятельности компании во всем мире. «И с финансовой точки зрения наш бизнес в регионе очень важен для компании», - добавил он.
В духе современных тенденций bp активно внедряет новейшие технологические разработки, и азербайджанский сектор Каспия становится, в лучшем смысле этого слова, как бы экспериментальной площадкой.
Одним из главных факторов сохранения высокой эффективности на зрелых месторождениях является технологическая модернизация. Особенно это актуально для блока месторождений «Азери-Чыраг-Гюнешли» (АЧГ), который остается базовым нефтяным активом страны. Как отметил Дж.Кристофоли, «АЧГ - одно из крупнейших и важнейших месторождений на планете. Уровень управления нами месторождением относится к числу лучших показателей в отрасли».
На практике это означает переход от традиционной эксплуатации к интеллектуальному управлению резервуаром. Компания усиливает буровую активность без роста затрат: «Благодаря партнерству с SOCAR и нашими подрядчиками по бурению нам удалось увеличить число проходок на более чем 30% при использовании того же оборудования и при тех же затратах. Это и есть настоящая эффективность», - констатировал региональный президент.
Ключевое значение приобретает точность доступа к нефтенасыщенным зонам. В условиях естественного снижения продуктивности резервуара критически важным становится управление пластовым давлением, для чего используется адресная закачка воды и газа в конкретные участки пласта.
Одновременно внедряются новейшие методы геофизики. Компания проводит донную сейсмическую съемку с применением высокоточных морских узлов, что позволяет получать трехмерную картину структуры залежей с принципиально новым уровнем детализации.
Результатом такой точности стала одна из наиболее технологически сложных скважин последних лет: «Недавно пробурили горизонтальную скважину на 1100 м прямо над водоносным слоем, чтобы не извлекать воду, а попасть точно в нефтяной пласт. Представьте себе горизонтальную скважину длиной более км - 1,1 км - и при этом размещенную буквально в нескольких метрах от нужного места в резервуаре», - подчеркнул Дж.Кристофоли. Фактически речь идет о сверхточном управлении траекторией бурения, что позволяет извлекать дополнительные объемы углеводородов из ранее труднодоступных зон.
Технологические инновации привели к изменению и применяемой схемы остановки платформ АЧГ на профилактику. Так, очередной такой план составлен по отношению к платформе «Центральный Азери» и будет проведен ориентировочно в августе текущего года. Однако на этот раз благодаря усовершенствованию технологических задач впервые платформа не будет остановлена полностью. «Профилактика продлится 11 дней, и на это время будут остановлены только газовые установки платформы «Центральный Азери». Добыча нефти с платформы будет продолжаться», - сказал Дж.Кристофоли.
Все эти достижения особенно важны в контексте главной стратегии самой bp. «Стратегия нашей компании в глобальном масштабе заключается в увеличении добычи нефти и газа. Мы хотим расти в нефтегазовой сфере, и Азербайджан с этой точки зрения может очень хорошо поддерживать реализацию этой стратегии», - считает он.
Новые горизонты
Если цель технологической модернизации - поддержка действующих месторождений, то другая задача - открытие новых ресурсов. Здесь bp делает ставку на параллельное развитие геологоразведки и проектирование инфраструктуры, сокращая временной лаг между подтверждением запасов и началом их извлечения.
Наиболее показательный пример - месторождение «Карабах», где компания уже приступила к проектированию объектов для будущей деятельности.
Особенность заключается в новой производственной архитектуре: будут использоваться подводные скважины без строительства отдельной платформы. Они будут соединены с действующей платформой «Глубоководный Гюнешли», что существенно снижает капитальные расходы и сокращает сроки запуска.
При этом «трубопроводы будут полностью возводиться на берегу и методом скольжения доставляться до месторождения». Такая технология снижает морские строительные риски и позволяет создать береговую производственную инфраструктуру, пригодную и для следующих проектов.
Параллельно продолжаются масштабные сейсмические исследования газовых перспектив моря, которые «позволят понять, в каких частях Каспия есть новые потенциальные запасы газа».
Особый интерес сохраняется к проекту «Шафаг-Асиман», который компания реализует совместно с SOCAR, что, по словам Дж.Кристофоли, усилило проект и повысило ожидания от дальнейших разведочных работ.
Дополнительным направлением роста становится глубокозалегающий газ на АЧГ. Летом планируется ввод новой скважины в глубоких горизонтах блока. «Это позволит изучить новую часть резервуара, которая может дать большой объем газа», - заявил региональный президент. С учетом оценочных запасов в 4 трлн кубических футов речь идет о новом этапе монетизации существующей инфраструктуры АЧГ до 2049 года.
При этом в полном объеме продолжается реализация проекта «Шахдениз». Несмотря на санкционные ограничения в отношении российской компании LUKOIL, bp подтверждает устойчивость операционной модели.
«Управление долей и доходами компании в рамках этого проекта осуществляется в строгом соответствии с санкциями (США и ЕС), что позволяет продолжать деятельность без нарушений. Для «Шахдениз» это не является чем-то новым: многие годы на проекте работали компании из стран, подпадающих под санкции США, и их участие управлялось аналогичным образом», - сообщил Дж.Кристофоли, приведя в качестве примера иранскую компанию NICO.
Такой подход, по его словам, согласован с SOCAR, правительством Азербайджана, а также с Европейским союзом и США. Поэтому деятельность на месторождении продолжается полностью в рамках действующих международных правил. Это позволяет сохранять бесперебойность поставок газа в Европу в условиях растущего спроса на альтернативные маршруты.
Экспортный контур
Третье стратегическое измерение связано с экспортной устойчивостью. Для Азербайджана вопрос добычи неотделим от вопроса транспортировки, где трубопроводная система является ключевым элементом энергетической безопасности региона.
Особое внимание привлекает будущее операционного управления нефтепроводом Баку-Тбилиси-Джейхан. Как подчеркнул Дж.Кристофоли, обсуждаемая передача операторства не является инициативой компании: «Это предусмотрено контрактом, заключенным 30 лет назад. Мы просто выполняем условия контракта».
При этом соблюдается сложная система контроля непрерывности работы. «У нас есть процесс управления изменениями, который позволяет убедиться, что переход не приведет к сбоям в работе», - сказал он. Это означает последовательную передачу технической документации, подрядных контрактов, сервисной базы и процедур технического обслуживания без риска нарушения транзита.
Напомним, что в декабре 2025 года в bp заявили об обсуждениях с соответствующими органами необходимых мероприятий о передаче операторства трубопроводами Баку-Супса и Баку-Тбилиси Джейхан.
Как отметили в компании, в рамках соглашений эксплуатация трубопроводов по экспорту нефти и газа должна передаваться правительствам или государственным органам в сроки, предусмотренные этими документами.
«Именно на основании этих соглашений в 2021 году эксплуатация Южно-Кавказского трубопровода была передана SOCAR как в Азербайджане, так и в Грузии. Также в соответствии с указанными соглашениями предусмотрена передача эксплуатации Баку-Супса и БТД в заранее согласованные сроки соответствующим органам в Азербайджане, Грузии и Турции. В настоящее время проводятся обсуждения для своевременного планирования необходимых мероприятий в этом направлении», - сообщили в bp Azerbaijan.
БТД, по которому транспортируются нефть с АЧГ и конденсат с «Шахдениз», соединяет Сангачальский терминал на берегу Каспийского моря с морским терминалом Джейхан в Турции. Кроме того, по нему продолжается транспортировка нефти из Туркменистана и Казахстана. Трубопровод, введенный в эксплуатацию в июне 2006 года, был построен компанией Baku-Tbilisi-Ceyhan Pipeline Company, оператором которой является bp.
Таким образом, Азербайджан сегодня остается одной из немногих энергетических юрисдикций, где рост добычи, новые проекты и экспортная инфраструктура развиваются синхронно. Именно поэтому технологическая глубина действующих проектов постепенно становится фундаментом для следующего инвестиционного цикла.