Çərşənbə axşamı, 03:23
Macarıstanda aprelin 12-nə planlaşdırılmış parlament seçkisi ərəfəsində qarşı-qarşıya duran əsas siyasi qüvvələr – hakim «Fides – Macarıstan Vətəndaş İttifaqı» ilə müxalif «Tisa» («Hörmət və Azadlıq Partiyası») arasında mübarizə daha kəskin xarakter alıb. Söhbət sadəcə bir partiyanın qələbəsi, digərinin məğlubiyyəti məsələsindən getmir. Bu seçkidə Macarıstanın gələcək inkişaf yolu, dəyərlər və geosiyasi istiqamət baxımından ölkənin taleyi həll olunacaq. Üstəlik, bu ölkənin hansı yolu seçəcəyi bütün bütünlükdə Avropanın sivil inkişaf perspektivinə də öz təsirini göstərəcək.
Orban, Madyar, Brüssel…
Artıq 16 ildir Macarıstana rəhbərlik edən hazırkı baş nazir Viktor Orban və müxalifət lideri Peter Madyarın başçılıq etdiyi qüvvələr, həqiqətən, ekzistensial xarakter daşıyan qarşıdurmada üz-üzədirlər. Əksər sosioloji sorğular hazırda yarışda «Tisa»nın öndə olduğunu göstərir. Bununla belə, bir çox macarlar, eləcə də siyasi ekspertlər hesab edirlər ki, qələbə böyük ehtimalla Orbanın partiyasına qismət olacaq. «Tisa» son aylarda dəstəyini maksimum səviyyəyə çatdıra bilib. Lakin seçki marafonunun sonuna doğru təşviqat kampaniyasını ardıcıl şəkildə gücləndirən «Fides» özünün ənənəvi sağ-mühafizəkar elektoratını tam səfərbər edə bilər.
Ölkə boyu həm hakimiyyət, həm də müxalifət tərəfdarlarının kütləvi nümayişləri keçirilir. Amma qarşıdakı səsvermənin taleyi təkcə daxili qüvvələrin aktiv siyasi fəaliyyəti ilə yox, həm də macar xalqının bu və ya digər seçimində maraqlı olan xarici qüvvələrin təzyiqi ilə müəyyənləşəcək. Bu mərkəzlər arasında Avropa İttifaqı xüsusilə seçilir.
«Fides»in hakimiyyətə gəlişindən bu yana Aİ bu partiyanı və onun liderini davamlı olaraq kəskin tənqid edir. Səbəb kimi ölkədə «qanunun aliliyinə sistemli təhdidlər, məhkəmə sisteminin müstəqilliyinə zərbə, azadlıqların pozulması» göstərilir. 2022-ci ildə Avropa Parlamenti Macarıstanı «tamhüquqlu demokratiya» kimi tanımaqdan imtina belə edib, onun siyasi sistemini «seçkili avtokratiyaya əsaslanan hibrid rejim» adlandırıb. Brüsseli narazı salan amillər arasında Orban hökumətinin hətta Ukrayna müharibəsi şəraitində belə, Rusiya ilə xüsusilə də enerji sahəsində sıx tərəfdaşlığı davam etdirməsi mühüm yer tutur.
Seçki yarışının həlledici mərhələsi olan bu günlərdə Aİ-nin aparıcı ölkələrinin xüsusi xidmət orqanları Moskvanın Orban hökumətini dəstəklədiyinə dair xəbərləri tirajlamaqdadır. Bu dəstəyin sosial şəbəkələrdə «troll ordusu» vasitəsilə həyata keçirildiyi iddia olunur. Rusiya xüsusi xidmət orqanlarının Orbanın reytinqini artırmaq məqsədilə ona qarşı sui-qəsd səhnələşdirilməsini planlaşdırdığı belə, iddia edilir.
Britaniyanın «Financial Times» nəşrinin Kremlin «Fides»in xeyrinə dezinformasiya kampaniyasını dəstəklədiyi haqda məqaləsi də maraqlıdır. İddiaya görə, kampaniyanın məqsədi Orbanı «güclü lider», onun əsas rəqibi olan Madyarı isə «Brüsselin marioneti» kimi təqdim etməkdir.
Macarıstandakı seçki prosesinə Rusiyanın müdaxiləsi haqda bəyanatlar səsləndirənlər arasında müxalifət lideri Madyarın özü də var. Lakin «Fides» rəhbərliyi deyilənləri rədd edir. Partiyanın parlament fraksiyasının rəhbəri Mate Koçiç deyilənləri «yalan ittihamlar» adlandırıb. O, Avropa kəşfiyyatında bu haqda «konkret məlumatların olmadığını» söyləyib.
Rusiya da öz növbəsində, Macarıstandakı seçki prosesinə müdaxilə etdiyinə dair məlumatları təkzib edib. Maraqlıdır ki, istər Moskva, istərsə də Budapeşt bu informasiya kampaniyasının təşkilatçısı kimi yalnız Brüsseli yox, həm də Kiyevi görür. Bu, Avropada Rusiya-Ukrayna müharibəsinə münasibətin ziddiyyətli təzahürlərindən biri kimi qiymətləndirilə bilər. Belə ki, Macarıstan faktiki olaraq (onunla həmrəylik göstərən Slovakiya istisna olmaqla), Brüsselin Kiyevi qeyd-şərtsiz dəstəkləməsinə qarşıdır. Aİ-nin martın 19-da Brüsseldə keçirilən sammitində Orban ölkəsinin Ukraynaya hərbi yardım kimi 90 milyard avroluq kreditin ayrılmasına veto qoyduğunu bəyan edib. Budapeşt bildirir ki, Kiyev «Drujba» boru kəməri ilə Rusiya neftinin tranzitini bərpa etməyəcəksə, bu cür yardımların qarşısı gələcəkdə də alınacaq. Buna cavab olaraq Avropa Komissiyası Avropa ölkələrinin müdafiə qabiliyyətinin gücləndirilməsinə yönəlmiş «Security Action for Europe» proqramı çərçivəsində Macarıstan üçün nəzərdə tutulmuş kreditin ayrılmasını təxirə salıb.
Qeyd edək ki, Brüssel ilə Budapeşt, daha doğrusu, Orban hökuməti arasındakı ziddiyyətlərin kökü ciddi ideoloji fikir ayrılıqlarına söykənir. Söhbət ənənəvi mühafizəkarlarla modernist-liberal qüvvələr arasındakı qarşıdurmadan gedir. Avropa sivilizasiyasının gələcək simasını məhz bu qarşıdurma müəyyən edə bilər. Üstəlik, bu parçalanma fonunda avropadaxili proseslərə ABŞ-nin açıq və gizli təsiri də ciddi şəkildə hiss olunmaqdadır.
Sağçılar, Tramp və sivilizasiyanın taleyi
ABŞ Prezidenti Donald Tramp isə Viktor Orbana açıq dəstəyini ifadə edib. Macarları «çıxıb səs verməyə» çağıran Ağ Ev sahibi Orbanı «həqiqətən güclü, qüdrətli lider, fenomenal nəticələrin əldə edilməsində sübut olunmuş təcrübəyə malik şəxs» adlandırıb. «Viktor Macarıstanı qorumaq, iqtisadi artımı təmin etmək, yeni iş yerləri yaratmaq, ticarəti inkişaf etdirmək, qeyri-qanuni immiqrasiya ilə mübarizə aparmaq, qayda-qanunu qorumaq üçün yorulmadan çalışır. Mənim administrasiyam dövründə Macarıstanla ABŞ arasında münasibətlər məhz baş nazir Orbanın sayəsində əməkdaşlıq və mühüm uğurlar baxımından yeni zirvələrə yüksəklib», - deyə Tramp qeyd edib: «Mən 2022-ci ildə Viktorun yenidən seçilməsini dəstəkləməkdən qürur duymuşdum. Bunu yenidən etmək mənim üçün şərəfdir».
Mahiyyət etibarilə neoliberalizmi qəbul etməyə Tramp bir daha göstərib ki, Orban kimi mühafizəkar liderlər ona əksər Avropa ölkələrinin rəhbərlərindən, hətta Aİ-nin özündən daha yaxındır. O, gələcəkdə o cümlədən Avropa üçün taleyüklü məsələ sayılan kimliyə qayıdış məsələsində məhz Orbanla əməkdaşlıq etməyə hazırdır.
Ağ Evin hazırkı administrasiyasının Orban hökumətinə dəstəyi özünü Budapeştdə keçirilən Mühafizəkar Siyasi Fəaliyyət Konfransı zamanı da göstərib. ABŞ-dəki Trampın ilham verdiyi MAGA hərəkatı ilə əlaqəli sağçı qüvvələrlə əlaqəli çevrələrin səyyar toplantısı kimi qiymətləndirilən bu tədbir artıq beşinci dəfə təşkil olunub. Onu Macarıstan dövləti tərəfindən maliyyələşdirilən Əsas Hüquqlar Mərkəzi keçirir. Aralarında Avropanın sağ-mühafizəkar siyasətçilərinin də olduğu konfrans iştirakçılarına videomüraciət ünvanlayan Tramp Macarıstan liderinə dəstəyini bir daha dilə gətirib.
Viktor Orban isə öz çıxışında müasir Avropa mühafizəkarlığının «proqressiv qlobalistlər»ə – Qərb elitasının neoliberal hissəsinə qarşı olan ideoloji xəttinin proqram xarakterli bəyanatını səsləndirib. O, Trampın Ağ Evə qayıdışı ilə «gender və sosial fərqliliyin zəiflədiyini, xristianlığın qürurla qəbul olunduğunu, proqressiv senzuranın sona çatdığını» bildirib. Orban dünyada «böyük sağçı yenidənqurma»nın getdiyini söyləyib. Onun sözlərinə görə, «bu prosesin episentri ABŞ-dir, Macarıstan isə Avropanın forpostudur». O, Aİ institutlarının «dünyada proqressiv sol qüvvələrin son istehkamları olduğunu» bildirib. Baş nazir qeyd edib ki, Macarıstan artıq 16 ildir Aİ-də milli-mühafizəkar qüvvələrin ən güclü dayağıdır və «proqressistlər üçün ən böyük qələbə bu istehkamı dağıtmaq olardı». «Stavkalar heç zaman olmadığı qədər yüksəkdir. Biz burada qalib gəlsək, təkcə Macarıstanı qorumayacağıq, həm də Brüsseldəki proqressistlərin qapılarını sındıracağıq», - deyə V.Orban qeyd edib.
ABŞ hökumətinin Orban hakimiyyətinə dəstəyinin daha bir nümayişi kimi, 7-8 aprel tarixlərində Birləşmiş Ştatların vitse-prezidenti Vensin Budapeştə planlaşdırdığı səfər göstərilir. ABŞ Dövlət Departamenti isə Vaşinqtonla Budapeştin «Avropanı Qərb sivilizasiyasına qarşı yönəlmiş təhdidlərdən xilas etmək üçün» əməkdaşlıq etməli olduqlarını bildirir.
Beləliklə, Macarıstanda keçiriləcək seçkinin əsas intriqası yalnız Orbanın, yoxsa Madyarın qələbə qazanacağında deyil. Məsələ bununla məhdudlaşmır. İndi nəticədən Vaşinqtonun, yoxsa Brüsselin daha razı qalacağı sualı da ön plana çıxır. Moskvaya gəlincə, onun Orban hökumətinin hakimiyyətdə qalmasında maraqlı olduğu, demək olar ki, heç kimdə şübhə doğurmur.

STAKES HIGHER THAN EVER
In the period leading up to the upcoming parliamentary elections in Hungary on 12 April, the rivalry between the primary political parties—the ruling Fidesz–Hungarian Civic Alliance and the opposition Tisza (Respect and Freedom Party)—has escalated further. This is not simply a victory for one party and a defeat for the other. The future path of Hungary, in terms of values and geopolitics, is to be decided. The path selected will also have a significant impact on the overall prospects for the civilisational development of Europe as a whole.
Orbán, Magyar, Brussels…
The forces led by the incumbent Prime Minister, Viktor Orbán, who has been at the helm of Hungary for 16 years, and the opposition leader, Péter Magyar, have clashed in a battle for survival. According to the majority of opinion polls, Tisza is currently leading the election race. However, this does not prevent many Hungarians, not to mention political experts, from believing that victory will most likely go to Orbán's party. The latest developments in the electoral race indicate that Tisza has reached its peak level of support in recent months, whilst Fidesz, which has been steadily stepping up its campaign as the race nears its conclusion, has a chance to fully consolidate its traditional, right-wing conservative electorate in the days remaining before the election.
Mass demonstrations by supporters of both the government and the opposition are taking place across Hungary. However, the outcome of the upcoming vote will be determined by a combination of domestic political activity and external pressure exerted by actors with a stake in the Hungarian people's choice. Of these, the European Union is particularly noteworthy.
Since Fidesz assumed power in Hungary, the EU has been critical of the party and its leader. In relation to 'systematic threats to the rule of law, the independence of the judiciary, and violations of personal freedoms'. In 2022, the European Parliament refused to recognise Hungary as a 'full democracy', instead describing its system of government as a 'hybrid regime of electoral autocracy'. Among the factors causing Brussels' dissatisfaction, a prominent place is occupied by the Orbán government's unwavering course—even amidst the war in Ukraine—towards developing close partnerships and cooperation with Russia, primarily in the energy sector.
As the Hungarian election campaign enters its decisive phase, intelligence services of key EU countries are circulating information about Moscow's support for the Orbán government. This includes the use of social media to create and manage online communities, or "armies of trolls", as they are sometimes referred to. There have even been reports of a staged assassination attempt on Orbán being prepared by the Russian security services, with the aim of boosting his support among voters.
It is also noteworthy to mention a report by the British publication the Financial Times regarding the Kremlin's approval of a disinformation campaign in favour of Fidesz. It is claimed that the objective of the campaign is to portray Orbán as a 'strong leader' and his main rival, Péter Magyar, as a 'puppet of Brussels'.
Mátyás himself has also spoken out about Russian interference in the Hungarian elections. However, Fidesz leaders have rejected such claims. Máté Kocsis, the leader of the Fidesz parliamentary group, dismissed the accusations as 'false', emphasising that European intelligence agencies 'have no concrete evidence on this matter'.
Russia, for its part, also denies reports of its interference in the Hungarian election process. It is noteworthy that both Moscow and Budapest view Brussels and Kiev as the organisers of such an information campaign. This can be seen as one of the ambiguous manifestations of the attitude towards the Russian-Ukrainian war that has taken shape in Europe, with Hungary standing almost alone (apart from Slovakia, which has shown solidarity) in opposing Brussels' unconditional support for Kiev.
At the EU summit held in Brussels on 19 March, Orbán confirmed Hungary's veto on the provision of a €90 billion loan to Ukraine as military aid. Budapest has issued a warning that it will block the provision of aid until Kiev restores the transit of Russian oil through Ukrainian territory via the Druzhba pipeline. In response, the European Commission has postponed the approval of a loan plan for Hungary under the Security Action for Europe programme, which aims to strengthen the defence capabilities of EU countries.
The fundamental cause of the discord between Brussels and Budapest—or rather, the Orbán government, which EU leaders are eager to see replaced following the upcoming elections—is an acute ideological rift. A rift has emerged between traditionalist conservatives and modernist liberals, the outcome of which will determine the future shape of European civilisation. Furthermore, the fault line is now even clearer given the overt and covert presence in this intra-European drama of a powerful transatlantic power—the US.
The right, Trump and the fate of civilisation
US President Donald Trump has publicly expressed his support for Viktor Orbán, encouraging Hungarians to 'participate in the electoral process' by voting for the incumbent prime minister. He characterises Orbán as 'a truly strong and powerful leader with a proven track record of achieving significant outcomes'.
Viktor works tirelessly to protect Hungary, ensure its economic growth, create jobs, develop trade, combat illegal immigration and uphold law and order. The administration has overseen a significant enhancement in the relationship between the two nations, with notable success, largely attributable to Prime Minister Orbán's leadership," Trump stated. He added: "I was proud to support Viktor during his re-election in 2022, and it is an honour for me to do so again."
In essence, Trump, who is openly and vocally against neoliberalism, is once again making it clear that conservative leaders such as Orbán are much closer to his own political standpoint than the leaders of most European countries and the EU itself. It is clear that Trump is prepared to continue engaging with Orbán, including on the issue of Europe's return to its civilisational identity, which is of fateful importance for the continent.
The current White House administration's support for Orbán's government was also evident during the Conservative Political Action Conference in Budapest. This event, regarded as a gathering of the American right associated with the MAGA movement – inspired by Trump himself – was already the fifth of its kind. The host is invariably the Centre for Fundamental Rights, which is funded by the Hungarian state. In a video message to the participants of the current conference, which included right-wing conservative political figures from Europe as is customary, the US President reaffirmed his support for the Hungarian leader.
In his speech, Orbán outlined his vision for modern European conservatism, positioning himself as a counterpoint to the 'progressive globalists' within the Western elite. Orbán paid tribute to Trump for his return to the White House, citing the strengthening of gender and social differences, the embrace of Christianity with pride, and the end of progressive censorship. He also highlighted the ongoing right-wing realignment on a global scale. He noted that the United States is the epicentre, with Hungary acting as Europe's outpost. It is evident that "the EU institutions represent the last bastions of the progressive left worldwide, where they have become firmly established." Orbán has stated that Hungary has been the strongest bastion of national-conservative forces in the European Union for 16 years. Therefore, the most significant victory for the progressives would be the destruction of this bastion. On this basis, Orbán declared, "The stakes are higher than ever: if we win here, we will not only defend Hungary, but also break down the progressives' gates in Brussels."
The visit of US Vice-President J.D. Vance to Budapest, scheduled for 7–8 April, is also set to demonstrate US support for the current Hungarian government. The State Department has already suggested that the US and Hungary must cooperate to 'save Europe from threats to Western civilisation'.
The upcoming Hungarian elections will therefore be of great interest, not only in terms of the outcome and the resulting political landscape, but also in terms of the reactions of international players such as Washington and Brussels. It is important to note that Moscow is also interested in maintaining the current Hungarian leadership's hold on power.